Italië: gesprek van Zes en Engeland Hitler wilde Joden niet uitroeien Kort Blauw Landbouwschap wil lagere boter prijs Uit trommel van bejaarde elf mille gestolen Memorandum aan partners Rampen met vissersschepen duidelijke stellingname Paniek onder de Aziaten in Kenia Koffiedrinken met Dayan 5 ZATERDAG 24 FEBRUARI 1968 Volgende maand zullen voor het eerst in ons land re producties van Hol landse meesters aan de markt komen, die ge drukt zijn op origineel schilderslinnen. Deze technisch opmerkelijke primeur van de Amster damse drukkerij Sene- felder zal zeker in vele gezinnen veranderingen in de wandversiering tot gevolg hebben. Albert Heijn N.V. brengt de reproducties in roulatie maand-club. De prijs is in via haar Premie-van-de- verhouding tot de op pa pier gedrukte repro's van dit grote formaat onge woon laag. nl. tien gulden. Voorlopig is er keus uit zes werken, t.w.: „Jonge vrouw over de onderdeur kijkend" van Rembrandt (61 x 51 cm), „Witte rozen in groene pot" van Vincent van Gogh (51 x 66), „Abstract" van Karei Ap pel (61 x 49), „De Heren gracht te Amsterdam" van de schilder en uitvinder van de slagbrandspuit Jan van der Heijden (37,5 x 44,5), „Vaas met bloemen, fruit en oester" van Jan Davidsz. de Heem (54 x 51) en „Riviergezicht bij win ter" van Aert van der Neer (51 x 63). De Vereniging „Rem brandt", die zich ten doel stelt belangrijke kunst werken in eigen land te houden of terug te krijgen, verleent adviezen bij het bepalen van de te repro duceren schilderijen. Van elke tien gulden staat Al- bert Heijn een gulden af voor het aankoopfonds van de Vereniging „Rem brandt". Wij zijn in de gelegen heid gesteld, het resultaat van dit nieuwe druk- procédé te bekijken en te vergelijken aan de hand van Aert van der Neers bekende ijsgezicht uit het Rijksmuseum, waarvan een reproduktie o.a. voor komt in de vijfde jaargang van Openbaar Kunstbezit. Uiteraard zijn er kleur verschillen te constateren; zo is de sfeer van het ori gineel meer winters dan die van de repro. Het zal evenwel voor menigeen een aparte beko ring hebben, een zoveel meer op een schilderij lijkend tafereel aan de wand te bezitten. De koper krijgt schriftelijk aanwij zing voor het opplakken of op een spieraam aanbren gen van het doek. Dat de op linnen ge drukte repro's niet voor het origineel kunnen wor den versleten of uitgege ven, zal wel iedereen dui delijk zijn. Direct opval lend is natuurlijk het ont breken van verf, maar bo vendien zijn de maten af wijkend en in vele gevallen zal het origineel zoals de Wan der Neer op pa neel in plaats van op doek zijn geschilderd. De kans bestaat, dat de bezitters van deze nieuwe repro's hun aanwinst zul len! willen vergelijken met het origineel. Het initiatief zou dan een educatief ef fect krijgen en meer zijn dan een verkoopactie. Om dit effect te 'bevorderen zal mén zich voornamelijk moeten bepalen tot kunst werken die zich in het ei gen land in openbare col lecties bevinden. De raad zal later uitspraak doen en diep op het gebeurde Ingaan, zo bleek tijdens de zitting van vrijdag. Dit laatste vooral omdat recente on gelukken met vissersschepen een ze kere onrust, ook in het parlement, hebben gewekt en een duidelijke stellingname gewenst lijkt. BAMBERG Adolf Hitler was niet van plan het Joodse ras te ver nietigen. Het initiatief daartoe ging uit van SS-leider Heinrich Himm- ler. Dat verklaarde vrijdag Franz Ra- demacher, een voormalige functio naris van het Duitse ministerie van buitenlandse zaken tijdens het na zibewind. Hij staat terecht op be schuldiging van het vermoorden van en het aanstichten tot moord op dui zenden Joden uit Zuidoost-Europa, Frankrijk, België en Nederland. Rademacher werd in 1952 tot drie jaar en vijf maanden gevangenis straf veroordeeld, waartegen de openbare