ÜOPENLIJKE BREUK IN DE KYP WAARSCHIJNLIJK Ontslag: weinig invloed op effectenbeurs Soeharto binnenkort volledig president? SE Borin tegen de inhoud van ontwerp-verdrag ELIANE OVERLEDEN Dinsdag beslissing Splitsing fractie FEESTEND LEGIOEN Dutschke weer in Berlijn Voor hall geld per vliegtuig naar de VS Water dreigde weer in Florence Verkeerschaos door ratten Builenpest in Indonesië Financieel weekoverzicht Politie vindt meer wapens op Walcheren Augustinus won schaatstitel Zuid-Holland 7 ZATERDAG 24 FEBRUARI 1968 -1 (Van onze parlementaredactie) DEN HAAG In Den Haag wordt ernstig rekening gehouden met de mogelijkheid dat het dinsdag tot een openlijke breuk in de KVP komt. Het overleg dat de radicalen Aarden, Van Doorn en Janssen vrijdag met het fractiebestuur hebben gehad, schijnt de breuklijn tussen hen en de rest van de fractie op nieuw aan het licht te hebben gebracht. Slechts een wonder zal waarschijnlijk nog het uittreden van de radicalen kunnen voor komen. De groep-Schmelzer stelt samen werking met AR en CHU in voor uitstrevende geest voorop. De radi- I calen leggen vooral de nadruk op de noodzaak van een vooruitstrevend program, waarbij wordt gedacht aan samenwerking met ARP en PvdA. De radicalen zijn met deelname van de CHU minder gelukkig. De komende dagen zullen de KVP-fractieleden zich waarschijn lijk bezinnen op het voorstel van de wijze mannen, die, naar verluidt, hebben geadviseerd mr. Van der Stee te benoemen als voorzitter en de radicaal drs. Bogaers als vice- voorzitter. In feite is dit echter niet meer het belangrijkste geschilpunt. Carry Geyssen, een van de „aanvoersters" van het legioen supporters, dat vrijdag per schip naar Gothenburg vertrok, wordt hier op de schouders getild aan het begin van de tocht. De stem ming aan boord van de Tor Hol- landia steeg direct al tot grote hoogte bij de eerste polonaise. Opdracht voor werk Esso 2,5 miljoen HENGELO G. Dikkers en Co. deelt «e een tweetal belangrijke opdrachten te sbben ontvangen met, naar verwachting, totale waarde van ongeveer ■JëneenhaM miljoen. Zoals bekend zal capaciteit van de Esso-raftlnaderlJ ln Botlekgebled worden uitgebreid van 8 .i 16 min. ton. Voor wat betreft de ap- sndages Is Dikkers er ln geslaagd het .rootste deel ln opdracht te krijgen. Het jetreft zowel smeedstalen - en gietstalen ASA-afsluiters als s'meedstalen flenzen. Met de BIPM te Den Haag werd, evenals ln vorige Jaren, een Jaarcontract afgeslo- I ten betrekking hebbend op de levering i, van gietstalen en smeedstalen afsluiters, «owel voor vervangingsbehoefte als voor nieuwe projecten. Hierin is thans begrepen "e reeds gepubliceerde uitbreiding van de Jhell-rafflnaderlJ te Pernis van 17.5 tot 25 min. ton. 'in? de rkil feh Dm Prof. Delfgaouw (S) All een provo roept: „Johnson moordenaar!" of iets dergelijks is er geen moeite voor de strafrechter om hem daarvoor, met de wet in de hand, Ie straffen. Anders is het met lieden nis prof. Delfgaauw en diens vrienden. Die zijn glad, maar ook laf genoeg om hun woorden zó te kiezen dat zij nog hissen de vingers van Vrouwe Justitia door kunnen glibberen. Ook, als zij ter waarschuwing? verhoord wor den. De heer B. H. Kraayenbrink te Was- lenaar waagt het als zijn overtuiging uit te spreken, dat uit een eventueel proces zou blijken dat president John- wn een oorlogsmisdadiger is. Hij maakt het dan nog wat bonter door ir bij te vermelden (zakelijk weerge geven): a. dat na zo'n proces de Nederlandse regering en allen, die zich niet tegen haar Vietnam-politiek verzetten, tevens te kijk zouden komen te staan als oorlogsmisdadigers („helers", „hel pers", verzakers van hun „aanbreng- plicht"). b. dat de Nederlandse regering, naar de schrijver „vermoedt", prof. Delf gaauw niet vervolgt, omdat zij wel weet dat de man gelijk heeft dat zij derhalve zélf als „helers", „helpers", „niet-aanbrengers", tevens te veroor delen is. Hetgeen „des te erger" zou lijn. Ongetwijfeld heeft menige oudere nog wat herinnering aan de gladde jvocateurs uit de „glorierijke" JB-periode van de jaren, die onmid dellijk aan de jongste wereldoorlog roorafgingen. De