Gastenboek Turk E. Osbek vraagbaak voor vele landgenoten Meer troepen uit Amerika naar Zuid-Vietnam „JE BENT SNEL VERHOLLANDST" .visioenen Van Z. had van andere misdrijven Geen onredelijke ambtenaren Vakcentrales achter ambtenaren Eis twee jaar „employe Oude Nol Sowjetunie: VS schonden Verdrag 5 WOENSDAG 14 FEBRUARI 1968 YS' (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN „De meeste Turken kunnen zich en beetje erstaanbaar maken, maar wanneer bijvoorbeeld de politie moeilijke roorden gebruikt zoals proces-verbaal of bekeuring, dan dreigen lisverstanden. In zo'n geval roept de politie mij erbij, want in Me erland is maar één beëdigde Turkse tolk te vinden en dat is een riek." IjDe 27-jarige E. Ozbek neemt onder I paar honderd Turkse gastarbei- jrs in Vlaardingen een speciale aats in. Door zijn huwelijk met een jaardingse en zijn schoolkennis van in tv Duits raakte hij snel vertrouwd et het Nederlands, dat volgens bui- nstaanders als los zand aan elkaar igt en waarmee wij ons, tot hun Ie ojrwondering, nog aardig weten te Iden. 'at voorbeeld van die politieagent :t zijn bekeuring is misschien een :tje ongelukkig gekozen. De Tur in veroorzaken niet meer last dan doorsnee Nederlander. „In kranten je van die Turk heeft dit gedaan die Spanjaard dat uitgespookt. va'* vee' meer °P» maar ze zijn lus niet slechter of beter", zegt zijn ™jouw. eehONDRECLAME man Is voor vele van zijn een vraagbaak. Als tolk degpedt hij op bij het arbeidsbureau, ireau huisvesting en de rechtbank, 'aar hij vult ook formulieren in ar4or kinderbijslag, belastingen en pem maar op. Vele Turken weten ectejjn woning aan de Binnensingel 200 I rJ vinden en de nieuwelingen gaan de mondreclame af. rm^De heer Ozbek maakte vijf jaar md.fleden na een treinreis van drie da- ouupn en drie nachten voor het eerst ;ere£nnis met de tochtige perrons van Jederland. Hij komt uit Ifetan'bul, "(aar zijn vader commissaris van is. ronselaar had hem met nog 34 een goed salaris bij een ma- Jiinefabriek te Schiedam beloofd. Jlaar wat een nettosalaris heette, JeMeek het bruto-bedrag te zijn. Dat In de tijd, dat deze ronselaars goeden niet te na gesproken) on- voorwendsels en tegen flinke icentuele vergoeding Nederland buitenlandse arbeidskrachten 'orzagen. Ook de heer Ozbek is •van min of meer het slachtoffer •orden. èen half jaar merkte hij dat-ie tlrouwd was, althans op papier. De 'nselaar had hem als getrouwd op- -'geven, omdat hij dan meer zou pnegrdienen. Sommigen bezaten zelfs, ertrighalve een gefingeerde huwelijkse zcn%at, vijf of zes papieren kinderen. iis^TROVWD le e|„De moeilijkheden begonnen toen verkering kreeg. De politie vertel de moeder van mijn meisje, dat ik itrouwd was. En bij navraag bleek derdaad, dat ik getrouwd de grens 'as gepasseerd. Nadat ik via het insulaat schriftelijk pntwoord •eeg, kon ik pas iedereen van het igendeel overtuigen. Toen ik het te- :el ontvangen loon had terugbe- lald, was de zaak weer gezond." De heer Ozbek heeft nu twee kin deren. Hij heeft zich voorgoed in Ne derland gevestigd en werkt als scheepsbouwer bij de NV Havenbe drijf Vlaardingen-Oost. Zijn vrouw leerde hem grondig Nederlands spre ken en schrijven. „Ik verbeterde hem vaak wanneer hij een woord ver keerd uitsprak. Wat kreeg hij daar aan het land, maar de resultaten hoor je nu." Waarom de Turken naar Nederland komen? „In ons land zijn de lonen laag. Sommigen komen hier om hun ouders te kunnen onderhouden, dat is verplicht, of hun gezin. Anderen spa ren voor een eigen zaak