CONFLICT NADERT Commentaar KI vieirimmchapbijna gereed Vietcong slaat weer hard toe ft VLIEGVELD BESCHOTEN KVP-bestuur zonder radicalen zinloos Franse vissers beletten lossen lading Urker tong Ichtpaar verongelukt op huwelijksreis Duizenden studenten betoogden in West-Berlijn tegen VS DEN HAAG Het conflict rondom de bestuursverkiezing in de KVP nadert zijn ontknoping. In politieke kringen verwacht men dat de commissie van goede diensten (bestaan- j de uit de heren Cals, Romme, Maenen en Van Rijckevorsel) 1 die vorige maand is ingesteld met de opdracht de mogelijk heden tot oplossing van het conflict te onderzoeken, nog deze week haar arbeid zal afsluiten. vC Wat zegt Schmelzer vanavond? Opperman randt studente aan Nederlandse handelsmissie naar Polen alles goed Vrijgelaten piloten teru" in Amerika 5 MAANDAG 19 FEBRUARI 1968 Van onze parlementsredactie Met het Italiaanse passagiers schip Flavia zijn gisteren de eer- ste Nederlandse emigranten naar Australië vertrokken, die ge- bruik konden maken van de honderd-guldenregelingOn der hen waren twee families van dertien mensen, nl. de familie Koomen uit Luttelgeest (Noord- Holland) en de familie Huggers uit Tilburg. 'erhoudingen tin i r/y? *ta TIET BEZOEK van minister-presi dent De Jong en minister Luns tan Londen houdt ongetwijfeld mede verband met het Frans-Duitse ge iprejs van vorige week te Parijs. Het was te verwachten, dat de Franse lident, wat toelating van Engeland tol de EEG betreft, geen wezenlijke icessie zou doen, ook niet terwille vin Bonn. Wél ziet het ernaar uit. dat de West- ltse bereidheid, buiten de EEG om jtacten met Engeland te zoeken (op ihnologisch gebied) nog geringer is ravf eworden. ,gg Sa het Frans-Duitse gesprek zal wel- a(j licht ook Italië wat minder enthou- bsIo siast zyn. En in Brussel heeft men in hur deze dagen wel iets anders om zich Is- zorgen over te maken. roePDat betekent in feite, dat Nederland Ihans het enige land is, bereid en in staat het contact met Engeland gaan de te houden, in hoop op beter tijden. De vraag is, of Nederland (zij het dan nog met instemming van België en ixemburg) deze eenzame strijd lang ton volhouden, nu de eensgezindheid van de Vyf verdwenen lijkt. Minister Luns heeft gezegd, dat de Beneluxlanden zonodig zonder de an- xen met Engeland zullen samenwer- v ken op terreinen die buiten de EEG- ng v verdragen vallen. Aki HM verdient echter aanbeveling, uit- latingen te vermijden die het andere lidstaten moeilijk of onmogelijk kun nen maken hun medewerking te ver lenen. )ude Ook in het contact met Engeland g£ moet Nederland met beide benen op de grond blijven. Alleen dan is het 5k l rkee dingen in hun juiste ver houdingen te zien. fN.lph ristl SAIGON De Vietcong heeft een nieuwe reeks aanvallen ge daan op tientallen steden en dor pen in Zuid-Vietnam. Het waren voornamelijk beschietingen met mortieren en raketten, maar ook infanterie-aanvallen. Het vliegveld Tan Son Nhoet bij Saigon werd hevig beschoten. Er kwamen in twintig minuten meer dan honderd granaten en raketten op terecht. Ook werd het Amerikaan se hoofdkwartier getroffen. Bij een beschieting van het Natio nale politiehoofdkwartier in Saigon zelf kwamen zes politiemannen om. Zeker tachtig Vietcong-strijders wer den gedood in, een gevechtbij de brug van Binh Loi. Onder vuur Direct nadat de Vietcong bij Sai gon in de aanval was gegaan, stegen vliegtuigen op orh de guerrilla-troe pen onder vuur te nemen. De hemel werd verlicht door honderden licht- fakkels. Vijf uur lang lag de hoofd stad binnen een beschermende vuur- gordel. In de Mekong-delta voerde een Vietcong-bataljon een aanval uit op Cai Lay, maar het werd aan de rand van de stad teruggeslagen. Er dron gen eenheden door tot in het cen trum van de stad Vinh Long, maar ook hier werden ze weer verdreven. Vief zo hevig In-het algemeen waren de aanval len niet zo hevig als die aan het be gin van het Tet-offensief. De Amerikaanse bevelhebbers spra ken over een „represaille van de vijand omdat het Zuidvietnamese volk zich niet aan zijn kant heeft ge schaard tijdens de gevechten van de afgelopen weken". De Vietcong zou