WEEKAGENDA 4 Nederlands Madrigaalkoor gaat lustrumfeest vieren Volkenkunde verwierf een schitterende spleettrom jn 9 Kunstagenda van de grote steden grofvuil ophaaldienst: LW rgelconcert in psUindingskerk F. HEIJNEN VOLOP BLOEMEN IN BOUSSAC-MODESHOW Hoger dividend Ruim drie meter lioog- afkomstig uit Fatila Op speurtocht naar processen LEIDSE COURANT ZATERDAG 24 FEBRUARI 1968 harttransplantatie hiet af te keuren \EIDEN Over de problemen harttransplantatie belegde de idvereniging „Calvijn" gister - id een forum, waarin ds. L. Kie- >n dokter J. Meel zitting hadden, en wilden de harrtransplanta- niet afkeuren op bijbelse gron- maar waren wel bezorgd om de ht die de mens zo in handen jt: de beslissing over leven en ie In zo'n situatie kan men op ;t gegeven moment beter in de 5. Zen van God vallen dan van de al sen, merkte ds. Kievit op. >k het ten koste van alles rekken 't leven is niet goed. Als je wilt, je een menselijk hart nog jaren 11 kloppen, zei dokter Meel, maar Trsïiens heeft ook het recht, te ster- vens rijst het probleem, wan- iemand echt dood is. Dat is het I, zei de arts, wanneer de „sa- ïang tussen de diverse organen et meer is." Dan pas mag je het eruit halen; na toestemming ïrlijk. Toch is dokter Meel te- harttransplantatie: de mens niet met het orgaan van een in zich rondlopen. Beter is, el te geven door het gebruiken kunststoffen als plastic hart en. Zipet men bij ernstige hartziekte dood niet gewoon accepteren? E iemand. Ds. Kievit antwoord- dat de ingreep die „hart- pplantatie" heet, even goed een ptie is als elke andere en dat in dit geval dus met een even afwegen van omstandigheden jbeslissing moet nemen. ÖDEN Volgende week zater- [vond om 8 uur geeft Jan Bone een orgelconcert in de Opstan- 'skefk aan 't Steenscihuur ten ba an de ABCZ-actie voor bijzon- projeoten van hulpverlening op end&nigsfcerreinen van de Ohr. tf. Kerk auto's, bijbölsehool, >rtage en ziekenhuis. >t programma vermeldt werk Handel, Wesley, Bach, Cesar ick, Cali'aert en Bonefaas zelf. :ike A-sma geeft het volgende ent in deze kerk en voor de hp temde aotie op vrijdag 10 mei. LEIDEN Tijdens een KRO- uitzending op 3 mei 1947 zongen ongeveer vijf dames en vijftien he ren Uit „het Leidse" bij wijze van omlijsting van de 300ste uitzen ding van radio-ziekenbezoek „De Zonnebloem", het Magnificat van Hendrik Andriessen. Willem Mi- zee was de dirigent. Op een van de toen gebruikte partituren staat nog een achteloos neergezet krab beltje: Eerste kwartaal opgei-icht". Het Nederlands Madrigaalkoor zette hooggestemd en ferm de eer ste akkoorden van zijn bestaan in. Het werd meteen, zij het minus cuul een optreden voor de radio. We schrijven nu 20 jaar en nog wat maanden later en richten een schijn- UI. V fu Zaterdag 24 februari :ro-theater Vestestraat, 8 u.: Imperl- met „Korczak en de kinderen" (E. mus) kaartverkoop alleen telef. i) op donderdagavond 7 tot 9 uur. l.J.-gebouw, Levendaal 101: midden- ïderensoclëtelt. ■burg, 8 u.: Litteris Sacrum met otchka". GSTGEEST Het Witte Huis, 2 tot schaaksociëteit Palamedes. at Maandag 26 februari dhuis, 7.30 u. vergadering gemeente- li 85_ 8 u A r kiesvereniging nr. J. Hollander over „De Chrlsten- _L de partij-eenheid". 8 u.: K. en O., Centrum ,,Een dag uit de dood var» verdomde ivietje" (Peter Nichols). 1-, Dinsdag 27 februari iderkerk, 8.15 u.: concert Ned. Madri- coor t.g.v. 20-jarlg bestaan, program- componisten, première van Te ,fn van lierman Strategier. Medewer- - Nelly Groeneveld sopraan, Hillinga sopraan, Marianne Diele- lt, David Hollestelle bas, Marius ,nn ink fluit en Utrechts Symphonie-Or- eestraat 19, 7 tot 8 u.: spreekuur Chr. ^Upratiecentrale. dhuis, 7 tot 8 u.: zitting Bouwfonds Gemeenten. ïouwburg, 8 u.: K. en O., Centrum „Een dag uit de dood van versomde rietje" (Peter Nichols), seum Oudheden, 8 u.: prof dr. L. den Berghe (Gent) over de monu- :en van de vuurcultus in oud-Iran. doeza, Doezastr., 8.30 u.: politiek dsgehoorzaal, 8 u.: Residentie - Or- Woensdag 28 februari ierskerk, 7.15 u.: avondgebed, luwzaal stadhuis, 4 tot 6 u., spreek- ioclaie raadsvrouw. chouwburg, 8 u.: K. en O., modern »1, Studio met „Kooien" (Cages), nera, Hogewoerd, 7 en 9.15 u.: K. en ilm van de maand, „The Pink Pan- LAkenhal, 8 u.: Ver. van belangstel- in in De Lakenhal prof. Sierk jder, Amsterdam, over de menselijke ir in de beeldende kunst. Vfle Singel 236, 8 u.: afd. Lelden Vrou- „jiond Chr.