of huis. Het leven is voor de Turken in Nederland erg duur, maar ze sparen hard, want elke gulden hiér is daar drie gulden waard. Bijvoorbeeld. Een pakje sigarettan kost 1,50. Dat is een .heleboel geld, maar ze kunnen die 1,50 sparen met de gedachte dat ze later in Turkije drie pakjes sigaretten voor hetzelfde bedrag kunnen kopen." BEHANDELING De heer Ozbek vindt dat de Neder landers hun buitenlandse gastarbei ders bijzonder goed behandelen. „Dat is niet alleen mijn ervaring, maar ook van Turken die in Duitsland, Zweden of Amerika hebben gewerkt. Ze vinden het hier beter dan waar ook, omdat Nederland de buiten landse arbeidskrachten het minst aankijkt op hun vreemde nationali teit." Na de Italianen en Spanjaarden kwamen de Turken naar Nederland. De Italianen vertrokken weer voor een groot deel, daarna volgden de Spanjaarden, maar de Turken zijn gebleven. Hoe komt dat? „We staan bekend als goede werkkrachten. De bedrijven hebben ons graag." De heer Ozbek vertelt, dat maar weinig van z'n landgenoten weer naar hun vaderland terugwillen. „Na «en of twee jaar Nederland kunnen ze nog wel wennen in Turkije, maar na vier of vijf jaar lukt dat niet meer. Als ze terugkeren komen ze weer terug. Onherroepelijk. Wat de oorzaak is? in Nederland word je sneller geholpen. Ik ken bij voorbeeld een echtpaar, dat vanuit Nederland in Turkije de nodige pa pieren aanvroeg om te kunnen trou wen. Die formulieren kwamen pas na een jaar, maar toen was de baby al geboren. Wanneer je het Nederlandse tempo gewend bent, kun je daar niet meer tegen. Dan ben je verhol landst." BIJBELLEZING Zondagmiddag trad de heer Ozbek als tolk op bij de eerste bijbellezing voor Turken in gebouw De Halte. De heer Ozbek liet zich kennen als een bekwaam vertaler en samen met z'n vrouw als een sympathiek echtpaar. Hoe was deze eerste ervaring? De heer Ozbek: „Als ik hier met tien mensen over de godsdienst praat, krijg ik vijf verschillende me ningen te horen. Zijn wouw: „De Turken zijn erg gehecht aan hun mo- Verontrusten (7) lel De heer Bart v.d. Berg vroeg de uitErontrusten in de Gereformeerde tielierken de hand maar eens in eigen pezem te steken en maar eens voor enspiegel om zichzelf te lachen. Heeft ft heer v.d. Berg dat zélf al eens ayoerden J. Nieuwland. hej itrJ Verontrusten (8) ;De reeks aanvallen op de visie van dhr. v.d. Berg heeft mij verontrust. mag het dan misschien wat (te) iherp gezegd hebben, maar wat deze izender heeft gedaan is niets anders an de vinger leggen bij een soort erontrusting, die in de hele kerk- eschiedenis terug te vinden is. De verontrusten-van-déze-tijd keren ch niet meer tegen fietsen op zon- ag, meisjessport, blote enkels enz., ^v!'ant deze „problemen" zijn gelukkig 5 c verwonnen. Nee, nu keren zij zich §en zaken als de vrouw-in-het-ambt, et bezoek van een r.k.bisschop aan in protestantse synode, preken door $en (rechtzinnig) hervormd predikant i de Geref. Kerken, aansluiting bij Wereldraad van Kerken enz. Een evenals vroeger weet men ook ïstéu weer de „bewijsteksten" uit de bij- biel te halen. Dat schijnt men niet af e kunnen leren, omdat men blijkbaar iet beseft dat op grond van bijbel- eksten alles te verdedigen is. De lensen die dat doen, hebben blijkbaar log nimmer de géést van het Evangelie b eproefd. maar zijn gevangen in een varnet van menselijke leerregels. Bo- endien zijn zij zeer inconsequent. Al Vaarom bijvoorbeeld wél bepaalde leerregels van Paulus overgezet in on- e tijd en niet bepaalde (eveneens zo- Éenaamde goddelijke) wetten als Deu- eronomium 23 vs. 1 (het zal je maar 1 iebeurcn bij een auto-ongeluk!) en vs. 1. Laten de verontrusten-van-nu toch eseffen dat hun nietige problemen per tien jaar net zo uit de tijd zullen pijn als vroeger de vraag of een [vrouw haar enkel wel mocht laten [zien. [Gouda V. de Zwaan. 