ïeuwe NOG GEEN ONGERUSTHEID OVER LOONONTWIKKELING JAMIN Commentaren ,Kom over de brug' gestart Bij Stichting: BEDRIJFS AUTO'S voor £ees, zilver ie voor Ard uid-Afrika toch naar Olympische Spelen om: Kraanbak slaat 3 doden op Schelde tA spreuk (Ma) het weer Lichte vorst Sterke 3 op vijfduizend Rotterdam neemt proef van jaar met koopavond BINNENHUIS'68 Belgische ex-nazi doet mee aan verkiezingen Hans van Z. op rondreis Kerk stortte in door zwakke kolom Vrijdag 16 februari 1968 - 48ste jaargang Steenstraat 37 Postbus 76 CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. De betalingsbalans (invoer en uitvoer) valt 400 miljoen gul den tegen. Minister Roolvink gaf daarom het bedrijfsleven deze week een waarschuwend sein. De werkgevers willen nog afwachten hoe de economie zich verder zal ontwikkelen. DE BLOCK otWPlOU^ GRENOBLE ïaesten de Neder- [nctse hardrijders in i [renoble gisteren nog tvreden zijn met bn zilveren en een konzen medaille, janmorgen op de 1500 meter was de jllympische oogst nog overtuigen der: Kees Verkerk won de afstand li de uitstekende tijd van 2.03,4 sec., oed voor een eerste gouden medaille 1Han de man uit Puttershoek. i Ard Schenk maakte het Oranje- compleet door met een tijd ran 2.05,0 sec. de zilveren medaille fe veroveren. Hij moest deze echter Kaelen met de Noor Erikson, die de lelfde tijd noteerde, i De andere Nederlanders speelden en ondergeschikte roL Peter Nottet na werd negende in 2.06,3 sec. Vlak na de race verklaarde Kees Terkerk dat het mogelijk is dat hij ;I liet op de 10 kilometer, die morgen rordt verreden, zal starten. Wim de rraaff voegde er aan toe dat zijn louden" pupil zioh misshien wil voor 'het wereldkampioen- ihap dat in Gothenburg wordt ge- |0iouden. (Van onze sociaal-economische redactie) J^EN HAAG Het bestuur van de Stichting van de arbeid komt op korte termijn niet bijeen om te spreken over de gang van zaken bij de loononderhandelingen. De bedenkingen die minister Roolvink maandag in een ge sprek met het stichtingsbestuur heeft geopperd, achten werkgevers- en werknemersorganisaties niet zo ernstig, dat het bestuur hier over snel opnieuw zou moeten vergaderen. De regering heeft echter ook niet om een dergelijke vergade ring gevraagd. Dit zou een in menging zijn in het privaat rechtelijk organisatieleven, waar toe een minister niet gauw zal overgaan. Wel is van regeringszijde ge vraagd, aandacht in eigen kring aan de ontwikkeling van de loonsverhogingen te besteden. NEGATIEVER De vakbeweging blijkt zich op dit punt negatiever op te stellen dan de werkgeversorganisaties. Het Verbond van Nederlandse ondernemingen vindt AMSTERDAM Een felle uitslaande brand heeft vannacht in Amsterdam drie gezinnen dakloos gemaakt. De brand is waarschijnlijk ontstaan op de eerste verdieping van een op de hoek van de Mauritskade en de Pontanus- straat gelegen pand. Over de oorzaak van de brand is nog niets bekend. De brand in deze dicht bevolkte buurt van OAmsterdam-Oost trok veel belangstelling, ook van auto riteden, zoals burgemeester Samkalden en hoofdcommissaris Jong. >9 20 I Blank en niet-blank samen in ploeg 3 Er zijn mensen wier stil zwijgen veelzeggender is dan hun woorden. DE BOISSON „Het geeft niet dat wij nmr bed gestuurd zijn, Bonzo, de film op de tv was toch slecht." De Bilt Tussen een depres sie bij Spitsbergen en een hoge- drukgebied, dat zich boven Groenland, IJsland en de Britse eilanden ophoudt, is onstabiele lucht uit de Poolstreken tot onze omgeving doorgedrongen. Het front, dat de voorste be grenzing van deze lucht vormt, strekte zich