-Nat. Vakverbond, mej. - jover arbeidtherapie. Donderdag 29 februari ~!jtel Nieuw-Minerva, Vrouwensteeg. 8 -VI(fd. Lelden EXPOGé, mr. P. J. Iden- over „Egypte en zijn buren", al wijk, Herenstr., 8.: ledenvergade- Door Eendracht Verbonden, causerie 116 P. Staffleu over voorjaarsheesters, de Singel 236, 8 u.: afd. Leiden Chr, Overheidspersoneel. J. H. van der over „Hebben wij nog inspraak lursverklezlng. GSTGEEST: Gemeentehuis. 3 u.: leid burgemeester J. L. du Boeuff, 5 openbare receptie. Vrijdag 1 maart J.-gebouw, Levendaal 101: tle- Jjciëteit. Nvero-theater Vestestraat. 8 u.: „Korc- en de kinderen", van E. Sylvanus, toneelgroep „Imperium" (kaartver- alleen tel. 41035, op donderdagavond 9 uur). Zaterdag 2 maart l.J.-gebouw. Levendaal 101: midden uderensoclëteit. 1; standingskerk, Steenschuur, 8 uur: concert Jan Bonefaas. IGSTGEEST Het Witte Huis, 2 tot schaaksociëteit Palamedes. Films e SlMERA (2.30. 7 en 9.15 uur): Inspecteur slaat weer toe (14 jaar): woens- 2.30, 7 en 9.15 uur: De roze panter aar): vrijdag- en zaterdagavond 11.30 De grote stilte (18 jaar). DO (2.30. 7 en 9.15 uur): Ik, Jan Adams- (18 jaar). reiJXOR (2.30. 7 en 9.15 uur): De vampier Parijs (18 jaar). EX (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Superman ra de vampiervrouwen (14 jaar), bo tra de vampiervrouwen (14 jaar), vrij en zaterdagavond 11.30 uur: Spaanse ten (18 j.). 'UDIO (2.30, 7 en 9.15 uur): Amerika, van God (14 jaar). 1IANON (2.30, 7 en 9.15 uur): De ge- de feeks (14 jaar). Apotheken aopend voor spoedeisende gevallen: !Ttrale Apotheek. Brcestraat 74, tel. Apotheek R. van Breest Smallen- bli Leiderdorp Is de gehele week lend. De Oegstgeestse Apotheek Is op dag 25 februari gesloten van 8 uur tot ïur. Apotheek Voorschoten is op zon- 25 februari gesloten van 8 uur tot 22 Doktersdicnsl ot zaterdag 10 u. raadplege men de m huisarts. Daarna, tot zondag 24 uur. doktersdienst bellen. 5 maal 2. Mobiel A.N.W.B.-kantoor Ike donderdag van 1016 uur bij mo- De Valk Bezoekuren ziekenhuizen cademisch ziekenhuis, vooi patiënten klasse la, lb en 2e: dagelijks 10.3O- 0. 14.3016 en 19—20 uur. Voor patiënten in klasse 3: naandag, woensdag, donderdag en vrijdag 18.15— 19, dinsdag 13—14 .zaterdag 15—16, zondag algemeen christelijke en nationale feest dagen 14 3016 uur Annakliniek Leiden: dagelijks van half twee tot half drie en bovendien op dins dag-, vrijdag- en zaterdagavond van zes tot zeven. Klassepatiënten: dagelijks van half twee tot half vier en elke avo"hd van zeven tot acht. Vrouwenkliniek: maandag t.m, vr'jdag 18.45—19.30 uur. zaterdag 15.30—16-30 uur, zondag 15.30—17 uur. Klassepatiënten op de vrouwenkliniek: dagelijks 10.30—11:30. 14—16.30 en 19—20 uur. Op de afdelingen verloskunde en kin dergeneeskunde kunriên kfnderèn bene den de 16 resp 12 jaar niet worden toe gelaten. In het belang van de patiënten kunnen niet meer dan twee bezoekers tegelijk bij een patiënt worden toegelaten. Dlaconessenhuls Leiden- derde klas da gelijks 2 tot 3, dinsdag .donderdag en zondag bovendien van 7 tot half 8; twee de klas dagelijks van 2 tot 3 en van 7 tot 8; eerste klas dagelijks van 11 tot 12, 2 tot 3 en 7 tot 8 Elisabethziekenhuls Lelden: derde klas dagelijks van 1 tot 3 en 's avonds van kwart voor 7 tot half 8, kraamafdellng dagelijks van 3 tot 4 en 's avonds van kwart voor 7 tot half 8; tweede klas da gelijks van half 12 tot 12, 2 tot 3 en kwart voor 7 tot half 8; eerste