Huwelijken de ether via PUZZELHOEK K Commentaar GRATIS STERC0C0S CATALOGUS RADIOZENDAMATEUR: NIET TE NEGATIEF OVER ONZE HOBBY! PnPII'GII worc't u °P t v- gepresenteerd. uUilii UU Stuur een briefkaart aan: Antwerpse Philharmonie onder Eduard Flipse Sir Donald Wolfit overleden VANAVOND TE ZIEN VANAVOND TE HOREN MAANDAG 19 FEBRUARI li Kt Kruiswoord-puzzel Horizontaal: 1. deel, 4. koemest- yocht, 7. reden, 10. zijtak Rhone, 12. tropische slingerplant, 14. wiel, 15. hoenderachtige vogel, 17. doorweekt, 18. laag schoven op de dorsvloer, 20. gravure, 21. niet dezelfde, 22. voor voegsel, 24. jongensnaam, 26. van elk •venveel (op recepten), 27. tijdreke ning, 29. buurtschap onder de Dr. gem. Borger, 31. was president van Amerika, 33. meisjesnaam, 35. soort van hond (meerv), 36. niet goed door bakken, 37. gast Verticaal: 1. lid van het Hogerhuis tn Engeland, 2. stok, 3. kever, 4. stre ling, 5. doornachtige plant, 6. kraam, 8. latwerk, 9. berg, 11, deel van Over- ijsel, 13. kleine gier, 16. elk, 19. ope ning, 20. tijdrekening, 23. nevens, 25. riviertje op de grens van Drente en Overijsel, 26. koemestvocht, 27. Euro peaan, 28. leeftijd (Fr). 30. hemelli chaam, 32. voorwerp om te snijden, 34. eer. MONSTER—LEERDAM Oplossing vorige puzzel: 1. model, 2. optie, 3. Nethe, 4. stier, 5. talud, 6. extra, 7. resem. „Na alle publikaties (ook in uw blad) over storingen ver- voorzaakt door radiozendama teurs, wil ik u verzoeken ook eens de positieve kant van deze hobby te belichten." Dit schreef dezer dagen de heer I. A. Botte- ma uit Rotterdam-Zuid. Op een zolderkamer, temid den van draden, knoppen en kastjes, voert de heer Bottema (22) een pleidooi voor zijn liefhebberij. „Ik ben hier he lemaal weg van, omdat ik met mensen over de hele wereld kan spreken. Met een betrekkelijk kleine apparatuur overbrug je een grote afstand." De zender van de heer Bottema is bij de PTT die zendmachtiging verstrekt en elke amateurzender keurt ingeschreven als PA0BRM. Hier New York! Terwijl we praten, wordt hij opge roepen door twee Amerikanen. „Go ahead", zegt hij tegen een zekere Pe ter in New York City. Ze wisselen gegevens uit over de sterkte van hun apparatuur, en verzekeren elkaar binnenkort nog eens contact op te zullen nemen. „De voertaal is overwegend Engels. De meeste taalmoeilijkheden ontstaan met Zuid-Amerikanen, die vrijwel altijd alleen Spaans spreken." Onderwerp van gesprek is bijna al les: het gezin, het weer, de woon plaats, de techniek, gegevens over de landen van de gesprekspartners. Alleen de politiek is een verboden terrein. „Het mogen zenden is nu eenmaal een gunst van de regerin gen, en die willen geen moeilijkhe den. Als je toch over politiek praat, kun je in Nederland een zendverbod van negen maanden krijgen. De veiligheidsdienst controleert of de zendamateurs zich aan de regel houden dat politiek taboe is. Een boete is in Nederland nog nooit voor gekomen; twee weken niet zenden was al een hele straf. In Rusland wonen de meeste zend amateurs en in Duitsland is de dichtheid drie keer zo groot als in Nederland." De heer Bottema is nu vier jaar zendamateur. In die tijd heeft hij heel wat kennissen gekregen via de ether. In Duitsland gaat hij elk jaar een aantal van die vrienden opzoe ken. Fins leren „Deze hobby is ook een manier om talen te leren. Ik ben nu met Fins bezig. Er