TOG MEER AMERIKANEN ONDER DE WAPENEN Commentaar Ontslag 89 man in Etten-Leur JAMIN Monteur bij explosie gedood Groter aantal recruten Reservisten aan de beurt Belangrijke rede Thant over Vietnam Geen vakantiebonnen geplakt Vergunningen voor olierush op Noordzee -- I REPORTAGEREIS DOOR ARCHIPEL Televisie-aktie al ruim drie miljoen Vliegbrevet Kernkabinet over cao's Ziterdig 24 februari 1948 - 48ste |aargang Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Zij krijgen versterkingen. WASHINGTON/SAIGON In Amerika zullen in april 48.000 ecruten onder dienst worden geroepen. Dat is meer dan sedert inderhalf jaar in één maand het geval was. Ook zou president ohnson overwegen 50.000 reservisten op te roepen om de plaats n te nemen van versterkingen, die naar Vietnam zijn of worden rezonden. Aan nog 130.000 reservisten ou bericht worden gezonden, jich gereed te houden om on- niddellijk onder de wapens te [omen, als dat nodig mocht fjn. ;Te Washington verwacht men, dat tneraal Westmoreland meer troepen il hebben dan de nu goedgekeurde erkte van 525.000 man. Leger en orps mariniers zouden Johnson ebben laten weten, nauwelijks vol- pende manschappen te hebben om i de opdrachten te voldoen. Er zijn l >e;r militairen nodig om verwachte tfensieven tegen Khe Sanh, Saigon i andere steden het hoofd te bieden, (intussen heeft gouverneur Rocke- Uer van New York gezegd, dat de merikanen hun binnenlandse en in- nationale problemen niet kunnen flossen door een revolver te trek- in, de troepen te mobiliseren of een i te laten vallen ook al zouden felen daartoe het liefst overgaan, als ]j gefrustreerd raken. \\jtf vc<\° •40' t0 it»* Ik geef op als i nieuwe abonnee: I Deze opmerking van de Republi keinse gouverneur (die zich totdusver buiten de verkiezingsstrijd had ge houden) sloeg zowel op de situatie in New York als die in Vietnam. Zoals men weet, weigerde Rockefeller op verzoek van burgemeester Lindsay de Nationale garde in te schakelen, om de staking van de vuilnismannen te breken. De strijd In Hoeé wordt nog steeds fel ge vochten. Amerikaanse mariniers le veren gevechten van huis tot huis met Noordvietnamese en Vietcong militairen. Zij vorderen heel lang zaam. De troepen raken uitgeput. Ook zijn zij ontmoedigd door de hou ding van de bevolking, die de stad uitvlucht en niets met hen te maken wil hebben. In Saigon, rond welke stad onge veer 20.000 Noordvietnamese en Viet cong militairen zijn samengetrokken, höudt men rekening met een nieuwe aanval. Vanmorgen vroeg lag de luchtmachtbasis Tan Son Nhoet on der zwaar vijandelijk vuur. Op de tienduizenden vluchtelingen is een beroep gedaan, naar hun woon plaatsen terug te keren. De verlaten huizen zijn een ideaal onderkomen voor de Vietcong. In het zuiden van Laos zijn tijdens gevechten bij Lao Gnam ongeveer 200 doden gevallen, toen Noordviet- namezen een Laotiaanse rege ringspost onder de voet liepen. Een aanval op het noordoostelijk gelegen Saravane kon worden afgeslagen. Het doel van de Noordvietnamese acties is, nieuwe infiltratiewegen naar Zuid-Vietnam te banen. Volgens de laatste berichten heb ben Zuidvietnamese troepen na een bestorming van de citadel van Hoe-é de Zuidvietnamese vlag geplant op de radio-antenne, die sinds het offensief van de Vietcong op 31 januari was versierd met de vlag van de Viet cong. AMSTERDAM De 50-jarige on derhoudsmonteur K. Evers uit Amsterdam is vrijdagmiddag gedood bij een explosie in het Liberiaanse schip Chemical Enterprise, dat in dok ligt bij de NDSM. Twee Spaanse op varenden werden met ernstige brandwonden in het ziekenhuis opge nomen. Enige anderen werden licht gewond. De ontploffing deed zich voor tij dens