Amerika oorlog in hoofdoorzaak de wereld Deze autobanen zijn in de vakantie al berijdbaar Jongen (16) steekt met mes kassier Devaluatie van de jen? BEACH-PARTY'S' VOÖR JEUGD Nieuw type Rijnschip Amerika wil (nog) meer toeristen gaan trekken Deens Legoland Kritiek JYW op Roolvink Toonkunstenaar H. de Wolff 65 jaar Breznfev op bijeenkomst in Kremlin Rode Leger bestaat vijftig jaar Oplage The Times boven het miljoen Toeristen zonder visum naar VS? Leger wordt versterkt Op platteland meeste doden in verkeer Vóór 1 mei advies Staatscommissie over Kieswet \^eer 4 kinderen uit Vietnam in Hui/en verpleegd ZATERDAG 24 FEBRUARI 1968 Overval in Kerkrade KERKRADE De 16-jarige B. T. uit Bocholtz heeft gisteravond een roofoverval gepleegd op de Mid- denstandsbank in Kerkrade. De kas sier J. A. werd daarbij tweemaal in lijn borst gestoken; hij moest naar bet ziekenhuis worden gebracht. De jongen, die gepakt werd, heeft be kend. Even na halfzeven kwam T. de bank binnen. Hij wilde praten over een persoonlijke lening. Kort daarna ging hij weer weg, maar kwam even later terug om geld te wisselen. Toen de kassier daarop niet inging, eiste de knaap plotseling geld, vijftig gul den. Toen hij het niet kreeg, stak hij snel twee keer met een dolkmes. Ter wijl de kassier bloedend ineenzakte, vluchtte de jongen de Akerstraat waar de bank staat in. De politie had van twee getuigen een signalement gekregen, waarmee T. in zijn ouderlijk huis kon worden aangehouden. Hij is naar Kerkrade overgebracht voor verhoor. LONDEN In Londense financiële1 kringen doen geruchten de ronde van de Japanse jen. Een vooraan staand bankier dacht dat maandag de devaluatie zal worden afgekondigd. Het dagblad Times schrijft dat al dit weekeinde geen devaluatie wordt aan gekondigd, vermoedelijk een directe crisis is vermeden. De geruchten over het lot van de jen doen in Londen al de gehele week de ronde. Een Japanse devalua tie zou ernstige gevolgen hebben in de wereld, die zich juist aanpast aan de gevolgen van de devaluatie van het Britse pond in november. MOSKOU Amerika is de hoofdzaak van de oorlog in de wereld. Dat zei vrijdag o.m. Leonid I. Brezjnev, leider van de Russische communistische partij op de bijeenkomst die in het Kremlin werd gehouden ter viering van de 50e verjaar dag van het Rode Leger. Hij deelde rrtee dat de Sovjet Unie Leerdammer in Italië veroordeeld BOLZANO De 26-jarige Leer- dammer C. S. is in Italië bij verstek tot een voorwaardelijke gevangenis straf van anderhalf jaar veroordeeld wegens het veroorzaken van een on geluk waarbij drie mensen om het leven kwamen. Het ongeluk gebeurde in juli 1964 in Bolzano. De auto, die door S. bestuurd werd, reed midden op de weg en botste tegen een Italiaanse vrachtauto. Na de botsing reed de vrachtauto tegen een andere Neder landse wagen, waarvan drie inzitten den uit Eindhoven om het leven kwamen. S. en vier andere Nederlan ders werden gewond. LONDEN Overeengekomen is, dat het Britse protectoraat Swaziland (een enclave in Zuid-Afrika) op 6 september onafhankelijk wordt. Uit solidariteit met de stakende vissers uit het Franse Boulogne- sur-Mer heeft het hele dorp gis teren gedemonstreerd. De meeste winkels en openbare gelegenhe den waren gesloten en het ge- meentepersoneel ging om elf uur de straat op om deel te nemen aan een protestbijeenkomst. Uiteraard ontbraken b\j de de monstraties de xnssers zelf niet. Ze hadden hun boeien meegeno men om te laten zien, dat zij niet van plan zijn uit te varen. Zo als bekend, heeft men in Bou logne onlangs geweigerd vracht wagens met Hollandse vis te los sen. Op de Flesschendijk in Raalte is gisteren de 41-jarige postbesteller W. G. Wigink door