ijfrans*Duits plan voor Pritse toetreding EEG Jaarlijkse omzet van 400 miljoen bij zuivel fusie 5000 AMERIKANEN INGESLOTEN BIJ «BASIS KHE SANH CMC en Melkunie één zuivelreus NAAR EEN VRIJHANDELSZONE Gun Uzelf Commissie gevormd conflict VN Kamerlid vraagt: geef tipgeld wel Financieel weekoverzicht Algemeen Fondsenbezit ZATERDAG 17 FEBRUARI 1768 raarr k li PARIJS Frankrijk en West-Duitsland zijn het gisteren eens geworden over de grote lijnen van een economische regeling, die de weg moet effenen tot de eventuele toetreding van Engeland tot de EEG. Deze voorgenomen regeling is uitgewerkt tijdens de twee dagen van besprekingen in Parijs tussen president De Gaulle en bondskanselier Kiesinger. Een Westduitse woordvoerder heeft gezegd, dat het plan zou kunnen leiden „naar een soort vrijhandelszone" in West-Europa. Kamermuziek 'recensent die in de rubriek „Ka- iiuziek" enige aandacht besteedde [mijn politiek pamflet „Vrij- jBlijheid", dient zijn instrument wat bij te laten stemmen, want Srtikel laat enige bijzonder valse 1 klinken. was mij bij het uitgeven van dit t bewust dat wanneer men tegen de gevestigde meningen iet establishment ingaat en wei- jntzag toont voor bekende politie- jguren, felle kritiek niet kan uit- fn, temeer omdat in Nederland e slecht wordt verstaan. Maar ijmag m.i. wel verlangen dat deze ,eV*>k zakelijk blijft en niet werkt ^^dooddoeners als „verbittering, ho- gefrustreerde figuur, politiek "loofd" enz. In mijn pamflet wor- kzele Nederlandse politici scherp igevallen, maar mijn qualificaties WCK en zakelijk geargumenteebd. beschrijving van mijn „openhar- nstarechtse ontboezeming" is ontaard j zjjn rancuneuze en vertekende kari ïr. zoals ieder die de moeite it om mijn pamflet zelf te lezen, jilckelijk kan constateren. Over de telij'ke inhoud, nl. de politiek-eco- jïr jsche visie gebaseerd op de inzich- Fourastié heeft ontwikkeld de toekomstige structuur van de unsnmische onderbouw van onze ggjjschappij, wordt met geen woord pt, maar wel wordt (ook door de •meJe van de citaten) alle aandacht 1 (jfitigd op een aantal bijzaken, die <je jn ten doel hebben het boekje meer aar te maken dan de droge en ige politieke verhandelingen die ■an linkse en radicale zijde wor- 'oorgesdhoteld. ferigens, wanneer de recensent in boekje gevoel voor grimmige hu- |en een tikje zelfspot constateert, •kt hij zijn voorafgaande zure ficaties reeds voldoende tegen, visie op de huidige Nederlandse deszelfs uitvoerders en hün trawanten is dan ook nog „Je blijft lachen!" i (N.H.) Ir. W. Stam van Göbbels (4) an parom, mijnheer Speelman, moet (gemengde echtpaar dat blijkbaar Zuid-Afrika woont naar dat u verdrukte Zuid-Afrika gaan entreren? Waarom komen er, als het (echt in Zuid-Afrika zou zijn, per jvele tienduizenden mensen (voor- ëlijk uit Noord-Rhodesia en ande- eVrije landen), zowel blanken als (tèurden, dat land binnen? Tet u wel» dat halfbloed ?n In geheel Zuid-Afrika in het teen de ongelukkigste wezens alle rassen zijn? Mede, omdat In een Frans-Westduitse verklaring van vier punten heet het, dat de twee regeringen de Europese gemeenschap wensen te verruimen zodra de gega digden in staat zullen zijn op doel matige wijze toe te treden tot de EEG of zich met de gemeenschap in een andere vorm aan te sluiten. „Dit is vooral van toepassing op Engeland en betekent, dat de reeds begonnen ontwikkeling, die door dat land is ingezet, dient voort te gaan", aldus de verklaring. Totdat deze uitbreiding mogelijk zal zijn, zullen de twee regeringen regelingen willen overwegen, die ge richt zijn op de ontwikkeling