DRIE FRACTIELEIDERS WAREN TE VOORBARIG" rans om de nationale edachte te versterken Hr. W. Beernink: ïwakke kennisneming tan feiten door rij Nederland r ETEN EN DRINKEN ONDER DE GROND Lonen in bouwbedrijf met 4 pet omhoog? VS trekken troepen terug op Saigon Coffeeshops geen Kaffeehauser? Prof. Delfgaauw is niet bevredigd 7 VRIJDAG 16 FEBRUARI 1968 Radicalen tvillen dr. Boukema als onder-vooraitter ARP V) heffen hart en handen het heil der Nederlanden weren vast den eed: tot trouwe Wilhel- van Nassauwe met u te gereed." W. Beernink uit Dor- broer van de minis- citeert koeltjes, maar zonder merkbare instem de tekst van een plaat, in 1933 werd ingemetseld Nieuwe Kerk te Delft. vertelt dat het in 1933 jaar geleden was Willem de Zwjjger werd »ren. Een jaar later legde Nationaal Jongerenver- 1 een krans bjj de gedenk- it. Dit initiatief groeide uit een traditie, waar 'de oor- een streep achter zette, r. Beernink (50) wil met van Rappard, burge van Gorkum en de advocaat mr. L. van deze tradit'c er8 van ons volk waren bij de herdenking in toen gestimuleerd door de op- van het nationaal-socialisme. actie, als u dat zo wilt noemen, Indt zioh nog in een pril stadium. «termorgen wérd ik opgebeld p een verslaggever van het ANP, pvroeg of het juist was dat we ook fakkeloptocht gaan houden. Ik geantwoord, daar totaal niets af te weten. Misschien zijn er (praken in besloten kring na af- van de kranslegging, maar het gramma moet nog worden op- f tasje karnemelk [ns plan is ontwikkeld in de loop I het gesprek, onder een glaasje .womel of karnemelk of zo. Nee, ik U zelf geen lid van het Nationaal J| geren verbond. Overigens kan ik niet indenken, dat er Nederlan- zijn die Willem van Oranje bewonderen. man heeft zoveel kanten, dat 'een hem vanuit eigen le ibeschouwing kan benaderen. De alisten bij voorbeeld zien in hem tan, die opkwam voor de rechten het volk, een vrijheidsstrijder." tr. Beernink hekelt de manier van Jlen van het ANP-bericht dat hem nt als een van de Initiatiefnemers de voorgenomen kranslegging. Jet bericht: „Een van de initiatief- hers is mr. W. Beernink uit Dor- fht, die ook heeft deelgenomen de kranslegging bij het monu- Ot van Van Heutsz in Amster- i" (r. Beernink: „De kransleggingen iben niets met elkaar te maken; b had ook kunnen schrijven: ...mr. jrnink, die vanmorgen heeft ont- ?D" hand gelopen De gedachte een krans te leggen nagedachtenis van Willem de Ijger was toen allang geboren. De pgjislegglng bij het monument van Heutsz is volslagen uit de hand gelopen. Het was bedoeld als een ge tuigen tegen de besmeuring van het monument, en niet als een de monstratie." Hij levert kritiek op een artikel in Vrij Nederland van Martin van Amerongen over de Van Heutsz-de- monstratie. Van Amerongen schrijft hierin dat mr. Beernink oud-medewerker is van het fascistische tijdschrift Aristo. „Dit commentaar getuigt van een zeer zwakke kennisneming van fei ten, zo er al kennisneming van feiten is geweest", oordeelt mr. Beernink. „Van Amerongen, die het heeft over het fascistische Aristo, verzuimt mee te delen dat Aristo voor en in de oorlog stelling nam tegen het natio naal-socialisme." Nationale gedachte De heer Beernink noemt als doel van de kranslegging bij de Oran je-gedenkplaat het versterken van de nationale gedachte, die hij ziet staan en vallen met de Oranjes. „Dit is het herstel van een traditie, waarvan we met leedwezen hebben geconstateerd, dat die niet meer bestaat. Nogmaals, Oranje is van het hele Nederlandse volk, en niemand heeft het recht hem te annexeren, maar in sommige millieus leeft