ïen mens altijd meer Geheimen worden niet prijsgegeven Dutschke duikt onder Technische hulp aan ontwikkelingslanden GRATIS STERC0C0S CATALOGUS Ti i ijn veertien irbeiders werden tandeelhouders IRECTEUR G. SCHOUTEN het lev^ Politie Hamburg arresteert gevaarlijk sujet Moordaanslag op Algerijnse FLN- leider verijdeld Rapport-Enschede in discussie Koreaan nog steeds met gijzelaars in hotel 9 VRIJDAG 23 FEBRUARI 1968 )E heer G. Schouten vindt het helemaal niet revolu- onair: integendeel, hij vindt et de gewoonste zaak van de 'ereld zijn veertien arbeiders andeelhouders van zijn zaak hebben gemaakt. De 45-jarige eigenaar van bet ►odgietersbedrijf in Heilo'o egt: „Ik wil de verantwoorde- jkheid wat verdelen, ik heb et allemaal alleen gedaan, en lat had ik op de duur toch niet ol kunnen houden. Het is 1 maart twaalfeneen alf jaar geleden dat ik dit be- de heer g. schouten verantwoordelijkheid verdelen irijf begon, en ik denk wel eens lat ik het te veel in eigen hand ■üeb gehouden." "■jüe heer Schouten wordt nu met jigang van 1 maart directeur van de iieuwe NV. Hij krijgt een vast sala- ils en een meerderheidspakket van de fandelen, zodat hij niet kan worden htslagen. De winst wordt voortaan verdeeld. Iwee derden blijft in het bedrijf oor investeringen en een derde is foor de directeur en zijn veertien perknemers: ieder krijgt een deel. De heer Schouten: „De mensen zul- in overigens ook in het verlies de- C k Als iemand ontslag neemt, kopen je zijn aandeel op. De aandelen ko ken niet op de markt. [De opzet is erg aardig, maar je reet natuurlijk niet hoe het zich ont wikkelt. De mensen moeten anders gaan denken, ze moeten ook een beetje werkgever worden. Ik heb gewoon simpel gedacht, dat de mensen ook kansen moeten heb ben om meer initiatieven te ont plooien. Ik zou heus niet van mezelf durven zeggen dat ik zo sociaal voelend ben, maar die mensen hebben echt voor m'n bedrijf gewerkt. Er was een goeie sfeer, we hebben altijd een leu ke ploeg gehad. Nu moeten ze in combinatie ook wat verantwoordelijkheid gaan dra gen. Nee, ik heb geen politieke aspi raties, dat zegt me allemaal niks. Maar misschien is dit ook wel een oplossing voor andere bedrijven in de toekomst. Werkgevers en werknemers moeten van weerskanten wat meer voor el kaar doen: wat meer begrip tonen, wat menselijker zijn. Kinderen heb ik niét, maar dat speelt bij dit plan ook geen rol. Zooris in een bedrijf zegt me niks." De werkbesprekingen bij het lood- gietersbedrijf in Heiloo zullen dus binnenkort ook aandeelhoudersverga deringen zijn. Gezamenlijk zal moe ten worden beslist over de be drijfsvoering, over de lonen, over het in dienst nemen van nieuwe mensen, maar ook over ontslagen. Duim op! De heer H. Swart (55) is de oudste werknemer. Hij heeft samen met de heer Schouten het bedrijf opge bouwd. De heer Swart vindt het zo (hij steekt zijn duim op) aandeel houder te worden. „De heer Schouten is met alles erg vooruitstrevend geweest Toen ande ren nog over de vrije zaterdag praat ten, werkten wij 's zaterdags al niet meer. Hiervoor kregen we ook al verscheidene extraatjes, maar nu krijgen we naast aandelen ook ons deel van de winst. We zullen ook het biechtte de man op, dat hij m 1961 1 een verliefd paartje in een bos bij Schwettingen had doodgeschoten en dat hij eind vorig jaar een 5-jarige jongen met een hamer de schedel had ingeslagen na zich aan het kind vergrepen te hebben. De dader was verrast toen hij na zijn bekentenis hoorde, dat zijn slachtoffer nog in leven is. Hij bekende voorts alleen al in 1967 op verscheidene plaatsen in