BREUK IN KVP-FRACTIE IS ONVERMIJDELIJK JAMIN Commentaar Radicalen: rapport wipe kwam mannen te laat Geen spoedig Vietnamese einde van conflict Marokkaan neergeschoten ees Verkerk ^iag niet naar :wpan van KNSB Bij brand in inrichting 21 vrouwen omgekomen Bogaers weigert Geen vertrouwen Voorbereid op zeer harde strijd N. b Panamakanaal vechtpartij vaa droakea gastarbeiders ARP: Ook nu christelijke partij formatie SPREUK HIT wem Wolkenvelden Ziekenhuis herbergt 800 patiënten geblokkeerd Miljoenenroof in Londen Nieuwe Leicis e Comramut dredacteun Dr. t Diemer >fdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD Telefoon 31441 „Stantvaitich it gheblavan mijn hert In taghempoell" Maandag 26 februari 1968 - 48ste |aarganj het kwartet L 1 storko li l l'Hj .Ier «Mrunslundt prol. chr. dagbladen «aagse Courant Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur ROTTERDAM Met een zó r jware klap dreunde in de vroege Jondagochtend een auto tegen ten lantarenpaal aan het Weena bij het Centraal Station, dat het hoertuig finaal in tweeën sloeg: ket achterstuk vloog een eind berder het trottoir ophet voor de deel bleef tegen de stoeprand I jtaan. Dé Britse technicus L. Christi, - |6 jaar, die de wagen bestuurde. pas bij hoge snelheid de macht tver z'n stuur verloren. I Hij kwam er, evenals zijn f kmdgenoot en collega A. Laven der, 26 jaar, die naast hem in de luto zat, slechts met lichte ver pondingen af. (Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het afgelopen weekeinde is de gespannen situatie in de KVP zodanig verergerd dat een uittreden van de radicalen uit de Tweede-Kamerfractie vrijwel onvermijdelijk lijkt. neri Gisteren werd vrij onverwacht het rapport van de „wijze mannen" voor publicatie vrijgegeven. Hierin werd onder meer voorgesteld de radicaal drs. P. C. W. M. Bogaers voor te dragen als vice-voorzitter naast mr. A. P. J. M. M. van der Stee als voorzitter. Enkele uren later deelde de heer Bogaers mee dat hij, wanneer het partijbestuur zijn kandidatuur over neemt. deze niet zal aanvaarden. Naar zijn mening ontbreekt in de oplossing van de wijze mannen een minimum aan vertrouwen en geloof. Hoewel de oud-minister waarde ring zei te hebben voor het werk van de commissie, wees hij er op dat meer stukken verschijnen die verouderd zijn op het moment dat ze bekend zijn gemaakt. De heer Bogaers zei nog niet te kunnen mee delen of hij voor het lidmaatschap van de KVP zal bedanken. Dinsdag zal een duidelijk antwoord komen, aldus de heer Bogaers. Vergeeld Het radicale Kamerlid drs. Aarden uitte zich in dezelfde geest. „In de loop van de geschiedenis zijn meer malen ^tukken gepubliceerd op een tijdstip waarop deze reeds vergeeld bleken te zijn", aldus de heer Aar- :SAIGON/WASHINGTON/NEW YORK „Wij moeten op zeer •arde gevechten voorbereid zijn. Ik zie geen spoedig eind van de K^rlog". Dit zei generaal Wheeler, voorzitter van de Amerikaanse [mmissie van stafchefs, tijdens een bezoek aan Saigon. Te Washing- Jn was inmiddels bekend geworden, dat het rapport van VN-secre- Iris-generaal Oe' Thant over Vietnam „niets heeft veranderd". L)e2 jshi beze verklaarde zaterdag opnieuw Hanoi bereid is tot vredesonder- idelingen (misschien zelfs binnen tele dagen) nada Amerika alle oor- ihandelingen tegen Noord-Vietnam gestaakt. Volgens Oe Thant zou de Amerikanen daarmee geen jiot militair risico lopen. Hij zegt voorts, dat de wereld walgt van de oorlog in Vietnam, die even wreed als zinloos is. Er kan geen overwinning en geen nederlaag zijn. Alleen dood en verwoesting. „Amerika en Rusland zullen niet toestaan, dat de door hen gesteunde party moet capituleren. De stryd kan alleen nog meer in omvang toenemen, met niet te voorziene gevolgen." Washington De regering te Washington meent nog steeds, dat Hanoi niet werkelijk is geïnteresseerd in vredesbesprekin gen. Zij meent, dat de communisten de oorlog zullen uitbreiden en een nieuw offensief beogen. Deze keer zou echter geen herhaling van „liet bedrog van 30 januari" mogelijk zijn. Ook Johnsons republikeinse tegen stander Romney, die naar de kandida