KEES NIET KON MAIER BEDREIGEN Afd. Rotterdam afgelast Nederland samen met Noorweg en aan de top rrandioze rit op le 10.000 meter ^A/OBLEaQ) ITALIË BELEMMERT PLUIMVEE-IMPORT erklaring Schmelzer )evatte geen nieuws Schaatsbalans in Grenoble: o^MPIQ% o Inland won van ^est-Duitsland - Delft gaat i itien Kaiser huldigen Olympisch nieuws Afgelastingen in irogramma korfbal Wagtmans vierde Mexico zal Zuid-Af rika ontvangen Dinamo-Blokkeer op 2 maart? OOSTENRIJK RUSSEN FAALDEN Kees Verkerk startte tegen eigen wil Hoessein veroordeelt guerrilla ZATERDAG 17 FEBRUARI 1969 Sterke Voor nog onaantastbaar Verkerk 10 seconden langzamer Xilsson reed zeer matige tijd Schaafsminnend Nederland zag Kees Verkerk vanmorgen om ongeveer half negen voor de TV toch voor de tien kilometer op de baan verschijnen. De wereldkampioen had gisteren gezegd niet op deze afstand te zullen uitkomen. Maar de woorden van Kees pasten, achteraf gezien, in het kader van zijn psychologische oorlogvoering. nge- leeft oor leeft be- wijs GRENOBLE Fred Anton Maiers ongelooflijke snelle tijd. nmorgen in de openingsronde van de 10.000 meter in Grenoble reden, was onbereikbaar voor Kees Verkerk. De wereldkam- j>en, starttend in de derde rit, mocht in de eerste 2400 meter de jisie hebben de Noor te kunnen bijhouden, in het verloop van de moest Verkerk steeds meer terrein prijsgeven. Met precies tien londen achterstand op Maier finishte Verkerk in 15.33.9. X ndanks de ongunstige factoren er d om acht uur vanmorgen veel 3. het jjs was niet best en hij moest Is starten in de eerste rit reed 1 Anton Maier een bijzonder sterke Hü reed de Rus Lavroesjkin op grote achterstand (30.9 sec.), et rondetijden die voortdurend om |8 sec. schommelden, vocht de Noor eenzame strijd tegen de klok en de 3- IJSHOCKEY IRENOBLE Finland heeft vrij- j in een wedstrijd voor groep A I het Olympisch ijshockeytoernooi t 41 van West-Duitsland gewon- l. De tussenstanden waren: 21, 0 en 10. )e stand in groep A: Rusland 6 5 0 1 10 43—10 "anada 6 5 0 1 10 28—10 Tsj .Slowakije 6 5 0 1 10 3115 Zweden 6 4 0 2 8 21—16 Finland 6 3 0 3 6 16—22 ver. Staten 6 2 0 4 4 22—27 Vest-Duitsland 6 0 0 6 0 937 )osttDuitsland 6 0 0 6 0 1144 DELFT Delft gaat Stien Caiser woensdag a.s. huldigen. j>e wereldkampioene wordt die vond na een korte raadsverga- ering op het stadhuis ontvan- jen, tesamen met haar familie en jventuele andere leden van de (ameskemploeg. Daarna gaat ze n feestelijke stoet naar de chouwburg Stadsdoelen, waar in le foyer iedereen haar zal kun- ten feliciteren en/of geschenken |anbieden. Men grijpt deze huldiging aan im er een eerste manifestatie ian te verbinden voor de Stien Caiser-kunstijsbaan in Delft, zo- lat men de aanstaande geldschie- ers van dit project reeeds een tegin-kapitaal zal kunnen aan- lieden. elementen. Maier won het gevecht gran dioos. Met zijn tijd van 15.23.9 sec. bleef hij slechts 3.6 sec. boven zijn eigen we reldrecord. onder deze omstandigheden een bijna voor onmogelijk gehouden tijd. De Rus Lavroesjkin had 15.54.8 sec. nodig. Olympisch kampioen 1964 Johnny Nilsson kon zich in de tweede rit geen ogenblik met Maier meten. Hoewel hij de Hongaar Ivankai op meer dan twee ronden reed, was zijn tijd van 15.39.6 niet voldoende om Maier ook maar even te bedreigen. De Hongaar