Missionaire opdracht is door twijfels omgeven „Meer vrijgezellen het k m Twee nieuwe concilierapporten Kamer wijst verzoek boer Yoortman af NTS niet objectief bij Y ietnam-debat Kamer tegen verhoging ontwikkelingshulp Prijsbeleid Krijgsmacht in eerst plaats vredesbedrijf Een woord voor vandaag Concilie kos 1,4 miljoen^ Uw probleem is het onze.. Nu ministers tegelijk met vakantie Ar-Senator: Te veel lintjes voor ambtenaren Geen nadelige invloed op premiehoogte REUMATISCHE- EN SPIERPIJNEN Motie-Aarden verworpen ongewijzigd Yaticaan neemt afstand van Ottaviani WOENSDAG 14 FEBRUARI K In Kapernaüm is een hoveling wiens zoon ziek is. Het leven is ermee gemoeid. Als die hoveling hoort, dat Jezus naar Galilea is gekomen, gaat hij naar Hem toe en vraagt Hem mee te gaan en de jongen te genezen. Is het niet een laatste hoop? Is het een: haat het niet, dan schaadt het niet? Is het een je-kan-nooit-weten? Jezus geeft, zo op het eerste gehoor, een ontwijkend antwoord. ,Jndien gij lieden geen tekenen en wonderen ziet, zult gij niet geloven" (Johannes 448). Het is de kern waarom het hij miljoenen mensen draait. Is er een Jezus? En kan Hij zoveel? Goed, eerst zien. Als er een Jezus w, waarom Thomas moet eerst de wonden tn de zij en in de handen van de Here kunnen betasten, wil hij geloven dat Hij is opgestaan. Eerst zien. Bij de hoveling speelt het geen rol. Als de Here maar meegaat, komt het in orde. Jezus zegt hem: Ga heen, uw zoon leeft. En hij geloofde. Hij weet het zeker dat het wonder is geschied. Zijn zoon leeft. Geen tekenen en wonderen, maar geloven dat God ons nabij is, zelfs als wij denken dat Hij Zijn handen van ons heeft af getrokken. We lezen vandaag Psalm 97 1-12. HEEMSTEDE Het Nederla pastoraal concilie heeft tot nu toe F vier ton gekost. Men rekent |g[ nog een miljoen voor de komef drie jaar, want het eind van het c cilie zal liggen in 1970. Om deze 1,4 miljoen bij elkaar krijgen, wordt aanstaande zondag actie „Pastoraal Contant" gehouc De bisschoppen hopen met deze in een maal de nodige gelden te 1 gen, die de voltooiing waarbor van dit nationale Concilie. AMSTERDAM Het secretariaat van het pastoraal con cilie heeft de leden van diocesane pastorale raden de rap porten Onze missieopdracht nu" en Ontwikkelingswerkter bespreking toegezonden. Binnenkort zullen deze gevolgd worden door samenvattingen in stellingen en concrete aanbevelingen. Deze laatste zullen met de verwachte amendementen en aan bevelingen de onderiverpen zijn van de tweede plenaire concilievergaderingvan 7 tot en met 10 april in Noordwijkerhout. In de inleiding op het eerstge noemde rapport wordt ten aanzien van de missionaire opdracht in Ne derland een duidelijk waarneem bare crisis geconstateerd. Hoewel de kerk haar zendingsopdracht hoort in de woorden van de Heer „Gaat en maakt alle volken tot mijn leerlin genleeft ook voor wie haar aanvaarden deze missionaire op dracht te veel aan de oppervlakte van het feitelijk christelijk bestaan. De vraag naar de noodzaak, het Brieven die niet rijn voorzien van naam en adres kunnen niet In behandeling worden genomen. Ge heimhouding Is verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar ln verband staan moeten In afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden Ingesloten. Vraag: In onze vorig voorjaar aangelegde en opgehoogde tuin groeit veel hardnekkig paardestaart Is er een bestrijdingsmiddel? Antwoord: Het opkomen is ge woonlijk te wijten aan stijve, natte grond en te weinig kalk. Bij goede ontwatering en goede grondbewer king bijvoorbeeld 2 3 steek diep en een flinke kalkgift (30 35 kg per are) verdwijnt dit onkruid veel al vanzelf. U zou kunnen proberen op schoon land, dus als alles geoogst is, de grond te behandelen (bespuiten) met een chemische stof, bijvoorbeeld weedazol TL 240-400 ml in water per are. Na 3 tot 6 weken kan u weer inplanten. Veel schoffelen en harken. Vraag: Wij willen een informatie- boekje over ons dorp uitgeven. Hoe zit het met belasting als er winst wordt gemaakt? Antwoord: Voor de inkomstenbe lasting maakt het verschil