Opdat ieder naar zijn behoefte ontvangt 20 CENT VOOR HOFNAR SENORITAS SPECIAL U STEEKT DAN IETS FIJNS O Kritiek op vrijstelling voor schipperskinderen Dr. Visser t Hooft over de actie: Geref. schoolverbanc stelt zelf fusie vooi Israël krijgt onagers voor Negev-woestijn Een woord voor vandaag Student kiest Kamer stemt in met negenjarige leerplicht zijn richting Bestrijding onwettig nogal vaag Op grond van tweede enquet Hk. Thierry aan de VU gepromoveerd schoolverzuim Uitgeverij voor pinksterzending in Vlissingen nl/ Internationales conferentie I" rond helijdenil Geen uitspraak paus geboortenregeling BERQEPfflGSWERK VRIJDAG 16 FEBRUARI De vader smeekte: trALs Gij iets kunt doen, help ons en heb medelijden met ons." Jezus antwoordde: „Alle dingen zijn mogelijk voor wie gelooft." Daarom draait nu de hele zaak. Daar staat dan de man, wiens kind bezeten is van een stomme geest, en hij hoort Jezus het middel tot genezing aangeven. Ge loof. En in uiterste nood spreekt de vader deze merkwaardige woorden: ,Jk geloof, kom mijn ongeloof te hulp." (Marcus 9 24.) Schijnbaar een tegenstelling geloof en ongeloof. Het is natuurlijk het een of het ander. Maar aan de andere kant: niemand kan geloven zonder Jezus, uit zichzelf. Ik ben geneigd alles af te wijzen. Het is toch ook een wonder lijke zaak. Naar mijn verstand moet ik zeggen dat het niet gaat en toch gaat het. Het is de troost voor wie geen uitkomst meer ziet, dat hij met zijn ongeloof tot Jezus mag gaan om Hem te vragen hem in dat ongeloof te hulp te komen. We lezen vandaag Lucas 3 15-23. (Van een onzer verslaggeefsters) AMSTERDAM „leder naar zijn draagkracht vragen, superioriteitsgevoel zien. kwestie van dienen. Ten tweede is er de kerkelijke opdat ieder naar zijn behoefte ontvangt" met deze woorden, hulpverlening. c Ten derde de opvoedingstaak. De naar aanleiding van die van raulus, besloot dr. W. A. Visser "t Hooft zijn aanbeveling voor de actie „Kom over de brug" gisteren op een persconferentie in het Minerva- paviljoen in Amsterdam. Veel zendingsmensen, predi kanten en anderen waren be halve de journalisten aanwezig om wat je zou kunnen noemen de start van de propaganda voor „Kom over de brug" mee te ma- ken. Want van nu af aan zal door middel van radio, televisie en krant veel aandacht worden be steed aan deze actie. Journalis ten zijn naar Azië, Afrika en Amerika geweest. Onze kerk redacteur Jan J. van Capelleveen bijvoorbeeld reisde naar Indone sië en bezocht Celebes en Su matra. Zoals bekend wil men een be drag van 21 miljoen bijeenbren gen als extra bijdrage voor de zending en de hulpverlening van de Nederlandse kerken aan Afrika, Indonesië en overige lan den van Azië, Suriname en Cu rasao en landen in Latijns- Amerika. Grootste Tien protestantse kerken en het Leger des Heils doen mee aan deze grootste actie die er op financieel gebied ooit is geweest. De bedoeling is om dat werk dat zending en we- relddiaconaat moeten laten liggen omdat er geen geld voor is extra steun te geven. Dr. Visser 't Hooft, zei dat het zijn hart als oecumenisch man goed deed dat de keiken samenwerken. Hij noemde vier verschillende taken van de kerk ten opzichte van de ontwik kelingslanden. Ten eerste is er de taak van de zending. Dat hoort bij het wezen van de kerk. De kerk, die geen zen dende kerk is, is geen kerk. Niemand moet dit als imperialisme of als een (Van c onderwijsredactie) leden van de kerk moeten worden opgevoed tot denken in werelddi mensies. De vierde taak van de kerk is om te getuigen tegenover regeringen en in internationale regeringsorganisa ties over daden die moeten worden gedaan: rechtvaardig