THANT OP EEN ZIET KANS GESPREK Commentaren JAMIN Twee broers bij brand omgekomen N Johnson vastbesloten Ook bezoek aan Ike noord-Korea dreigt YS 'liet oorlog Ambtenarencentrum doet beroep op Tweede Kamer Zuid-Af rika verdedigt veroordeling van negers Egypte, Algerië en Oeganda niet naar 01. Spelen Nederland hervat diplomatiek verkeer Athene Prijzen Visser- Neerlandia uitgereikt Winkels op Ambon leeggeplunderd Beroepsopleiding niet verbinden aan universiteit Bezinning Merkwaardig Solidair met de Vlamingen Poëzie per telefoon Dagblad v. h. Oosten bij Persunie Na strandloop overleden RU, Maandag 19 februari 1968 - 48 ste jaargang U tur. P. DIEMER itöiJredacJeurt Dr. E. Diemer CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD „Stantvaitich it ghebltvtn miin hert In teghenspoetl" I De Rotterdammer Dagblad (aagse Courant r Nieuwe ifdki :antoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Kiachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur lOl' elii OE THANT JOHNSON DKIO Elke vergeldingsmaat- m] van de V.S. ten aanzien van Jcwestie Pueblo betekent oorlog, heeft vice-premier Pak Sjoeng iel van Noord-Korea gezegd in te Tokio opgevangen vraag- irek tussen de vice-premier en het ïiële Koreaanse persbureau. enAmerikaanse regering had Ier Noord-Korea ervan beschul- iev^, dat het de brief heeft ver- t waarin de 82 nog in leven tte opvarenden van het verken- [svaartuig hun verontschuldi- zouden hebben gemaakt T het schenden van de territo- 4 wateren van Noord-Korea. t Amerikaanse ministerie van jenlandse zaken liet weten, dat V.S. een eventuele poging van id-Korea om de opvarenden de Pueblo te straffen zullen öovktten als „een welbewuste ver- Iring van een reeds ernstige si- ie". Ik geef op als nieuwe abonnee: Rem faalt: per kwartaal pef maand )lon js g beloning tvang ik e ning voor mijn aktiviteit "k een "Gouda Bouquet", i nieuwe abonnee krijgt onze krant fertien dagen gratis. l-lefeat: idii !Q F* inzenden aan Bureau van dit blad p hokje zwart maken naar keuze NEW YORK Meer dan ooit is VN-secretaris-generaal Oe Thant ervan overtuigd, dat liet staken van de Amerikaanse bombardementen op Noord-Vietnam kan leiden tot vredes onderhandelingen binnen twee of drie weken. Woensdag zal bij een bespreking hebben met president Johnson. Daarna geeft hij een verklaring uit. Voorts werd gemeld, dat Hanoi aan Oe Thant heeft laten weten bereid te zijn, op de agenda van eventuele vredesbesprekingen met Amerika verkleining van de schaal van de strijd in Vietnam te plaatsen. President Johnson wil echter dat Hanoi belooft, niet van vredesbe sprekingen te zullen profiteren door meer militairen naar het Zuiden te sturen. Deze voorwaarde uit John sons formule van San Antonio weigert Noord-Vietnam te aan vaarden. Intussen heeft ook premier Kosygin van Rusland ontkend dat Noord-Vetnam niet bereid zou zijn, met Amerika over vrede te onder handelen. Hij zei dit donderdag te Minsk. Zaterdag bereikte de ver klaring pas Moskou, Onverwacht Johnson vloog zaterdag onver wacht naar de Amerikaanse West kust om bezoeken te brengen aan Amerikaanse militaire eenheden, die op het punt stonden naar Vietnam te vertrekken. Hij was ook op het oorlogsschip Constellation, dat mari niers aan boord nam. Toen de president aan 93 mariniers, die voor hem stonden, vroeg wie er al in Vietnam waren geweest, gingen vrijwel alle handen omhoog. Johnson nodigde een dertigtal dienstplich tigen uit, met hem te ontbijten. Daarna woonde hij op het schip een kerkdienst bij en hield hij een korte toespraak. Meer troepen Tegen journalisten zei Johnson, de troepensterkte in Vietnam te zul len uitbreiden tot boven het toe gestane getal van 525.000, als hij daartoe zou worden genoodzaakt. Hij laat de deur voor besprekingen open, maar concentreert zich blijk baar op de militaire kant van het conflict. DEN HAAG Tijdens een demon stratief congres in „Amicitia" hebben ongeveer 700 leden van het Ambte narencentrum een motie aangenomen, waarin een dringend beroep op de Tweede Kamer wordt gedaan niet mee te werken aan het tot stand komen van de bezuinigingsmaatregelen, die de rege ring ten aanzien van het overheidsper soneel wil nemen. Zoals bekend hebben deze maatrege len betrekking op de kindertoelage, het