Chinezen in West-Borneo verkopen hun kinderen Evangelist Niemeijer zilveren jubileum Zendingswerker De Haal, terug uit Zuid-Afrika b Een woord voor vandaag TRAGEDIE NA WILDE JACHT Hoop gevestigd hulp kerken op Uw probleem is het onze.... BEKEND TENTZENDEUNG Rond IJsselmeer 3500 j. v. Chr. al mensen Rijkt vlagt bij geboorte van prinsenkind Quakers weg uit Vietnam Internationale werkweek van studenten Studenten op herdenking protesteren Bijdrage voor de universiteit Satya Watjana In Utrecht 13059 studenten Ds. Boele overleden Prins Philip bezoekt fabriek - kost 173 mille Edward Kennedy tegen meer troepen Veel baccalaurei studeren door Verveling slecht voor mestvarkens U Huwelijkehi meer in trek Mevr. Zelden™* weg; bij top NVSH ZATERDAG 24 FEBRUARI „Laten wij er dus ernst mee maken om tot die rust in te gaan", schrijft de apostel die de brief aan de Hebreeën richtte. Hij schrijft over de sabbatsrust die nog voor ons ligt. Onze tijd heeft weinig aandacht voor rust. Er wordt wel veel gesproken over ontspanning, over recreatie, maar niet over rust. We leven in een tijd van produktieverhoging. Het wordt ons ingeprent: Wilt u meer verdienen, wilt u van de welvaart genieten, dan moet u harder werken, althans effectiever werken. En alle recreatie, alle ontspanning is er vaak op gericht om tot hogere arbeidsprestaties te kunnen komen. De rust is ondergeschikt gemaakt aan het werk. Gods rust heeft niet de arbeidsverhoging tot doel, maar de arbeidsvervulling. Er achter ligt niet het werk van morgen, maar de voltooiing van wat wij gisteren deden. Maar zijn wij niet vaak bezig met uit te rusten om weer aan de slag te gaan, omdat wij diep in ons beseffen dat ons werk zo onvolkomen is? We kijken liever vooruit naar wat wij willen gaan doen, dan naar wat wij gedaan hebben. Wij hopen altijd dat het morgen beter zal gaan. En daarom krijgen wij nimmèr rust. Maar daarom ook belooft God ons Zijn rust, een rust die voortvloeit uit het volkomen werk van Christus. We lezen vandaag Lucas 6 20-38. We lezen morgen Lucas 6 39-49. (Van onze kerkredactie) DJAKARTA De positie van de vijftigduizend Chinezen, die op Borneo naar de grote steden gevucht zijn, is uiterst slecht. In twee maanden tjjds zjjn 435 vluchtelingen gestorven als ge volg van honger en ziekte, voor al kleine kinderen. Gelijk bekend brak er eind oktober vorig jaar plotseling in West-Borneo een wilde Chinezenjacht uit. Aanlei ding was, dat in een dorpje enkele Dajakkers gedood waren door com munistische opstandelingen. De blin de woede van hun stamgenoten richt te zich tegen de Chinezen, omdat veel partisanen tot deze volksgroep beho ren. Alle Chinezen van dit dorp ook de vrouwen en de kinderen werden omgebracht. Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet in behandeling worden genomen. Ge heimhouding Is verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar in verhand staan moeten in afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden ingesloten. Vraag: Heeft een raket een grond vlak nodig om de ruimte in te ko men of kan een raket ook in het luchtledig in beweging komen? Antwoord: Er is geen tegendruk door middel van een grondvlak of lucht nodig. De correcties in de koers van raketten in de ruimte worden teweeggebracht door raket- jes, die zich in het luchtledig afzet ten tegen de kracht, die door hun ontlading ontketend wordt. Vraag: De schoorsteenveger heeft een pak met roet achtergelaten, af komstig van schoorstenen, die af voerkanalen waren voor oliekachels. Ik heb wel eens gehoord dat roet een goede meststof is voor rozen en gazon. Is dat zo? Antwoord: De bemestingswaarde is niet erg groot, vooral als deze afkomstig is van oliekachels. Roet bevat wat stikstof en andere ele menten. Toch is het wel de moeite waard roet voor uw tuin