zijn, bestrijding van hongersnood en andere sociale nood in de wereld. Prachtig Dr. Visser 't Hooft noemde het te gelijkertijd een prachtige taak die verantwoordelijkheid te leren, niet ten opzichte van landgenoten, maar van wereldburgers. Als kenmerken van zending en hulpverlening in een wereld waar zo ontzettend veel wantrouwen is, noemde hij het bereiken van min der wantrouwen. Het kerkelijk werk in ontwikkelingslanden ds in ver houding met ander werk daar goed koop. Heel veel wordt gedaan door mensen, die in hun salariëring een heel stuk roeping verdisconteren. Niet alleen wordt trouwens gewerkt op materieel niveau, maar tegelijk aan de ethos, die diepere laag. De nadruk legde dr. Visser 't Hooft op het feit, dat er nooit sprake is van objecten voor zending en hulpver lening. De mensen in de ontwikke lingslanden zijn onze partners. Om hun toekomst en die van miljoenen anderen gaat het bij de actie „Kt over de brug". Via 140 projecten wordt het werk van kerken overzee fl steund. (Zie ook pag. 1) giro 7601) amsterdam (Van onze onderwjjsredacteur) ZALTBOMMEL De Com missie van Uitvoering van het Gereformeerd Schoolverband (GSV) is van plan aan de alge mene vergadering die op 24 mei gehouden zal worden, voor te stellen over te gaan tot fusie met het Christelijk nationaal school verband en het Christelijk volks onderwijs. Dit besluit is ge nomen op grond van de uitslag van de tweede (en eenvoudiger) enquête. Deze enquête gaf de volgende uitslag: uitgebracht in totaal 657 stemmen, daarvan wa ren tegen fusie 221 stemmen en er voor 436 stemmen. In een commentaar op dit besluit vertelde de voorzitter van GSV. ds. W. de Graaf te Zaltbommel, ons dat (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Tweede Kamer gaat akkoord met de in voering te zijner tijd van een negenjarige leerplicht. Dit bleek gisteren bij de parlemen taire behandeling van het ont werp - Leerplichtwet 1968, dat straks de uit 1900 daterende re geling zal vervangen. Naast leer plichtverlenging beoogt het ont werp onder meer een doeltref fender bestrijding van onwettig schoolverzuim. Dat gebeurt door het toezicht op de naleving van de wet op te dragen aan de ge meentebesturen. Verder komt het nu tot een principiële gelijkstel ling voor de wet van alle kinde ren, met of zonder vaste woon plaats. AMSTERDAM Aan de Vrije Universiteit promoveerde vandaag dr. Hk. Thierry tot doctor in de soci ale wetenschappen op het proefschrift Loont de prestatiebelo ning? Promotor was prof. dr. P. J. D. Drenth. De studie bevat een verslag van e«c empirisch onderzoek naar de psychologische effekten van presta tiebeloning. Uit de resultaten komt o.m. naar voren dat vele werkers een variatie in hun premie op prijs stel len. en een duidelijke mening hebben over de beloningsfaktoren welke deze variatie zouden moeten veroorzaken. De voorkeur omtrent de omvang van de premievariatie alsmede omtrent de aard der beloningsfaktoren hangt echter sterk af van het type loonsys teem waar men zelf in werkt. Gezegd kan worden dat niemand geheel te vreden is met het eigen loonsysteem, en Juist datgene wenst dat in zijn eigen stelsel niet of nauwelijks aan wezig is. Dit geldt ook vóór degenen di^ in een vast premiesysteem werken. Op grond hiervan is de veronderstelling geopperd dat het funktioneren van een loonsysteem vooral afhankelijk is van het leiderschapsklimaat en van de taakorganisatie waar binnen het systeem wordt toegepast. Hendrik Thierry geboren 1938 te 's-Gravenhage, studeerde psycholo gie aan de Vrije Universiteit en legde in 1963 het doctoraal examen af. Thans is de heer Thierry als we tenschappelijk medewerker verbon