een achteropkomende auto aangereden, toen hij met zijn fiets linksaf sloeg. Hij waj op slag dood. LONDEN Voor de eerste maal in 183 jaar is het Londense dagblad The Times erin geslaagd de oplage tot boven het miljoen op te voeren. Volgens een landelijk dagbladenon- derzoek heeft The Times het vorig jaar 1.024.000 lezers per dag gehad. Ten opzichte van 1966 is dit een toe neming van 29 procent. De kranten magnaat Lord Thomson nam The Ti mes eind 1966 over. CATANIA In Catania op Sicilië zijn vijf mensen door gas verstikking omgekomen. De enige overlevende uit de familie, een meisje van 16 jaar, verkeert in levensgevaar. WASHINGTON Toeristen uit bepaalde landen (voornamelijk West-Europa) zullen zonder visum een bezoek van ten hoogste drie maanden aan de Verenigde Staten mogen brengen als een plan voor het bevorderen van het buitenlandse toe risme, dat aan het Congres is voorge legd, wordt aanvaard. Voorgesteld is de onnodige en lasti ge formaliteiten af te schaffen waar aan buitenlandse toeristen moeten voldoen als ze de Verenigde Staten willen bezoeken. Het plan maakt deel van het projekt van president Johnson om het tekort op de beta lingsbalans te bëstrijden. In zijn voorstel zegt hij dat de afschaffing in overeenstemming is met een rapport van een bijzondere commissie voor het toerisme, die bestaat uit vertegenwoordigers van de reisorganisaties in de VS en van de Amerikaanse regering. INFORMATIE vd.VAKANTIE '68 AUTOSNELWEGEN IN BELGIË EN NEDERLANP INFORMATIE VOOR DE VAKANTIE 1968 AUTOSNELWEGEN IN CUITSLAND EN OOSTENRIJK In Europa wordt hard gewerkt aan de uitbreiding van het autosnelwegennet. Kaarten en atlassen kun ne deze snelle ontwikkeling niet bijhouden, daarom deze kaarten met actuele informatie voor de vakan tie 1968. In België is dit Jaar het deel Thieu-Manage van de Waalse autosnelweg aan het Belgische net van au tosnelwegen toegevoegd. De werkzaamheden aan de ze wegen gaan door en aan het einde van dit jaar zullen totaal 75 km van de Waalse autoroute gereed zijn. De voorlopige oprit bij Thieu in de nieuwe weg is van belang voor de streek van Bergen. In Brussel komt op 29 februari een tunnel naa rnè tcentrum van de stad gereed. Onder het Schumanplein in Brussel is een nieuwe 975 meter lange tunnel opengesteld, die van belang is voor het verkeer naar het Jubelpark in de richting Namen en Tervuren en naar de Blijde Inkomstlaan in de richting Luik en Leuven. Ongeveer drie maanden oud is thans de Franse autosnelweg van Lille naar Parijs. Vanuit Antwer pen kan men vla deze weg in vier uur in Parijs zijn. Al naar de grootte van de auto moet men tol beta len. Ook op andere Franse snelwegen moet men op sommige trajecten tol betalen. In Duitsland worden de autowegen eveneens steeds verder uitgebouwd. Vanuit Bremen is er nu een Autobahn tot voorbij Wildeshaus; het ontbre kende deel naar Munster komt in de loop van dit jaar gereed. De autosnelweg van Arnhem naar Mtinchen is doorgetrokken naar Wenen. Ook de Oostenrijkse stad Linz is aangesloten op deze weg. Op noodgevallen na zijn alle werkzaamheden aan de Duitse snelwegen in de periode 20 juni - 20 septem ber gestaakt. Autosnelwegen zijn in Zwitserland nog schaars, maar reeds in 1970 zal het bestaande snelwegennet meer dan verdubbeld zijn. De bouw van snelwegen in Italië gaat snel. Een ultramoderne autosnelweg gaat sedert kort van Bo logna naar Ancona zodat voor het toerisme de ver binding met de Adriatische Zee aanzienlijk verbe terd is. Voor het berijden van de autostradas moet men tol betalen behalve voor het deel Rome-Ostia en een stuk weg bij Triest. De tol is afhankelijk van de grootte van de auto of motor. Voor bv. de belangrijke