de nationale gedachte te weinig. In Oranje ligt d© grondslag van onze staatkundige eendracht. We moeten de verschillen niet verdoeze len, maar we .zijn een rond de troon. De Europese gedachte? Of Europa federeert of iliet, ik "vind dat de Be- 1 nelux zoveel mogelijk moet worden versterkt. Willem van Oranje zag ook in, evenals koning Willem I. da? de lage landen te klein zijn, om ver deeld te zijn." Plicht gedaan Over generaal Van Heutsz zegt de heer Beernink: „De man heeft zijn plicht gedaan in een tijd, dat ieder een koloniaal gezind was. We behoe ven ons voor geen enkele periode in onze geschiedenis te schamen, wat niet wegneemt dat er altijd fouten worden gemaakt. Ik zou de jongeren, met hun opvat tingen over het kolonialisme graag willen verwijzen naar de toestanden ln Indonesië na de soevereiniteitso verdracht. DE HEER BEERNINK we kennen ons verleden niet meer De kreten van die jongeren zijn overigens te verklaren uit een een richtingsverkeer in de berichtgeving, dat altijd nadelige gevolgen heeft." Mr. Beernink meent dat de Nederlanders hun geschiedenis niet meer kennen. „Ik heb laatst gelezen, dat een volk, dat zijn ge schiedenis niet meer kent dege nereert." De heer Beernink laat ons na afloop van het gesprek Dor drecht zien („ik ben trots op mijn stad"), waarbij blijkt dat hij wel iets van de geschiedenis weet. De heer Sebes vindt dat de zaak aesmeerd loovt. ,,Het bevalt me uitstekend; je hebt hier in ieder geval geen last van slecht weer", zegt de heer J. Sebes (33). De eerste bedrijfsleider van het eerste ondergrondse restaurant in Ne derland, in Metro-station Beurs te Rotterdam, maakt een te vreden indruk. De heer Sebes vertelt, terwijl hij ons een biertje aanbiedt, dat het (zelfbedienings) restau rant van 's morgens vroeg tot 's avonds laat propvol is. „De zaak is om zes uur open en dan komen al gauw arbeiders en kantoormensen binnenvallen. Tussen elf en twaalf uur zien we veel verte genwoordigers, en in de middaguren winkelende huisvrouwen, 's Avonds komen nog steeds veel nieuwsgieri gen. Een voordeel is natuurlijk dat consumptie niet verplicht is, maar wie hier eenmaal zit, bestelt toch wel iets: koffie, een biertje, een slaatje, broodjes of een warme lunch. Een trekpleister is, dat geen bedie- ningsgeld wordt berekend." Weg gevonden De grote stroom nieuwsgierigen is weggeëbt naar de Metro-stations blijven een wereld apart, ook nu de ondergrondse slagader elke dag met meer regelmaat klopt. De Rotterdammers beginnen hun weg te vinden in de winkels van de Metropassages, en in de koffiebar van station Beurs nestelen zich zelfs journalisten van enkele naburige Rotterdamse kranten. Gebleven is de kermisachtige sfeer van de eerste dagen. Uitgelaten kin deren maken lawaai op de perrons, tot verbazing van eên enkele buiten lander, die zoiets bepaald niet gewend is in de Parijse Metro, of de Lon- dense Underground. Ook brengt het kopen van een kaart nog nog velen in moeilijkheden. RET-personeel staat daarom dage lijks onvermoeibaar de werking van de automaten uit te leggen: de tech niek maakt het allemaal niet eenvou diger. Veel aandacht trekt de laatste da gen een Londense bobby: een perfect Engels sprekende reclame-man met een reusachtige hangsnor, die beleefd maar nadrukkelijk een merk slag room aanbeveelt. Over Engels gesproken: waarom worden de Metro-koffiebars officieel toch zo hardnekkig „coffeeshops" ge noemd? Waarom als onze taal niet mooi genoeg is ^-i eigenlijk geen „Kaffeehaiiser"? (Vau onze parlementsredactie) DEN HAAG De christen- radicalen in de ARP hebben met misnoegen