en gazon aan te wenden. Om verbranding te gen te gaan en de zwarte kleur wat weg te werken kan u dat roet het beste met vochtig turfmolm ver mengen en dan uitstrooien. Dit geeft niet alleen bemesting maar ook toe voer van humus. Na een flinke re genbui spoelt alles wel naar bene den. Vraag: Drie jaar geleden kreeg ik een verwaarloosde volkstuin. Ik spit in de voortijd behoorlijk, zodat de grond goed los is en bemest met 30 kg kunstmest 12-10-18 (tuindersoort) en heb er tweemaal 10 kg kali door gewerkt met wat slootvuil langs de spoordijk. In de andere tuinen langs de spoordijk, die dezelfde grond heb ben. gebruiken ze dezelfde kunst- 'mest (ruige mest is niet bij te ko men). Bij hen lukt alles wat ze zaai en, poten of planten. Bij mij doen aardappelen (furore), slabonen (saxa>, en pronkbonen (emergo) het wel, maar zaai ik sla, andijvie, zo- merwortelen, prei. koolrapen, dan wordt het niets. De planten komen later op dan normaal, staan weken te kwarren. worden geelbleek en sterven. Poot ik mooie andijvieplanten, dan groei en ze niet en kwijnen. Boerenkool- planten worden bleekwit en gaan dood. Maar het onkruid wil wel groeien. Ik houd de grond los door geregeld schoffelen. Dus aan de be werking en behandeling ligt het niet. Antwoord: Aan de organische en anorganische bemesting ligt het niet of het moest zijn dat er een teveel of te weinig aan kalk in de grond zit. Wij krijgen de indruk dat er wat aan de grond mankeert, bij voorbeeld, dat er een zand- of grindlaag onderzit, misschien ten ge volge van de spoorwegaanleg, of een oude kalkput. Het lijkt ons het beste die grond eens te laten onderzoeken, wat voe dingsstoffen en samenstelling be treft. Wend u eens tot de rijkstuin- bouwconsulent voor volkstuinwezen (ir C. L. W. Ruljs, Bezuidenhoutse- weg 53, Den Haag). Mogelijke werking tussen Belgische en Franse luchtmacht PARIJS De stafchef van de Bel gische luchtmacht en zijn Franse col lega hebben gisteren in Parijs de mo gelijkheden besproken van een nau were samenwerking tussen de weder zijdse luchtmachten. Hun overleg vloeide voort uit een besluit van de Belgische regering haar luchtmacht met Franse straaljagers van het type Mirage uit te rusten. De samenwer king zal zich wellicht op logistiek, operationeel en opleidingsgebied uitstrekken. (Van onze kerkredactie) ALPHEN AAN DEN RIJN Vandaag herdenkt evangelist F. Niemeijer (56) het feit, dat hij 25 jaar geleden zijn werk als evangelist is begonnen. In evangelische kringen in ons land is de heer Niemeijer een bekende fi guur naast evangelist Jb. Klein Ha- neveld. Hij leidt per jaar circa 250 samenkomsten. De hele zomer is hij actief in de tentevangelisatie. Daarbij leidt hij elk jaar (nu voor de 21e keer) een kinderkamp op het kasteel Hoekelum te Ede. Eind 1943 vroeg de heer Niemeijer zijn ontslag bij Philips, om zich vol ledig aan het evangelisatiewerk te kunnen wijden. Hij was toen al ac tief in de evangelisatie te Eindhoven. Hij werkte vervolgens in Enschede, Duitsland en nog enige tijd in Eind- EMMELOORD Omstreeks 3500 jaar voor Christus was het gebied van de IJsselmeerpolders reeds be woond. Archeologische vondsten in Oostelijk Flevoland hebben daarover zekerheid gegeven. Wel wist men dat ongeveer 2000 jaar v. C. in het gebied reeds vroege landbouwers woonden. In Oostelijk Flevoland zijn graven gevonden waarin zich nog menselijke resten bevonden. Op de schedel na waren deze skeletten in dusdanig slechte staat dat ze niet meer waren te conserveren. Ook zijn aarde- werkscherven en vuurstenen aange troffen, die verzameld lagen in zg. brandputten. Enkele van de vuurste nen zijn gebruikt als werktuigen. DEN HAAG Van alle rijksge bouwen zal de vlag met oranje-wim pel worden uitgestoken zodra bekend is gemaakt dat Prinses Margriet het leven heeft