Minister Beernink komt ambtenaren tegemoet Lekker! vla-flip We kunnen niet geloven dat Ronny verdronken is Massale opkomst Berlijnse betoging Commentaar Dutschke: Nederland goede voedingsbodem verzet tegen gezag Enkele wijzigingen in voorstellen rechtspositie Na aandrang van Kamer r Redactie Sextant neemt ontslag ZOON (6) AL TWEE MAAADEA SPOORLOOS PROTEST TEGEN HET LINKS EXTREMISME Belediging Journalisten op verboden terrein: 72 boete Voorspelling kwam uit maar tovenaars gepakt DONDERDAG 22 FEBRUARI 1968 (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister Beernink en staatssecretaris Van Veen hebben na aandrang van de Tweede Kamer enkele wijzigingen gebracht in hun voorstellen inzake de rechtspositie van de ambtenaren. Rudi Dutschke (links), de leider van de links-extremistisch ge oriënteerde groepering in West- Berlijn was er gisteravond ook bij toen er een fakkeloptocht werd gehouden van de Westermarkt Inaar Krasnapolsky. Doel van de jtoch: een openbare vergadering jtegen het Amerikaanse optreden in Vietnam. De bevriezing van de kindertoela ge zal zodanig worden uitgevoerd dat er met name voor lagere ambtenaren met grote gezinnen geen financieel nadeel uit zal ontstaan. Bij de wijziging van de Pre miespaarregeling zullen levensverze- kerings- en spaarkasvormen worden gehandhaafd. Zodra het beeld van de loonont wikkeling duidelijk zal zijn, zal de regering het Georganiseerd Overleg nadere voorstellen doen over een sa larisverhoging. Deze voorstellen zul len ongeveer medio 1968 of wellicht eerder gedaan worden. Met de Stichting van de Arbeid is contact opgenomen voor een bespre king over de mogelijkheid een deel van de salarisverhoging in de toe komst niet uitsluitend in percentages maar voor een deel in een vast be drag uit te keren. De bewindslieden zien er geen heil in om deze maatregelen alsnog in het Georganiseerd Overleg te brengen. Wel zullen zij de ambtenarenorga- nisaties per circulaire hiervan op de hoogte brengen. De nieuwe maatre gelen komen neer op een bezuiniging van acht miljoen. De oorspronkelijke voorstellen zouden 15 miljoen voor het rijk hebben opgeleverd. Met deze wijzigingen kwamen de bewindslieden met name de rege ringspartijen voldoende tegemoet. De heren Kieft (a.r.), Bode (c.h.), Rietkerk (lib.) en Fievez (kath.v.) constateerden dat „de pijn üit de voorstellen was weggenomen". Zij beklemtoonden overigens dat de in terventie van de Kamer niet nodig was geweest als men in het Georga niseerd Overleg wederzijds wat meer begrip had getoond. Minister Beer nink en staatssecretaris Van Veen belóofdén dat zij beiden graag „mët> AMSTERDAM De West- lerlijnse linkse studentenleider fcudi Dutschke vindt dat Neder- Snd een bijzonder goede voe- ngsbodem is voor het verzet jegen de autoriteiten en de over bid, wat door zijn links-extre- aistisch georiënteerde groepe- jing in West-Berltfn wordt ge propageerd. Hij zei dit gisteren |ij zijn aankomst op Schiphol. '„Ik ben naar Nederland gekomen hi de strijd tegen de huidige ge- Éigsdragers te coördineren", zei hij jtterlijk. In dit opzicht had hij vol- ens zijn zeggen veel geleerd van de jrovo's tijdens zyn vorige bezoeken an Amsterdam. >e uit Oost-Duitsland afkomstige stu- fent hield 's avonds een toespraak I het Amsterdamse Krasnapolsky. 