Wie de kerk moet stof verbouwt happen Commentaar Uitgewezen Nederlander terug uit Malawi Fries ging Ghanese boeren even helpen Sclimelzer: nogal wat kortsluitingen Een woord voor vandaag Vastenbrief van r.k. bisschoppen Geref. Gemeenten na 350 jaar weer Dordtse synode Waar is uw spaargeld veilig? Bij een grote, vertrouwde bank: Algemene Bank Nederland Algemene Bank Nederland IK amer aanvaardt Leerplichtwet Vijf stellingen van prof. Bijlsma Belijden en beleven van Gemeente van Christus nu Daarom, moeten wij te meer aandacht schenken aan hetgeen wij gehoord hebben, opdat wij niet afdrijven." Zo begint de schrijver van de brief aan de Hebreeën zijn tweede hoofdstuk. Het is een direct vervolg op de gedachte uit het eerste, waarin hij laat zien dat Christus groter is dan de engelen. Wij denken soms zo vaak vanuit de andere richting. Dan spre ken we over „gegrepen worden", over wat van buiten ons moet komen. We moeten aandacht schenken aan wat we gehoord hebben. Het evangelie is ons verkondigd, maar nu moeten wij ons zelf afvragen wat het ons te zeggen heeft. We spreken zo vaak over de predikant. Hij moet beter preken. Maar hier wordt ons gezegd dat wij beter moeten luisteren. Hij moet leren zich voor ons verstaanbaar te maken, maar hier gaat het erom dat wij moeten proberen hem te begrijpen. De schrijver maakt ons duidelijk dat wij niet het recht hebben te wachten tot ons hart geraakt wordt, wij moeten ons zelf eens afvragen wat dit alles ons te zeggen heeft. Doen we dat niet, dan is er het gevaar van „afdrijven", meegezogen worden door de stroom van de tijd. Wat wij gehoord hebben is ons echter gegeven opdat we er onze wortels in zullen haken. Dan zullen we worden wat in Psalm 1 staat beschreven: „Een boom geplant aan de water stromen die zijn vrucht geeft op zijn tijd." We lezen vandaag: Lucas 5 2739. DONDERDAG 22 FEBRUARI 196» (Van onze kerkredactie) UTRECHT De jaarlijkse vastenbrief van de rooms-katholieke bisschoppen is dit jaar in het bijzonder gericht op de orthodoxe ge lovigen die het allemaal niet meer begrijpen. Onder de titel „Ver nieuwing en verwarring" wordt geprobeerd duidelijk te maken dat die beide woorden niet van elkaar te scheiden zijn. Is er geen ver nieuwing, dan ontstaat er verstarring. Kennelijk prefereren de bis schoppen een noodzakelijke verwarring boven verstarring. Ook dit jaar zal de brief niet wor den voorgelezen vanaf de kansels. De Vastenbrief-1908 is vrij lang en uit gegeven als een brochure. Dè priesters is gevraagd om begin maart vanaf de 'kansels aandacht op de brief te vestigen. „Wanneer uw huis verbouwd wordt,' zeggen de bisschoppen, „zit u maandenlang in het stof en de rom mel. Maar u hebt dat er voor over, want de verbouwing was nodig. Wel nu wij aarzelen niet het uit te spre ken: de verbouwing der kerk is hoognodig. Dat blijkt al uit het feit Leerplichtwet T\E nieuwe leerplicht, die een ne- ■^^gen jarige leerling kent, en die gisteren door de Tweede Kamer is aanvaard, vervangt een typisch tijdsgebonden stuk (uit 1900) dat on voldoende was afgestemd op ons moderne onderwijs. Daarover was men het eens. Moei lijker te verteren viel, dat het niet mogelijk bleek een datum van invoe ring te noemen of zelfs maar een streefdatum aan te geven. De rege ring stelt de invoering mede afhan kelijk van de vraag of er voldoende ▼ormen van aangepast onderwijs zijn gecreëerd. Dat is nu niet bepaald een stimulans. Dat de Kamer het geven van huis onderwijs geen grond voor vrijstel ling van de leerplicht vond, kan voor sommigen