geschonken aan een baby. Mocht de geboorte na 16 uur be kend worden, dan zal de volgende dag worden gevlagd. In het geval het gebeurt op een zondag, op Goede Vrijdag, Tweede Paasdag of 4 mei, wordt de dag daarop gevlagd. De mi nister van binnenlandse zaken, mr. H. K. H. Beernink, heeft dit de Com missarissen der Koningin meegedeeld en hun verzocht te bevorderen dat t.a.v. de provinciale gebouwen het zelfde wordt gedaan. Tevens heeft hij gevraagd of zij de gemeentebesturen van de regeling op de hoogte willen stellen. PHILADELPHIA Het Ameri kaanse Comité voor Vriendschaps dienst (AFSC) van de Quakers heeft het hulpprogramma in Vietnam tijde lijk opgeschort. Volgens het AFSC hebben de toege nomen militaire aktiviteiten in het land het transport, de communicatie, de bevoorrading en alles wat duidt op een normaal burgelijk bestaan on mogelijk gemaakt. Onder die omstan digheden is het onmogelijk de taak voort te zetten. De AFSC had een kinderbewaar plaats en een rehabilitatie-centrum in Quang Ngai. Zeventien Amerikaanse, Engelse en Nederlandse vrijwilligers zijn tijdelijk naar Hongkonk overge bracht. Een tien anderen, die meer individuele opdrachten hadden, moe ten zich in Singapore verzamelen. hoven. Sinds 1946 is hij verbonden aan de vergadering van gelovigen te Alphen aan de Rijn. Daarnaast is hij sinds een jaar ook in dienst van de Bijbel Christen Unie. Dit zendingsgenootscahp werk te tot voor kort vrijwel uitsluitend in Rotterdam en directe omgeving. De heer Niemeijer werd belast met het leggen van landelijke contacten. Voor de dankdag, die vandaag ge houden wordt, heeft de Alphense baptistengemeente haar kerkgebouw ter beschikking gesteld. Om vijf uur vanmiddag begint een liefdemaal. Vanavond om half acht wordt een dankdienst gehouden. Van toen af circuleerde onder de Dajakkers de leus: „Alle Chinezen zijn communisten". De actie rolde als een lawine van dorp tot dorp. De Chinezen werden vermoord en hun huizen in brand gestoken. Ds. Dumartheray van de Bazelse zending heeft in opdracht van de Raad van Kerken in Indonesië het toneel van dit bloedig gebeuren be zocht. Hij schat, dat tussen de 300 en de 700 Chinezen om het leven zijn gekomen. Vijftigduizend redden zich door de vlucht naar de steden Singkawang en Pontianak. Velen van hen waren vol ledig berooid. Zij vonden onderdak in lege rubberpakhuizen Het plaatse lijke Rode Kruis en de kerken begon nen te helpen, maar de middelen wa ren niet voldoende om honger en ziekte effectief te bestrijden. Van 13 november tot 13 januari zijn 435 vluchtelingen gestorven. Zestig procent van hen waren kinde ren beneden de vijf jaar. Daarom hebben vele vluchtelingenouders hun kinderen verkocht of weggegeven aan Indonesische families. Dat was voor hen de enige mogelijkheid, om het leven van hun kinderen te red den. Sinds half januari stijgt het sterftecijfer. Geen rijst meer In Pontianak zijn zesduizend gezin nen in 29 brarakken ondergebracht. Zij krijgen van overheidswege per persoon per dag 200 gram rijst. Deze hulp, die te weinig is om er van te leven, moet volgens een bekendma king van de burgemeester van Ponti anak binnenkort gestaakt worden. In West-Brneo leven in totaal 300.000 Chinezen. Zij onderscheiden zich van de andere Chinezen in Zuid-Oost-Azië, doordat zij geen handelaars zijn. maar rijstboeren. Het zijn de nakomelingen van F. NIEMEIJER (Van een medewerker) ANTWERPEN Theologische stu denten van ,de universiteit van Amsterdam, Leuven en Brussel zul len van 22 tot 27 april een werkweek houden in de abdij der trappisten te Westmalle (bij Antwerpen). Uitgangspunt is de gedachte, dat de theologie op een dood spoor staat. Daarom wil de werkweek een stimu lans zijn voor alle theologen zich te gaan bezighouden met de wereld waarin we leven. Theologen