den aan het Laboratorium voor Psy- rhodiagnostische en Bedrijfs-psycho- logische Research van de V.U. De negenjarige leerplicht zal op een nader te bepalen datum worden ingevoerd. Verschillende Kamerleden voelden dat toch wel als een be zwaar. Zij vreesden een verschuiving naar een verre toekomst Het mo ment van invoering is afhankelijk van de financiële middelen en van het beschikbaar-zijn van voldoende vormen van aangepast onderwijs, waarmee thans nog wordt geëxperi menteerd. Geen beletsel Dat zijn echter geen argumenten om zelfs geen streefdatum te noemen. Financiële overwegingen, vond de so cialist mr. Masman, vormen geen be letsel voor invoering, want het gaat hier om een investering van „slechts" 100 miljoen, te vermeerderen met enkele tientallen miljoenen aan jaar lijkse exploitatiekosten. De heer Van Bennekom (a.r.) ver zocht staatssecretaris Grosheide dan ook in ieder geval te zeggen of de wet nog tijdens zijn ambtsperiode van kracht zal worden. De PSP-er Van der Lek vond dat niet met de invoering van de langere leerplicht moet worden gewacht tot de experimenten met de aangepaste vormen van onderwijs zijn voltooid. Hij bepleitte invoering tegen b.v. 1970, juist als prikkel om de voorzie ningen op het gebied van aangepast onderwijs verder uit te bouwen. Schrappen Een ander bezwaar van de Kamer had betrekking op de regeling van het onderwijs aan schipperskinderen. Het wetsontwerp handhaaft de bepa ling. dat schipperskinderen van leer plichtig onderwijs aan de wal kun nen worden vrijgesteld als ze huison derwijs (waaronder begrepen schrif telijk onderwijs) volgen. Mr. Masman (soc.) diende een amendement in om dit te schrappen. Zijn voorstel maakt kans te worden aanvaard. De Kamermeerderheid achtte huisonderwijs als vrijstellingsgrond voor schipperskinderen uit de tijd en strijdig met de belangen van deze groep leerlingen. Als schippers finan cieel niel in staat zijn hun kinderen in internaten aan de wal onder te brengen, dient de overheid hen daar toe in de gelegenheid te stellen door verhoging van de vergoedingen. Dr. Schuring Alleen dr. Schuring (c.h.) was het eens met de opvatting van de staats- i secretaris, dat, bij handhaving van het huisonderwijs als algemene vrijstellingsgrond, voor schipperskin deren geen uitzondering dient te worden gemaakt. „De primaire verantwoordelijkheid voor de opvoeding en het onderwijs van de kinderen berust bij de gezin nen en behoort daar ook te blijven berusten. De waarborg voor de deug delijkheid van eventueel genoten schriftelijk onderwijs ligt in het voorgeschreven toezicht van de inspecteur. De wetgever kan ook ten opzichte van de schipperskinderen niet verder gaan", aldus de c.h. afge vaardigde. Psycholoog Vermelden we nog. dat de heer Van Bennekom (a.r.) kritiek uitoefen de op de bepaling, dat een psycholoog een niet beschermd beroep de bevoegdheid krijgt een verklaring vo vrijstelling van leerplicht af te ge ven. De a.r. afgevaardigde stelde bij amendement voor de term psycho loog te vervangen door „arts". Staatssecretaris Grosheide zal de Kamer volgende week dinsdag ant woorden. (Van onze kcrkredactie) VLISSINGEN In pinksterzen- dingskring is de oprichting in voor bereiding van een stichting „De Evangelische Pers". Het doel is in de eerste plaats te voorzien in de sterk toegenomen behoefte aan lectuur voor de zending. In Vlissingen zal een drukkerij an nex uitgeverij worden gevestigd. Men wil in april alvast in een ge huurd pand beginnen. Het plan tot deze uitgeverij is in pinksterzendingskringen ontstaan. Overigens is het bepaald niet zo, dat de uitgeverij verzoeken van andere zendingsorganisaties