Johnson: Hanoi wil toch niet over vrede praten Delfgaauw herhaalt uitspraak JAMIN Nog meer troepen naar Vietnam voor wit eennieme Duitser bekent moord Amerikaanse jagers onderschepten twee Russische toestellen [BON SPRIiÏK Binnen enkele uren gegrepen NTS: Debat wel objectief uitgezonden Engeland J)ij de tijd Boeing stort neer; 18 doden Bemanning Pueblo biedt excuses aan Josephine's weeshuis onder de hamer? J Ethiopië niet naar Spelen in Mexico Mevrouw Roozen staakt actie Turken aangehouden met hasjiesj fro&Uire.* S/6RKNIJPER ObomjLe, op$e&ft! m wi li bii' f m m m l! i£S?alsnlei™' J naam: J straat; J Plaats: 1 Nieuwe Leids e Courant Zaterdag 17 febrcari 1968 - 48ste jaargang im t. DIEMER idacteuri Dr. E. Diemer CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastlch li ghablevan mijn hert In feghentpoefl" «ORGELS - PIANO'S ELEKTRONISCHE ORGELS ykantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Het was een stoutmoedig an die als eerste een oester SWIFT Bisschop Jansen schuwt publiciteit pagina Kernmerk Onze speciale verslagge ver Link van Bruggen heeft „even gesnoven" i Marokko, waar de thermometer al tot zeven tien graden was opgelo pen, waar de velden licht groen gekleurd waren en het oranje der sinaas appelen glom aan de bo men. Lees zijn impressie in ons Zondagsblad. volgende keer trek ik mijn uit-." I FRANS-DUITS PLAN VOOR BRITSE TOETREDING - PAGINA 7. me* wrED Winters (Van onze weerkundige 1 medewerker) Storingen die van Schotland aar het zuidoosten trekken, ver- irzaakten in de afgelopen nacht 1 vanmorgen vooral in het wes- n en zuiden van ons land leeuw van betekenis. De meeste sneeuw (5 tot 7 cm) erd vanmorgen in Zuid-Hol- jnd en West-Brabant gemeten, e laagste temperatuur kwam in pordoost-Nederland voor, waar blde 6 graden vorst meldde. fHet weekeinde houdt een win- frs karakter. In de middag komt phte dooi voor bij opklaringen, (aar in de komende nachten zal et licht en plaatselijk zelfs ma- E (5 tot 7 graden) kunnen vrie- fn. Het is waarschijnlijk dat dit Zangrijk koudere weertype en- ^le dagen zal aanhouden. 18 februari zon op 07.51, zon onder '.58maan op 23.49. maan onder 09.25. 19 februari zon op 07.49. zon onder .00; maan op maan onder 09.3.. ILVERSUM De samenstellers Hoepla, Wim van der Linden, n Schippers en Hans Verhagen, gen een vordering van 8.000 gul- op de VPRO te hebben, die zij gerechtelijke weg willen verkrij- (et gaat hier om twee afleveringen izij na opzegging van het contract de VPRO niet meer behoefden te maar waarvoor wel reeds braken waren gemaakt. \uidvietnamese soldaten hebben (oor de zoveelste keer een Viet- mgrebel gegrepen, tijdens een [i iveringsoperatie in de wijk Iholon in Saigon. De man wordt, fidanks hevig tegengespartel, geblinddoekt weggeleid. WASHINGTON President Johnson heeft gisteren op een pers conferentie verklaard niet te geloven dat Hanoi bereid is vandaag de dag te onderhandelen over de vrede in Vietnam. Volgens hem is de houding van Noordvietnam hetzelfde gebleven als een jaar ge leden toen het er ook niet aan dacht de vrede via de conferentietafel te bewerkstelligen. De president stoelde dit oordeel op de laatste gegevens die hij had ontvangen met inbegrip van de re cente rondreis van secretaris-gene raal Thant van de VN. Johnson zei verder nimmer enige aanbeveling te hebben ontvangen gebruik te maken van tactische kern wapens in Vietnam. Hij liet wel de mogelijkheid open dat de VS nog meer troepen zullen sturen naar Zuid-Vietnam. De Amerikaanse president ver dedigde krachtig de Amerikaanse bevelhebber Westmoreland over wiens mogelijke vervanging in ge ruchten de laatste tijd herhaaldelijk sprake is. Johnson is geenszins van plan Westmoreland in wie hij het volste vertrouwen heeft te vervan gen. Johnson wilde voorts niet ingaan op de eerder deze week