verplaatsingskostenbesluit en de pre miespaarregeling. De regeringsvoorstel len, waaartegen de andere organisaties van overheidspersoneel al meermalen hebben geageerd, komen ter sprake bij de behandeling van de begroting van binnenlandse zaken, die morgen in de Tweede Kamer begint. KAAPSTAD De Zuidafrikaanse minister van buitenlandse zaken, Muller, heeft in een memorandum aan secretaris-generaal Thant van de VN het optreden verdedigd van zijn land tegen 37 negers, van wie er 33 tot gevangenisstraffen zijn veroor deeld wegens terroristische activiteit in Zuidwest-Afrika. Zuid-Afrika, verantwoordelijk voor het welzijn van alle inwoners van Zuidwest-Afrika, kan niet toestaan dat een groep speciaal daarvoor op geleide terroristen een soort van Vietcong-terreurbewind vestigt. Zij, van wie aangenomen werd dat zij terreurdaden hebben begaan, aldus minister Muller, hebben terecht gestaan in overeenstemming met de normen van een beschaafde maatschappij. Een regering, die te maken heeft met mensen die alleen maar anarchie nastreven, heeft slechts de keus tus sen instemming met de "moord op onschuldige burgers of passende maatregelen om het verlies van mensenlevens te voorkomen, zo zegt Muller. De president zei, dat niemand uit regering of legerleiding de laatste jaren een aanbeveling heeft gedaan om tactische kernwapens in Vietnam te gebruiken. Eeii besluit hiertoe acht hij overigens het verschrikke lijkste waar een president ooit toe gebracht kan worden. Johnson is per helikopter naar het winterverblijf van oud-president Eisenhower bij Palm Desert in Cali- fornië gevlogen. Zij spraken over de situatie in Vietnam. Het merendeel van studenten, die uitstel van dienst hadden, zal nu ook worden opgeroepen. Alleen studen ten in de medicijnen en toekomstige tandartsen kunnen nog vrijstelling krijgen. Ook uitstel op grond van „volstrekt noodzakelijke werkzaam heden" is opgeheven. CAIRO Na Ethiopië heeft ook de Vernigde Arabische Republiek beslo ten de Zomerspelen in Mexico de boycotten omdat het Internationaal Olympisch Comité Zuid-Afrika alsnog tot de Olympische Spelen heeft toe gelaten. Egypte zal de kwestie aan de orde stellen op de conferentie voor ministers van buitenlandse zaken van de Afrikaanse eenheid, die maandag in Addis Abeba begint. Ook Algerië en Oeganda hebben bekend gemaakt niet aan de Spelen te zullen deelne men in verband met de „kwestie Zuid-Afrika." Sporttoestel stort neer: vier doden TOULOUSE Bij Legeuvin in Zuidwest-Frankrijk is gisterochtend een sportvliegtuig neergestort. De vier inzittenden twee broers, een zuster en en 3-jarig kind van een van hen kwamen om het leven. Het ongeluk 'deed zich voor, toen het toestel boven het huis van een ande re broer van de inzittende een rondje vloog. Ziekenhuis stort in: zes doden BOGOTA In de Columbiaanse stad San Vicente is zaterdag een zie kenhuis door onbekende oorzaak in gestort. Zes patiënten kwamen om het leven, 48 werden levend uit het puin gehaald. Op de Schellingwouderbrug te Amsterdam, waren gisteravond drie auto's betrokken bij een ge compliceerde aanrijding. De brandweer moest eraan ie pas komen om slachtoffers uit de vernielde wagens te snijden. De foto toont een beeld van de ra vage op het moment dat een van de slachtoffers naar een zieken auto wordt gebracht. Componeren is alleen maar een wijsje onthouden waar aan nog niemand anders ge dacht heeft. SCHUMANN 0 Hervormde Synode over Volwassendoop - pagina kenmerk „Hij heeft nog nooit een muis ge zien. We moeten hem trainen..." Huwelijk via de ether - pagina 6 si uarv uiesa» - pjppip DE BILT Wij bevonden ons I gedurende het weekeinde in een langgerekte gordel van hoge luchtdruk. Hierbij was het in de noordelijke helft van ons land zowel zaterdag als zondag aan merkelijk zonniger dan in de zui delijke provincies. Gisteren steeg het kwik hierbij in grote delen van Nederland tot omstreeks zes f graden. Ook het komende etmaal blij ven wij in het zwakke gebied van hoge luchtdruk, dat het over gangsgebied vormt tussen twee lagedrukgebieden. Hoewel een weinig aktief front van de Noord zee tot aan ons land kan door dringen, zijn de regenkansen klein. DE BILT Half tot zwaar be wolkt, maar op de meeste plaat- I sen droog weer. Zwakke tot