kennis genomen van de verklaring van de fractie leiders Schmelzer, Biesheuvel en Mellema in de KVP-tv-uit- zending van woensdagavond („samen in de regering of samen in de oppositie"). Mr. dr. P. J. Boukema. die in AR-radicale kring een leidinggevende rol speelt, gaf gisteren een vrij scher pe verklaring af, waarin hij sugge reert dat de heren Biesheuvel en Mellema zich hebben laten gebruiken als pionnen in de interne machtstrijd binnen de KVP. Dr. Boukema noeïnt dat „hoogst ongelukkig". Hoewel de heer Boukema niet sprak als woordvoerder van de AR-radicalen, geeft zijn verklaring wel de stemming van onbehagen weer die in deze kring heerst. Mor gen komen de AR-radicalen bijeen om zich over de jongste ontwikkelin gen te beraden. Zij zullen dan onder meer overwegen wat hun houding zal moeten zijn als de katholiek-radica len de KVP vaarwel zouden zeggen. Forceren Dr. Boukema's commentaar op de verklaring van de drie fractieleiders: „Ik kan mij niet aan de indruk ont trekken, dat hier een spel wordt gespeeld om de ontwikkeling in christen-democratische richting te forceren. Deze zet wordt mijns in ziens mede bepaald door de interne strijd in de KVP tussen radicalen en christen-democraten. Ik acht het hoogst ongelukkig, dat de heren Biesheuvel en Mellema zich hiervoor hebben laten gebruiken". „Namens hun partijen konden de heren Biesheuvel en Mellema niet spreken. Hun uitlatingen waren voor barig, omdat de partijen zelf nog niet op de hoogte zijn van het verloop van het beraad van de Achttien. „Voordat de ARP meedoet zal ze moeten weten waar het in de KVP naar toegaat. En dat is op dit mo ment nog volstrekt onduidelijk. Treden de KVP-radicalen uit de KVP, dan is het hoogst on waarschijnlijk, dat de ar-radlcalen het restant van de KVP als partner ln het gesprek acceptabel zullen vin den". Onvoldoende „Ook vinden de ar-radicalen de verklaring van de drie fractieleiders, dat ze samen zullen regeren of samen in de oppositie zullen gaan, onvol doende. De combinatie van de drie christelijke partijen moet voor de verkiezingen ook duidelijk maken met wie ze willen gaan regeren". Dr. Boukema is de kandidaat van de AR-radicalen voor het ondervoor zitterschap van de partij dat binnen kort vakant wordt door het aftreden van mr. A. B. Roosjen en dr. A. Veerman (aangenomen dat laatstge noemde de heer Berghuis als partij voorzitter zal opvolgen). Toelichting Voor de NCRV-tv-rubriek Hier en nu gaven de heren Biesheuvel en Mel lema gisteravond nog een toelichting op hun uitlatingen. Mr. Biesheuvel antwoordde op de vraag of het land niet onbestuurbaar zou worden als het KVP-AR-CH-blok in de oppositie zou gaan. „De PvdA en WD sluiten samenwerking met elkaar uit. Daar door zijn de christelijke partijen steeds genoodzaakt geweest rege ringsverantwoordelijkheid te dragen aangezien de andere niet samen wil len en dus ook niet kunnen regeren." De heer Mellema zei dat de PvdA en WD zich zullen moeten uitspre ken over samenwerking met ons in één kabinet. Wij hebben een vooruit strevend programma, op grond waar van deze partijen een keus moeten doen. Mr. Biesheuvel ontkende, dat er tussen hem en de aftredende Overleg vanmiddag hervat (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT Hedenmiddag hebben de aannemers- en werk nemersbonden in het bouw bedrijf de onderhandelingen over een nieuwe c.a.o. per 1 maart a.s. hervat. De bouwvak bonden braken enkele weken ge leden het overleg af, op verzoek van de werkgevers is nu het overleg heropend. De aannemers wilden tot nog toe niet verdergaan dan 3 pet. loonverho- ging