0( Brief aan Kamer (Van een onzer redacteuren) UTRECHT Het overlegorgaan van de drie vakcentrales heeft zich in een brief aan de Tweede Kamer uitgesproken tegen het beleid van het kabinet voor het overheidsper soneel. NVV, NKV en CNV verklaren in deze brief, dat zij de ingenomen standpunten en de bezwaren van de ambtenarenorganisaties delen en zij doen een dringend beroep op de Tweede Kamer de regering te be wegen alsnog door middel van aan vullende voorstellen in het georga niseerd overleg het salarisbeleid om te buigen en bovendien de uitvoe ring van de intussen door de rege ring genomen maatregelen inzake de uitgavenbeperkingen te beletten. Het overlegorgaan heeft „ernstige bezwaren tegen de wijze waarop de regering op grond van budgettaire overwegingen een aantasting van de rechtspositie van de ambtenaren wil doorvoeren", aldus de brief, waarin ook wordt gezegd dat het door de regering voorgestelde salarisvoor schot van 2 pet. „beslist onvoldoen de" is. 1 UTRECHT Twee jaar gevange nisstraf met aftrek en voorwaarde lijke terbeschikkingstelling eiste de Utrechtse rechtbank gisteren tegen de 35-jarige J. J. B. wegens een serie inbraken en diefstallen, waartoe de Utrechter R., beter bekend als Oude Nol, hem zou hebben aangezet. N., die vanaf zijn zevende jaar af is opgegroeid in gestichten en gevan genissen, pleegde twee inbraken en een diefstal in een proeftijd. Moei lijkheden met de vrouw met wie hij samenwoonde, hadden hem weer op het slechte pad gebracht. Oude Nol bezorgde hem „werk". Zoals bekend zit Oude Nol in het huis van bewaring. Hij wordt ervan verdacht de drievoudige moordenaar Hans van Z. te hebben aangespoord tot het plegen van minstens een moord en een roofoverval. hammedaanse godsdienst." Dit, hoe wel beiden protestant zijn. Beiden vinden het bezwaar van de bijbellezing, zoals deze zondag is ge houden, dat bijna onmiddellijk over Jezus Christus als de Verlosser werd gesproken. „Je moet eerst naar hun eigen geloof vragen en je dan laten uitleggen wat het precies betekent. Dan kun je hen vertellen wat je ei gen geloof is en wat er voor verschil len zijn," zegt de heer Ozbek. Zijn vrouw voegt daaraan nog toe: „Meneèr Kwakkelstein las een ge deelte voor uit het Nieuwe Testa ment en daarna gaf hij een heel dui delijke uitleg. Maar je kunt misschien toch nog beter de verhalen uit het Oude Testament nemen ,die kennen ze een beetje. Ze lijken op die uit de Koran. Kijk, en dan kun je er mis schien samen over praten." Hij„Ik snap wel dat ze direct van de Verlosser vertellen, maar laat de mensen praten. Misschien kunnen de Turken behalve uit de Bijbel ook nog uit de Turkse Koran voorlezen en de Vlaardin- gers uit de Nederlandse Koran. Zo komt er contact", aldus de heer Ozbek. UTRECHT De drievoudige Utrechtse moordenaar Hans van Z. heeft de laatste tijd „visioenen" gehad van andere misdrijven. Hij beschreef de tails van drie nog onopgehel derde moorden te weten die op de Rotterdamse lerares Elly Hagers (23 juli 1964), de Britse filmregisseur in Amsterdam Claude Berkley (september 1965) en de 85-jarige G. van Piggelen in Eist (1 april 1967). Aanwijzingen voor het aandeel van Hans van Z. in andere nog onopgeloste misdrijven