ma tige wind tussen zuidoost en oost. Minder koude nacht, ongeveer dezelfde middagtemperaturen a" vandaag. DEN HAAG De Nederlandse ambassadeur in Griekenland, mr. R. B. baron Van Lynden, heeft een be zoek gebracht aan de Griekse mi nister van buitenlandse zaken. Daar uit blijkt, aldus het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag, dat het destijds door Nederland op geschorte diplomatieke verkeer weer genormaliseerd is. Een van de slachtoffers van de brand wordt via het raam het huis uitgedragen. DEN HAAG Bij een brand in een kamerverhuurbedrijf in de Piet Heinstraat zijn zondag nacht twee broers om het leven gekomen. Enkele anderen liepen brandwonden op of raakten over hun toeren. Het pand brandde geheel uit. Omgekomen zyn de 27-jarige elec- tricien Oswin Relefino Martina uit Curacao en diens zestienjarige broer Boy Martina. De 22-jarige mejuffrouw F. J. Kepel, met wie de oudste van de broers samenwoonde, werd gewond; hun baby van twee maanden werd gered. De brand moet zijn ontstaan door een ontploffing van een oliekachel bij de 42-jarige keukenknecht J. B. Louw, die op de begane grond woonde. Hij verbrandde zijn handen. De hoofdbewoner van het pand, de 54-jarige verhuizer Wim van der Vel de, ontdekte om tien over vier de brand. Hij waarschuwde de bewoners en gasten die via ramen en daken konden vluchten. Ontruimd Tweemaal liepen brandweerlieden het hevig brandende pand door op DEN HAAG In de Rolzaal zijn zaterdag de Visser-Neerlandia-prij- zen uitgereikt: dertig prijzen voor een totaalbedrag van 77.500, waar van ƒ31.500 naar het Vlaams spre kende deel van België gaat. De prijzen gingen onder andere naar: Jules de Corte, Delf, G. J. Si- monis, Den Haag, mevrouw A. Veld kamp-van der Linden, Aalst, het Ne derlands letterkundig museum en documentatiecentrum, Den Haag, het Jan van Riebeeckhuis in Culemborg, de Nederlandse vereniging voor de volkszang, de clubhuizen De Arend en De Zeemeeuw in Rotterdam, de clubhuizen De Mussen in Den Haag, de Federatie van telefonische hulp diensten in Rotterdam en dr. II. A. de Voet in Rotterdam. zoek naar de twee mensen, die zich nog in het huis moesten bevinden. Pas tegen zeven uur werden de twee verbrande mannen aangetroffen. Nadat het „brand meester" was ge geven, laaide de brand herhaaldelijk op, zodat de vlammen door het dak sloegen. De buren van het afgebrande pand, waar drie jaar geleden ook een brand was geweest, moesten hun wo ningen ontruimen. De brand trok ondanks het nachte lijk uur grote belangstelling. Het pand waar veel provo-achtige figuren bij een komen, staat minder gunstig be kend. DJAKARTA Tienduizend de monstranten hebben in Ambon een honderdtal winkels van Indonesiërs en Chinezen geplunderd en vervol gens in brand gestoken, zo meldt het Indonesische persbureau Antara. Zij deden dit uit protest tegen de stijgen de prijzen van rijst en andere le vensmiddelen. Het marktcomplex dat pas kortgeleden gebouwd was, brand de tot de grond toe af. Pastoor over naar pinkstergemeente GRONINGEN Pastoor A. N, Dijk man van de St. Franciscus parochie te Groningen, heeft zich losgemaakt van de Rooms-Katholieke Kerk en is toege treden tot de Pinkstergemeente. Vier weken geleden verklaarde pas toor Dijkman vanaf de preekstoel het niet eens te zijn met bepaalde dingen in de kerk, en rust te zullen nemen om tot een beslissing te komen. Met toestem ming van de bisschop van Groningen nam hij zijn intrek bij familie buiten de stad. (Van onze onderwijsredactie) WAGENINGEN Er zal bij het opnieuw formuleren van de taakstel ling van de universiteit een duidelijk onderscheid moeten worden gemaakt tussen wetenschappelijk onderwijs en hogere beroepsopleiding. De uni versiteit moet de studenten wel een vakwetenschap, maar niet de vaar digheid van een beroep leren. Dat zei de voorzitter van de Acade mische Raad, prof. dr. H. Janssen, op een studentencongres in Wageningen. Minister Veringa heeft een no+a óver de herstructurering var, he': we tenschappelijk onderwijs toegezegd. In de discussie over de herstructu rering is een voorstel gedaan om de hogere beroepsopleidingen bij de uni versiteit onder te brengen. Dat zou kunnen als er een scheiding komt tussen djr'.ova'i studie en de sb'die voor het