hebben de morele plicht studie te maken van de sociale en politieke verbanden waarin zij den ken en handelen. Naar de mogelijk heid en noodzaak van de theologie als kritisch instrument bij het christelijk handelen zal in Westmalle worden gezocht. De drie hoofdonderwerpen zijn: Oost-West-Duitsland, Navo en War schaupact en Vietnam. MüNCHEN Studenten hebben vrijdag in de universiteit geprobeerd een plechtigheid ter herdenking van de in 1943 door de nazi's terecht gestelde studenten Hans en Sophie Scholl en professor Kurt Huber te verstoren. Vanaf een der galerijen, waarop 2000 studenten zaten, dwarrelden pamfletten naar beneden waarin be weerd werd dat professor Bussmann, die een rede hield, tot de Duitsland-Stichting behoort. Men verwijt deze stichting een te sterke neiging naar rechts. De professor kon zijn rede maar nauwelijks afmaken. De vader van de Scholls had voor de bijeenkomst de studenten verzocht de herdenking niet te verstoren, maar zijn kinderen en de andere stu denten die wegens verzet tegen de nazi's waren omgekomen in stilte te herdenken. (Van onze onderwijsredactio) DEN HAAG Nederland draagt 640.000 bij voor de uitbreiding van de christelijke universiteit Satya Wa tjana te Salatiga (Midden-Javai. Een overeenkomst is gisteren door de Ne derlandse regering en deze universi teit op het ministerie van buiten landse zaken getekend. Van de Nederlandse bijdrage is 430.000 Voor de bouw en inrichting van een studiecentrum annex biblio theek bestemd. Hierdoor zal voor 300 van de 1000 studenten een goed geëquipeerde studiegelegenheid wor den geschapen. Voorts zal Nederland 210.000 bijdragen voor de bouw van een soci aal wetenschappelijk instituut. De universiteit zelf zal 215.000 bijdragen voor de verwezenlijking van de beide projecten. De gelden hiervoor werden gedeeltelijk bijeen gebracht in Nederland door de her vormde kerk (ƒ35.000), de gerefor meerde kerken 32.000) en de VU 28.000). Niet meer ontslagen in strokarton SADSKANAAL De 2700 werk- nemers in de strokartonindustrie in oostelijke Groningen hoeven geen zorg te hebben voor eventuele slui ting van nog meer fabrieken. De direkties van de strokartonfa briek „De Vrijheid" in Veendam en „Ons Belang" in Stadskanaal hebben dat meegedeeld n.a.v. de sluiting van de fabrieken „Reiderland" in Winschoten en „De Toekomst" in Scheemdermeer. Voor herplaatsing van de 273 mensen van Reiderland zien ze vrij wel geen mogelijkheden. De overige fabrieken hebben geen arbeiders no dig. De expediteurs die het stro vervoe ren zien de toekomst somber in. Ze verwachten ontslag voor ten minste 20 mensen, nu de aanvoer van stro en de afvoer van karton van de twee fabrieken stilligt. UTRECHT Aan de Rijksuni versiteit in Utrecht waren per 1 fe bruari in totaal 13.059 studerenden ingeschreven, onder wie 2.419 eerste jaars-studenten. De faculteit der wiskunde en natuurwetenschappen telt thans 2.802 studenten (incluis 495 eerstejaars), dp faculteit der ge neeskunde 1.923 (284 eerstejaars), so ciale wetenschappen 1.849 (477 eerste jaars) en letteren 1.619 (320 eerste jaars). Met 85 eerstejaars m.o. uni versitair wiskunde en natuurwe tenschappen studerenden bereikte deze studierichting het totaal van 368 personen. UTRECHT Op 60-jarige leeftijd is overleden ds. P. E. Boele. Van 1937 tot 1957 was hij voorganger van de Nederlandse Protestantenbond, achtereenvolgens in Varsseveld en in Utrecht. Nadien was hij onder andere hoofd van de theologische studiezaal van de Leidse universiteit. Ds. Boele had een eigen levens beschouwing, het evolutionistisch theomonisme, die hij in vele preken en lezingen heeft uitgedragen. trouwe aanhangers van de Ming-dy- nastie in de zeventiende eeuw, die na de machtsovername door de Mandsjoe-dynastie met hun jonken China verlieten en in Borneo