door de Britse premier Wilson afgelegde NIJMEGEN De dertigjarige Duitser P. J. J. uit Kevelaar heeft bekend gistermorgen de 61-jarige weduwe M. A. E. Muis-van Geel uit Nijmegen door wurging om het leven te hebben gebracht. Hij werd gister middag om vijf uur gearresteerd en gaf bij het eerste verhoor al toe de dader te zijn. De Duitser is van beroep verte genwoordiger van een drnkfabriek. Hij heeft ook bekend dat roof het motief was van zijn gruwelijke daad. De buit bedroeg slechts honderd gulden. De vrouw, die vrijwel direct dood moet zijn geweest, heeft zestien mes steken in het hart opgelopen en drie in de keel. Ook werden er kogels uit een alarmpistool in haar woning gevonden. Mevrouw Muis had, aldus de Nij meegse politie, tegen omwonenden al enkele keren gezegd dat ze bang was voor een Duitse vertegenwoor diger. Dit bleek een bealngrijk aan knopingspunt voor de politie te zijn. Vrijwel direct leidde het spoor naar J., die korte tijd later kon worden aangehouden. De winkelierster is vermoard tus sen acht uur en kwart voor tien. Voor die tijd had zij de vuilnis emmer nog buiten gezet en deed zij huishoudelijk werk. Om kwart voor tien zag een buurvrouw die aanbelde en door de brievenbus keek het stoffelijk overschot van de vrouw op de grond liggen. verklaring, dat er slechts „een nau we marge" was tussen het standpunt van Washington en dat van Hanoi. Johnson zal volgende week woens dag met secretaris-generaal Thant besprekingen voeren over zijn pogin gen de kwestie-Vietnam naar de onderhandelingstafel te krijgen. Dit onderhoud gebeurt op verzoek van Thant, die zoals bekend, bespre kingen heeft gevoerd met Noord- vietnamese en andere diplomaten en premier Gandhi om te pogen de kwestie-Vietnam naar de onderhan delingstafel te krijgen. Na deze onderhandelingen reisde Thant naar Moskou en Londen en vrij onverwachts naar Parijs voor een gesprek met de Noordvietna- mese vertegenwoordiger in Europa, Mai Van Bo. De laatste maal dat Johnson en Thant diepgaand over wereldvraag stukken spraken was in oktober 1966. Sedertdien waren er aanhou dend berichten geweest over een toenemende verkoeling tussen hen. Donderdagavond had Thant ge sproken met de Amerikaanse afge vaardigde in de VN, Goldberg. Deze noemde het onderhoud „zeer nuttig". HILVERSUM De programmaraad van de NTS is tot de conclusie geko men dat de lelevisiemedewerkers die een samenvatting hebben gemaakt van het Vietnam-debat in de Tweede Ka mer, juist hebben gehandeld. Uit de KVP-fractie was kritiek geuit op deze samenvatting. Ze miste de interruptie van a.r. fractieleider Biesheuvel. Het uitgezonden verslag was een ob jectieve weergave van de standpunten; de gebruikelijke zorgvuldigheid is ge heel in acht genomen, vindt de NTS- raad; de Kamerleden hebben een on verdiende blaam geworpen op de NTS- programmaleiding en haar medewer kers. De NTS heeft wel de aanleiding tot de kritiek aangewezen. De presentator deelde op een gegeven moment mee dat er discussie was ontstaan over de vraag of minister Luns de motie-Schuyt al dan niet had uitgevoerd. Fractie leider De Uyl van de PvdA meende van niet en mr. Biesheuvel meende van wel. Toen volgde het uitgezonden frag ment, waarin niet de heer Biesheuvel voorkwam. Het is begrijpelijk dat na een dergelijke formulering, die slechts bedoeld was om aan te geven dat ook de heer Biesheuvel aan het woord was geweest, een weergave van diens op treden verwacht werd. Van morgen af zal Engeland het gehele jaar door, niet alleen meer in de zomermaanden, dezelfde tijd hebben als de meeste andere West- europese landen. Sinds 1916, toen in Groot-Britan- nië „langere dagen" werden inge voerd om met het oog op de oorlog brandstof te besparen, hebben de Britten in het voorjaar steeds ds klok een uur vooruitgezet in verge lijking met „Greenwich