J)e Gaulle wil over Britse EEG-overleg toetreding dagelijks 'n goede portie vlees Eis van 20 jaar voor gifmoord Sinister Luns terug van ^bezoek aan Hongarije anders dan andere a*woch volksstemming op West-Irian *Jj)rs. Udink naar K Indonesië Makarios krijgt concurrentie bij verkiezingen Marinier wilde chanteren: zes weken celstraf constante kwaliteit Voordelen bij loonbelasting over pensioenen McNamara legt functie neer GESPREK MET EEN ABONNEE Urker visser herbegraven V( ie| VRIJDAG 16 FEBRUARI 1968 Succes Kiesinger Regeling gevonden Contact Engeland el PARIJS Frankrijk zal met de andere landen van de EEG gaan praten over een moge lijke „regeling" tussen de Europese gemeenschap en Engeland in verband met het Britse ver zoek lid van de EEG te mogen worden. Het zal deelnemen aan een bijeenkomst van de mi nisters van buitenlandse zaken van de EEG-landen die op 29 februari in Brussel gehouden zal worden en waarop over deze „regeling" van gedachten zal worden gewisseld. DE GAULLE rïójlJAKARTA De Indonesische mi- «jter* van buitenlandse zaken, Malik, gisteren in Djakarta gezegd dat zich zal houden aan de van New York van eid|2, waarbij de bevolking van st-Irian (Nieuw-Guinea) zal mo- stel uitmaken of ze bij Indonesië wil- reej blijven of niet. mjlalik en zijn collega van binnen- deldse zaken, Raohmat, hebben giste- settt voorbereidingen besproken voor van de overeen- ndépst, die een eind maakte aan de sijitroverse van 12 jaar tussen Indo- ■stuBië en Nederland over de toekomst het voormalig Nederlandse ge- ^jd Westelijk Guinea. Dit is het resultaat van de eerste gedachtenwisseling tus sen West-Duitsland en Frankrijk in het kader van het bezoek van bondskanselier Kiesinger aan Parijs. De Gaulle en Kiesinger zijn het er echter over eens dat men in de ko mende fase van de Europese politiek eerst moet trachten tot een ge meenschappelijk standpunt te komen voor het gesprek met Engeland her vat kan worden. Vooral van Franse zijde werd de nadruk gelegd op de noodzaak van deze solidariteit tussen de zes. De Westduitse regering zal na de conferentie in Parijs een ontwerp voor een regeling met Engeland opstellen. Dit ontwerp zal pas aan Engeland worden voorgelegd na een grondige discussie me* de andere lan den van de EEG en moet ook de instemming van Frankrijk hebben. Brandt even apart Kiesinger wordt bij zijn bezoek aan Parijs vergezeld Idoor zijn mi nister van buitenlandse zaken Willy Brandt. Deze werd gisteren voordat de Duitse gasten aan een banket gin gen aanzitten even apart geroepen door president De Gaulle. Waarne- JSH SCHIPHOL Minister Luns e^n buitenlandse zaken is giste- ïm<£n met zijn echtgenote en een a (ilegatie in Nederland terugge- van een officieel bezoek vier dagen aan Hongarije. j.jBij zijn aankomst verklaarde de met Hongaarse autori- te hebben gesproken over jfesties zoals Vietnam, het Nabije «ten, de Europese veiligheidsconfe- Oljfctie en over welke invloed de EEG telflEN HAAG Minister B. J. U- dpk van ontwikkelingshulp zal op 24 yeepruari van Schiphol vertrekken om jn reis naar het Verre Oosten te aken. Hij zal eerst Thailand bezoe- n, waar hij twee dagen in Bangkok "Till blijven. Wervolgens gaat hij op 27 februari ar Indonesië als officiële gast van Indonesische regering. Het ver- van minister Udink in Indonesië tot 10 maart, waarna hij naar Loempoer in Maleisië ver- fljapkt, om tenslotte naar New Delhi in lia te gaan om aldaar het laatste tl van de vergadering van UNC- iD bij te wonen, waar hij de lei- ig van de Nederlandse delegatie op :h zal nemen. lp 21 maart hoopt minister Udink ir terug te zijn. {inland kiest Kekkonen weer als president iELSINKI Dr. Urho Kekkonen is gisteren opnieuw gekozen als ïsident van Finland voor de duur s jaar. Het is de derde termijn van Kekkonen. Hij 201 stemmen, 135 meer dan naaste rivaal, de conservatieve indidaat Vrikkunen. Kekkonen ift steeds een neutraliteitspolitiek 