Duitsland meer dan honderd kinde ren te hebben aangerand en op twee vrijende paartjes te hebben gescho ten. De man kwam op 18-jarige leeftijd voor het eerst in de gevangenis, toen hij een 11-jarige scholier had dood gestoken, waarvoor hij tot acht jaar werd veroordeeld. De politie gelooft dat hij nog meer moorden op zijn kerfstok heeft. Overleden na klap met schooltas (Van onze correspondent) HOOGEVEEN Een tienjarige leerling van de openbare lagere school, Robbie de Jong, is overleden als gevolg van een klap, die hij bij een stoeipartij kreeg. De klap werd hem spelenderwijs met een schooltas toegediend door een school kameraadje. „Het is zó", zegt de heer H. Swart; links: de heer P. Boom. AMSTERDAM Rudi Dutschke, dc links radikale studentenleider uit Berlijn, die woensdagavond in het Amsterdamse Krasnapolskyhotel te genover een groot gehoor zijn politie ke denkbeelden uiteen heeft gezet, Is ergens ondergedoken. Kort nadat hij Krasnapolsky had verlaten werd hij van Berlijn uit ge waarschuwd, dat hij de kans liep bij zijn terugkeer in Berlijn „gelyncht" te worden. Ook van zijn vrouw en advocaat kreeg hij te horen dat het gevaarlijk zou zijn wanneer hij terug zou keren. Waar Dutschke op het ogenblik is, is niet bekend. Volgens de mare chaussee van Schiphol is de studen tenleider niet in het vliegtuig gestapt. Volgens een uit studentenkringen af komstige verklaring zou Dutschke wel met een KLM-toestel zijn ver trokken met bestemming Hamburg. Een ooggetuige heeft hem in het vliegtuig zien stappen. Anderen zeggen dat hij per trein of auto naar zijn land is teruggekeerd. Maar het is ook wel mogelijk dat Dutschke nog in Nederland verblijft De bedreigingen tegen de student dat hij zou worden gelyncht werden geuit tijdens de massale, door de Westberlijnse gemeenteraad georga niseerde, pro-Amerikaanse betoging als antwoord op de door Dutschke zondag jl. op touw gezette anti-Ame rikaanse demonstratie. Appels te veel? Geei ze aan schoolkinderen VEENENDAAL Op vijftien lage re en dertien kleuterscholen in Veenen- daal zijn gisteren ruim 2.700 kilo ap pels uitgereikt. Ongeveer vijfduizend schoolkinderen kregen ieder vijf ap pels mee naar huis. De appels werden uitgereikt ter ge legenheid van het bezoek van het hon derdduizendste schoolkind binnen tien maanden aan een overdekt instructie- bad. verlies ziet het voorlopig niet uit. Zojets i? eigenlijk altijd een Idee Van de heer- Schouten geweest. Hij is op de onderste sport begon nen, en zelf arbeider geweest. Hij doet dit uit sociaal gevoel; "t is een zuiver ménselijke opvatting. Ik denk dat hier over het algemeen al harder werd gewerkt dan bij an deren. Je deed dat uit gevoel. We krijgen nu ook invloed op de bedrijfsvoering; anders zou het na tuurlijk gewoon een zaak zijn, waar je deelt in de winst." Péter Boom (20), een van de jonge ren, vindt het „fantastisch" dat hij binnenkort aandeelhouder wordt. Hij is al vijf jaar in dienst van de heer Schouten. „Schrijf maar", zegt de heer Swart, „dat ze er allemaal zo over denken als wij." Niks bijzonders De man, die zijn arbeiders zo blij heeft gemaakt, de heer Schouten, denkt er niet zo over: „Ik vind het niks bijzonders. Kijk eens, ik moet wel een stukje van mijn inkomen missen bij winst deling, maar och ik heb genoeg, en een mens wil altijd meer. Maar, ik zou echt niet durven zeggen dat ik zo sociaal voe lend ben, ik weet eigenlijk niet hoe ik ben. Wat is eigenlijk een mens?" HAMBURG De 35-jarige losarbei- der, die de Hamburgse politie on langs arresteerde in verband met de moord op een 7-jarig jongetje, blijkt nog verscheidene andere moorden op zijn geweten te hebben. Na te hebben toegegeven, dat hij de 7-jarige Gerald Landwehr uit - - - fr* Radio- en tv-mensen in Hilversum opgeleid DEN HAAG De minister zonder portefeuille voor ontwik kelingshulp, drs. B. J. Udink, heeft gisteren een overeenkomst ondertekend volgens welke de staat èn' Philips elk' een half mil joen gulden beschikbaar stellen voor een opleidingscentrum voor radio- en televisiemedewerkers uit ontwikkelingslanden. rotterdammer 8. 