zijn er voldoende, maar enig bewijs ontbreekt nog. Zo meent een 83-jarige groentehandelaar in Veenendaal Van Z. van de in de kranten gepubliceerde foto's te heb ben herkend als een van de drie mannen die op 2 december 1966 hem beroofden van een kistje met ruim 200 gulden wisselgeld. De bejaarde Utrechter Oude Nol, die Van Z. zou hebben aangezet tot een moord en een roofoverval, herkende hij als tweede dader. Een confrontatie tus sen de groentehandelaar en de beide verdachten heeft nog niet plaatsge vonden. Halsstarrig Wat de visioenen van Van Z. be treft, de politie staat voor een raadsel. De beschrijvingen van de drievoudige moordenaar klopten in de meeste gevallen met de aan de politie bekende feiten. Het visionaire tijdperk van Hans van Z. is overigens weer voor bi;. Hij gedraagt zich halsstarrig, waardoor het onderzoek moeizaam verloopt. Weer in Europa gisteren Kopenhagen onbew. -2 0.1 Londen motregen 6 8 Amsterdam 2 0 Brussel motregen 5 Luxemburg 5 Parijs i geh. bew. 7 7 Nice geh. bew. 10 Frankfort regen 3 0.1 MUnchen regen 2 0 ZUrich regen 3 2 Genève zw. bew. 2 3 Locarno geh.bew. 2 0.5 Wenen -1 0.4 Innsbrück 0 1 Rome 10 0 Madrid motregen 7 10 Majorca half bew. 7 0 WASHINGTON SAIGON Amerika stuurt met spoed nog meer dan 10.000 militairen naar Zuid-Vietnam. Dit gebeurt als „voorzorgsmaatregel" op ver zoek van de Amerikaanse opper bevelhebber te Saigon, generaal Westmoreland. Mogelijk worden ook militairen in geschakeld, die al eerder in Vietnam hebben gevochten. Het besluit werd zo onverwacht genomen, dat eenheden worden gezonden, die oorspronkelijk niet voor Vietnam bestemd waren. Intussen is de strijd om Hoeé en zijn historische citadel de derde week inge gaan, nadat Noordvietnamese militairen aanvallen van Amerikaanse mariniers hadden afgeslagen. Om elke vierkante meter moeten zware gevechten worden geleverd. Zo weinig mogelijk wordt gebruik ge maakt van het luchtwapen en zware beschietingen om vernietiging te voor komen van paleizen en tempels in de ommuurde citadel, waar eens de Vietna= mese keizers woonden. Grote delen van de stad zijn al ver woest. Er zijn tienduizenden vluchte lingen, waarvan een deel opeengepakt zit in de beschadigde gebouwen van de universiteit. Overal liggen lijken op straat. Ook in de hoofdstad Saigon duren de gevechten voort. Amerikaanse B-52 bommenwerpers bombarderen vijande lijke concentraties aan de rand van de stad. Ook werden aanvallen uitgevoerd op slechts 3 km van de belegerde Ame rikaanse basis Khe Sanh ten zuiden van de gedemilitariseerde zone, In Saigon dreigen epidemieën. Me- Verbitterd gaat de strijd in de Zuidvietnamese stad Hué voort-, ten koste van vele levens. Hier stormen Amerikaanse mariniers over een zwaar gehavende brug voorwaarts in hun actie om het bezit van de stad weer volledig veilig te stellen. dische ploegen begonnen met massale inenting tegen builenpest onder de meer dan 150.000 vluchtelingen. Ook zijn tien duizenden tegen cholera ingeënt. Tyfus bedreigt eveneens de bevolking van de stad. GENèVE Hel hoofd van de Russische vertegenwoordiging bij de ontwapeningsconferentie in Genève, Rosjtsjin, heeft de VS gisteren beschuldigd van flagrante schending van de internationale verdragen door met kernbommen buiten de Ameri kaanse grenzen te vliegen. In verband met het neerstorten van de B-52 bommenwerper met vier kernbommen aan boord op Groen land herhaalde de Rus als eis dat dergelijk vluchten worden stopgezet. „Wie kan garanderen dat het volgend ongeluk met een