tuur voor het presidentschap streeft, meent dat de bombardementen niet gestaakt mogen worden „zonder teke nen die wijzen op een werkelijke stap in de richting van een goede oplos sing". President Van Thieu van Zuid-Viet- nam beweerde in een tv-uitzending, De reis die •es Verkerk en Wim de Graaff deze lek naar Japan zouden maken, gaat mtt door. Het bestuur van de Ko- aklijke Nederlandse schaatsenrij- rsbond trok de eerder verleende ikth|stemm'ng voor Verkerk in nadat I zaterdagavond tijdens een inter- t-!w voor de televisie had verklaard t coach Wim de Graaff moest ver en Anton Huiskes moest te- eze gkeren. t)e rijders is reeds lang geleden rboden dergelijke zaken in het pu- :k naar voren te brengen, imdat Verkerk nu niet mag. heeft Wim .de Graaff zijn vliegticket Tokio geannuleerd, zodat van- •gen alleen wereldkampioen Fred nton Maier en de Westduitser Kei- olk» vanuit Gothenburg naar de Ja- ru^|nse hoofdstad zijn vertrokken. morgen vooiydeel theespritsjes 250 gram van 79 voor 69 niet duur we/ heerlijk dat de Vietcong dit jaar wordt ver slagen. Hij meent, dat Noord-Vietnam militaire overwinningen wil behalen om in een sterke onderhandelingspo sitie aan de conferentietafel te kun nen zitten. Kernwapens Het Amerikaanse weekblad News week weet intussen te melden, dat president Johnson de Russische pre mier Kosygin heeft verzekerd, dat Amerika in Vietnam geen taktische kernwapens zal gebruiken. DEN HAAG „Het Centraal co mité van de ARP wenst uit te spre ken dat het voor ons land ook in deze tijd grote waarde hecht aan de hand having van christelijke partijforma tie om politiek te bedrijven vanuit de radicaliteit van hel Evangelie", aldus een zaterdag door het Centraal comité uitgegeven verklaring. Hierin staat verder dat allen, die zo'n pdlitiek voorstaan, met kracht worden opgewekt te blijven streven naar een samenwerking in deze zin, teneinde een scheiding op niet we zenlijke gronden te voorkomen. Met^ grote bezorgdheid, aldus het comité, hebben wij kennis genomen van de moeilijkheden in de KVP. (De verklaring van de ARP werd afgelegd voordat het rapport van de „Wijze mannen" was uitgebracht). De politie van Groningen heeft za terdagmiddag een proces-verbaal op gemaakt tegen zes jongelui, die in de Guldenstraat demonstreerden met borden met opschrift „Volgens Neu renberg en Tokio Johnson oor logsmisdadiger". Aan voorbijgangers deelden zij pamfletten uit. den. Hy herinnerde er voorts aan dat dinsdag na de fractievergadering van de KVP nadere mededelingen zullen volgen. Door het bedanken van drs. Bo gaers voor het vice-voorzitterschap koint het rapport van de wijze man nen (Romme, Cals, Maenen en Van Rijckevorsel) min of meer in de lucht te hangen. Bovendien is hierdoor het uittre den van de Tweede-Kamerleden Aarden en Van Doorn en wellicht nog enige anderen gemakkelyksr ge maakt, omdat het aanblyven van drs. Bogaers hun uittreden het karakter van een verschil in opvattingen tus sen de radicalen onderling zou geven. In de thans ontstane situatie is dit niet meer het geval. Het duurt lang, eer men twintig jaar oud wordt zestig is men in een hand omdraai. WERTHEIMER 0 Woord en dienst horen in evangeli satie bij elkaar pagina Kernmerk Het internationale schaats seizoen Is afgesloten met een nieuwe Noorse overwinning: Maier werd in Gothenburg wereldkampioen, waardoor hij Verkerk onttroonde. Dat gebeurde op de meest duidelijke wijze die in de schaatssport mogelijk is. Ver kerk leed op de 5 en 10 km tegen Maier een forse neder laag. Inmiddels werd er ook gevoetbald, maar daarvoor was nauwelijks belangstelling. Zie onze sportpagina's. MEVR. LIBGOTT: „IK WAS PESSIMISTISCH'" - PAG. RADIO TV Spelregels De commissie van wijze mannen had enkele spelregels opgesteld, waarby men de nadruk legde op vrije meningsvorming in partijver bondenheid. Elk lid van het dagelijks bestuur zou zich bewust moeten zijn, aldus de wijze mannen, van het feit dat zij niet een groep maar de hele partij vertegenwoordigen. Men zou zich na een open discus sie in het bestuur dienen te gedra gen naar de daarop volgende beslis