mean time" TAIPEI Bij Taipei op Taiwan (Formosa) is gisteren een Boeing 727 neergestort. Tien inzittenden kwamen om het leven en veertig werden ge wond. Het straalvliegtuig was met 52 passagiers en 11 bemanningsleden op weg van Hongkong naar Taipei. Het was een toestel van de luchtvaart maatschappij Taiwan AOT. Morgen viert prinses Christina haar 21ste verjaardag. Dit heuglijke feit de prinses is dan meerderjarig zal ongetwijfeld de vreugde in Soestdijk nog accentueren. (Foto Max Koot) WASHINGTON Ameri kaanse straaljagers hebben vori ge week vrijdag twee Russische bommenwerpers onderschept die in de richting van het Noord- amerikaanse continent vlogen. Dit is gisteren door het Ameri kaanse ministerie van defensie te Washington meegedeeld. Volgens het ministerie toonden de Russen geen vijandelijke bedoelingen en het onderscheppen vond alleen plaats ter identificatie. Een woordvoerder zei verder dat zij het Amerikaanse luchtruim niet wa ren binnengevlogen. Nadat de Rus sische toestellen waren geïdentificeerd voegden zij zich weer bij drie andere Russische toestellen. HONGKONG Noord-Korea heeft vrijdag laten weten, dat de hele be manning van het in beslag genomen Amerikaanse verkenningsschip „Pue blo" zijn verontschuldigingen heeft aangeboden voor het schenden van de Noordkoreaanse territoriale wate ren en om clementie heeft verzocht Een en ander was vervat in een brief ondertekend door alle bemanniingsle- den. BERGERAC Een rechtbank in Bergerac (zuld-west-Frankryk) heeft op dracht gegeven het internationale weeshuis van de zangeres Josephine Baker te veilen, opdat zij haar schulden kan betalen. Hiermee stemde de rechtbank in met het verzoek van een aantal schuld eisers, die ruim 290.000 te vorderen hebben. In het weeshuis zijn zestien kinderen ondergebracht. De zangeres doet nog pogingen het landgoed te redden. Als zjj hier niet in slaagt zal zij het op 5 april vrijwillig verkopen. De woordvoerder noemde de onder schepping „routinewerk" en legt er de nadruk op dat de Russische vlieg tuigen niet boven Groenland hebben gevlogen. Het waren viermotorige Tu-20 Bear-vliegtuigen die een snel heid van 800 km/u kunnen ontwik kelen. De Russen vlogen al ruim twee uur parallel met de kust van Newfound land toen zij door de Amerikanen werden onderschept. Het Pentagon gaf de verklaring uit na een persbericht van het Scripp- Howard-concern waarin gezegd werd dat Amerikaanse jagers die van IJs land waren opgestegen vijf Russi sche bommenwerpers hadden gedwon gen hun koers te wijzigen. De Russen zouden de Amerikaanse verdediging hebben willen beproeven, aldus het persbericht. Reislust Amerikanen niet verminderd NEW YORK De Amerikanen zijn nog even reislustig, ondanks de oproep van president Johnson om het reizen buiten het westelijk halfrond te beperken. Dit heeft de directeur van de Alge mene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer in Noord-Ame- rika, de heer O. Leebaert, kunnen constateren. Ook een groot reisbu reau in New York liet weten, dat het geen waarneembare teruggang had geconstateerd in de reizen naar Euro pa. President Johnson deed het ver zoek om de positie van de Ameri kaanse betalingsbalans te doen ver beteren. Een onlangs gehouden opi niepeiling waarbij Amerikanen hun waardering van 28 landen moesten geven, wees uit, dat Nederland met Noorwegen de vierde plaats deelt. Opmerkelijk was de lage waardering van Frankrijk. President van V.S. oorlogsmisdadiger ADDIS ABBEBA De sportfede ratie van Ethiopië heeft besloten niet deel te nemen aan de Olympische Zomerspelen die dit jaar in Mexico worden gehouden, aldus heeft de se cretaris-generaal van de federatie, Yidnekatchew Tessema, vrijdag mee gedeeld. H'j zei zeer geschokt te zijn door de beslissing van ^xet IOC om Zu)3-Afrika toch toe te laten tot de