klas- dagelijks van half 12 tot half 8. ALPHEN-Rljnoord: alle klassen dage lijks van half 5 tot half 8. op zondag van 4 tot half 8. Kinderafdeling dagelijks van 3 tot 6 met bovendien op dinsdag en donderdag een halfuurtje voor vaders van 6 tot half 7. KATWIJK - Zeehospitium: longkllnlek dagelijks van half 3 tot half 4, dinsdag en donderdag evenwel van 7 tot 8; tbc- afdeling dagelijks van half 3 tot haif 5. Revalidatiecentrum dinsdag en donderdag van 7 tot 8 en zaterdag en zondag van half 3 tot half 5; Revalidatie centrum kinderen woensdag van 7 tot 8, zaterdag en zondag van half drie tot half vijf. Longkllnlek en tbc-afdellng kinderen woensdag van 7 tot 8 en zater dag en zondag van half 3 tot half 4. NOORDWIJK Sole Mio klasse-pa- tiënten dagelijks van 3 tot half 5 en 's avonds van 7 tot 8: zaalpatiënten zon dags van 1 tot 3, dinsdags van 1 tot hali 3, donderdags van half 7 tot half 8 en zaterdags van 1 tot half 3 Musea en Hortus Museum Volkenkunde, Steenstraat: op werkdagen van 10 tot 5 u.. ook zaterdag: zondag van 1 tot 5 uur. Museum Oudheden, Rapenburg: op werkdagen van 10 tot 5 u., ook zaterdag: zondag van 1 tot 5 uur. Sted. Museum De Lakenhal, Oude Sin gel: op werkdagen van 10 tot 4 u.: zon dags van 1 tot 4 uur Hortus Botanicus (Rapenburg): op werkdagen van 9 tot 12 en van 2 tot 5 uur, kassen zaterdags en zondags geslo ten Tentoonstellingen De Lakenhal: tentoonstelling van teke ningen uit de collectie J. F. G. Boom in 1967 geschonken aan Prentenkabinet Lel den), van 24 febr. tot 24 maart, dag. 10 tot 16 u„ zond. 13 tot 16 uur. Expositiezaal gebouw Pieterskerkgracht 9 tentoonstelling werk van leden van Ars Aemula Naturae, van 25 febr. t/m 17 maart, zat. en zond. 3 tot 5 u„ andere dagen 's avonds 7.30 tot 10 uur. Academegebouw Ropenburg: schilde rijen, grafiek en beeldhouwwerk van Hartmut Seeling (tot 16 maart, maand, t.e.m. vrljd. 9—6 uur). De Lakenhal: Jonge Ned. kunst 67-68, tot 3 maart, open dagel 10 tot 16 u., zond. 13 tot 16 uur. Rijksmuseum Volkenkunde, Steenstraat: tentoonstelling Japanse volkskunst, tot 12 maart, dlnsd. en donderd. vanaf 3 uur rondleiding voor individuele bezoekers (aanmelding bij portier). Filiaal Houtkwartlex Reuvens, Louise de Colign.v-HBS: tentoonstelling van schilde rijen van Ben Geerts. tot 1 maart Galerie Van der Vlist, Botermarkt 3: grafiek van Ad van Dijk en bronsplastie ken van Armand van de Helm, van 3 febr. tot I maart, dinsdag t.m. zaterdag 9—18 uur. WASSENAAR Kunstzaal Heuff, Hof- laan 7, schilderijen en aquarellen van Annemarle van Zanten Ellers en plastieken van Ek van Zanten, van 26 febr. t/m 13 maart, maand t/m zat. 10 tot 17 u., ook dinsdagavond van 8 tot 10 u., zond. gesloten. Badinrichtingen De gemeentelijke Dadinncntlngen zijn op de volgende tijden geopend-. Lindestraat 1 b. maandag ?esloten, dins dag 9li.15 u. en 13 30—17 15 u„ woensdag gesloten, donderdag 13 39—18.15 u., vrijdag 9—11.15 u. en 13.30—18 45 u-, zaterdag 8- 11.15 u en 13.30—16 30 u. Van der Werfstraat 39 maandag en dinsdag gesloten, woensdag 8—11.15 en 13.30—17.15 u., donderdag 8.30—11.15 en 13.30—18.15 u., vrijdag 8.30—11.15 u. en 13.30—18.45 u- zaterdag 7.30—11.15 en 13.30- 16.30 u. werpertje op een hooggewaardeerde feesteling, die we met recht Leids èn nationaal, en zelfs internationaal mogen noemen. Die dag in Hilversum komt bij de werkers van het eerste uur weer in de gedachten. „Het is met Willem Mizee begonnen", vertelde ons de oprichter van het ensemble, de heer C. Zandbergen. „Hij kwam in contact met Wim Quint en Alex van Way en- burg in Oegstgeest en dat leidde tot de eerste besprekingen". Mizee vormde een groepje uit het Radiokoor, maar dat liep niet zo best. Er zou en moest een kamer koor komen en Kees Zandbergen, die al meer met het koorbijltje had gehakt ook het Alma Materkoor zag door hem tien jaar eerder het levenslicht heeft Willem Mizee daarbij accuraat en coördinerend ge holpen. Hoog Het