verzeild raakten. Tot voor kort leefden ze steeds in goede harmonie n>et de Da- jakse bevolking. De Indonesische regering wil de vluchtelingen nu land geven aan de oever van de rivier de Kapoeas, waar zij geen aanvallen behoeven te vre zen. Voor de opbouw van nieuwe be drijven ontbreekt echter het geld. De hoop is gevestigd op hulp van de kerken. LONDEN Morgen stelt prins Philip een nieuw type generator in gebruik in een kernresearchcen trum in Dorset. Om het allemaal vlot te doen verlopen, zijn kosten noch moeite gespaard: 130.000 tot 173.000 gulden is er voor uitgetrok ken Een van de arbeiders moest bij de „repetitie" voor prins spélen, terwijl ambtenaren met stop watches de tijd van de rondgang opnamen. Schilders moesten over werken om het centrum te ver fraaien, zelfs het toilet dat de prins evèntueel zou gebruiken, kreeg een verfbeurt. Een tv-installatie werd geïnstalleerd opdat iedereen kan zien hoe de prins een reactor opent. Van het ene gebouw naar het an dere is een brug geslagen om de prins het trappenlopen te besparen. De lunch die wordt aangericht voor 300 gasten) zal zestig gulden per persoon kosten. Een arbeidsdclegatie vindt het geldverspilling, vooral in een pe riode van grote economische moei lijkheden. Zij heeft bij de directie geprotesteerd. De directie heeft toegegeven dat het wel wat kost, maar zei ze men moet bedenken dat er heel wat toekomstige klanten onder de gas ten kunnen schuilen. CHICAGO De Amerikaanse senator Edward Kennedy heeft ge zegd tegen voorstellen te zijn om meer troepen naar Vietnam te stu ren zolang de Zuidvietnamese rege ring haar eigen oorlogsinspanning niet vergroot. Hij ziet niet in waarom 19-jari- ge jongens om te vechten naar Zuid- Vietnam worden gestuurd, terwijl de regering in Saigon dat niet doet. De Amerikanen vechten zeven da gen per week en hun troepen heb ben een vijfdaagse werkweek. Men kan zich daar zelfs vrijkopen uit het leger, zo zei hij. Kennedy had ook kritiek op de corruptie in de regering van Sai gon. „Onverschillig hoeveel miljar den dollars we erin stoppen, drie kwart komt in de zakken van Viet namese functionarissen terecht", merkte hij op. (Van onze onderwijsredactie) ENSCHEDé Van de eerste groep studenten aan de technische ho geschool die deze week baccalaure- taats- examen doet, gaat voorlopig slechts één man naar het bedrijfsle ven. De andere twaalf aarzelen nog of ze zullen doorstuderen voor het ingenieursexamen. De student die niet verder gaat, heeft als hts-er vroeger al een baan gehad. Hij krijgt nu een functie met een hoog salaris. Het bedrijfsleven, dat over het al gemeen enthousiast- is over het aan trekken van baccalaurei verscheide ne grote bedrijven hebben reeds inte resse getoond) heeft bezwaren tegen de regeling voor uitstel van militaire dienst. Baccalaurei die gaan werken, genieten namelijk evenals zij die doorstuderen drie jaar uitstel van - eerste oefening. Dat betekent dat het bedrijf zijn functionaris nadat hij goed en wel is ingewerkt, weer moet afstaan. DEN HAAG Als een mest- varken zich verveelt, kan dit een nadelige invloed hebben op de groei. Dit resultaat van een Ame rikaans onderzoek stond gisteren in De Landbode. Als varkens zich vervelen, rol len zij rond en proberen zij in hun staart te bijten, vertelde ir. M. K. Hylkema, medewerker van De Landbode. Bij het Amerikaanse onderzoek is komen vast te staan dat mest varkens die veel staartbijten, minder snel groeien dan varkens die dit minder of helemaal niet doen. De dagelijkse groei vari eert, afhankelijk van de mate van staartbijten, van 663 tot 749 gram. Engeland levert Roemenië zes straalvliegtuigen LONDEN British Aircraft Corp. gaat zes straalvliegtuigen van het ty pe Bac-111 aan Roemenië leveren. Met de opdracht is acht tot tien mil joen pond