JAN BOLS OPTWEESPRONG RUSSISCH DUO KLASSE APART SCHAATSEN OF WIELRENNEN Zilveren Mac Dermott is een pure amateur V oorhoedeprobleem niet van de baan EINDE SPELEN IN ZICHT ^A/OBLE^ Verkerk: kans op zilver Ans Schut uitgenodigd op paleis Het Loo Rotterdam zoekt tweehonderd havenarbeiders HOE SPANNEND HET WAS... Wereldexpo in Amsterdam Wagtmans zevende in Andalusië IWEUWeiEIDSe COURANT lad1" DONDERDAO 15 FEBRUARI 1»<9 De cérémonie protocollaire van het kunstrijden voor paren in Grenoble. Op het ereschavot van links naar rechts het zilveren Russische paar Tatiana Jouk- chesternava en Alexandre Gore- lik; het Russische gouden paar Ludmilla en Oeleg Protopopof en het Duitse paar Margot Glockshuber en Wolfgang Danne die het brons wonnen. GRENOBLE Avery Brun- dage, voorzitter van het Inter nationaal Olympisch Comité vecht ondanks zijn hoge leeftijd nog altijd met de felheid van een twenner voor het behoud van het i| amateurisme bij de Olympische Spelen. Het is een hopeloze en in feite verouderde strijd, want in het grote leger atleten die in Grenoble meedoen aan de tiende a Winterspelen, vind je maar wei nig pure amateurs. Topsport op het niveau als de Olympische Spelen kan niet door een amateur worden bedreven. Daarvoor zijn de eisen te hoog. Toch heeft de 27-jarige Amerikaan Richard McDer- mott, de snelle 500-meter-schaatser uit Essexville in Michigan, gisteren wellicht zonder enige opzet Avery Brundage de wind in de zeilen gebla- aen. McDermott, in Innsbruck winnaar van het goud en nu van het zilver, heeft aangetoond dat het niet nodig ls, althans niet op een afstand als de sprint, maanden, ja zelfs het gehele jaar naar een top toe te werken. INVAL McDermott, die na Innsbruck met de schaatssport was gestopt en zich j geheel aan zijn vertegenwoordi gersvak heeft gewijd, kreeg eind no vember een inval. Laat ik nog een poging wagen om mijn Olympische titel in Grenoble te verdedigen, heeft de Amerikaan gezegd. Wel, hij ging stevig in training en waagde de sprong. GRENOBLE Hoe spannend het ls geweest in de race tegen de klok en tegen Verkerk's tyd van Fred Anton Maler mag blijken uit de volgende tussentijden: Verkerk Maier 200 meter 20.6 20.3 600 meter 54.5 54.5 1000 meter 1.28.8 1.28.6 2.03.9 2.03.1 1800 meter 2.39.1 2.37.8 2200 meter 3.14.6 3.12.4 2600 meter 3.50.2 3.47.6 3000 meter 4.25.9 4JÏ3.0 5.01.6 4.58.9 3800 meter 5.37.2 5.34.8 4200 meter 6.12.6 6.10.8 4600 meter 6.47.8 6.46.8 5000 meter 7.23.2 7.22.4 Iedereen, die de rit van de Ameri kaan heeft gezien, zal het er over eens zijn, dat de nu onttroonde kam pioen geweldig uit de voeten kwam. In de laatste honderd meter toen hij de gevaarlijke laatste bocht door was en hij in feite de race al ten einde beschouwde maakte hij een misslag, waardoor hem juist het Olympisch goud ontging. Een pure amateur, die McDermott, die we niet meer op Olympische tor nooien of grote wedstrijden zullen te rugzien. Hij stopt nu echt met de wedstrijdsport. ovSMPI0(^ •"O xJFLjr <0 IJshoclteywinst voor Finland en Roemenië GRENOBLE In een wedstrijd uit groep A van het Olympisch ijs- hockeytornooi heeft Finland met 32 van Oost-Duitsland gewonnen. De tussenstanden waren 21, 10, 0—1. Groep B: RoemeniëNoorwegen 3—4 (2—2, 1—1, 0—1). Bayern Miinchen en Valencia gelijk VALENCIA In hun eerste wed strijd voor de kwartfinales van het tornooi om de Europese beker voor bekerwinnaars