van de handel op zowel agrarisch als in dustrieel gebied tussen de zes EEG-landen en de vier toekomstige leden van de gemeenschap: Engeland, Denemarken, Noorwegen en Ierland. Deze regelingen zullen beperkingen van handelsbelemmeringen voor in dustriële produkten omvatten. Groot voordeel President De Gaulle zei tot de Westduitse delegatie, op de slotbij eenkomst van de Franse en West duitse delegaties, dat het een groot voordeel voor Europa zou zijn als Engeland eens tot de EEG zou kun- zijn, DEN HAAG Een commissie van drie leden zal bemiddelen in het con flict, dat is gerezen bij het weekblad Vrij Nederland tussen de hoofdredac teur en zeven van de acht redactiele den. De commissie bestaat uit prof. mr. Ch. J. Enschede te Amsterdam, drs. G. van Lieshout uit Den Haag en de heer A. Scheffer. De zeven redacteuren namen ontslag nadat de hoofdredacteur zijn verontschuldigingen aanbood aan het Parool voor een artikel van een der redactieleden. Voedselvergiftiging op West-Ja va DJAKARTA Op West-Java zijn deze week 26 mensen om het leven gekomen door het eten van bedorven voedsel. Ongeveer 160 mensen moesten in ziekenhuizen worden op genomen. De slachtoffers zouden te arm geweest zijn om rijst te kunnen kopen. nen toetreden en. wie weet, ook eens wellicht voor het politieke vermogen van de EEG. Wel legde de Franse president, vol gens functionarissen, er de nadruk op, dat Engeland zich zeer grote eco nomische inspanningen zou moeten getroosten voordat het tot de EEG zou kunnen toetreden. „Wij constate ren, dat er een begin is gemaakt, maar wij zijn niet van mening, dat dit voldoende is. Engeland moet doen wat nodig is om zich bij ons aan te sluiten onder dezelfde voorwaarden waaraan wij voldoen. De Westduitse minister van buiten landse zaken, Brandt, zal naar ver wacht wordt, concrete voorstellen in dienen op de bijeenkomst van de mi nisters van buitenlandse zaken van de zes. die 29 februari in Brussel begint, om Engeland dichter bij de EEG te brengen. Deze voorstellen zullen gebaseerd zijn op de beginse len die zijn uitgestippeld in de Frans-Westduitse verklaring. Brandt zou hebben gezegd, dat er geen „geprefabriceerde" Frans-Duitse oplossing is en dat elk ander denk beeld in Brussel zou kunnen worden besproken. Dit wordt gezien als een gebaar tegenover de Beneluxlanden, die hun eigen plan hebben uitge werkt voor nauwere politieke en eco nomische samenwerking tussen de EEG en Engeland en de andere gega digden. Geen uitstel veto Brandt verklaarde later dat de Franse bereidheid tot bespreking van een economische regeling tussen En geland en de EEG niet als slechts een uitstel van nieuw Frans veto op de Britse toetreding te beschouwen. „Dit is een nuttig uitgangspunt ik zou niet verder willen gaan dan dat", al dus Brandt. Hij acht het een belang rijke ontwikkeling, dat de regering van West-Duitsland en die van Frankrijk thans verklaard hadden, dat zij Engeland uiteindelijk als lid wensten te zien van de EEG. Dit was een grote vooruitgang vergeleken bij de ministerraad van de EEG in de cember jl. te Brussel, toen een ge meenschappelijke verklaring van de zes niet verder ging dan te zeggen, dat niemand tegen een Brits lidmaat schap was. Franse functionarissen in Parijs hebben er de nadruk op gelegd, dat er geen sprake van is, dat Engeland voorlopig deelneemt aan de geregelde bijeenkomsten van de zes. Maar, al- fLfpweg de grootste meerderheid niet Speelman niet op mijn argumenten is ten huwelijk maar uit oneerlijke ingegaan. De discriminatie is niet zo lerdetochten geboren zijn. absurd als