gisteren volgens hen 250 man hebben verloren zonder enig militair succes te hebben geboekt. Zo waren de beschoten vliegvelden, gisteravond alle nog in gebruik. De Amerikaanse ambassadeur Bun ker vindt dat de Zuidvietnamezen nu meer vertrouwen hebben in de strijdkrachten van het bewind in Saigon. De Amerikaanse en Zuidviet namese strijdkrachten zijn sterker geworden door het terugslaan van het grote Vietcong-offensief, zei Bunker. Hoe-é De enkele honderden Noordvietna- mezen die zich in de citadel van Hoe-é verschanst hebben, bieden nog steeds felle tegenstand tegen de aan vallen van ruim drieduizend Ameri kanen en Zuidvietnamezen, die heel langzaam de citadel binnendringen. Van Amerikaanse zijde wordt ver nomen dat het nog wel een week zal duren voor de citadel valt. In Saigon is gisteren de „volksbe weging voor de bescherming van Zuidvietnam" opgericht. De leiders, die verschillende politieke opvattin gen vertegenwoordigen, willen tot een nationaal front komen op zo breed mogelijke basis om de poli tieke strijd van de Zuidvietnamese regering tegen het Zuidvietnamese bevrijdingsfront, de politieke orga nisatie van de Vietcong, te steunen. De commissie schijnt nog geen uitgewerkte voorstellen op tafel te hebben gelegd. Wel heeft ze j vorige week met beide partijen in het conflict christen-demo craten en radicalen enkele suggesties doorgesproken, waar over de komende dagen een be slissing zou moeten worden ge nomen. De oplossing die de commissie voor ogen staat, zou hierop neerkomen, dat mr. A. P. J. M. M. van der Stee partijvoorzitter wordt en drs. P. C. W. M. Bogaers, de leider van de KVP-radicalen, ondervoorzitter. Bo vendien zouden nog twee andere ra dicalen deel van het dagelijks bestuur moeten gaan uitmaken, te weten de heren F. G. van der Gun en mr. Th. Jurgens. Onaanvaardbaar Dit voorstel bleek begin januari voor de KVP-radicalen aanvaard baar. Niet echter voor de christen-democraten, die de kandida- tuur-Bogaers voor het vice-voorzit- terschap van de hand wezen. De wij ze waarop mr. Van der Stee op een persconferentie deze afwijzing moti veerde. was voor de radicalen aanlei ding hem als kandidaat-voorzitter „definitief onaanvaardbaar"* te ver klaren. Het concept-voorstel van de com missie van goede diensten is dus een compromis. De christen-democraten zouden drs. Bogaers als ondervoorzit ter moeten accepteren en de radicalen zouden bij wijze van concessie op hun „onaanvaardbaar" ten aanzien van de heer Van der Stee moeten terugko men. A>angeziep het conflict zo langza merhand het "karakter heeft gekregen van een keiharde prestigestrijd, is de suggestie van de commissie voor bei de partijen onaantrekkelijk. Het meest -echter voor de christen-demo craten. Een aanvaarding hunnerzijds van drs. Bogaers als vice-voorzitter zou als een knieval voor de radicalen kunnen worden uitgelegd. Een ander punt is, dat mr. Van der Stee zich met zijn uitlatingen over een eventuele kandidatuur-Bogaers zo heeft vastgepraat, dat hij op dit punt moeilijk meer terug kan. Voeg daar nog bij dat de meeste KVP-kringvoorzitters ook thans nog scherp afwijzend staan tegenover de ze kandidatuur, dan is duidelijk dat achter de instemming van de christen-democraten met het con- cept-voorstel-Cals c.s. vooralsnog een groot vraagteken moet worden gezet. Drachten Wat de KVP-radicalen betreft: hun houding zal voor een belangrijk deel worden bepaald door de wijze waar op de heer Schmelzer zich vanavond uitspreekt. De KVP-fractieleider spreekt om acht uur op een debat avond in Drachten. Ook zijn collega's van ARP en CHU, mr. Biesheuvel en de heer Mellema, voeren daar het woord. Zij zullen ongetwijfeld aan de tand worden gevoeld over hun veelbespro ken gezamenlijk optreden in het KVP-tv- kwartiertje van vorige week woensdagavond, toen zij verklaarden dat de drie christelijke partijen voor de volgende verkiezingen het stand punt zouden moeten innemen: samen in de regering of samen in de opposi tie. De KVP-radicalen (trouwens ook hun geestverwanten in de ARP) heb ben zich krachtig verzet tegen dit „voorschot op de CDU". Zij achten de uitlatingen van de drie