Amerikaans vlieg tuig dat kernbommen aan boord heeft niet zal gebeuren in een dicht bevolkt gebied", vroeg Rosjtsjin, die het Amerikaanse optreden in strijd achtte met het Verdrag van Moskou van 1963, dat voorziet in een gedeel telijke stopzetting van kernproeven, met het doel verontreiniging van be volkte gebieden door radioactieve stoffen te voorkomen. Steden in Australië na regen geïsoleerd BRISBANE Als gevolg van stortregens wordt het noorden van Queensland in Australië door ern stige overstromingen bedreigd. Tal rijke wegen, bruggen en de voor naamste spoorwegverbindingen zijn al afgesneden, waardoor vele kust plaatsen zyn geïsoleerd. Ik weet het ook niet meer, lijkt president Johnson in het Witte Huis te zeggen. Hij ontving een aantal studenten en natuurlijk kwam de oorlog in Vietnam ter sprake. De president zei letterlijk: „De VS zijn zover gegaan om vredesbesprekingen tot stand te brengen als fatsoenlijke mensen maar kunnen gaan". De stu denten spraken de hoop uit, dat Oe Thant in Parijs enig resultaat zal mogen boeken. Schrijver van onderstaand artikel over de moeilijkhe den in de wereld der ambtenaren is de heer J. ten Heuvelhof, voorzitter sedert 1959 van de Nederlandse christelijke bond van overheidspersoneel, alsmede van de overkoepelende Christelijke centrale van overheads- en onderwijzend personeel (CCOOP), een centrale met meer dan 100.000 leden. De heer Ten Heuvelhof is 49 jaar en onder meer wethouder van Leidschendam. TN de Christelijke centrale van overheids- en onderwijzend personeel heerst ernstige ontstemming en ongerustheid. Wat is er nu feitelijk aan de hand? Waarom winden wij ons zo op? Misschien doen wij er goedaan voor de behandeling van de begroting van Binnenlandse zaken de punten noe eens samen te vatten. Wij komen dan tot het volgende. Salarisverhoging 1968: 2 pet. is te laag. Na diverse besprekingen waar bij voor 1968 een stijging van de loonsom per werknemer van 5 pet. wordt verondersteld, komt de SER tot de conclusie dat „voor werknemers met een inkomen beneden de loon- en premiegrenzen met een gezin met twee kinderen, een loonsverhoging van 3 pet. per vervaldatum van een^ee - jarige cao gemiddeld betekent, dat het reëel beschikbare inkomen in 1968 enigszins daalt". Het toekennen van een bijzonder laag voorschotpercentage werkt het meest nadelig voor de lagere ambtenaren. De nacalculatie wordt namelijk berekend van de „naakte" wedde. Herberekening van ploegen- en onregelmatigheidstoeslag, tarieven, overwerk, vakantietoelage enz. vindt niet plaats. Wel wordt loonbelasting geheven volgens het bijzondere tarief loonbelasting en 10 pet. pensioenpremie. Centen/procenten en minimumloon. Het Centraal Orgaan stelde deze kwestie duidelijk en goed in zijn circulaire van 20 november 1967. ^"""er dat het Centraal Orgaan zo gauw door de knieën is gegaan. Wij hadden voor een steviger houding van dit Orgaan meer respect kunnpn opbrengen dan nu. Verschillende malen is door de staatssecretaris een andere indruk gewekt. Wij menen, dat deze zaak gemaakt wordt tot een vicieuze cirkel, waarover men in- en uitpraat. HERZIENING W7"IJ willen ook gaarne nog enkele opmerkingen maken over de zg. uitgavenbeperkende maatregelen. Waarover gaat nu in wezen het Binnenlandse zaken stellen terecht in de v,an commentaar voorziene nota aan de Tweede Kamer, dat het uitgangspunt te vinden is bij de behandeling van de regeringsverklaring op 18 april 1967; namelijk, het onontkoombaar zijn van een herziening van het uitgavenpakket