kwam uit op 17.36.2 sec. Wie mocht denken dat Verkerk in de derde rit, zich optrekkend aan de tijd van Maier. de prestatie van de Noor zou kunnen verbeteren, leek in de eerste 2 kilometer gelijk te krijgen. De Neder lander, in vloeiende stijl, bleef steeds iets onder de tijd van Maier. Maar na 3200 meter was het Ineens gebeurd met Nederlands hoop op een sensatie. Verkerk lag op dat moment 1.5 sec. op de Noor achter. Het verschil werd steeds groter. Na 6000 meter be droeg het reeds acht seconden. Verkerk kwam tenslotte uit op 15.33.9 sec. en dat betekende een forse verbetering van zijn persoonlijke record, dat stond op 15.35.2 sec. Het zag er bij het sluiten van deze editie naar uit dat Maiers tiid ook voor andere sterke stayers als Guttormsen, Sandler. Nottet en Bols onbeieikbaar zou zijn De kans was groot dat Ver- kerks tiid zelfs niet voldoende zou zijn voor h«t zilver. Hoop De Nederlandse kolonie vestigde alle hoop op Nottet. in de tiende rit en niet het minst op Jan Bols, die in de laatste rit op de baan zou komen. De Drent was bij de Europese kampioenschappen in Oslo op dit onderdeel als derde ge klasseerd. Zijn beste seizoentijd: 15.31.4 sec. GRENOBLE Noorwegen heeft de gouden medaille gewonnen bij de 3x5 km cross country estafette voor dames, die vrijdag in Autrans werd gehouden. De winnende ploeg bestond uit Inger Aufles, Baben En ger Damon en Berit Moerdre. De zil veren medaille ging naar Zweden, de bronzen was voor Rusland. X Na de eerste van de twee wedstrijden in de viermansbob bezet Italië I de eerste plaats. In het Itali aanse viertal zitten behalve Armano en Zandonella stuurman Monti en Remmer de Paolis, die ook al de gou den medaille in de tweemansbob ver- o\5erden. X De slalom voor heren (kwalifica tie) is vrijdag uitgesteld. Een dichte mist maakte het parcours onegaan- baar. De finale van de slalom zou. als de weersomstandigheden het toela ten, vandaag volgens de gebruike lijke formule gehouden worden. X De Oostenrijker Wolfgang Schwarz won de gouden medaille bij het kunstrijden heren. Het zilver is voor Tim Wood (V.S.). De eindstand: 1. en Olympisch kampioen Wolfgang Schwarz (Oost.) pl. cijf. 13 1904,1 pnt.; 2. Timothy Wood (V.S.) 17 1891,0; 3- Patrick Pera (Fr) 31 1864,5: 4. Emmercih Danzer (Oost.) 29 1873,0; 5. Gary Visconti (V.S.) 52 1810,2. i - b )EN HAAG Alle competitie- eüstrijden voor de beide afdelingen ,Jd-Holland van de Christelijke -i-ffbalbond die voor vandaag op het gramma stonden, zijn afgelast in Iband met de slechte gesteldheid FO de terreinen. Incident aan de grens UTRECHT Bij de Italiaanse grens is gisteren een wagon met Nederlands slachtgevogelte aan gehouden, omdat het niet vol deed aan de eisen, die in een Italiaanse wet van 1923 worden gesteld. Deze maatregel vormde een onderdeel van een plotselinge verscherping van de Italiaanse voorschriften over de import van eieren en kuikens. De Nederlandse pluimvcehandcla- ren zijn bijzonder verontwaardigd, omdat de nieuwe bepalingen veel verder gaan dan wat is bepaald in een verdrag, dat in 1959 tussen Italië en Nederland is afgesloten. De Italianen wensen nu op de eie ren een speciaal stempel, dat in het Italiaans het woord „broedei" ver meldt, terwijl de kuikens moeten zijn voorzien van een merkje in de vleu gels, dat