'Voor een duizend-koppig pu- liek en onder het toeziend oog van hkele politie-ambtenaren keerde kitschke zioh fel tegen, wat hij pemde, het fascisme, met name in panje, het imperialisme en het ka- italisme van de Westerse wereld. Rt jongeren betuigden hun instem- iing met een krachtig applaus. Rookbom De bijeenkomst werd een ogenblik n Uiderbroken doordat voor in de zaal fn rookbom werd ontstoken. Er ltstond enige consternatie. ■■Voorafgaand aan de bijeenkomst okken enkele honderden jongeren ee in een fakkeloptocht door de, mnenstad. Zij droegen tevens •andoeken met zich mee en riepen e lerlei leuzen, waaronder „Jdhnson j oordenaar". Na afloop van de bijeenkomst, 'Ie verder rustig verliep, demon- ireerden enkele tientallen mensen de Nieuwe Zijdsvoorburgwal en [achtten het gebouw van de Tele- ...j AMSTERDAM De redactie van t maandblad Sextant, orgaan van Nederlandse Vereniging voor uele Hervorming, heeft haar ont- ingediend omdat het hoofd- festuur de eindredacteur drs. R. F. foegholt niet wil handhaven. De betreffende redacteuren, Gerard Ichwenke, Dick van Reeuwijk en tjico van Hees, zijn op voordracht bn drs. Roegholt, die zeven jaar de Indredactie van het NVSH-blad leeft gevoerd, benoemd. graaf met straatstenen! te bekogelen. De politie wist dit echter bijtijds te verhinderen en dreef de jongelui uit elkaar. Marechaussee Toen Rudi Dutschke op Schiphol aankwam werd hij we1! even apart genomen door de marechaussee. Na dit onderhoud zei de slecht gescho ren student, die was uitgenodigd door enkele Amsterdamse studenten organisaties, dat hem een verklaring ter ondertekening werd voorgelegd, Van de zijde van het ministerie van justitie werd echter gezegd, dat aan Dutschke geen verklaring ter ondertekening is voorgelegd. Hem is gewezen op de hier te lande bestaande voorschriften dat vreem delingen die politiek bedrijven geen ordeverstoring mogen veroorzaken of schade mogen toebrengen aan de Ne derlandse democratische samenle ving. Dutschke deelde mee dat hij niet kon verzekeren dat hij zich aan die voorschriften zou houden. Hem is daarna nog eens telefonisch op deze voorschriften gewezen. De studen tenleider zei daarop dat hij het wel zou merken als hij in strijd met de voorschriften handelde. een schone lei" het verdere overleg met de bonden wilden voeren. De Kamer verwierp alle moties, die tijdens het debat waren ingediend. De motie van de pacifist Wiebenga om de salarisverhoging van de amb tenaren in ieder geval op 4 pet te brengen kreeg alleen steun van PvdA, CPN en D'66. Voor zijn motie om het georganiseerd overleg te her openen en terug te komen op budget taire overwegingen kreeg drs. Wie benga buiten zijn fractie geen steun. Een motie van de socialist Laban om reeds de tussentijdse salarisver hoging voor 1968 in de vorm van een vast bedrag toe te kennen werd met 33 tegen 78 stemmen verworpen. De motie werd gesteund door PvdA, CPN, PSP en de KVP'ers Weijters en Boot. Met 35 tegen 76 stemmen werd een motie van de heer Laban ver worpen waarin werd gevraagd de ge wijzigde voorstellen alsnog in het ge organiseerd overleg te bespreken. Ook dit voorstel kreeg de steun van KVP-ambtenarenvertegenwoordigers Weijters en Boot. De heer Weijters handhaafde zijn motie, waarin werd gevraagd de voorgenomen wijzigingen in de se cundaire rechtspositie van de ambte naren niet ten uitvoer te leggen. Hij voegde hier echter aan toe: „tenzij nader overleg hieraan ten grondslag ligt. Zijn motie werd met 35 tegen 76 stemmen verworpen. De heer Boot had aanvankelijk een motie inge diend, waarin hij de regering vroeg stappen te ondernemen om de ver trouwenscrisis in het georganiseerd overleg te doen verdwijnen. Na de toezegging van de bewindslieden met een schone lei te willen beginnen trok hij dit stuk in. Behalve bij de oppositie bleek ook bij de regeringspartijen veel be langstelling te bestaan voor de kwestie van een salarisverhoging, die gedeeltelijk in een procentuele ver hoging en gedeeltelijk in een vast be drag werd gegeven. Met name de he ren Fievez (katjh. v.), Kieft (a.r.) en Rietkerk (lib.) vroegen de bewindslie den deze kwestie met, i de .Stichting van de Arbeid goed te onderzoeken. Minister Beernink beloofde dit maar zei tevens dat dit voor 1968 beslist niet mogelijk was. Doordat de personeelsstructuur bij de overheid afwijkt van die bij het bedrijfsleven zou het geven van een vast bedrag plus 2 pet. voor het overheidsperso