vanmorgen van Bel gië tot Polen uit. In de lucht drukverdeling komt het komende etmaal niet veel verandering. Zwakke tot matige noordwes telijke tot noordelijke winden blijven koude lucht waarin sneeuwbuien voorkomen, naar onze omgeving transporteren. Daarbij zal het in het binnen land op de meeste plaatsen licht vriezen. Morgen zullen de mid- dagtemperaturen echter weer tot boven het vriespunt stijgen. GRENOBLE Het internationale Olympisch Comité heeft donderdag besloten Zuid-Afrika opnieuw toe te laten tot de Olympische Zomerspe len in oktober in Mexico. Deze be slissing werd op een persconferentie in het nieuwe stadhuis in Grenoble bekendgemaakt. Over de „kwestie- Zuid-Afrika" in een geheime stem ming per brief gehouden. Zuid-Afrika werd in oktober 1963 wegens rassendiscriminatie op een congres in Baden-Baden uitgesloten van deelneming aan de Spelen. Het weer toelaten in Mexico kwam begin februari ter sprake, nadat het Zuid- afrikaanse Olympische Comité de belofte deed, een ploeg af te vaar digen die is samengesteld op basis van geleverde prestaties en niet op basis van huidskleur. Door de apartheidspolitiek van de regering kan Zuid-Afrika echter niet geheel aan de eisen van de Olympische code voldoen. Zo zullen bijv. geen gemengde selectiewed strijden kunnen worden gehouden. STEMMING Het IOC zal de uitslag van de stemming niet bekendmaken. Waar schijnlijk hebben niet alle 71 leden hun stem uitgebracht. Volgens het Engelse persbureau Reuter is het verschil tussen voor- en tegenstem mers zeer klein, waarschijnlijk min der dan zes. De officials die bij de bekend making aanwezig waren, weigerden commentaar. Het enige dat de mar kies van Exeter zei: „Ik heb geen idee wat er nu gaat gebeuren". In de verklaring van het IOC, die door Johan Westerhoff, algemeen secretaris, werd voorgelezen, stond dat Zuid-Afrika vijf beloften heeft gedaan. Die beloften zijn: 1. Zuid- Afrika zal een ploeg met blanken en niet-blanken afvaardigen; 2. blan ken en niet-blanken zullen geza menlijk mogen reizen; 3. blanken en niet-blanken zullen hetzelfde ge kleed mogen gaan en bij de ope ningsceremonie te zamen onder de zelfde vlag mogen lopen; 4. in het verleden mochten blanke en niet- blanke atleten niet tegen elkaar uit komen in Olympische of internatio nale wedstrijden Dit verbod wordt opgeheven; 5. tot nu toe stelden al leen blanke officials de ploegen samen. Een gelijk aantal blanke en niet-blanke officials zal nu onder voorzitterschap van de president van het Zuidafrikaanse Olympische Comité de ploeg voor Mexico samen stellen. De selectiewedstrijden zul len echter gescheiden plaatsvinden. op dit moment een gesprek in het stichtingsbestuur niet nodig, maar misschien wel nuttig. Wanneer in de komende maanden grote bedrijfstakken met nieuwe cao's komen, acht men een gesprek in het stichtingsbestuur over het loonbeleid niet uitgesloten. Kleine contracten voor beperkte groepen werknemers kunnen echter op dit moment geen reden zijn tot nadere bezinning. TEGENVALLER Wat betreft de tegenvaller van de 400 miljoen gulden op onze betalings balans wil het Verbond van Neder landse ondernemingen nog afwachten of men hier te maken heeft met een korte golfbeweging in het economi sche leven dan wel met een ontwikke ling die verder gaat. Tegenover een tweede gesprek met een regeringsdelegatie op korte ter mijn staat het verbond niet afwijzend. Er is overigens maandag niets afge sproken, aldus het verbond, wie het initiatief voor een tweede ontmoeting zal nemen. In de meeste gevallen Is het zo, dat de betrokken minister hier