hebben FC Valencia en bekerhouder FC Bayern Mün- chen woensdagavond in Valencia gelij kgespeeld:l1. Bij de rust leidden de Spanjaar den met 10. Er waren 50.000 toe schouwers. GRENOBLE Het was goed weer vanmorgen om kwant over negen, toen de Zwitser Franz Krienbull en de Canadees Paul Enoch voor de eerste rit op de 5000 m van sart gingen. Er stond vrijwel geen wind. De Canadees zegevierde in 7.54.8 sec. tegen 8.08.9 sec. voor Krienbull. Een schitterende tyd reed de Fin Koski- nen in de tweede rit. Hij finishte in 7.35.9 sec. Zijn tegenstander Dmachi was de eerste Japanner, die onder de acht minuten bleef: 7.55.7 sec. Onvergetelijke momenten beleef de de Nederlandse kolonie in Gre noble vanmorgen om precies kwart over tien, toen Kees Verkerk een schitterend wereldrecord reed op de 5 kilometer. Met rondetijden die steeds sneUer werden, reed Kees een bijzonder sterke race tegen de Hon gaar Ivankai. Van meet af aan was Kees sneller dan de Fin Koskinen. Hij vergrootte zijn voorsprong (na 3000 meter was hij reeds zes secon den sneller) op de Fin en finishte op 7.23.3 sec., 2.9 sec. sneller dan het wereldrecord dat Fred Anton Maier in Deventer reed. MAIER De vreugde bij de Nederlanders en niet in het minst bij Kees Verkerk over het wereldrecord was slechts van korte duur. In de vijfde rit was Fred Anton Maier nog sneller. Na dat de Noor halverwege de race te gen De Riva bijna drie seconden voorsprong had op de man uit Put- tershoek, viel hij in de laatste drie ronden iets terug om tenslotte toch slechts 0.9 sec. op Verkerk voor te blijven, waarmee Nederland op slag kansloos werd voor een gouden medaille. De Noor reed een magis trale race en nam dus ook weer bezit van zijn wereldrecord. Voor de magistrale rit van Maier hadden Perrenoud en Il-Whan-Lee bijzonder matige tijden geregis treerd. De Fransman won in 8.07.5. De Koreaan noteerde 8.28.4. De Zweed Sandler, een goede stayer, reed in de zevende rit een tijd van 7.32.8, waarmee hij voor lopig beslag legde op de derde plaats Ie (Van onze verslaggever) GRENOBLE Een tot in de uiterste perfectie doorge voerde twee-eenheid heeft het Russische schaats-cchtpaar Ludmila Beloussowa en Oleg Protopopov gisteravond in li het andermaal volledig uitverkochte ijspaleis in Grenoble I de tweede Olympische titel kunstrijden voor paren ge il bracht. Een volslagen nieuwe kür op muziek van Beetho ven en Rachmaninov werd vol gratie en met grote tech nische begaafdheid ten uitvoer gebracht, hetgeen de 12.000 toeschouwers en de miljoenen toekijkers tot extase bracht. Alleen de laatste sprong werd niet perfect uitge voerd, waardoor zonder twijfel enkele tienden van pun- I ten verloren gingen. Niettemin kreeg het Russische duo de hoogste cijfers van de avond, waardoor de in Innsbruck veroverde titel werd geprolongeerd. Behalve het kampioenspaar brachten nog tal van ande ren schitterende staaltjes kunstrijden op de ijsvloer. Zo ictj b.v. het Russische duo Tamara Moskvina en Aleixi Michi- ne, dat een bijzonder frisse, in-pittig tempo gebrachte en gevarieerde vrije oefening bracht met een verrassend •lot Helaas bracht de jury dit niet volledig in de cijfer» tot uiting, waardoor men niet verder kwam dan de vierde En deze kon zelfs nog alleen worden bereikt door het volledig falen van het populaire Amerikaanse koppel Cynthia en Ronald Kauffmann. Zij stonden na de ver plichte