hij meent, want de Bantoes '°™^lgens mijn vele tientallen erva- zijn eveneens tegenstanders van ge- ™nd£n is er geen volk ter wereld, dat mengde huwelijken, i klar voor de zwarte bevolking ten Ook weet de heer Speelman blijk- en |e gedaan heeft dan Zuid-Afrika. baar niet dat de gehele „onzedeüjk- llissant, P. D. Sieling. heids"-wetgeving zijn oorsprong vindt in de bescherming van de zwakste lïniihofc t*Z\ partil de Bantoevrouw. Hoe nodig insda uoooeis l->) ait |Si blljkt wel uit het Ieit dat het heer Speelman is m.i. op een Amerikaanse bezettingsleger 400.000 ialspoor. Immers, het is een feit bastaards (kinderen van negersolda- 'n alle landen de wetten gelden ten) in Duitsland heeft achtergelaten, i, (üjaldaar geheel regelmatig volgens ot grondwet tot stand zijn gekomen. Gedurende de bezetting zijn Duitse linsdpn nu huwelijken, die in Z.-Afrika vrouwen door armoede ertoe gebracht terdioden zijn, erkend zouden worden zich aan negersoldaten te verkopen, ïvallja ze in een ander land waren Duitsland overal met de nek aange- mdJjPten, zou de Zuidafrikaanse wet- Hun gekleurde kinderen worden in c-afdng daardoor krachteloos gemaakt zien. Is het standpunt in Z.-Afrika en tnen worden. Iedere regering staat t.o.v. gemengde huwelijk toch wel zo 811 *jnover eerbiediging van haar wet- gek? ditzelfde standpunt. Den Haag betreur ik dat de heer Dr. F. C. Dominicus 1 tot NAVO dus dc Franse functionarissen, de voorgestelde Frans-Westduitse rege ling zou aan de eisen van Engeland, afgezien van volledige lidmaatschap in dit stadium, een heel eind tege moet komen, Engeland heeft reeds te kennen ge geven, dat het voelt voor het Bene- lux-plan voor nauwere samenwer king, maar het heeft duidelijk ge maakt, dat zijn voornaamste doel volledig lidmaatschap van de EEG blijft. Met man en macht trachten de Amerikanen de citadel van Hoe-é op de Vietcong te heroveren. Scheepsgeschut ondersteunt hier, vanuit de USS Mansfield, een aanval van de Amerikanen. Kiesinger en De Gaulle hebben ook nog gesproken over de NAVO. Vol gens een Westduitse woordvoerder zou de president hebben gezegd, dat Frankrijk voor handhaving van het Atlantische bondgenootschap is zo lang er geen fundamentele verande ring in de wereldtoestand komt. De besprekingen tussen de presi dent en de bondskanselier, die zijn gehouden in het kader van het Frans-Duitse vriendschapsverdrag zijn gisteren inmiddels beëindigd. Kiesinger en de delegatie zijn naar hun land teruggekeerd. Kiesinger zei in Bonn zeer tevreden te zijn met de resultaten van de besprekingen in Parijs. AMSTERDAM Deze week is er meer grond in de effecten- markt gekomen en de internatio nale politiek oefende weinig druk op de koersen uit. De han del bleef van beperkte omvang in verband met de bestaande on zekerheid internationaal en na- DEN HAAG Mejuffrouw Nel Barendregt, Tweede-Kamerlid voor de PvdA, is het niet met de beslis sing van minister Polak eens dat nie mand de beloning van drie mille krijgt voor het geven van de tip die leidde tot de aanhouding van Hans van Z. Het Kamerlid vraagt de minister of het waar is dat de beloning niet wordt toegekend aan mevrouw E. Woortmeijer-Nickel, die het signale ment verstrekte van haar overvaller Van Z. met het doel een ander misdrijf op te sporen dan de moord op de winkelier J. J. A. Donse. Mejuffrouw Barendregt wil weten of de gegevens die mevrouw Woort- meijer verstrekte toch niet hebben geleid tot de opsporing van Hans van Z. en dat zij dus recht heeft op de uitgeloofde beloning. Gisteren was Wim lbo een van de eerste gasten van het zojuist geopende folksong-café 't Clop- pertjen, aan de Lijnbaansgracht, te Amsterdam. Hij manipuleert hier, met initiatiefneemster Anne-Marie Brandt, met het kloppertje op de deur. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Door het deze week gepubliceerde bod van de Coöperatieve Melkcentrale op de Nederlandse Melk-Unie zal het grootste Nederlandse melk- concern ontstaan, dat zeven pro cent van het gehele nationale zuivelpakket omvat en een om zet van naar schatting 400 mil joen oplevert. Het concern bezit verder bindingen met een groot aantal Nederlandse on dernemingen in de zuivelbranche. Zo bezit de CMC 25 procent van het kapitaal van Nutricia. Op de export markt zijn zij ook zeer actief. De NMU heeft belangen in de United Dairymen Condensed Milk Co. in Londen. De activiteiten van CMC en de NMU, die vooral in de Randstad Hol land werken, liggen in eikaars ver lengde: NMU bezit fabrieken en CMC is een groothandel in melk. Bij de CMC (die reeds de helft der aandelen van de NMU bezit) zijn een tienduizend melkveehouders aan gesloten," die tien procent van de Ne derlandse produktie voor hun reke ning nemen. De NMU met een omzet van 285 miljoen gulden is het grootste melk- verwerkende concern, dat praktisch geheel Amsterdam, en de helft van Rotterdam en Den Haag van melk- produkten voorziet en uit een combi natie bestaat van zaken als de Sier- kan, Sterovita, RMI, OVV en de melkfabriek Holland. Begin vorig jaar werd ook de DMI (Dordrecht) overgenomen. Daarnaast beschikt het concern over fabrieken voor zuivel- produkten in Bodegraven, Heusden, Oudewater en Woerden. Verder heeft de NMU belangen in Crona (frisdran ken) Handelmij Industrie (Ermi-ijs) en Neerlandia (chcoladepasta). Bij de gehele combinatie werken 3000 mensen, De CMC, met een omzet van 234 miljoen gulden, heeft 100 procent be langen bij melkcentrales in Assen delft, Gouda, Lengkeek en Wormer- veer. Voorts 50 procent belangen bij de Conbinatie (Rotterdam) en Velsen Zaanstreek, 37,5 procent bij de Haarlemse Sierkan en een belang van 27 procent bij de Verenigde Melkbedrijven in Utrecht. De CMC, die in de eerste plaats een handelsor ganisatie is, heeft slechts weinig personeel in dienst. WASHINGTON Op ver- lillende plaatsen in Zuid- g^jetnam wordt nog fel gevoch- De Noord Vietnamese- en letcong-eenheden schijnen het iral gemunt te hebben op de irinebasis bij Khe Sanh, die 'lkomen ingesloten is. 'erscheidene Amerikaanse en mili- deskundigen menen dat de irdvietnamese infanterie deze ba- nooit zal aanvallen, maar vanuit ledig beschermde posities zal wor- i onderworpen aan dermate zware tillerie-bombardementen, dat 5000 merikanen die de basis verdedigen pt veld moeten ruimen. leidt dit af uit inlichtingen ilgens welke Noordvietnamezen, die lgeDp basis belegeren zouden voortgaan ten, jet het graven van tunnels en zeer pe versterkingen in de omringen- heuvels. Op deze wijze zouden de urdvietnamezen hun artillerie stel- ïgen zo volledig kunnen ingraven, -tïïjat deze onkwetsbaar worden voor zwaarste luchtbombardementen. iDe deskundigen menen dat de oordvietnamezen hebben besloten ün geschut zodanig rond de basis op te stellen dat er geen vliegtuigen meer kunnen landen. De basis moet geheel door de lucht worden bevoor raad. Hoe-é Ook in Hoe-é wordt fel gevochten. Gisteren zijn tien luchtaanvallen op de citadel uitgevoerd. De Amerika nen en Zuidvietnamezen hebben ech ter dc laatste paar dagen geen vor deringen gemaakt bij hun pogingen de citadel weer in handen te krijgen. Volgens een militaire woordvoerder zijn tot gisteren in Hoe-é 1171 