zijn ook vrouwen die zen den en in de Verenigde Staten zijn via de ether zelfs huwelijken tot stand gekomen. In Nederland zenden maar enkele dames; in Rusland woont het grootste aantal: acht procent van het totaal." Aan de wanden van het zolderka mertje zijn een groot aantal kaarten opgeprikt. Als er een goede verbin ding is geweest sturen de amateurs, ter bevesting daan-tan, elkaar een kaart Radiozendamateurs verlenen soms hulp bij reddingsacties. Zeeuwse amateurs zijn tijdens de watersnood ramp in 1953 een schakel geweest bij het coördineren van de hulp. De heer Bottema: „Het is ook een keer gebeurd dat een Nederlander in Ecuador, wiens moeder op sterven lag, voortdurend door een zendama teur op de hoogte werd gehouden van de toestand." Positieve kanten voor het grij pen: hulpverlening in nood, con tact met mensen over de hele wereld, een directe methode van talenstudie, èn zelfs huwe lijkskansen! Stercocos, Postbus 68, Amsterdam. ROTTERDAM Het was een goe de gedachte van het Philharmonisch geweest om voor de „Prom" van za terdagavond in de Grote Doelenzaal het orkest uit te nodigen, dat sinds jaren wordt geleid door onze vroege re dirigent Eduard Flipse, te weten de Antwerpse Philharmonie. Het orkest heeft nog wel niet hele maal het peil van b.v. ons Rotter dams orkest, maar Flipse heeft in betrekkelijk korte tijd toch bereikt, dat het ensemble tot de zeer goede middenklasse gerekend kan worden. In het openingsnummer van de - avond. Schuberts onvolprezen Achtste symfonie („Unvollendete") bleek al direct, dat het strijkerskorps van zeer behoorlijk gehalte is al leen de altgroep zou nog versterkt kunnen worden terwijl het koper veelal voortreffelijk werk levert. Bij de houtblazers vielen soms enkele onzuiverheden te constateren, die waarschijnlijk mede werden veroor zaakt door het bepaald niet mooie instrument van de eerste hoboïst. Clarinet en fluit bleken daarente gen weer zeer sterk bezet. Schuberts werk kreeg een bijzonder boeiende vertolking, doordat de dirigent een sobere, vrij strakke, lezing bleek voor te staan, waardoor de muziek voor zichzelf kon spreken. Van de in Kortrijk geboren pia- LONDEN Sir Donald Wolfit, die in de Britse toneelwereld gold als de laatste van de grote toneelspelers en tevens toneeldirekteuren, is zaterdag in de leeftijd van 65 jaar overleden. Hij maakte naam als Shakespeare- vertolker. Hij speelde echter ook even overtuigend andere figuren. Hij begon zijn loopbaan van to neelspeler en toneeldirekteur in 1937 toen hij zijn eigen gezelschap vorm de. Voorts heeft hij naam gemaakt als filmacteur. Bekende films van hem zijn „Roorn at the top", „Tril by", „The Pickwick Papers", „Law rence of Arabia" en „Becket". Vorig jaar kocht hij een eigen schouwburg. In 1957 werd hij in de adelstand ver heven. Hij is driemaal gehuwd ge weest. Zijn derde vrouw was de be kende actrice Rosalind Lind. Wolfit was een harde werker. Hij heeft een autobiografie geschreven onder de titel „First Interval". Een hartziekte heeft een einde aan zijn leven gemaakt. Prijswinnaars puzzel De prijswinnaars van de puzzel uit ons Zondagsblad van 10 februari zijn: D. J. Nijman, Timorstraat 10 te Dordrecht ƒ5,-; A. van Herk, Hoofdweg 337 te Rotterdam ƒ2,50 en K. Belderblom, Van Vlietstraat 25 te Nieuw Lekkerland 2,50. id. t. op. 18. Svjatoslav Richter, plano. III. Sergei Pro kofiev. SymphonJe nr. 8 in es op. 111. Hilversum I, 402 m. NCRV 18.30 Nws. en weerpraatje. 