der over heid. Dit pakket moest kritisch bezien worden. Dat moest dit kabinet ook wel, want het kabinet-Cals was mede daarom ten val gebracht. De leden van de Centrale Commissie gingen dan ook niet met een gerust hart met vakantie, want zij waren gewaarschuwd dat voor de indiening van de begroting voor 1968 wel eens een spoedvergadering van de Centrale Commissie zou kunnen plaatsvinden. Dat gebeurde in augustus, toen de voorstellen ons bereikten inzake een verslechtering van de kindertoelagere geling en de premiespaarregeling, waarover op 29 augustus in de Centrale Commissie werd gesproken. In de ter tafel liggende stukken kwam de zinsnede voor dat deze voorstellen waren gedaan mede met het oog op de beperktheid van de financiële mogelijkheden van de regering. Vanwege deze zinsnede en verder vernemende, dat een verdere uitwerking en een nadere cijferopstelling in de begrotingsstukken te vinden zou zijn, wenste de personeelsdelegatie die stukken eerst af te wachten en te bestuderen. Het budgettaire aspect deed toen reeds zijn intrede. De centrales echter wensen niet over voldongen feiten én mini-posten in de begroting te praten. De twee in de nota genoemde redenen van uitbtel waren slechts bijkomende en niet de hoofdzaak voor het verlangde uitstel. Wat de verdere ontwikkeling en de uiteindelijke weigering om advies uit te brengen betreft, moge worden opgemerkt dat de Centrale Commissie nóch de taak, nóch de bevoegdheden heeft begrotingsposten te wijzigen of bij schrappingen van min-posten andere dekkingsmiddelen aan te geven. Met een vooropgestelde min-post van 15 miljoen gulden voor bepaalde onderdelen van de rechtspositie van het overheidspersoneel kan bezwaarlijk gesteld worden dat over de merites van de voorstellen wel overleg ge voerd kan worden. Daarom onze stellingname: eerst het budgettaire element eruit; anders kunnen wij niet praten. Daarom is heropening van het overleg „zonder meer" zinloos. Wij hebben geen budgetrecht, dat heeft alleen de Tweede Kamer, zij kan posten wijzigen en dekkingsmiddelen aangeven. Doet zij zulks dan kan heropening van het overleg zinvol zijn! KINDERTOELAGE "TEN eerste en pikante bijzonderhid is, dat als gevolg van de interventie van de Tweede Kamer de vermindering van kindertoelagen zal ingaan op 1 maart 1968. Dit betekent dat de kindertoelagen normaal verhoogd worden op 1 januari 1968 (en uitbetaald) en daarna als er niets gebeurt de bevriezing voor de eerste twee kinderen en de afbouw voor de volgende per 1 maart gaat beginnen naar de toestand van 31 december 1967. De teruggang krijgt daardoor een extra accent. Ook de ambtenaren met een of twee kinderen ervaren dan een kleine vermindering van maxi maal 1,20 per kind per maand. De „afbouw" van 0,2 pet. voor het derde en volgende kind geeft hogere cijfers te zien. Bij 3 kinderen plusminus 36,- in het eerste jaar, bij 6 kinderen plm. 144,- en bij 10 kinderen plm. 290,- in het eerste jaar. En dat herhaalt zich vijf maal. (cumulatief!) Geen wonder dat de overheid zich in die vijf jaar 100 miljoen bespaart. Dat gebeurt dan door de gezinnen met drie of meer kinderen. Dit geschiedt dan in een tijd waarin nergens sprake is van bestedingsbeperking. Is het een wonder dat wij hierover verontwaardigd zijn? Het lijkt ons toch ook instructief om in dit verband nog eens te citeren uit de Toelichting d.d. 20 november 1962 van de Kindertoelageregeling Overheidspersoneel (ingaande 1 januari 1963) in relatie tot de Algemene Kinderbijslagwet. Wij citeren