Mevrouw Libgott? Ilk was pessimistisch Commentaar GRATIS STERCOCOS CATALOGUS nnnn'RR wordt u op t,v- gepresenteerd. IllluU Du Stuur een briefkaart aan: Raad van elf wilfe een stuk kaas uit het vuistje Feilte Asma ZOON EN DOCHTER BEKEKEN DUIZENDJES Huib Goudriaan Belcher's gelukof de dingendie voorbijgaan Fabiola geopereerd Rolls en Bentley met remgebreken? Lepeltje van Purmerend voor schrikkelbaby's VANAVOND TE ZIEN VANAVOND TE HOREN Liever modeltreintje dan een echtgenote MAANDAG 26 FEBRUARI 19< Als een late huldiging voor zijn 40-jarig organisten jubileum wijdde de NCRV gisteravond een program ma aan Feike Asma. Het zal talloze Asma-fans in het land goed gedaan hebben hun organist aan zijn prach tige orgel in Maassluis de feest- variaties van Paul Christiaan van Westerin te zien en te horen spelen en Caroline Kaart de Merck toch hoe sterck-bewerking van deze compo nist te horen zingen. De avond stond overigens meer in het teken van de goede kunst: Gré Brouwenstijn in een speciaal pro gramma en Pierre Janssen die de schoonheid van het Lam Gods van Jan van Eyck bezong. Het tv-weekend zal bij velen in de smaak zijn gevallen. Zaterdag avond was het louter taart met de kat van Ome Willem van Wim Son- neveld; Rudi Carrell in een kinder show, mevrouw Libgott die de quiz won en als klap op de vuurpijl een aflevering van de Forsyte Saga. 't Is misschien wel het beste tv- weekend geweest van heel het jaar. DEN HAAG Het stuk van David Mercer „Belcher's ge luk", dat door de Haagse Co- medie op het repertoire is ge nomen, vertoont een nogal wis selvallige kwaliteit. Zolang Mercer geintjes ten beste kan geven is het heel onderhou dend, hoewel men wel in reke ning moet nemen, dat zijn hu mor van een zeer grove kwali teit is en hjj kennelijk alleen door sex geïnspireerd kan wor den. Zodra hij echter moet overgaan tot de orde van het drama vertoont zjjn stuk grote gapingen en zakt bij tijden zo waar tot het nulpunt, zodat men zich alleen nog maar ver veelt. Mercer laat „Beldher's geluk" zich afspelen op een groot landgoed dat zijn glorietijd reeds lang achter zich heeft. Het wordt bewoond door een seniele oud-generaal, sir Gerald Ca- tesby, en diens oppasser uit de dienst, Harry Belcher. Zij symbolise ren de oude tijd. Sir Gerald is een christelijk man, die het leven nog met ethische maatstaven meet. Dat doet de raddouw van een Harry al lerminst. Hij is, hoewel de zestig al gepasserd, nog een vitale persoon, die vele onechte Belchers op de wereld ret. Doolhof Sir Gerald vindt, dat hij althans moet zorgen voor de kinderen, die Belcher maakt. En zo heeft hij diens zoon Victor haast aangenomen tot zijn eigen zoon. Helaas is die jongen in de doolhof van dit leven de weg wat kwijtgeraakt en zijn studie is hem in het hoofd geslagen. Hij meent de groten der geestesgeschiedenis dan ook in levenden lijve te zien: Imma- nuel Kant, Hegel, en zelfs Marx, die hem wat verwijtend aanziet, omdat Victor niet deelneemt aan de strijd van het proletariaat. Zo heeft sir Gerald ook een zekere Lucy op het landgoed genomen die een kind verwacht van Belcher. Tenslotte komt Helen Rawston, de nicht van sir Gerald opdagen om vast wat vooruit te lopen op de erfe nis. Er zijn verschillende belangen: nicht Helen wil het landgoed omdat ze onuitputtelijk van heerszucht is, Harry Belcher hoopt dat hij als sir Gerald dood is er een manége op kan vestigen. Hij hoopt dat Victor hem zal