het bedrijf van herkomst Vice-voorzitter KVP-fractie: aanduidt. Voor de invoer van levend pluimvee zijn de eisen eveneens verscherpt. Telegram >ots daJDEN HAAG De verklaring anln de fractieleiders van KVP, staiPlJ en ARP over het gezamen- jk optrekken bij een kabinets- [rmatie samen in of buiten tt kabinet bevatte geen l^euws. Er is dus geen enkele iden tot misverstand, enbit is de mening van de vice-voor- van de KVP-Tweede-Ka- actie, mr. R. J. Nelissen, die :eravond in de KVP-radio-uitzen- ig Kaarten of tafel sprak. ">e verklaring van de heer Schmel- was in overeenstemming met het vaarde consequent vooruitstre- id beleid, zoald dit op het 'P-partijcongres in Arnhem vorig ar werd vastgesteld, zei de heer Elissen 'Zijn fractiegenoot drs. P. J. Jansen |i even later voor de televisie dat de verklaring van de drie fractieleiders de taak van de wijze mannen aan zienlijk heeft verzwaard. Het wordt steeds moeilijker de problemen waarmee de KVP worstelt, op te los sen. Hangen er donkere wolken bo ven de KVP? De heer Jansen: „De donkere wolken waren er al, maar de kans op onweer en bliksem is toege nomen." Drs. Th. H. Kuiper (a.r. radicaal) zei dat de ARP in een KVP zonder radicalen niet als aantrekkelijke partner zal worden gezien. En volgens het Tweede-Kamerlid drs. Ed. van Thijn (soc.) hebben de radicalen de sleutels om tot vernieu wing te komen op zak, een opvatting die werd gesteund door mr. Van Mierlo (D '66). De komende weken zullen beslissend zijn voor de partij vernieuwing, aldus de heer Van Mierlo. Het dagelijks bestuur van het pro ductschap voor pluimvee en eieren is in spoedzitting bijeengekomen om de Italiaanse maatregelen te bespreken. De voorzitter, de heer H. H. Garrelds, heeft een telegram gestuurd aan mi nister Lardinois van landbouw met het verzoek in deze kwestie te be middelen. Hel bestuur zegt hierin „ernstig verontrust te zijn over deze maatregelen, die in de EEG in het geheel niet passen en die de indruk maken van nieuw protectionisme". Protest Het productschap kreeg later be richt, dat de wagon geslacht pluim vee, die bij Chiasso werd vastgehou den, toch nog is doorgelaten, nadat de Nederlandse landbouwattaché in Italië een scherp protest had inge diend. De Italiaanse regering heeft laten weten, dat in het vervolg de import van panklaar gevogelte wel is toe gestaan, mits alle ingewanden zijn verwijderd. Hieronder verstaat men ook hart, maag en nek, die gewoon lijk in een apart plastic zakje in de kip worden gestopt. Dit zakje moet dus voortaan in Nederland blijven. De kip mag zijn nek wel meenemen, mits die dan nog aan zijn lichaam vast zit. In 1967 voerde Nederland 15.800.000 broedeieren uit naar dit land voor een waarde van 5,8 miljoen, 2.043.000 kilo geslacht pluimvee voor 4,9 miljoen, 5,4 miljoen kilo levend slachtvee voor 11,5 miljoen en 6,9 miljoen eendagskuikens ovor 2,8 miljoen. ROTTERDAM In verband met de slechte toestand van de terreinen ls het gehele voetbalprogramma voor de afdeling Rotterdam voor vandaag afgelast. MALAGA De Belg Houbrechts heeft vrijdag de wielerronde van An- dalusië gewonnen. In de ein- rangschikking bezette onze landge noot Rini Wagtmans de vierde plaats, Steevens werd 20e en Tummers 42e. De laatste etappe, een rit van 60 km rondom Malaga, werd gewonnen door