«Het kan wel" ImUzieK, Kanttekening DE NIEUWE PSALMBERIJMING 99- DRIEMAAL DRIE IS NEGEN Bravo Schiphol ZATERDAG 17 FEBRUARI 1 Naar aanleiding van G. Spilt, Bewaar het pand, everwegingen bij het gereedkomen van de nieuwe psalm berijming. Uitgever Boekencentrum, 's-Gravenhage, 47 blz. eens i de vriiheid VOBIGB week heb lk op dese plaats wat opmerkingen gemaakt over het kostbare goed dat de vrijheid is, irbtf ook Iets zeggende over de onderscheidene mogelijk - i tot levensbeschouwelijke benadering van dit goed. i keuze van het onderwerp was uiteraard, voor een blad niet toevallig. De wel zeer ruime mate waarin tegenwoordig van allerlei vrijheid gebruik wordt gemaakt rft reden tot bespiegelingen over de vrijheid. Is soms een onstuimigheid te zien, die niet weinigen be- •orgd maakt en de vraag onontkoombaar stelt, of men, hoe vreemd het op het eerste horen klinken moge, niet ook de slaaf van zijn eigen vrijheid kan zijn. Wat enige dagen geleden moest treffen was een opmerke lijk artikel in Het Vrije Volk over heel deze materie, ge schreven door de bekende socialistische hoogleraar Tin bergen. Ik zie in zijn beschouwing een aanleiding tot een vervolg op hetgeen ik zelf al had geschreven. TN zijn artikel dan vraagt de hoogleraar Tinbergen, of het niet behoort te komen tot enige ordening op het gebied van de geestelijke vrijheid, zoals die ordeningen er ook zijn op het terrein van de economie. Hij constateert schadelijke uitwerking van een schier on belemmerde vrijheid van schrijven, spreken en vertonen. Op andere gebieden dan van de cultuur, stelt hij vast, heeft de mensheid reeds geleerd dat volkomen vrijheid niet het beste ia. Er is een samenhang van alle dingen die niet kan worden verwaarloosd. Verstoringen van evenwicht dienen te worden voorkomen. in de cultuur echter, constateert hij verder, wenst men wel volkomen vrijheid. Welnu, die blijkt er dan ook wel te zijn. En hij acht de tijd gekomen om aan onmiskenbare excessen op dit terrein zekere grenzen te gaan stellen. Veel toch van wat als vrijheid wordt opgediend strekt in feite tot inbreuk op het menselijk geluk. "W7AT tegen deze geconstateerde ontwaarding te doen? De heer Tinbergen pleit dan voor een door waarborgen omgeven vrijheid, zoals wij die hebben in het sociaal- economische vlak of bij het onderwijs waarborgen tegen misbruik dat het geheel der menselijke waarden bedreigt. Hem staat dan voor de geest een zelfstandig en onafhanke lijk college van hoogstaande, wijze mensen met de be voegdheid om ordenend, regulerend, bezig te zijn. De heer Tinbergen voorziet wel, dat velen het met zijn voorstel niet eens zullen zijn, maar het gaat niettemin om menselijke waarden als verantwoordelijkheidsgevoel, mede leven, medelijden, opvoeden. „Als leek ben ik verbaasd over een herhaaldelijk blijkend gebrek aan inzicht, aan rijpheid en misschien ook aan moed vun een aantal mensen in het voorlichtingswerk en de politiek rondom wat ons als cultuur wordt opgediend." 7IBHIER een samenvatting van het betoog dat professor Tinbergen, naar hij zegt als „leek", op papier heeft gezet. Velen zullen het met mij eens zijn, dat een beschouwing als de zijne geacht mocht te liggen in de lijn der ver wachting. Er is immers een groeiende bezorgdheid, en wanneer deze laatste thans nog geremd pleegt te worden geuit, dan ook vanwege bejegeningen die men bevreesd is zich met het uiten ervan op de hals te halen. De vérgaande vrijheid van onze dagen immers gaat ge woonlijk niet zó ver dat men, zonder het risico gekapitteld te