leiawe NOG NET GEEN BREUK MET KVP-RADICALEN Zeven zeelieden na aanvaring verdronken JAMIN Commentaren LAATSTE NIEUWS Eerst opnieuw beraad Uitstel van executie? Wat neerslag ~lejaarde viel in singel Omstanders keken toe NIEMEYER f.75.000= TELEFOON-QUIZ NIEMEYER Moeilijkheden met cao woningbouw Huis stort in: dertien kinderen en vrouw gedood Preston Cobb krijgt 18 jaar Ontvoering uit wraak ZONDER NIETEN DUS... IEDEREEN! Donderdag 22 februari 1968 - 48ite Jaargang Steenstraat 37 CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Drs. Schmelzer (Vaii onze parlementsredactie) EN HAAG Het is gisteren in de Tweede-Kamerfractie van de Katholieke Volkspartij nog net niet tot een openlijke breuk gekomen tussen christen-democraten en radicalen. Maar de kans dat de bom volgende week toch zal barsten, is stellig nog aanwezig. Menigeen houdt zich voor ëen groot man, omdat hij zich op een voetstuk plaatst. De BOISSON ver stof 0 Wie de kerk bouwt moet happen pagina Kernmerk Cti (R'TA) „Ik wil niet lezen, ik praat liever." MET WEER DE BILT Ons land bevindt ch in een overgangsgebied van oude lucht boven Noord-Europa n zachtere lucht boven Frank- jk, het Alpengebied en Zuid- luitsland. Deze weerstoestand 'ordt enerzijds in stand gehou- en door een gebied van hoge arometerstanden bij Groenland n Schotland en anderzijds door en omvangrijk lagedruk gebied ij de Golf van Biskaje. In deze algemene luchtverde- tig, waarbij frontale storingen oven ons land blijven liggen, omt in het komende etmaal maar reinig verandering. De fronten uilen veel bewolking veroorza- en, waaruit plaatselijk wat neer lag in de vorm van regen of neeuw zal vallen, 's Nachts blij- en de temperaturen om het iespunt schommelen, terwijl ze verdag tot een paar graden bo- >en nul oplopen. 14 Deze conclusie kon gisteravond laat worden getrokken na afloop van het spannende KVP-fractie- beraad over het conflict tussen de katholiek-radicalen en de heer Schmelzer naar aanleiding van zijn tv-optreden met de heren Biesheuvel en Mellema. Drs. Schmelzer deelde vannacht op een persconferentie mee, dat de besprekingen van de fractie waren geschorst om nader beraad mogelijk te maken tussen het fractiebestuur en een drietal radicale fractieleden, te weten drs. J. M. Aarden, mr. H. W. van Doorn en drs. P. J. Janssen. Dit nader beraad wordt zo spoedig mogelijk gehouden. De resultaten zullen kort daarna maar niet voor dinsdag ea door de fractie worden besproken. Dan zal blijken of de ra dicalen in de fractie zullen blijven dan wel menen te moeten uittreden om als afgescheiden groep in de Ka mer op te treden. GEVAAR Het gevaar van afsplitsing is zeker nog niet geweken. Drs. Aarden zei gisteravond dat de meningsverschil len op bepaalde punten kleiner, maar op andere punten groter waren ge worden. En drs. Schmelzer herhaalde, dat hij geen woord wenste terug te nemen van wat hij in het veelbespro ken KVP-tv-kwartiertje en later in Drachten heeft gezegd. Gezien de woede van de radicale KVP-Kamerleden over deze uitlatin gen, verwachtte men vrij algemeen dat de breuk gisteravond al onver mijdelijk zou blijken. Beide partijen hebben echter ken nelijk de voorkeur gegeven aan een korte wapenstilstand voor het slotge vecht. De .komende dagen zal blijken of er nog een compromis in zit. BF.RF.in Drs. Schmelzer zei op de persconfe rentie: „In de fractie is duidelijk ge bleken, dat men nader beraad met de heren Aarden, Van Doorn en Janssen op prijs stelde. Het drietal heeft zich daartoe bereid verklaard". Uit deze formulering kregen waar nemers de indruk, dat het initiatief tot het nader beraad is uitgegaan van de fracte (meerderheid), die daarin de laatste mogelijkheid zag om een breuk te vermijden. De radicalen