BETERE VERDELING VAN INKOMENS knoeien met kapot te me cijfers maken eet 'n appel! CV-installateurs opstand i^APEN TEGEN 100 GULDEN Luns besprak Europese veiligheidsconferentie met Hongaarse premier nai Werkstuk van De Achttien Onrechtvaardifjheul wegnemen 3ENRI ROOZEN, EX-DIRECTEUR LINNAEUSHOF: Weer doden bij de Jordaan Fransen hebben liever Engelsen snoep verstandig: in Het rode boekje van Johnson Zes Nederlandse standaardschepen besteld A** WOENSDAG 14 FEBRUARI 1968 1ST EREN heeft ze nog drie keer gegetenEen u" "Tl" eitJe> een hop koffie en een sinaasappel. Vandaag 'ni. Jl is ze zoals ze dat gistermiddag trefzeker uitdruk- ,Ml - „aan water en medicijnen overgeleverd ;1'tn Mevrouw G. M. Roozen-Haid is in hongerstaking ge- ttan uit protest tegen de gang van zaken rondom het fail- ssement van de NV Linnaeushof, het jarenlang door de \oozens geëxploiteerde recreatiepark. Bij het vuur van de open haard i hun woning in Bennebroek Ie heer Roozen lacht schamper: lier woonden vjjf generaties oozen, en straks worden we •uit gezet") vertelde mevrouw Dozen me gistermiddag: „Mor- fcn moet ik naar de dokter, maar at zal aan mp plannen niets l ^randeren." Niets. Het echtpaar heeft zich chrap gezet voor een laatste fanhopig? gevecht. ïie heer Henri W. Roozen, van irsprong bloembollenexporteur en fastapijtenspecialist, begon in 1955 let veel idealisme met de exploitatie bn het 17,5 hectare grote recreatie- trk. Hij en zijn vrouw werkten met krt en ziel en handen (letterlijk) om Uets unieks van te maken, fee noemden het park naar de be aamde 18de-eeuwse botanicus Caro- u Linnaeus, die hier eens een plan- htuin aanlegde. De tuin groeide uit jt eén recreatiepark met bos, restau- jnt, speeltuin, midgetgolf, ponybaan, nver met waterscooters, tropische antenkas en permanente expositie In beeldhouwers. Schadutczijde Maar van het begin af aan was er schaduwzijde: financiële moei- kheden. De heer Roozen moest me- gmaal in zijn particuliere beurs sten, om die te boven te komen. In 67 'kwam de grote klap. De Centra- Coöperatieve Raiffeisenbank irecht eiste verkoop van de Linnae- hof. De bank had aan krediet en rente 0.000 gulden uitstaan, en was het achten moe. De provincie Jord-Holland redde de Linnaeushof hter van openbare verkoping, door it natuurpark tijdig te kopen. Het recreatieve gedeelte bleef ei- ndom van de NV Linnaeus. De heer oozen diende bovendien een ver lek tot uitstel van betaling in, dat de loop van 1967 werd verleend: 128 maart 1968. Tevens versterkte Economische za- ;n een kredietgarantie van honderd- lizend gulden en tegen een ver- leding aan de provincie mocht de iploitatie worden voortgezet. Protest Maar, 5 december 1967 een St. ricolaassurprise? werden de 'TV innaeushof en directeur Roozen fcri et verklaard. Op onjuiste gronden, menen oozens. Aan een aantal Kamer en, en de fractievoorzitters, heb bi nu een stencil gestuurd, „Openliji rotest" getiteld. In dit protest wordt de „bewind- oerders" de zaakwaarnemers bij en uitstel van betaling worden zo enoemd voor de voeten geworpen iet cijfers te hebben gemanipuleerd. Motief: de heer P. Grijpstra, gedu- ende het uitstel van betaling be heerder van de Linnaeushof, en ex-adjunct-directeur, moest in staat worden gesteld het park te kopen. Het stencil liegt er dus niet om. Onder meer wordt de beheerder ver weten eind augustus een ongunstige voorstelling van zaken van de exploi tatie te hebben gegeven, ofschoon het weer beter ging. Ook werd door de bewindvoerders spoedverkoop (ook van de inboedel) op onjuiste gronden