worden, uitdrukking mag geven aan twijfel of de gren zen van de vrijheid niet soms belangrijk worden over schreden. Professor Tinbergen heeft het na de verschijning van zijn ontboezeming trouwens zelf reeds moeten ervaren. Reeds inzoverre getuigt zijn protest van moed. Of zijn op lossing de juiste is? In zijn beschouwing is ze nog slechts voorgedragen als een onvermijdelijk vage suggestie, die eerst na uitwerking beter kan worden beoordeeld. yEKER ls wel dat de uitbundige, vrijwel onbegrensde vrijheid bezig is reacties op te roepen. De mogelijk heden van de wetgeving zijn, terecht, ook weer beperkt. Het moet vooral een zaak zijn van gezindheid en van ethiek. Men mocht wensen dat deze beide krachtiger bleken aan te spreken. Ik voor mij acht de mogelijkheid niet onwaarschijnlijk die dezer dagen mijn gewaardeerde collega van het Friesch Dagblad opperde, zulks ook naar aanleiding van de beschou wing van professor Tinbergen, namelijk dat zich hier de be kende slingerbeweging gaat openbaren. Te ver gegane vrijheid toch roept reactie op en In bezorgd heid gaat men vragen om ordening. Wat dan te zijner tijd weer een ander gevaar kan oproepen, te weten dat de vrij heid zo afdoende wordt gereguleerd dat er niet veel meer van overblijft. Van deze wet der slingerbeweging biedt de geschiedenis der mensheid vele voorbeelden. TJEEL wat beter dan te ver Ingrijpen in andere richting zou het zijn, indien de mens, de oudere maar ook de jongere, zich tijdig zijn menselijke waardigheid bewust werd en die houdt wel wat anders in dan een onver zadigd consumeren van de vrijheid, een vrijheid immers die op datzelfde moment de genieter ervan tot slaaf maakt. Leven is evenwichtig leven, is geproportioneerd leven, is leven als mens en In menselijke verbanden. Dat alles ver eist een principiële bewustwording. Helaas zijn daaraan velen die zo op hun vrijheid heten te staan nog niet toe. De schadelijke gevolgen blijven niet uit. DIEMER J^OMINEE Spilt, kijker en werker achter de schermen van velerlei commissies vanwege de Nederlandse Hervormde Kerk, heeft een boekje geschreven om de herziene nieuwe psalmberij ming (verleden jaar door twee synoden op één dag aanvaard) bij kerkeraden, kerkleden, scholen en christelijke organisaties in te lelden. Hoewel het nergens ge zegd wordt, heeft dit geschriftje qualitate qua een officieus ka rakter. Na een woord ter inleiding be handelt het boekje de weerstan den tegen een nieuwe berijming, daarna de vraag of een nieuwe berijming noodzakelijk is, ver volgens de werkwijze van de commissie terzake en de kwestie of deze berijming een verbete ring kan heten, om dan te beslui ten met suggesties voor ide invoe ring. Zakelijk Het werkje geeft in dit korte bestek veel deskundige informa tie en onderscheidt zich door een rustige, zakelijke toon. „Geen predikant spreekt in 1967 meer in de(ze) stijl van 1773. Kerkeraden en gemeenteleden zouden terecht protesteren wanneer iemand in deze trant zou preken" (bl. 9). „Het zou een vreemde zaak zijn, wanneer uitgerekend gerefor meerde christenen als advocaten zouden optreden voor een berij ming, waarvan woordkeus en strekking op vele plaatsen aller minst gereformeerd genoemd kunnen worden" (18). De auteur wijst o.a. op de won derlijke benamingen die in de psalmberijming van 1773 voor God worden gebruikt, zoals de Goedheid, het Opperwezen (17 keer), de Opperheer (16 keer), het Alvermogen, de Oppermogend- heid, de Oppermajesteit, de Al- goede, de Alzegenaar, de Opper- voogd, de milde Zegenader, het hoogste goed, de grote