zal afwijzen, vertelde de heer L. Oosterwijk uit Gorinchem, die directeur zal worden, ons. De heer Oosterwijk blijft tevens directeur van de uitgeverij Gideon. Tussen beide uitgeverijen is geen verband. Nederlandse pinksterzende lingen werken in verschillende delen van de wereld, onder andere in Indo nesië en Kongo 22 Russische schrijvers hebben een beroep gedaan op Russische lei ders, het proces tegen vier jonge in tellectuelen vorige maand in Moskou te herzien. UTRECHT Slechts acht procent van de medische studenten zwaait na afloop van t(Jd om naar een andere j studierichting. B(j de studenten in de economie, de rechten en de sociologie i zyn deze percentages echter resp. 48, 42 en 40. Over het algemeen is re niet altijd sprake van een duidelijke en conse quente gerichtheid op een concrete stu dierichting. Vele studenten voelen zich aangetrokken tot meer studierichtin gen. waarbij de keuze soms toevallig tot stand komt. Dat zei dr. M. Albinski van de Nij meegse universiteit in de jaarvergade ring van de Vereniging tot bevorde ring van de voorlichting bij beroeps keuze. In de feitelijke keuze van de studierichting spelen verscheidene ex terne factoren een roL Zo genieten af wisseling. vrijheid en zelfstandigheid de hoogste voorkeur. Opvallend is dat het wttenschappelijkk karakter van het werkk in geen enkele studierichting bovenaan staat. Dieren in Bijbel genoemd Studenten in de talen, sociale geo grafie. socilogie, rechten, geneeskunde en tandheelkunde blijken de omgang met mensen zeer belangrijk te vinden voor hun toekomstige werkkring. Zij die economie en wiskunde studeren, leggen vooral de nadruk op een hoog inkomen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Israël gaat proberen een aantal in de Bijbel genoemde diersoorten weer in het land te laten leven. Een eer ste begin in die richting vormen zes onagers, die een dezer dagen per vliegtuig vanaf Schiphol naar Tel Aviv zullen worden ge vlogen en zullen worden uitgezet in het Hay-Bar reservaat in de Negev-woestijn. De onagers (of wilde halfezels) zijn een geschenk van de Nederlandse en Amerikaanse afdeling van het We reld Natuur Fonds aan de Israëlische natuurbescherming. In het reservaat leven reeds twee uit Iran Ingevoerde onagers. Uit dit land «ijn echter i.v.m. de laatste oorlog in het Mid den-Oosten door Israël geen onagers meer te krijgen. De Israëliërs namen daarom vorig jaar contakt op met dr. A. C. V. van Bemmel. direkteur van Diergaarde Blijdorp, die het gelukt is zes onagers te kopen bij dierenhan delaren in Nederland. Het zijn twee volwassen paren en twee veulens. De dieren komen in kisten naar Schiphol en gaan dan direkt naar Tel Aviv. De heer Van Bemmel maakt het transport helemaal mee. De waarde van de zes onagers ligt rond de 30.000 gulden. Dat de onager als diersoort voor uitroeiing is behoed is te danken aan Hagenbeek uit Hamburg, die het luk te in 1954 in de Perzische woestijn een aantal dieren te vangen. Ze gin gen naar dierentuinen, waar ze in middels voor een flink aantal nako melingen hebben gezorgd. In de Bijbel wordt herhaaldelijk gesproken van onagers, de Syrische soort (inmiddels helemaal uitgestor ven). wilde ezels genaamd. O.m. wordt gewezen op hun ontembaar heid. In Genesis 16:12 wordt gezegd van Ismaël: Hij zal een wilde ezel van een mens zijn. In Jeremia 14:6: De wilde ezels staan op de kale heu vels te happen naar lucht gelijk de jakhalzen, hun ogen smachten, omdat er geen kruid groeit. In Job 39:8-11 staat: Wie heeft de wilde ezel de vrijheid gegeven, ja. wie heefi de banden van de ezel der steppe geslaakt, wie Ik de vlakte tot zijn woning aanwees en het zilte land tot zijn verblijf? Aan de onagers voor Israël wordt aandacht geschonken in het t.v.