Negen kerken vrijheid van voor zijn processie Rennies «lintan Promotie ds. P. Roest op godsdienstonderwijs Stilden ten vakbeweging wint verkiezingen Volkerak Te weinig jeugd op Te weinig aandacht voor kind in kerk L. Oranje promoveert op Sclileiermacher Blake naar Griekenland Een woord voor vandaag Veertien procent volgde in Kampen prof. Kamphuis Pastoor Miedema wil kerk huren VEELZIJDIGE LOOPBAAN Bij koopavond vrij op zaterdagmiddag Hulp Wereldraad aan Vietnam verdubbeld Mevr. Kraaijeveld rf is de jongste presidente Billy Graham: geen universiteit Studenten willen Vietnamtribunaal in ons land VRIJDAG 23 FEBRUARI Zijn huis zijn wijindien wij de vrijmoedigheid en de hoop waarin wij roemen vasthouden, schrijft de apostel in de Hebreeënbrief. Maar hoe kunnen wij vasthouden? Zijn wij niet allemaal als kinderen die nog maar net kunnen lopen? Voor we het weten, struikelen en vallen we. En dan liggen we in de modder van het leven. Laten wij eerlijk zijn: We zijn niet zo goed in het vasthouden. Als God ons niet vasthield, kwam er niets van terecht. Maar in het derde hoofdstuk van de Hebreeënbrief lezen we ook wat dit vasthouden betekent. Het is niet ons vastklampen aan God. De schrijver zegt: Richt uw oog op de apostel en hogepriester onzer belijdenis, richt uw oog op Christus. In dat woord richten zit niet het begrip van staren, altijd maar één kant op zien. Er zit de correctie in, die altijd weer nodig is. Wij die geneigd zijn altijd weer andere kanten op te kijken, moeten voortdurend onze ogen weer op Hem richten. En dat betekent dat we ons steeds opnieuw voorhoudendat Hij het antwoord is. Vasthouden betekent niet: Nimmer falen, maar: steeds weer opnieuw naar Hem opzien om hulp. W« lezen vandaag: Lucas 6 1—19. HOOFDBESTUUR VAN SGP IS TEGEN GEZAMENLIJK ADVIES (MET R.K. KERK) Brandend maagzuur, druk op de maag, opgeblazen gevoel? helpen direkt! DEN HAAG De meeste pro testantse kerken hebben er geen bezwaar tegen dat in de „Proeve van een nieuwe grondwet" de mogelijkheid van processievrij heid is opgenomen. De huidige regeling, te weten een bevriezing van de in 1848 geldende praktijk, is op zichzelf weinig ele gant. maar zij had het praktische voordeel dat voor deze materie een vaste lijn was gegeven, zeggen in een gezamenlijk advies de Nederlandse hervormde kerk, de Gereformeerde kerken, de Christelijke gereformeer de kerken, de Evangelisch-lutherse kerk. de Doopsgezinde broederschap, de Unie van Baptisten gemeenten, de Oud-katholieke kerk, de Bond van vrij-evangelische gemeenten en de Rooms-Katholieke kerk. (Van onze kerkredactie) KAMPEN Het zielental van de gereformeerde kerk (vrijgemaakt) van Kampen is in 1967 gedaald van *585 naar 3050. Vijfhonderd leden (262 belijdende leden en 238 doopleden) hebben zich in totaal als gevolg van de kerkscheuring volgens een medede ling in de Kamper Kerkbode onttrok ken aan het opzicht en tucht van de kerkerSad, dat is veertien procent. De kerkeraad heeft enkele weken geleden een brochure uitgegeven, waarin hij zijn visie geeft op de ge beurtenissen in de Kamper gemeente. Deze brochure is geschreven door ds. G. Visee. In dit boekje wordt ergens gezegd: ..Maar hij (bedoeld wordt prof. J. Kamphuis) is de hoofdschuldige. Van het droeve drama, dat zich thans in de vrijgemaakte kerken voltrekt, is hij de ontwerper, de hoofdrolspeler, de spelleider tegelijk. In Kampen en overal. Op de vergaderingen van cu ratoren..." De curatoren van de Theologische Hogeschool noemen deze uitspraak onbewezen en zijn van oordeel, dat 7.1) ook onbewijsbaar is en het karak ter draagt van een lasterlijke aantij ging, welke zij met verontwaardiging afwijzen. Aan de eerstkomende gene rale synode zullen zij hiervan mede deling doen. SCHAESBERG De ontslagen pastoor E. Miedema zal in zijn parochie blijven wonen. De