sing van het dagelijks bestuur. Dit hoefde niet in te houden dat in bij zondere gevallen in onderling over leg ook bekendheid kon worden ge geven aan afwijkende meningen, bij voorkeur door de partijvoorzitter. Wel zou het het einde moeten betekenen van het optreden van groepen als „partij in de partii". Alle krachten moeten gebundeld worden voor een herstel van ver trouwen, waarbij een eind moet worden gemaakt aan de ontwikke lingen var. de laatste tijd, die tot desintegratie van de partij zullen leiden. Voor vervolg zie pag. 5 „Waarom is mijn bord niel ivarmd DE BILT Een uitgebreid ho- gedrukgebied, waarvan een kern zich naar de Britse eilanden ver plaatste en een tweede, die zich boven Noordwest-Rusland op hield, beheerste gisteren het weer in onze omgeving. Het veroor zaakte vrij zonnig weer en een oostelijke wind, die koude lucht uit Duitsland aanvoerde. In deze lucht werden vannacht plaatselijk minimumtemperaturen van 6 tot 7 graden onder het vriespunt genoteerd. Om het ho- gedrukgebied heen trekken fron tale storingen van IJsland naar Scandinavië. Een ervan zal vla Denemarken en Noord-Duitsland tot Nederland doordringen. In verband daarmee moet het komende etmaal op wolkenvelden gerekend worden, die met noor delijke winden het land komen binnendrijven. Deze wolkenvel den zullen de nachtelijke afkoe ling temperen. Onredelijk TN hoeverre, zo ongeveer vroegen wy zaterdag In deze kolom, zal radi caliteit te verenigen zyn met rede- ïykheid. Voor wat betreft de KVP-radicalen indien men hen althans nog zo noe men mag. want KVP ïykt er al niet véél meer by is inmiddels nog duidelyker geworden, dat die moge- lijkeid tot redeiykheid niet byster vèr reikt. Ook op de buitenstaander maken *y alleen maar de indruk, op irritante w yze het onderste uit de kan te wil len hebben. Wie zich de naam van radicaal aan meet. wekt reeds daarmee de schyn van te menen dat hy de politieke wysheid in pacht heeft. Welnu, wij kunnen ons indenken dat er binnen de KVP een toenemend aantal is dat met enig ongeduld gaat uitzien naar een situatie waarin men kan laten zien dat dit nochtans niet het ge val is. Het laatste toch waaraan, ook na een mogelyk vertrek van de radicalen, d» KVP behoefte zal hebben is om zich. wat het beeld van de party aangaat, in de conservatieve hoek te laten drukken. Helderheid zal er in elk ge val in dit opzicht komen, dat de KVP straks verder kan zonder een groep die wel zeer veel aandacht en belang stelling voor zichzelf is gaan opeisen. Natuuriyk zal het voor de KVP een verlies betekenen. Reeds dat men niet langer een eenheid is, zal als pyniyk worden ervaren. Het lykt trouwens voor Nederlandse verhoudingen type rend. dat. nu het kerkelyk gezag aan invloed heeft afgenomen, de ver deeldheid optreedt. Maar soms kan een op zichzelf toch wel nuttige groep zich in een mate laten gelden dat z® zichzelf onduldbaar maakt. Teleurstellend blyft dat zeker. Te leurstellend is het reeds wanneer in het algemeen mensen elkaar niet kunnen vasthouden. Hoeveel temeer wanneer het christenen onderling geldt. Over de omvang van de groep is nog geen zekerheid. Wy voor ons zyn ge neigd te menen dat haar getal spoe dig wordt overschat. De publiciteit die zy zich tot dusver heeft weten te verwerven is geen betrouwbare graadmeter. Er spelen in een party als de KVP óók krachten mee waar van minder biykt maar die niet min der aanwezig zyn. Bovendien, het is geen tijd die sterk naar radicaliteit dringt. Het Neder landse volk zelf voorts is redeiyk en van een democratische volwassenheid. Het huidige regeringsbeleid wordt in het algemeen als juist gewaardeerd wanneer dat beleid wordt bedreigd zal ook dat de radicalen echt niet in dank worden afgenomen. Nee, men heeft daar waarlyk nog niet bewezen ook metterdaad de poli tieke wysheid in pacht te hebben, al is men van de suggestie niet afkerig gebleken. De radicale kaarten liggen niet best. Eindelijk Overmeesterd Een Koreaan. die in Japan een aantal Japanners als gijzelaars vasthield en nog de brutaliteit had enkele pers conferenties te houden, kon de poli tie