18.45 Act. 19.00 Op de man af. praatje. 19.05 Oude en klass. kamdrmuz. 19.30 A. Lichte gram, muz.: B. Stereo: Mod. ork. werken (gr.). 22.15 Kron. over boeken, schrijvers en to neel. 22.30 Nws. 22.40 Avondo verdenking. 22.50 Stereo: NCRV-Vocaal ens. 23.10 Stereo: Fluit, altviool en harp. 23.30 Mod. blaaslnstrum. Muzikale lezing. 23.55 - 24.00 Nws. Hilversum II. 298 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Radlojourn. 18.23 Ik verbind U door..;, praatje. 18.30 De tafel van (half) zeven: gevar. progr. (19.08 Paris vous parle.) 19.30 Nws. 19.35 R.V.U.: Waaruit bestaat de verhouding Surina me - Ned. Antillen. NRU: 20.05 Over mod. voor het eerst ln Nederland gebrachte stukken. 2040 Jazzmuz. 21.00 Licht muz. progr. 21.30 De geschiedenis van het hoorspel: docum. 22.15 Lichte gram. muz. 22.20 Progr. van de Bond zonder Naam. 2240 Nws. 22.40 Act. 22.55 Ste reo: Licht gevar muz, progr. 23.55 - 24.00 NWS. GRAM. PLATENPROGR. DRAADOMROEP VANAVOND lt.00-20.00. I. Mlly Balaklrev. Symphonle nr. 1 in C gr. t. II. Sergei Rachmanlnov. Concert voor plano en orkest nr. 2 ln TELEVISIE V.tVWOYD Nederland I. NTS; 18.50 Plpo de clown. STER; 18.56 Recla- NTS: 19.00 Journ. STER: 19.03 Reclame. CVK/I- KOR/RKK: 19.06 Kenmerk, In formatierubriek over kerk en samenleving. AVRO: 19.32 Tie ner-magazine. STER: 19.56 Re clame. NTS; 20.00 Journ. STER: 20.16 Reclame. AVRO: 20.20 Docum. over de Stichting geestel. en llchamel. ge handicapten. 21.20 Peyton Pla- TV-feull. 22.10 Actie: Eén op de twaalf. NTS: 22.35 - 22.40 Nederland H. NTS: 18-50 Pl po de clown. STER: 18.56 Re clame. NTS: 19.00 Journ. NCRV: 19.03 Alarm ln de ber gen. TV-feulll. 19.28 Liedjes uit voreger Jaren. NTS: 20.00 Journ. STER: 20.16 Reclame. NCRV 20.20 Stoelendans, muzi kale komedie (6). 20.50 Radetz- ky-mars. TV-spel (dl. 2). 21.45 Act. rubriek. 22.10 Pasfoto. 22.20 Humanistisch Verbond: Bezwaren tegen het Huma nisme. discussie. NTS: 22.50 - 22.55 Journ. Nederl. progr., kana- 10. 18.25 Passe-par- tout: Franse les (herh. les 12 en 13). 18.55 Zandmannetje. 19 00 De wereld la klein: Slan- elglë, 2 en genbezweerders, tv-fllm. 19.25 Vergrootglas op de postzegel. 19.40 Openbaar Kunstbezit. 19.52 Meded. en weerber. 20.00 Nws. 20.25 Orson Wells-re- prospectlve: De lady van Shanghai. 21.55 Val ln het duister, verhaal v. Ambrose Blerce. 22.15 Gastprogr.: de Vlaams-nationale gedachte en actie (1). 22.45 Nws. Hilversum I. 402 m. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Klass. gram. muz. Nws. 742 Act. 7.45 reo: Gewijde muz. 8.30 Nws. 8.32 V. d. hulsvrouw. 9.15 Ra diokoor. 9.45 Waterst. 9.40 Schoolradio. 10.00 Theol. ether leergang. 10.35 Stereo: U- trechts blaaskwlnt. 11.00 Nws. 11.02 V. d. zieken. KRO: 12.00 Gevar. progr. (pl.m. 12.23 WIJ van het land; 12.27 Meded. voor land- en tuinbouw; 12.30 Nws. 12.40 Act.). 14.05 School radio. 14.30 Muzikaal middag magazine. (16.00-16.02 Nws.). 17.00 Overheidsvoorlichting. 17.10 Voor de kinderen. 18.00 Volksliedjes. 18.20 Uitzending van de CPN. Hilversum II. 298 m. Avro: 7.00 Nws. en ochtendgymn. 7.20 Lichte gram. muz. VPRO: 7.55 Deze dag. AVRO: 6.00 Radio- Journ. 8.20 Lichte gram. muz. (Om 8.30-845 De groenteman.) 