Nederlands Madrigaalkoor is eigenlijk al pretentieus begonnen, zo voor de radio. Bij het vierde lustrum zijn de pretenties uitgegroeid tot hoogten, die de meeste andere ama- teurzanggezelschappen niet durven en kunnen grijpen. Eén van de 'vruchten van hecht ensemblewerk, een verworvenheid tevens van wijlen Willem Mizee, is de Johannes Passion. Voordat het koor deze Bach zong in de televisie- uitzending in april 1960 (waarvan de beelden ook door de Vlaamse t.v. werden overgenomen) is er heel wat gezocht en geschaafd. Herman Strategier: op 10 april 1959 begon met de komst, van deze Arn hemse, later Utrechtse, talentvolle musicus als opvolger van Mizee een nieuw hoofdstuk in de historie van het Madrikaalkoor. Een koor heeft behalve een vaardige directie ook pijlers no dig waarop het rust. Een op vallende „pijler" van het Ma drigaal koor is ongetwijfeld de oprichter en voorzitter, Kees Zandbergen: joyeus, vriendelijk en hulpvaardig, maar ook iemand, die de touwtjes in han den houdt. Herman Strategier noemt hem de spil, de kern, de animator en de runner van het koor. Zo staat nu het lustrumconcert voor de deur. Dinsdagavond in de Zuiderkerk. Het wordt een concert met een geheel eigen cachet: louter Nederlandse muziek. De departe- mentele instanties hebben daar, zegt de heer Strategier, veel aandacht en waardering voor. De aandacht moge reeds blijken uit de aanwezigheid, dinsdagavond, van minister dr. Mar- ga Klompé, niet een bewindsvrouwe van „CRM", maar ook jaren geleden een meisje, dat in Arnhem bij Her man Strategier in de klas zat. Een zeer bijzonder auditorium zal wor den gevormd door de Nederlandse componisten Hendrik Andriessen, Kees van Baaren, Albert de Klerk en Jan Mul, die allen bijdragen leverden voor dit bijzondere concert. Assurantiekantoor HOGEWOERD 124 LEIDEN Telefoon 20098 Hypotheken - Bouwkredieten le hypotheek 510 jaar met of zon der aflossing. Rente vanaf Boetevrije aflossing tot 10% p. jaar nogelijk. 2e hypotheek op disconto basis 5.6%. Bij ae foto: HeL Nederlands Ma drigaalkoor repeteert voor zijn lustrumconcert onder leiding van Herman Strategier „klassikaal" in de kweekschool aan de Vliet. Jan van der Meer aan de piano onder steunt het ensemble instrumentaal: uiterst rechts voorzitter C. Zand bergen. LEIDEN Boussac, de Franse stoffenkoning en man achter Dior liet gisteren de lente- en zomerbloemen in een wilde weelde en een overstelpende hoeveelheid kleuren bloeien op de stoffen van een show, die door de firma Gronheid werd gebracht. Meer dan 3000 variaties in geometrische dessins, strepen, noppen en bloemdessins heeft de Boussac- collectie 1968 en het publiek in de Stadsgehoorzaal kreeg daarvan gis termiddag en -avond een zeer verzorgde, op hoog peil staande bloemle zing. De ontwerpers van de modellen, die de stoffen schitterend lieten uitkomen, waren Jacques Heim, Nina Ricci, Carven, Pierre Cardin en Guy Laroche, zodat deze show tevens een indrukwekkend stuk haute- couture-mode liet\zien. Uitgangspunten voor Boussacs zeer geïnspireerd verfpalet waren de kleuren bruin, rose, geel bleu en manderijn, overzichtelijk naar voren gebracht in de zgn. „Gamorama's; series van één kleur, bestaande uit vier modellen, waarvan kleur, dessin en kwaliteit op elkaar waren af gestemd. Het veelal door de zeer verfijn de bewerkingen onherkenbaar ge worden katoen (want dat is de stof waar Boussac uitsluitend mee werkt) had steun gekregen van Tergal, een synthetische stof, die zich zeer dank baar laten verwerken tot plissés en de japonnen een zwierig en vrouwe lijk karakter gaf. Veelheid van foefjes De serie strand- en sportkleding en de serie cocktail- en avondjurken stalen de show met modellen die door een veelheid van foefjes en fantasietjes de grote lijnen van de couturiers nog beter lieten uitkomen. Die grote lijnen waren bij de strandkleding: lange ensembles, pon- cho-achtige jassen, vaak met capu chon aan het eronder