sterling gemoeid. De verkoop is het resultaat van een campagne die enkele jaren is ge voerd. Tot nu toe kochten de Oosteu- ropese landen hun vliegtuigen bijna allemaal in Rusland. De Roemeense nationale lucht vaartmaatschappij Tarom zal het toestel gebruiken op haar Europese lijnen. Bac heeft met Roemenië een over eenkomst gesloten voor permanente samenwerking op luchtvaartgebied. Integratie van twee handelsdrukkerijen DELFT De handelsdrukkerijen van A. Sijthoff in Den Haag (moe deronderneming) en van W. Gaade in Delft (dochteronderneming) zullen worden geïntegreerd. Dat zal beteke nen dat de dagbladen die door deze ondernemingen worden uitgegeven, de Haagsche en de Delftsche Cou rant. nauwer zullen gaan samenwer ken op redactioneel gebied. Beide bladen blijven echter afzonderlijk •bestaan. Er zullen geen ontslagen vallen. Cijfers van CBS L DEN HAAG Vorig jaar werdeht ons land volgens cijfers van Centraal Bureau voor de Statistiek 115.000 huwelijken gesloten. Dat er ruim 3000 meer dan in 1966. 1000 inwoners bedroeg het aantal welijken 9.1 tegen 9 in 1966. Het aantal levend gebon (238.500) en ook het aantal overli nen (99.400) was ongeveer 1000 li,Jj dan in '66. Het geboorte-overs ie] was zodoende 139.100 en gelijk dat van 1966. Per 1000 inwoners werden 19 deren geboren tegen 19,2 in 1966, in 1965 en 20,7 in 1964. Het ol buitenechtelijke kind^ overschreed in 1967 de 5.000 en droeg 21 per 1000 van alle in dat geborenen. Er overleden 7,9 mensen per 1 1 inwoners tegen 8,1 in 1966 en t 1965. L In 1967 stierven 3200 kinderenI neden de leeftijd van een jaar oji 13,4 per 1000 levendgeborenen. zuigelingensterfte was daarmee Imei dan ooit. gt: de i et kreeg geen vergunning meer voor Bantoegebied (Van onze kerkredactie) ROTTERDAM Niet alleen uit Malawi is dezer dagen een Nederlandse zendingswerker uitgewezen. In het begin van deze maand arriveerde in ons land de heer W. K. de Haan met vrouw en twee kinderen, terug uit Zuid- Afrika nadat een nieuwe vergunning om in een Bantoegebied te mogen wonen, hem was geweigerd. Twee jaar heeft hij opbouwwerk verricht onder de Bantoes in Transvaal. Een reden voor de weigering van de vergunning is hem niet meegedeeld. De heer De Haan, die aan Kerk en Wereld een opleiding tot jeugdwerk- leider en evangelist heeft gevolgd en in Chili voor de Wereldraad heeft gewerkt, ging begin 1966 naar Zuid-Afrika. om daar in dienst van de Frans-Zwitserse Lausanne-zen- ding de Tsonga Presbyteriaanse Kerk bij te staan. Het eerste jaar werkte hij in Elim (Noord-Transvaal), waar hij sociaal werk voorbereidde en de Tsonga-taal leerde. In januari 1967 arriveerde hij in Masana (Oost-Transvaal), waar zijn eigenlijke werkterrein lag. Hij werd er in samenwerking met de predikant en de zondagsschoolleidster (beiden Zwitsers) belast met bet op bouwwerk (community develop ment). DRIEHOEK „In strikte zin is dergelijk opbouw werk in Zuid-Afrika niet mogelijk, omdat alle buitenlanders per defini tie in de ogen van de regering ver dacht zijn", aldus de heer De Haan. Wilde het opbouwwerk, zoals hij zich dat in Masana had ingedacht, slagen, dan moest dat in samenwerking tus sen de plaatselijke Bantoe-ge meenschap zelf, de kerken en de overheid. De overheid ziet het nut van een dergelijke driehoek niet en j wiel de kerken er uit doen verdwij nen. Zonder enige moeite kreeg de fa milie De Haan vergunning, om in Elim te wonen. In Masana was de plaatselijke Bantoecommissaris be reid, deze vergunning over te schrij ven. Ook toen deze vergunning afliep (vorig jaar 21 februari), mochten de De Haans van hem blijven, zolang Pretoria nog niet over de aanvraag van de nieuwe vergunning beslist had. Op 7 december kwam het vijfrege lige briefje, waarin de vergunning geweigerd werd. Zonder opgaaf van redenen. „Ik ben