Spelen. „Dit is een overwinning van de Zuidafrikaanse apartheid en niet voor het Zuidafrikaanse Olympisch comité." „Het is onbegrijpelijk dat Mexico Zuid-Afrika zal uitnodigen. Ik ben er zeker van dat de Latijns-Ameri kaanse landen, in het bijzonder Bra zilië, de beslissing van het IOC niet zullen aanvaarden." Hij gaf de hoop te kennen dat de sportorganisaties van Noord-Amerika hun eerder ingenomen standpunt in deze zaak niet zullen wijzigen. Ver der beschuldigde hij de autoriteiten van het IOC, ook de 80-jarige voor zitter Avery Brundage, van „conser vatisme" en zei dat zij allergisch zijn voor veranderingen, vereist door de universele rechten van de mens. BENNEBROEK Op advies van haar dokter is mevrouw G. M. Roo- zen-Haid gisteren opgehouden met haar hongerstaking. Daarmee is een einde gekomen aan haar protest tegen op handen zijnde faillissement van de Linnaeushof. Tegen de voorman van de kopers van de failliete Linnaeushof, de Aalsmeerder P. Grijpstra, is intussen een faillissementsaanvraag ingediend bij de Haarlemse rechtbank. Het Tweede-Kamerlid drs. J. J. Voogd (soc) heeft minister Klompé gevraagd of zij wil nagaan of de jongste ontwikkelingen kunnen in houden dat het oord als recreatieter rein in gevaar komt. 0 MOSKOU In Noordwest-China zou den negen tegenstanders van Mao Tse Toeng terechtgesteld zijn na een proces, dat werd bijgewoond door 50.000 mensen. De negen werden „contra-revolutionairen" genoema. die „ondermijnende activitei ten" hadden bedreven. AMSTERDAM De Groningse hoogleraar prof. B. J. M. Delf gaauw heeft gisteravond in het tv- programma Mies-en-scène gezegd waarom hij niet strafrechtelijk ver volgd is voor het betitelen van pre sident Johnson als oorlogsmisdadi ger. Dat mensen, die „Johnson moor denaar" hadden geroepen wel ver volgd werden en hij niet vond hij begrijpelijk, omdat hij een uitdruk king had gekozen, die heel nadruk kelijk verwijst naar de uitspraken van de tribunalen van Neurenberg en Tokio. „Het is natuurlijk wel moeilijk om iemand te vervolgen, die doodeen voudig het internationale recht tot geldihg wil laten komen. De men sen, die gezegd hebben „Johnson moordenaar" hebben gehandeld in strijd met artikel 117 wetboek van strafrecht (beleding bevriend staats hoofd). Maar ik dacht, dat men hier bij over het hoofd heeft gezien, dat deze jongelui het emotioneel hebben uitgedrukt, maar dat ze in wezen precies hetzelfde hebben bedoeld als ik. Ze willen het geweten van de .mensen wakker schudden en zeg gen: „Let toch op wat er gebeurt, er gebeuren dingen, die we niet mogen toelaten." Prof. Delfgaauw was van mening, dat er onder deze jongelui velen zijn, die dit gezegd hebben op zeer prin cipiële gronden en uit een diep ge voel van verantwoordelijkheid. Hij zou deze willen rekenen tot de bes ten van de generatie en hij vond het triest, dat die besten gestraft wor den inplaats van geëerd. Met behulp van bepaalde juristen en van het nationaal comité Vietnam zal ge tracht worden de nadelige gevolgen voor dezé' jongelui, zoals het niet meer kunnen, bekleden van over- heidsbetrekkingen of emigreren, weg te nemen. koffie cognac bonbons If^O gram 85 niet duur wc/ heerlijk ARNHEM De marechaussee heeft in de trein van Keulen naar Arnhem twee Turken aangehouden, die in het bezit waren van 850 gram hasjiesj. Zij vertelden een paar da gen naar Amsterdam te willen, maar bij onderzoek bleken zij niet genoeg geld bij zich te hebben. Wel kwam er hasjiesj te voorschijn. De mannen zullen over de Duitse grens worden gezet. OAN MA SS/EF MAHONIE ■HANOKS VOOR.AUERLE WATUNieTMAÉ VERSET&J. (KAN OOK HANaeAt) -Tv Inzenden aan Bureau van dit blad °ntvX°"k ee„Vg°óte "■""'«it f De nieuwe abonnee irii0»SlerkniJPOr. veertien dagen g^1'" Krant Wijn naam v straal:

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1