willen helpen, als hij soms door sir Gerald tot erfgenaam wordt be noemd. Victor echter heeft van zijn onwettige vader een grote afkeer. Het eind van het liedje is, dat sir Gerald omkomt als hij een wildge- worden merrie wil gaan kalmeren; dat Helen het landgoed erft en Victor bij haar in bed neemt, en dat Harry Belcher kan gaan omdat Helen de zoon boven de vader prefereert. Lucy volgt de ineens oudgeworden Harry Belcher. Het stuk is een symbool van het, oude Engeland, waarin de nieuwe ge neratie geen deel heeft aan de idea len van het voorgeslacht en zowel kritisch staat tgen de ethische idea len als de imperium bouwende mili taire vitaliteit. Die nieuwe generatie heeft ook geen deel meer aan de Marxistische idealen, maar geniet van de luxe die er nog is. Men kan zeggen, dat dit min of meer juist is gezien. Mercer heeft het ook wel monumentaal in toneel wil len zetten, maar dit gaat hem maar gedeeltelijk goed af. Als zijn humor er niet was, zou men hoogst waarschijnlijk aan het stuk voorbij zijn gegaan. Echter die humor is voor menigeen niet aanvaardbaar. Niettemin werd het stuk door de Haagse Comedie prachtig gespeeld. Paul Steenbergen was onovertrefbaar als oude generaal in ruste. Het werd een van zijn mooiste rollen. Dat Ko van Dijk zou schitteren als de ro buuste vitale Harry Belcher die on danks het ouder worden zijn manne tje nog staat, was eveneens te voor zien. Manfred De Graaf was enorm goed als de jonge Victor die geheel vrijblijvend in het leven staat. Do van Stek was een zeer aanvaardbare haar heer-gebieder gehoorzamende eenvoudige vrouwspersoon en Anne- Marie Heyligers speelde verdienste lijk de moeilijke rol van de schone, doch heerszuchtige nicht Helen. Het decor van Hep van Delft was imponerend en geheel in de toon van zo'n oud landgoed waar de dingen voorbij zijn en de mensen nog vol gen-, De vertaling van Gerrit Kouwe- naar voldeed goed. De regie van Carl van der Plas dient zèer geprezen te worden. Hij heeft zoveel mogelijk getracht het stuk interessant te houden en o.a. gezorgd voor een vlotte opeenvolging van de negen taferelen. Dat ook hij tenslotte de inzinkingen en zwakke stukken niet kon wegwerken ligt niet aan zijn inventiviteit, maar doodeen voudig aan het dramatisch onvermo gen van David Mercer, die niet zo veel te vertellen heeft, als hij geen geintjes kan maken. Daarom een goe de opvoering van een in menig op zicht wisselvallig stuk. EV. Grolle Zaterdagavond hebben de zoon en dochter van me vrouw L. Libgott-Nochi- mowsky voor het eerst een briefje van duizend beke ken. Het was feest bij de Lib- gotts nadat de vrouw de6 hui zes miljoen tv-kijkers op nieuw had verbaasd met haar verbijsterend grote kennis van de geschiedenis. Na deze, haar laatste ron de, in de VAR A-quiz Per seconde wijzer, overhandig de spelleider Berend Boude- wijn haar de niet geringe beloning: 5530 gulden. De charmante Frangaise vertelde me in haar villa in Huizen, dat ze hier echt niet op had gerekend. „Ik was erg pessimistisch, ik dacht niet dat ik er door zou komen." Wie de snelheid van beantwoorden van mevrouw Libgott heeft gezien, zal het interesseren dat ze tijdens de quiz voortdurend in drie talen na dacht. „Ik spreek nu eenmaal Frans, Engels en Nederlands, en er speelden steeds gedachten aan situaties en mensen in die drie talen door mijn hoofd. Wat het Nederlands betreft: mijn kinderen zeggen dat ik dit niet spreek, maar