parochie raad heeft de bisschop gevraagd, het kerkgebouw tegen een redelijke prijs te mogen huren. Op deze wijze zou Miedema voor zijn aanhangers toch de mis kunnen blijven opdragen. In zyn ontslagbrief staat namelijk, dat hij de rechten en bevoegdheden van een priester behoudt. Omdat de parochieraad geen medewerking wil verlenen aan pastoor Miedema's opvolger, is de raad afgetreden. Onder een andere naam zal hij blijven bestaan. Voor het levensonderhoud van pastoor Miedema is een „Eikske-fonds" gesticht (Van een onzer medewerkers) AMSTERDAM Vanmiddag is aan de stedelijke universiteit gepromoveerd tot doctor in de sociale wetenschappen ds. P. Roest, directeur van de Haagse sociale academie. Zijn proef schrift was getiteld „Het gods dienstonderwijs op de middel bare school". Veel wat in deze studie aan de orde komt. is in de loop der jaren voorwerp van gesprek geweest in de werkgroep voor het godsdienstonder wijs op middelbare scholen en kweekscholen, uitgaande van de raad voor de zaken van kerk envschool der Nederlandse Hervormde Kerk. Doel van de dissertatie Is het godsdienstonderwijs, zoals dat onder verschillende namen en met verschil lende doeleinden op de middelbare school gegeven wordt, te onderzoe ken. Zij wil een bijdrage leveren tot de confrontatie van de didactische problematiek van het godsdienston derwijs met de wetenschappelijke bezinning op algemeen didactisch ge bied. De auteur geeft eerst een schets van het godsdienstonderwijs en een beschrijving van de ontwikkelingen. Vervolgens stelt hij een onderzoek in naar zijn pedagogische dimensie en naar de belangstelling van de leerlin gen. Dan analyseert de auteur enkele veel gebruikte leerboeken en onder werpt hij de stof en haar problemen aan een nader onderzoek. In aansluiting hierop geeft hij een proeve van een leergang. Daarna stelt de schrijver de methodische vraag aan de orde en beschrijft en classificeert hij het resultaat van observaties in de school. Ten slotte wordt in het laatste hoofdstuk de aandacht gericht op de leraar. Stellingen Enkele van de stellingen, die dr. Roest bij zijn dissertatie gevoegd heeft luiden: Godsdienstonderwijs en catechese Dat de toelaatbaarheid van een processie uit het oogpunt van open bare orde en rust van geval tot geval zal moeten worden beoordeeld, vin den de kerken op zichzelf dan ook niet aantrekkelijk. Ze vertrouwen er evenwel op, dat conflicten worden vermeden, „gezien het begrip dat de protestantse kerken en de r.k. kerk thans voor elkaar hebben." Betekenis Bovendien is wat in de r.k. kerk j gaande is, van grote betekenis, mede voor de vormen van godsdienstige uiting en beleving. Verwacht mag worden dat ae processies in die kerk i hun betekenis zullen gaan verliezen. De kerken zijn minder te spreken j over de vervanging van het woord „kerkgenootschappen" in de Proeve i door „godsdienstige gezindten". Ze pleiten voor de woorden „kerken en godsdienstige genootschappen." Het hoofdbestuur van de SGP kant zich in een advies tégen de voor gestelde mogelijkheid van processie- vrijheid. Verder adviseert de Boerenpartij nog vcor terugbrenging van het aan tal zetels in de Tweede Kamer van 150 tot 100 en in de Eerste Kamer van 75 naar 50. De Kiesraad moet de mogelijkheid krijgen om op advies van het bestuur van een partij een afgevaardigde uit zijn functie te ont heffen. De Vereniging van Nederlandse ge meenten wil in de nieuwe grondwet opgenomen zien de erkenning dat ons land wordt bestuurd als een gedecen traliseerde eenheidsstaat, of anders gezegd dat decentralisatie de grondslag is van het openbaar bestuur in ons land. De vereniging mist een regeling ten aanzien van de benoeming van de burgemeester. Zij vindt dit onjuist, DS. P ROEST dienen duidelijk onderscheiden te worden. Een leerboek voor het godsdienstonderwijs