lastenverzwarend werken. Schipperskinderen zijn nu verplicht onderwijs aan de wal te volgen en al was de praktijk reeds, dat velen voor deze vorm van onderwijs kozen, deze verplichting zal minder drtag- krachtigen moeilijk kunnen vallen. Wij kunnen intussen begrip opbren gen voor het standpunt van de staatssecretaris, dat een integrale meerkostenvergoeding een doorbre king zou betekenen van het stelsel van studiesubsidiëring. Bovendien zou de toch reeds topzware onder wijsbegroting met een niet te over zien bedrag worden verhoogd. ROTTERDAM De Gereformeer de Gemeenten houden hun generale synode dit jaar in Dordrecht in ver band met het feit, dat het 330 jaar geleden is, dat de nationale synode van 1618-1619 daar bijeenkwam. De synpde is bepaald op 26 en 27 juni. Daaraan zal een bidstond voor afgaan, dinsdagavond 25 juni, waarin ds. L. Rijksen van Rotterdam-West, praeses van de vorige synode, zal voorgaan. De Gereformeerde Ge meenten komen om de drie jaar in synode bijeen. f - Spaarboekje Direct beschikbaar 2.000,- per één maand opzegging Spaarrekening Direct beschikbaar 2.000,- pef één maand opzegging 4®/o 4 4- Spaardepoelto Oris meenden opzegging 4%- Spaardepoelto Zes meenden opzegging 5*/« - Spaardepoelto Urn Jaw omgging Wh - Spaardepoelto Achttien maanden vast 5®/» - Spaardepoelto Twee jaren vast U bent welkom bij de dat zovelen het huis der kerk onbe woonbaar hebben geacht en elders een geestelijk onderkomen hebben gevonden, of rondzwerven en die vrijheid beter leefbaar vinden dan het oude huis. Gefaald De kerk heeft gefaald bij de op komst van een zelfstandige we tenschap, de verlangens der kerken van het oosten, de Reformatie, het zogenaamde modernisme in de vorige eeuw, het streven naar de erkenning van het individuele geweten en naar de democratisering van de samenle ving, naar de spreiding der welvaart ook zoals dat tot uiting kwam in het communisme." Na deze hand in eigen boezem wordt verzekerd dat vernieuwing niet mogelijk is zonder verwarring en onzekerheid: „Wij moeten geloven zoals onze vader Abraham geloofd heeft. Hij werd weggeroepen uit zijn geboortestreek naar een land dat hij niet kende. Hij had niets om zich aan vast te houden dan het geloof in een onzichtbare God die hem riep." Volgens de bisschoppen is geloven: „zich ondanks alle verwarring toch aan God vasthouden, vertrouwen dat Hij met ons is, zoals Hij was met het Joodse volk, dat door de woestijn trok." In het tweede deel wordt niet al leen gesproken tot degenen die geschokt zijn door de verwarring in de huidige kerk, maar ook tot dege nen wier geloof geschokt is. Hen wordt gezegd: „Het evangelie dient het Godsgeloof niet aan als een ken nis die steunt op bewijzen, maar als een vorm van kennen die mogelijk wordt door persoonlijke eerlijkheid, toewijding en liefde." Communicatie Tot hen die zich ondanks de gesig naleerde onrust en verwarring min der bedreigd voelen in hun geloof wordt gezegd: „Laat onder u geen tweedracht ontstaan, ook als ge met elkander van mening verschilt. Houdt het contact open met elkaar en ook met hen die door God geroe pen zijn tot gezag en eenmaal over hun leiding rekenschap zullen moe ten afleggen.' Tegen de nieuwlichters wordt ge zegd: „Vergroot de verwarring niet door onvoldoende gefundeerde nieu wigheden of ondoordachte experi menten. Weest ook niet te haastig om hen te veroordelen, die eerlijk zoeken naar eigentijdse vormen waarin het geloof zinvol beleefd kan worden." DS. H. SMIT OVERLEDEN DRACHTEN Op 75-jarige leeftijd is dinsdag overleden