aanklager nu in beroep is gegaan. Een getuige uit Harlingen had graag dat er een wet zou zijn die de vissers bijv. zou dwingen bij een ver wachte windkracht 7 een schuilplaats op te zoeken. Dan weet iedereen waar men aan toe is en loopt de voorzichtige schipper niet de kans dat zijn brutalere collega met een goede vangst aan komt terwijl hij zelf geen besomming, maakt. De kotter uit Termunten werd door de storm overvallen en kon Helgo land niet meer bereiken. De te hulp geschoten reddingboot Adolf Bermpohl slaagde erin enige mensen met een vlet van boord te halen, maar een geweldige grondzee sloeg zowel de vlet als de reddingboot om. Allen verdronken. Twee stoffelijke over schotten werden gevonden. De inspckteur voor de scheepvaart zei dat de ramp zelf force majeure is geweest. Op grond van het ongunsti ge weerbericht had men echter een veilige haven moeten opzoeken. Zorgvuldig dient te worden afge wogen hoe ver economische belan gen sterker mogen tellen dan veilig heidsoverwegingen. zo zei hij. Daarbij dient er wel rekening mee te worden gehouden dat er nog niets gevangen was en op het tijdstip van uitvaren het weerbericht niet on gunstig was. Als het weer verslech tert, moet men echter zien voor de bui binnen te zijn. Het ernstig nemen CHRISTIAN DIOR plooirok wordt voor tieners, die „hip" en „lekker gek" of „Ik doe wat ik wil" in hun vlaggetje geschreven hebben. Bruiden in maillot, blousjes met niks eronder (en doorzichtig), korte en kor tere rokjes zijn in het nieuws gekomen, Misdadig meisje Bonnie moest mo de-Idool worden. Laten we er niet boos om worden. Niemand dwingt Iemand iets aan te trekken wat ze niet leuk of mooi vindt Er loopt een streep door Parijs en Pa- zelf heeftdaar de'meeste, last van,! want keiharde zaken staan achter de glórriöuY van dé modesalöns. Toch zal er ook dit voorjaar een nieuwe mode zijn. Een mode met korte rokken, die desgewenst ook wat langer mogen zijn: met plooien, plissees en klokken of.... rechtlijnig. Een taille hoog, een taille laag. Parijs weet zelf niet precies wat het wil. Teruggrijpen naar 1930? Vooruitzien naar de eeuw van rulmtevaartvakantlee? We zullen het dus zelf moeten weten. JEANNE LANVIN schoolmeisje Een paar vaste punten om on9 aan vast te houden zijn er wel. Donker blauw, al dan niet met wit, zal modieus zijn. Effen stofjes zullen dikwijls met een contrasterende kleur afgebiesd zijn, zowel aan zoom als aan hals en mou wen. Veel strepen, veel ruiten en rui tjes. Naast pasteltinten, warm oranje, helder geel en vrolijk rood. En verder.... het woord aan de plaat jes, die toch wel Iets vertellen van de vele mogelijkheden, welke er naast de onmogelijkheden van de mode voorjaar 1968 zijn. Een ensemble, waarin de vrouw die blij is de tienerleeftijd achter de rug te hebben zich gelukkig kan voelen. Pierre Bal- main ontwierp het. "VWWVWV/V^rWNAA/WVWWWWWWlAA/^/WNA^/WWwf DEN HAAG Het Land bouwschap meent dat er speciale maatregelen nodig zijn om de voorra den boter af te zetten idie mohienteel in diverse EEG-landen bestaan. Ge dacht moet worden aan de afzet van koelhuisboter tegen lagere prijzen en levering op speciale voorwaarden aan bepaalde instellingen en bevol kingsgroepen. Het Landbouwschap vreest dat de discussie over de huidige zorgbaren- de zuivelsituatie in de EEG het tijdstip van de totstandkoming van de gemeenschappelijke markt voor zuivel en rundvlees zal verschuiven. Een en ander werd bekendgemaakt naar aanleiding van het beraad van de ministers van de EEG over zuivel en rundvlees, dat deze maand in Brussel wordt gehouden. LUNTEREN Bij de 78-jarige al leenwonende W. Theunissen in Lun- teren is gisternacht een bedrag van 11.000 gestolen uit tromméls en do zen, die in een kast in de slaapkamer stonden. Van de dader (en het