dient tot stand te komen door de samenwerking van theologen, opvoedkundigen en lera ren. De wetenschappelijke vorming van godsdienstleraren dient te geschieden door de theologische fa culteiten. Seksuele voorlichting en opvoe ding zijn mede een taak van de school. Gelukwens Na verdediging door de promoven dus en beraad van de senaat ver richtte prof. dr. H. W. F. Stellwag de (Vervolg van pagina 1) De eerstkomende maanden zullen extra metingen worden uitgevoerd om te weten te komen wat de oorza ken zijn van het grillige verloop van de stromingen in het Volkerak. Het ontbreken van een kentering tussen eb en vloed is echter een ge geven waar niets aan te veranderen valt. Het is juist dit punt dat het plaatsen van de caissons tot een riskante onderneming kan maken. Ditzelfde doet zich nu al voor bij het afzinken van zinkstukken, die dienen ter bescherming van de bo dem voor en achter het sluitgat. Ver wacht wordt dat de stroomsnelheden nog groter zullen worden. Op het tijdstip van de sluiting zal de stroom in het Volkerak dan ook sneller zijn j dan destijds in het Veerse Gat. i Om te voorkomen dat door de snel- j heid van de stromingen gevaar ontstaat voor de al geplaatste cais sons en het nog te sluiten gedeelte zijn in de tralieliggerscaissons speciale voorzieningen aangebracht. ..WATERFLATS" Met de bouw van de caissons (bij waterstaat ook wel „waterflats" ge- I noemd) worden goede vorderingen gemaakt. Verwacht wordt dat de ge- althans zeer ongewenst. Ze acht het instituut van de door de Kroon benoemde burgemeester zo waardevol, dat invoering van een an der systeem afhankelijk moet worden gesteld van een gekwalificeerde meerderheid, zoals die voor wijziging van de Grondwet is vereist. Een an der stelsel zou het evenwicht in het plaatselijk bestuur ernstig kunnen verstoren, aldus de VNG. UTRECHT De rooms-katholieke Werkende Jeugd in Nederland vindt dat bij de voltallige vergadering van het provinciaal concilie in Noordwij- kerhout de inbreng van de jongeren, door een verkeerde aanpak van de leiding, minimaal is geweest. Bij de 109 deelnemers waren zes jongeren. Een dergelijke zitting van het pastoraal concilie moet in eerste instantie de stem van het „kerkvolk" laten horen. Volgens Werkende Jeugd was de gemiddelde kerkganger in Noordwijkerhout niet aanwezig. „Aan professoren, doctorandussen, meesters in de rechten en priesters was geen gebrek", menen zij. De jeugd vond het concilie „moei lijk". Volgens Werkende Jeugd komt dat omdat de ouderen een andere-a- cademische-taal spraken en boven dien twintig, dertig of nog meer jaar zijn gevormd door een samenleving, die de jongeren nooit hebben gekend. Werkende Jeugd erkent, dat het voor de conciliéleiding een moeilijk probleem is, aansluiting te maken zonder daarbij kortsluiting te veroor zaken. Misschien, zo wordt geopperd, moeten we het zoeken in het orga niseren van twee concilies in plaats van een: een concilie van de jongeren naast het bestaande. Men krijgt dan weliswaar geen eensluidende mening, maar wel duidelijkheid, terwijl spraakverwarring bovendien wordt voorkomen. UTRECHT De koopavond op vrijdag, die hier en daar al is inge voerd, heeft bij de werknemersbon den in de detailhandel het streven naar een vrije zaterdagmiddag nog versterkt. De DECOM, de samenwerkingscom- missie van de werknemersorganisaties in de detailhandel, heeft minister Roolvink gevraagd een studie te ma ken over de vijfdaagse werkweek voor het winkelpersoneel. Hierin zal een vrije zaterdagmiddag voor het winkelpersoneel verwerkt dienen te worden. Vooral door invoering van een koop avond in Rotterdam en omgeving zien duizenden werknemers hun werktijd aanzienlijk verlengd. Een bijkomende moeilijkheid is nog, dat bijna de pelft van de wekelijkse werktijd voor dit personeel op vrijdag en zaterdag gaat