verbinding Mi- laan-Rome over de autostrada del Sole, die 553 km lang is, betaalt men als motorrijder ruim 10 gulden en een auto 12 tot 30 gulden. In de loop van komende zomer hoopt men de Autostrada van Bolzano naar Trento gereed te heb ben, hetgeen van belang is voor het drukke verkeer over de Brenner. In 1970 pas komt het deel Bolzano- Brenner gereed, waardoor de toerist in 40 minuten van de Brenner in Bolzano zal zijn. Griekenland heeft een autosnelwegverbinding van de omgeving van Thessaloniki naar Athene en Ko- rinthe. INFORMATIE. WOR DE VAKANTIE! 1968 AUTOSNELWEGEN IN FRAN KRO K EN SPANJE INFORMATIE! \WR DFWANTIE 1968 AUTOSNELWEGEN IN ITALIË EN ZWITSERLANO Griekse reizen stop Vier Nederlandse reisbureaus Cen- touri, Hotelplan. Airtour Holland en de Nederlandse Reis Vereniging heb ben al hun reizen naar Griekenland voor dit seizoen af gelast omdat er te weinig belangstel ling voor was. Een en ander is, volgens de bureaus, een gevolg van de politieke ontwikkelingen in dit land. Het aantal inschrijvingen was zo miniem, dat nu al vast staat, dat de reizen wanneer men ze zou laten doorgaan verliesposten zouden worden. Het gaat hier om enkele tien tallen reizen, alle vliegvakanties. (Van onze redacteur toerisme) Na de vele andere takken van industrie gaat nu ook de toeristenindustrie zich op de jeugd werpen. Het ene reisbureau na het andere komt met speciale program ma's om vooral de in vele gevallen kapitaalkrachtige jongeren aan te trekken. Het jeugdrcisbureau Roy begon er vele jaren geleden al mee. Andere bureaus volgden. En nu komt FIT met een nieuw initiatief: de twenreizen. De reizen zijn bestemd voor jongelui tussen de 20 en 30, die vindt FIT in de toe- ristenstroom nogal eens tus sen wal en schip raken. Meestal beschikken zij over een redelijk vakantiebudget, maar vinden in groepsreizen dikwijls niet wat zij zoeken. Met de twenreizen (naar Spanje Costa Brava en Costa del Sol Majorca, Griekenland, Italië en Bulga rije) wil men nu meer moge lijkheden creëren. Het wor den geen extra goedkope rei- De rederij Kethel in Zut- phen heeft de werf Voor waarts in Hoogezand »p- dracht gegeven voor de bouw van een geheel nieuw type Rijn-toeristenschip. Het schip, dat een capaciteit heeft van 148 bedden, is door toepassing van twee systemen ook geschikt te maken voor de Nederlandse binnenwateren. Het krijgt namelijk een stuurhuis, dat door een druk op de knop ongeveer 1.30 me ter kan zakken. Door middel van oliedruk wordt het op en neer bewogen. De kapitein blijft bij het zakken op zijn plaats; een speciaal luikje, dat bij het zakken van hit stuurhuis wordt geopend, maakt het hem mogelijk het hoofd „boven water" te hou den. Het stuurhuis gaat zover omlaag, dat de kapiteinspet bij het passeren van een brug het hoogste punt is van het •Chip- Een ander novum van het nieuwe Rijnschip is een wa terjet: een speciaal wa terstuurrad. dat in de neus van het schip is ingebouwd en dat zeer snel manoeuvre ren mogelijk maakt. Ook dit systeem maakt het schip geschikt voor het grootste deel van de Nederlandse bin nenwateren. Met deze bouwmethode wordt het nadeel van veel hotelschepen opgeheven: het nieuwe schip kan verder in eigen land komen dan enkele grotere plaatsen in het oosten. Het nieuwe schip krijgt een lengte van 70 me ter. een breedte van 9.30 meter en een diepgang van 1.30 me ter. Er komen 74 tweepersoons hutten, waarvan er twee als luxe cabines worden uitge voerd. Vijftien hutten worden voorzien van douche en toilet. Niet alleen in Nederland, ook in Amerika zelf hebben de maatregelen van de presi dent ter beperking van het Amerikaanse toerisme kritiek gekregen. De voorgestelde rcisbe- lasting en de