democratie, met haar ..vrije" meningsuiting wist ook toen haar eigen grenzen niet meer. Verder dan tot „verhoren" door deze of gene Officier van justitie en tot „inter views" (Mies maakte nog geen scènes, doch er waren wel andere miezen) kwam men niet. Overigens kan ik wel begrip hebben voor de wijsheid van een overheid, die zegt. „Laat ze maar! Anders krijgen ze teveel belangstelling en buiten ze de gelegenheid uit om zich als marte laars voor een rechtvaardige en nobe- ie zaak te presenteren." Maar toch.... eT blijven grenzen ook aan de wijsheid. Om niet tot dwaasheid te worden. Die grenzen zijn zeker overschreden, als gesuggereerd wordt dat de overheid een buiten landse politiek van „dief en dief jesmaat" speelt en dat een groot deel van het volk daaraan mede schuldig Is, zonder dat er iets tegen zo'n boze fuggestie gedaan wordt ■allevoetalula O- Goossenf. Voorstel wint terrein DJAKARTA Het voorstel, gene raal Soeharto tot „volledig president" van Indonesië te benoemen, wint ter rein. De invloedrijke moslempartij Nahdatoel Oelama heeft zich er mee akkoord verklaard. Een van de leiders der partij, Soebtsjan, die vice-voorzitter is van het Volkscongres, herinnerde er aan, dat Soeharto er vorig jaar weinig voor voelde, maar er nu mogelijk an ders over denkt. Ook de kleine par- Vragen van Kamerlid BERLIJN Rudi Dutschke, leider van de links-radicale socialistische Duitse studentenbond is van Amster dam naar Berlijn teruggevlogen. Een woordvoerder van de groep sprak de geruchten tegen, als zou hij met vrouw en kind ergens in West-Duitsland zijn ondergedoken. Intussen heeft het Tweede-Kamer lid P. Jongeling (GPV) de minister van justitie gevraagd of het hem be kend is, dat Dutschke woensdag in Krasnapolsky te Amsterdam een uit lating heeft gedaan, die beledigend'is voor een lid van het Koninklijk huis. De heer Jongeling wil weten, waarom niet werd ingegrepen en of Dutschke in ons land werd toegelaten zonder dat deze beloofd had, zich aan het voorschrift te houden, dat vreem delingen in Nederland die politiek bedrijven, daarmee geen ordeversto ringen mogen veroorzaken of schade toebrengen aan de Nederlandse de mocratische samenleving. Het Kamerlid vraagt tenslotte of het in dit geval gevoerde toela tingsbeleid "iet ernstig te laken valt en of door scherpere instructies voor vallen als deze voorkomen kunnen worden. De dertigjarige motorrijder G. Th. Vlaar uit Zwaag is gisteren bij een frontale botsing met een andere mo torrijder, de 21-jarige M. de Graaf uit Hoorn, om het leven gekomen. De heer De Graaf, die levensgevaarlijk werd gewond, wilde een personen auto inhalen. tijen PSII (mohammedaans) en IPKI (nationalistisch) pleiten voor een spoedige bijeenkomst van het Volkscongres om de generaal in de plaats van Soekarno tot president te benoemen. Soekarno is in naam nog president. Soeharto treedt op als waarnemend president. Aangenomen wordt, dat het congres in maart bijeen zal ko men. De agendacommissie dient over de datum te beslissen. Indonesische kranten hebben de veronderstelling geuit, dat minister van buitenlandse zaken, Malik, en minister van economische zaken, sul tan Hamengkoe Bowono, voor deze functie in aanmerking komen. Intus sen heeft de militaire bevelhebber van Djakarta meegedeeld, 30 batal jons beschikbaar te hebben om het Volkscongres te beschermen, als het bijeenkomt. NEW YORK De luchtvaart maatschappijen, die transatlantische diensten uitvoeren, hebben gisteren voorgesteld de gezinstarieven voor reizen vanuit Europa met bijna vijf tig procent te verlagen. Dit is een poging bezoeken van Europeanen aan ds Verenigde Staten te bevorderen om zodoende het tekort op de Ameri kaanse betalingsbalans in te krimpen. Het voorstel werd goedgekeurd op een vierdaagse vergadering van de internationale luchtvaartmaatschap pijen. Het zal aan de zestig aangeslo- zal aan de zestig aangesloten lucht vaartmaatschappijen worden voorge legd en vervolgens ter goedkeuring naar de desbetreffende regeringen gaan. Volgens het voorstel zal het ge zinshoofd het normale tarief betalen, terwijl zijn vrouw en