schuilende badpak vast. De combinaties met de stoffen leken zoals op de hele show trouwens onbegrensd. De favoriete badstof bleek zich uitste kend te combineren met lichtere materialen, zoals linnen en popeli- nekwaliteiten. Pigué, tergal, conton-satin met tergal en linnen waren favoriet bij de zomerjurkjes, die vaak een dui delijk door een brede ceintuur geac centueerde taille kenden, korte rok ken (10 cm boven de knie) boleroot- jes met een knoopsluiting van achte ren een col hadden. De cocktail-kle- ding en avondjurken waren overwe gend in de zgn. „trapeziumlijn", een lijn, waarin de Boussac-stoffen pas goed tot hun recht komen. De avondjurken en -pakken ver toonden soms a-symmetrische lijnen, bijv. in de vorm van één mouw, die aan een zeer breed rugpand, de zgn. „vleermuislijn"vastzat. Rijkelijk werd hierbij ook gebruik gemaakt van plissés. H. C.-v. B DEN HAAG De NV Bataafse aanneming maatschappij v/h Fa. J. van der Wal en zoon te 's-Gravenha- ge, stellen voor het dividend op de gewone aandelen over 1967 te bepalen op twee en twintig pet. in contanten. Het overeenkomstige dividend over 1966 bedroeg twintig pet. LEIDEN Het Museum voor Volkenkunde is sinds enige tijd in het bézit van een ruim drie meter hoge spleettrom van het dorp Fanla, eiland Abrym, Nieu we Hebriden, Melanesië, Zuidzee gebied. Hij bestaat uit een uitge holde boomstam met een over- langse spleet. Van boven loopt hij uit in een mensenhoofd. Men prijst zich bijzonder gelukkig met de verwerving van dit stuk, niet alleen omdat het een primitieve sculptuur is van een ongeëvenaarde schoonheid en expressiviteit maar ook en bovendien omdat men de achtergrond en de functie kent van dit magnifieke stuk. „Gewone" voorwerpen zijn deze spleettrommen zeker niet. Zij zijn het middelpunt van feesten en ver toningen die in het leven vqji deze gemeenschap een zeer belangrijke rol spelen. De feesten hebben vaak het karakter van inwijdingsceremo niën, waarbij mannen opgenomen worden in bepaalde exclusieve ran gen of standen. De sfeer van deze feesten waarbij ook de voorouders betrokken zijn, is magisch-religieus. Stem De klank, de „stem" van de klok is een essentieel element. De spleet heet dan ook de mond en de twee stroken aan weerszijden van de trommelspleet worden de lippen ge noemd. Beide lippen zijn verschil lend van dikte en ook verschillend van klank. De trom werd echter alleen op de linkerlip aangeslagen en kan dus al leen maar klanken van dezelfde toon hoogte voortbrengen. Klankvariaties werden slechts bereikt door de trommen in „ensembles" op te stel len en als een „orkest" te bespelen. Het vervaardigen van een spleet trom was het werk van een specia list die voor zijn werk betaald werd. In de regel was zijn opdrachtgever een rijke hoofdman, die door deze rijkdom in deze gemeenschap veel invloed had. Door het bezit van zo'n speciaal voor hem gemaakte trom Maandag, buurt 25: Oude Herengracht, Ververstraat, Zijlstraat, Oost Havenstraat, Dwars Havenstraat, West Havenstraat, Verversplein, Haven, Havenkade, Kalver markt, Kijfgracht. Minnebroersgracht, Zuldsingel, Herengracht (beide zijden), Korte en Lange Langestraat, Nieuwe Waardstraat, Oosterkerkstraat, Waardkerk- plëin, Waardkerksteeg, Waardgracht, Oranjegracht, Kaarsemakersstraat, Looier straat, Weverstraat, Vestestraat, Groene- stegen, Uiterstegracht, Kerksteeg. Dinsdag, buurt 26: Hoge Rijndijk (van Wilhelmlnabrug tot Rijnvreugd), Utrechtse Jaagpad (van Wilhelmlnabrug tot Rijn vreugd), Rijnvreugd, Bruggestraat. Besjes laan. Park „Die Leythe", Roomburgerweg. Aarstrat. Meerburgkade en straat, Gouwe straat, Amstelstraat, Leedestraat. Wieric- kestraat. IJsselkade. Kast^elhof. Vlist- straat. Zaanstraat, Maasst i it. Merwede- straat, Drechtstraat, Lingestraat, Spaarne- straat. Lekstraat. Donderdag, buurt 27: Breestraat, Lange- brug, Ketelboetersteeg, Schoolsteeg, Wol- steeg, Botermarkt, Vismarkt, Stadhuisplein