verminderde mogelijkheden voor be lastingvrije invoer bij terug keer in de VS hebben in feite een ongunstige invloed op de betalingsbalans, zo betoogde onlangs Thomas R. Wilcox, Komende zomer wordt in het Deense Bilund een 4,5 ha groot park geopend met o.m. een complete miniatuurstad, op gebouwd uit lego-blokken. De naam van het park wordt Legoland. Het is gebouwd op initiatief van de zoon van de uitvinder van Lego. Christiansen. Al in de jaren dertig ontwierp vader Christiansen (toer. eei\werkloze meubelmaker) het spel, dat de naam „Leg godt kréég (goed spelen). Zijn zoon bouwde het bedrijf na de tweede wereldoorlog uit met een reeks moderne gebouwen, waar lego nu in massale hoeveelheden wordt gemaakt. topfiguur in de First National City Bank voor de vaste com missie voor financiën van het Huis van Afgevaardigden- Hij stelde, dat de uitgaven van Amerikaanse toeristen andere landen de dollars verschaffen, die zij nodig hebben om te betalen voor hun essentiële aankopen van Amerikaanse goederen en diensten. In veel onderontwikkelde landen is de Amerikaanse toeristendollar uitzonderlijk belangrijk omdat andere me thoden voor het verkrijgen van dollars maar beperkt aanwezig zijn. De behoefte aan toeristendollars wordt hier groter gemaakt naarmate Amerika de ontwikke lingshulp verkleint. Belangrijker vindt de heer Wilcox het, dat een juister evenwicht tussen de uitgaven aan reizen van Amerikanen en de inkomsten van buiten landse toeristen wordt be reikt. Dat buitenlandse toerisme is overigens nu al de tweede inkomstenbron van de V.S.: het bracht in 1966 1,8 miljard dollar op. De automobielenex port, die no. 1 staat, noteerde 2,2 miljard dollar. De graan- export bracht 1,5 miljard dol lar op en de vliegtuigin dustrie 1,3 miljard dollar. Een ander nadeel van de maatregelen noemde de heer Wilcox, dat 6000 Amerikaanse -eisbureaus (over het alge meen kleine bedrijven) voor grote financiële moeilijkhe den zullen komen. zen. Het reisbureau gaat er van uit, dat jongeren op va kantie niet met minder com fort genoegen nemen dan de ouderen. Iedere deelnemer aan zo'n twenreis krijgt een clubkaart van FIT-33, waarop hij re ductie krijgt hij het bezoeken van nachtclubs, skelterbanen, musea en alles wat meer zijn belangstelling heeft als hij eenmaal op de plaats van bestemming is. Bovendien logeren de leden van FIT-33 in speciale hotels, waar ze onder elkaar zijn. Zij krijgen hier gezelschap van bekende beatbandjes en an dere jonge artiesten, die uit Nederland meevliegen en die als enige taak krijgen de avonden aangenaam te ma ken. Voor deze reizen zijn speci ale reisleidsters aangesteld, die een zwaardere taak krij gen dan de leidsters van nor male reizen. Zij kunnen niet volstaan met het afwerken van de gewone programma's van excursies e.d.. die van te voren zijn vastgesteld, maar moeten een eigen sfeer creëren voor de jongeren. Bij het samenstellen van de programma's wordt gedacht aan barbecues, beaeh-parties, wedstrijden, nachtzwempar tijen. De jongere, zegt FIT. wordt alle ruimte gelaten zijn va kantie op eigen manier door te brengen. Want ook en vooral in zijn vakantie wil hij vrij zijn en die in eigen stijl doorbrengen. Alle buitenlandse toeristen, die dit jaar hun vakantie gaan doorbrengen aan de Italiaanse Riviera dei Fiori (bloemen- kust), zullen van een korting van tien procent kunnen pro fiteren, die hun de meeste hotels, restaurants, winkels en andere gelegenheden ver lenen. wanneer met travellers cheques wordt betaald. Dit voordeel zal niet van toe passing zijn op contante be taling. De tien procent-aan bieding gaat op 1 maart in en zal (voorlopig) van kracht blyven gedurende heel 1968 deelde mee