'oerd, gecombineerd met goede be kkingen met de Sowjetunie. latiging |E gevechten langs de Jordaan dra gen een ernstig karakter, omdat B^üïij uit de hand kunnen lopen en tot '<een nieuwe krachtproef kunnen lei- 1 den. Die zou de Arabieren gelegenheid geven de schande van vorig jaar uit - te wissen. Bemiddelingspogingen hebben tot dusver geen resultaat gehad. Israël houdt wat het heeft, maar de Arabi sche landen blijven naar een uitweg zoeken, zonodig met geweld. Vooral Jordanië meent zich gedwongen te voelen tot daden over te gaan. De Israëlische reactie is begrijpelijk. Voorkómen moet worden, dat Jorda nië overmoedig wordt. Het uitblijven van tegenmaatregelen zou als zwakte worden gezien. Dat zou de veiligheid van Israël niet ten goede komen. Een tè krachtige actie tegen Jordanië! kan echter soortgelijke gevolgen heb- ben. Isracl zal er dan ook goed aan doen zich te matigen, hoe moeilijk; dK is, i heeft op de landen achter het IJzeren Gordijn. Ook is gepraat over de er kenning van Oost-Duitsland en de deelname van dat land aan een even tueel te houden Europese veilig heidsconferentie. Wat de kwestie Vietnam betreft: In Hongarije vindt men op het ogenblik de feitelijke situatie vergeleken met enige weken geleden verslechterd. De kansen op een vredesconferentie zijn er niet op vooruitgegaan, aldus mr. Luns. Hij merkte verder op dat het hem was opgevallen dat Hongarije langzamerhand een eigen politieke lijn begint te ontwikkelen, los van Rusland. WARM PLAATSJE De bewindsman zette uiteen hoe Nederland in de harten van de Hon garen nog altijd een warm plaatsje bezit als dank voor de gastvrijheid die ons land na de Eerste Wereldoor log aan ruim 17.000 Hongaarse kinde ren heeft verleend Deze kinderen zijn in allerlei posities beland. Hij heeft enkelen daarvan ontmoet, die nu bijna een halve eeuw later nog steeds enig Nederlands spreken. Een van hen is de huidige ambassa deur in Nederland. De verklaringen van de be windsman stemmen in grote lijnen overeen met het Nederlands-Hon gaarse communiqué dat na zijn ver trek in Hongarije werd gepubliceerd. In de verklaring staat verder nog dat van beide zijden de bereidheid tot uiting is gebracht om bij te dragen in de verdere ontwikkeling van de cul turele, wetenschappelijke en tech nische contacten tussen de twee lan den. Ook staat vermeld dat in de nabije toekomst tussen Hongarije en Nederland een overeenkomst op het gebied van wegvervoer zal worden gesloten. NICOSIA In de Cyprische hoofdstad is officieel bekendgemaakt dat bij de op 25 februari te houden presidentsverkiezingen op het eiland president Makarios twee tegen-kan didaten heeft. Het zijn onderschei denlijk de 40-jarige dr. Takis Evdo- kas, die met een Amerikaanse vrouw getrouwd is, en een dorpeling, een zekere Lois Phillipoe. Evdokas wordt gesteund door orga nisaties die de gedachte van vereni ging met Griekenland propageren. Phillipoe is een onafhankelijke kan didaat. Zijn leuze is: een lagere ren tevoet voor leningen. De Cyprische pers is intussen be gonnen de 250.000 Grieks-Cyprioten aan te sporen, hun steun te gevan aan aartsbisschop Makarios en be pleiten veeleer onafhankelijkheid voor Cyprus dan vereniging met Griekenland. Gisteren zijn in Amsterdam twee jonge vrouwen (zusters van elkaar) gearresteerd. Zij zouden uit een kas sa van een drogisterij 400 gulden en uit enkele winkels kleding gestolen hebben. mers zagen hierin een gebaar van de president om eens en voorgoed de gevolgen van het incident in verband met een rede van Brandt uit ide we reld te helpen. Zoals bekend is de verhouding tus sen Frankrijk en de Bondsrepubliek even gespannen geweest als gevolg van een verkeerde weergave van Brandts woorden. Volgens een verslaggever van hel Westduitse persbureau DPA zou Brandt De Gaulle „een naar macht dorstend staatshoofd" hebben genoemd. Later bleek echter dat de minister deze woorden