-pro- gramma „De woestijn groeit", een I filmreportage van Jan Veenman, dat J zondag a.s. van 19.30 tot 20 uur via I het tweede net wordt uitgezonden. de opheffing van de oude organist velen zeer zwaar zal vallen. Toch heerst in kringen vi n GSV overwegend de gedachte dat i mengaan geboden is. De voorstand van protestants-christelijk ondert moeten nu de handen ineen sla omdat een blijvende verdeeldh verzwakt. Het Gereformeerd Schoolverbi acht het protestants-christelijk I rakter van de op te richten nieu organisatie gewaarborgd door I aangenomen uitgangspunt: „de ve niging gaat bij al haar werk uit 1 de Heilige Schrift, volgens het be den der Reformatie in Nederland". Het heeft vrij lang geduurd y GSV is gekomen met het voorstel ontbinding over te gaan en medew king te verlenen aan de opricht van een nieuwe organisatie. De red i is dat er vrij veel tegenstanders y ren en zijn. I De situatie bij GSV is als vi i samen te vatten: uit de enqw i blijkt dat een aanmerkelijk deel steeds bezwaren heeft tegen Toch blijken er genoeg voorstan<J te zijn om, met een goede kans i i slagen, het voorstel te doen GSV ontbinden. Daarbij dient tevens Liu dacht te worden dat GSV niet mp f groeit en dat er zelfs een lichte al^u keling valt waar te nemen. "ge GSV stelt echter nadrukkelijk ipe het prijs stelt op het behoud tNa zaken als de mogelijkheid van K instandblijven van gewesten districten. Tevens moeten de gerei)11 meerde scholen hun eigen karak1 kunnen blijven behouden en tensUi zal de zaak van de leerstoel (aan: VU) moeten worden bezien. nqi7-" ancj lar- refill H° Ide .sge BONN De belijdenisbeweg) „Geen ander Evangelie" in Duitsla en de Skandinavische „Kerkeli concentratie rond Bijbel en Belij nis" organiseren volgende week gezamenlijke theologenconferentie Sittensen bij Bremen. iti Op deze conferentie zullen on ;ei andere de Duitse theologen dr. W)st ter Künneth en dr. Karl RengstrSj spreken, de Noor dr. Sverre Aaien de Deen dr Regin Prenter. Men wacht ongeveer 120 deelnemers, thema is „Openbaring, Schijf Kerk". hu :K ROME De paus heeft een defini tieve uitspraak over geboortenrege- ling voor onbepaalde tijd uitgesteld na overleg met een groep adviseurs, een maand geleden. Binnenkort zal hij in een toespraak de beslissing ten deze overlaten aan het geweten van de gehuwden. Dit; heeft het linkse Italiaanse blad Paese Sera vernomen van „Vati caanse kringen". De conferentie begint dinsdag. slot is een gemeentedag op zondag p. februari. Dan zal de Zweedse therse bisschop Bo Giertz preken NED. HERV. KERK Beroepen te Den Bommel, Lop Jjj Melissant en te Zegveld, kand. Veldhuizen te Bilthoven. Aangenomen naar Goes (vac. I Teutscher): H. Kwakkelstein te H&u> kenszand; naar Den Helder (vac. N E. D. A. Ravesloot)R. G. J. Ti" mers te Zijpe (N.H.) Bedankt voor 't Zandt en Godlii (toez.): H. F. Meijer te Maassluis, ie Beroepbaar drs. G. Nijenhuis, vo iu ganger afdeling vrijz. herv.. Dolii 0 straat 284. IJmuiden; kand. T. Scholte. Hofstede de Grootkade 15, G ningen. Eervol ontslag verleend aan H. G li. te Apelscha en J. Veen te Alphen aGS de Rijn (Marthastichting). elf GEREF. KERKEN Beroepen te Waddinxveen (a J. Snoey)C. Bruning te Nieuwlai (Dr.). Aangenomen naar Sideburen: Reenders te Bedum. GEREF. KERKEN (Vr(Jgem.) Beroepen te IJmuiden: G. Zomer! Groningen-Zuid. GEREF. GEMEENTEN »1 Beroepen te Poortugaal: D. Hakk« berg te Dordrecht. Bedankt voor Sint-Annaland: Chr. d. Poel te Yerseke; voor Kruiningef C. Wisse te Elspeet. rd

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 2