de gereformeer de emeritus-predikant ds. H. Smit. Hij was predikant te Rottevalle (1927-1948) en vervolgens tot zijn emeritaat in 1962 te Alteveer (Dr.). De begrafenis vindt zaterdagmiddag plaats na een rouwdienst in de Zui- derkerk, die om half twee begint. HERVORMD WERELDDIAKONAAT (Van een onzer medewerkers) HOL WERD De heer E. W. Dijkstra, dealer in landbouw werktuigen, is teruggekeerd van een werkbezoek van zeven we ken, dat hij aan Ghana heeft ge bracht. Hij maakt al twee jaar in het ka der van het hervormde werelddiako- naat ploegen voor de boeren in het noorden van Ghana. Ploegen, die daar gebruikt kunnen worden, moeten aan zulke speciale eisen voldoen, dat ze praktisch niet in de handel zijn. Ze mogen niet veel onderhoud vragen, want er zijn geen vakmensen. Ze moeten geschikt zijn voor droge grond, getrokken kunnen worden door ezels en op de duur in Ghana zelf nagemaakt kunnen wor den. De enige soort ploegen, die aan de ze eisen voldeed (uit Oost-Duitsland) L« onbetaalbaar. Het werelddiakonaat vond de heer Dijkstra bereid, om speciale ploegen uit te denken en te construeren in zijn bedrijf te Hol- werd. In de afgelopen twee jaar heeft hij er 144 geconstrueerd. PROBLEMEN tBj stond daarbij in nauw contact het werelddiakonaat juut op met Karei Rigters, de landbouwkun- kleine schaal kan betekenen. dige, die in dienst van de hervormde zending voorlichting geeft aan Gha nese boeren. Gezien de prettige sa menwerking vroeg de heer Rigters hem, of hij niet twee maanden naar Ghana wilde komen, om hem te hel pen bij de vele technische problemen, die ontstaan als men de ploegen gaat gebruiken. De heer Dijkstra kwam, zag zijn ploegen in bedrijf en dat heeft er toe geleid, dat hij er enige verbeteringen aan heeft aangebracht. Hij deed nog meer. De heer Rigters is bezig de boeren te leren dijkjes rond hun akkertjes te bouwen, om de erosie tijdens de tropische regens te gen te gaan, maar hij kon nergens aan waterpasjes komen. Dijkstra maakte er een stel, leuk, bruikbaar en heel simpel. TOOM Hij leerde boeren, hoe ze allerlei kunnen onderhouden en repareren. En een van de leukste dingen: hij ontwierp een toom voor ezels. Paar den of ossen zijn als ploegdieren veel te duur. Door dit nieuwe toompje zullen de Ghanese boeren nu een ef ficient gebruik van de Holwerdse ploegen kunnen maken. Geen spectaculaire reis, maar wel een, die aantoont, hoeveel (Van onze parlementredactie) DEN HAAG Met alleen de frac tie van de Boerenpartij tegen aan vaardde de Tweede Kamer gisteren, zonder hoofdelijke stemming het ont werp leerplichtwet 1969 dat o.a. voor ziet in een verlenging tot een periode van 9 jaar op een nader te bepalen tijdstip. Zonder veel verzet van staatssecre taris Grosheide amendeerde de Kamer het ontwerp zo, dat het volgen van huisonderwijs (waaronder schriftelijk onderwijs) voortaan 'niet meer kan gelden als algemene vrijstellingsgrond (amendement van de socialist mr. Mas- man, waartegen alleen de Christe- lijk-historische fractie en enkele libe ralen stemden). Om deze ingreep wat te verzachten besloot de Kamer wel voor bijzondere gevallen vrijstelling van leerplicht te te verlenen, namelijk als aangetoond wordt dat het kind op andere wijze voldoende onderwijs geniet (amende ment van de anti-revolutionair Van Bennekom, waartegen alleen de CH- fractie stemde). Verworpen werd voorts de PvdA- motie Masman, waarin de regering werd gevraagd een integrale meer kostenvergoeding te geven aan schip pers die hun schoolgaande kinderen aan de wal moeten