niet gebezigd had. Günther Diehl, woordvoerder van de Westduitse regering, gaf in Parijs een overzicht van de resultaten van de besprekingen tussen De Gaulle en Kiesinger: Frankrijk en West-Duitsland zijn het erover eens dat de EEG verder ontwikkeld moet worden. Stagnatie dient te worden voorkomen; 2. Beide landen menen dat Enge land uiteindelijk lid van de EEG moet worden. Frankrijk heeft geen principiële bezwaren tegen Engelands toetreding, maar vindt dat bepaalde voorwaarden vervuld moeten zijn voor Engeland lid van de EEG kan worden; 3. Door het treffen van een „rege ling" willen Frankrijk en De omstreden Griekse premier, George Papadopoelos, heeft in de Aege'ische Zee een bezoek gebracht aan het Amerikaanse vliegdekschip de Franklin D. Roosevelt. De premier en andere leden van het Griekse regime woonden oefeningen op dit schip bij. Naast Papadopoelos vice- admiraal V. G. Lambert, die hem begeleidde. West-Duitsland de toetreding van Engeland gemakkelijker maken. Als de zes van de EEG het over deze „regeling" eens zijn geworden, kan het gesprek met Engeland beginnen. Volgens Diehl is het waarschijnlijk 'Jat de Westduitse regering nog voor de bijeenkomst van de minister van buitenlandse zaken van de EEG op 29 februari contact met Engeland over deze kwestie zal opnemen. De Duitse woordvoerder zei dat Engeland zelf zal moeten uitmaken of het de „regeling" die de zes heb ben goedgekeurd, al dan niet kan aanvaarden. Op een vraag van een journalist zei Diehl dat De Gaulle tot dusver bij het overleg in Parijs niet gezegd heeft welke voorwaarden hij stelt voor Engelands toetreding. DEN HAAG De permanente krijgsraad voor de zeemacht heeft gisteren de gehuwde sergeant-majoor der mariniers A. M. van D." uit Hel mond veroordeeld tot zes weken ge vangenisstraf wegens een poging om een inwoner van Oisterwijk een be drag van 975 af te persen. De fiscaal bij de zeekrijgsraad had een boete van 750 gevorderd. Zowel fiscaal als de marinier gingen in ho ger beroep. De marinier hoorde van een vrien dinnetje van hem dat zij elf twaalf jaar geleden door de Oisterwijker werd gedwongen tot ontuchtige han delingen. Van D. zocht uit wie de Oisterwijker was en probeerde hem toen te chanteren, hetgeen hem niet lukte want de man waarschuwde de politie. caballero Toneelspeelster en TV-actrice Pleunia Touw 25 STUKS f t .50- EEN LAURENS PRODUCT DEN HAAG Bij zijn beslissing, loonbelasting over AOW- en AWW- pensioenen te gaan heffen, heeft staatssecretaris Grapperhaus mede overwogen dat daaraan voor de pen sioentrekkers voordelen zijn verbon den van financiële, administratieve èn psychologische aard. De staatssecretaris antwoordt op vragen van de Tweede-Kamerleden Boot en Westerterp (beiden kath.v.) dat hierbij met name is te denken aan het geen aangifte behoeven te doen voor de inkomstenbelasting. Aangezien de loonbelasting over AOW en AWW lager is dan de in komstenbelasting, die zonder in voering van de loonbelasting ver schuldigd zou zijn geweest, vloeit uit de maatregel geen bate voor het ryk voort. Wel betekent, de maatregel minder werk voor de belastingdienst en meer werk bij de inhoudingspiichti- ge- Officier: verdachte toont geen berouw DEN BOSCH Twintig jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Dit eiste gisteren de officier van justitie bij de recht bank van Den Bosch, mr. J. Booster, tegen de Keiees A. T. uit Nistelrode, die vorig jaar zijn vrouw met rattengif om het leven heeft gebracht. Mr. Booster merkte op, dat ver dachte geen spoor van berouw toont en herinnerde aan de levenswijze van T„ die zijn gezin armoede liet lijden om zelf grote uitgaven te kun nen doen. Verdachte is niet geëmoti oneerd en ook niet openhartig. Zijn gedrag getuigt van een opvallende sluwheid. Een bijzondere zware straf achtte de officier hier noodzakelijk, mede om de gemeenschap tegen deze man te beschermen. Er is gemor in de residentie. Er is voetgetrappel in de kou. Er zijn eni ge families die tureluurs worden van de bel. Er zijn tientallen Hagenaars, die hun afspraken in Amsterdam met een half uur missen. Dat alles komt voort uit een rou teomlegging van de N.S.