Vfdeling Smit Röntgen aat naar Eindhoven Als hij kan, gaat hij naar de mensen van le grote steden ioede regeling voor 30 personeelsleden Allemansgeest heropend Burgemeester Van der Willigen HOEGLIN SNELLER NOG DAN MAIER! Familiekomplot door politie opgerold -jider Philipsbedrijf komt naar Leiden J. A. Stemfoort (Sassenheim), erelid postzegelclub LEIDSE COURANT tlDEN De N.V. TEWEA, een sterk groeiende onderneming van ^hilipsconcern, die zich in Amsterdam toelegt op de vervaardiging antennesystemen, zal in de loop van dit jaar worden overgeplaatst Leiden. Het bedryf, momenteel 160 man sterk, zal worden gehuis- in het pand aan de Evertsenstraat van Smit Röntgen N.V. (sinds eveneens deel uitmakend van het Philipsconcern). verkrijgen van een meer doel- le produktie beperkt zich niet i tot TEWEA, want na over ling in fasen van TEWEA naar n zal de röntgenafdeling van in gedeelten worden overge- |t in Eindhoven. Philips kan Joor de röntgenactiviteiten in fiand centraliseren, ir wij vernemen, zal het gehele neel van TEWEA mee gaan Leiden, terwijl het grootste ge- p van het personeel van Smit Jen (ongeveer 130 man) in de tenheid zal worden gesteld in fe Philipsvestigingen te gaan (en. ondernemingsraad en vertegen- ligers van de vakbonden heb- jistermiddag van de Philips-di- t de verzekering gekregen, dat poor 1 maart zal worden onder- welke mogelijkheden er voor geschoolde personeel van Smit gen bestaan in andere onderne- -en van het concern, eventueel f»ereisbare afstand" van Leiden. de ongeschoolden betreft (een 1 p van iets meer dan 30 mensen): deze zullen in de Evertsenstraat kunnen blijven werken; in dienst van de N.V. TEWEA. Plaatsingsmogelijkheden De heer D. Nederveen, districtsbestuurder van de Christe lijke Metaal Bedrijfsbond, die na mens de erkende organisaties aan het overleg deelnam, verklaarde ons dat de besprekingen tot tevreden heid zijn verlopen. De bonden heb ben er op aangedrongen, dat al het mogelijke zal worden gedaan om de mensen, die niet door TEWEA kun nen worden overgenomen, onder te brengen in andere Philips-onderne- mingen. De directie heeft dit kunnen toezeggen, omdat Philips nog steeds ruime plaatsingsmogelijkheden heeft voor geschoold personeel. Een gunstige factor voor het even tueel overplaatsen is, dat Smit Röntgen een vrij jong perso neelsbestand heeft. „Indien de werk nemers bereid zijn tot enige mobili teit, dan behoeft er zeker voor het technisch personeel geen enkele re den tot ongerustheid te zijn", aldus de heer Nederveen. „Voor een zeer klein aantal administratieve beamb ten, de mensen, die zuiver gespecia liseerd zijn op het röntgenbedrijf, ligt het wellicht iets moeilijker, maar ik heb het volste vertrouwen, dat de bespreking van 1 maart over de plaatsingsmogelijkheden een goed resultaat zal hebben." VOORSCHOTEN Vrijdag 16 februari 1968 is toegevoegd aan ae lange rij van belangrijke data die de geschiedenis van Nederlands oudste en waarschijnlijk enige waterherberg markeren. Restaurant Allemans geest" aan de Hof weg te Voorschoten is herrezen uit de resten, die na de grote brand van vorig jaar juni zijn blijven staan. Het begin van „Allemansgeest" ligt omstreeks 1369, toen in het Leenboek van de Heeren Van Was- senaer als eigenaar van enige perce len grond voorkomt de heer Ysbrant Almanz, die voor altijd zijn naam kJ Den Haag ël, AND AG 19 febr.: Schouwburg, 8.15 er ld. Danstheater met balletorkest. ISDAG 20 febr.: Schouwburg, 8.15 u.: Danstheater met bailetorkest, Dili- 1 8.15 u. Jennifer Vyvyan sopraan ieorge van Renesse piano. (ENSDAG 21 febr.: Schouwburg, 8.15 leuw