en verkorting van de werktijd per 1 oktober a.s. met een kwartier per week. De mogelijkheid wordt niet uitgesloten geacht, dat de werk gevers thans bereid zijn de lonen met maximaal 4 pet. op te trekken. De werknemers vinden deze 4 pet. wellicht acceptabel, maar de werk tijdverkorting wensen zij vroeger in gevoerd te zien. Reeds bij de onder handelingen over de c.a.o. voor 1967 hebben zij verkorting van de werk tijd gevraagd, welke toen werd afge wezen. Van belang zal overigens nog zijn, wat het standpunt van de werkge vers wordt op het punt van de pensi oenverbetering, een extra dag va kantie en verhoging van de uitkerin gen bij ziekte en onwerkbaar weer. De aangeboden pensioenverbetering per 1 maart 1969 wensen de vakbon den eerder ingevoerd te zien. Het zal zaak zijn, dat voor 1 maart, de datum waarop de nieuwe c.a.o. van kracht moet worden, over eenstemming wordt bereikt om de arbeidsrust in het bouwbedrijf te be waren. In Amsterdam hebben zich reeds korte stakingen voorgedaan, omdat de werknemers na 1 januari een geringer weekloon ontvangen vergeleken bij 1967, als gevolg van de gestegen sociale premies. \Xeer in Europa weer min temp neerslag gisteren Kopenhagen sneeuwbui j Londen zw. bew. -0 0 Amsterdam zw. bew. -0 0 Brussel zw. bew. 0.5 Luxemburg zw. bew. -2 Parijs half bew. -0 0 Nice zw. bew. B 11 Frankfort zw. bew. 4.2 MUnchen geh. bew. 2 8 Zilrlch geh. bew. 4 0 Genève mist 3 0 Locarno licht bew. 0 Wenen geh. bew. 1 0 Innsbrüc': regen Rome zw. bew R Madrid geh. bew. 3 Majorca on bew. 4 0 AR-voorzitter <ür. Berghuis (die zeer binnenkort voor verder herstel naar de Canarische Eilanden vertrekt) verschil van inzicht zou bestaan. Het tegendeel is gistermorgen tijdens een telefoongesprek Berghuis - Biesheu vel komen vast te staan. Drs. Aarden De woordvoerder van de KVP-ra dicalen, het Tweede-Kamerlid dra. Aarden, herhaalde, dat hij verklarin gen van de drie fractieleiders voor barig vindt zolang nog niet vaststaat dat de chrlstelijk-geïnsplreerde par tijen ook een consequent-voor- uitstrevend beleid zullen gaan voe ren. Drs. Aarden herhaalde voorts zijn eerder gedanè uitspraak, dat hij zo'n beleid wel met de ARP, maar niet met de (huidige) CHU mogelijk acht. Hij meende zelfs verschil te hebben beluisterd tussen het antwoord van mr. Biesheuvel en dat van de heer Mellema op de vraag van drs. Schmelzer of het niet voor de volgen de Kamerverkiezingen moet komen tot een gemeenschappelijke stand puntbepaling van de drie christelijke partijen. MADRID Bij de heropening van de faculteit van politieke en econo mische wetenschappen van de Madri- leense universiteit is het gisteren tot een botsing gekomen tussen de poli tie en studenten. Rond duizend studenten, die het niet eens waren met de aanwezigheid van de politie in het gebouw van de faculteit, trachtten de politiemannen hieruit te verjagen. SPAANSE SINAASAPPELEN 30% meer vitamine C l Ze rijpten In de Spaanse zon... ze hebben doe meer sap, meer vitamine C, de natuurlijke (en lekkere) remedie tegen griep en verkoudheid I Wie in Engeland verboden wa pens in zijn bezit heeft., kan deze tot 30 april inleveren zonder dat dit strafrechtelijke gevolgen zal hebben. Er zijn reeds grote hoe veelheden wapens binnengeko men, een dorado voor deze wa penkenner van Scotland Yard die alles moet catalogiseren. SAIGON WASHINGTON T)e Amerikanen houden ernstig rekening met een nieuw offen sief van Vietcong en Noord- Vietnam. Het zou dit keer niet gaan om guerilla-eenheden, maar om geregelde Noordvietnamese troepen, ter sterkte van een divisie (10.000 man) die