Albehoe der, de Schutsheer aller goeden..., onschriftuurlijke termen die sa menhangen met 18e-eeuwse fi losofieën. Ook zelf Voor voorstanders van restau ratie is het van belang te weten, dat men in 1773 van Datheen he lemaal niets heeft overgenomen. „Ook toen bleek een restauratie dus onmogelijk" (20). Belangrijk ook is het argument dat de berij- mers van 1773 niet door hebraïci op de vingers zijn gekeken, maar de recente commissie voortdu rend en om zo te zeggen bij ieder woord. Een krachtige opmerking vindt men op blz. 25. „Overigens dienen wij niet te vergeten, dat, wie aan de dich ters (terecht) vraagt, dat zij zich gehoorzaam aan de bijbeltekst honden, dit ook zelf heeft te doen blij de beoordeling van het werk. Velen leggen de nieuwe verzen naast de oude en bepalen dan hun voorkeur. Maar dat gaat na tuurlijk niet op. De onberijmde tekst uit de bijbel zal er altijd bij gelezen moeten worden en die is beslissend." Ds. Spilt bedoelt: en niet alleen de dierbaarheid of vertrouwheid. Maar het heeft geen zin dit boekje, dat imen in enkele uren uitleest, uitvoerig aan te kondi gen. Ieder die voor redelijke ar gumentatie vatbaar is zal na le zing zich gewonnen moeten ge ven. De reacties bij de invoering van de berijming van 1773 (die overigens toen gewoon aan de kerk is opgelegd) komen overeen met die van nu. Voor velen was toen en is nu het oude sacraal alleen omdat het oud is of dat men het zelf is. Ook toen werd bezwaar gemaakt tegen het aanschaffen van nieuwe boekjes. Ook toen waren er jubelende voorstanders, zoals ds. Lemke in Friesland, die een preek eindigde met de volgende dithyrambe: Zingt, vrome zangerszingt! De Hemel gaat u voor, En wacht u zingend in zijn koor; Daar zult gij Jezus zien, met al zijn lievelingen. En nimmer oude psalmen zingen! Dit is naar onze smaak net iets te veel van het goede. Wat het toezicht der hebraïci, kenners van het Hebreeuws en het Oude Testament betreft, voor mij is hun weTk het beste gety peerd met een uitdrukking van de gereformeerde prof. Gispen. Als het erom ging of een bepaal de strofe of gedeelte daarvan de grondtekst goed weergaf, bete kenden de onvergetelijke woor den ..Het kan wel" in zijn mond een niet geringe lof. Ik zou dit prachtige understatement als motto aan de hele nieuwe, her ziene berijming willen meegeven. Traditioneel Ondanks enkele modernismen is de nieuwe berijming helemaal traditioneel. Ze is bedoeld om te worden gezongen op de gerestau reerde 16e-eeuwse melodieën. Ze houdt zich dicht aan het woord gebruik van de nog sterk ar chaïserende Nieuwe Bijbelverta ling. Over haar zweeft de geest van de dichter Nijhoff, die leefde in een tijd van overgang tussen een hiëratische en een demo- tische wijze van dichten. Het poëtisch bewustzijn van vandaag is vervreemd van het strofische gedicht, die erfenis van de renaissance-cultuur. De dich ter van heden zou de psalmen, in een consequent eigentijdse verta ling, veel liever onberijmd recite ren bij een uiterst sobere, muzi kale en ritmische begeleiding. Laat men dus niet van nieuw lichterij spreken bij een berij ming die zich zo gehoorzaam aansluit bij de traditionele op vatting van de protestantse ere dienst Benauwend Een benauwend vraagstuk: dat van voorhoede en achterhoede. Ik maak me geen zorgen over de invoering van de nieuwe berij ming: dat is gewoon een kwestie van gewenning en tijd. Wat nu gek gevoniden wordt, is over der tig jaar (als er dan nog levende kerken zijn) dierbaar. Zo'n ge woontedier ls de mens nu een maal. Maar ik ben wel bezorgd