Rott. Toneel met „Mimicry", jj^ntheater Guido van Deth 2.30 u. met „gouden hand", poppentheater Frank ■o^Tan 2.30 u. met „De kleine giraffe". jOTN DERDAG 22 febr.: Schouwburg, w<.: Haagse Comediei met „Helder zien ..,.it donker", DUlgentia 8.15 u. Robert ellï piano, Kurzaal 8.15 u. „Sterren van ussisch ballet". fou«JDAG 22 febr.: Dillgentia, 8 u. Kon. Zangschool, Microtheater In de ïme 9 u. cabaret Salvo met „Psst" en ondet-chantant (Inge Tlelman), Pavil- -jnheater 8.15 u. De Nieuwe Komedie *\,The Fantiasticks" en cabaretpro- ma „Vossestreken", theater Matrijs piligentia) 8.30 u. theaterwerkgroep l ^1" met „De les" en „Het onder- 24 febr.: Schouwburg, 8.15 1 Se Comedie met „Belchers geluk", >n. js-theater 8.15 u. Nat. Ballet, Diligen- l„ (15 u. Arena met „De kleine en de koning", 8.15 u. Rafael Puyana (kla- ibel), Micro-theater in de Steeg, 9 u. 8 |et Salvo met „Psst" en caba- iantant (Inge Tlelman), Pavlljoen- fer 8.15 u. De Nieuwe Komedie met Fantasticks", poppentheater Guldo W<Deth 2.30 u. „Koning Vip en de kas", irl intheater Frank Kooman 2.30 u. „De fe giraffe". 1 .^GELIJKS: theater Pepijn (t/m 25 Mt 8.30 u (beh. maandag) cabaret Pe- Isi met Paul van Vliet („Dag en Apollo „Met jouw tanden ln spifnek" (18 j.), Asta „De val naar de i ij(18), Bijou „De Samoerai" (18), Ca- „De dief van Parijs" (18), Cineac vs en documentaire „In de schaduw Zi)de Himalaya" (a.l.), City „James 007 Casino Royale (14), Corso „De /cats van het oude Rome" (14), Du „De getemde feeks" (14), zat. en an fed. 2 u. „Sneeuwwitje en de zeven lahgen" (a.l.). Euro Cinema „The sound "-'c" (a.l.). Flora „The crazy sexy (18), Hollywood „Iwo Jima" (14), _n „Madeliefjes" (14), Metropole ..ten geboden" (a.l.), Odeon „Vakan- et rikelen met funeste gevolgen" (a.l.), "Ma „Mooi maar slecht" (18), Passage met de zonde" (18), Roxy „Een dollars voor Django" (14), Seinpost liefs uit Moskou" (18), Studio de „L'amour k la chalne" (18), Studio ,„In de huid van een ander" (18), uit la „De tijger in Barcelona" (14), ;d. 21 febr. „Onder spervuur naar (14), De Uitkijk „Liefdesdossier telefoniste" (18), West-End „Mijn -T~ <18)- anNTOONSTELLINGEN: Arta, Sta- -eg 143, maand, t/m vrljd. 12 tot 17 lend, grafiek; Pulchri Studio, Lange 15 maand, t/m zat. 10 tot 16 u. lerljen Paul van Eeden (t/m 22 Gemeentemuseum, Stadh.laan 41, t/m zat. 10 tot 17, zond. 13 tot 17 >k woensd. 20 tot 22 u„ t/m 3 maart ln beeld bij Bakst, t/m 3 maart Zwart en de PTT, t/m 31 maart boeken over blaasinstrumenten; •{se Kunstkring, Denneweg 64, maand, lit 17 u„ dlnsd. t/m zat. 10 tot 17 u„ 17 tot 7 maart grafiek Erik Pape en «erljen en gouaches Johannes van <en; Kon. Penningkabinet, Zeestr. 71, Bd. t/m zat. 10 tot 13 en 14 tot 17 u„ Dnibal" munten uit tweede Pu- je oorlog (tot 30 april); Letterkundig Juffr. Idastr. 11. werkdagen 13 tot docementen over de periode van heden; Micro-theater In de Steeg, :lnde 165. dlnsd. t/m zat. 15 tot 17 u en van Hilary Krystoflak, Poolse Ier en graficus (tot 22 febr.); Ned. Zeestr 82, maand, t/m zat. 10 zond. 13 tot 17 u. „Rijst en op de postzegel" (tot 9 maart); jrama Mesdag, Zeestr. 65b. maand. Izat. 10 tot 15, zond. 12 tot 15 u„ tot 25 herdenkingstentoonstelling Antoi- van Hoytema. osife Amsterdam 'ZIEK Maandag 19 febr. Concert- w grote zaal 8.15 u. Ned. Thea- -Jntrum, concertgebouworkest met irt Majek plano; kleine zaal 8.15 v/d Velde pello en George van e plano; De Suite, Willemsparkweg 8.15 u. Rien de Reede fluit en Theo plano; Bachzaal, Bachstr. 7, 8 u.: bering leerlingen Amsterdams "feervatorlum; dlnsd. 