aangevraagd. Als argument voor het faillisse ment zouden de bewindvoerders met cijfers hebben gegoocheld. De heer Roozen laat een stuk zien, opgesteld door de registeraccountants in Lei den. Hierin veroordelen zij het rap port van de bewindvoerders over de seizoenresultaten. Cijfermannetje Hij laat het me lezen. De accoun tants gebruiken uitdrukkingen als: „Cijfermanipulatie", „kapitale denk fouten", en „volstrekt onjuiste bere kening van het tekort". De heer Roozen zegt verbitterd: „Wel sterk hè, en met zo'n rapport word je kapot gemaakt. Bewindvoer der mr. (H. J.) Pot heeft niets anders gedaan dan voor de rechtbank te be kennen dat hij zich heeft vergist, omdat hij geen „cijfermannetje" is. Ik beschuldig de bewindvoerders ervan dat ze niet serieus genoeg te werk zijn gegaan. Als ze waren opge treden zoals in de wet is voorzien, waren ze in de eerste plaats opgeko men voor crediteuren en de schul denaar. In dit geval zijn de crediteu ren niet eens in de zaak gekend. We hopen nu met dit protest bij de Kamerleden, en de hongerstaking, nog iets te bereiken. Het recht moet toch zegevieren. De heer Roozen richt zich dan tot zijn vrouw: „Mama, ga nu wat sla pen, je hebt al genoeg gezegd." ÏViet hard genoeg Mevrouw Roozen: „Ik ben niet in staat met een bordje te gaan lopen, DE HEER ROOZEN in dit huis hebben vijf gene raties Roozen gewoond TEL AVIV Een Israëlische mili taire woordvoerder heeft bekendge maakt dat gisteren vijf leden een groep Arabische saboteurs bij een gevecht bij Toel-karm op de weste lijke Jordaan-oever zijn doodgescho ten. De groep werd verrast door een Israëlische grenspatrouille. Twee Israëlische politiemannen zouden verwondingen hebben opgelopen. Minister van defensie Dayan waarschuwde Jordanië dat het moet ophouden met het veroorzaken van schietincidenten aan de grens. Dayan dreigde met straffe vergeldingsmaat regelen. De bewindsman uitte deze waarschuwing in het parlement. PARIJS De Fransen verkiezen met een kleine meerderheid Enge land als bondgenoot boven West-Duitsland, terwijl de Engelsen veruit de voorkeur geven aan West-Duitsland boven Frankrijk. Dit blijkt uit een onderzoek naar de pu blieke opinie die tegelijkertijd in Frankrijk en Engeland zijn gehou den, en waarvan de resultaten giste ren in het weekblad Paris Matah zijn gepubliceerd. PARIJS De zangeres Josephine Baker is in Parijs teruggekeerd van een bezoek aan de VS, waar zij zon der succes heeft geprobeerd geld in te zamelen voor haar internationale weeshuis in Zuidwest-Frankrijk, waar zestien kinderen verblijven. De schulden van het tehuis zijn opgelopen tot 365.000 gulden en komt vrijdag onder de hamer als er geen geld is. Gisteren is de telefoon al afgesneden. MEVROUW ROOZEN-HAID (op achtergrond wandschildering Linnaeushof) aan water overgeleverd (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG „De particu liere vermogens zijn geconcen treerd by een beperkt aantal personen, terwyl de opbrengst van onze nationale produktie niet evenwichtig aan de verschillende bevolkingsgroepen ten goede komt". Dit staat in een werkdocument van de Achttien, de gespreksgroep van KVP, ARP en CHU. Een van de conclusies van dit stuk is, dat het belang van een rechtvaardige in komens- en vermogensverdeling niet ondergeschikt mag worden gemaakt aan het belang van de grootst moge lijke economische groei. De Achttien achten in het alge meen de inkomens- en vermogens verhouding in ons land vatbaar voor kritiek. Zij zien voor de overheid vooral een taak in het opstuwen van de inkomens en vermogens en in het wegnemen van onrechtvaardigheden in het verdelingsproces. M o gelijkheden Om een beleid te kunnen voeren dat er krachtig toe by draagt brede lagen van de bevolking een aandeel in het nationale inkomen te verschaf fen, bevelen de Achttien een vyftal mogeUjkheden aan: 1. Het stimuleren van besparingen. 