zouden voet bij stuk hebben gehou den, maar meenden nader beraad niet te kunnen weigeren. LONDEN Technici van een Britse oliemaatschappij zijn er giste ren in geslaagd een enorme aard gasbel,- die in de Noordzee ter hoogte van Scarborough naar de oppervlakte ontsnapte, in brand te steken. Het opborrelende gas leverde een gevaar voor de scheepvaart op. Binnenkort komt een booreiland ter plaatse om te proberen het lek te dichten. M. G. ROELOFSEN V UTRECHT Omstanders zagen gisteren hoe een bejaarde man in het iter van de Catherijnesingel viel, maar niemand sprong de gracht in de man eruit te halen. Een van hen kwam gelukkig wel op het idee, een agent te waarschuwen op het kruispunt bij de Willemsbrug het verkeer stond te regelen. i sprong direct in de singel en bracht de bejaarde A. R. Schoonhoven (71) het droge. De man viel in het water nadat hij aan de walkant duizelig was ge- orden. Na zijn redding werd hij naar het beademingscentrum van het ïdemisch ziekenhuis gebracht. Zyn redder, de 24-jarige M. G. Roelofsen, ng naar huis om droge kleren aan te trekken. Vele hoofdprijzen van ƒ1.000.- Vraag de folder bij uw winkelier. KOFFIE UTRECHT De onderhandelingen over de nieuwe cao voor het perso neel van de woningbouwcorporaties, waarbij 3.500 werknemers betrokken zijn, zijn gisteren afgebroken omdat een ernstig verschil van mening is ontstaan over een herstructurering van deze overeenkomst. PRESTON COBB NEW DELHI In het dorp Moe- nirka, nabij New Delhi, zijn gisteren dertien kinderen en een vrouw om het leven gekomen toen een huis instortte. Twaalf vrouwen en kin deren werden zwaar gewond. Het huis bezweek toen op het balkon een groot aantal mensen stond te kijken naar een dansfeest op straat. Proces na zeven jaar eindelijk afgesloten EATON De bekende Amerikaan se negerjongen Preston Cobb, die op vijftienjarige leeftijd ter dood werd veroordeeld wegens moord op een blanke boer, is uiteindelijk veroor deeld tot achttien jaar gevangenis straf, nadat hij had bekend schuldig te zijn. Hiermee is een eind gekomen aan de rechtszaak, die ongeveer zeven jaar geleden begon en die ook in ons land de aandacht heeft getrokken. In 1961 reisden twee juristen naar de VS om daar namens een Nederlands actie-comité te pleiten voor een nieuw proces. Preston Cobb, die nu dus 22 jaar is, is daarna nog vele malen voor de rechters verschenen. In 1962 bevestig de het hooggerechtshof van de Ameri kaanse staat Georgia het doodvonnis. In november 1963 wees de federale rechter van Augusta het verzoek om de veroordeling ongedaan te maken af. Een dag voor zijn executie, op 5 de cember 1963, kreeg hij uitstel. Een rechtbank in New Orleans kwam in december 1964 tot de conclusie, dat de jongeman recht had op een nieuw pro ces. Het doodvonnis werd nietig ver klaard. Begin 1966 kwam de zaak opnieüw voor. Hij werd toen tot levenslang veroordeeld. Deze uitspraak werd in oktober vorig jaar door het Ameri kaanse hooggerechtshof ongedaan ge maakt, omdat uit de jury negers wa ren geweerd. Procureur-generaal Lawrence zei, dat Preston Cobb een bekentenis af legde nadat een akkoord was bereikt met rechter Ballenger van het hof en de advocaten van de jongen. De jongeman heeft bij elkaar 3'/s jaar in de dodencel gezeten. Hij zit nu in de gevangenis van Monticello, van waar hij binnenkort zal worden over gebracht naar een opvoedingsgesticht. VLISSINGEN Zeven zee lieden van het kleine Zweedse vrachtschip Magne (1412 brt.) zijn vannacht waarschijnlijk ver dronken, nadat hun schip bij de Middensteenbanksboei onge veer acht km noordwest van Westkapelle na een aanvaring met de 7567 brt. metende Zweed se vrachtvaarder Kirribilli was gezonken. Dertien opvarenden Van de Magne zijn gered. Onder hen