figuren op de derde plaats en hoewel de voorsprong op nummer vier gering was, moest brons vrij zeker worden geacht omdat de „Kauffmannetjes" sterk zijn in de kür. Maar eerst struikelde Ronald en in de zwaar belaste slotminuten sloeg Ronald tegen het ijs en viel vervolgens zijn zuster na een spectaculaire sprong. Ronald en Cynthia, in Innsbruok zevende, vielen nu terug naar de zesde plaats. Ook hier in Grenoble wordt aangetoond dat ondanks ongelooflijk veel oefenen en doorzettingsvermogen men op hét gladde ijs grandioos kan falen. Behalve het goud ging ook het zilver naar Rusland. De tweede plaats was voor de vrouw met de moeilijke naam, Tataine Jouchesternava en Alexandre Gorelik. Het brons ging naar het Westduitse duo Margot Glockhuber en Wolfgang Danne. GRENOBLE Er kunnen vraagtekens worden gezet achter de schaatscarrière van de 23-jarige Jan Bols uit Hoogeveen. Ik heb het hem eerlijk op de man af gevraagd of hij in het komende seizoen weer even furieus als vorig jaar het schaat sen met het wielrennen gaat combineren. Als het goed is, staat direct na de wereldkampioenschappen in Gothenburg de race fiets voor de Drent klaar. Hij behoort thuis in de amateur selectie van Caballero en zal begin maart weer aan wedstrijden moeten meedoen. o^p'0% ^A/OBLÊ^ Dat deed Jan Bols vorig jaar ook met groot succes, maar na een ongeval gooide hij eind juli zijn fiets aan de kant en legde zich toen volledig op het schaatsen toe. Tijdens de natio nale kampioenschappen verdiende hij door een derde plaats zijn keuze voor de kernoloeg waarin hij niet automatisch thuishoorde omdat hij niet had deelgenomen aan de con ditietraining in Overveen. Trainer Holleboom heeft al laten weten dat de KNSB met een derge lijke gang van zaken dit jaar geen genoegen zal nemen. „Die flauwekul dat je bij wielerwedstrijden veel meer uithoudingsvermogen kweekt, is domweg onzin", aldus de Haar lemse gymnastiekleraar. Wil Jan een groot schaatser worden, dan behoort hij van meet af aan mee te doen. Het zal echter touwtrekken wor den, want Jan Bols heeft mij verteld dat hij beslist niet van plan is zonder meer de wielersport vaarwel te zeg gen. Zodra het schaatsseizoen is afge lopen ga ik met de heer Frans van der Enden, de manager van Caballe ro, praten, zegt de man uit Hooge veen. Ik heb vorig'jaar leuke succes sen geboekt en ook al ben ik geneigd het schaatsen als mijn hoofdsport te zien en het wielrennen als training, moet je niet vergeten dat er in de wielrennerij geld te verdienen is. Eerste selectiewedstrijd liet zien: achter Maier en Verkerk. Tegen stander Lanigan uit Amerika had 7.57.7 nodig. Ook de vermaarde John ny Nilsson kon het Noors-Neder landse duo niet van de troon sto ten. In zijn rit tegen de Rus Selja- nin kwam hij juist een tiende se conde tekort om Sandler voorbij te gaan. (7.32.9 sec). Hij reed in de plaats van Zimmerman, die alsnog had afgezien van deelname. Nilsson had anders in de laatste rit alleen moeten rijden. Gerhard Zimmermann kon we gens zijn gisteren op de 500 meter opgelopen verwonding niet starten. De Westduitser wordt in het zie kenhuis behandeld. Hij heeft rug klachten. Geen toptijden in de twee volgen de ritten. Daaraan was het feit dat het ijs zachter en de temperatuur hoger werd, stellig debet. De Rus Lavroesjkin zegevierde in 7.38.1 te gen de Westduitser Günther Traub in 7.40.5 sec. Tevoren