voor vervreemding tussen voor hoede en achterhoede en voor woordvoerders die deze ver vreemding in de hand werken. Wie iets van zijn tijd begrijpt, ziet voor ogen dat de kerk zich moet ontwikkelen van het hiëra tische naar het demotische type (men herinnert zich mijn stukje van enkele weken geleden, dat deze termen introduceerde). In dit licht is zelfs de nieuwe berij ming geen stap vooruit, maar een pas op de plaats. Die pas moet gedaan worden, omdat een kerk nu eenmaal nooit revolutionair te werk mag gaan. Maar men dient goed te weten dat een levende kerk in de 21e eeuw er heel an ders zal moeten uitzien dan de onze, die veel te Constantijns is. DR. C. RIJNSDORP. Brezjnef en Dang Quang Minh maar leidde niet tot wat er van verwacht werd. Oproep Hanoi is nog niet toe aan besprekingen ning, zoals in 1954 in Dien Bien Phoe werd behaald. Intussen moet worden betwijfeld, of de geschie denis in Vietnam zich inderdaad zal herhalen. Verschil Veel zal afhangen van de weersomstandigheden en van de mate, waarin de Noordvietname- zen er in slagen, de Amerikaanse luchtmacht aan banden te leggen. Bijvoorbeeld door vernietigende aanvallen op de enorme basis Da Nang. Maar zelfs al komen de Ameri kanen in moeilijkheden, dan beschikken zij nog altijd over een enorme kracht om terug te slaan. Intussen is het duidelijk, dat Amerika ér op uit is, de belege ring van Khe Sanh aan te grij pen om de Noordvietnamese troepen die daar samengetrokken worden, een zware slag toe te brengen. Of het daarin zal slagen hangt mee af van de kracht, die de luchtafweer van de belege raars weet te ontplooien. Weten de Amerikanen stand te houden dan bestaat de mogelijk heid, dat in het vijandelijke kamp groter onenigheid ontstaat. Deze zou er vervolgens toe kun nen leiden, dat de Vietcong zich onafhankelijker tegenover Hanoi opstelt, dan totdusver al het ge val is geweest. TTET antwoord op de vraag, -®"®- of vredesbesprekingen over Vietnam gehouden zullen worden moet niet alleen in Washington worden gegeven, maar ook in Hanoi. Is de 'bereidheid in Washington niet groter, geworden als gevolg van de teleurstellende gebeurte nissen van de afgelopen weken, het is geenszins zeker, dat Noord-Vietnam staat te trappe len van ongeduld om aan de con ferentietafel plaats te nemen. Al vaker hebben we er de aan dacht op gevestigd, dat er in Noord-Vietnam niet alleen, ver deeldheid bestaat over de wijze, waarop de oorlog in het Zuiden moet worden gevoerd, doch ook over het al of niet beginnen van vredesbesprekingen. Stroming Uit buitgemaakte documenten is opnieuw gebleken, dat er een stroming is, die op snelle beëin diging van de oorlog uit is door te gaan onderhandelen terwijl de strijd voortduurt. Doel is een volksbeweging uit de grond te stampen, waarachter het Bevrij dingsfront van de Vietcong schuil zou gaan. Deze volksbeweging zou bij on derhandelingen naar voren geschoven moeten worden. Bij het bepalen van de politieke toe komst van Zuid-Vietnam zou zij een belangrijke rol moeten spe len. Het is echter twijfelachtig, of deze opzet, die de steun van de Vietcong zou hebben, kans van slagen heeft. Iets daarvan is duidelijk ge worden na de overrompelende aanval van Vietcong en Noord- vietnamezen op een groot aantal Zuidvietnamese steden. Deze veroorzaakte wel een enorme chaos en had zoals we vorige week al beschreven een belangrijk psychologisch effect, Zeven dagen verder JN GRENOBLE winnen de Nederlandse schaatsers de ze week driemaal goud, drie maal zilver en driemaal brons; In Den Haag duren de