20 febr. Concert- luw grote zaal 8.15 u. Kunstmaan dor- met Mischa Dichter piano; kleine 8.15 u. Annie Alt en Gerald Stofsky woensdag 21 febr. Concertgebouw zaal 8.15 u. Concertgebouworkest Josef Suk viool; donderd. 22 febr. irtgebouw grote zaal 8.15 u. zit sdag; kleine zaal 8.15 u. Rafael Puy- clavecimbel. 1NEEL en CABARET Stadsschouw- Leldseplein. tel. 232932, maand. 18 I Pi febr. 8.15 u. Nieuw Rott. Toneel met „Tartuffe" (Molière), dind. gesloten, dond. 22 en zat. 24 febr. 8.15 u. Ned. Comedie met „De honger en de dorst" (Ionesco). Carré, Amstel 115, tel. 225225; dag. (beh maand.) 8.15 u. musical „Anatevka". De Kleine Komedie, Amstel 56. tel. 230130: dag. 8.15 u. Ensemble met „Een maan voor de misdeelden" (O'Neill). Nieuwe de la Mar-theater, Marnixstr. 404, tel. 233462: dag. 8.15 u. musical „De stunt" (Guus Vleugel en Ruud Bos). Theater „De brakke Grond" (Nes 53, tel. 240394); Studio met „Hoera Amerika" (dagel. 8.30 u., beh. zondags). Vestzak-theater, Balth. Floriszstr. 47, tel. 727240: zat. 24 febr. 8.30 u. „De war hoofdige minnaar". Theater Tingel-Tangel, N.Z. Voorburg wal 282, tel. 64695: tot eind maart iedere vrijd. en zat. 21 uur cabaret „Holland op z'n smalst" (Marijke en Sleto Hoving). Theater „Naar de kelder" (Vondelstr. 6, tel. 184133): dag., heb. maand., 21 u. caba retprogramma „Ongecensureerd". Theater-rest, „De Koopermoolen", War- moesstr. 5, tel. 240902: dag., heb. maand., van 19 u. af Henk Elslnk, Maria Lindes en Frits Lambrechts. OPERA: woensd. 21 en vrijd. 23 febr. 8 u. Ned. Opera met Die Fledermaus van Joh. Strauss, in Stadsschouwburg, Leidse- plein, tel. 232932. TENTOONSTELLINGEN: Sted. Mus., P. Potterstr. 13, tot 26 febr. tekeningen en gouacnes van Kupka, tot 18 maart gra fisch werk Anton Heyboer, tot 25 maart tekeningen van Robert Muller, dag. 9.30 tot 17, zond. 13 tot 17 u.; Mus. Födor, Keizersgr. 609, grafisch werk en tekenin gen Louis van Gasteren, dag. 9.30 tot 17. zond. 13 tot 17 u.; Ned. Inst. Nijverheid en Techniek (Rozengr. 224), tot 1 maart „Ruimtevaart", dag. 10 tot 16, zond. 13 tot 16 u., demonstr. 11 en 2 uur; Tropenmus., Linnaeusstr. 2, „Van top tot teen - kle ding en tooi", dag. 10 tot 16, zond. 12 tot 17 u.; kabinet Floret, N.Z. Voorburgwal 282, vanaf 19 febr. aquarellen, tekeningen en gouaches van Herbert Fiedler, werkda gen 12.30 tot 17 u.; Anne-Frank-huLs, Prinsengr. 263, tot 6 maart tekeningen en gouaches van Anton de Ridder, werkda gen 10 tot 16 u.; Architectura en Natura, Prinsengr. 150, boeken en tekeningen over architectuur, stads- en landschapsplan ning, 9 tot 17.30 u„ zat. tot 17 u., maand, gesloten. Rotterdam THEATER: Rott. Schouwburg, lel. 111766, maand. 19 febr. 8.15 u. Nat. Ballet met Ogenblikken (première), dlnsd. 20 febr. 8.15 u. Centrum met ..Slippers" (blijspel Alan Ayckbourn). woensd. 21 febr. 8.15 u. Nieuw Rott. Toneel met „De Leeuwerik" (Jean Anouilh), dond. 22 febr. 8.15 u. Haagse Comedie met „Van de brug af gezien" (Arthur Miller), vrljd. 23 en zat. 24 febr. 8.15 u. Nieuw Rott. Toneel met „Ja, ik wil" (musical naar Het He melbed van Jan de Hartog); Piccolo-thea ter, K. Doormanstr. (bij Schouwburg), tel. 111766; vrijd. 23 en zat. 24 febr. 8.15 u. Nieuw Rott. Toneel met „Testarium" (van Mrozek) en „De Maagd" (van Johan Fredrik); iedere avond 8 tot 1 u„ zaterd. 7. 9.15 en 11.15 u. „Dorus met de jonge tien", Iedere woensdag 2 u. kinder voorstelling „Bij Dorus op schoot" (kassa Mauritsstr. 65, naast Schouwburg, tel. 129161); De Groote Schouwburg, Zuid plein. zat. 24 febr. 8.15 u. jeugdfestival 1968 Ned. Danstneater (voorverkoop tel. 111380 toest. 252). MUZIEK: De Doelen, tel. 132490, maand. 