fractielei ders uiterst voorbarig, omdat een vooruitstrevende programmatische basis voor een eventuele CDU nog ontbreekt en ook nog niet duidelijk is wat cr met de radicalen in de KVP gaat gebeuren. Als de heer Schmelzer vanavond in Drachten verklaart dat hij het alle maal niet zo stringent heeft bedoeld en eerst het hele program wil af wachten alvorens aan een soort CDU te beginnen, zijn de katholiek-radica len bereid tot een positieve afronding van het gesprek. Uittocht? Mocht daarentegen de heer Schmelzer zijn vorige week ingeno men standpunt herhalen en mogelijk nog wat aanscherpen, dan zou dat het breekpunt tussen radicalen en christen-democraten in de KVP kun nen betekenen. De kans is groot, dat de radicalen de commissie van goede diensten laten weten geen In Engeland zijn alle klokken gisteren weer een uur vooruit gezet. Dat betekent dat de lente niet ver meer af is. Dat betekent ook een definitief afscheid van de Engelse wintertijd; voortaan loopt Engeland het hele jaar gelijk met het grootste deel van het continent. Ook het beroemde uurwerk van de Big Ben maakte het overstapje op de middeneuropese tijd en wel met behulp van Daniel Buckney, die de vijfde is in zijn fami lie die met het gelijkzetten van de Big Ben sinds de constructie van de klok (een eeuw geleden) belast is. rustig afivachten AR-radicalen: (Van onze parlementsredact;e) DEN HAAG Wanneer de KVP-radicalen niet in het nieuw te vormen KVP-bestuur ver tegenwoordigd zouden zijn, heeft de samenwerking tussen KVP, ARP en CHU weinig zin. Tot deze conclusie zijn de ar-radi- Sneeuwlawine trof colonne in India SRINIGAR Het Indiase mïniste- rie van defensie heeft bekendge maakt. dat op 27 januari een Indiase militaire colonne in een pas in Kasj mir door een lawine is getroffen. Tot dusver zijn 14 lijken geborgen, 23 werden meegesleurd. Maar na drie weken graven in de sneeuw waarbij militairen door 200 arbeiders werden geholpen, is de omvang van de ramp nog niet bekend. Vele voertuigen lig gen nog onder de sneeuw. Hoeveel manschappen de colonne telde is nog niet bekendgemaakt, aldus het mi nisterie. heil meer te zien in voortzetting van het gesprek over de bezet ting van de bestuurszetels. In dat geval lijkt een uittocht van de radicalen uit de KVP bijna on vermijdelijk. Chauffeurs mishandeld TERNEUZEN Een echtpaar de v uit Parijs dat op huwelijksreis "a,"„ Nederland bezoekt is vrijdag na- Jij IJzendijke (Zeeuws-Vlaande- a ren) met de auto uit de bocht •doi gevlogen en in een sloot terecht o-i. gekomen. De 23-jarige P. P. M. "egt Lev y en zijn 20-jarige echtgenote Benhain Werden levensge- larlijk gewond naar het St. n N0 Antoniusziekenhuis te Oostburg i-A gebracht. De man overleed de i- volgende morgen. De toestand van de vrouw is zeer ernstig. AMSTERDAM Zaterdagnacht is de 22-jarige D. Schalkwijk uit Amsterdam met zijn auto op de Spaarndammerdijk uit de bocht ge- 'logen en tegen drie geparkeerde 8 j auto's terechtgekomen. De politie „"trof de jongen dood aan in zijn auto. Zij vermoedt dat het slachtoffer we- gens gladheid en een te hoge snel- 1 heid de macht over het stuur heeft verloren. BREUKELEN Vier inzittenden van een kleine personenauto die istermiddag bij de Vechtbrug in Ireukelen in het water reed, zijn er in geslaagd de auto. nadat deze hon derd meter was afgedreven en ge zonken. op eigen gelegenheid te verlaten. De vier mannen, afkomstig uit het Gooi, bleven rustig in de wagen die van een hellend gedeelte langs de brug in de Vecht was gereden. De auto dreef circa honderd meter met de stroom mee en zonk, waarop de mannen een portier openden en aan de oppervlakte kwamen. Zij werden door omstanders in een roeibootje geholpen en naar de kant gebracht. De auto moet waarschijnlijk als total-loss worden beschouwd. UTRECHT Dc Utrechtse politic heeft zaterdagnacht de 22-jarige op- perman B. gearresteerd nadat zij hem had betrapt bij het mishandelen en aanranden van de 27-jarige stu dente J. H. F. F B. uit Utrecht. Het meisje, dat in een laboratorium had gewerkt, was op weg naar haar pension in Oog in Al, toen ze door de man van haar fieis werd getrokken en de