of u het boekje uitgeeft met het oogmerk winst te behalen. Dient de uitgave een cultureel doel, wordt de prijs afgestemd op de kosten en blijft er een gering positief of negatief be drag over, dan valt een en ander buiten de inkomstenbelasting. (U doet er wijs aan de aantekeningen van inkomsten en uitgaven goed te bewaren, evenals de kostenbegrotin- gen). Beoogt u wel winst, dan moet deze als „opbrengst van arbeid" aangege ven worden. Ieder geeft dan zijn deel in de winst op. Verlies kan u dan voor uw aandeel aftrekken. Vraag: We hebben een ouderwetse glad-gepolitoerde eiken ladenkast. Nu heb ik de omgeving van het sleutelgat met benzine gereinigd en daardoor is die plaats stroef gewor den. Wat moet ik doen? Antwoord: De stroeve plek, ruim genomen, geheel schoon maken met een ammoniakoplossing. zodat alle politoerdelen goed verwijderd wor den. Na opdroging deze plek met een brok harde bijenwas inwrijven en vervolgens inwrijven met een kurk, zodat de was goed in het hout dringt. Na goed drogen weer met politoer inwrijven en dit herhalen totdat de plek dezelfde kleur heeft als de omgeving. Dit zal niet meevallen daar er bij na altijd verschil blijft omdat de oude politoer al min of meer ver weerd is. Is het verschil erg te zien, dan kan u beter het gehele paneel behandelen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG „Het maakt op de burgers een slechte indruk dat in de zomervakanties vrijwel geen ministers in het land zijn. Een paar jaar geleden moesten zeer belangrijke zaken door één bewindsman worden behandeld omdat al z'n collega's afwezig waren". Dat zei prof. De Gaay Fortman (a.r.) gistermiddag bij de begro tingsbehandeling van Algemene Za ken in de Eerste Kamer. Hij vroeg minister-president De Jong er voor te zorgen, dat voortaan 's zomers zoveel ministers in het land zijn, dat „aan eventuele calamiteiten het hoofd kan worden geboden." Prof. De Gaay Fortman doelde kennelijk op de situatie in juli-au- gustus 1966 toen de ongehuwde mi nister van onderwijs prof. Diepen horst als waarnemer van z'n dertien ambtgenoten allen op vakantie optrad en in z'n eentje het diploma tieke conflict met Communistisch China over de moord op een Chinese technicus kreeg te behandelen. Gebonden Premier De Jong antwoordde, dat ministers met schoolgaande kinderen nu eenmaal aan juli en augustus als vakantieperiode zijn gebonden. „Al leen al om die reden is een vrijgezel een welkome aanvulling van het mi nisteriële gezelschap". Er zijn overi gens al regelingen getroffen om in geval van calamiteiten buitenslands vertoevende ministers binnen enkele uren naar Nederland te vliegen. In antwoord op vragen van prof. De Gaay Fortman over decora- tiebeleid herhaalde de premier zijn eerder gedane mededeling, dat het systeem van onderscheidingen in klassen, gebaseerd op verschil in maatschappelijke positie, zal worden afgeschaft. Over deze materie hcefi een commissie-Houben een rapport uitgebracht, dat niet kan worden ge publiceerd. In tegenstelling tot de a.r. senator achtte de premier een zeker automa tisme bij het toekennen van on derscheidingen aan afgetreden mi nisters en staatssecretarissen onver mijdelijk. De voordracht geschiedt door het nieuwe kabinet. Zou men hier geen min of meer vaste regel volgen, dan zouden aan de decora ties politieke bedoelingen kunnen worden toegeschreven. „Het huidige Motie-Van Koeverden ingetrokken automatisme vormt een bijdrage tot de politieke rust in dit land." Onjuist Om dezelfde reden wordt ook geen onderscheid gemaakt tussen mi nisters en staatssecretarissen. Voor prof. De Gaay Fortman bleek dat een moeilijk punt: „Een staatssecretaris heeft een duidelijk kleinere verant woordelijkheid dan een minister." De a.r. afgevaardigde vond het ook on juist, dat een staatssecretaris soms een hogere onderscheiding krijgt dan een parlementariër, die vijftien jaar lang de grootste fractie in de Kamer heeft geleid." Bezwaar maakte hij voorts tegen het feit, dat in de ambtenarensector de onderscheidlsgen aanmerkelijk rijkelijker vloeien (ook hier weer op grond