dat de Sowjetunie ten zal opvoeren. Ook sprak hij van een misdadige, smerige oorlog in Vietnam. Brezjnev beschuldigde Amerika „van het in het leven roepen van centra van spanning in verschillende gebieden van de wereld". Voor een gehoor van 6000 mensen onder wie vele Sovjet-leiders zei hij met het oog 'hierop dat de -Russische regering het als haar heilige plicht beschouwt de defensiecapaciteit op alle moge lijke manieren te versterken. Hij noemde geen cijfers, maar pochte dat het Sovjet-leger de mo dernste raketten en atoomwapens be zit. Toen de minister van defensie An drei A, Gretsjko als spreker repte over wijlen Josef Stalin werd er luid geapplaudisseerd. Hij zei alleen maar dat Stalin de opperbevelhebber was, meer niet. Over de stichter van het leger, Leon D. Trotzky, zei hij geen woord. Mannen (15-29 jaar) „probleem" AMSTERDAM Buiten de be bouwde kom sterven anderhalf maal zoveel mensen ter plaatse als binnen de bebouwde kom. B(jna zestig pro cent van do sterfte door verkeerson gevallen is het gevolg van ongelukken op het platteland. De situatie wordt geleidelijk gunstiger voor de grote stad en ongunstiger voor het platte land. Dit staat in het rapport Wegver- keersongevallen van het instituut voor preventieve geneeskunde T.N.O. In ons land sterven per jaar 2.700 mensen ten gevolge van wegverkeers- ongevallen en worden rond de 40.000 mensen ernstig gewond. Sedert 1950 is het aantal doden 2.5 maal zo groot geworden en het aantal gewonden ruim driemaal. Het hoofd probleem van de verkeersongevallen vormen volgens het rapport jonge mannen van vijftien tot 29 jaar. Van deze leeftijdsgroep stijgen de sterf te- en ernstig-letsel-cijfers zonder onderbreking veel meer dan op an dere leeftijden. Weekend Zeventig procent van alle doden en gewonden valt in de tweede helft van een weekeinddag (van 12 tot 24 uur). Internationaal gezien neemt ons land wat betreft de sterfte ten gevol ge van verkeersongelukken een mid denpositie in. maar de stijging van deze sterfte gaat sneller dan in an dere landen. DEN HAAG De minister van binnenlandse zaken. mr. Beernink, heeft de staatscommissie-Cals ge vraagd uiterlijk op 1 mei advies uit te brengen over de wenselijkheid van herziening van 'de Kieswet binnen herziening van de Grondwet. Deze commissie-Cals) is enkele maanden geleden geïnstalleerd. Er zijn nogal wat moeilijkheden over de communicatie tussen de Staatscommissie en de bijzondere commissie uit de Tweede Kamer. Vanuit de Kamercommissie was aan gedrongen op rechtstreeks contact tussen beide commissies, maar mi nister Beernink vindt dat niet in overeenstemming met de taak en de functie van de Staatscommissie. Ook is het voor de regering onaan vaardbaar dat de Staatscommissie zich op eigen initiatief buiten de re gering om in verbinding zou stellen met de Kamercommissie. Om tijdverlies tegen te gaan had de bijzondere Kamercommissie ge vraagd de interim-adviezen van mr. Cals c.s. alvast te mogen bestuderen. Ook dat acht mr. Beernink onjuist. Eerst moet de regering haar stand punt hieromtrent bepalen. Dit alles blijkt uit een eerste verslag van de bijzondere Kamer commissie aan de Tweede Kamer. Tocli vervolging van anti-Johnson-plakker UTRECHT Er zal alsnog een vervolging worden ingesteld tegen de 21-jarige student Olov Meijer wegens belediging van een bevriend staatshoofd. De student heeft op het raam van zijn flat aan de Ina Bou- dier Bakkerlaan een enorm papier geplakt met het opschrift „Johnson oorlogsmisdadiger". Een buurman had de politie ge waarschuwd. Donderdag Het mr. W. H Overbeek weten dat hij voorlopig niet tegen de student zou optreden. Gisteren heeft hij de politie toch op gedragen proces-verbaal