de Belg Godefroot. Uitslag achtste en laatste etappe: 1. Godefroot (Belg) 1.33.04; 2. Steevens (Ned.) 1.33.19; 3. Saez (Sp.) 1.33.34; 10. Wagtmans (Ned.) z.t.; 45. Tummers (Ned.) 1.41.10. De eindstand: 1. Houbrechts (Belg.) 28.39.29; 2. Granel (Sp.) 28.45.20; 3. Ocana (Sp.) 28.45.42; 4. Wagtmans (Ned.) 28.49.14; 20. Steevens 29.09.12; 43. Tummtrs 29.44.30. MEXICO STAD Mexico zal Zuid-Afrika in oktober ontvangen, I hoewel het Mexicaanse Olympische Comité tegen de toelating van i Zuid-Afrika tot de Olympische zo merspelen heeft gestemd. Dit deelde de president van het organisatie-co mité, Pedro Ramirez Vaquez, vrijdag avond in Mexico Stad op een persconferentie mee. In zijn toespraak zei Vazquez dat het organisatie-comité de beslissing van het IOC zal respecteren. Hij riep daarna alle uitgenodigde landen op aan de spelen deel te nemen. DEN HAAG Blokkeer, door twee overwinningen op het Ant- 1 werpse Brabo doorgedrongen tot de kwartfinales van het tornooi om de Europese volieybalbeker, heeft be kerhouder Dinamo Boekarest voor gesteld de eerste wedstrijd uit die kwartfinales op 2 maart in Boekarest te spelen. De return zou dan 16 maart in Den Haag worden gespeeld. Of Blokkeer de financiële lasten van deze wedstrijden, geraamd op zesduizend gulden, zal kunnen dra gen, is nog steeds niet zeker. De Ne- VoBo staat echter niet onwelwillend tegenover het verlenen van subsidie aan de Haagse vereniging, indien be kend is hoeveel het tekort ongeveer bedraagt. Zo groen, zo gezellig, zo gemakkelijk te bereiken Het land van de ongerepte natuur, van bergen, bossen, meren èn van de uitgestrekte alpenweiden (waar bijvoorbeeld kinderen zo heerlijk vrij kunnen spelen). Het land met zijn gemoedelijke, gastvrije bevolking. Het land waar folklore, muziek en zang levende elementen zijn. Oostenrijk - hart van Europa - zo snel en gemakkelijk te bereiken. Ideaal voor wie ruimte, rust en recreatie zoekt - en nog voordelig ook! Vraag uitvoerige Inlichtingen aan uw reisbureau of aan het OOSTENRIJKS TOERISTENVERKEERS-BUREAU Herengracht 437,A'dam. Tel. 020-62188 Oostenrijk-zo fijn om er te zijn U bent er 'elijk welkom SOFIA Spartak Sofia heeft vrijdag thuis de eerste wedstrijd j voor d*» kwartfinales van het tornooi om de Europese basketbalbeker voor landskampioenen tegen het Oost- j duitse Vorwaerts met 8281 (3230) gewonnen. De zege van de Bulgaren kwam pas na verlenging tot stand. Na het verstrijken van de reglemen taire speeltijd was de stand 7171. Een zo zoetjesaan vertrouwd ge zicht in Grenobleeen Neder landse deelnemer die een me daille bewondertdie hij of zij zojuist omhangen is geworden. Dit is het goud van Kees Ver kerk, het loon van de 1500 me ter, met de eigenaar. GRENOBLE, vrijdagavond Met de wedstrijden op de tien kilometer nog voor de boeg is het wat voorbarig nu al een Olympische balans op te stellen voor het hardrijden op de schaats. Toch zijn er enkele inte ressante aspecten die ik toch wel even in dit stadium wil aan roeren. De uitslag van de tien kilometer kan daar nauwelijks iets meer aan afdoen. Zonder meer moet worden voorop gesteld, dat de resultaten van de Ne derlandse heren een eclatante verras sing vormen hier in Grenoble. Met een gouden, twee zilveren en een bronzen medaille mogen we best te vreden zijn. En dan