neel neerkomen op een verhoging met 6 pet. Dit zou de vrije loonvor ming in het bedrijfsleven nadelig beïnvloeden evenals het thans ge voerde trendbeleid. Niet louter budgettair Minister Beernink handhaafde zijn stelling dat de regering het overleg met de bonden niet gefrustreerd heeft. De regering heeft gemeend haar uitgavenbeleid kritisch te moe ten bezien. Daarbij meende zij ook de rechtspositie van de ambtenaren te mogen betrekken. Zij heeft hierbij gezocht naar wijzigingen die in de regelingen zelf gelegen waren en op hun eigen merites konden worden beoordeeld. Het zijn derhalve geen louter budgettaire overwegingen ge weest, aldus de minister. De bewindsman betoogde dat het tegenover de volksvertegenwoordi ging noodzakelijk is het budgettair effect van deze maatregelen aan te geven. Maar nog niets lag vast, aldus minister Beernink. Overleg was mo gelijk en zinvol. Niet de regering heeft het overleg gefrustreerd maar de bonden hebben het overleg onmo gelijk gemaakt. Minister Beernink erkende dat hij zijn memorie van toelichting, met de wetenschap van nu wellicht wat ge nuanceerder zou hebben geschreven. Maar dit is nakaarten. Hij deelde voorts mee niet het voornemen te hebben verdere maatregelen In het rechtspositionele vlak te overwegen. Binnen 15 tellen klaar: yoghurt (Van onze correspondent) UTRECHT Op donderdag 28 december 1967 verlaat de zes jarige Ronny Dekker 's middags om half drie de ouderlijke wo ning aan de Kerkweg 22 in Utrecht. Het jongetje, gekleed in beige jas, blauwwitte das, rode trui en grijze geruite broek, zegt zijn moeder, dat hij op kerstbomenjacht gaat. Twee uur later, de moeder wordt ongerust, is Ronny spoorloos. Vandaag, twee maanden later, is nog steeds niet bekend waar de oud ste zoon uit het gezin van drie kin deren van de familie Dekker ver blijft. Is hij verdronken, zoals een straatvriendje beweert, of is Ronny het slachtoffer geworden van een misdrijf? De ouders vragen zich dagelijks af waar hun kind kan zijn. Ze hebben zich al moeten verenigen met de gedachte dat hij dood is. Maar ze willen het zeker weten. „Vonden we tenminste zijn lijkje maar, dan kon den we hem begraven. Aan deze onzekerheid moet een einde komen. Dit is geen leven." Mevrouw Dekker, sinds die 28ste december dagelijks zoekend langs het water, kan zich die middag nog goed herinneren. Na uren zoeken vertelde een vriendje dat Ronny in de Weerd - singel op de Bernuurde Weerd is gevallen. Twee dagen aan een stuk wordt er gedregd. Er wordt alleen een kaplaars gevonden. De politie neemt daarom aan dat Ronny ver dronken is. De familie Dekker niet. VREEMDE MAN Nog goed ligt het in hun geheugen hoe hun zoontje Ronny begin decem ber thuiskwam en vertelde dat een vreemde man hem op weg naar school had aangehouden. Ga je met' me mee dan krijg je wat geld. Nee, had Ronny gezegd, ik mag niet van mijn moeder. De man was hem tot aan het schoolplein gevolgd. Sinds die dag tot aan de dag dat Ronny De zesjarige Ronny Dekker verdween op 28 december. Sinds dien is er niets meer van hem gehoord of gezien. Is de jongen verdronken, zoals een, vriendje beweert, of is hij het slachtoffer van een misdrijf? wordt vermist, slaapt de jongen niet meer rustig. Bijna elke nacht treft zijn moeder hem naast zijn bed aan. Zijn lakens zijn gescheurd alsof hij heeft ge vochten. Als zijn ouders hem de volgende dag vragen of hij gedroomd heeft, antwoord Ronny ontkennend. Zou het niet kunnen dat Ronny van die man droomde. Heeft die zelfde kerel misschien ook de hand in de verdwijning van ons kind, vraagt mevrouw Dekker zich af. Ze kan het verhaal van het straat- vriendje niet geloven. Ronny ging nooit ver uit de buurt. Bij de Bernuurde Weerd kwam hij nooit. Zijn vriendje vertelde dat ze visjes gingen vangen. Het ene moment ook dat ze met z'n drieën waren. Als je het hem op een andere WEST-BERLIJN Naar