vallen. DECOM is over deze ontwik keling ernstig verontrust. GENEVE Dp Wereldraad van Kerken heeft besloten zijn hulp aan de noodlijdende bevolking in Zuid en Noord-Vletnam te verdubbelen. Aan de ledenkerken is gevraagd, daarvoor een half miljoen dollar ex- tra bijeen te brengen. j. In Zuid-Vietnam werken al verscheidene oecumenische teams artsen, verpleegsters, maatschappe lijk werksters, in totaal 75 man. In i het noorden wordt geneeskundige hulp geboden in samenwerking met het Rode Kruis. Het besluit de hulpactie te verdub belen is het gevolg van de recente I intensivering van de oorlog. Voor al les zijn voedsel, medicamenten en bouwmaterialen nodig, om meer vluchtelingen, gewonde burgers en andere oorlogsslachtoffers te kunnen helpen. De Amerikaanse karikaturist Pe ter Arno is woensdagavond op 64-ja- rige leeftijd in Portschester (New york) overleden. Hij tekende geregeld voor bladen als de New Yorker, Saturday Evening Post en tijdschriften buiten de VS. Hdj is vooral beroemd gewor den door zijn tekeningen van beluste miljonairs en domme blondjes. r (Van een onzer verslaggeefsters) I DORDRECHT Mevrouw J. Kraaijeveld-Wouters. die zoals vrouw W. M. Ridderbos-de Ri gisteren op de studiedag in Dordrt meedeelde tot haar opvolgster presidente van de bond van gerefn meerde vrouwenverenigingen is kozen, is de jongste vrouw die dergelijke grote vrouwenbond leiden. Zij is namelijk 35 jaar. „Nee het is allemaal erg democi tisch gegaan", vertelt ze lacht als we haar vragen of een bestuursvergadering is gekoz Alle verenigingen uit het hele lai die zijn aangesloten bij de bond ko den kandidaten opgeven. Daaruit een tweetal gevormd door mevro Kraaijeveld. secretaresse van bestuur en mevrouw drs. D. A. Bi er-Hoogendijk uit Bennekom, twee presidente. De eerste is gekozen. Hoewel op 5 en 6 juni de bestuursoverdra is op de huishoudelijke vergader en op de bondsdag in de Margriet in Utrecht is vroeg begonnen met verkiezen. Dan kan de plaats mevrouw Kraaijeveld nog voor j na een er-en democratische verk zing worden ingenomen De nieuwe presidente woont Alkmaar, waar haar man leraar het ulo-onderwijs is. Zij is een j presidente van de afdel Noord-Holland geweest en is in j drie jaar secretaresse van bestuur. Zoals bekend treedt r vrouw Ridderbos straks af omdat de vastgestelde tien jaren in bestuur heeft volgemaakt. (Van een onzer verslaggeefsters) T\ORDRECHT „Ik maak mij ernstig ongerust over hoe wij met onze kinderen omgaan in de kerk. We vragen ons alleen af of ze stil hebben gezeten. Er is te weinig aandacht voor veer tig procent van de kerkmensen." Dit zei prof. dr. C. Boekestijn, hoogleraar in de sociale psycho logie aan de VU gisteren op de studiedag van de bond van gere formeerde vrouwenverenigingen in het Dordtse gebouw Kunst min. Zijn onderwerp was gezag en ge zagscrisis. Hij zei onder andere: „On ze tijd kenmerkt zich in belangrijke mate om boven de macht uit te ko men. Het protest zag hij veroorzaakt door de snelle veranderingen, die zich voltrekken. Terwijl er een on miskenbare behoefte onder alle lagen van de bevolking is om mee te pra ten over de macht die over hen wordt uitgeoefend. De vraag is of wel ooit een mens macht over een ander mag uitoefe nen. Er zijn stromingen, die het standpunt innemen dat het nooit of te nimmer mag anarchisten. Politie Dat is bepaald niet de mening van het orthodox protestantisme. Daar is een zekere eerbied voor macht en gezag. Dat blijkt uit 'de keuze van beroep. Geen enkel kerkgenootschap levert zoveel politieagenten op als het gereformeerde. Lang stond de spreker stil bij transcendente gronden (door God ge wild - red.) waarop macht is gtF baseerd. Hij stond daar nogal kri tisch tegenover en gaf het voorbed jj van de kruistochten gi de middeleeu wen. „God wil het" werd gezegd toe fl men