had de Oostenrijker Strutz een tijd van 7.53.4 op de klokken gebracht. De onbetekenende Mon- golier Tsend kwam ver boven de acht minuten: 8.15.8. Voor nieuwe sensatie leek de Loos- duinse hardrijder Peter Nottet in de tiende rit tegen Erick Korbel (Oos tenrijk) te gaan zorgen. Tot een ronde voor het einde had hij een seconde voorsprong op de tijd van Kees Verkerk en 0.7 sec. achter stand op Maier. In de laatste ronde kon hij echter zijn hoge tempo niet handhaven waardoor hij toch nog 2.2 sec. te kort kwam om zijn land genoot van het voorlopige zilver af te houden. Nottet nam met zijn tijd van 7.25.5 de derde plaats in. Hij verbeterde zijn persoonlijk record met maar liefst 9,9 seconden. Bij de 3000 meter-lijn had Nottet slechts 0.2 seconde achterstand op de tijd van Maier. DEN HAAG Er is momenteel overleg gaande tussen het departe ment van economische zaken in Den Haag en de gemeente Amsterdam over de vraag of het mogelijk zal zijn in Amsterdam in 1976 een we reldtentoonstelling te organiseren. Door sportredacteur Meindert Leerling De keus zal dan ook heel moeilijk worden. Mogelijk probeer ik dit jaar nog op twee paarden te wedden, maar als het in de wielersport goed blijft gaan, weet ik het nog niet zo direct. Ik heb het geweldig naar mijn zin in de schaatsselectie en de erva ringen zijn buitengewoon, maar bij het wielrennen kan je dat ook mee maken, dus... ALGESIRAS De Spanjaard Luis Ocana heeft woensdag de zesde etap pe van de wielerronde van Anda lusië, een rit over 147 kilometer van Jerez naar Algesiras, gewonnen. De tijd van Ocana was 3 uur 53 min 16 sec. De beste Nederlander was Rini Wagtmans, die met een achterstand van ruim twee minuten op de zeven de plaats eindigde. De uitslag luidt: 1. Luis Ocana (Sp) 3.53.16, 2. Houbrechts (Belg.) 3.53.58, 3. Van Clooster (Belg.) 3.54.43, 7. Wagtmans (Ned.) 3.55.21, 46. Tummers (Ned.) 4.05.40. SAARBRÜCKEN De West duitse handbalploeg heeft woensdag avond in Saarbrücken met 1514 van Rusland gewonnen. Het was de twee de nipte overwinning voor de Duitsers. De Westduitser Erhard Keiler op weg naar het goud op de 500 meter. Grootse huldiging damesschaatsploeg APELDOORN Ans Schut, de Olympische kampioene op de 3.000 meter, zal-dinsdag a.s. in de namid dag in paleis Het Loo haar opwach ting maken bij Prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven. Zij is daartoe van koninklijke zijde uitge nodigd. Een zakenman uit Apeldoorn zal Ans Sdhut met zijn privé vlieg tuig van Schiphol naar Teuge (tussen Apeldoorn en Deventer) brengen. In Apeldoorn wordt de succesvolle schaatsenrijdster door de burge meester, de heer A. D. de Tombe, ontvangen. Na het koninklijk bezoek volgt er een souper in hotel De Kei- (Van onze sportredactie) ZEIST Hoewel de eerste selectiewedstrijd van het zater dagelftal onder minder gun stige omstandigheden werd gespeeld het motregende voortdurend leverde de eer ste test van 23 spelers enkele positieve punten op. Er bleek duidelijk dat de vaste keus van vorig seizoen vooralsnog niet door de concurrentie zal wor den gewipt, al maakten met name Piet Faro (SSC) en Cor- nelisse van de Oostelijke vierde klasser Ostrabeke een goede beurt. Overigens zal ook dit jaar de voor hoede het probleem worden voor dc keuze-commissie want hoewel het experiment-v. d. Beek (de SDVB'er opereerde opnieuw op de linkervleu gel) opnieuw werd