19 febr. 8.15 u. kleine zaal pianorecital Albert Lotto, dlnsd. 20 febr. 8.15 u. grote zaal Nat. folkloristisch Staatsensemble uit Tsjechoslowakije, woensd. 21 febr. 12.45 tot 13.15 u. lunchconcert Wllly Goudswaard slagwerk en Jan Goudswaard fluit, dond. 22 febr. 8.15 u. grote zaal voordrachten leerlingen Rott. Conservatorium met koor, orkest en Ma rinierskapel, dond. 22 febr. 8.15 u. kleine zaal solistenconcert Rott. Kunststichting, Fransje Dorst piano, Rien de Reede fluit en Theo Bles piano, zat. 24 febr. 8.15 u. grote zaal Rott. Dameskoor „Zanglust" (jubileumconcert), m.m.v. solisten, man nenkoren en Opera- en Symphonie-or- kest. TENTOONSTELLINGEN: mus. Boy mans/ Van Beuningen, Mathene&serlaan 18. dag. 10 tot 17 u., zond. 11 tot 17 u„ woensd. ook 19.30 tot 22 u„ tot 3 maart „Het kubisme te Praag en de verzameling Kramar", tot 3 maart „Potterij en Potte- rie 50 jaar Zaalberg", tot 17 maart beeldhouwwerken van Stuyvenberg, tot 31 maart tekeningen Paul Delvaux in Prentenkabinet; expositiezaal De Doelen. Kruisplein 40, dag. 10 tot 17 u„ zond. 12 tot 17 u„ tot 10 maart collages van Sam Middleton: kunstzaal Zuid. Zuidplein 120. dae. 10 tot 17 u„ zond. 12 tot 17 u., tot 4 maart „Rotterdamse kunstenaars zien metro in buitenland": mus. Land- en Volkenkunde, Wlllemskade 25, dag. 10 tot 17 u„ zond. U tot 17 u„ „Asmat, een koppensnellerscultuur, pracht en praal bij de Papoea's"; 't Venster, Gouvernestr. 129. objecten en tekeningen van Arnold HamelbergGemeente-archief, Mathenes- serlaan 315, dag. 10 tot 17 u„ zond. 11 tot 17 u„ tot 10 maart ,.D" metro rijdt, drie eeuwen voorgeschiedenis". zag voortleven in de naam van „Al lemansgeest". De invloed van deze eigenaar is zelfs zo groot, dat zijn naam wordt overgeplaatst in 1822 van het oude landhuis naar de wa terherberg „Rust wat". Het oude landhuis krijgt de naam „Berbice" en de buitenplaats aan het water „Allemansgeest". Inmiddels is de buitenplaats aan het water gegroeid van een „boeren- woningh aan het wedde bij de Vliet" tot een rustig gelegen herberg, al waar het goed toeven en mediteren is. Het prachtige panorama roept ve le kunstschilders. Hoewel niet de grootste onder de kunstenaars, maar wel de eerste uit het Nederlandse volk, zijn de bezoeken van koningin Wilhelmina aan „Allemansgeest", waar zij het stromende water met het landschap vast zet op linnen, zeer belangrijk. In 1919 verleent de toenmalige burgemeester van Voorschoten te- wens gemeentesecretaris E. Vernède aan de veerman Jacobus Lubbe ver gunning tot de verkoop van sterke drank. Met het vertrek van de heer Van de Lubbe geraakt „Alle mansgeest" in verval. De veerpont slijt droevig de laatste jaren, totdat in 1966 een enthousiaste Leidse stu dent, de heer H. F. A. M. Walen kamp, aan de restauratie begint en de exploitatie verkrijgt van het restaurant. Vorig jaar leek met de brand het einde gekomen te zijn. Nu staat aan de Vliet een herbouwd „Alle mansgeest". Het rieten dak heeft plaats gemaakt, met toestemming van Monumentenzorg, voor een pan nendak, maar verder is „Alle mansgeest" herbouwd volgens de laatst bekende gegevens. Aangepast aan de moderne tijd, gaat „Alle mansgeest" zich scharen in de rij van exclusieve restaurants. VROUWENGEBEDSDAG WASSENAAR Uit het jaar verslag van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellingsoorden en ge zondheidskolonies afdeling Wassenaar blijkt dat in 1967 negen kinderen op medisch advies werden uitgezonden naar twee kindertehuizen. In totaal werden deze kinderen gedurende 434 dagen verpleegd. Het aantal leden van de afdeling bedraagt 237. De