nog ongeacht de resultaten van de tien kilometer. Tot nu toe bracht Nederland het tijdens Olympische Spelen nooit verder dan drie zilveren medailles in Oslo 1952, een bronzen in Squaw Valley en een zilveren in Innsbruck. De minder goede klasseringen tij dens de Europese kampioenschappen in Oslo hebben duidelijk hun achter grond gehad. De Olympische Spelen vormden voor vrijwel alle jongens toch de top van dit seizoen ook al Door sportredacteur Meindert Leerling Charisius: van dwang geen sprake GRENOBLE Kees Verkerk is vandaag te gen zijn eigen wil gestart op de tien kilometer en misschien heeft die rit wanneer u dit leest, in middels al een medaille opgeleverd. De man uit Puttershoek die gisteren goud won op de 1500 me ter. had zelf het liefst rust genomen om zich te voorzitter jhr. mr. H. van concentreren op de we- Karnebeek met reldkampioenschappen in Gothenburg. Maar de leiding van de Olympische ploeg heeft anders gewild. „Ik moest", zei Kees vrijdag avond tijdens de receptie van het Nederlands naar Hamar om zich bij Olympisch Comité in Ey- Jorritsma, Te Winkel en bens tegen mij. Eriks te voegen om zich Chef d'équipe Charisi- daar enkele dagen voor us: „Van dwang was te bereiden op Gothen- geen sprake. Kees heeft burg. tegen mij niets gezegd Vanuil deze Zweedse over al dan niet starten, havenstad reist Kees Ik heb hem alleen gezegd Verkerk samen met de dat hij in de tweede Duitser Erhard Keiler, groep was ingedeeld. winnaar van het Olym- Verkerk, die met Afd pisch goud op de 500 me- Schenk en de complete ter, en coach Wim de damesploeg gisteravond Graaff naar het Japanse de receptie van het NOC Sapporo om er het vol- bijwoonde, vertrok na de gende weekeind deel te officiële opening door nemen aan de open Ja panse kampioenschap- masseur pen. Die invitatie is vrij- Cor Nederveen snel naaï dagmiddag onverwachts het Olympisch dorp om- afgekomen. Vanuit Sap- dat hij vanmorgen reeds porro reizen Verkerk, om zes uur uit de veren Keiler en De Graaff naar moest om tijdig klaar te Inzeil waar de Neder - zijn voor de rit op de landse ploeg nog deel- 10.000 meter. Maandag neemt aan record- vertrekt de herenploeg wedstrijden. De reis door Noorwe-i gen waarover wij giste ren schreven komt daar mee in de lucht te han gen. hebben ze dat vanzelfsprekend niet openlijk willen toegeven van tevoren, bang om te falen. Met drie of vier rijders staat Nederland samen met de Noren aan de wereldtop, ook al heeft de Noorse coach Age Johansson en dat werd tijdens de interland Neder landNoorwegen al aangetoond een bredere toplaag tot zijn beschik king dan Nederland. Zie er de uitsla genlijsten maar op na. De Noren onderstrepen hier in Grenoble hun uitstekende vorm van het ogenblik. Op alle afstanden heb ben zij nog in de prijzen gereden. Bij de eerste tien op de sprint zaten Thomassen (tweede) en Herjuaunen (vijfde). Bij de 1500 meter klasseer den alle vier deelnemende Noren zich onder de eerste zeven: Eriksen (ge deelde tweede plaats), Thomassen (vierde), Tveter (gedeelde vijfde plaats) en Stiansen (zevende). Twee Noren zaten in de top van de uitsla genlijst op de 5000 meter: Maier (eerste), Guttormsen (vierde). Daarentegen telde Nederland op de sprint niet mee. Op de 1500 meter gaven Verkerk en Schenk met de - eerste en een