vermoord." Parisienne Ze werd in Parijs geboren, leerde kort na de oorlog haar man kennen, een Canadese piloot, die bij de KLM ging werken. Uit zijn baan vloeide voort, dat de heer Libgott in Neder land moest gaan wonen. Mevrouw Libgott vertelt dat ze zich hier echt thuis voelen. „Het kli maat bevalt me wel niet zo goed, maar ik ben niet de enige. Ik heb nog geen Nederlander ontmoet, die daarover niet te klagen had. Trou wens: daarom is uw land ook zo groen Ze vindt de kijkers bijzonder aar dig. „Ik heb al die tijd dat ik aan de quiz meedeed brieven, telegrammen en telefoontjes gehad van mensen, die met me meeleefden. Ik weet ei genlijk niet hoe ik de mensen moet danken voor hun goede wensen." Reacties mens Mevrouw Libgott interesseert zich van jongsaf aan voor geschiedènis, maar haar belangstelling wordt niet gewekt door dorre feiten. „Mij intri- greren de 'levens van historische fi guren: hoe de mens reageert als hij in een bepaalde situatie is geplaatst. De jaartallen heb ik alleen nodig als steunpunten om situaties en mensen in een bepaalde tijd te kun nen plaatsen." Ze is niet pessimistisch gescemd over de gang van de historie. „De geschiedenis toont menselijke dom heid en onverdraagzaamheid, maar er is toch een zeer dunne, maar duide lijke draad, van een groeiende betere verstandhouding. Er is nu ondanks afschuwelijke dingen toch meer besef dat men elkaar moet tegemoet komen." Haar zoon (16) en dochter (19) heb ben niet zo bijster veel op met geschiedenis. „Maar mijn man en kinderen hebben er wel op aange drongen aan de quiz mee te doen. Toen heb ik het maar gedaan tcrwil- le vr-> de lieve vrede in het gezin." Hoeden Naast ae geschiedenis heeft ze nog een hobby haar beroep, dat ze in Frankrijk heeft geleerd hoeden ontwerpen. „Maar te genwoordig draag ik nauwelijks een hoed, zodat ik ook geen hoeden meer maak." Wat ze met het geld gaat doen? „Dat weet ik nog niet. We hebben vanavond nog geen tijd gehad daarover te denken, en daarvoor had ik er echt niet op gerekend." MEVROUW LIBGOTT niet op gerekend Stercocos, Postbus 68, Amsterdam. BRUSSEL Koningin Fabiola van België heeft gisterochtend een opera tie ondergaan om da gevolgen van een eerdere operatieve ingreep onge daan te maken. De huidige ingreep had tot doel belemmeringen voor een eventuele nieuwe zwangerschap weg te nemen. De koningin had op medisch advies al eerder besloten zich te laten ope reren. In een medisch communiqué werd gezegd dat de toestand van de konin gin bevredigend is. Zij zal ongeveer twee weken in het ziekenhuis moeten blijven. LONDEN Eigenaars over de ge hele wereld van het type Silver Sha dow van Rolls Royce en de Bentley T moeten hun auto's laten controleren op een mogelijke fout in het remsysteem, die een volslagen falen van de remmen ten gevolge zou kunnen hebben, zo meldde gisteren het Britse blad Sunday Times. Volgens het blad is het de tweede maal dat er sprake is van een rem- «lefect bij de 65.000 gulden kostende automobielen. Rolls Royce stuurde een waarschuwing rond nadat bij twee exemplaren haperingen in het remsys teem waren geconstateerd. PURMEREND De gemeente Purmerend beschouwt zichzelf als een peetmoeder van alle kinderen die op 29 februari worden geboren en dus maar eenmaal in de vier jaar hun verjaardag kunnen vieren op hun geboor tedag. In 1960 werd een Schrikkeljaarcomité opgericht en in 1964 werd er een vervolg aan gebreid. Ook nu staat het comité klaar om alle "kinderen, die donderdag worden geboren en van wie een geboortekaartje wordt gezonden aan het gemeentehuis in Purmerend, te verrassen met een lepeltje met het wapen van de plaats. Door deze actie beschikt Purmerend over een fraaie verzameling geboortekaartjes, want zowel in 1960 als vier jaar later werden er meer dan vijfhonderd ontvan gen. Nederland 1 KRO 7.32 uur De Flintstones: Fred gelooft in sprookjes. 