op te ma ken. Gretsjko herhaalde de aanvallen op Amerika en de oorlog in Vietnam. Hij zei o.m. dat de heersende kringen in Amerika voortgaan de Israëlische agressors aan te moedigen. Volgens 'hem moet Rusland uitzonderlijk waakzaam zijn vanwege het Ameri kaanse imperialisme. Ondanks het 'deologische geschil tussen China en Rusland heeft het Chinese ministerie van defensie een gelukstelegram aan het Rode Leger gezonden. UTRECHT Het NVV heeft de indruk dat minister Roolvink ernaar streeft een grotere greep op de loon politiek te krijgen dan anderen voor hem. Zijn optreden roept herinneringen op aan zijn bemoeienissen met de lonen als staatssecretaris, een periode die de voorzitter van het college van rijksbemiddelaars heeft gebrand merkt als „de meest onwaarachtige" die ons land heeft gekend. Het NVV meent dat de „vrije" loonpolitiek, zoals de vakbeweging die met de werkgeversorganisaties is overeengekomen en zoals de rege ring die heeft aanvaard, erop neer komt, dat de minister slechts in „uit zonderlijke gevallen zijn „uiteinde lijke verantwoordelijkheid" laat gel den. Het is voor het NW een raadsel hoe het optreden van minister Rool vink met betrekking tot de eerste serie collectieve arbeidsovereen komsten voor 1968 valt te rijmen met de afgesproken spelregels. (Van onze kunstredactie) ROTTERDAM De bekende toon kunstenaar Herman de Wolff hoopt zondag zUn vijfenzestigste verjaardag, te gedenken. HU is een veelzijdig ac tief man: vorig jaar mocht hi) onder grote belangstelling twee belangrijke feiten in zijn lange loopbaan vieren, nl. dat hij veertig jaar organist was- van de gereformeerde Nassaukerk in Hillegersberg en eveneens vier de cennia dirigent van de Leidse Chr.. Zang- cn Oratoriumvereniging „Ex Animo". Herman de Wolff werd 25 februari" 1903 in het oude Noorden van Rot-' terdam geboren. Als eerste en enige in het ge zin ontdekte hij al jong de schoonheid van het orgel. Het duurde echter heel lang voor hij vader zover kreeg, dat hij „de kant van het orgel uit mocht", al werd daarbij de bekende eis gesteld, dat hij eerst een „vak" moest leren, in zijn geval bij een orgelbou wer. Terwijl hij hier veel leerde op het gebied van orgelbouw en intoneren, studeerde hij tevens aan de muziek school bij de vermaarde Besselaar en vervolgens bij Frits Tolling, waarna hij opleiding afrondde aan het con servatorium. Als zestienjarige werd hij benoemd tot organist van de Zweedse Kerk en een jaar later ontplooide zich zijn an dere grote liefde: de koordirectie en stond hij voor het ensemble dat enige jaren later naam zou maken als Rot- te's Chr. Gemengde Zangvereniging. Een opsomming te geven van de vele koren die de heer De Wolff In de loop der jaren heeft geleid, is ondoen lijk en bovendien bestaat de kans dat wij er een aantal over het hoofd zien. Zijn wij goed ingelicht, dan is Herman de Wolff kris-kras door het land thans nog actief als dirigent van maar liefst achttien koren. Van een jaardagviering in stilte zal dus geen sprake zijn. DEN HAAG Dinsdag komen weer enkele Vietnamese oorlogs slachtoffertjes in ons land aan. Dit maal zijn het twee jongens en twee meisjes, in leeftijd variërend van tien tot dertien jaar. Hun letsel be staat uit brandwonden en verwon-" dingen door een mijnexplosie. De Vietnameesjes gaan voorlopig naar de buitenkliniek van prof. dr.- S. van Creveld in Huizen (N.H.) evenals de zes die hier op 19 de-" sember zijn gearriveerd. Twee kin-, deren uit dit groepje zijn onlangs overgeplaatst naar hel Academisch ziekenhuis te Leiden, twee anderen zijn vandaag naar het Nederlands hervormd diaconessenhuis in Arn hem gegaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 9