struiken in werd gesleurd. Ze verzette zich hevig, maar de man sloeg haar in het gezicht en kneep haar keel dicht, zodat ze het bewust zijn verloor. De door een voorbijganger ge waarschuwde politiemannen moesten hun petten en uniformen met hun lampen beschijnen omdat het meisje, toen ze weer bijkwam, zo overstuur was dat ze dacht met nog meer aan- Hp ruim vallers te doen te hebben en zich j glsteren trokken de ruim Honderden mensen hebben gisteren voor Madison Square Garden in New York geprotesteerd tegen het verbod van toegang voor negers tol de bin nen gehouden atletiekioedstriiden. Alleen negers die aan de wedstrijden deelnamen, mochten binnen. Een deel van hen weigerde echter te spelen. BOULOGNE/URK Vissers van het Franse Boulogne heb ben vrijdag het lossen van vrieswagens met tong uit Urk hardhandig belet. Ruim 1500 mensen wachtten de bestuur ders van de wagens op toen zij Boulogne binnenkwamen, mo lesteerden ze en beschadigden de wagens. Gehelmde met karabijnen gewa pende politiemannen konden slechts met moeite voorkomen dat de wagons werden omvergegooid. Begeleid door de gewapende macht slaagden de chauffeurs er in de stad te verlaten. Een wagen is in Parijs gelost en de andere keerde terug naar Urk. De lading vertegenwoordigde een bedrag van 60.000. De directeur van de NV Urker Visexport, de heer Schrijver, zei dat de aanvoer van Urker tong een doorn in het oog is \'an de Franse vissers. Deze vangen uitsluitend grote tong en door de aanvoer van de grote hoe veelheid Urker tong worden de prij zen van de Franse tong gedrukt. NV Urker Visexport tracht nu zo spoedig mogelijk een ander afzetge bied te vinden. Misschien dat de licht ontvlambare gemoederen van de Franse vissers weer spoedig tot beda ren komen anders zal het voor de Urker vloot wel eens moeilijkheden kunnen opleveren. Tong is namelijk het voornaamste produkt dat de Ur ker kottervloot aanvoert. De houding van de Franse vissers geeft voor de Urker vissers reden tot bezorgdheid. WEST-BERLIJN Duizen den linksgezinde Westberlijnse studenten hebben het week einde betogingen gehouden te gen de Amerikaanse politiek in Vietnam. Bij de betogingen daarom ook tegen de politie hevig 5000 demonstranten, onder wie verzette. De opperman, die enigszins onder invloed bleek te zijn, is opgesloten in het politiebureau. De studente is per GGD naar een ziekenhuis gebracht. In de loop van zondag mocht zij weer naar huis terugkeren. ook Nederlanders en Oostduit sers, naar het gebouw van de Amerikaanse militaire missie. Ernstige incidepten deden zich niet voor bij de Amerikaanse gebou wen, die bewaakt werd door een sterke politiemacht. Burgemeester Schütz van West-Berlijn had zijn toestemming gegeven voor de de monstratie, evenwel op voorwaarde dat de betogers buiten de Ameri kaanse wijk bleven. Vele Westber- lijners waren tegen de betoging en enkelen lieten dit blijken. Zo pak ten omstanders een rode vlag van de betogers af en verbrandden deze voor hun ogen. In een ander geval reden autobestuurders in op de jon gelui, maar ze bereikten niet veel tegen de grote overmacht. De betoging van zaterdag werd gehouden in het auditorium van de technische hogeschool, dat versierd was met Vietcong-vlaggen en foto's van Ho Tsji Minh. Hier deden zich wel incidenten voor. Enige tiental len studenten vielen een man aan die openlijk de Amerikaanse politiek in Vietnam verdedigde. Deze bijeen komst ontaardde in een chaos. Bij deze gelegenheid werd de 18- jarige Peter Brandt, zoon van de mi nister van buitenlandse zaken, aan gehouden samen met 42 anderen, Zij werden gepakt wegens het uitdelen van pamfletten waarin werd opge roepen tot demonstratie tegen de Vietnamese oorlog. Brandt junior werd na een uur echter vrijgelaten. calen zaterdag gekomen tijdens een gedaehtcnwisseling over de politieke situatie. Overigens wil men de toekomstige ontwikkeling eerst rustig afwachten. De ar-radicalen beschouwen de bestuursverkiezing in de KVP pri mair als een zaak die deze partij aangaat. Hoewel h~* uiteindelijk resultaat uiteraard wc' ''"n met belangstelling tegemoet wordt gezien. De ar-radicalen hebben voorts van