onderbrengen. Voor de motie stemden PvdA, D'66 (exclusief mejuffrouw mr. Goudsmit), PSP en CPN. NED. HERV. KERK Beroepen te Andijk (toez.), J. B. te Domburg; te Groot-Ammers, kand. H. Veldhuizen te Bilthoven; te Haaksbergen (vac. F. Hartman; toez.), K. Mulder te Zweeloo (verb, ber.); te Haskerhorne (toez.), C. L. Veibaas te Monnikendam; te Nieuw- Dordrecht, J. J. Buskes jr. te Broek in Waterland; te Suawoude (toez.), G. A. Zuidam te Nieuweroord, te Werkendam (vac. A. de Bruijn), C. Batenburg te Vriezenveen. Aangenomen naar Vriezenveen (vac. A. Sjollema; toez.), G. Jon kers te Hazerswoude; het 'ber. v. d. gen. syn. tot zend. pred. (vormings- en toerustingswerk Indonesische Christelijke Kerk op Oost-Java), kand. drs. A. de Jong te Oegst- geest Bedankt voor Oudwoude-Wester- geest, Rijk-Rij sen hout en voor Wan- neperveen. H. van den Beid te Beesd. SCHIPHOL Met zijn vrouw en drie kleine kinderen is giste ren de 42-jarige M. J. Groene- veld,1 directeur van het vor mingscentrum „De Haaf' in Ber gen (Nh), teruggekeerd op Schiphol. Na een half jaar lang in Malawi vormingswerk voor de verenigde kerken aldaar te hebben verricht, is hij plotseling door de regering van deze jonge Afrikaanse staat uitgewezen. Als reden voor de uitwijzing werd hem te kennen gegeven, dat het vor mingscentrum, waaraan hij samen met twee Britse geestelijken leiding gaf, zich op facetten van het maatschappelijk leven concentreerde, waarvoor het volgens president Banda van Malawi niet competent geacht moest worden. Regering bang „Ik sta met hart en ziel achter liet ontwikkelingswerk," aldus de heer Groeneveld bij zijn terugkeer op Schiphol, „maar het is duidelijk, dat daarbij het omzeilen van de gevoelig heden bij jonge Afrikaanse volken uiterst moeilijk is. In Malawi is de regering bang, dat de kerken, waarin men nog de overlevering ziet der Eu ropese overheersing, allerlei maatschappelijk werk aan zich trek ken, dat naar zij meent door de rege ring zelf behoort te worden gedaan. Het is de typische trots van een jon ge, pas onafhankelijk geworden staat. Kortgeleden is de samenwerkende kerken een verbod opgelegd tot uit voering van een hulpproject ter waarde van 2Vt miljoen gulden". Wereldraad De heer Groeneveld, die in 1952 aan het instituut Kerk en wereld in Driebergen opgeleid was voor het verrichten van vormingswerk voor de hervormde kerk, trok er op initia tief van de Wereldraad van kerken 6 maanden geleden met zijn hele gezin heen en werd als derde leider toege voegd aan een gloednieuw, fraai ge bouwd vormingscentrum in het dorp je Kasupe ten noorden van de hoofdstad Zorrtba. Het centrum was opgericht door de Anglicaanse en Presbiteriaanse kerken. Een half jaar bereidde hij de oplei ding voor van leken ter bevordering van het maatschappelijk werk van de kerken. De drie stafleden gaven cursussen voor kerkelijke ge loofsgroepen, predikanten en ouder lingen, maar ook voor huisvrouwen, onderwijzers e.a. Aanleiding Het conflict ontstond ruim een week geleden, toen het centrum via pers en radio aankondigde, dat er een speciaal vormingsweekeinde zou wor den gehouden voor verloofde paren. De heer Groeneveld gelooft niet dat rijn uitwijzing alleen op dit week eind programma voor verloofden is gebaseerd. Het is daarvoor sledhts als aanleiding benut. De afgunst tegen de hulp ter ontwikkeling van het maatschappelijk leven is diepgewor teld, zo meent hij. De regering heeft de samenwerkende kerken b.v. ver- M. J. GROENEVELD boden zich bestrijding i toe te leggen op de an het analfabetisme. De