schermutselingen om de christelijke partijvorming voort en in de wereld is en blijft het Vietnam, dat alle andere nieuws in de schaduw stelt. De toelating van Zuid-Afrika (met gemengde ploegen) tot de Olympische zomerspelen ontke tent protesten in Azië en Afrika en er wordt al van boycot ge mompeld. Het „samen uit en sa men thuis" van de fractieleiders van ARP. CHU en KVP ontke tent verontruste protesten van radioalen. En is er een vergelijk in Vietnam in de maak? Een reis van Oe Thant naar Parijs doet de hoop herleven. Ook in Hanoi schijnt te worden onderhandeld. Maar Washington zegt het onderzoek naar de be reidheid van Hanoi te hebben gestopt na de massale aanval van Vietcong en Noordvietnamezen. Johnson zegt geen tactische kernwapens te zullen gebruiken, maar de waarschuwingen tegen dat gebruik van kernraketten ko men juist nè Johnsons verklaring pas goed los. Intussen woedt de bloedige slag om de citadel van Hoe-é en wacht Khe Sanh op het offensief uit het noorden. Van elders slechts: een hevige botsing tussen Israël en Jordanië bij Jericho, en een kabinetsinfor mateur in België, minister van staat Segers. Onze betalingsbalans valt 400 miljoen tegen, minister Roolvink brengt het bedrijfsleven ervan op de hoogte (ook gezien de loonvor ming) maar minister De Block wuift alle ongerustheid weg. De werkgevers willen het even aan kijken, de vakbeweging geeft niet thuis. In de sociale sector verder: de ambtenaren weigeren het overleg te heropenen. In de bouw is kans op 4 in plaats van 3 pet. loonsverhoging. De AaBe-fabriek in Tilburg laat korter werken. De Coöperatieve melkcentrale (groothandel) doet een bod op de Nederlandse melk-unie (fabrie ken) dat wordt het grootste Nederlandse melkconcern. Benzi ne is 0.8 cent de liter goedkoper geworden. Veelbelovend is een project bij de British Petroleum om eiwitten (voor diervoeding) uit gasolie te maken. Nog meer bedrijvigheid: Zuid-Flevoland valt in het voor jaar droog, de Spoorwegen willen treinen op sommige trajecten 140 km per uur laten rijden, een groot deel van de kottervloot moet op de helling voor stabilisa- tieproeven, en Nederland krijgt er de komende vijftien jaar nog 1900 kilometer autoweg bij. Wie weet komt de wereldtentoonstel ling in 1976 in Amsterdam. En Zwolsman mag zijn Nervitoren in Den Haag geen 140 meter hoog maken, wel 70 maar of er nu nog wat van komt? We hebben al zoveel cijfers ge noemd, hier nog een paar: 85 procent van ons volk is tegen opheffing van de NAVO, de Achttien spreken zich uit voor christelijke partijvorming, de motie-Aarden voor verhoging van de ontwikkelingshulp van 525 tot 570 miljoen wordt verworpen, de broederdienst wordt wellicht tot de tweede broeder uitgebreid, de hoofdprijzen van toto en lote rij wil de regering verhogen en de actie „Kom over de Brug" is gestart om 21 miljoen voor zen ding en werelddiakonaat bijeen te brengen. DEZE WEEK GEZEGD: „Ook Lincoln zag Amerika nen sterven. Hij zag honger en armoede. Hij was be droefd, maar vastberaden, steeds overtuigd van zijn zaak. Lincoln hield vol. dat zullen wij óók doen". (Johnson) De oproep, in opstand te ko men, sloeg niet aan bij de bevol king in de steden, die onaange naam verrast was. Gevolg was, dat Amerikanen en Zuidvietna- mezen gelegenheid hadden, van de schrik te bekomen en zich te gen de aanvallers te keren, die bijzonder zware verliezen leden en hun beste strijders zagen val len. Was de aanval op de steden een groot psychologisch succes, omdat het prestige van het be wind in Zuid-Vietnam en dat van de