schatting 150.000 Westberlijners hebben gisteren in West-Berlijn een pro-Amerikaanse demonstra tie gehouden als antwoord o^> een zondag jl. gehouden anti-Ameri kaanse betoging, waaraan 10.000 mensen hebben deelgenomen. Het motto waaronder het West- berlijnse stadsbestuur de beto ging had georganiseerd luidde voor „vrede en vrijheid". Het stadsbestuur, dat Amerika heeft geprezen wegens de bescher ming van West-Berlijn, werd luid toegejuicht Alle grote politieke partyen steun den de actie Er waren Duitse en Amerikaanse vlaggen meegevoerd en borden met het opschrift „wij danken Amerika". Tegendemonstran- ten werden afgeranseld, uitgeschol den en bespuwd. Hun spandoeken Terwijl Rudi Dutschke in Am sterdam demonstreerde, werd in West-Berlijn een massale tegen- demonstratie tegen hem en zijn volgelingen gehouden. Er kwa men 150.000 Westberlijners op de been om te protesteren tegen de Vietnam-conferentie, zoals deze het afgelopen weekeinde door de Socialistische Studenten Federatie was georganiseerd. en rode vlaggen werden verscheurd of verbrand. De politie vertelde dat zij 33 mensen een pak slaag heeft be spaard door hen te arresteren. Na de betoging bropeerden ruim vijftig jongelui het bureau van de uiterst linkse studentenbond van Rudi Dutschke, die in Nederland vertoeft, op de Kurfürstendam te- bestormen. De politie verhinderde TERWIJL omstreeks 150.000 West berlijners demonstratief toonden, dat zy niets van zyn ondermijnende activiteiten moesten hebben, was de uit Oost-Duitsland gevluchte West- berlijnse linkse studentenleider Dutschke in Nederland. Blijkbaar werd de grond in Berlijn hem even te heet onder de voeten en gaf hij er de voorkeur aan een of ficieel excuus te zoeken in het aan vaarden van een uitnodiging, in Am sterdam te komen spreken. Er zijn overal wel mensen, die naar hem wil len luisteren. Dutschke is het voorbeeld van een jongeman, die de vrijheid, die het Westen hem bood, misbruikt en zelfs de gastvrijheid, die hem buiten eigen land wordt geboden, niet naar waar de weet te schatten. Ook in Amsterdam spoorde Dutschke aan tot revolutie. Nederland zou een bijzonder goede voedingsbodem zijn voor verzet tegen de autoriteiten en de regering. Wat in de hoofdstad gebeurde is een belediging, 'met name van de jongeren, studenten inbegrepen, die bepaald niet kritiekloos staan tegen over de gevestigde politieke en maat schappelijke orde in ons land, maar de methoden van de Dutschkes van de hand wijzen. Het hoeft niet tot tegendemonstraties te komen, zoals in West-Berlijn, die door bepaalde bladen in mini-for maat werden verslagen en soms zelfs als een kwalijke zaak werden be handeld. Berlijn is een uitzonderings geval. Gehoopt mag worden, dat met name de jongeren tot wie Dutschke zich richt, zich niet om de tuin laten lei den door de sensatie, die zijn optre den meebrengt. Dan zal dit niet meer dan een storm in een glas water blijken te zijn. dit echter. Tijdens en na de beto ging zijn volgens de politie 25 men sen bij kloppartijen gewond ge raakt. Drie moesten naar het zie kenhuis. De socialistische burgemeester van West-Berlijn, Klaus Schütz, zei in zijn toespraak tot de grote menigte, dat de communisten in Oost-Berlyn de oproep tot de tegendemonstratie een hetze hadden genoemd. De de monstranten zouden op bevel van het stadsbestuur, de werkgevers en de vakbondleiders naar het stadhuis- huisplein, genoemd naar president Kennedy, zijn gestuurd. Schütz herinnerde de communis ten eraan, dat de demonstratie in het vrije deel van Berlijn werd ge houden en niet in het Walter Ul- brict-stadion in het oosten van de stad. Daar worden zoals bekend bij eenkomsten gehouden, die herinne ren aan de periode waarin Hitier het Duitse volk naar de ondergang sleurde. In Parijs In Parijs hebben tegen de oorlog in Vietnam betogende studenten een stropop die de president