8.50 Morgenwijding. NRU: Uitgebreide reportage. I Stereo: Muz. uit de Middeleeu wen en Renaissance (opn.). AVRO: 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen. (Om 11.00-11.02 Nws.) 11.55 Beursber. 12.00 Stereo: Radtophilharmo- nisch sextet. 12.27 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw, 12.30 Voor de landbouw. 12.40 Sport- revue. 13.00 Nws. 13.10 Radio journaal. NRU: 13.30 De lichte Muze belicht: De operette. 14.30 Rostrum of Composers: intern, forum: modern strijk kwartet. AVRO: 15.00 Oog om oog, hoorspel. 15.35 Stereo: Mezzo-sopraan en piano. 16.00 Nws. 16.02 Stereo: Pianorecital. 16.25 Voor de jeugd. 17.15 Dlxlelandmuzlek (gr.). 17.30 Grammofoonmuziek voor de tieners. Hilversum III. 240 m. en FM-kanalen. VARA: 9.00 Nws. 9.02 NAR: Onze Nederlandse Artiesten Revue op de plaat. 10.00 Nws. 10.02 KILnk -klaar, zonder nonsens. (11.00 Nws.) 12.00 Nws. 12.02 Voor tieners. 13.00 Nws. 13.02 Gevar. platen- progr. (14.00 Nws.) 15.00 Nws. 15.02 Er -Jee - Em - Drie. 16.00 Nws. 16 02-18.00 Licht pla- tenprogr. (17.00 Nws.). nist-componist Frangois Glorieux werd vervolgens het indertijd door Béjart voor de Balletten van de 20e eeuw bestelde vierdelige „Mouve- ments" voor piano, koper en uitge breid slagwerk ten gehore gebracht, waarbij Glorieux zelf de piano-soli speelde. Het werk bleek doorzichtig geschreven; in de snelle „bewegin gen" overheerste weliswaar de moto riek, waarbij evenwel vaak verras sende ritmische trouvailles vielen waar te nemen, maar zeer fraaie mo menten bleken de inleiding en het koraal-achtige derde deel te bevat ten. Onder de opvallend duidelijk lei dende Flipse leverden de koperbla zers, de drie slagwerkers en Glorieux zelf een kranige prestatie met klankvol en vaak verbluffend vir tuoos spel. Na de pauze gaf het Antwerpse orkest een hoogst boeiende interpre tatie van een „oude liefde" van de dirigent: de symfonische suite „She- herazade" van Rim^ky-Korsakoff. Ook hier vielen wel eens kleine on zuiverheden waar te nemen, maar deze vielen volkomen in het niet bij het warmbloedige en steeds attente musiceren van onze zuiderburen, tter- wijl Armand Vandevelde de obli gaat-vioolpartij met de nodige ex pressiviteit ten gehore bracht. Het talrijke publiek heeft dirigent Flipse die tevens de werken van een korte toelichting voorzag en zijn orkest een zodanige hulde ge bracht, dat er nog een toegift moest volgen: de met veel élan gespeelde Hongaarse dans in G van Brahms. P. Veenstra Over dit tv-weekend zou werkelijk niets te zeggen zijn geweest ware het niet dat ineens in een alleraardigste operette-uitvoering van het Zweites Deutsches Fernsehen van Carl Zeiler Der Vogelhandier" Christel opdook. Het was de zangeres Lucia Popp (o.a. Königin der Nacht in Mozarts Zauherflöte) die bewees dat werke lijk operatalent nog briljant voor handen is. Indrukwekkend, het na tuurlijke gemak van dit zingen. Behalve uiteraard de reportages van de Olympische Winterspelen was slechts nu en dan een enkel programmapunt de moeite waard; o.a. de Jan Veemnan-reportage van Israels woestijnen als toekomsti ge natuurreservaten. Er zal dan echter eerst wel vrede voor de men sen moeten komenwil er vrede voor de dieren zijn. In Godfried Bomans' solliciteer- programma ging ook onze keus uit naar kandidaat nummer twee. Jam mer echter dat hij de vraag over het grote belang van Luthers bijbelver taling