Koornbrugsteek, Dwarskoornbrugsteeg, Maarsmansteeg. Mandemakersteeg. vrou wensteeg (geheel), Boommarkt, Aalmarkt, Nieuwe Rijn (geheel), Den Burcht, Burcht- steeg, Nieuwstraat, Hartesteeg, Beschuit steeg, Mprlaansteeg, Hooglandsekerkgracht Koppenhlnksteeg, Hoogla lsekerkkoor- steeg, Middelweg, Oude Rijn (beide zijden) Hoogstraat. Kaasmarkt, Hooigracht, st, Pancrassteeg, Ir. DrieserX' raat, Middelste- gracht. Vrijdag, buurt 28: Korevaarstraat, Plant soen. 4e Binnenvestgracht. Rijnstraat, Kraalerstraat. Havenstraten 2e en 3e, le, 2e en 3e Gortestraat, Geregracht, Levendaal, Oranjeboomstraat, Catrijnestraat, Barbara- steeg, St. Jorissteeg. Koenesteeg, Nieuwe Brugsteeg. Wlelmakersteeg, Hogewoerd, Watersteeg, Plantage, utrechtse Veer, Veerstraat. verhoogde hij zijn prestige aanzien lijk. De vroegere eigenaar van deze trom was de hoofdman Teinmal, de belangrijkste man van het dorp en trotse bezitter van vele varkens, het standaardkapitaal in deze gemeenschap, waaraan ie mands welstand en sociale positie werd afgemeten. Voor Teinmal was deze trom in hoge mate een status-symbool. Hij stond, duidelijk zichtbaar voor ieder, opgesteld op het dorpsplein van Fanla en verkondigde met luier stem de glorie van zijn eigenaar. Toch waren deze trommen niet al leen status-symbolen, het waren ook voorwerpen van een grote ma- gisch-religieuze geladenheid. We zouden ze kunnen vergelijken met een kerk en een klokketoren-.in een De bovenkant van de spleettrom. LEIDEN Gistermiddag heeft prof. dr. A. A, Vervèen, benoemd tot ge woon hoogleraar in de fysiologie, in het groot auditorium van de universi teit een oratie gehouden over de ge schiedenis van de systeemleer en haar betekenis voor de fysiologie. In deze oratie, getiteld „Op speur tocht naar processen", behandelde prof. Verveen de geschiedenis van de ontwikkeling van de systeemge- dachte voor de regeltechniek, de re geltheorie en de fysiologie. Dit op basis van de gedachte, dat het ge bruik van werktuigen ,en het den ken erover voor de fysioloog van be lang is, omdat processen, die zich in het organisme afspelen, daarbij in mindere of meerdere mate via structuren in de buitenwereld ver lopen en daardoor voor hem zicht baar worden. Middeleeuwse stad. Voor de vorst of bisschop die haar had laten bouwen, vervulden zij de functie van een sta tus-symbool en ook de burgers zelf waren er trots op. Tegelijkertijd echter hadden de burgers in die kerk een gebouw gekregen, waarin God zelf zijn intrek had genomen en waarin zich het gehele religieuze le ven van de gemeenschap concen treerde. Den Haag THEATER EN MUZIEK: woensd. 28 febr. Schouwburg. 8.15 u. Ned. Comedie met „De Vrek"; Kurzaal 8.15 u. Residen tie-Orkest met Paul Hameleers tenor, Wim van Gerven tenor.Haags Matrozen- koor en Die Haghe Sanghers; poppenthe ater Guido van Deth 2.30 u. „De verdwe nen prinses": poppentheater Frank Koo- man 2.30 u. „Het Zonnekacheltje". Don derdag 29 febr. Schouwburg, 8.15 u. Haagse Comedie met „Van de Brug af gezien"; Dlllgentia 8.15 u. Westned. Symphonte-Orkest met Brian Tindale bas-bariton; aula Gemeentemuseum 8.15 u. Adrlaan van Woudenberg hoorn en Paul Niesslng plano; Paviljoen-theater 8.15 u. Utrechts Studenten-cabaret. Vrij dag 1 maart Schouwburg 8.15 u. Haagse Comedie met „Rosencrantz en Guil- denstern zijn dood"; Diligentia 8.15 u. Ned.Kamerorkest met Han de Vries hobo: Microtheater in de Steeg, 9 u. cabaret Salvo met „Psst" en cabaret-chantant (Inge Tlelman); theater Matrijs (in Dili gentia) 8.30 u. werkgroep „Spoel" met „De les" en „Het onderhoud". Zaterdag 2 maart Schouwburg 8.15 u. Haagse Come die met „Belchers Geluk"; Diligentia, 2.15 u. Arena met „Het laatste loverbos." 