gemeente Wassenaar verleende als ieder jaar weer een belangrijke subsidie. Veel medewerking mocht het bestuur on dervinden van de gemeente-arts, dok ter C. A. Eindhoven. LEIDEN Mr. G. C. van der Willigen is dit jaar dertien jaar burgemeester. Na Lekkerkerk en de Haarlemmermeer aanvaardde hij drie jaar geleden het burge meestersambt in Leiden, waar hy dankzij zijn intensieve con tacten met de burgery toch wel iets meer is gaan betekenen dan de „man in de verte" zoals hy zelf de burgemeester van een stad ziet. Menig Leidenaar heeft al kunnen kennismaken met zyn vaderlijke vriendelijkheid, die een spitse, maar speelse geest ver bergt. In zijn ruime, representa tieve kamer op de tweede ver dieping van het stadhuis door opmerkzame en zich nauw van hun taak kwijtende bodes bijna tot een onneembare vesting ge maakt gaf hy ons in welover- wagen, voorzichtig geformuleer de zinnen antwoord op de vra gen, die wy hem graag wilden stellen. Waar bent u geboren, hoe oud bent u, en welk beroep had uw va der? „In Zuidlaren (docerend) dat schrijf je aan elkaar hoor Ik ben nu zestig jaar oud. Mijn vader was rijksontvanger. Weet u niet wat dat is? Merkwaardig. Daaraan kun je merken dat het een uitstervend be roep is. Een rijksontvanger heeft de plicht alle belastinggelden te innen. Waarombent u in Leiden gaan studeren en hoe kent u Leiden uit uw studententijd? „Ik koos Leiden, omdat, mijn fa milie daar had gestudeerd, en ik deed rechten, omdat ik staatsexa men B had gedaan. Eigenlijk had ik liever letteren of kunstgeschiedenis willen studeren. Leiden toen en nu is onvergelijkbaar. Dat hele Zuid- West en Noord was er in mijn tijd ik spreek van 1928 niet. Het was toen een flinke provin ciestad. Het was wel zo, dat je als student geen deel uitmaakte van de stad zelf. Je leefde er buiten. Ik onderga Leiden nu heel anders dan in mijn studententijd". Uit welke motieven bent u burge meester geworden? Was dat min of meer toeval of ambitie? „Ambitie (zwijgt). „Toen ik stu deerde zei ik al: ik wil burge meester worden. Waarom? Tja, dat is zo moeilijk te zeggen. Het zijn altijd allerlei motieven bij elkaar, die in je gedachten een zekere klemtoon geven op een bepaalde functie. Ik had wel een goed beeld van het burgemeestersambt. Als je altijd op het platteland hebt ge woond, ben je duidelijker gecon fronteerd met de burge meestersfunctie. In de stad zie je zo'n man alleen in de verte. Het aantrekkelijkste vond ik altijd wel van dit beroep, dat je helpt iets tot stand te brengen, ertoe bijdraagt een gemeente leefbaar te maken in een snel veranderende tijd". Kon Zag u uw leeftijd als een bezwaar om weer helemaal opnieuw in Lei den te beginnen? „Ik had liever op jongere leeftijd zo'n vrij zware taak gekregen. Maar het voornaamste bezwaar is niet zo zeer de leeftijd zelf als wel de peri ode, waarin ik burgemeester van Leiden ben. Zes, zeven jaar is kort. Als je weet hoe lang allerlei projec ten duren, dan is er maar weinig wat in die tijd ontstaat en ook tot een eind gebracht kan worden.... Je moet veel geduld hebben als burge meester". Waarom stemt u op de V.V.D.? Kan volgens u een burgemeester aan politiek doen? „In beginsel ben ik voor zoveel mogelijk vrijheid. Ik had, hèb nog het idee dat een liberale partij de meeste vrijheid garandeert, de meeste mogelijkheden geeft tot ont wikkeling van eigen krachten. Absolute vrijheid is natuurlijk een onmogelijke kreet. Ik ben niet di rect in een liberale sfeer opgegroeid. Mijn vader was vrijzinnig demo craat. Onder liberale invloed ben ik gekomen, toen ik in Leiden studeer deal was die