in een ring om Saigon zijn samengetrok ken. Een tweede divisie zou zich ophouden bij de Amerikaanse basis Bien Hoa. De Amerikanen geven toe dat de bewegingsvrijheid van de vijand groter is geworden. De Amerikanen hebben hun troepen uit de provin cies teruggetrokken op Saigon, de hoogvlakte en de zeventiende breed tegraad. De bedoeling is rondom Saigon een „ijzeren ring" te leggen en deze ring langzaam uit te diepen, terwijl de Zuidvietnamese troepen zich met de zuivering belasten. Het lijkt er veel op, dat de oorlog weer terug is in het eerste stadium, dat van de langzame verovering van Zuidvietnamees gebied op de Viet cong. De strijd in Hoe' gaat door. Na bombardementen op de citadel met de meters dikke muren hebben de Amerikanen de aanval ingezet. Meter voor meter moet worden veroverd. De 800 Vietcongsoldaten in de ci tadel verdedigen zich hardnekkig en maken veel gebruik van raketten. Aan de Amerikaanse zijde is de vlammenwerper een geducht wapen. Kernwapens In Amerika is de discussie over het eventuele gebruik van kernwapens in volle gang. Nadat generaal Whee ler gister ai had ontkend gébruik te overwegen, heeft minister Rusk dit nog eens gedaan in een brief aan senator Fulbright Fulbright 'had gevraagd naar het doel van de reis naar Vietnam van de deskundige op het gebied van taktische kernwapens, Richard Gar- win van Columbia-universiteit. Ful bright stelde, dat het rampzalig zou zijn als de VS het zo ver zouden la ten komen, dat gebruik van kern wapens noodzakelijk zou zijn ge worden om Amerikaanse levens te redden. Oe Thant heeft zioh in soortgelijke bewoordingen uitgelaten. Hij zou in Moskou hebben gehoord, dat de Rus sen Noord-Vietnam met passende wapens zullen uitrusten als de Ame rikanen inderdaad gébruik maken van kernwapens. Intussen gaan bemiddelingspogin gen onverminderd door. De Zwitser se ambassadeur in Peking. Rosetti, is naar Hanoi onderweg. Officieel is het doel van zijn reis het bespreken van medische hulp aan Noord-Viet nam. Maar in het verleden heeft Zwitserland zich veel moeite ge troost Hanoi te verzekeren van zijn neutrale houding in het conflict. Het is dus denkbaar dat het om een be middelingspoging gaat. Verkeerd Nu is bekend geworden dat Ame rikaanse B-52 bommenwerpers vlak bij Saigon een bombardement heb ben uitgevoerd, waarbij 44 „eigen mensen" zijn gedood. Een zelfde aan tal zou ernstig gewond zijn. De Amerikanen hadden toestemming tot deze vlucht van militaire en burger lijke autoriteiten, maar een deel van de bommenlast kwam enkele kilo meters voorbij het eigenlijke doel, een Vietcong-eenheid, terecht DEN HAAG De motivering van het besluit om niet over te gaan tot een vervolging tegen hem op grond van belediging van een bevriend staatshoofd acht professor dr. B. J. M. Delfgaauw „volkomen onzin". „Ik heb mijn kwalificaties van president Johnson (door hem betiteld als oor logsmisdadiger) niet alleen ten overstaan van 15.000 getuigen op de Vietnamdemonstratie te Amsterdam van 21 oktober geuit maar ook bij herhaling in interviews te berde ge bracht onder andere in De Nieuwe Linie, de Groene Amsterdammer en voor de Vara-microfoon. Vorige week nog herhaalde ik mijn verklaringen op een Vietnam-teach-in in de RAI." Aldus de reactie van prof. Delf gaauw op de verklaringen van mi nister Polak. De minister had in ant woord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid, mevr. mr. H Singer-Dekker, gesteld dat „niet nauwkeurig was na te gaan wat pro fessor Delfgaauw op de bewuste dag heeft gezegd."

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 7