juist daardoor arresteren. Een aantal politiemannen vermomde zich als verslaggevers en slaagde er in de zwaarbewapende Koreaan te overmeesteren. PANAMA Sinds zondag zijn bij schepen opgesloten in het Pa- Imakanaal door het vastlopen van i Japanse ertstanker Sjozan Maroe. l,Het met 50.000 ton erts geladen nip is in een smal gedeelte van het inaal op een zandbank gelopen. verwacht dat het kanaal de bste dagen nog niet vrij zal zijn. iagfcAMSTERDAM Gisteravond is de }-.iarige natuurkundig ingenieur R. van der Veen uit Den Haag dode- jk verongelukt, toen hij op de Sloe- frweg met zijn auto slipte en tegen In boom botste. (Van een onzer verslaggevers) GOUDA Een hevige vecht partij tussen een aantal dronken Marokkaanse gastarbeiders heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag de 25-jarige Benaisa Ben Amar het leven gekost. De man werd neergeschoten door zijn 31-jarige landgenoot Guerra- boff Mekki Ben Thami. Hij over leed kort daarna in het Sint Jo zefziekenhuis. Dc dader raakte zijn slachtoffer met een In België gekochte revolver vlak boven het hart. De Goudse politie is uren bezig ge weest met het onderzoek omdat vijf Marokkanen elkaar ervan beschul digden het fatale schot te hebben ge lost. Zij hadden een vechtpartij op de Kleiweg, maar op het ogenblik dat de politie arriveerde was er niets meer aan de hand. Toen de politie een kwartier later weer werd gealarmeerd was Benaisa neergeschoten. Men had hem door de etalageruit van een stomerij gedrukt. Eerst na langdurig verhoor, waarbij een tolk moest worden ingeschakeld legde de dader een bekentenis af. Hij zou vandaag in Rotterdam voor de officier van justitie worden geleid. De man moet ook nog voor de rechtbank van Roermond verschijnen voor geweldpleging. De Goudse Marokkanen werken bij de vlees- en conservenfabriek Com- paxo N.V. Guerrabof Mekkei Ben Thami is daar kortgeleden wegens wangedrag ontslagen. SHREWSBURY Bij een brand, die vannacht in de vrou wenafdeling van een psychiatri sche inrichting in de Engelse stad Shrewsbury heeft gewoed, zijn 21 vrouwelijke patiënten om het leven gekomen. Veertien an dere vrouwen werden min of meer ernstig gewond. De brand ontstond, door nog onbe kende oorzaak, kort na middernacht in een dagverblyf op de eerste ver dieping van de vrouwenafdeling. De Shell n psychiatrische inrichting her bergt achthonderd patiënten. Sommi ge gebouwen van het complex zyn meer dan honderd jaar oud. Twaalf brandweerwagens rukten op het eerste alarm uit. Een groot aantal ziekenauto's werd gebruikt om de gewonde patiënten naar de twee ziekenhuizen van Shrewsbury over te brengen. Met behulp van extra verpleegsters konden de meeste patiënten het bran dende gebouw worden uitgeleid. Al len kregen kalmerende middelen toe gediend. Een woordvoerder van de inrich ting zei dat uit een eerste onderzoek van de slachtoffers zou blijken dat zij niet door verbranding maar door verstikking om het leven zijn geko- komen. Twintig slachtoffers waren ouder dan zestig jaar, de andere was een meisje van 25 jaar dat gisteren in het tehuis was opgenomen. HOOGEZAND De 23-jarige G. Eising uit Musselkanaal is zondag morgen om het leven gekomen, toen hy met zyn auto op dr Kielsterach- terweg tegen een boom was gereden. LONDEN Vijf gemaskerde man nen hebben zaterdagavond zes sor teerders van een postkantoor in Lon den overmeesterd en maakten zich daarna uit de voeten met postzakken waarin zeker 130.000 pond sterling (1.070.000 gulden) zat. De sorteerders werden met ploertendoders neer geslagen en gekneveld. Zij slaagden later zich te bevrijden en waarschuwden de politie. De rovers zijn nog voortvluchtig. Volgens één van de sorteerders ging één van de rovers gekleed in een uniform van d® PTT. Ik geef op als nieuwe abonnee: plaats: ^jetaalt: per kwartaal per maand Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een grote luxe Sierknijper. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Mijn naam plaats: - Inzender, aan Bureau van dit blad hokje zwart maken naar kauza uzs

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1