kinderen voor half geld reizen. TANDENPOETSEN Onder invloed van de tv-recla- me? Ook een dolfijn heeft voor zijn kunsten zelfvertrouwen no dig. Het gaat thans niet zozeer om het bezetten van de bestuursfuncties, maar meer om de vormgeving van de politiek, die men wenst te voe ren. Dinsdagmorgen zal de voltallige fractie zich beraden. Hierbij komen ook de resultaten van het gisteren gehouden gesprek ter sprake. Zoals de zaken nu liggen houdt men er rekening mee dat de heren Aarden, Van Doorn en Janssen zullen aan kondigen een afzonderlijke fractie te gaan vormen. Wellicht zal ook mej. Kessel zich bij hen aansluiten. Het is evenwel ook mogelijk dat de KVP-radicalen de komende da gen van dit voornemen worden af gehouden door de AR-radicalen. Wanneer de radicale KVP-ers zich zouden afscheiden, wordt hun posi tie namelijk bijzonder moeilijk. Zij zouden moeten overwegen het over leg van de achttien te boycotten, ter wijl dr. Boukema, die wordt ge noemd als vice-voorzitter van de ARP, van het aanvaarden van deze functie zou moeten afzien. Dinsdag zal de beslissing vallen. De kans stijgt echter dat het be staande conflict niet zal worden op gelost. FLORENCE De autoriteiten In het gebied rond Florence in Italië hebben vrijdag de alarmtoestand beëindigd na een dag vol spanning. Een etmaal lang zag het er namelijk naar uit dat er een grote overstro ming dreigde, die bange herinnerin gen opriep aan de ramp van novem ber 1966, toen Florence ernstig werd getroffen door het water. In de loop van vrijdagmiddag ech ter zakte het peil van de rivieren in de provincie Toscane en. scheen het gevaar geweken. Tientallen inwoners van de stad hebben de nacht wakend doorge bracht en keken bezorgd naar het stijgende water. De laatste drie da gen heeft het in Toscane onafgebro ken geregend. De weg van Florence naar Pisa moest worden afgesloten omdat er gaten in het wegdek waren gevallen. Brandweer en afdelingen van het leger waren paraat. In een buitenwijk van de stad lie pen enige buizen onder doordat de rivier Bisenzio buiten haar oevers trad. Ook akkers liepen onder. Een groot aantal winkeliers uit Florence begon donderdagavond hun winkels leeg te halen en de goederen naar hoger gelegen stadswijken over te brengen. ROME Meer dan 100 studenten hebben gisteren de faculteit der let teren van de Romeinse universiteit bezet. Zij raakten slaags met de poli tie. Verspreiding van kernwapens BONN De Westduitse regering vindt het Russisch-Amerikaanse ont werp-verdrag tegen verspreiding van kernwapens in zijn huidige vorm on aanvaardbaar. Een woordvoerder zei gisteren, dat ondertekening pas kan geschiedan als verbeteringen zijn aangebracht. Van Amerikaanse zijde was reeds toege zegd, dat veranderingen aangebracht kunnen worden in het ontwerp. De sterkste bezwaren bestaan bij de CSU, de Beierse afdeling van de CDU van kanselier Kiesinger. Be richten, als zou Franz Joseph Strauss (voorzitter van de CSU) gedreigd hebben, zijn partij uit de rege ringscoalitie terug te trekken, zijn in middels tegengesproken. De CSU meent, dat de Westduitse en Europese veiligheidsbelangen ln het ontwerp-verdrag niet voldoende worden gewaarborgd. Het zou ge vaarlijke gevolgen kunnen hebben voor het Europese energiebeleid. Ook heeft de CSU kritiek op het veto- NAPELS Een troep ratten, nage zeten door politiemannen, heeft giste ren in Napels voor een verkeerschaos De kennelijk uitgehongerde ratten waren op klaarlichte dag uit een ri- oolpijp geklommen en hadden scho lieren aangevallen, die de straat wil den oversteken. De ratten wisten te ontkomen. Een van de agenten, die een beet opliep, moest in een ziekenhuis worden be handeld. recht van de landen, die kernwapens bezitten. In politieke kringen te Bonn wordt het ontwerp een heet hangijzer ge noemd. Men verwacht echter niet, dat de kwestie zal leiden tot een breuk in de coalitie tussen christen-democraten en sociaal-de mocraten. WASHINGTON Amerika stuurt op verzoek van de Indonesische rege ring in allerijl een groep van zeven medische deskundigen naar Indonesië om hulp te verlenen bij het onder zoek naar het