geld) ontbreekt elk spoor. Men is de slaap kamer binnengekomen door het ver breken van een raam. WEERBERICHTEN VAN GROOT BELANG AMSTERDAM De Raad voor de scheepvaart hoopt dat er lering wordt getrokken uit de ramp met de Termuntense kotter Burgemeester van Kampen en de Britse reddingboot Adolf Bermpohl, vorig jaar februari. Zeven mensen verdronken toen tijdens noodweer nabij Helgoland. Diezelfde dag ging ook een Urker kotter ten onder. van weerberichten is wel van het hoogste belang gebleken bij het ver gaan van de twee schepen, aldus de inspekteur. ROME Italië heeft gisteren een conferentie voorgesteld van de zes EÉG-landcn met Engeland en andere aspirantleden om het eens te worden over nauwere samenwerking voor Europese economische en politieke eenwording. Het voorstel is vervat in een me morandum, waarin voorstellen wor den gedaan voor economische samen werking met Engeland, Denemarken, Ierland en Noorwegen tot het tijdstip, waarop zij in staat zijn tot de gemeenschap toe te treden. Italië bood het memorandum giste ren aan zijn EEG-partners en de EEG-commissie aan als basis voor discussie in de ministerraad van de gemeenschap, die donderdag te Brus sel vergadert. Met dit voorstel meent Italië (sterfc voorstander van toelating van Enge land) een derde alternatief te bren gen om genoemde landen nauwer met de EEG te verbinden, totdat Frankrijk zijn bezwaren tegen hun lidmaatschap zal laten vallen. Politieke kringen te Rome noemen het voorstel iets concreter dan de Frans-Duitse verklaring en minder Half miljard dollar voor Sicilië ROME Het Italiaanse kabinet heeft besloten bijna een half miljard dollar uit te trekken voor het door aardbevingen geteisterde Sicilië. De grootste toelage is voor publieke wer ken in en rondom de twaalf steden die zwaar werden beschadigd, Een maand na de ramp vinden ar beiders nog steeds lijken in de puin hopen. Vrijdag werden in Gibellina nog vijf doden gevonden, waardoor het totaal aantal doden op 261 werd gebracht. star dan dat van de Benelux-landen. Britse waarnemers zien er echter een compromis in tussen de twee andere voorstellen. NAIROBI Onder duizenden In diërs en Pakistani in Kenia heerst paniek, nu Engeland volgende week het aantal immigranten uit Oost-Afri- ka gaat beperken. Velen verdringen zich bij de bureaus van de lucht vaartmaatschappijen om Engeland te kunnen bereiken voordat de poort wordt gesloten. Voor een plaats in een vliegtuig worden enorme bedra gen geboden. Twintig jaar voor moord op Rockwell ARLINGTON Het vroegere lid van de Amerikaanse nazi-partij John Patier is tot 20 jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens moord op de lei der van de partij, George Lincoln Rockwell, op 25 augustus vorig jaar. Patier is meteen in hoger beroep gegaan en op een borgtocht van 40.000 dollar vrij gelaten. Mosje Dayan, de Israëlische mi nister van defensie, drinkt een kopje koffie bij een bezoek aan een van de Kibboetsim aan de Israëlisch-Jordaanse grens. Be gin deze week speelden zich hier vuurgevechten af tussen Israëlische en Jordaanse strijd krachten. »latt Leermeester en leerling; links een ontwerp van Courrcges; rechts van Ungaro. SERGE LEPAGE matrozenstijl Zo laten Jeanne Lanvin (de twee modellen links) en Nina Ricci (modellen rechts) haar strepen door de Parijse mode lopen. (Van onze moderedactrice) PARIJS Niemand Is meer zo erg f gelukkig met het modefestijn, dat tweemaal per jaar hier gegeven wordt. Al jaren hebben de vrouwen van bo ven de dertig jaar en maat veertig ge klaagd, dat de mode gemaakt werd voor alleen maar heel jonge, heel slanke en heel mooie wezentjes. Nu kunnen de vrouwen tussen de twintig en dertig zich bij het koor voegen en roepen, dat mode alleen maar gemaakt

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 5