gehanteerd, mocht het niet als geslaagd worden beschouwd. Temeer niet omdat de „echte" linksbuiten, Gerrlt Slagboom van De Zwerver evenmin een ruime voldoende kon halen. Feitelijk konden alleen Kapinga - Diepeveen - Faro - v. d. Beek voor rust tot goed spel komen, maar het hoge tempo speelde hen danig parten in de tweede periode. Bij elftal VIT was Leo Pluimgraaff natuurlijk weer goed voor twee treffers, maar de Katwijkse aanvalsleider kwam ook nu niet tot overtuigend spel. Dankzij een goede tweede helft kon WIT de stand in evenwicht houden (22), mede door het goede spel van Jan den Rooyen op het middenveld. KANSHEBBER De middenlinie levert geen proble men op. Kiel en Den Rooyen volde den andermaal, terwijl nieuweling Cornelisse (Ostrabeke) zich duidelijk als serieus kanshebber aandiende. Vooral in de eerste helft viel hij op. De keus tussen de keepers viel licht in het voordeel uit van West- land van Huizen, die meer het doel gebied beheerste dan collega Vooys van Quick Boys, die overigens beslist niet faalde. In de achterste vier ver tolkten vooral Schinkel en Kralt (bei den onpasseerbaar) een goede partij, terwijl de nuchtere v. d. Giesen met Schinkel een betrouwbaar duo vorm de. De wedstrijd startte overigens veelbelovend. Met een geweldig en thousiasme startte het team van aan voerder Kiel en binnen zes minuten was het al 20. Eerst was het Plet Faro die attent reageerde bij een dieptepass van Van Effrink en Schip per van Huizen in een lange sprint klopte en twee minuten later scoorde Diepeveen na een kopbal van Faro. BETROUWBAAR Dit beloofde veel, maar de beslist niet betrouwbare achterhoede van KANSHEBBER ZEIST Na de selectie wedstrijd van dinsdagavond zal de trainingsgroep van het zater dagelftal worden samengesteld. Gezien de prestaties van de oe fenwedstrijd lijken daarvoor in ieder geval in aanmerking te ko men: d: Westland en Vooys; a: v.d. Giesen, Schinkel, Kralt; m: Kiel, Den Rooyen en Cornelisse; v: Faro, Diepeveen, Pluimgraaff. v.d. Beek. Dit twaalftal zou kun nen worden uitgebreid met Van Efferink en Kok (IJsselmeervo- gels), Wessels (WHC) en Den Boer (SHO) gezien eerder gele verde prestaties. WIT kon erger voorkomen. BLAUW hield het spel veel te kort, een euvel waar Pluimgraaff c.s. overigens ook mank aan gingen. Niettemin kwam dit team na rust op gelijke hoogte. Na tien minuten door Pluimgraaff met een machtige kopbal na een voorzet van Den Rooyen op maat en een kwartier later door dezelfde spe ler na een lange solo. Bob Kralt werd na rust vervangen door Keesmaat (De Zwerver) terwijl Kok (IJsselmeervogels) niet kon meespelen wegens een blessure. Hij werd vervangen door v. d. Haar van Genemuiden. Den Boer had af geschreven. De opstellingen van beide teams luidden: BLAUW: d: Westland (Huizen); a: Van Effrink (Zuidvogels), v. d. Giesen (Zwart Wit), Schinkel (Go Ahead) en Kralt (Rijnsb Boys) Keesmaat (De Zwerver); m: Cornelis se (Ostrabeke) en Kiel (Go Ahead); v: Kapinga (SJS), Diepeveen (DOVO), Faro (SSC) en v. d. Beek (SDVB). WIT: d: Vooys (Quick Boys): a: Gouman (Heerjansdam), v. d. Haar (Genemuiden), Schipper (Huizen) en Den Hollander (Quick Boys); Den Rooyen (SSC) en De Best (Quick Boys); v: Hageman (WVF), Pluim graaff (Quick Boys), Van Loon (RWH) en Slagboom (De Zwerver). zer, waarbij o.a. de ouders van Ans Schut en haar verloofde aanzitten. Ook de volledige dameskernploeg, Piet