bepaald niet progres sief, eerder conservatief. Maar voor de oorlog stemde ik al op een libe rale partij, al heette die toen an ders. Een burgemeester mag, moet niet, volgens mij een politieke keuze doen. Dat wil niet zeggen, dat het verstandig is, als een burgemeester aan politiek doet. Ik zou me niet graag met een bepaalde groep iden tificeren. Maar burgemeester Oud van Rotterdam, die kon dat, die kon burgemeester zijn en fractievoorzit ter van de Kamer. Als ik aan poli tiek ging doen, vrees ik dat ik het een niet van het ander zou kunnen scheiden. Ik zou te veel partijman zijn. Van een burgemeester wordt verwacht dat hij onpartijdig is". Leids Wij hebben u eens op een bijeen komst de opmerking horen maken: dat is typisch Leids. Wat verstaat u daaronder? „In welk verband heb ik dat ge zegd?" (Stopt peinzend zijn pijp). „Een burgemeester kan maar 10 pet. van wat hij zegt in de krant heb ben, Ik denk, dat ik heb bedoeld, dat hier gepraat wordt, te veel ge praat en dan toch de boot wordt gemist. Misschien bedoelde ik ook een zekere betweterigheid. Zou dat het geweest kunnen zijn? De Leidse bevolking is bijzonder vriendelijk dat zeg ik niet omdat het in de krant komt maar af en toe een beetje feodaal. Er heerst hier geen grote-stadsgeest. Dat zou een nadeel kunnen zijn. Leiden kan mede daar door niet altijd zo doelbewust overal op af gaan. Men zegt weieens, dat steden, die eeuwen binnen muren hebben ge leefd, lange tijd, nadat die muren geslecht zijn, nog een bin- nen-de-walse-geest blijven houden. Dat staat een goede ontwikkeling van Leiden in de weg. Maar op on derwijsgebied zijn we vrij progres sief. We hebben hier praktisch elke onderwijsmogelijkheid, voor ieder een. Daar ben ik geweldig blij mee". Wat trekt u bestuur-technisch in Leiden aan? „De gecompliceerde problematiek waar de stad mee te kampen heeft. Nee, ik heb geen duidelijke voor keur voor bepaalde problemen. Ge loof me, elk probleem wat je voor je krijgt, is interessant. De stadsuit breidingen boeien me wel het meest. Enfin, dan komen we weer bij de slechte grenswijzigingsmoge lijkheden en daar heb ik het al zo vaak over gehad. Zo lang dat nog een kwestie is van politiek in een dichtbevolkt land ah het onze Ik geloof dat de gemiddelde mens het gelukkigst zou worden in een groot land, met veel ruimte. Al die hoogbouw zonder tuinen". kunnen doen. Niet iedere vrouw zou er geschikt voor zijn, maar er is op het ogenblik een soort van axioma, dat alleen mannen een openbare functie naar behoren kunnen ver vullen. Dat zie ik niet. Ik geloof niet dat vrouwen meer. maar wel zeker zo geschikt zijn als mannen. Als je alleen beschikt over mannen, dan ben je in je keuzemogelijkheden be perkt. VrouWen hebben meer intuï tie, meer tact". Op welke kranten bent u geabon neerd? Wat vindt u van de Leidse pers? „Ik rijg de Nieuwe Rotf. Cou rant, de Nieuwe Leidse Courant, het Leidsch Dagblad en de Leidse Cou rant. Ik vind ze aardig, (zucht). De een wat kletseriger, de ander wat kritischer. Ik heb de indruk dat de stad nog te klein is voor de krant. Ze zitten te veel aan het plaatselijk nieuws vast. Er zijn toch veel mensen, die geen landelijk dagblad erbij lezen. Maar ik vind de Leidse kranten redelijk. Ten opzichte van gemeentelijke zaken zeker. Dat komt natuurlijk ook wel door ons bureau voorlichting. Dat zorgt dat de kranten alle inlichMngen krijgen, die ze willen hebben". Op welke wijze zoekt u naar con tacten met de burgerij? „Ik probeer altijd overal te ko men en met iedereen contact te hebben. Ik ben hoofd van de ge meente; als ik zelf een bezoek kan