Amerikanen een grote klap kreeg, hij leidde niet tot de politieke overwinning, die de plannenmakers kennelijk wilden behalen. Een nieuwe kans krij gen zij niet zo gauw meer, omdat het element van de verrassing nu ontbreekt. Daar komt nog bij, dat de an dere stroming in Hanoi, die op een militaire overwinning hoopt, zoals in 1954 tegen Frankrijk werd behaald, de gedeeltelijke mislukking van het jongste of fensief zal aangrijpen om de ei gen plannen door te drukken. Het oog is vooral gericht op de Amerikaanse basis Khe Sanh, die ai geruime tijd wordt belegerd. Generaal Giap Over een Noordvietnamese aanval op Khe Sanh werd al gesproken, voordat het offensief tegen de Zuidvietnamese steden begon. De mogelijkheid bestaat, dat het laatste paste in een po ging van de Noordvietnamese ge neraal Giap, Khe Sanh stormen derhand te nemen als de Ameri kanen elders in Zuid-Vietnam aan handen en voeten gebonden zouden zijn. Als deze opzet heeft bestaan, dan is zij in elk geval mislukt. Blijft de vraag, welke stroming het in Hanoi zal winnen. Zowel de tweede aanvalsgolf tegen de steden als de bestorming van de basis Khe Sanh zijn uitgebleven en ook een beslissing over het al dan niet beginnen van vre desbesprekingen met Amerika, laten op zich wachten. Het lijkt dan ook niet speculatief, hier enig verband te signaleren. Beide stromingen streven een zelfde doel na. De meningen verschillen slechts over de ma nier, waarop het moet worden bereikt. Krijgt generaal Giap zijn zin dan volgen pas onderhande lingen na een militaire overwin- Probleem De kans op onderhandelingen neemt dan toe. Het grote pro bleem blijft echter, hoe het be wind in Saigon aan het verstand kan worden gebracht, dat het er goed aan doet, het Bevrij dingsfront als onderhandelings partner te aénvaarden. Zolang dit niet gebeurt, bevinden de Ameri kanen zich in een onmogelijke positie. Mai Van Bo President Johnson heeft wel een vergelijking getroffen tussen deze oorlog en de Amerikaanse burgeroorlog. Maar zij gaat mank. De strijd in Vietnam is we schreven het al eerder een burgeroorlog, die door de Vietna- mezen onderling moet worden uitgevochten. Dat Amerika er zich sterk bij betrokken voelt is begrijpelijk als men ziet, dat niet alleen Zuid-Vietnam, maar ook Laos en Cambodja en zelfs Thailand ge vaar lopen, in de greep van Noordvietnamese strijdkrachten te geraken. Grenzen Amerika kan deze landen steu nen in hun verzet tegen bedrei ging van hun vrijheid. Het kan daarbij zoals in Vietnam ver gaan, maar moet beseffen, dat er grenzen zijn. Deze worden overschreden, wanneer Ameri kaanse troepen de taak overne men van de strijdkrachten van de betrokken landen. Fractielijders werden fractieleiders DEN HAAG Een hoogbegaafd man, die aan de vele intelligente inter pretaties van de woensdag avondgebeurtenissen in het KVP-tv-kwartiertje nog een originele uitleg vermag toe te voegen. Wantrou wen in eigen IQ remt onze aspiraties in die richting. kijken.enjah Alles is al gezegd. De reac ties liegen er niet om. De christen-democraten zijn blij, de radicalen boos, de socia listen bang, de liberalen scep tisch en de Democraten '66 doodsbenauwd. Het katholieke dagblad De Tijd is vooral be zorgd. Het schrijft aan het op treden van het trio Schmel- zer-Biesheuvel-Mellema de betekenis toe van „een stille omwenteling in de Neder landse partijpolitiek", die de interne machtsstrijd binnen de KVP zal verscherpen. Ging het hier om een om wenteling? Niet iedereen had dat zo direct in de gaten. Te kenend was de vertraagde re