vermeende uitbreken van builenpest op het dichtbevolkte Java. De ziekte, die door vlooien of rat ten wordt verspreid, is zeer besmet telijk en Is meestal dodelijk. De Indonesische regering deelde mee dat aangetoond is dat builenpest de oorzaak van een groot aantal sterfgevallen Is. In drie streken ten noorden van Djokjakarta heeft men 75 mensen aangetroffen die vermoe delijk aan de ziekte lijden. Dé reaktie van Amerika was zo snel met het oog op het gevaar dat schepen die besmette ratten aan boord hebben, opleveren in Oost-Azië en dus oök in Vietnam. MADRID Meer dan 6000 stu denten hebben gisteren bevel gekre gen, de faculteit voor politieke en economische wetenschappen van de Madrileense universiteit te verlaten. De autoriteiten waren bang, dat er een „ongeoorloofde demonstratie" zou worden gehouden. ROTTERDAM De berichten over nieuwe ontslagen aan werkne mers in sommige bedrijven hebben minder invloed op de effectenbeurs geoefend dan enkele gunstige mede delingen over de gang van zaken in andere ondernemingen. Hierbij is te denken aan de mooie resultaten van de Kon. Hoogovens, waarvan de net to-winst in het afgelopen jaar met 34 procent toenam, terwijl die van de Billiton Mij. met 20 procent vermeer derde. Laatstgenoemd concern komt met een claim-emissie. Er zijn deze week twee bank- verslagen verschenen en het is altijd interessant van de inhoud kennis te nemen, omdat de directies der grote banken geacht kunnen worden te staan op belangrijke uitkijkposten voor de ontwikkeling van het econo misch leven. Het eerste verslag is van de Amro- bank, waarin te kennen wordt gege ven, dat voor 1968 misschien een ieti betere ontwikkeling is te wachten dan in het vorige jaar. Een enigszins belangrijke toeneming van de parti culiere investeringen verwacht men overigens niet. De directie van deze grote bankinstelling wijst erop, dat de investeringen van het bedrijfsle ven in vaste activa in 1967 een voor uitgang opleverden van slechts 3 pet., wat minder is dan in 1966, toen dit cijfer 8,4 pet. bedroeg. Men verklaart deze mindere bereidheid tot investe ren in vaste activa uit het afgenomen vertrouwen in de toekomstige con juncturele ontwikkeling, de vermin derde winsten en door de loonont wikkeling der laatste jaren en de ach teruitgang van de liquiditeit. In het verslag van de Ned. Mid- denstandsbank wordt gewezen op de vertraagde groei in het midden- en kleinbedrijf, een vermindering van de winstmarges. Alleen in bedrijven, waarin het zakenvolume voldoende kon worden opgevoerd en rationa lisatie van de bedrijfsvoering werd toegepast, konden de winsten niet achterop geraken. Zoals men ziet, wordt een voor zichtige toets aangeslagen in bank- kringen. De conjunctuur herstelt zich langzaam, maar er blijven bedrijven achter, die door over-investering in de vorige jaren of door de kostenstij ging in de knel komen. Het schot voor de boeg, van de zijde der regering met betrekking tot de onderhandelingen over loonsverho ging en arbeidstijdverkorting, lijkt toch niet zonder zin te zijn gelost. Effectenbeur» Overigens liet de effectenbeurs zich daardoor deze week niet op nieuw ontmoedigen, zoals in de vori ge weken het geval was. De cijfers van de Kon. Shell komen 7 maart a.s. en men verwacht over heel 1967 een gunstig resultaat. De koers der aan delen stelde zich hoger en wel van 154,60 op 156,60. Ook Unilever trad op de voorgrond, daar dit con cern op 27 febr. met de cijfers over het vierde kwartaal zal komen. Hier zijn de verwachtingen ter beurze niet ongunstig; er werd zelfs gerept over een bonus, zoals bij de Kon. ShelL Naar onze mening moet men daarop echter niet rekenen. Er waren koop orders voor het margarinefonds en de koers liep op van 105.40 tot 108,80, slot 107,90. De netto-winst liep op met 36 pro cent, vergeleken met hetzelfde tijd vak van 1966, terwijl heel 1967 met 34 procent avanceerde. Een goede in druk maakte het ter beurze, dat de omzet toenam, terwijl de kosten min der waren. Het dividendvoorstel wordt donderdag 14 maart bekend gemaakt. Intussen verdisconteerde de beurs het goede nieuws in een koersstijging