Palestina trachtte te veroverei Het heeft een stroom van ellend ld over Europa veroorzaakt, zelfs kinde ren moesten mee. Als andere voorbeelden noemde hij. de verovering van Djakarta door P. Coen. de macht, die het blanke ra |u in Zuid-Afrika uitoefent over ht zwarte ras en het pausschap in &d( rooms-katholieke kerk. In de pro testantse kringen wordt de bevoegd- heid en macht van de synode verc' digd op transcendente gronden. Gegnuifd Het huidige kritische spreken O' transcendente gronden werkt door de kerk. Wanneer de synode een paald besluit heeft genomen wordt er wel eens gegnuifd, neem aan dat mevrouw Ridderi kritisch is ten opzichte van bepaalt synodebesluiten", zei de spreker de richting van de voorzitster, gaf dat wel enigszins toe. Met behulp van filmmateriai il lichtte de heer P. Pons van de afde ji ling documentaires van de NCRV-te a levisie de invloed van massacommu e nicatiemiddelen bij het gezagspro bleem toe. Voor de verenigingen in het noor delijk deel van Nederland wordt dezt dag volgende week donderdag in ge- a bouw Odeon te Zwolle herhaald. promotie, wa«raan bij etn woord van va,rl,n ,ln „aal rn beton lesen de hartelijke gelukwens verbond. Daar na volgde een receptie. komende bouwvakvakantie gereed zullen zijn voor de komende operatie. Als het zover is zal de bouwput naast de Volkeraksluizen onder water worden gezet. Daarna zullen de cais sons worden beproefd. Ze zullen on der meer in de bouwput worden af gezonken. c i.uutuu.t,- Volgend jaar wordt de dijk In 1952 werd hij adjunct-directeur i rond de bouwput weggebaggerd, van de wezeninrichting Neerbosch te waarna sleeoboten de kolossen Nijmegen. Sinds 1957 is hij directeur waafna sieepooten ae Kolossen van de Haagse sociale academie. j naar nun laatste „rustplaats zul- Voorts was hij onderwijzer bij het I len brengen. Op dat moment is BLO te Rotterdam en bij het LO te J de operatie „sluiting Volkerak" V^HArVll I T- CT i-alrlorblr ,,aaw Ja tv. a Ja a Paulus Roest werd 23 november 1916 te Vlaardingen geboren. Hij be zocht de kweekschool te Rotterdam, deed staatsexamen en studeerde the ologie te Leiden, Amsterdam en Utrecht en pedagogiek te Nijmegen. In 1947 werd hij predikant van de hervormde gemeente van Nootdorp. Wordt docent in Djakarta (Van onze onderwijsredacteur) UTRECHT De Studenten vakbeweging (SVB) is gister avond als de grote winnaar uit de driedaagse verkiezingsslag om de zetelverdeling in de Ne derlandse Studentenraad naar voren gekomen. De grootste con current van de SVB, het Neder lands Studentenakkoord (NSA), verloor zijn eerste positie. Ver der was een grote verrassing de daling van het totaal aantal uit gebrachte stemmen met onge veer acht procent. De zetelverdeling voor de NSR, die vannacht definitief kon worden vastgesteld is als volgt: SVB 22 ze tels, NSA 19 zetels (vorig jaar wa- ren deze cijfers resp. 18 en 23), Stud. '75 drie zetels, Algemeen Non Politiek Studentenbelang twee ze tels, Centrum Coalitie Links (Delft) twee zetels. Delfts Studenten Corps j een zetel. Eindhovense Centrum Par tij een zetel. Bij de AS VA in Amsterdam ver loor het NSA een zetel, waardoor er nog maar twee overbleven, terwijl de SVB met een winst van een zetel op een vertegenwoordiging van ze ven in de NSR verschijnt. Vrije Universiteit Aan de Vrije .Universiteit verloor het NSA een van zijn twee zetels j aan de Studentenvakbeweging, die j daarmee twee zetels won. Voor het eerst in He geschiedenis j kreeg de SVB een meerderheid aan de VU. De partij kreeg hier 729 1 stemmen tegen het NSA 705 stem men. De zetelverdeling in de grondraad is: dertien voor de SVB en twaalf voor de NSA. vorig jaar waren er acht zetels beschikbaar voor de SVB en zeventien voor het Neder lands Studentenakkoord. Aan de Vrije Universiteit heeft ruim 38 procent van de studenten aan de