actie van Den Uyl, Van Mierlo en de PSP-er Van der Lek. Ze begonnen het heet-van-de- naald-commentaar voor de ra dio met de constatering, dat de drie christelijke fractieleiders eigenlijk weinig nieuws hadden gezegd. „Een vrolijke sa menspraak voor drie heren", schertste Den Uyl. „De waar de van de uitzending is sterk overtrokken," meende Van Mierlo. „De heren kunnen het kennelijk goed met elkaar vinden, maar dat wisten we al," spotte Van der Lek. Halverwege kwam het drie tal tot de ontdekking, dat er toch iets meer aan de hand was. Voor de radicalen was een rood lampje gaan bran den. Eén „dwingend signaal" zelfs. De geboorteweeën van die ellendige CDU, die de hele politiek zal gaan lamleggen, waren begonnen. De scheiding der geesten gedoogt nu geen uitstel meer. Het deed ons een beetje denken aan een bekende truc in luchtige thriller-films. Ie mand loopt in een rommelige kamér naar, pak weg, z'n bril te zoeken. Hij speurt in alle hoeken en gaten, vindt niets, loopt tenslotte naar een grote zwarte dekenkist, licht de deksel op, kijkt, doet 'm weer dicht, loopt moedeloos verder, staat plotseling stokstijf stil geeft een gil, schuifelt trillend terug naar de kist, licht aarze lend de deksel weer op en valt dan prompt flauw. In de kist ligt een lijk met door gesneden hals. Die sensatie ondergingen Den Uyl, Van Mierlo en Van der Lek. Eerst niets in de ga ten hebben, dan nog eens goed kijken, en ja hoor, daar ligt de onthalsde democratie, zo meedogenloos vermoord in de vriendelijke volzinnen van Schmelzer's gastenboek. Bijna opzienbarend' Inmiddels had de immer prlmair-reagerende woord voerder aller KVP-raldicalen, drs. Aarden, reeds aangifte gedaan en de overlijdensad vertentie bij De Volkskrant opgegeven. Aardens commen taar op de veelbesproken afle vering van Norbcrt-en-scène: „Voorbarig en bijna opzienba rend". Vermoedelijk luidde de eerste versie gewoon: „voor barig en opzienbarend" en voegde Aarden pas vijf minu ten voor het sluiten van De Volkskrant het woordje „bij na" in, zich eensklaps herin nerend dat Biesheuvel en Schmelzer al in de jaren '50 bekend stonden als de Urhe- bers van de christen-democra tische eenheidsgedachte. Wat toen opzien-Barend was, kan dat nu niet meer zijn, aangezien beide heren in dit opzicht uiterst consequent zijn gebleven. Het nare is ech ter, dat oude voorliefdes in de partijpolitieke situatie van vandaag ineens als verbluf fend nieuw worden ervaren, alleen omdat de radicalen ze achterhaald vinden. Tot op zekere hoogte nieuw was alleen de houding van Me'lema, die nu ook duidelijk voor de CDU-idee koos en daarmee afweek van de lijn-Tilanus sr.-Beernink. En juist dat viel Aarden zo zwaar op de radicale maag. Hij maakte daar trouwens voor „Hier en Nu" van donderdag avond geen geheim van. De CHU past niet in zijn beé van een progressief-christ lijke samenwerking, omdat CHU conservatief is, w; niet in het onsterfelijke kab net-Cals zat. De redering rond. Maar een raadsel blijft hi Aarden zijn eigen parti waarmee hij met de dag me( overhoop ligt vanwege hal conservatisme, toch vooi uitstrevender kan vinden da de CHU, die volgens p enquêtes net een paar procei ten radicaler is dan de doe Aarden zo bewonderde AR! Putsch Er is gesproken over c „putsch" van de confessionel fractieleiders. Dwars door alf partijresoluties, bestuurscor flicten, commissies van wijl" mannen en Achttieners heó zouden ze met één klap vooL en tegenstanders voor het voT dongen feit van een sluv machtsgreep hebben wille plaatsen. Met medewerkir S' van