tegenslag is voor de heer Groe neveld geen reden het hoofd in de schoot te leggen. Voorlopig gaat hij zich weer direct bemoeien met zijn in Bergen ook tijdens zijn afwezig heid florerende reisbureau, genaamd Instituut voor internationale ex cursies, dat zich geheel op Israël heeft geconcentreerd. Maar zodra de kans zich voordoet hoopt hij met vrouw en kinderen in een ander Afri kaans land zijn vormingswerk voort te zetten. (Van onze kerkredactie) WOUDSCHOTEN Als het breed-moderamen van de her vormde synode (twaalf leden) gaat spreken met de 24 veront rusten die in het najaar een Open Brief publiceerden aan alle kerkvergaderingen en kerkeraden, zullen onder meer v\jf stel lingen, opgesteld door prof. dr. R. Bijlsma, het gespreksthema vormen. In deze vijf stellingen wil hij, als antwoord op de pro blemen die in de Open Brief naar voren komen, de aandacht bepalen bij vijf facetten van het belijden en beleven van de christelijke kerk in deze tijd. Wat al te weids werden deze stellingen op de synode al vergeleken met de bekende Duitse Barmer Thesen uit het begin van de jaren dertig. Die vergelijking bewees echter toch, hoe deze stellingen op de synode insloegen. Er werd niet over iedere stelling afzonderlijk gesproken, maar zouden er bezwaren zijn geweest tegen deze uitspraken, dan zouden die ongetwijfeld in het debat naar voren gekomen zijn. Al zouden sommige synodeleden misschiein bepaalde zinnen wat anders geformuleerd willen hebben, al zouden verschillende synodeleden zeker andere stellingen een bijzonder goed uitgangspunt bieden voor een gesprek. Ze moeten dus niet gezien worden als een nieuw soort belijdenis, maar mogen wel beschouwd worden als een poging om enkele facetten van het belijden voor vandaag onder woorden te brengen. Juist omdat in de komende maanden deze stellingen telkens weer zullen opduiken in de kerkelijke bladen en in gesprekken, geven we ze woordelijk weer: STELLING I In dankbare gehoorzaamheid aan de Heilige Schrift als bron van de prediking en unieke regel voor het geloof verkondigt de kerk in de wereld het Koningschap van God, die zich tevoren door zijn daden in de geschiedenis van Israël en daarna ten volle in de geboorte, het leven, het lijden, de dood en de opstanding van Messias Jezus heeft geopenbaard. De christelijke gemeente belijdt, dat in deze gebeurtenissen, die eenmaal in de historie van de mensheid hebben plaatsgevonden, het heil voor de gehele wereld is gegeven. In dit geloof weet zij Christus Jezus door de Heilige Geest nabij en getuigt zij in de duisternis en schuld van deze wereld, dat zijn onmacht de ware macht, zijn verzoenend lijden en sterven de ware verlossing, zijn dood het ware leven betekent voor allen, die op Hem hun vertrouwen stellen. STELLING II In gemeenschap met de belijdenis der eeuwen, voortgaande op de weg der reformatie, beeft de kefk het Woord van God, dat in de geschriften van de Bijbel is gegeven, te vertolken in toepassing op 'het leven en de verhoudingen van mensen en volken. De christelijke gemeente zal bij het volvoeren van deze opdracht nauwlettend acht geven op het belijden der vaderen in de kerkelijke belijdenissen en tevens in haar leden het menselijk falen bij het verstaan en toepassen van de goddelijke Waarheid met groot geduld verdragen. Daarbij zal zij moeten vasthouden aan de eenheid van belofte en gebod in nooit verslappende waakzaamheid tegenover het gevaar, dat de inhoud van haar Boodschap afhankelijk wordt gemaakt van een modern of anti-modern levensgevoel en dat in