8.15 u. solotoneel Nel Oosthout; Kurzaal 8.15 u. Concertgebouworkest met Emtl Gllels piano; Micro-theater In de Steeg 9 u. cabaret Salvo met „Psst" en caba ret-chantant (Inge Tlelman); Pavil joen-theater 8.15 u. De Nieuwe Komedie met „Het lied van de moordenaar"; pop pentheater Guldo van Deth 2.30 u. ..Het geheim van de groene hoed": poppenthea ter Frank Kooman 2.30 u. „Reinlje de Vos op de maan". FILMS: Apollo „Met jouw tanden ln mijn nek" (18 jr.): Asia „Valstrik in du plo (18); Bijou „De Samoerai" (18); Came ra „Spel met de zonde" (18); Cineac nieuws en documentaire „Mandara"; City „James Bond 007 Casino Royale (14); Corso „The War Wagon" (14); Du Midi „De getemde feeks" (14); Euro Cinema „The sound of music" (a.l.)Flora „Een lange zwoele nacht" (18); Hollywood „3—S—3 pokert met Moskou" (18); Krlte- rion „Liefdesspel in Finland" (18); Metro- pole „De tien geboden" (a.l.); Odeon „Va kantieperikelen met funeste gevolgen (a.l.); Olympia „De boekaniers" (14); Pas sage „Django, de man zonder genade" (18); Rex „Bonnie en Clyde" (18); Roxy „Speciale opdracht Caracas" (18): Sein post „Veel liefs uit Moskou (18); Studio de Lux „De dag dat de vis boven dreef" (14); Studio 2000 „In de huid van een ander" (18); Thalia ..How to kill an lady" (14); De Uitkijk ..Liefdesdossier van een telefoniste" (18); West-End „Het complot der geweldenaars" (14). TENTOONSTELLINGEN: Arta, Sta tionsweg 143. maand, t.e.m. vrljd. 12 tot 17 u. hedendaagse grafiek; Gemeente museum. Stadhouderslaan 41, maand, t.e.m. zat. 10 tot 17 u„ zond. 13 tot 17 u„ ook woensd. 20 tot 22 u„ t.e.m. 3 maart Ballet ln beeld bij Bakst, t.e.m. 3 maart Plet Zwart en P.T.T., t.e.m. 31 maart Oude boeken over blaasinstrumenten: Haagse Kunstkring. Denneweg 64, maand. 14 tot 17 u„ dinsd. t.e.m. zat. 10 tot 17 u., t.e.m. 7 maart grafiek Erik Pape en schil derijen en gouaches Joh. van Hoften: Kon. Penningkabinet. Zeestr. 71, maand, t.e.m. zat. 10 tot 13 en 14 tot 17 u.. t.e.m. 30 april „Hannibal" (munten tweede Pu nische oorlog); Letterk. Mus., Juffr. tdastr, 1), werkdagen 13 tot 17 u.. docu menten over de periode van 1750 tot he den; Micro-theater In de Steeg, Westetde 165, dinsd. t.e.m. zat. 15 tot 17 ti„ t.e.m. 29 febr. werken v. Hilary Krysztoflak (Poolse schilder en graficus); Ned. Post mus.. Zeestr. 82, maand. t.em. zat. 10 tot 17 u., zond. 13 tot 17 u.. t.e.m. 9 maart „Rijst en rijstbouw op de postzegel". Amsterdam MUZIEK EN OPERA: Maand. 26 febr. kleine zaal Concertgebouw, 8.15 u. Sophia van Santé, liederen, en Erna de Bruyn. piano: De Suite. WUlemsparkweg 190. 8.15 u. Jan Jager viool en Theo Bles plano: Bachzaal. Bachstr. 7, 8 u. concert door leerlingen van Amsterdam Conserv.: dinsdag 27 febr. kleine zaal Concertge bouw 8.15 u. Tel Aviv Quartet: woensd. 28 febr. grote zaal Concertgeb. 8.15 u. Con certgebouworkest met Julius Katchen pl ano; donderd. 29 febr. kleine zaal Con certgebouw 0.15 u. Tel Aviv Quartet: Stadsschouwburg, Leidsepleln. tel. 232932, dlnsd. 27 en donderd. 29 febr. 8 u. Ned. Opera met „Die Fledermaus" v. Joh. Strauss, woensd. 28 febr. 8.15 u. Nat. Bal let met „Doornroosje" van Tschalkowskv première. TONEEL EN CABARET- Stadsschouw burg. Leidsepleln, tel. 232932. maand. 26 febr. 8.15 u. Nieuw Rott. Toneel met „In terview" (Marie-Sophie Nathusius): vrijd. 1 en zat. 2 maart 8.15 u. Ned. Comedie met „In wankel evenwicht" (Edw. Alb- be);' Carré, Amstel 115, tel. 225225, van dond. 29 febr. af dagel. (behalve maand. 8.15 u. „Ja, ik wil" (musical naar Het Hemelbed van Jan de Hartog): De Kleine Komedie, Amstel 56, tel. 230130, t.e.m. dond, 29 febr. dag. 8.15 u. Ensemble met „Een maan voor de misdeelden" (Eugene "O'Neill), van vrijd. 1 maart af dag. 8.15 u. Centrum met „Een dag uit de dood ver domde Loewletje" (Peter Nichols); Nieu we de La Mar-theater, Marnlxstr. 404, tel. 233462, dag. 8.15 u. musical „De stunt" (Guus Vleugel en Ruud Bos); theater „De brakke Grond", Nes 53, tel. 240394, t.e.m. zat. 2 maart dag. (beh. zondags 8.30 u. Studio met „Hoera Amerika" (Jean Clau de Itallie); theater Tlngel-Tangel, N.Z. Voorburgwal 282. tel. 64695. tot eind maart Iedere vrljd. en zat. 9 u. cabaret „Holland op z'n smalst" (Marijke en Sleto Hoving); theater Lurelei, Leldsekade 90. tel. 248301. dag. (beh. maandags) 8.30 u. cabaret Lu relei met „Oud zeer" (Sylvia de Leur e.a); theater „Naar de kelder". Von- delstr. 