8.20 uur De Krabbetukkers carnavalsvereniging uit de schouwburg te Den Helder). 9.00 uur De wonderlijke lotgevallen van Ria Valk. 10.10 uur Het katholicisme in Nederland. Nederland 2 VARA 7.03 uur Gewone mensen in hun gewone doen, in Corona tion street. 8.45 uur Indianen van Guatemala (documentaire). 9.00 uur In de serie High Sierra een gangsterfilm uit 1941 Wees een zoon, zei hij, daar gaat het om, om kind te zijn... Hoe langer hoe meer begin ik dat te beseffi vooral als je zo stil ligt zoals ik nu en je gedachten word opgejaagd en keren en wenden... Maar dat is God zij da voorbij... 'Die zijn ziel zal verloren hebben om Mijnentv zal haar vinden', degene, die zich geheel onderwerpt, zal in de liefde zijn verlangens bevredigd zien... ja ja- begin het te begrijpen... Jongen, het leven is zo mooi, oneindig mooi... Het is heerlijk om te léven... Zijn blik dwaalde weer af, gedachteloos plukte zijn vi hand aan de lakenzoom. Freek keek naar hem, gerustgesti en oneindig dankbaar. Hij begreep niet alles wat zijn va< zei, maar hij werd beter, voelde zich blijkbaar al bet vader was blij en opgewekt... Kijk, zei de schilder, dagenlang heeft het geregei maar nu breekt de lucht. De zon zal zowaar nog schijnen al is het nu te laat, dan zien we haar morgen wel, dat vi ik zo vast als iets... Het zal een mooie maannacht word klaar en helder en... De verpleegster kwam binnen, zij schudde het hoofd dreigde de patiënt met haar wijsvinger. U hebt al die 1 gesproken en u opgewonden, meneer Arlsover, verweet vriendelijk. Kom jongen, jouw tijd wordt het ook. Er was iets in haar ogen, dat Freek scherp deed toekijk iets van medelijden, van meewarigheid. Toen hij langs h. ging, legde zij een ogenblik haar hand met een vriendel druk je op zijn schouder. Moeder sliep, Freek ging weer n. Queeny. IX Negen dagen lag Arnold nu te bed. Maar al veel lan was hij niet in orde, had de hem nu behandelende dok gezegd. Waarschijnlijk had hij deze ziekte te wijten aan verouderde verkoudheid of een lichte griepaanval. Ik denk zo weinig over mijzelf, had de zieke verdedigd, ik merkte nauwelijks dat mij iets scheelde, het hoesten sloeg ik weinig of geen acht, het zou vanzelf weer overgaan, dacht ik, iedereen hoest weieens. Hij glimlachte. Zijn werk had hem geheel opgenomen, vreugde-gedachten; zijn blijde geest, die de minder prett minder mooie dingen verwaarloosde, had hem zijn zie niet doen tellen, nu ondervond hij de gevolgen daarv Juist nu de zieke zich beter voelde, verwachtte de arts crisis. Buiten de kamer, met Eleonoor alleen, stond 2 gezicht bedenkelijk, maar Arnold zelf had juist nu er g idee van, dat er levensgevaar voor hem bestond. O, hij 1 zijn angsten gehad, zijn strijd om gescheiden te zul worden van zijn vrouw en zijn jongen, maar de storr hadden zich gelegd. Hij was rustig, blij, zoals hij tej Freek gezegd had. Hij had lust om te lezen, wat m stoer proza, wat fijne gedichten, hij zou een blik wil slaan op zijn doeken en nog een kleinigheid