van een star automatisme) dan in de wereld van sport, cultuur en bedrijfsleven. „Laatstgenoemde sectoren krijgen in toenemende mate de aandacht", antwoordde de minister-president, die toegaf dat de ambtenaren een streepje voor hebben. „Een ambte naar doet normaal al z'n uiterste best, maar als hij daarboven uitgaat, is dat zeker een onderscheiding waard" Het bedrijfsleven heeft andere moge lijkheden om extra inspanning te be lonen, bijvoorbeeld door snelle pro motie. Ziekteverzekering voor ambtenaren DEN HAAG De staatssecreta ris van binnenlandse zaken, mr. C. van Veen, acht het niet waarschijn lijk dat de invoering van de ziekte kostenvoorziening voor ambtenaren een nadelige invloed van betekenis op de landelijke premiehoogte van de vrijwillige ziekenfondsverzeke ring zal hebben. Hij zegt dit in zijn memorie van antwoord op het nader verslag over het onderhavige wets ontwerp. BRUSSEL In politieke kringen in Brussel acht men het mogelijk, dat koning Boudewijn zijn beraadslagin gen vandaag zal beëindigen en de Vlaamse senator B. W. Segers met een informatie-opdracht zal belas ten. (Advertentie) (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gisteren het verzoekschrift van de Gelderse landbouwer Voortman afgewezen. Zoals bekend heeft de heer Voortman geprotesteerd tegen het feit dat zijn vee is verkocht als gevolg van zijn weigering om zich bij de gezondheidsdienst voor dieren te melden. De commissie voor de ver zoekschriften meende dat de heer Voortman ook bij een tegemoetko ming zonder juridische verplichting deze zaak die reeds sinds 1956 •peelt toch weer zou oprakelen. Vorige week had de heer Van Koe verden (kath. v.) in een motie aange drongen op een schadeloosstelling „uit menselijke overwegingen". Hij trok zijn motie gisteren echter in toen de heer Koekoek hierin een ge deeltelijk rechtsherstel voor de heer Voortman meende te zien. Dit laatste achtte de heer Van Koeverden on juist. Men mag naar zijn mening niet denken dat deze motie in het beleid van de rechter wil treden. Vrije boer mr. Kronenburg reageer de hierop door de commissie voor de verzoekschriften gebrek aan moed te verwijten. Dit was voor de pacifist Wiebenga aanleiding om te verklaren dat vrije boer Koekoek in de commissie voor de verzoekschriften voor het meer derheidsstandpunt en tegen het voorstel-Van Koeverden had gestemd. De heer Wiebenga en mr. Toxopeus (lib.) verweten vervolgens de Boeren partij dat zij in de Kamer de com missie van lafheid beschuldigt, ter wijl haar vertegenwoordiger in de commissie met de meerderheid meestemde en derhalve daar beslist niet op de bres stond voor de heer Voortman. De Kamer verwierp een voorstel van mr. Kronenburg om het onder zoek inzake de affaire-Voortman op nieuw te openen en hem alsnog scha deloos te stellen. De conclusie van de commissie voor de verzoekschriften werd tenslotte zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Onmiddellijke verlichling van "Doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten lleumatischc pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk In de huid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels ln tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie of irritatie van de huid te veroorzaken) en "doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken i spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt 1 Zorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog. waarom en het hoe wordt omgeven door twijfels: Hebben wij niet onze handen meer dan vol met het re- christianiseren van onze eigen leef- en dankwereld? Zyn onze woorden en daden wel geloofwaardig, zolang wij niet in eigen land gerealiseerd hebben de wens van Christus dat al len één zijn? Waaröm missioneren, als wij toch gelovig en dankbaar er kennen, dat de niet-christelijke reli gies functioneren als bedijkingen te gen de chaos en elementen van heili ging en waarheid bevatten? Is ont wikkelingswerk niet urgenter dan missionering? Zolang die twijfels niet plaats heb ben gemaakt voor de overtuiging, dat de Kerk het