een voorstel doet. VOORBARIG Mr. G. C. van Dam secretaris van de Federatie van confessionele werk geversbonden, noemde vanmorgen de uitspraak van het Nederlands katholiek vakverbond een voorbarige conclusie. Het NKV heeft namelijk meege deeld dat de Stichting geen enkele aandacht zal besteden aan het ver zoek dat het kabinet maandag in een bijeenkomst met het stichtings bestuur heeft gedaan. De federatie heeft de zaak niet eens in eigen be stuur kunnen bespreken, zodat van een standpunt van het stichtingsbe stuur nog geen sprake is. De cérémonie protocollaire van de 5000 meter in Grenoble. In het midden de Noorse ambtenaar Fred Anton Maier, die op in drukwekkende wijze zijn wereld record op Kees Verkerk her overde. De Puttershoeker mocht een halfuurtje de illusie hebben, goud te behalen. Niettemin was zijn fraaie tijd goed voor zilver, terwijl de Loosduiner Peter Not tet op zijn favoriete afstand eveneens een prachtige prestatie leverde. Met een tijd van 7.25,5 bleef hij ook onder de oude wereldtijd van 7.26,1. De heer Van Dam merkte nog op, dat, wil het stichtingsbestuur een uitspraak doen over de mededelin gen van de regering, het bestuur toch eerst bijeen zal moeten komen. Of er een dergelijke bijeenkomst komt, is ri.bg onzekei VOORZICHTIG De heer Van Dam vond de waar schuwing van de regering op haar piaats. Ook al zijn er nog weinig concrete gegevens over de loonont wikkeling bekend, voorzichtigheid blijft geboden. De werkgevers staan in het alge meen op het standpunt, dat, wan neer er in de loonontwikkeling moet worden ingegrepen, de regering dit zelfstandig zal moeten doen zonder het bedrijfsleven er 'bij te betrekken. Met 22-21 stemmen (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Als eerste grote stad in ons land krijgt Rotterdam een koopavond. Donderdag besloot de ge meenteraad op voorstel van B. en W. een proef van een jaar met een koop avond op vrijdag te nemen. Het ex periment gaat 15 maart in. Voor de tweede achtereenvolgende maal werd de kwestie behandeld. Twee weken geleden staakten de stemmen (2222). Nu werd het 22 voor en 21 tegen, dankzij het feit dat wethouder Polak (ziek thuis) naar het stadhuis was gehaald. Deze uitslag weerspiegelt de ver houdingen, ook buiten de raad waar middenstandsorganisaties en werkne mersbonden zich heftig tegen de koopavond hebben geweerd. Voor- en tegenstanders kwamen in de raad op nieuw aan het woord. In de drie van de negen fracties waren de meningen verdeeld: PvdA, VVD en KVP. De protestantse groe peringen (AR, CHU, SGP) waren unaniem voor, CPN en PSP geheel tegen het voorstel. Een groep van ongeveer honderd negers ging tijdens een demon stratie voor gelijke rechten op een school in de VS languit voor een schoolbus liggen. De staats politie moest de betogers een voor een weghalen, maar er de den zich bij deze en andere voortgezette massademonstraties tegen de schoolvoorwaarden geen ongeregeldheden voor. HANSWEERT De kraan- bak Triton van de firma Dekkers uit Papendrecht is gistermiddag op de Westerschelde op de grens van Nederland en België gekap seisd. Twee mannen kwamen om het leven; een derde wordt ver mist. De doden zijn de 52-jarige schip per M. de Backere uit Sluis en de 48-jarige steenlasser P. Teerhuis uit Marken. De schipper zat opgesloten in een ponton van de kraan en de lasser in de kajuit. De 39-jarige kraanmachinist D. Meeuwse uit Vlis- singen wordt vermist. Hii is hoogst waarschijnlijk verdronken. De Triton is een betrekkelijk nieuw vaartuig. Het schip was aan het werk aan en strekdam. Vermoedelijk is de kraanbak