13c mach 10 pvea Het centrum, dat per jaar ongeveer veertig personen zal opleiden, staat on der dagelijkse leiding van de Wereld omroep in Hilversum, op welker ter rein het ook zal worden gevestigd. De overeenkomst werd behalve door minister Udink getekend door de heer H. Algra, voorzitter van de Stichting radio Nederland wereld omroep, de president-directeur van Philips, ir. F. Philips, en de direc teur van de Wereldomroep, F. L. Tijmstra. Specialisten De Wereldomroep zal gespeciali seerd personeel beschikbaar stellen KIEV De Rus Vladimir Golo- vanov heeft woensdagavond in Kiev het wereldrecord tweehandig druk ken in de middenzwaargewichtklasse verbeterd. Golovanov bracht tijdens de militaire kampioenschappen van Rusland 171,5 kg omhoog. Het oude record stónd op naam van zijn land genoot Karl Poempoerin, die op 23 december van het vorig jaar 170,5 kg tilde. ALGIERS De politie in Algiers ;eft vorige maand een samenzwe- ig tegen het leven van Kaid Ach- 'd, de leider van het Algerijnse lationale Bevrijdingsfront, verijdeld, lij arresteerde op 24 januari vier ge- rapende mannen, die bekenden dat zij p de avond van dezelfde dag Kaid ichmed hadden moeten vermoorden, is gisteren bekendgemaakt. De arrestanten zeiden dat zij werk- »n voor een vanuit het buitenland eleide groep, die werd gesteund oor Krim Belkacem. Deze voormali- e vice-president verblijft thans in allingschap in Parijs waar hij geert tegen het huidige bewind van •resident Boemedienne. De politie beschikt over een lijst an personen, die op de nominatie tonden om door de samenzweerders e worden uitgeschakeld. Het Algerijnse ministerie van voor lichting verzocht later de pers in Algerije het bericht, verspreid door het nationale persbureau, niet te ge bruiken. Krim Belkacem heeft in middels te Parijs gezegd niets met 'de aanslag te maken te hebben. Vandaag is het een grote dag voor de'heer en mevrouw Brouwers (91 en 90 jaar) in Eindhoven. Het echtpaar J. Brouwers-Stabel viert zijn 70-jarig huwelijksfeest. Van hun 20 kinderen leven er nog 13. Zij hebben 78 kleinkinderen, 76 achterkleinkinderen en twee achter achterkleinkinderen. De heer en mevrouw Brouwers kijken graag naar foto's van hun nazatendie over de hele wereld verspreid zitten. voor het centrum waar de eerste our- sussen in augustus zullen beginnen. De staat en Philips zullen tegemoet komen in de exploitatiekosten. De heer Algra merkte op dat de functie van de Wereldomroep thans niet alleen het doen horen van de stem van Nederland is, maar ook het bijdragen aan de ontwikkeling van andere volkeren. Kleine kranten in India bijvoorbeeld gebruiken het nieuws van de Wereldomroep van wege zijn objectiviteit. nnnn^CD wortlt u op t v- gepresenteerd. llUIlU 00 Stuur een briefkaart aan: Stercocos, Postbus 68, Amsterdam. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De geheime ge deelten van de rapporten van de commissie-Enschedé blij ven geheim. Minister Polak (justitie) weigerde gisteren in een openbare commissievergade ring van de Tweede Kamer deze stukken alsnog voor publicatie vrij te geven. Het gaat hier o.a. om verhoren van ministers uit het kabinet-Cals en om de weer gave van gesprekken met leden van het Koninklijk Huis over de keuze van Amsterdam als plaats voor de voltrekking van het hu welijk van prinses Beatrix. De Tweede Kamer heeft van deze bescheiden vertrouwelijk kennis kunnen nemen. Tijdens het commis- sieheraad, dat geheel gewijd was aan de behandeling van de laatste rap- porten-Enschedé drong gisteren voor al mejuffrouw Goudsmit (D'66) aan op opheffing van de geheimhouding, maar minister Polak hield voet bij stuk. Gezien de koninklijke onschend baarheid kunnen meningen van leden van het vorstenhuis1 niet in openbare discussie komen. En publikatie van de verhoren var individuele mi nisters zou in sirijd zijn met de col lectieve ministeriële verantwoorde- TOKIO Drie kinderen heeft de 39-jarige Koreaan Kim Hoei Hyo gisteren uit het hotel laten vertrekken waarin hij zich oor spronkelijk met 18 tot 20 gijze laars verschanst had. Kim vluchtte het hotel, In de Ja panse badplaats Soematakyo, binnen nadat 'hij in de nacht van dinsdag op woensdag in een nachtclub twee mensen met een geweer had doodge schoten. Het hotel is omsingeld door 170 politiemannen, die echter machte loos staan daar Kim nog steeds tien gijzelaars vasthoudt. Hij beschikt over een grote voorraad munitie en circa dertig staven dynamiet. Kim 'geeft pers- en televisie-inter views. Hij heeft twee verslaggevers „ontvangen" en houdt zich voortdu rend op de hoogte van de berichtge ving over „zijn geval". De politie heeft radio en tv verzocht, deze be richtgeving tot een minimum te be perken daar ze Kim kennelijk „op windt". De Koreaan, die verscheidene ma len wegens geweldpleging in de ge vangenis heeft gezeten, zegt dat de Japanners hem sinds zijn dertiende jaar hebben „vervolgd, beschimpt en slecht behandeld" en dat het hem nu allemaal teveel is geworden. Hij heeft openlijke verontschuldigingen van de Japanse politie geëist voor de behandeling, hem en zijn landgenoten aangedaan. Een commissaris van po litie heeft hem die voor de televisie aangeboden, maar Kim wil zich nog niet overgeven. De verkeersschool voor de ge meentepolitie zal vermoedelijk in Zantvoort worden gevestigd. Het be treft hier een tijdelijk onderkomen, want over zes jaar moet de nieuw bouw voor de definitieve verkeers school in Enspijk (gemeente Deil) ge reed zijn. STRIJD BIJ WEDSTRIJD Sport veredelt niet altijd. Deze fotoserie is een voörbeeld. Het gebeurde tijdens de ijshockey- wedstrijd CanadaVS in Madison Square Garden New York, toen een Amerikaan het niet eens was met het spel van de Canadezen. Hij riep iets onsportiefs (foto) naar een Canadees en greep zélfs de stick van deze speler. Het werd een compleet gevecht, toen ener zijds de stick en anderzijds de broekriem van de opgewonden supporter als „wapenen" werden gehanteerd. De scheidsrechter (fo to 3), die olie op de golven pro beerde te gooien boekte geen en kel succes. Het moest tenslotte een potige politieman worden, die de „toeschouwer" in een knel lende greep nam om hem daar na hardhandig het stadion uit te •werken. lijkheid. Het héle kabinet-Cals heeft destijds voor Amsterdam gekozen. Het is in zijn geheel verantwoorde lijk voor die keus. De mening van afzonderlijke bewindslieden doet niet terzake. Geschiedenis De discussie over de rapporten- Enschedé leverde weinig nieuwe ge zichtspunten op. Geen wonder, want de onlusten in de hoofdstad voor en na „het" huwelijk en het toen gevoerde beleid van burgemeester Van Hall en regering behoren al weer een tijdje tot de