gedeelde twee plaats de toon aan, terwijl Nottet het met een negende plaats (drie seconden achter Verkerk) ook niet slecht deed. Hoe wel goed gereden bleef Bols in dit gezelschap met een zestiende plaats wat achter. Daar staat weer tegen over dat Nederland alle drie deelne mers op de 5000 meter onder de eerste tien van het klassement bracht: Verkerk tweede, Nottet derde en Bols achtste. GEEN COMMENTAAR Bijzonder duidelijk in Grenoble is het feit dat de Russen in het stuk niet meer voorkomen en dat is iets dat trainer Stenin maar bijzonder moeilijk kan verdragen. Hij weigert elk commentaar. De reis die hij nu bijna twee jaar terug door Nederland maakte heeft tot nu toe zijn uitwer king gemist. Binnenkort komen de Russische technische leiders overi gens weer in ons land om de trai ningsmethoden etc. te bestuderen. Veteraan Grishin (39 en niet 34 zo als wij deze week abusievelijk ver meldden) werd op de sprintafstand de best geklasseerde Rus tijdens dit Olympische tornooi. Hij werd vierde. Eduard Matoesevitsj was met een achtste plaats de beste Rus op de 1500 meter en Valeri Lavrouchkine met een tiende de beste op de vijf kilometer. Niet iets om nu direct over naar Moskou te schrijven... Ook al hechten de Russen totaal andere waarden aan topsport en zijn de voorbereidingen doorgaans meer intensief, niet altijd leidt dit tot de begeerde overwinning. De Russen die dit jaar buiten de grote kampi oenschappen zich in geen internatio nale wedstrijden vertoonden, hebben de grootste nederlaag sinds jaren ge leden. En dat alles schrijf ik mede tot troost van de Nederlandse coach Wim de Graaff die vaak ten onrechte kritiek moet aanhoren dat hij het niet goed doet. Nederland staat bij het schaatsen zonder meer aan de wereldtop en dat is voor een groot deel mede aan de man uit Maassluis te danken, ondanks de tekorten die hij stellig heeft. Maar wie is zonder? AMMAN Koning Hoessein van Jordanië heeft gisteren voor het eerst in het openbaar de politiek veroordeeld van de Ara bieren die in uitbreiding van de guerrilla-acties de oplossing zien van de Palestijnse crisis. „Ik kan niemand toestaan onze vijand een voorwendsel te verschaffen om Jordanië aan te vallen. Als iemand meent dat hij nationalistischer is dan ik, laat hij dat dan in zijn eigen land, niet op Jordaans gebied, demonstre ren. aldus de koning, waarmee hij doelde op de Arabische commando troepen die herhaaldelijk in Israël sa botage bedrijven, en opereren vanuit de omringende landen. Deze groepen behoren merendeels tot de Syrische El-Fath-organisatie. Israël heeft ons land al vele malen gewaarschuwd dat het tot krachtige represailles zal overgaan als geen eind wordt gemaakt aan de sabotage-acti- viteiten. Koning Hoessein hoopte dat Jordanië na het artillerie-duel van woensdag „zijn les had geleerd" en zich in het vervolg wel tweemaal zou bedenken voordat het weer het be stand zal schenden. De houding van sommige Arabieren is niet geschikt om het herstel van de Arabische rechten en de herovering van de bezette Arabische gebieden, met inbegrip van Jeruzalem, te be werkstelligen. Zij die het niet met ont eens zijn, zijn niet onze vrienden en we zullen ons tegen hun activiteiten blijven verzetten, aldus de koning.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 7