laswerkzaamheden aan de zij kant van het schip. Ze ging gepaard met een felle steekvlam die via een gat in de romp de pompkamer bin nendrong, waar zich de slachtoffers bevonden. De bemanningsleden van het 17.000 ton metende schip konden via een trap wegkomen. De heer Evers raak te vermoedelijk bedwelmd en werd "met ernstige brandwonden later dood aangetroffen. Gouden plaat voor Toons feestneus Toon Hermans heeft gisteren in de „Koopermolen" in Amsterdam zijn gouden plaat voor „Mien, waar is mijn feestneus" gekre genDe kok van de Koopermolen had voor deze gelegenheid ge zorgd voor een waarlijk giganti sche marsepeinen feestneus. ECHTE PERZEN BAJ0NG handknooptapijt mooie exemplaren NIEUWE RIJN 25 Interieurverzorging BULTHUIS Botermarkt 23 NEW YOR KVN-secretaris-'ge- neraal Oe Thant zou nog vandaag zijn jongste ideeën over het stichten van vrede in Vietnam wereldkundig maken. De verklaring (die hij voor radio en tv aflegt) is volgens welin gelichte zegslieden lang, begrijpelijk en belangrijk. De ideeën van Oe Thant zijn ge baseerd op gesprekken met president Johnson, Noordvietnamese gezanten en andere sleutelfiguren. Er wordt de grootste geheimhouding rond het rapport in acht genomen. Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Redelijkheid DEN HAAG Het ministerie van economische zaken heeft thans alle twintig maatschappijen of groepen, die een concessieaanvraag hadden in gediend voor deelname aan de olie-rush op de Noordzee de beslis sing daarop meegedeeld. In de eerste week van maart zullen deze beslis singen in de Staatscourant worden bekendgemaakt. Hoewel de uitslag van de ministe riële studie nog niet officieel bekend is gemaakt, staat wel vast, dat de NAM (Shell en Esso) en Mobil Oil veelbelovende blokken voor het Waddengebied bij Ameland en daar bij aansluitende blokken in de Noordzee krijgen toegewezen. ETTEN-LEUR Het installa tiebedrijf NV De Weerd in Etten-Leur heeft gisteren met onmiddellijke ingang al zijn 89 werknemers ontslagen. Vorige week was het bedrijf reeds sur séance van betaling verleend en toen kregen ongeveer dertig ar beiders hun ontslag. De ontslagen werknemers krijgen slechts het loon over de afgelopen week uitgekeerd. Het bedrijf had ook geen vakantiebonnen geplakt, wat voor de betrokkenen een verlies be tekent van zo'n 800. Bij de aanzegging van het ontslag zou bij diverse werknemers niet de vereiste opzegtermijn in acht zijn ge nomen. Het ontslag kregen de werk nemers gistermiddag om half vier te horen, een half uur voordat het in ging. De groep ontslagenen bestaat uit be ambten, loodgieters en monteurs. Verwacht wordt dat de vakmensen, ongeveer driekwart van het totaal, kunnen worden geplaatst bij derge lijke bedrijven in Holland en Bra bant. Het bedrijf, dat aanvankelijk slechts loodgieterswerk verrichtte maar later ook opdrachten ging aan vaarden als installatie-bureau, is in haar tweejarig bestaan uit zijn krachten gegroeid. De curator, mr. C. C. Spiegel, heeft de afgelopen dagen een koper voor het bedrijf gezocht. Dit is tot dusver niet gelukt èh het is niet uitgesloten dat op korte termijn faillissement zal volgen. 