mandaat van de Heer heeft uit te voeren door alle tijd en ruimte heen en voor het helder in zicht in wat de eigenheid van de op dracht inhoudt en wat voor de inte grale vervulling daarvan nodig is, wordt alle initiatief verlamd en lijdt eeni gezamenlijk ondernemen van de Nederlandse kerkprovincie schip breuk. In het rapport wordt onder meer nader ingegaan op: een nieuwe vorm van katholiciteit (met meer stoot kracht), wederzijdse assistentie van kerken (in samenwerking op weten schappelijk, sociaal en cultureel ge bied), Kerk en Israël (nadere bezin ning op de plaats van het joodse volk binnen het geheel van Gods heils plan), missie en ontwikkelingswerk een allesomvattende benadering, door het meervoud van verkondiging, dienstbetoon, gemeenschap en vie ring), de financiering van de missie- arbeid. Voordat op zinrijke wijze kan wor den overgegaan tot uitwerking en concretisering van wat in het rapport is gesteld en op de vergadering moet worden afgerond zal aldus de 17 leden tellende commissie die het heeft samengesteld het Nederlands pastoraal concilie duidelijk moeten uitspreken, of de kerk van Nederland bereid is langs de gegeven grote lij nen te streven naar een heroriënta tie en duidelijk gestalte te geven aan haar medeverantwoordelijkheid voor de missie-activiteiten van de jonge kerken. Bezorgd In het rapport „Ontwikkelings werk" samengesteld door een com. missie van 18 leden, onder wie ook niet rooms-katholieke deskundigen wordt vooreerst gesteld, dat het Nederlands pastoraal concilie zich bezorgd moet maken over alle vragen die kerk en wereld beroeren, om daarin als Nederlandse geloofsge meenschap een standpunt te bepalen. Het ontwikkelingsvraagstuk moet daarbij een centrale plaats innemen. De commissie is van mening, dat de kerk in de huidige situatie duide lijke uitspraken moet doen die wer kelijk rustgevend kunnen worden voor de oordeelsvorming van alle mensen en instanties, over de verde ling van rijkdom en armoede in de wereld. Zij zal een waardeoordeel moeten vellen over de schrijnende tegenstelling en de bestrijding daar van in het perspectief van de ontwik kelingssamenwerking. De bevorde ring van deze oordeelsvorming zal zoveel mogelijk door alle kerken en levensbeschouwelijke groepen geza menlijk moeten geschieden. Ontwikkeling is een taak voor de ontwikkelingslanden zelf. Het vraag stuk is het realiseren van een vol waardig menselijk bestaan van alle volken. De erkenning van de politie ke onafhankelijkheid is slechts een eerste stap op de weg van gelijkbe rechtiging. Een van de ernstigste knelpunten voor het op gang bren gen van het ontwikkelingsproces is in vele landen de versnelde bevol kingsgroei. Ook de oplossing hiervan is primair een zaak van de landen zelf, een oplossing die door ons noch verhinderd, noch geforceerd mag worden. Deze ontwikkeling is niet minder een taak van de internationale sa menleving. Dit betekent: dat men be wust moet streven naar een institu tionalisering van de rechten en plich ten van alle landen, dat de interna tionale economische orde in die zin moet worden hervormd, dat de ont wikkeling van de wereld als geheel mogelijk wordt gemaakt en dat de hulpverlening door de rijke landen niet aan hun toevallige welwillend heid mag worden overgelaten. Wereldplan Met instemming wijst de commis sie op het initiatief van de Neder landse regering om te komen tot een ontwikkelingshandvest en tot een globaal wereldplan aan de hand waarvan de omvang van de ontwik kelingshulp in gemeenschappelijk overleg, maar dan ook verplichtend kan worden vastgesteld. De in internationale samenwerking te leveren bijdragen tot het in het BONN De Westduitse Bondsdag (parlement) behandelde gisteren de voorstellen die de verkeersdeskundi- ge van de CDU, Ernst Müller-Her- mann, heeft ingediend als aanvulling op het verkeersplan van minister- Leber, en die op wezenlijke punten daarvan afwijken. Müller-Hermann is ondermeer tegenstander van een verbod om bepaalde goederen over de weg te vervoeren. gewenste tempo op gang brengen van de groei van economische en