-bus Den Haag-Amsterdam v.v. Die nieuwe route ligt zo, dat van de oude haltes af er niets van te zien is. Nergens is er een verwij zingsbordje aangebracht. Gevolg: men staat te wachten; de bus kan immers best een paar minuutjes te laat zijn. Men gaat pas na een mi nuut of tien twijfelen. Slimmerik ken bellen aan bij het huis, dat juist bij de halte ligt en informeren eens. Daar lepelen ze wel het lesje op, bushalte nu daar en daar.... zij het wat wrevelig, want die belletjes ko men lang niet altijd gelegen. Intussen is de bus natuurlijk al- de Amsterdamse start, om 16.52 moet die aan de halte bij het Van Heutzmonument zijn, die overigens ook alweer zonder enige verwijzing een goede honderd meter verlegd is. Maar die bus is vrijwel leeg en ra cet lekker door. Het gevolg is, dat de wagen minuten te vroeg bij elke halte is. En de forensen, die om vijf uur uit hun kantoren snellen bij de laatste halte zien alleen nog de ver- iiemor dwijnende gele achterkant van de bus. Nu ja, ook zo erg niet, ieder half uur vertrekt er een bus, dus kan men hoogstens 29 minuten behoeven lang voorbij via die andere halteste wachten. Maar de Hagenaars, die forensen via de N.S.-bus op Amsterdam, zijn er des avonds nog naarder aan toe. Elke avond weer na een dagtaak komt de ellende. Om klokke vijf barst het Amster damse spitsuur los, om zes uur is er geen spoor meer van over. Om 16.40 vertrekt er een bus aan Maar die bus van 17.10 belandt midden in het spitsuur of spitsvuur, want dan kolkt en brandt Amster dam, dan klit en klontert het bij kruisingen en pleinen, dan wordt een route van luttele minuten een schokkerige slakkengang, die kwar tieren duren gaat. Ook voor de bus. En de mensen maar wachten. In de kou, de regen, geen hoogstens 29 minuten, maar minstens twintig er bij. Maar eens komt die bus toch. He laas, helaas, de passagiers voor de volgende toer hebben zich ook al verzameld bij de laatste Amster damse halte en dringen rillend mede binnen. Alle zitplaatsen vol, staan dan maar. Van Amsterdam naar Den Haag. Leuk is anders. De N.S. moet zuinig zijn en heeft de reservebus, die vroeger de over- tallige passagiers oppikte laten ver vallen. Waar is waar, waarschijnlijk rijdt vijf minuten daarna een vrijwel le ge bus voor, die vertrok om 17.40 en ging alweer tamelijk vlotjes. Maar wie wil wachten? Niks aan te doen, staan of wach ten. Extra wachten. Ach niets aan te doen, dat is on zin. Wanneer de vertrekuren iets ge wijzigd worden, de 16.40 bus tien minuten latfer vertrekt en de vroege forensen nog net kan oppikken, dan kan de 17.10 bus wat stuntelen, neemt de latere passagiers op en wordt niet overvol. En het kost geen cent meer. En mort en trappelt en kleumt de Hagenaar niet meer. Want vlees is rijk aan waardevolle eiwitten. Bovendien, vlees is goed voor de lijn.Vandéérvlees uw hoofdschotel, elke dag! T. had zijn vrouw op Celebes leren kennen waar hij ook met haar is gehuwd, hetgeen echter in strijd was met de adat van zijn stam. Zijn fa milie heeft de vrouw daarom nooit geaccepteerd. Deze kloof is niet overbrugd toen zowel verdachte met zijn gezin van tien kinderen als zijn familie naar Nederland kwamen. Muziekmaken Verdachte stond bekend als iemand die verzot was op dansen, kermisbe zoek en muziekmaken en die daar al zijn vrije tijd en ook veel te veel geld aan besteedde. Dit heeft op den duur tot spanningen geleid tussen hem en zijn vrouw, die overigens be kend stond als een goede moeder met een opgewekt karakter. Ter zitting bleek bovendien dat T. de laatste tijd een verhouding had met de 20-jarige S., een nicht van vaders zijde. In het voorjaar van '67 is bij hem de gedachte ontstaan