voor de Duitse taal miste. De heer I. A. Bottema positief geluid Suikerklontjes als Isd LONDEN Paardemest, koekkruimels gemengd met gras en kindersnoepjes worden aan Engelse verslaafden verkocht als marihuana of lsd, aldus het tijdschrift Me disch Nieuws. Een vierkante centimeter van het spul wordt op de zwarte markt als cannabis verkocht voor een pond sterling. Een medisch ambtenaar, dr. David Patterson, zei tot de ontdekking hiervan gekomen te zijn bij het onderzoe ken van stoffen die door de politie als gevaarlijke mid delen werden beschouwd. Suikerklontjes met het merk lsd worden eveneens voor een pond verkocht, heroïne- tabletten, waarvoor tot vijf pond per stuk moet worden neergeteld, bleken uit zuivere saccharine te bestaan. Kindersnoepjes die normaal tien stuks voor een penny kosten, worden op de zwarte markt voor een shilling per stuk verkocht. Ned. 1 AVRO 8.20 uur Eèn op problemen van de geestelijk en lichamelijk gehandicapten. 9.20 uur Peyton Place (deel 18 en 19). 10.10 uur Vervolg van Eèn op twaalf. Ned. 2 NCRV 7.28 uur Rien van Nunen en Bert van Dongen zingen, liedjes uit vroeger jaren. 8.20 uur Stoelendans, een muzikale comedie door Jaap Molenaar. Laatste deel. Rik en Broes hebben nog een half uur 8.50 uur Radetzky mars (2) Bloeitijd en ondergang van de Oostenrijkse monarchie. 10.20 uur Bezwaren tegen het Humanisme (discussie). Hilversum I NCRV I 7.30 uur André Previn op de licht toer en als pianist en dirigent van klassieke muziek (gr.). 10.15 uur Radiokroniek Literama over boeken, schrij vers en toneel. 11.00 uur Moderne blaasinstrumenten en hun nog leven de oervormen. Ditmaal De jachthoorn. Hilversum II NRU 8.05 uur Moderne voor het eerst in Nederland gebrach te toneelstukken. 9.30 uur De geschiedenis van het hoorspel. 10.55 uur Metro's Midnight Music (stereo). 20 HOOFDSTUK VII Na het gebeurde met kleine Riekie vermeed Freek om lekeurig Ko. Hij had daarbij geen gedachte aan trouw ontrouw en ook was het niet dat hij geen medelijden i zijn kameraadje had, maar hij wilde niet herinnerd wor aan die middag, niet ook aan zijn gedachten en aan stemming van toen. Dat gevoel alsof alles plotseling vei derde, wilde hij vergeten. Maar al dit doen en laten b J onbewust. Hij kon niet onder woorden brengen waarom Ko ontweek, het ging vanzelf. Toch stak nog dagenlang herinnering aan het gebeurde met Riekie Sol uit zichzelf kop op. Wanneer hij dacht het vergeten te hebben, kee het in zijn dromen tot hem terug, dan zag hij weer springende, touwzwaaiende meisje. Hij zag haar ogen, h haar in de twee vlechtjes, hij zag haar jurkje, haar scho haar voetjes, die meedansten met het springende vriendin j tje in de bocht van het touw. Vreemd, toen zij nog leeja had hij haar nog nooit zo duidelijk gezien als nu late zijn dromen, die altijd eindigden in het ontzettende onge in het neerliggen van dat kleine verminkte iets, dat meer Riekie Sol was. t _r -c i- Queeny's dochtertje was een mooie baby. Wanneer zij etmsi de wagen mee uitreed, bleven de mensen )staan en k(w*>l' haar na. En Queeny was een vlot moedertje, sportiej kwiek, vol lachen en grappen als een jong meisje, war zij ook het uiterlijk behouden had. Freek had eerbied voor Queeny gekregen; zoals zij, zijn moeder nooit geweest en zo was zij nog niet, troui als Queeny was er geen tweede, dat kon ook niet. Die