nar. „laureaat. Prof. Janssen pleitte ervoor de beroepsrp.eidirg te beschouwen als een afgeronde taak. Studenten die ook na e m korte stu die de universiteit verlaten, moeien niet klaargemaakt zijn voor het be drijfsleven. MAASSLUIS De achttienjarige zeekadet Theo Jordaan van de Peter van Anrooylaan 26 werd zaterdag morgen omstreeks half elf dodelijk getroffen bij een ongeluk op het op leidingsschip Abraham van der Hulst. WILLEMSTAD De Antilliaanse mi nister-president C. D. Kroon ls donderdag licht gewond bij een autobotsing. De heer Kroon, die de dag tevoren tot premier was benoemd, was op weg naar de luchthaven om zijn voorganger, dr. E. Jonckheer, uit geleide te doen. De premier moet met een lichte hersenschudding het bed houden. TNE christen-militair heeft heeft in deze tijd niet gemakkelijk. Er zyn met betrekking tot vraag stukken als bewapening, als oorlog en vrede, als militaire ethiek, zoveel dis cussies gaande, dat in toenemende mate bezinning als een behoefte wordt gevoeld. Daarom begrijpen wij het, dat de re formatorische en rooms-katholieke organisaties van christen-officieren en christen-onderofficieren besloten hebben tot een in maart te hou den congres, waar onderscheidene centrale onderwerpen aan de orde zullen komen. In de vragen waarvoor deze men sen staan hebben zij recht op de sympathie en genegenheid van ons allen. Kritiek die hen wedervaart is niet altijd in overeenstemming met de ernst van de waarden die hier in het geding zyn. Als christelijke krant stellen we ons voor, te zijner tyd van deze christe lijke bezinning naar ons gebruik be hoorlijk verslag te doen. TAE situatie met betrekk" z tot Zuid- Afrika is weer merkwaardig. Voor zijn deelneming aan de Olym pische Spelen waren aan dat land zekere voorwaarden gesteld, neer komende op concessies in zijn apart heidspolitiek. Zuid-Afrika heeft die concessies ge daan. Men kan zich afvragen hoe het deze in zijn apartheidspolitiek weet te passen. Intussen, ze zijn gedaan. Wat zien we nu? Dat niettemin be zwaren tegen het Zuidafrikaanse deelnemen aan de Spelen blijven be staan. Enkele landen hebben het al laten afweten. Wy voor ons verbazen ons altijd weer over de eenzijdige kijk die zich hier openbaart. Bezwaren tegen de apart heidspolitiek? Goed. Maar is de toe stand in alle andere landen zo ideaal? Men weet beter. Soms hebben we het gevoel dat do aandacht moet worden afgeleid. ROTTERDAM Het Democra tisch Centrum Nederland, waarin leden van vijf partijen en partijlozen verenigd zijn, verklaart zich solidair met het streven van Vlaamse stu denten en hoogleraren om de uni versiteit van Leuven tot een volledig Nederlandstalige te maken. Idee Friese schrijvers (Van onze correspondent) FRANEKER De telefoon heeft in Friesland zijn intree gedaan in de lite ratuur. Een groepje Friese schrijvers is op het idee gekomen. Als men (in Franeker) draait 05170 3553, hoort men een gedicht van onge veer een minuut door een schrijver de clameren. De bedoeling is dat er iedere dag een nieuw vers kan worden beluisterd, maar voorlopig zal men zich om financiële redenen nog moeten beperken tot twee wisselingen per week. „Operaesje fers" werd eind vorig jaar uitgebroed. De bedoeling is een directer contact tussen de dichter en zijn gehoor. De initiatiefnemers, Meindert Bijls- ma. Josse de Haan en Geart van der Zwaag, hebben intussen bij vakbroe ders aangeklopt voor een bijdrage van 25, maar er is nog te weinig geld toe gezegd om de zaak helemaal volgens de plannen te laten verlopen. morgen voordeel toffee mix 250 gram van 85 voor 75 niet duur we/ heerlijk (Van onze correspondent) ALMELO Het Dagblad van het Oosten is toegetreden tot De Persunie, een combinatie van rooms-katholieke regionale dagbladen, die binnen deze combinatie redactioneel samenwerken. Het Dagblad van het Oosten, dat tot voor kort deel uitmaakte van de geli quideerde Regionale Dagblad Pers, is niet rooms-katholiek, maar neutraal. IJMUIDEN Waarschijnlijk door een te grote inspanning van het hart is de 41-jarige J. A. H. Dene kamp uit Amsterdam gisteren na een strandloop in elkaar gezakt en overleden. Hij had meegedaan aan een georganiseerde loop van IJmui- den naar Bloemendaal en terug.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1