is een vrouw. De loods K. Derks uit Vlissingen, die tien minuten vóór de aanvaring op de Magne kwam, werd eveneens gered. Nadat diverse schepen gisteravond en vannacht naar overlevenden heb ben gezocht, bleek het aantal gered den 15 te zijn. Fr waren twee lijken geborgen, waarbij dat van de eerste stuurman. De aanvaring tussen de twee Zweedse schepen gebeurde ongeveer om tien voor tien, bij slecht zicht. Beide schepen hadden een loods aan boord. De Magne voer van Rotterdam naar Antwerpen, de Kirribilli van Antwerpen naar Rotterdam. Vermoedelijk door een verkeerde manoeuvre van een der schepen voe ren ze plotseling in het nauwe vaar water tegen elkaar. Korte tijd zaten de beide schepen aan elkaar vast, maar direkt daarna zakte de Magne weg en verdween onder water. Het merendeel van de bemanning kwam in het water terecht. De vermisten hebben waarschijnlijk geen kans ge zien overboord te springen of zijn verdronken. Zeer snel kwam er redding opda gen. In de buurt van de Magne lag de loodsboot Antares, die direkt een sloep uitzette om drenkelingen op te pikken. Ook de Kirribilli die wei nig schade had liet sloepen te wa ter om aan het reddingswerk deel te nemen. Uit Breskens arriveerde even later de reddingboot Javazee, uit Burghsluis de President Jan Leis. Vanuit Vlissingen kwamen nog drie zeesleepboten naar de plaats van de aanvaring. De geredden werden allen aan boord van de Antares ge bracht, waarop twee artsen waren afgezet uit Vlissingen. Enige van de geredden waren namelijk gewond en hadden medische hulp nodig. Op het vliegveld Valkenburg werd een Neptune gereed gehouden om te assisteren bij het zoeken naar overle venden, maar vanwege het slechte zicht was het onmogelijk om fakkels e.d. uit te werpen. Het vliegtuig steeg niet op. De Kirribilli staakte vannacht om twee uur het zoeken en vervolgde de reis naar Rotterdam. Enige loodsbo ten zouden ter plaatse blijven en uit kijken naar overlevenden, hoewel de kans daarop uiterst klein is. De bemanning van de Magne bestond uit Zweden, Spanjaarden, een Duitser en een Griek. Tot de geredden behoort kapitein Persson. Vandaag zouden de overlevenden naar Rotterdam worden overgebracht en vandaar doorreizen naar Zweden. De Magne is eigendom van Stock- holms Rederij A/B SVA, de Kirribilli van de Rederij A/B Transatlantic te Gothenburg. morgen voordeel engelse snijcaramels 250 gram van 79 voor 69 met duur wel heerlijk VermaUclijh Minister-president De Jong en minister Luns hadden niet veel te vertellen, toen zij gisteren uit Engeland terugkeerden en op de vliegbasis Ypenburg de pers te woord stonden. Zij deden dan ook hun best, de verveling te voorkomen. Op de foto's van bo ven naar beneden ziet men, hoe de bewindslieden elkaar de bal toespelen, de minister-president schaterlachend zijn belangrijkste wapen hanteert, maar vervolgens het hoofd in de schoot legt als het ernst wordt en minister Luns niet langer met een kwink slag de problemen uit de weg kan gaan. CASABLANCA Omdat zijn werkgevers zijn zuster tot het rooms-katholicisme wilden bekeren, heeft de 32-jarige Marokkaan Ben Aissa Faraji, uit wraak een 5-jarig Spaans jongetje ontvoerd, zo heeft de politie van Casablanca meegedeeld. De Marokkaan, die werkte in Me- lilla (Spaans Marokko), nam de jon gen, Manuel Rodriguez, te voet en liftend mee naar Casablanca. Zc leef den zeven maanden samen. Tenslotte werden ze in een café in El Gara door de politie aangehouden. De jon gen bleek door zijn ontvoerder uitstekend te zijn behandeld. Hij zal worden teruggestuurd naar zijn ou ders. De Marokkaan, die getrouwd is en zelf drie kinderen heeft, kan tot maximaal twintig jaar worden ver oordeeld. Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Werktijd TAE REGERING maakt zich zorgen over het streven naar werktijd verkorting in een groot aantal be drijfstakken. De cao voor de haven* is reeds opgeschort, omdat het kabi net zich eerst nog intern wil beraden over de gevolgen van de overeenge komen verkorting tot 40 uur per week. Ook bij Philips en in het grafisch- en metaalbedrijf is het korter werken aan de orde. Gisteren bereikten par tijen in het bouwbedrijf overeen stemming over een verkorting met een half uur per dag. Betekent deze lawine van nieuwe werktijdverkortingen een gevaar voor onze economie? Minder werken met behoud van het zelfde loon brengt kostenstijging voor het bedrijfsleven mee. Voor een zelf de loon wordt immers minder ge presteerd. Maar aan de andere kant Is er op dit moment een bijzonder forse stijging van de produktiviteit aan de gang. Moet als gevolg van de werktijdver korting het aantal werknemers wor den uitgebreid, dan is hiervoor een financieringsmogelijkheid in de kos tenbesparende produktivlteitsstijging aanwezig. Werkgelegenheid TAE VAKBEWEGING heeft drie mo- tieven om de werktijdverkorting aan de orde te stellen. In de eerste plaats bestaat reeds lang het streven een 40-urige werkweek te reali seren. Om tc grote schokken te voor komen is de vakbeweging bereid dit doel in etappes te bereiken. Thans acht men het tijdstip gekomen voor dc tweede etappe. In de tweede plaats mogen op dit moment de lonen niet te fors stijgen, zodat men met name aandacht be steedt aan de secundaire arbeids voorwaarden, waartoe ook de werk tijd behoort. De forse stijging van d® produktiviteit zou bovendien de ver korting van de werktijd economisch goed mogelijk maken. In de derde plaats is een tijd van werkloosheid bijzonder geschikt om via werktijdverkorting de werkge legenheid tc verruimen. Korter wer ken kan een wapen zijn in de strijd tegen werkloosheid. Zowel de zorg van de regering voor een sneeuwbaleffect als het streven van de vakbeweging via arbeidstijd verkorting dc werkgelegenheid te be vorderen, zyn begrijpelijk. Niemand is echter gebaat bü ontsporingen en ongelukken in het economisch leven. Wij vragen ons daarom af, of een nieuwe bespreking op korte termijn tussen regering en Stichting van de Arbeid toch niet zinvol zou zijn, maar dan speciaal toegespitst op deze vraag stukken. Goede wil TT ANKZIJ de interventie van de Tweede Kamer is het mogelijk geweest de secundaire arbeidsvoor waarden voor de ambtenaren enigs zins gunstiger te doen uitvallen dan de regering aanvankelijk in het Ge organiseerd overleg had voorgesteld. De regering heeft haar goede wil ge toond. Niet ontkend kan worden, dat zij door de presentatie van haar voorstellen echter niet geheel vrij uit gaat. Het blijft te betreuren, dat het niet mogelijk is geweest de nieuwe voor waarden in het overleg te bereiken. De Kamer wees er reeds op, dat in feite door de communicatiestoornis sen in het overleg aan haar de niet geheel passende rol van onpartijdige scheidsman was opgedragen. De regering heeft gezegd, „met een schone lei" te willen beginnen. Het is te hopen, dat ook de ambtenaren bonden hiertoe bereid zullen zijn. De bespreking van de ambtenaren- positie hoort in het overleg thuis. Van beide zijden vraagt dit de no dige zelfbeheersing en soepelheid. Wanneer de partijen hiermee reke ning willen houden, zal deze pijn lijke botsing wellicht spoedig ver geven en vergeten zijn. Grote California wedstrijd ledereen die 10 wikkels van California soep-in-blik opzendt krijgt een leuk* Californla-verrasslng Extra! Wie zendt vóór 20 maart de meeste California wikkels aan: CALIFORNIA - HARDERWIJK? Prijzen: f 1000,- /800.-, 600.-, 400.-,/ 200.- SOEP-IN-BLIK

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1