stemming deelgenomen. De Amsterdamse lijsttrekker voor de SVB, de heer A. Hendriks, was zeer verrast over de uitslag. Hij had niet op zo grote winst gerekend, omdat de SVB nog niet geheel ge reed was gekomen met het nieuwe programma. De heer T. Karskens, lijsttrekker van het NSA in de hoofdstad, toon de zich bijzonder teleurgesteld. Hij moest toegeven dat iiet NSA het af gelopen jaar niet zoveel indruk op de studenten heeft gemaakt. VERO BEACH (VS) ..Na veel gebed en rijp beraad" heeft dr. Billy Graham zijn plan. om een inter kerkelijke christelijke werelduni versiteit op te richten, opgegeven. Hij heeft het plan vijf jaar in stu- .die gehad. Het was de bedoeling, dat de universiteit in de staat Florida zou komen. De kosten waren ge raamd op tweehonderd miljoen gul den. Beslissend voor Graham was. dat hij in zijn weric als evangelist te werkzaamheden aan dit instituut Voorburg, vakleraar voor de moderne talen aan het ULO te Bloemendaal en leraar godsdienstonderwijs bij het MO te Den Haag en te Voorburg. Aan de Leidse universiteit is hij do cent in de didactiek der godsdienstige vakken. Van zijn vele functies vermelden wij slechts, dat hij voorzitter is van de vereniging van directeuren van sociale academies en lid van de raad voor de kinderbescherming te s-Gra- venhage. Hij bewerkte de boeken van wijlen dr. P. ten Have ten dienste van de catechese en het godsdienstonderwijs (zoals „Bij de Bron") en schreef samen met prof. dr. R. Bijlsma ..Op nieuw spoor". LEIDEN De drie grote christe lijke studentenorganisaties NCSV, VCSB en de Unie van katholieke stu denten willen, dat de derde zitting van het internationaal Vietnam-tri- bunaal in Nederland zal worden ge houden. De studenten menen, dat er bij het Nederlandse volk onvoldoende duide lijkheid bestaat omtrent het karak- ter van de oorlogshandelingen in Vietnam. Zij verwijten de pers teveel onvol komen voorlichting over het tribu naal. Ook regering en parlement la- I ten in niets blijken bekend te zijn met de conclusies van het tribunaal. De motie van de drie studentenor- ganisaties is ter kennis gebracht van j de regering, het parlement en de i daarin vertegenwoordigde partijen. gestart. GENÈve De algemene secretaris van de Wereldraad van Kerken, dr. Eugene Carson Blake, zal binnenkort een bezoek aan Griekenland brengen over overleg met de kerkelijke en regeringsautoriteiten. Hiertoe heeft het uitvoerende comité van de raad besloten. De voorzitter van de commissie voor internationale aangelegenheden. Frederick Nolde, had tevoren rapport uitgebracht aan het uitvoerend co mité'. Hij verklaarde dat zijn commis sie reeds op 17 november bij de toen malige Griekse premier Kollias heeft geprotesteerd tegen de mishandeling van politieke gevangenen. Op grond van berichten van de or ganisatie „amnesty international", die melding maken van bepaalde folte ringen, kan binnenkort een tweede protest worden verwacht, aldus Nol- de. Het uitvoerende comité protesteert in een resolutie tegen de „flagrante schenking van de mensenrechten" van 33 Zuidwestafrikanen, die in Pretoria wegens terrorisme tot hoge gevangenisstraffen zijn veroordeeld. In de resolutie wordt de onmiddel lijke vrijlating en repatriëring van de Zuidwestafrikanen geëist. (Van een onzer medewerkers) AMSTERDAM Aan de Vrije Universiteit is vanmiddag bij prof. dr. G. E. Meuleman de heer L. Oranje te Baarn gepromo veerd tot doctor in de theologie. Dr. Oranje (30 jaar) is benoemd tot docent aan de Theologische Ho geschool te Djakarta. Hij gaat in dienst van de gereformeerde zending. Op 3 maart zal hij in Amsterdam tot missionair predikant worden be vestigd door zijn voorganger, prof. dr. D. C. Mulder. Op 8 maart ver trekt hij naar Indonesië. Hij komt daar in een hem bekende omgeving, want zijn vader. ds. J. J. Oranje, thans te Sao Paulo (Brazilië), was er predikant van 1940 tot 1959. Het proefschrift van dr. Oranje is getiteld ..God en Wereld. De vraag naar het transcendentale in Schleier- machers Dialektik". Het is dit jaar tweehonderd jaar geleden, dat deze theoloog geboren werd. Zijn „Dialektik" is een onbekend werk. niet alleen ojndat de inhoud ingewikkeld is» maar vooral ook om dat het voor een groot deel bestaat uit notities en fragmenten, die en repatriëring van .