van de VS moest voorstellen, in band ge stoken. Eerder op de dag hadden zij Vietcong- en Noordvietnamese vlaaggen op de Sorbonne-universiteit geplaatst. Terwijl de met petroleum natge maakte stropop feil brandde men had het ding aan een monument op het Sint-Michelsplein gehangen riepen de betogers in spreekkoor „Johnson moordenaar!" Intussen voerden zij Indiaanse krijgsdansen uit. Anderen plakten stroken waarop stond Boulevard van het heldhaftige Noord-Vietnam, over straatnaamborden. Enkele brand weerlieden beklommen later het spekgladde dak van de Sorbonne om de vlaggen te verwijderen. De be toging was georganiseerd door het verbond van Franse studenten, dat met een „dag voor Vietnam" wilde protesteren tegen de Amerikaanse inmenging in de strijd in Vietnam en het nationale bevrijdingsfront wilde steunen. keer weer vraagt, komt hij met een ander verhaal. Het verdriet in het gezin Dekker blijft groot. De vader die in Zaan dam werkt, ziet elke avond wel aan het gezicht van zijn vrouw dat hun kind nog niet gevonden is. De men sen kunnen zich niet voorstellen wat het is, zegt mevrouw Dekker: Ze zeggen: laat die politie toch beter dreggen. Dat heb ik ook gevraagd. De Weerdsingel staat in verbin ding met de Vecht. Er ligt zoveel rommel in, oude auto's, brommers, meubilair, als die jongen verdronken is kan hij er wel onder liggen. Maar de politie doet niets meer. Ze kijken elke dag, zeggen ze, maar dreggen mogen ze niet, want de Vecht is van rijkswaterstaat. Ze laten een moeder al twee maanden in wanhoop, ik kan zo niet verder leven, hier moet een einde aan komen. KINDERBIJSLAG Ze sturen ook nog gewoon de kinderbijslag. Voor hen is Ronny officieel vermist, voor de wet is hij niet dood. Gistermiddag toen ik langs de Vecht reed, kreeg ik weer wat hoop. Bij een brug stonden een stel kinderen en een hond. Het beest stond naar het water te kijken en blafte. De kinderen beweerden dat ze armpjes van een baby in het water hadden gezien. Iedereen kwam kijken, ze begon nen te dreggen met harken en stok ken. Ik ben er de héle middag bij geweest, op het laatst kwam de po litie. Die geloofde niet dat er iets aan de hand was. Als het een lijkje is, komt het wel boven drijven, zo zei een agent. Maar mevrouw Dekker geeft het niet op. „Ik blijf zoeken, ik Weet dat ik hem kwijt ben, ik zie geen centje leven meer, maar we zullen hem op z'n minst toch begraven." De moeder van Ronny Dekker kan niet geloven dat haar zoon tje is verdronken. Toch zoekt ze bijna dagelijks langs de water kant. BRUSSEL Een reportageploeg van de (franstalige Belgische radio- en tv-omroep is gisteren veroordeeld tot een boete van 72 wegens het betreden van de terreinen van een kolenmijn zonder toestemming van de directie. De ploeg maakte in maart 1965 op namen in een Luikse kolenmijn, die door stakers was bezet. Zij hadden op uitnodiging van de stakers de terreinen betreden om interviews af te nemen, zonder uitdrukkelijke van de (franstalige) Belgische radio toestemming van de directie, die ver klaarde dat haar terrein strikt ver boden was voor alle onbevoegden. De journalisten voerden aan dat deze zaak het recht van volledige voorlichting van het publik en de uitoefening van de taak van de jour nalisten in het geding bracht. DAR ES SALAAM In de Afrikaanse staat Tanzania zijn zeven medicijn mannen. die elk jaar door de dorpelingen in hun gebied werden betaald om voor goed weer te zorgen, in hechtenis genomen.nadat een hagelbui zware schade had toegebracht aan de oogst toen de betalingen waren gestaakt. De inboorlingen hadden dit jaar besloten overstromingen of droogte te ris keren en de tovenaars geen „weerpremic" meer te geven. Korte tjjd later verwoestte hagel een deel van de oogst. De juichende medi cijnmannen voorspelden nog meer hagel en werden opgepakt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 11