hieruit het volgende: „Deze aanvullende kin dertoelage wordt voorgesteld, omdat de tot dusverre voor het overheids personeel en voor het onderwijzend personeel geldende kindertoelage regelingen gunstiger waren dan die, vervat in de Algemene Kinderbij slagwet. De ondergetekenden menen dat er geen aanleiding is de aan spraken van bedoeld personeel in dit opzicht te verminderen". Voor wat het eigen karakter van de kindertoelageregeling betreft ver meldde de Memorie van Toelichting toentertijd het volgende: „Voorge steld wordt de aanspraken op kindertoelage op voornoemde percentages en bedragen te bepalen. In dit vereenvoudigde systeem (waarbij de progressiviteit naar kindertal gevonden wordt in de bedragen van de Algemene Kinderbijslagwet) komt het eigen karakter van de over- heidskindertoelageregeling tot uiting en wordt duidelijk de relatie tussen wedde en kindertoelage gelegd, ten gevolge waarvan de kindertoelage vrijwel automatisch de ontwikkeling der ambtenarensalarissen zal kunnen volgen". VERDRAAIING 0OK de motivering van de staatssecretaris, dat de bepalingen betreffen de het recht op kindertoelage in de overheidsregeling geheel gelijk luidend zijn aan die van de kinderbijslagwetten, hetgeen naar zijn mening ook weer een aanwijzing is dat de ambtenaren in dit opzicht geen andere positie innemen dan de particuliere werknemers, is een verdraaiing van de historie, hetgeen van deze bewindsman niet mocht worden verwacht. In het aan het einde van 1962 gevoerde overleg is overeengekomen de bepalingen van de Kindertoelageregeling Overheidspersoneel zoveel moge lijk te doen aansluiten bij die van de Algemene Kinderbijslagwet, ten einde een vlotte uitvoering in samenhang met de toepassing van deze wet te bevorderen. Indien zulks met ingang van 1 januari 1963 is geschied teneinde een aanzienlijke administratieve vereenvoudiging te verkrijgen, is het ongeoor loofd dit thans als een argument aan te voeren om de bedragen gelijk te schakelen. J Dagelijks heen en weer reizen. Hier valt weinig van te zeggen. Het is een „ordinaire bezuiniging van verhoging van grensbedragen, beperking van de duur en volledige afschaffing van bepaalde tegemoetkomingen. En dat, terwijl de toegezegde nota over woningtoewijzing en huisvestings- r5lïoveriegenaren Jar6n Pr"kt bij de "°g te behandelen zaken in het PREMIESPAARREGELING W^\T met de ene hand gegeven wordt (verhoging maximum spaarbe- behoeve ^an" erkende'^bested'i'ngen^6'1'1''1^ V°°r P<M'iodieke betali"®e" ,.!,nerf»SU™d,dSïr je hter .?chmelz" hebben tienduizenden ambtenaren èen tènrèïafn februik gemaakt en hebben daarvoor verplichttn- gen aangegaan bij verzekeringsmaatschappijen, spaarkassen enz Ook dingen'' k,nderen waren veel voorkomende „beste- zu?„!gi£gïL7^ïef°k'n Zij" Ui,Writi"e aandoende be- Het zal een ieder die bovenstaande regelen gelezen heeft thans naar wy vertrouwen duidelijk zijn dat er beslist niel gesproken kan worden personeel ambtenaren of overdreven verlangens van het overheids- Integendeel! Het gaat hier om uitermate belangrijke zaken én formol en materieel. Onze leden en alle leden van de rrnnp formeel doorehenlapnft6lling,tn gr°te sPannin8 naar het optrèden tan de ?ok Fr gekozen volksvertegenwoordigers te dezer zake srhermiLWifIilenS ?ie zeggcn dat ambtenaren de beste rechtsbe- N 4 ParIement mede over hun belangen waakt M K »lf," unnen worden of dit waar is of niet. Met belangstelling zien wij dan ook de debatten tegemoet.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 5