26 FEBR.t/m 4 MAART Geopend van 10-17 en 19-22 uur Zaterd.en zond. 10-17 uur Toegang: f.2? [Trein-Toegangsbiljet met 3x reduktië] room boterkoekjes 250 gram 115 niet duur wel heerlijk jplaats: betaalt: per kwartaal per maand Als beloning voor mijn aktiviteit Ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant Veertien dagen gratis. (Mijn naam plaats: Inzenden aan Bureau van dit blad hokje zwart maken naar keuze Kerkredacteur bezocht Indonesië In het kader van de ac tie „Kom over de Brug" zwierf onze kerkredacteur. Jan J. van Capellevecn, vier weken door Indo nesië. Hij beklom de berg Scnea in Toradjaland van Celebes, bezocht verafge legen kampongs op Java en stak het Tobameer in Noord-Sumatra over naar Samosir. Hij sprak met Toradja's, Boeginezen, Makassaren, Javanen en Bataks. Onder de titel „Van Torad- j a-land naar Toba-meer" hoopt hij de komende we ken o.a. een serie artike len te publiceren over de geestelijke situatie in dit uitgestrekte land, waar duizenden kloppen op de deuren van de kerken. Tijdens zijn reis volgde hij in Makassar een gehe le dag de zendingsarts Wim de Jong op de voet. Toen er plotseling een spoedoperatie verricht moest worden, was hij er bij om een serie unieke toto's te nemen van een bevalling met de kei zersnee, die moeder en kind het leven redde. De ze foto's en zijn eerste ar tikel zijn te vinden op de voorpagina van ons Zon dagsblad. De actie „Kom over de Brug" (giro 7600, Amster dam) wil in de komende maand twintig miljoen gulden bijeenbrengen voor 140 verschillende projecten in de gehele we reld. Onze kerkredacteur bezocht voor u een groot aantal van deze projecten om met eigen ogen te zien, hoe dit geld besteed zal worden. Ook daarover vindt u op pagina Kern- merk en in het Zon dagsblad in de komende weken artikelen. En vanavond vertrekt onze speciale verslaggever Link van Bruggen voor ees nieuwe reportagereis. Hij zal u spoedig Informe ren over de toestand in Vietnam en Korea. Aktie loopt door DEN HAAG De inzameling die maandagavond voor de Stichting Geestelijk en Lichamelijk Gehandi capten werd gehouden heeft tot dusver 3.050.354,79 opgebracht. Daarnaast zijn zeer veel giften in natura gedaan en bovendien vele gratis bouwadviezen en arbeidsuren aangeboden. De aktie is echter nog niet afgelo pen. Scholieren hebben bijv. op alle mogelijke manieren akties ontketend, zoals het tekenen van prentbrief kaarten en het versieren van drink glazen, die ten bate van GLG zullen worden verkocht. Duindigt heeft aangeboden tien procent van de opbrengst van de eerstvolgende koersen over te maken. Ook uit België zijn giften binnenge komen. Brits parlementslid op borgtocht vrij LONDEN Het conservatieve parlementslid Richard Harris die gisteren in zijn woning in Chelsea is aangehouden wegens oplichting is dezelfde dag nog op borgtocht vrijge laten. Harris, die al sinds 1950 in het La gerhuis zit, is directeur geweest van een verkoopbedrijf in wasmachines, dat in 1964 over de kop is gegaan met een schuld van meer dan veertig miljoen gulden. Volgende week zal hij met twee mede-verdachten voor de rechter moeten verschijnen. Mr. P. van Vollenhoven wordt gefeliciteerd door prinses Mar griet bij het in ontvangst nemen van zijn vliegbrevet. Prins Bern- hard was ook aanwezig. DEN HAAGDe ministeriële raad voor economische aangelegenheden heeft vandaag vergaderd om de alge mene economische ontwikkeling te bespreken. In de raad hebben zitting de direct bij het sociaal-economisch beleid betrokken ministers. Ongetwijfeld zullen in dit „kernka binet" de nieuwe cao's worden besproken, die nog steeds niet zijn goedgekeurd. DE )E radicalen in deze dagen met name die binnen de KVP maken het anderen niet gemakke lijk, op hun beurt hebben ze het zelf óók niet gemakkelijk. Van buiten hun partij klinkt lok kend sirenengezang. Hoe lang houden jullie het daar nog uit, xo luidt de uitdagende vraag. Daarnaast is er de aantrekkings kracht van de nog altijd bestaande eenheid in eigen kring. Die eenheid is jarenlang door de geestelijkheid de gelovigen als een wenselijke zaak op het hart gebonden. De tijden mo gen veranderd zijn zulk een waarde laat men toch niet zo maar los. Wellicht komt daar nog de