een van de laatste zen dingswerkers, die nog met een immi grantenvisum Zuid-Afrika is binnen gekomen. Daarom zijn wij het land nu niet uitgewezen. We hadden in blank gebied kunnen blijven wonen. Maar mijn werk was onmogelijk ge worden", aldus de heer De Haan. Vrijspraak voor moord op danseres WIESBADEN Een rechtbank heeft een voormalige hoge poli- tie-functionaris. die in 1942 in Rusland iemand opdracht had gege ven een Russische danseres uit de weg te ruimen, vrijgesproken omdat het feit verjaard is. De beklaagde, de 55-jarige Oskar Christ, had een verhouding met de 20-jarige danseres Vera Margasjewa, waardoor zijn carrière in gevaar kwam. Hij gaf een kort nadien gesneuvelde militair opdracht haar (lood te schieten. Er zijn schoten ge hoord. maar het staat niet vast of de opdracht is uitgevoerd. De eis voor het misdrijf, dat vol gens de rechtbank niet voortvloeide uit het nazi-regime, was levenslang. Intussen wacht Christ een nieuw proces. Hij wordt in Regensburg beschuldigd van het vermoorden van Joden in Rusland. Hij had deze twee jaar sterk I gevoel weer in de jaren '40-'4aH leven. De laatste jaren is het ri Vingsbeleid ten aanzien van de tenlandse zendingen verscherpt. acht het niet onmogelijk, dat buitenlandse zendingen op de zullen moeten verdwijnen Zuid-Afrika. GEVAARLIJKST En het is hem opgevallen, datj aanval op kerk en zending altijd jai; gint bij het sociale werk. „Men hf het gevoel, dat de sociale werkers gevaarlijkst zijn. omdat die .H dichtst bij liet dagelijkse leven vanh< mensen staan." «JjJ Waarom hij nu geen vergunn I kreeg? „Best mogelijk, dat het heel futiel ding is. Misschien heüNt: in een gesprek met een function n wel eens iets verkeerds gezegd, meteen doorgebriefd is. In ieder val, als je eenmaal een vergunr ln geweigerd is. sta je op de zwarte l,e, en kun je nergens in Zuid-Af! pg meer inueen Bantoe-thuisland kon dl Voor mij waren er toen geen molol lijkheden meer." In verband met de studie van kinderen denkt de familie De H voorlopig in Nederland te blijven. DEN HAAG Mevrouw dr. JU0 Zeldenrüst-Noordanus treedt af als vfee zitster van de Nederlandse Verenipoi voor Sexuele Hervorming. Op het If houdelijk congres in november zal zich niet herkiesbaar stellen. Mevifö Zeldenrust is zes jaar voorzitster fo de NVSH. |a> Een van de zakelijke argumeL voor haar besluit is dat de verenileu de laatste tijd sterk geïdentificeerf met haar voorzitster. Zij acht het[,u dig dat tegenstanders merken datje NVSH ook zonder haar doorgaat. J1^ Naast zakelijke overwegingen hen ook persoonlijke motieven- een rolj speeld. Mevrouw Zeldenrust zal de Ntc: ook na november daadwerkelijk blije] steunen. BEROF.PINGSWERK NED. HERV. KERK Aangenomen naar Alphen aan de fi (Martha-stichting». I. J. Walpot te i varenbeek. Emeritaat verleend aan W. H. vaart te Sassenheim. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Alphen aan de RijnlG Sneep te Zaamslag; voor Utredr, Noord, W. Heerma te Enschede-Oosf GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Veen, G. Schipaanboj te Apeldoorn. Bedankt voor Oud-Beijerland. Hoogerland te Werkendam. Weer in Europa (Advertentie) EEN GELUKKIG MENS ZONDER REUMATISCHE PIJN U verdrijft de pijn met Togal. Snel, zeker, langdurig. Het is altijd goed om Togal tabletten bij de hand te hebben. Ook tegen griep, verkoudheid, hoofd pijn, spit, ischias of maandpijn. Bij apoth, of diog. TOGAL 0,95; 2,40 8,88. weer min. temp gisteren Londen geh. bew. 0 Amsterdam geh.bew. -1 Brussel geb.bew. -1 Luxemburg geh. bew. -1 Parijs geh. bew. Ntce regen 9 Frankfort geh.bew. 1 München geh,bew. 3 Zürlch geh bew. Geneve regetn 5 Locarno' regen Wenen zzw bew. 3 tnnsbrück regenbui Rome half bew 13 Madrid misf -1 Majorca 1. bew. 10

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 2