geschiedenis. De leden van de Kamercommissies voor justitie en binnenlandse zaken gaven gisteren nadrukkelijk blijk van waardering voor het werk van de commissie-Enschedé. Een uitzon dering vormde de BP-er Verlaan, die de rapporten „waardeloos" noemde. Een merkwaardige opmerking als men zich even realiseert, dat de Boe renpartij destijds de gratis verkregen rapporten heeft trachten te verkopen. „Voor wat een gek er voor geven wilde", zei de heer Verlaan. Incident Hij had zowaar de moed te insinu eren dat het de commissie-Enschede is geweest, die „er financieel beter van is geworden". „Wat bedoelt u daarmee?" wilde een woedende mi nister Polak weten. De heer Verlaan: „Ik neem aan dat de leden van de commissie hun werk niet voor niets hebben gedaan". Minister Polak: „Toch wel. Er zijn nog Nederlanders die bereid zijn iets voor niets te doen. De geachte afgevaardigde weet niet hoe staatscommissies werken". De heer Verlaan: „Dan neem ik m'n opmerking terug". Drs. Van Thijn (soc.): „Voor de zoveelste keer". De heer Verlaan: „Ik hoop dat de rapporten op waardige wijze de prullenmand zullen halen". Kamer voorzitter Van Thiel: „Mogen we dan hopen dat u verder niet aan het de bat deelneemt? Dat spaart tijd". PSP Kritiek op de rapporten leverde ook de PSP-er Wieringa, die het ver wijt van „ernstige eenzijdigheid" lan ceerde. Hij wond zich ook op over het feit, dat de regering de paci- fistisch-socialistische senator Boetes van „bedrog en achterbaksheid" heeft beschuldigd vanwege zijn op treden tijdens demonstratie» in Amsterdam. Minister Beernink hield echter vol, dat deze zware woorden terecht zijn gebruikt. De heer Boetes had anders en beter moeten handelen. Hij heeft nagelaten de bevoegde autoriteiten een juist beeld te geven van wat in de kerngroep voor een Vietnamde- monstratie was afgesproken over het roepen van de leus „Johnson moorde naar" „Johnson molenaar". Op grond van zijn onjuist gebleken in lichtingen is ten onrechte toestem ming voor de betrokken demonstratie verleend. Geert staatssecretaris Minister Beernink voelde niets voor de suggestie van zijn Unlegeno- te jonkvrouwe Wttewaall van Stoet wegen en aparte staatssecretaris voor politiezaken aan te stellen, die zijn werk over twee departementen zou moeten verdelen: justitie en binnen landse zaken. Dat zou een tweeslachtige figuur worden, die 's morgens op het ene en 's middags op het andere departe ment zou zijn te vinden. „Voor zo'n bewindsman zie ik geen plaats", al dus mr. Beernink. De minister zei, dat sinds de publi katie van de laatste rappor- ten-Enschedé al veel maatregelen zijn genomen. Er is een begin ge maakt met de reorganisatie van het Amsterdamse politiekorps, er wordt met Amsterdam overleg gepleegd over de bouw van politie-opleidings- scholen en verbetering van de ac commodatie. Drie jaar De bijstand is voor drie jaar verze kerd, de werving is geïntensiveerd. Bij de opleiding wordt ruime aan dacht besteed aan actuele problemen. Binnenkort is de aanstelling te ver wachten van een psycholoog bij het hoofdstedelijk politie-apparaat. Minister Polak bleef gisteren bij zijn standpunt, dat de bekende me thode- Koppejan (het naar de rand van de stad vervoeren van de monstranten e.d. om onlusten te voorkomen) geen aanvaardbare me thode is. Enkele sprekers dachten daar an ders over. Zij zagen wel moeilijkhe den, maar vonden de methode als alternatief voor het gebruik van ge weld helemaal niet zo onaantrekke lijk. Burgemeester Samkalden van Amsterdam woonde de discussie bij.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 9