brengen aan de mensen, dan zal ik dat doen. Nee, niet alleen aan dege nen, die zestig jaar getrouwd zijn of een koninklijke onderscheiding krij gen. Als er een Leidenaar veronge lukt is, dan probeer ik zoveel moge lijk naar de begrafenis te gaan of op een andere manier met de fami lie te praten. Iedereen, die mij vraagt een winkel of iets dergelijks te openen, zal ik antwoorden; als ik kan, dan kom ik. Nee, ik zie niet in, waarom ik dan reclame zou maken! Dat kan niemand mij verwijten. Ie dereen gelukkig zijn de mensen er zelf wel selectief in kan mij vragen zijn winkel te openen. Zou u burgemeester van Amster dam willen zijn? „Amsterdam is een zeer moeilijk bestuurbare stad. Ik dacht, dat er ook te veel gepraat werd in Amster dam. Nee, nee. Heeft u vrije tijd? Lezer Tact U heeft zich meermalen een groot voorstander getoond van vrouwen in openbare functies. Waarom? „Sinds 1890 worden we door ko ninginnen geregeerd. Dat is wel het beste bewijs, dat vrouwen het in openbare functies voortreffelijk „Weinig, 's Avonds ben ik niet voor half zeven thuis. Dan moet ik nog eten. De kranten lezen. Reke ningen betalen. Ja, dat doet mijn vrouw meestal wel, maar uiteinde lijk komt toch al alles op haar neer. Ah ik bedenk hou weinig mijn ge zin in die dertig jaar, dat ik burge meester ben aan mij heeft gehad, en hoe ik van hen geprofiteerd heb, dan kan het helemaal geen kwaad om me er af en toe eens mee te bemoeien. Ik ben een verwoed lezer. Ik hou ervan films te zien, maar daar komt weinig van. Vele avon den moet ik nog hier en daar naar toe. Waar gaat u wonen als u gepensi oneerd bent? „Vroeger dacht ik altijd, als ik gepensioneerd ben, gaan we op 30 km ten zuiden van Parijs wonen. Maar mijn vrouw wil dat niet. We hebben drie dochters, die hier in Nederland wonen en die zouden we dan niet meer elk weekend thuis kunnen hebben. Bovendien hebben we nu ook een kleindochter en haar grootmoeder zou haar niet meer kunnen missen(lacht), haar grootvader misschien ook wel niet. Na mijn pensioen, maar dat duurt toch nog wel even, zou ik graag een heerlijk vrij mens willen worden. Op de zandgrond, in de bossen wil len wonen. Dal heb ik altijd al ge wild, maar het lot heeft me steeds in het westen gebracht. SASSENHEIM Na een voorzitterschap van elf jaar van de Vereni ging van Postzegelverzamelaars Sassenheim, legde gisteravond de heer J. A. Stemfoort op de jaarvergadering zyn functie neer. Hy werd op gevolgd door secretaris J. K. Roodzant, die op zijn beurt werd opgevolgd door de huidige penningmeester, J. Verhoef. Het eerste werk van de nieuwe voorzitter na zijn verkiezing was zijn voorganger toe te spreken. Hij zei dat het bestuur getroffen was toen werd vernomen dat hij zou aftreden. In de sterk gegroeide vere niging is veel werk om alles voor elkaar te krijgen en dat was bij hem in goede handen. Hij was „het ge zicht" der vereniging, één der op richters en sedert het begin voorzit ter. Er waren slechte tijden, maar de vereniging is toch blijven bestaan. De vier bestuursleden, die altijd met hem samenwerkten, zijn van mening dat er iets moest gebeuren. En daar om werd als eerste daad van het nieuwe bestuur voorgesteld de heer Stemfoort tot erelid te benoemen. Onder hartelijk applaus werd dit voorstel aangenomen. Verder kreeg hij van het bestuur een attentie in de vorm van „een rokertje", me vrouw Stemfoort kreeg bloemen. De scheidende voorzitter dankte in het bijzonder voor de medewerking die hij bij zijn taak mocht ontvan gen. Volgens het jaarverslag van de secretaris werden in 1967 tien verga- deringen/ruilavonden gehouden. Op 