voor de certificaten van 114,50 tot 121, hetgeen een vooruitgang van ruim 32 punten betekent. Fusies Er werden wederom enkele fusies aangekondigd. De belangrijkste was wel die tussen Internatio en Gebrs. van Swaay. Internatio streeft op In drukwekkende wijze naar een schaalvergroting, want telkens wordt overname van bedrijven gemeld. Dit maal is de Mij voor Ind. Onderne mingen Gebr. Van Swaay aan de beurt, «en oude zaak, die op het ge bied van electrotechnlek, airconditio ning, koelsystemen, verwarming e.d. haar voetsporen heeft verdiend en vroeger veel in Indonesië werkzaam was. De koers van de aandelen Van Swaay was door voorwetenschap al opgedreven en klom na hel bericht van overname door de Internatio (1 op 1) van 306 tot 314, maar gisteren kwam het slot op 300 pet. De aandelen Internatio zakten af van 310 tot 300 pet. Spectaculair is dus iedere fusie-aankondiging voor de koersvorming niet. Verder kwam er een bericht over een fusieplan tus sen Braat-Delft en Beukers Verwar- mings Mij. Eerstgenoemde aandelen worden op de incourante markt ver handeld. Deze week Is Inderdaad een nieuwe lening van de Bank voor Ned. Ge meenten aan de markt gekomen van het 6'/t procent rentetype. tegen een uitgiftekoers van 98 3/4 pet. Het le- ningsbedrag is vastgesteld op 150 miljoen. Ter beurze verwacht men een gunstige ontvangst van deze emissie. De 61/» pet. lening 1967 III noteerde gisteren 99 11/16 pet., dus ruimschoots boven de huidige emls- siekoers. Het is wel duidelijk, dat een rente daling voorlopig niet in het verschiet ligt. Twaalf personen zijn gewond, van wie acht ernstig, toen zich in het sousterrain van een gebouw van drie verdiepingen in de Pa- rijse stadswijk Pontoise gister middag een ernstige ontploffing voordeed. In de nabijgelegen percelen bleef geen venster gespaard. De ontploffing is vermoedelijk ver oorzaakt door een lekkende gas buis. GEBOUWEN baksteen - natuursteen - beton chemisch gereinigd ais nieuw vraagt demonstratie. Over souvenirs gesproken MIDDELBURG Als resultaat van een onderzoek, dat de rijkspolitie heeft ingesteld, zijn al bij zeven jon gens in de Walcherse kustdorpen wa pens in beslag genomen. Zo lang het onderzoek niet geheel afgesloten Is, wil de rijkspolitie geen verdere me dedelingen doen over de soort, de hoeveelheid en de plaatsen waar d« wapens in beslag genomen zijn. Het gaat om wapentuig uit de tweede wereldoorlog dat door de jon gens in de Walcherse duinen opge graven is. Er zal proces-verbaal wor den opgemaakt wegens overtreding van de vuurwapenwet. HEERENVEEN Op de kunstijsbaan van Heerenveen zijn vrijdag de schaatskampioenschappen van Zuid-Holland gehouden. De titel bij de heren was voor Augustinus (Hoek van Holland), die de 500 meter won in 43,8, de 1500 meter in 2.25,5 en op de 3000 meter in 5.09,6 tweede werd achter Klos (Hoek van Hol land), die een tijd maakte van 5.08,4. De titel bij de dames was voor mej. H. van der Meulen uit Rijswijk, die zowel de 500 meter :54,7) als de 1000 meter (1.57,5) won. Mej. Barkmeijer (Den Haag) werd kampioene op de kortebaan. Augustinus werd bij de heren ook eerste op de 160 me- ter-kortebaan. Bekend van post-aktie BRUGGE Het vier-jarige meisje Eliane de Feyter is aan leukemie in een zie kenhuis overleden. Zij werd bekend toen ze als ten dode opgeschreven uit alle delen van de wereld post en geschenken ontving. Militairen op de Belgische luchtmachtbasis te Koksijde hebben dagenlang overge werkt nadat in december een aktie was ontketend om het meisje met Kerstmis een kaartje te sturen. Er kwam een lawine post en cadeaus naar Brugge. Er waren brieven bij van Amerikaanse soldaten in Vietnam, van wetenschapsmensen aan de Zuidpool, van l Paus Paulus, Koning Boudewijn, president Johnson, premier Gandhi van India en 1 andere groten der aarde. Eliane die ook blind was ontving honderden poppen I ln klederdrachten, vrachten bloemen, verse aardbeien uit Nieuw-Zeeland en prach tige tekeningen uit China. I De ouders van Eliane, die nog yijf kinderen hebben, waren bij haar toen ze jHerf.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 7