om zijn vrouw uit de weg te ruimen, waarover hij ook met S. in bedekte termen heeft gesproken. Rattengif In de loop van maart had hij twee flesjes met thalliumhoudénd rattengif gekocht en dit geleidelijk vermengd met de bloedwijn die zijn vrouw re gelmatig dronk. Na enkele dagen werd hij ziek, welke verschijnselen steeds vererger den tot zij op 8 mei voor de eerste maal in het ziekenhuis te Oss werd opgenomen. Daar verbeterde haar toestand weer en zij kwam 3 juni thuis, waar de fles met de vergiftigde bloedwijn al in de kast van haar slaapkamer gereed stond. Op 12 juni werd zij in hoogst ernstige toestand weer naar het ziekenhuis vervoerd, waar zij op 13 juni is overleden. Liever doodstraf Al die tijd heeft hij bij het steeds erger wordende lijden van zijn vrouw de bedroefde echtgenoot gespeeld. Gevraagd naar het motief voor de moord weet hij niet anders te zeggen dan „het was de duivel die door S. in mij is gevaren". De verdediger mr. J. Donkers, be toogde dat T. zwaar gebukt had ge gaan onder de harde adatwet. Hij heeft steeds onder een grote psy chische druk geleefd. Hij bepleitte uiterste clementie. Het laatste woord van verdachte was een verzoëk, om hem liever de doodstraf op te leggen, dan deze 1 angdurige gevangenisstraf, waardoor hij gescheiden zou zijn van zijn kin deren voor wie hij moet zorgen. WASHINGTON De Ameri kaanse minister van defensie, Robert NcNamara, heeft gisteren in Washington meegedeeld dat hij zijn I functie op 29 februari zal neerleggen, i Zoals bekend is McNamara tot presi- I dent van de Wereldbank benoemd. Mr. H. Sijbesma, Koekoekstraat 10, Krimpen aan den IJssel, staffunctionaris bij de afdeling onderwijs en jeugdzaken van de gemeente Rotterdam, scriba van de geref. kerk. Samenwerking van clir. partijen „Over de mededeling van de fractieleiders Schmelzer, Bies heuvel en Mellema met betrek king tot een verdergaande sa menwerking tussen de Christelij ke partijen verheug ik mij bijzonder. Met name is nu ge bleken, dat er een gezamenlijke visie op christelijke partijvor ming mogelijk is. Ik vind het intussen te voor barig nu al te spreken over de vorming van een CDU. Daar zijn wij nog niet aan toe. De fractieleiders hebben alleen ge sproken over samenwerking in de practische politiek. De CDU als partijorganisatie is hierbij helemaal niet in het geding. En mocht die CDU er komen dan ben ik echt niet zo bang, dat er een logge en moeilijk hanteer bare centrumpartij zal ontstaan. Als Biesheuvel zih leent voor een dergelijke samenwerking dan heb ik voldoende vertrou wen, dat er een vooruitstrevend beleid gevoerd kan worden. Bij andere figuren dan Biesheuvel zou ik daar nog niet zo zeker van zijn. URK Vandaag is op Urk het stoffelijk overschot van één van de opvarenden van de Urker kotter Maartje, die vorig jaar op de Noord zee is vergaan, herbegraven. Enige maanden geleden is het op de wadden gevonden lijk in Harlin- gen begraven zonder te zijn her kend. De burgemeester van Urk heeft later ha veel speurwerk kun nen vaststellen dat het hier T. Rom- kes betrof, die als invaller met de Maartje was meegegaan. Biddag In verband met de jaarlijkse bid dag voor de visserij is de gehele Ur ker vloot deze week binnengeble ven. De biddag op de tweede woens dag van februari is deze week voor de 120ste keer gehouden. De dag is ingesteld na een grote ramp. Sinds 1816 tot heden zijn on geveer driehonderd Urker vissers op de Noordzee verdronken. Hun namen staan vermeld op een mar meren plaat, die zal worden onthuld enige dagen voor de herdenkings feesten dit jaar op Urk wegens het duizendjarig bestaan. Uit protest tegen publikatie van j een afbeelding van de profeet Mo- l hammed in de Verenigde Staten heb- ben Pakistaanse studenten gisteren in Lahore het filiaal van de Bank of America vernield en het consu- I laat-generaal met stenen bekogeld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 5