gedachten gewisseld over de tv-uit- zending van vorige week, waarin de heren Schmelzer, Biesheuvel en Mel lema een nauwe samenwerking tus sen KVP, ARP en CHU aankondig den. Voorschot De ar-radicalen achten dit optre den voorbarig. Mr. P. J. Boukema deelde ons mee: „Voor ons blijft overeind staan dat we eerst het pro gram van de Achttien moeten kennen en weten hoe de situatie in de KVP komt te liggen. Eigenlijk werd in het tv-gesprek een voorschot genomen op de resultaten van het gesprek van de Achttien. De stukken zijn nog niet volledig gepubliceerd. Bovendien moeten de betrokken partijbesturen zich er nóg over uitspreken". Op zichzelf juichen we deze sa menwerking toe, omdat dit op den duur het aantal partijen kan vermin deren. Wel stellen we als voorwaarde dat er dan een radicaal-vooruitstre vend program moet zijn, aldus mr. Boukema. De ar-radicalen vonden het niet nodig een communiqué uit te geven. Het ging zaterdag om een interne gedachtenwisseling. Ook zullen zij hun opvatting over het bewuste tv-program niet expliciet aan ar-fractieleider mr. Biesheuvel overbrengen. „Wij zijn er van over tuigd, dat bij de heer Biesheuvel over onze opvattingen geen misverstand bestaat", aldus mr. Bou kema. SCHIPHOL Een uit 62 personen bestaande Nederlandse economische missie is zaterdag, onder leiding van de staatssecretaris van verkeer en waterstaat. M. J. Keijzer. van Schip- I hol naar Warschau vertrokken om in I Polen de mogelijkheden te onderzoe ken de handel tussen de beide landen te intensiveren. I Het lag in de bedoeling dat de mis sie tot morgen onder leiding zou staan van minister De Block van eco nomische zaken, maar deze is door griep verhinderd. Daar staatssecreta- ris van economische zaken. drs. L. J. j M. van Son, voor vakantie in het buitenland verblijft, werd staatsse cretaris Keijzer zaterdagochtend om j half acht uit bed gebeld met verzoek de plaats van minister De Block in te nemen. Hij komt morgenmiddag te- I rug en daarna zal het voorzitterschap worden overgenomen door de heer I j Sidney van den Bergh, voorzitter van I de Centrale Kamer voor Handelsbe- j vordering. WASHINGTON De drie Ameri kaanse piloten die vrijdag door Noord-Vietnam zijn vrijgelaten, zijn gisterochtend op vliegbasis Andrews bij Washington aangekomen. Ze zei den goed behandeld te zijn maar wil den zich verder niet uitlaten over hun gevangenschap. Hun toestellen waren vorig najaar neergehaald. De drie piloten werden onmiddellijk voor onderzoek naar een hospitaal gebracht. Kieuw Cesarisme Nu onze regering overweegt de be perkende bepalingen betreffende openbare betogingen met spandoeken te verzachten of op te heffen, hoop ik dat daardoor niet nog meer onwaar achtige en eenzijdige demonstraties tegen de oorlog in Vietnam zullen worden gehouden. Want wie verschrikt en verontrust vaststelt hoe Rusland en zijn bondge noten met een nieuw Cesarisme de waardigheid van de menselijke persoonlijkheid met voeten treden en heenlopen over alles wat tot de heer lijkste en heiligste goederen der mensheid behoort, rijzen de haren ten berge Hij vraagt zich telkens af, waarom demonstraties tegen derge lijke afschuwelijke theorieën achter wege blijven. Hij ergert zich „dood" dat dit alles geschiedt onder de leus van vrijheid, gelijkheid en broe derschap. Misschien kan de maatregel van onze regering bevorderlijk zijn voo- openbare demonstraties tegen dit verderf. Zeist D. Witzand Premielast (2) De heer Vlaardingerbroek heeft de zaak wel wat eenzijdig bekeken. Im mers- de kost gaat voor de baat uit en er is ook de opdracht elkanders lasten ie dragen en de naasten lief te hebben als jezelf. Particulier kan bijna niemand zich tegen alles verzekeren en dan wordt hei nagelaten. Doen zich dan noodge vallen voor. dan zit men met de han den in het haar. De lonen zijn erop berekend dat er premie van betaald kan worden, al is wat minder luxe natuurlijk wel het gevolg. Straks gaan we naar een werkweek van vier dagen. Het is goed niet alleen de lusten, maar ook de lasten zo goed mogelijk te verde len. Wateringen z. de Nooitf

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 5