2. Het deel krijgen van' de werk nemers in de vermogensgroei van ondernemingen (vormen van vermogensaanwasdeling). 3. Spaar- en investeringsionen, ge combineerd met investerings fondsen ter voorkoming van te grote risico's voor kleine spaar ders. 4. Het uitgeven van „volksaande len" in (overheids) bedrijven die zich daartoe lenen. 5. Winstdelings- en spaarregelingen voor werknemers. Pensioenen De Achttien menen dat op korte termijn gestreefd moet worden naar het bestendiger maken van de pen sioenen buiten de overheidssector te gen de invloed van de inflatie. Ver antwoord bezitsvormingsbeleid eist dat men inflatie zoveel mogelijk tegengaat. Aan de andere kant kan het bevor deren van bezitsvorming op allerlei manieren tot de strijd tegen de in flatie bijdragen. De overheid dient zich niet alleen met loonvorming in te laten, maar zij moet in haar beleid ook de overige inkomens betrekken. Zo dient speculatie, die tot onrecht vaardige verrijking leidt, bestreden te worden. Ook moet een minimum gezinsinkomen gewaarborgd worden. Het subsidiebeleid (speciaal sub sidiëring van de woningbouw) moet ervan uitgaan, dat gerichte hydra- gen voor zwakkere groepen zinvoller zyn dan subsidies, waarvan ook zy profiteren die er geen behoefte aan hebben. Nu een verschuiving van de direc te naar de indirecte belastingen in de lijn der verwachtingen ligt, zal men zich moeten afvragen of nog auto matisch kan worden doorgegaan met loonsverhogingen in procenten, onge acht de hoogte van salaris en in komen. Scholen De Achttien constateren verder, dat er nog te weinig kinderen van ouders met lagere en middelbare inkomens naar middelbare scholen en universi teiten gaan. Dit heeft onder meer ge volgen voor de inkomensverdeling. Het overheidsbeleid zal zich daarom niet moeten beperken tot het weg nemen van de financiële drempels, maar ook andere drempels moet het wegnemen. Zo zal de fiscus er meer dan tot dusver mee moeten rekenen, dat mensen niet dezelfde mogelijk heden hebben om de opgelegde be lastingdruk af te wentelen. In een slotbeschouwing over de maar als je met iets niet tevreden bent, moet je dat laten merken. Ook moet het een offer zijn, en dan vind ik voor mezelf dat ik op deze manier waardig protesteer. We hebben iets van het park wil len maken, en omdat we ons niet wilden verrijken, hebben we de mensen iets willen geven. Als ze ons iets kunnen verwijten, is hetx mis schien dat we niet hard en zakelijk genoeg zijn geweest. Voor mij is het de grootste klap dat nu mijn werk ook op bota nisch gebied onmogelijk wordt; dat ik niet meer kan werken op een terrein, dat me boeit en fascineert is het ergste." Als mevrouw Roozen gaat rusten, zegt haar echtgenoot: „Ik vind het een noodzakelijk kwaad, dat mijn vrouw in hongerstaking gaat. Ze loopt geen gevaar, ze staat onder controle en ik hoop dat het niet zo lang zal duren. Tegenwoordig kan alleen een openbaar protest de gemoederen wakker schudden." (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG 'De Algemene Vereniging voor de Centrale Ver warmings- en Luchtbehande lingsindustrie, de ACI, heeft in een brief aan de besturen van alle woningbouwverenigingen en de gemeentebesturen ernstige bezorgdheid uitgesproken over het recente initiatief