menselijke eigenwaan het Evangelie van God wordt misbruikt ten dienste van eigenmachtig gekozen wensen, bedoelingen en plannen van mensen. STELLING III In het besef van haar verantwoordelijkheid voor het heden, roept de kerk op tot daadwerkelijke erkenning van het Koningschap van God, waardoor de mens wordt bevrijd uit de gebondenheden van het kwaad in de wereld en tot vrije en dankbare dienst aan alle mede-schepselen wordt geroepen. De christelijke gemeente staat temidden yan de structuren en wetmatigheden van deze wereld, in volledige solidariteit met hetgeen onder de mensen en door menselijk toedoen gebeurt - J Zij weet zich tilt gedaagd om het Woord van God in vrijheid te zeggen en er zich zonder vrees voor mensen en machten, voor in te zetten. Nochtans mag zij haar opdracht voor het heden niet ontlenen aan de dwang der omstandigheden, maar uitsluitend aan de vrijmakende kracht van het Woord en de Geest van God. STELLING IV Zich strekkende naar de toekomst van Jezus Christus verwacht de kerk door het laatste gericht heen de heerlijkheid van het Rijk van God in de gehele schepping, waarbinnen ook de aarde met haar volheid zal worden vernieuwd naar de bedoeling van God. De christelijke gemeente leeft getroost in dit vooruitzicht. In. verbondenheid met allen, zowel binnen als buiten de kerken, die de Heer verwachten en te zamen met alle anderen, die het goede zoeken voor de mensen is zij bezig te strijden voor de vernieuwing der wereld en de verbetering van de verstandhouding tussen mensen en volken. Daarbij weet zij zich door Christus geplaatst bij de ontrechten en geknechten, voor wie zij opkomt en met wie zij in groot verlangen uitziet naar een nieuwe aarde, waarop gerechtigheid woont. STELLING V In vertrouwen op het voortgaande werk van de Heilige Geest vervult de kerk, als geloofsgemeenschap van allen, die plaatsbekledend voor de ganse schepping de grote Dag van Christus verwachten, God aanbiddend en de wereld dienend, blijmoedig en dankbaar haar roeping in de wereld der volken en in de samenleving der mensen. Het is de gemeente van Christus, die de hoop op het Rijk van God in de harten mag wekken. Zij roept op tot bekering en sterkt het geloof. Zij waakt voor het geestelijk welzijn van de enkeling temidden van de tendensen van massaliteiten en totaliteit in het moderne leven. Zij is de mens tot steun in de aanvechtingen van het geloof en in de zorgen van het hart. Haar kracht ligt niet in het grote getal, maar in de belofte van haar Heer. Trouw aan Zijn Woord weet zij zich door Christus zelf vergaderd tot Zijn kudde en uitgezonden over de aarde, totdat het ganse heelal vol is van de lof van Gods Naam. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Brisbane-Inala (Queensland, Austr.), A. I. de Graaf te Auckland (Nieuw-Zeeland); naar Mount Evelyn (Victoria, Austr.), J. J. van Wageningen te Adelaide (South Australia) (voorheen te Schiedam. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Zwolle (2e pred. pl.). M. de Boer te Amsterdam-Noord. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Haarlem, C. Harimck (Vervolg van pag. 1) DEN HAAG Het fractiebe- raad van de KVP over het con flict tussen de radicalen en de heer Schmelzer had volgens deze betrekking op de problematiek rond het tv-optreden, maar ook op z.g. „clubspelregels", d.w.z. op de vraag of over afwijkende standpunten, bezwaren en kri tiek van bepaalde fractieleden eerst in fractie of fractiebestuur overleg moet worden gepleegd alvorens men ermee naar buiten optreedt. Ook het „nader be raad" zal daarover gaan. „Er zijn," aldus drs. Schmelzer, „de laatste tijd nogal wat kortsluitingen geweest in de KVP-fractie. We wil den samen bekijken of daar niets aan te doen valt. of we met elkaar niet tot een bepaalde gedragslijn zouden kunnen komen." Zeer voorzichtig geconcludeerd, zoekt de fractie naar een weg om het conflict op te lossen via het legalise ren van het optreden van de KVP-radicalen als minderheidsgroep binnen de fractie, gerechtigd om in de Kamer eigen opvattingen uit te dragen, ook al wijken die af van die van de fractiemeerderheid. Drs. Schmelzer ontkende („voorzo ver ik het althans kan bekijken") dat door het „nader beraad" het werk van de vier wijze KVP-mannen (Cals, Romme, Maenen en Van Rijc- kevorsel) moet worden opgeschort, „Deze heren hebben hun eigen werk wijze". Het rapport van de wijze mannen over het KVP-bestuursconflict tussen christen-democraten en radicalen wordt op korte termijn verwacht. Het is niet duidelijk of de heren het verloop van het „nader beraad" wil len afwachten. Als de fractie uit elkaar spat. is er weinig positiefs meer te adviseren. Blijkt echter bijv. nog deze week dat het bestuursconflict oplosbaar is, dan kan deze wetenschap het „nader be raad" en de komende fractievergade ring gunstig geïnvloeden. Niet in het geding Hebben de radicalen gisteravond in de fractie hun vertrouwen in 'drs. Schmelzer als fractieleider opgezegd? Het is niet bekend. Wel zei de heer Schmelzer zelf met nadruk, dat zijn positie als fractieleider „geenszins in het geding is". „Als het nader beraad tussen frac tiebestuur en radicalen niet zou door gaan, zou ik dat ernstig hebben be treurd", zei de heer Schmelzer en hij liet doorschemeren, dat in dat geval een uittreden van de radicalen de onvermijdelijke consequentie was ge weest. Over het verloop van de fractiever- gadering (die van 8 uur tot kwart voor twaalf duurde en door 30 de 42 fractieleden werd bijgewoond) wilde de heer Schmelzer verder nieti j vertellen. Over de tv-uitzending in Drachten: „Ik had meer zendtijd gewild om t« I kunnen zeggen wat ik bij wijze van toelichting pas in Drachten te berdi kon brengen". Ook drs. Aarden ging ter perscon ferentie moeilijke vragen uit de wei Hij zei de strekking (niet de formule- c ring) te onderschrijven van wat zijn loi geestverwant mr. Jurgens deze weel over de „putsch" van de drie fractie leiders heeft gezegd. Verder dat all L de tv-uitzending van vorige week nt on zou gebeuren, hij daarop op dezelfde L wijze zou reageren als toen. R1 AR-radicalen Drs. Aarden gaf aanvankelijk ook geen duidelijk antwoord op de vraal of hij voor de fractievergadering con tact had gehad met AR-radicalen. „II heb min of meer tot m'n groot genoe gen regelmatig contact met hen maar dat weet u ook uit perspublika- ties". Maar of hij voor de vergadering d« AR-radicalen de vraag had voorge- ,vc legd hoe ze het zouden vinden als dl i, KVP-radicalen uit hun fractie zoudÖfP stappen? Nee, dat is niet het geval zei een boze heer Aarden. De KVP-fractie telt behalve de he- jag ren Aarden, Van Doorn en Janssen nog vier andere radicalen, t.w. me juffrouw Kessel, dr. Van Schaik, mf Mommersteeg en drs. Westerterp 14 Mejuffrouw Kessen en mr. Vanton Schaik waren gisteren wegens ziekte verhinderd, drs. Westerterp verblek in Straatsburg en mr. Mommersteeg, die wèl de fractievergadering bij- del woonde, heeft kennelijk opnieuw nid de zijde van zijn drie geestverwante! willen kiezen. "1

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 2