door een te zware last om geslagen. Overboord Drie opvarenden wisten zich in veiligheid te stellen door in het (snel- stromende) water van de Schelde te springen. Opvarenden van een an dere bak haald hen uit het water. Aanvankelijk hoorde men klopsigna len uit de kraanbak. Men was ech- morgen voordeel luxe blaadjes lOO gram van 79 voor 63 niet duur wel heerlijk ter bevreesd snijbranders te gebrui ken wegens de kans op ontploffing. Toen niets meer werd gehoord en de ponton door het lager staande wa ter gedeeltelijk zichbaar werd wer den nog gaten in de Ttriton gebrand. Het zoeken leverde niets op. Vanmorgen zou men de mogelijk heden onderzoeken om de Triton te bergen. gsesm dagen INTERNATIONALE CONSUMENTENBEURS VOOR WONINGINRICHTING Di beurs voor U en 1 Jw gezin Geruchten DE berichten als zou Amerika van plan zijn taktische kernwapens te gebruiken in de Vietnamese oorlog ontstonden als gerucht en bereikten als groot nieuws de voorpagina's in de hele wereld. Het begon met een anoniem telefoon tje aan een lid van het Amerikaanse Congres. Daarin werd aangeraden na te gaan, waarom dr. Garwin van de Columbia-universiteit (die deskundig zou zijn op het gebied van kernwa pens) naar Vietnam was gezonden. De reis van dr. Garwin bleek niets met kernwapens te maken te hebben. Het gerucht was echter uitgelekt en de tegenstanders van president John son grepen het aan om met méér kracht het Amerikaanse Vietnambe- leid te kunnen aanvallen. Senator McCarthy, die wil voorkomen dat Johnson als president wordt her kozen, zei wel verwacht te hebben dat iemand om het inzetten van taktische kernwapens zou vragen. Het zou hem niet verbazen, als het gebruik van de ze wapens zou worden overwogen. Achteraf blijkt van het één noch het ander sprake te zijn. Maar het kwaad is geschied. Opnieuw is gebleken, dat nieuws niet altijd met de noodzake lijke zorgvuldigheid wordt behandeld. Wonderlijk "EJET is verbazingwekkend, wat mi- nister De Block (Economische za ken) in de Tweede Kamer gezegd heeft over de tegenvaller op onze be talingsbalans van 400 miljoen. Over geringere bedragen hebben re gering en bedrijfsleven zich in het verleden ongerust gemaakt. Minister De Block wuift echter alle ongerust heid weg. Waarom is de minister eigenlijk mee gegaan met zijn collega's van Sociale Zaken en Landbouw om deze mede deling aan het bedrijfsleven te doen? Zijn mededeling in de Kamer is in stryd met zijn aanwezigheid bij de ontmoeting met het bedrijfsleven. De bewindsman heeft een bijdrage ge leverd om het regeringsbeleid be lachelijk te maken. De Stichting van de arbeid heeft dit ook zo begrepen. Het verzoek van de regering aan het stichtingsbestuur, zich op de nieuw ontstane situatie nader te bezinnen om dan op korte termen opnieuw een gedachtcnwisseling met de regering te hebben, hebben de vakcentralcn al naast zich neergelegd. Zij gaan hele maal niet vergaderen. Dc werkgever* blijken iets genuanceerder te denken. De houding van minister De Block is dermate vreemd, dat een lid van de oppositie in de Kamer, drs. E. L. Berg (soc.), het ook al niet vertrouwt. Hij vraagt wat de zin van de mededeling in de Stichting van de arbeid is, wan neer de nieuwe cijfers van de beta lingsbalans toch geen invloed hebben op het sociaal-economisch beleid. De president van de Nederlandse Bank heeft het nieuws belangrijk ge noeg gevonden om de Bankraad bij een te roepen. De heer De Block vindt het echter allemaal maar van bijkomstig belang. We hadden van deze bewindsman wat meer zorg verwacht voor 's lands eco nomie. 