van de VEG, de vereniging van exploi tanten van gasbedrijven. Deze vereniging is onlangs ter sti mulering van het aardgasgebruik een campagne gestart, die tot doel heeft het aantal centrale verwar- mings-installaties uit te breiden, met name bij particulieren. Voor deze actie is zij een samen werking aangegaan met de COOPRA, de Rotterdamse inkoopvereniging, die materialen en apparatuur, voor die installaties massaal en goedkoop in koopt en ter beschikking stelt van de VEG. Om hieraan bekendheid te geven is dezer dagen de folder „Comfort in huis" in een oplage van 1,2 miljoen de deur uitgegaan. In deze folder wordt erop gewezen, dat men voor 2.000 3.000 gulden al een cv-instal- latie kan laten aanbrengen. Unfair De AIC, waarin 650 erkende instal lateurs zijn verenigd, vindt deze han delwijze unfair. Zij wijst erop, dat de VEG installateurs dwingt de volle verantwoordelijkheid te dragen voor projecten, waarin zij zelf geen enkele inspraak hebben. Via de COOPRA bepaalt de VEG welke materialen worden gebruikt en hoe een project wordt uitgevoerd, terwijl de verantwoordelijkheid en de nazorg geheel op de schouders van de installateurs wordt gelaten. „Normale gang van zaken is", aldus ACI-secretaros J. C. Rops, „dat de installateur zelf het project ontwerpt en zelf de materialen kiest Door de VEG dreigt hij nu min of meer aan banden te worden gelegd. De VEG als semi-overheidsorgaan gaat zich op deze manier op commer cieel terrein begeven. Zij gaat met een organisatie in zee zonder contact te hebben opgenomen met de erken de installateurs." Dat door deze combinatie goedko per kan worden gewerkt, ontkent de heer Rops. „De massale inkoop van materialen heeft zo weinig effect op de totale kosten, dat wij even goed koop kunnen werken." Hoewel de VEG haar leden niet kan verplichten met de COOPRA in zee te gaan, heeft haar actie wel in vloed op de houding van de gasbe drijven, volgens de heer Rops. „En dit betekent discriminatie ten opzich te van installateurs." De ACI heeft haar leden dan ook geadviseerd geen werken uit te voe ren, waarvoor de COOPRA tekenin gen en materialen beschikbaar stelt. Nog onlangs heeft de ACI over een en ander een gesprek gehad met de staatssecretaris van economische za ken. Deze zegde toe het probleem in studie te nemen. WASHINGON Na het „rode boekje met de gedachten van Mao", is nu ook een rood boekje verschenen met „Citaten van voorzitter LBJ". Op de omslag van het boekje staat een foto van de Amerikaanse president in militair tenue, in de trant van dat van de Chinese leider. Dit Amerikaanse „rode boekje" van 189 bladzijden bestaat uit aanhalin gen uit toespraken, verklaringen en redevoeringen van president Johnson in de afgelopen vijftien jaar. Sommi ge citaten zijn ernstig, andere humo ristisch. AMSTERDAM De Joegoslavische rederij Jadranska Slobodna Plovidna heeft zes standaardschepen van Neder lands ontwerp besteld bij de sceeps- werf Cockerlll Yards Hoboken SA in Antwerpen. Het eenheidsschip een van de vele vervangers van het Liberty-schip is vorig jaar in opdracht van de Machine fabriek Stork te Hengelo ontworpen door Sea Transport Engineering te Am sterdam. Het is de eerste bestelling voor dit Nederlandse eenheidsschip. Over anderhalf jaar moet het eerste schip worden opgeleverd; elke twee maanden daarna moet een ander schip volgen. De 14.000 ton dw. metende sche pen hebben een half-automatische ma chinekamer-bediening, waardoor met een zeer kleine bemanning kan worden gevaren. Stork-Werkspoor zal de motoren voor de schepen leveren. Haar