te genstanders door de Amerikanen ge dood en 1333 door de Zuidvietnamese strijdkrachten. De drie Amerikaanse piloten die door Noord-Vietnam zijn vrijgelaten zijn gisteren veilig in Thailand aan gekomen. De vliegers zijn majoor Morris Overly (39), kapitein John Da vid Black (30) en luitenant David Ma- themi (23). Volgens majoor Overly werden zij gedurende gevangenschap van-vijf maanden goed behandeld. Ook andere krijgsgevangenen genie ten een goede behandeling, aldus de majoor. tionaal. De aankondiging van een fusie op het gebied der zui- velmarkt, waardoor de melk- produktie en handel in het wes ten des lands practisch in één hand komen, trok ter beurze de aandacht. Voor Nederlandse be grippen zal deze schaalvergroting tot de schepping van een mam moetonderneming leiden, met een jaarlijkse omzet van vier honderd miljoen gulden. De Coöp. Melkcentrale G.A. heeft een bod uitgebracht op de officieel ter beurze genoteerde aandelen Ned. Melk-Unie en wel van 280 procent. Deze samenbundeling heeft als grondslag het verlangen om de ont wikkeling in de EEG-markt te volgen en 1e zorgen voor een versterking van de positie van de melkveehou ders, de detailhandel, de werknemers en daarbij voor een redelijk rende ment van het in de onderneming gestoken kapitaal. Enkele dingen zijn opmerkelijk bij deze fusie-poging. Allereerst, dat een coöperatie een bod uitbrengt op offi cieel ter beurze genoteerde aandelen. Dat komt niet veel voor. We herinne ren ons, dat achter de schennen zich onderhandelingen hebben afgespeeld tussen de cöperatieve suikerfabrieken en de Centrale Suiker Mij, waarbij een bod op laatstgenoemde aandelen van 500 proc. aan de orde kwam. Als ditmaal de C.M.C. erin slaagt om een voldoend aantal aandelen in de Ned. Melk-Unie te verwerven, dan zal het gevolg zijn, dat opnieuw een fonds uit de prijscourant verdwijnt. Het is bekend, dat posten aandelen Melk-Unie in handen zijn van be paalde ondernemingen in 'de ver- bruiksector en wij veronderstellen, dat met de directies van deze maatschappijen binnenskamers al overleg is gepleegd. Hoge beurskoers De koers van de aand. Melk-Unie as vorige week 247 proc. en liep giste ren op tot 280 bieden. Achteraf beke ken, heeft het er al een hele tijd in gezeten, dat de beurskoers gestimu- leerd werd door aankopen van perso- I nen, die rekening hielden (of konden j houden door voorwetenschap) met j een fusie, want op de aand. Ned. Melk-Unie werd vorig jaar slechts 5 proc. dividend uitgekeerd. Wel waren de vooruitzichten inmiddels verbe terd, maar een dergelijke hoge I beurskoers was voor een fonds met beperkte winstmogelijkheden toch rijkelijk aan de hoge kant. Verder is op te merken, dat, als deze fusie doorgang vindt, waarop al le kans is, de melkhandel in de j Randstad eigenlijk in één hand komt. Dat kan voor de producent, de ver werkende fabriek en de detaillist tot een verbetering van positie leiden, maar is dal ook het geval met de consument? Een andere fusie, welke de aan dacht ter beurze trok, werd gevormd door overname van aandelen H. J. van der Rijn N.V. door de Billiton Mij; na deze transactie bezit laatstge noemd concern een meerderheidsbe lang in de overgenomen ven nootschap, die zich vooral beweegt op het gebied van non-ferromaterialen en staal. De Billiton Mij slaat steeds verder haar vleugels uit en de beurs waardeerde deze activiteit met een koerswinst voor de aand. tweede ru briek van 40 punten. Van de internationale aandelen was Kon. Olie gunstig gestemd, om dat men in Amerika goed over de vooruitzichten van ons oliefonds oor