bijpenselen zijn laatste werk: Zonnebloemen, enkele zonnebloemen impressie, zonder achtergrond, herfstig en wild. Arn zuchtte even. Hij vroeg niets, gauw genoeg zou hij nu y, de ganse tijd voor zich hebben om zich te verdiepen in het schone, het goede, want schoonheid alléén verzadigt n De pijn in zijn hoofd was weggeslonken tot een verwijd ruisen, de slaap wilde over hem komen, rustig, zon koortsen, zonder angst. Freek was naar Queeny en John. Wat een heerlijk b was toch zo'n kind, zo'n jongen, en hoe goed begrepen elkaar! Eleonoor zat aan zijn bed. Hij werd het ineens bewust en kierde zijn ogen open. Waarom huilde Ach, arm vrouwtje, oververmoeid en nerveus. Hij had nooit iets gemankeerd en nu ineens dit.... Hij wilde te haar glimlachen, maar de moeheid sloot zijn ogen voor de gedachte tot uitvoering had gebracht. Leven, dacht nog, is iets anders dan er alleen maar zijn. Als hij weer kon, zou hij trachten het Noortje duidelijk ui leggen en Freek zou hij daarin opvoedenFreek, jongen.... Hij zag hem liggen, in bed, het blonde haar doi op het kussenwit, het gezicht ernstig en tevreden, de mi dicht. De vader voelde al wat er in hem leefde uitg< naar dit kind van hem, als een pantser sloot hij zijn lfe om zijn jongen heen." Freek..... mijn jongen..... Freek sliep. (Wordt vervolgl Hilversum 1 NCRV i er uit gaat. Een 8.40 uur Het Omroeporkest met Soessanin van Glinka en bert. 10.15 uur Boeken, schrijvers en toneel in Literama. 11.30 uur Vers in het gehoor: de dichter Maurits Mok. Hilversum 2 NRU 8.05 uur Goethe's Faust beluisterd en vergeleken door Al- bert van Dalsum en prof. dr. H. H. J. de Leeuwe. 8.30 uur Recente vorderingen in de wetenschap. 9.30 uur De geschiedenis van het hoorspel (2). 10.55 uur Profiel van de gitarist Baden Powell SUNDERLAND Het huwelijk van de 66-jarige wc duwe Janet Parkin en de 62-jarige mijnwerker Sta Kipling gaat niet door, omdat Stan niet bereid bleek ee door hem vervaardigd model van een stoomlocomotie uit zijn slaapvertrek te verwijderen. De locomotief ruim 1,20 meter hoog en 2 meter lan en bekroond met het beeld van een Griekse godin staat naast het bed van Stan. Hij wil het model daa houden, omdat hij er zo nu en dan nog wat aan w knutselen. Mevrouw Parkin is onvermurwbaar. „Ik wil niet voo gek staan door naast een stoommachine op het tweed plan te komen." TELEVISIE VXHVOMI Hilversum I 102 m. NCRV: 18.30 Nws en weerpraatje. 18.45 Actual. 19.00 Op de man a£. praatje. 19.05 Geestelijke liede ren. 19.30 Stereo: Licht gevar. platenprogr. 20.15 Klankbeeld over het toerisme, 20,40 Om roeporkest en solist. 22.15 Kro niek over boeken schrijvers en toneel. 22.30 Nws. 22.40 A- vondoverdenklng. 22.50 Stereo: Planorecital. 23.30 Voordracht en muziek. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II 298 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Radiojournaal. 18.30 De tafel van (half) zeven: gevar. progr. (19.08 Paris vous parle 19.30 Nws. 19.35 R.V.U.: De cultuur In de pre-Incatljd. NRU: 20.05 Theaterkroniek. 20.30 Over recente vorderingen in de wetenschap. 21.30 De geschiedenis van het hoorspel: documentaire. 22.15 Stereo: Lichte gramm.muz. 22.30 Nws. 22.40 Actual. 22.55 Stereo: Pro fiel van gitarist-componist Ba den Powell. 23.25 Radlorama. 23-55-24 00 NWS. GRAMMOFOONPLATEN- PROGRAMMA DRAADOMROEP VANAVOND I. Zoltan KodalyZomer avond. orkestfantasie. II. Leos Janacek: Slnfonletta. III. Béla Bartok: Concert voor plano en orkest nr 3. IV Bohuslav Martlnu: 1. Tre rlcercari. 