20 april .wérd besloten tot een in tensief samengaan met de War- mondse Postzegelvereniging. In dit kader werden twee ruilbeurzen ge houden, één te Sassenheim (6 mei) en één te Warmond (11 nov.) Hier voor bestond grote belangstelling vanuit wijde omtrek. Met ingang van september kan elk lid van beide verenigingen gebruik maken van el- kaars ruilavonden. Thans telt de vereniging 74 leden. Tot nieuw bestuurslid in de vaca- ture-Stemfoort werd gekozen de heer H. Schmohl. SASSENHEIM Voor degenen, die willen weten hoe het nieuwe Kooi- plan er in de toekomst zal uitzien, is in de etalage in de Hoofdstraat, te genover Bakkerij Oomen, een ma quette opgesteld. Geslaagde informaIrices KATWIJK Twee informatrices van de VW hebben deelgenomen aan de veertiendaagse cursus van de ANVV voor informatrices. Zij heb ben het examen hiervan met goed gevolg afgelegd. GRENOBLE Wat niemand voor mogelijk had gehouden ge beurde in de zevende rit van de 10.000 meter. De Noorse stayer Fred Anton Maier had in de eer ste rit de schitterende tijd van 15.23,9 laten noteren. Hij bleef daarmee slechts 3,6 se conden boven zijn eigen wereldre cord. Ook Kees Verkerk, die in de derde rit een tijd van 15.33,9 maak te kon de lange Noor geen mo ment bedreigen. Johnny Hoeglin, de pupil van trai ner Anton Huiskes zorgde in de ze vende rit echter voor een daverende verrassing. In een schitterende race waarin hij nota bene enkele kleine misslagen maakte, kwam hij tot een tijd van 15.23,6. Hij verwees Maier daarmee naar een (voorlopige) tweede plaats. Ver kerk bezette op dat ogenblik nog de derde plaats. Schilderijen en juwelen terecht DEN HAAG De Haagse en Rotterdamse politie hebben in de afgelopen dagen 9 personen aan gehouden voor twee inbraken. Uit een woning aan de Daendelstraat werden in de nacht van 30 op 31 januari twee schilderyen ter waar de van f 62.000 ontvreemd. Uit een woning aan de Vlaskamp wer den op 11 februari enige juwelen ter waarde van een kleine f 100.000 gestolen. De zaak kwam aan het rollen na de arrestatie afgelopen woensdag van een 26-jarige Hagenaar, die aan de ontsnapte gevangene B. L. Beekhuizen in de Van Merlenstraat onderdak had verleend. Tien agenten en recher cheurs zetten vanmorgen omstreeks tien uur een pand aan dé Hobbema- straat af. Binnen werden twee broer» van 29 en 18, beiden kooplieden, aan gehouden. Zij verzetten zich hevig maar konden toch overmeesterd wor den. De 31-jarige zuster van het tweetal, diie ook in de woning ver bleef, werd aangehouden omdat zij de agenten belemmerde. Een 27-jarige koopman en broer van de drie arrestanten, zat ook in het komplat. Uit de verhoren kwam vast te staan dat de man in een taxi moest zitten, die op rijksweg 13 zou rijden. De Rotterdamse politie werd omstreeks twaalf uur ingelicht en deze slaagde erin de man uit de taxi te halen. Arrestant nummer 6 was de vader van het gezelschap, die zich naar het hoofdbureau van 'poli tie begaf en daar werd aangehouden. Gisteren en eergisteren werden nog drie personen in deze zaak gepaki: de 28-jarige echtgenote van de taxi- passagier en een 56-jarige koopman en 23-jarige monteur. Met de woens dag reeds aangehouden 26-jarige Ha genaar in de Van Merlenstraat komt het aantal arrestanten op negen. BUIT Zowel de juwelen als de twee kost bare schilderijen, die niet verzekerd waren, zyn teruggevonden. In belang van het onderzoek kon de Haagse politie niet meedelen, waar dc buit werd gevonden en welke rol dc ont snapte gevangene en de andere arres tanten la deze zaak hebben gespeeld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 3