onzeker heid bij over de aanhang die men meent te hebben. Wij voor ons heb ben de indruk dat men die omvang niet moet overschatten. De tijd lijkt niet rijp voor het radi calisme zoals dat hier wordt bepleit. Bovendien zijn de betrokken partijen bepaald niet van plan om zich in een conservatieve hoek te laten drukken. Verder zijn de radicalen er ook niet in geslaagd, gevoelens vshi irritatie in eigen omgeving te voorkomen. Voor de radicalen in de KVP komt daar dan in het bijzonder nog bjj, dat ze in iemand als de heer Schmel- zer een onmiskenbaar knap tegen speler ontmoeten. Ten slotte zal bij de KVP-radlcalen allicht ook gaan meespelen de over weging dat de radicalen bij de ver wante christelijke partijen blijk heb ben gegeven de indruk te willen ver mijden alsof zij zich door de radicalen uit de KVP de werkmethoden wen sen te laten voorschrijven. WU menen dat de bestaande christe lijke partijen het redelijke behoren te doen om de radicalen in eigen kring te houden. De moeilijkheid is uiteraard dat het met name in de politiek zo bijster lastig is aan te geven wat die redelijkheid dan wel is. Dan komt de spankracht van de eigen partij in het geding. Onze indruk is dan, dat de KVF- radicalen de spankracht van liun radicaal aan het beproeven zijn. WIJ eigen partij in deze dagen wel erg wensen de partijleiding de wijsheid en de moed om niettemin aan de grenzen van de redelijkheid vast te houden. Als het gaat om radicaliteit en rede lijkheid, moet bij een politiek behoor lijk volwassen volk als het onze de redelijkheid het, dunkt ons, winnen. FRANKFORT De politie heeft in de bagage van een 25-jarige Schot en een 29-jarige Australiër 80 kg hasjiesj aangetroffen, de grootste vangst die ooit op dit gebied in West-Duitsland is gedaan. SPREUK Men kan onmogelijk echt van het nietsdoen genieten als men niet stapelswerk heeft te doen. JEROME Vandaag mogen de foto's van de ParIJse modellen der voorjaarscol lectie 1968 gepubliceerd worden. Een bonte mengeling van ideeën, waarbij iedereen wel iets kan vinden om mooi te vinden.... of af te keu ren. Wat, bijvoorbeeld, zal „men" zeggen van deze creatie van Pierre Cardin: een tweed Jurkje In cara- melkleurige en blauwe miniatuur blokjes, sportkousen met randje en alpinopetje? Voor wie verder oordelen wil: el ders In dit blad staan meer foto's, „Ik lieb juist goeie zaken gedaan. Ik krijg een gulden per-dug voor iedere hond, die hij ons logeert." j HET WEEK DE BILT Deze winter heeft in het algemeen weinig koud winterweer gebracht maar het komende weekeinde zal tot een van de koudste gaan behoren. De temperatuur komt overdag maar nauwelijks boven het vries punt en 's nachts vriest het één tot drie graden. De aangevoerde lucht is droog 2odat er enkele opklaringen voorkomen. In de komende twee drie dagen zal de sneeuwkans weer iets groter gaan worden. De noordoosten wind voert deze lucht via Duitsland en de Oost zee naar ons land. Strenge vorst blijft beperkt tot Denemarken, waar het 'kwik vanmorgen ook nog tot tien graden beneden het vriespunt daalde. Warm is het in Midden- en Zuid-Europa met tot in Oos tenrijk middagtemperaturen van zestien graden. MIAMI De geheime organisatie „Cubaanse madht", waartoe extre misten behoren die tegen premier Castro van Cuba zijn, heeft meege deeld verantwoordelijk te zijn voor de bomaanslag van woensdag op de Russische ambassade in Washington. ROME De recente uitbreiding van de Russische vlootstrijdkrachten in de Middellandse zee heeft louter oefeningen ten doel en geen agressie, zo heeft de Russische marine-attaché in Rome gisteren op een persconfe rentie gezegd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1