Zwanenburg, twee officials van de KNSB en het college van B. en W. van Apeldoorn zijn dan aanwezig, 's Avonds is er een feestelijke rond gang door Apeldoorn met muziek korpsen en verenigingen. Daarna volgt in schouwburg Orpheus een sa menkomst, waarbij iedereen de gele genheid krijgt geschenken te over handigen en toespraakjes te houden. Men hoopt een volledige uitzet voor Ans bijeen te brengen. Er bestaan plannen om de da- mesploeg maandag bij een kap persconcours in Amsterdam aan een „hoofdelijke" behandeling te onder werpen en zodoende een volledige metamorfose te laten ondergaan. ROTTERDAM Binnenkort zal de Stichting Samenwerkende Havenbe drijven een wervingscampagne gaan voeren voor het aantrekken van en kele honderden havenarbeiders. Per 1 maart zijn ongeveer tweehonderd ex tra arbeiders nodig in de Rotter damse havens. Het is de bedoeling deze arbeidskrachten aan te trekken uit West Brabant. Deze streek staat bekend als pendelgebied voor de randstad. Zoals bekend zijn vorig jaar au gustus vijfhonderd havenarbeiders in Rotterdam ontslagen. Nadat dit aan tal „verre pendelaars" was vertrok ken, begonnen de stakingen in de En gelse havens en ontstond in Rotter dam een tekort aan havenarbeiders. Het laatste kwartaal van het vorige jaar, was er sprake van topdrukte in de haven. Hiervan is een flink stuk blijven hangen. De normale terug gang in februari en maart blijft dit jaar achterwege. De Stichting Samenwerkende Ha venbedrijven verwacht dat de aan gesloten bedrijven tegen 1 maart hun opgaven voor werknemers zullen verhogen. Tot nu toe ging het werven van havenarbeiders moeizaam. De direc teur van de Stichting Samenwerken de Havenbedrijven is van oordeel dat het massaal ontslag van vorig jaar veel sollicitanten kopschuw heeft ge maakt. Militairen klopten ADO in Den Haag DEN HAAG Het Nederlandse militaire elftal heeft woensdagavond in Den Haag een oefenwedstrijd gespeeld tegen de eredivisie club ADO. De militairen die een frisse partij voetbal speelden, zegevierden met 10. Het enige doelpunt werd reeds na een kwartier gescoord door Kleinjan (DFC). Het militaire elftal komt op 27 maart in Herfurth tegen West-Duitsland uit. Bij ADO maakte Piet van Miert, die meer dan een jaar geleden een been brak, zijn ren tree. Er waren op het Zuiderpark drieduizend toeschouwers. GRENOBLE Terwijl Nederland nog volop leeft in het Olympische gebeuren, omdat uiteindelijk de wedstrijden van de heren hardrijders de meeste belangstelling trekken, lopen de Spelen hier in Grenoble duide lijk naar hun einde. Veel atleten en dat is begrijpelijk zijn al naar huis omdat zij klaar zijn of omdat elders wedstrijden wachten. De or ganisatie rondom het hele gebeuren gaat meer en meer verslappen. Ook het eten in het vier en twintig uur draaiende restaurant (cafeta ria) van de duizenden journalisten in Grenoble wordt met de dag min der verzorgd. Koks raken oververmoeid en de bedienden lopen wat je noemt op hun tandvlees ook al blijven ze uiterst correct. Maar het is een geweldige opgave om tussen 6 en 10 uur 's morgens duizenden ont bijten klaar te maken en van 10 uur tot de andere morgen zes uur steeds maar weer maaltijden voor de dag te toveren. Maar gelukkig, het eind is in zicht ook voor de telexistes en de tele fonistes, de hostesses en in feite voor een ieder

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 9