9 AHOYJHE lm 18 FEBR. '68 LIPORT ROTTERDAM Een procent gevraagd (Van een onzer verslag geefsters) AMSTERDAM „Kom over de brug", de grootste aktie, die ooit werd geor ganiseerd, is officieel van start gegaan. De gegevens over wat de komende weken gaat gebeuren en wat de Nederlandse ker ken gezamenlijk willen doen voor de zending en diaconaal werk in de ont wikkelingslanden zjjn be kend gemaakt (zie ook pagina twee). Op maandagavond 18 maart zullen alle leden ,van de in deze actie sa menwerkende kerken worden bezocht. Hun zal een envelop worden over handigd. Op vrijdag avond 22 maart worden ze weer opgehaald. Een procent van het jaarinkomen wordt ge vraagd. Het geld kan natuurlijk ook worden gegireerd of op een an dere manier betaald. Het gironummer is 7600 in Amsterdam. Het adres van de actie is Keizers gracht 75. Ruim 100.000 vrijwilli gers, gerecuteerd uit alle stede* t en dorpen, doen mee. Er wordt èveneens een jeugdactie gehouden van 1 tot 15 maart. De orga nisatoren hopen een mil joen binnen te krijgen onder het motto „Tientjes van tieners". In een oplaag van 200.000 exemplaren is een goed uitgevoerd blad ver schenen „Kom over de brug" en 500.000 exem plaren van een echte tie nerblad worden onder de jeugd verspreid. Honderdveertig projec ten waar het geld voor nodig is staan op de lijst. zie pag 2 BRUSSEL De voormalige colla borateur Leon Degrelle, leider van de ex-nazistische Rex-partij in België, heeft zich bij de volgende verkiezin gen kandidaat gesteld. In Brussel zal een lijst verschijnen met Degrelle als enige kandidaat, zo maakte gisteren de secretaris van de Mouvement so cial Beige, Debbaudt, bekend. Degrelle is na de bevrijding in Bel gië bij verstek veroordeeld op beschuldiging van collaboratie. Hij vertoeft sedert de oorlog in Spanje. De veroordeling van Degrelle be hoeft geen belemmering te zijn voor zijn kandidaatstelling, doch hij zou zijn mandaat niet kunnen opnemen als hij verkozen zou worden, zo te kende men in Brussel hierbij aan. Bovendien heeft het Belgische parle ment in 1964 de termjjn voor verja ring van misdaden tegen de veilig heid van de staat van 20 tot 30 jaar gebracht, waardoor de theoretische mogelijkheid dat Degrelle in 1965 reeds ongestraft naar België had kun nen terugkeren, verviel. UTRECHT De 25-jarige Hans v. Z. die drie moorden heeft bekend, zal een rondreis maken langs de politiebureaus in Rotterdam. Amsterdam, Olst en Eist. Hiertoe heeft de Utrechtse recherche besloten omdat zij met Van Z. sinds Kerstmis niets is opgeschoten, ondanks aanwijzingen dat hij met meer moorden te maken kan hebben. DEN BOSCH Het instorten van een deel van de St. Lucaskerk in Den Bosch is vermoedelijk te wijten aan een kolom die niet sterk genoeg was. Deze klom (onder de klokkenstoel) is bezweken onder de zware druk. Hier door kwam het dak van het voorpor taal naar beneden. De ontstane lucht druk blies vervolgens de muren weg. Volgens TNO in Delft is onvoldoende rekening gehouden met ongunstige fac toren, zoals extra belasting door tem peratuurverschillen, vermindering van de sterkte van de kolom door excen triciteit, de vochtinvloed en de slank heid van de kolom. In het bestek zijn geen afwijkingen geconstateerd. Aannemer, architect of andere instan ties zijn nog niet gehoord over deze zaak, aldus het kerkbestuur. VOOR LICHTGEWICHT EN TONNENUST IO TIM 18 FEBRUARI dagelijks geopend van 1017 uur en 19-22 uur zater- en zondagen !0-l7 uur. toegang 13, AMSTERDAM speciaal Trein-Toegangsbiljet met 3x reductio verkrijgbaar op 140 N.S.-stations

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1