6. tel. 184133. tot eind maart dag. (beh. maand.) 9 u. cabaret „Ongecensu reerd". theater-rest. „De Koopermoolen". Warmoesstr. 5. tel. 240902. dag. (beh. maand.) van 7 u. af Henk Elslnk, Maria Lindes en Frits Lambrechts. TENTOONSTELLINGEN: Rijksmus.. Stadhouderskade 42, tot 15 april tentoonsl. van aankopen 1966—1967. dag.10 tot 17. zond. 13 tot 17 u.; Sted. mus.. P. Pol- terstr. 13, tot 10 maart werken van leden sociëteiten „De Grafische" en „Ned.Kunstenaarsgenootschap", tot 17 maart grafisch werk Anton Heyboer, tot 24 maart tekeningen Robert Muller, vanaf 23 febr. „Anonieme architectuur", vanaf 24 febr. schilderijen van Robert Rauschenberg. open dag. 9.30 tot 17 u.. zond. 13 tot 17 u.; Mus. Fedor, Kelzersgi. 609, tot 10 maart grafisch werk en teke ningen van Louis van Gasteren, dag. 9.30 tot 17,zond. 13 tot 17 u.; Ned. Inst.Nijver- held en Techniek, Rozengr. 224, tot 1 maart „Ruimtevaart", dag. 10 tot 16 u.. zond. 13 tot 16 u„ demonstr. 11 en 14 u.; Tropenmus.. Llnnaeusstr. 2. „Van top tot teen kleding en tooi", dag. 10 tot 16 u.. zond. 12 tot 17 u.: Anne-Frank-huls. Prlnsengr. 263, tot 6 maart tekeningen en gouaches van Anton de Ridder, werkda gen 10 tot 16 uur; RAI-gebouw, Europa- plein. 26 febr. tot 4 maart Intern, fletsen- en motorfietsententoonstelling, open dag. 10 tot 17 en 19 ot 22 u.. zat. en zond. 10 tot 17 uur. Rotterdam THEATER: De R.damse Schouwburg, tel. 111766. maandag 26 febr. 8.15 u. Nieuw Rott. Toneel met „Ja. Ik wil" (musical nuar Het Hemelbed, van Jan de Hartog). dlnsd. 27 febr. 8.15 u. Nieuw Rott. Toneel met „De Leeuwerik" (Jean Anoulhl). woensd. en donderd. geen voorstellingen, vrljd. 1 maart en zat. 2 maart 8.15 u. Nieuw Rott. Toneel met „De Vogelvrien den" (Jens Bjorneboc). Piccolo-theater. K. Doormanstr. bij R.damse Schouwburg, tel. 111766, dlnsd. 27 febr. t.e.m. 10 maart 8.15 u. Rob van Houtens „Funhouse" (maand. 4 maart geen voorstelling), iedere avond 8 tot 1 u.. zat. 7. 9.15 en 11.15 u. „Doruse met de jonge tien", woensd. 2 u. kindervoorstelling „Bij Dorus op school" (Maurltsstr. 65 naast R.damse Schouw burg, tel. 129161). De Grootc Schouw burg, Zuidplein, van 29 febr. tot en met 10 maart 8.15 u. „Anatevka" (tel. 279760) Luxor-theater, tel. 138326. Iedere avond 8 u. Hoofdstad Operette 100 jaar Strauss-festival, Wiener Blut, vanaf dond. 29 febr. Iedere avond (beh. maand.) 8 u. Wim Sonneveld en Ina van Faassen (8 maart geen voorstelling). MUZIEK: De Doelen (tel. 132490), kleine zaal. dond. 29 febr. 8.15 (i. Salvatore Ac- carde viool en Gerard van Blerk plano, SI. Laurenskerk maand. 26 febr. 8,15 u. Jean Wolfs te Maastricht orgel en Han de Vries hobo. TENTOONSTELLINGEN: mus. Boy mans - van Beunlngen. Mathenesserlaan 18. tot 3 maart „Het cublsme te Praag en de verzameling Kramar." tot 3 maart „Potterlj en potterie - 50 jaar Zaalberg." tot 17 maart beeldhouwwerken van Stuy- venberg, tot 31 maart tekeningen Paul Delvaux, dag. 10 tot 17 u„ zond. 11-17 u. woertsd. ook 19.30 tot 22 u„ rondleiding 28 febr. 20.15 u. De Doelen. Kruisplein 40. dagelijks 10 tol 7 u., zonlag 12 tot 17 u. collages van Sam Middleton, tot 10 maart. Kunstzaal Zuid. Zuidplein 120. dag. 10 tot 17 u„ zond. 12 tot 17 u„ „Rott. kunste naars zien metro tn buitenland" (tot 4 maart). Mus. Land- en Volkenkunde, Wil lemskade 25. dag. 10 tot 17 u„ zond. 11 tot 17 u., „Asmat. een koppensnellerscultuur. pracht en praal bij de Papoea's" (tot nadere aankondiging), 't Venster. Gouver- nestr. 129. objecten en tekeningen Arnold Hamelberg. Gemeentearchief. Mathenes serlaan 315. dag. 10 tot 17 u.. zond. 11 tot 17 u.. „De metro rijdt en drie eeuwen voorgeschiedenis" (tot 10 maart). I

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 3