2. Symphonle nr. 4 Televisie Nederland I. NTS: 18.50 Plpo de clown. STER: 18.56 Reclame. NTS: 19.00 Journaal. STER: 19.03 Reclame. CVK/IKOR/RKK: 19.06 Ken merk. de wekelijkse Informa tierubriek over kerk en sa menleving, KRO: 19.32 In kleur: De Flintstones, teken film. STER: 19.56 Reclame. NTS: 20.00 Journaal. STER: 20.16 Reclame. KRO: 20.20 MIK. muzikaal amuse mentsprogramma. 21.00 Show programma. 21.40 In kleur: Repdrtage van de carnavalsop tocht in Oeteldonk. 22.10 Gesprek in Londen over Ka tholicisme In Nederland. NTS: 22.30-22.35 Journaal. Nederland II. NTS: 18.50 Pl po de clown. STER: 18.56 Re clame. NTS: 19.00 Journaal. VARA: 19.03 Coronation Street, TV-féullleton. 19.52 Weer zien.... maandelijkse ru briek met herhalingen uit TV-programma's. NTS: 20.00 Journaal. STER: 20.16 Reclame. VARA: 20.20 Achter het nieuws. 20.45 Indianen van Gu atemala, fllmreportage. 21.00 High Sierra, speelfilm, (gangsterfilm uit 1941). NTS: 22.40-22 45 Journaal. BELGIS Nederlands progr. kanalen: les. 18.55 Zandmannetje. 19.00 Stingray, tv-feulll. v. d. jeugd (7). 19.25 Jonger dan je denkt. 19.52 Meded. en weerber. 20.00 Nws. 20.25 De vluchteling, tv-feuili. 21.15 Een vleugje dwaasheid en fantasie. De car navalsatmosfeer In München. 22.05 Gastprogr De socia listische gedachte en actie. 22.35 Nws. Hilversum I, 402 m. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Sopraan en plano (gr.). 7.30 Nieuws. 7.32 Actuali teiten. 7.45 Stereo: Europese volksliederen (gr). 8.00 Nieuws. 8.10 NCRV-lled. 8.13 Stereo: Gewijde muziek (gr). 8.30 Nieuws. 8.32 Voor de hulsvrouw. 9.15 Radiokoor. 9.35 Waterstanden. 9.40 Schoolra dio. 10.00 Theologische ether leergang. 10.35 Stereo: Hobo en plano. 11.00 Nieuws. 11.02 Voor de zieken. KRO: 12.00 Gevarieerd programma, (plm. 12.23 WIJ van het land: 12.27 Voor land- en tuinbouw: 12.30 Nieuws: 12.40 Actualiteiten). 14.05 Lichte Nederlandse mu ziek (gr.). 14-30 Muzikaal mid dag magazine. 17.00 Over heidsvoorlichting. 17.10 Voor de kinderen. 18.00 Stereo: Me- tropole-orkest. 18.20 Uitzending van de Boeren Partij. Hilversum II, 298 m. AVRO: 7.00 Nieuws en ochtendgym nastiek. 7.20 Lichte grammo- foonmuzlek. VPRO 7.55 Deze dag. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.10 Radiojournaal. 8.20 Lichte grammofoonmuzlek. (8.30 - 8.35 Hportagè,VI!Pm!BBSPVBP belkwartet. AVRO: 10.00 Voor de ::'euters. 10.10 Arbeidsvita minen. (11.00 - 11.02 Nieuws.) (11.02 R.V.U.: Noord-Zuid Ne derlandse herkomsten.) 11.55 Beursberichten. 12.00 Stereo: Vlooi en plano. 12.27 Medede lingen t.b.v. land- en tuin bouw. 12.30 Voor de landbouw. 12.40 Sportrevue. 13.00 Nieuws. 13.10 Radiojournaal. NRU: 13.30 De Lichte Muze belicht. 14.25 Rostrum of Composers: Inter nationaal forum met heden daagse muziek. AVRO: 15.00 Oog om oog. hoorspel. 15.32 In leiding tot muziekbegrip. 16.00 Nieuws. 16.02 Kerkorgelmuzlek (gr.). 17.30 Lichte grammofoon muzlek voor de tieners. Hilversum IH, 240 m en FM- kanalen. VARA: 9.00 Nieuws. 9.02 NAR: Onze Nederlandse Artiesten Revue op de plaat, ïo.oo Nieuws. 10.02 Klink - klaar, zonder nonsens. (11.00 Nieuws.) 12.00 Voor tieners. 13.00 Nieuws. 13.02 Gevarieerd platenprogramma. (14.00 Nieuws.) 15.00 Nieuws, 15.02 Er - Jee - Em - Drie. 18.00 Nieuws. 16,02 - 18.00 Licht pla tenprogramma. (17.00 Nieuws).

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 6