aandeel in de totale bouwprijs van 65 miljoen gul den ligt tussen de 10 en 20 miljoen. Met diverse rederijen in het buiten land zijn onderhandelingen gaande over de bouw van dit type schip. successierechten noemen de Acht tien een scherpere progressie in de zijlinie en vererving buiten de fa milie aanvaardbaar, zeker als zo'n verhoging gepaard zou gaan met grotere vrijstellingen bij vererving in de rechte lijn. Het sociale beleid zal de mogelijke schadelijke gevol gen van verhoging van de indirecte belasting ten gunste van de directe belasting moeten corrigeren. Belastingvrije spaarpremie van 20% vpor deelnemers aan het Premie Spaarpian tot een maximum vanf 100,- per echt- paar pf f 50,- per perseen per jaar. Spaarvormen (evt. te combineren)! hypotheekaflossingen spaarbewijzen effectenbewijzen levensverzekeringen spaarkasinschrijvingen garantiekredietaflosslngen Nadere Inlichlingen bij Spaarbanken, Boerenleenbanken, Raiffelsenbanken, Postkantoren. Banken, Borgstelllngs- fondsen, Hypotheekbanken, Bouwfond sen, Spaarkassen, Levensverzekering maatschappijen, assurantie-tussenper sonen en de Sociale Verzekeringsbank. Of vraag per briefkaart aan Prèmls Spaarpian. Postbus 51. Den Haag, vrij blijvend de brochure over dit nationals plan. BOEDAPEST Minister Luns heeft gisteren in de Hongaarse hoofdstad besprekingen gevoerd met premier Fock en minister van buitenlandse zaken Janos Peter. Met de eerste-minister besprak mr. Luns de Europese veiligheidskwestie en de proble men die de EEG voor de Oost- europese landen schept. Uit de omgeving van de minister werd vernomen dat betreffende een Europese veiligheidsconferentie het voorstel ter tafel kwam om allereerst in eigen kamp of op kleinere schaal overleg te plegen. Zodoende zou vooruitgang kunnen worden geboekt zonder telkens op de twee grootste obstakels de deelneming van Oost-Duitsland en van de V.S. aan een dergelijke conferentie te stui ten. Mr. Luns heeft ook nog gesprek ken gehad met zijn ambtsgenoot Pe ter waarbij „openhartig" van gedach ten werd gewisseld over de kwestie-Vietnam. Mr. Luns maakte bij deze gelegenheid de wens van het Nederlandse parlement om tot sta king van de bombardementen en de overige vijandelijkheden te komen, kenbaar. Nabije Oosten Over de kwestie-Nabije Oosten zijn de twee ministers van mening dat Israël de bezette Arabische gebieden dient te verlaten, maar een termijn hiervoor werd niet genoemd. Bij een oplossing van deze kwestie moet vol gens de twee bewindslieden het recht van bestaan van de staat Israël voor op staan. Minister Luns, zijn echtgenote en de Nederlandse delegatie, hadden eerder op de dag met enige Hon gaarse functionarissen een rondrit door de stad gemaakt. Er werd een bezoek gebracht aan het parle mentsgebouw, een Napo leon-museum in Slavkov (Auster- litz), aan het beroemde vissersbastion en de Mattheuskerk. In de Oostmexicaanse staat Puebla zijn vijftig mensen overleden aan een griep, die gepaard gaat met hoge temperatuur en het opgeven van bloed. Per dag zouden twee a drie men sen aan de ziekte bezwijken. Valentijn-bloemenhuldes hebben gisteren hun weg door heel Ne derland weer gevonden. Hier zijn het mevrouw G. Wijsmuller- Meijer en de heer Kurt Vyth, die ieder op eigen, originele wijze van zich hebben doen spreken. Mevrouw Wijsmuller heeft veel initiatieven ontplooid voor het behoud van de hoofd stedelijke Hortus Botanicus; de heer Vyth is de man die voor de Ronde van Nederland en de Zesdaagse van Amsterdam heeft geijverd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 7