-Ir. htlidje altijd gaaf ikanenjieëist in oneeveer honderd I 'I m N i *1 Gisteren zijn ongeveer honderd exemplaren van de Frankforter Bote in Frankfort (Dsl.) in beslag genomen, omdat het uittreksels publiceerde van het programma van de onwettige Duitse communistische partij KPD. POEDER-CREME-OLIE-ZEEP WAT MIJNHARDT MAAKT IS GOED Schleiermacher op schrift stelde in verband met de Dialektik-colleges,' die hij van 1811 tot 1831 zes maal gaf. Deze notities waren niet voor publikatie bestemd, maar zijn na zijn dood uitgegeven. Filosofie Dr. Oranje heeft met zijn studie getracht vanuit de vraag naar het transcendentale de grondgedachten van de Dialektik naar voren te bren gen. om daardoor niet alleen licht te werpen op Schleiermachers filosofie, maar ook te zoeken naar het ant woord op de vraag naar de verhou ding van theologie en filosofie bij deze gereformeerde theoloog. ENKELE STELLINGEN- VAN DR. ORANJE Wie als christen filosofeert, zal al tijd op de een of andere manier een antwoord zoeken op de vraag naar de verhouding van God en wereld. Wanneer R. Schippers, weliswaar op zeer subtiele wijze, toch on derscheid maakt tussen de Jezus van de geschiedenis en de Christus van het kerugma, gebruikt hij in wezen hetzelfde „ongenuanceeirie" geschie denisbegrip. dat hij terecht bij Tj. Baarda aanwijst. De corrfelatie van geloof en open baring is niet zozeer de methode, als wel één van de belangrijkste motie ven van de theologie van G. C. Ber- kouWer. De methode van Berkouwers theologie zou kunnen worden omschreven als het interpreteren van de belijdenis en het dogma der kerk als de hermeneutische regels voor het lezen van de H. Schrift. Voor de persoonlijke ethiek van de theoloog is het een ernstige vraag, of hij de navolging van Christus niet vervangt door het beoefenen van the ologie of van zijn ambtswerk. Zending is de gestalte van de christelijke hoop. PARELS 95 ct. H. TEN HERKEL N.V. HILVERSUM NED. HERV. KERK Beroepen te Benthuizen: kand. Veldhuizen te Bilthoven; te Joure, c.a. (toez.): S. P. Nijdam te Amersfoort: te Westerhaar (toez.): J H. de Vree Sleeuwijk (N.B.). Bedankt voor Vlaardingen (toez.-vac. G. Biesbroek) en voor Schoonhoven (vac. H. Jongerden): drs. A. Noorde- graaf te Oldebroek. Beroepbaarstelling: J. Veen. eervol ontheven predikant met bevoegdh. emeritus v. d. Martha Stichting te Al phen a. d. Rijn, adres: Starrenburglaan 68 te Wassenaar. GEREF. KERKEN Beroepen te Heemse (2e p.p.). F. d« Jong te Maasland; te Baarland-'s-Gra- venpolder: kand. D. Averes te Oster- wald (Kreis Bentheim. Duitsland). Kand. A. J. G. Dronkert te Leiden kan geen verdere beroepen in o weging nemen. GEREF. KERKEN (vrugem.) Beroepbaarstelling: de classis Harder wijk heeft met gunstig gevolg prep. ge- ex. en beroepbaar gesteld de heer J. Kruidhof. Markt 7 te Hattem. DOOPSGEZ. BROEDERSCH. Beroepen te Groningen (vac. L. D. G.' Knipscheer): H J. Witteveen te Krom menie. Weer in Europa min temp neersla gisteren Kopenhagen licht bew -4 0 Londen motsneeuw 1 1 Amsterdam -0 0 Brussel sneeuw -1 2 Sjnqiuoxnq regen 3 5 Parijs regen 2 8 Nice zw. bew. 7 53 Frankfort regen 3 13 MUnchen zw. bew 3 0 Zürich regen 3 02 Senève regen 4 19 Locarno regen 5 0 iVenen zw. bew 5 0 Innsbrück licht bew. Rome zw bew. 12 12 Madrid geh.bew 4 0.4 Majorca zw. bew. 8 0

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 2