zomer, toen ze bij oma in Den Haag logeerden,] Freek zich stierlijk verveeld, ondanks dat vader erbij wat anders nooit gebeurde als hij een enkele maal naar ging. Alles in het grote-stadshuis ademde deftigheid: de gangen, de dikke lopers en tapijten, de geruisloze bed» van dingen, waarvoor geen bediening nodig was en d thuis altijd zelf deed. Vader was dikwijls weggeweest zaken en als moeder dan nog met hem meeging, had de van het huis op het kind, dat daarvoor zo gevoelig wasj zware beklemming gelegd, alsof hij maar moeilijk kon men. In die tijd was Freek korzelig geweest en kribbij oma iets voorstelde had hij er juist geen zin in. Hij gal om een mooi park, om flaneren op de wandelpier of boulevard, hij vond het afschuwelijk als moeder hem dag uit zo mooi maakte en hem gedurig vermaande netjes en welgemanierd te zijn. Het was of alle oude porl ten en schilderijen van grootvaders en grootmoeders moeder en oma hem misprijzend aankeken. Freek zou gi zijn tong tegen hen uitgestoken hebben, maar durfde niet omdat hun aanwezigheid zo tastbaar was. Toen hij met vader naar huis ging, moeder bleef die week uit, wachtte Queeny hen op in de huiska met baby Mol op de arm. Zij had gezorgd dat er thee wa limonade, en eigengebakken koekjes had zij meegebracht oom John kwam ook die middag eten. Met een juichkreet was Freek haar in de armen gevlo zodat zij haastig met een klein gilletje haar baby in ve heid had moeten brengen op de divan. Oh, boy... let jij toch op! Maar toen had zij zich door hem in de rondte trekken en heel haar gezicht was zonnigheid en lai geweest, tot vader haar van zijn zoon bevrijdde en haar klinkende zoen gaf, die zij even luidruchtig en vrijmo beantwoordde. Freek wist later niet of op die dag naast zijn genegeiijHc voor haar, de verering was ontstaan. Maar wel had hij heel bewust en klaar ervaren hoeveel hij van zijn tante hield. Hij moest voortdurend naar haar kijken het sprankelen van haar ogen, die zij dan dichtknijpen tot glanzige spleetjes, naar haar frisse mond, waarin a schittering te zien was van tanden en dan luisterde h, graag naar haar stem: langzaam, slepend, net of zt v< woord goed moest kauwen voor zij het uitsprak. kende elke intonatie van die donkere zachte vrouwen! In september, een paar weken na het ongeluk met zusje, gingen Queenie en Freek met baby Mol naar strand. Het was een prachtige, zonnige najaarsdag, een afs(DO van de zomer. Freek was zijn tante tegengekomen op de zandweg woensdagmiddag en nu liep hij vanzelfsprekend met mee. Baby Mol zat in haar wagentje te kraaien en sloeg handjes en voetjes. Freek speelde verstoppertje met 1 kroop weg achter haar moeder en kwam te voorschijn aan de éne, dan aan de andere kant, tot het kleintje te werd en Queeny hem lachend verzocht op te houden. O, kijk eens, riep Freek, in „Mara" komen nie mensen wonen, ze hangen gordijnen op! Queeny-keek naar de bedoelde villa en knikte. Tege wintertijd, wel, dat is een beetje ongewoon. i Een nare villa, overdacht Freek hardop. Wie n( nu zijn huis „Mara"? Naomie noemde zich Mara toen ze erg in de put zat, maar een huis kan toch niet in de zitten. (Wordt vervolg «s Fit Apc TELEVISIE MOR' Nederland I. NTS/NOT: 10.20-12.00 School-tv. België: Nederlands progr. Kan. 2 en r 8chool-tv. 5-15.10

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 6