Biesheuvel en Mellenjkr zou Schmelzer geen ande^ti bedoeling hebben gehad diL de KVP-radicalen zo te prove, ceren, dat ze straks wel g<b' noodzaakt zijn de partij i verlaten. j j Niet alleen de KVP, de hel CDU-iin-wording, zou dan br vrijd zijn van een aantal lafn tige elementen, die onder h(on mom de christelijke partijen* te willen radicaliseren, in fei j, te een gedeconfessionaliseeii, twee-partijenstelsel nastreW11 en dus een dodelijk geva» vormen voor CDY en christfeei lijke partijvorming. Eruit m< dezulken hei Met „hun" radicalen zullïjN' Biesheuvel en Mellema 't whoi rooien. Die laten, als puntfer! bij paaltje komt, de solidarjiw teit met de eigen partij tocige zwaarder wegen dan de veje bondenheid met de alsdan alen gescheiden katholiek-radicjaal len. I i. Opzettelijk zou het drietj het vrij progressieve rappol van de Achttien over de inko mens- en vermogenspolitii» daags voor de KVP-uitzei^nr ding hebben laten uitlekke^ j Om zich handig in te dekkqe tegen het verwijt de CDU 4rt hebben geponeerd zonder pro z grammatische waarborg4sa omtrent de vooruitstreventng heid van de club. Het lis een mooie theorie, «UM wie weet, heeft ze de gebrui_ kelijke kern van waarhei~ Niemand die het bewijM Vooralsnog nemen w< aan, dat een scherpzinnig pJ§ liticus als Biesheuvel door een slimme heer Schme\; zer heeft laten verleiden de ruzie in de KVP te helpm oplossen volgens de methocL van Columbus. Maar zeker i| dat door de interventie van e drie fractieleiders de miisèil van de KVP nog belangrijk f aangescherpt. De Bogaerdii ten staan met de rug tegen d muur. Romme en Cals zulle alle grijze cellen van hit kwieke breinen moete aanspreken om nog een com promis uit dit vagevuur slepen. De leiders Het is misschien een wi ongewoon beeld in Nederlani politieke leiders die de leidii durven te nemen. Die ni eindeloos afwachten of str< ming A het in de partij va nuance B zal winnen, mal die op een gegeven momei een conclusie trekken en e< knoop doorhakken. Als politiek leider ben geen enquêteur, mai koersbepaler. Ge< boodschappenjongen van pa tijraad, convent, algemei vergadering of fractie, mai dirigent, 't Is natuurlijk u terst fatsoenlijk en integ eerst eens aan te kijken hi een partijcrisis uitpakt en intussen in allerlei bochten wringen om Jan en alleman vriend te houden, maar bi langrijker is zo'n crisis op h juiste moment te doorbreke door precies te zeggen wat moet gebeuren (uiteraard mj de nodige voorbehouden h ontspanningsclausules, wai dat hoort bij de verkooptecfl niek). Mèg je alsjeblieft, eu leider zonder lange ij? Al te lang hebben we in dl merkwaardige land gelabt reerd aan wat dr. A. Hoogei werf van de Vrije Universite te Amsterdam aens zo tre fend „de crisis van het le dersschap" heeft genoemd. I hoofdoorzaak van onze pol tieke malaise. J. Prillevitz. NEW YORK De nieuwe luchthaven Schiphol steekt met kop en schouders uit boven de overige grote Euro pese luchthavens. Dit is de uitslag van een door het Amerikaanse blad Esquire ingestelde onderzoek op de 11 grootste vliegvel den van Europa naar de accommodatie voor bagage- en passagiersafhandeling, restaurants en bars, omroep installaties en faciliteiten voor met andere maatschap pijen doorgaande reizigers. Onze nationale luchthaven kreeg 4 keer de waardering „uitstekend" en eenmaal „goed". Daarmee liet zij de luchthaven van Kopenhagen en de Ierse Shannon Air- port, die met 2 keer „uitstekend" en 3 maal „goed" de tweede plaats deelden, ver achter zich.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 14