deelt. De koers liep op van 150.60 tot 154.20, terwijl het slot op 154.60 kwam. De overige internatio nale aandelen veranderden weinig, hoewel het bestuur der Hoogovens toch een gunstig bedrijfsbericht uit gaf, waaruit bleek, dat de afzet ver betert en de produktie bij de Hoogo vens toeneemt. In de komende vier jaren kunnen de Hoogovens nog een 1000 werknemers gebruiken, hetgeen wijst op de groei der onderneming. Unilever is evenals Philips en AKU iets gedaald, maar veel om het lijf had het niet. Uit een bericht is in middels gebleken, dat de Unilever een meerderheidsbelang bij De Gruy- ter heeft verworven. De beurs wist al geuime tijd, dat de Unilever bij het winkelconcern betrokken was, maar dit is nimmer officieel toegegeven Thans echter is door de directie van Unilever medegedeeld, dat een groot belang bij De Gruyter aanwezig is en dat voor het einde van het eerste halfjaar meer uitvoerig verteld zal worden, hoe de verhouding nu ligt tussen de margarinetrust en De Gruyter. In de wereld der supermar- ten wordt de situatie nu wel duide lijker. Kritiek De Meneba, de Meelfabrieken der Ned. Bakkerij, hield "haar jaarverga dering te Utrecht, waarop de bak kers-aandeelhouders hun mening konden zeggen over dc Sitos-activi- teiten, waarover wij eerder schreven. Het bestuur kon veel kritiek beant woorden en o.a. wijzen op een nieuw uitgestippeld beleid bij Sitos, dat meer in overeenstemming is met de- belangen van de bakkers. Toch blijft de vraag bestaan, of de belangen van Sitos (dus Meneba) altijd wel zullen overeenkomen met die van de bak kers. De opmerking ter vergadering, dat bepaalde activiteiten der Sitos beperkt moesten worden, waartoe het bestuur zich niet bereid verklaarde, zegt in deze wel iets. In uitzicht werd verder gesteld de mogelijkheid van een emissie t.z.t. voor de financiering der Meneba, di® de Sitos-transactie nu achter de rug heeft, waardoor de liquiditeit verder achteruit gelopen is. Hoeveel er nu precies voor de aankoop der reste rende posten Sitos-aandelen is be taald, werd ter vergadering niet ver- teld. De koers der eert. Meneba liep ter beurze op van 314 cum 17 proc. dividend tot 308 ex. Kon. Ned. Stoomboot zal 9 procent (v.j. IVi pet.) dividend voorstellen, maar de koers der aand. heeft weinig gereageerd op dit bericht. Overigens steekt deze scheepvaartonderneming wel gunstig af bij de Holland-Ameri- ka Lijn, die de aandeelhouders met lege handen wil wegsturen. De obli- gatiemarkt heeft zich goed ontwik keld. De jongste staatslening noteert iets boven de emissiekoers. Op de beurs houdt men nu rekening met de spoedige komst, van een uitgifte van obl. Bank voor Ned. Gemeenten. Nederlander zei het niet bloemen AMSTERDAM Bloemen hebben het vorig jaar een grote rol gespeeld in het leven van de Nederlanders, want ze hebben elkaar bijna 30.000 bloemengroeten meer gezonden' dan in 1966: 734.929 tegen 705.067. Uit de jaarcijfers van Fleurop-In- terflora-Nederland blijkt dat dit in geld uitgedrukt betekent dat de Ne derlander 8.3 procent meer uitgaf aan het verzenden van bloemengroeten. De bloemencheque „Kijk in m'n hart" wint snel aan populariteit. Hiervan werden in twee jaar ruim tweemaal zoveel verzonden, namelijk 1.329 in 1965 tegen 3.413 in 1967. beleg in ZET NIET ALLES OP ÉÉN KAART Breedgespreide, gemeenschappelijke belegging in geselec teerde nederlandse en amerikaanse aandelen. Inlichtingen over particlpatlebewljzen A.P. bij uw commissionair (n 1 j, effecten of bankier of rechtstreeks via postbus 3700- Amsterdam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 5