sociale stelsels van produktie en dienstver lening in de ontwikkelingslanden moeten aldus de commissie ge richt worden op een werkelijk eigen- lands worden van die ontwikkelin gen. De economische groei moet zo veel mogelijk in harmonie blijven met de sociale ontwikkeling en om gekeerd. Geweten De kerk heeft hierin een eigen taak bij het realiseren van de funda mentele eisen van gerechtigheid en liefde. Zij zal als de stem van het ge weten moeten getuigen, zoals paus Paulus in Populorum Progressio deed. De kerk zal sterk stimulerend moeten werken aan de omvorming van de sociale structuren. Dit zal aan de autochtone kerkprovincies over gelaten moeten worden, tenzij deze om hulp verzoeken. In een oproep zegt de commissie, dat de kerk ons ook moet wijzen op de plicht om de bestemming van de fondsen, die in een welvaartsstaat niet langer zinvol is, te wijzigen met het oog op de prioriteit van de ont wikkelingssamenwerking. De kerk zal hierbij echter pas geloofwaardig zijn, indien zij ook zelf haar ter be schikking staande gelden prioriteit geeft aan deze samenwerking. Zij kan dit doen door kerkelijke financiële structuren aan te passen aan de eisen van de tijd, door een versobering in haar bestedingspa troon (kerkenbouw), door het vrij maken van extra-mankracht en door extra middelen te verkrijgen. Want de kerk moet zich inspannen om van het westen een dienend in plaats van een heersend werelddeel te maken, opdat wij iets verwezenlijken van het evangelie dat wij zeggen te belijden. DEN HAAG Wat nog nimmer is gebeurd doet zich thans voor. Kamervoorzitter mr. Van Thiel gaat zich inlaten met de wijze waarop in een NTS-verslag het Vietnam-debat in de Kamer vorige week is weergegeven. De objectiviteit van dit verslag wordt namelijk zeer ernstig in twijfel getrok ken. Het vertoonde volgens ve len eenzijdige socialistische tendenzen. Het presidium van de Kamer zal vermoedelijk nog deze week de klachten bespreken die het uit de verschillende fracties heeft ontvangen naar aanleiding van de samenvatting van het debat zoals de NTS dat gemeend heeft vorige week dinsdag avond te moeten geven. Merkwaardigerwijze zijn de gewraakte gedeelten gekozen |uj door een tv-team dat overwegend uit niet-socialistische mede- Mr. VAN THIEL i werkers bestond: Hans Sleeuwenhoek van de NCRV, Ad tn Langenbent van de KRO, en Peter van Campen van de NTS nte (vroeger bij de NCRV) als supervisor. Slechts één VARA-man »ur was bij het team betrokken, te weten Wim van Baarle. Iel In Den Haag verluidt, dat ook het kabinet zich weinig gelukkig heeft be toond met de selectie. De socialistische (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gisteren met 45 tegen 85 stem men een motie van KVP-radlcaal Aarden verworpen, waarin werd ge vraagd het begrotingsbedrag voor ontwikkelingshulp voor 1968 te bren gen van ƒ525 miljoen op ƒ570 mil joen. Voor de motie stemden PvdA, PSP, D'66 en de KVP-leden Aarden, Westerterp, Van Doorn en mejuf frouw Kessel. De anti-revolutionair Van Ben- nekom, die destijds heeft gestemd voor de motie-Aarden, waarin werd gevraagd ƒ45 miljoen van defensie naar ontwikkelingshulp over te heve len, stemde nu tegen. Hij zei in zijn stemverklaring dit te doen omdat de heer Aarden in zijn nieuwe motie geen dekkingsmiddelen had aangege ven. De stemming over de motie-Aarden vormde de afsluiting van het debat over buitenlandse zaken. De Tweede Kamer verwerkte in drie kwartier twaalf moties, die vorige week waren ingediend. Verworpen werden onder meer twee moties van de socialist Ruygers, waarin werd gevraagd in 1968 ƒ100 miljoen meer voor ontwikkelingshulp uit te trekken. Behalve de PvdA wa ren alleen PSP en D'66 voor. De Kamer verwierp met 113 tegen 18 stemmen een motie van de pacifist Van der Spek, die vroeg om betrek kingen met Oost-Duitsland op consu lair niveau. Behalve de PSP en de CPN steunden ook 11 leden van de PvdA deze motie. De communist Bakker sprak tij dens de bespreking van deze moties over „het misdadig generaalsbewind ln Indonesië". Voorzitter Van Thiel verzocht hem de uitdrukking „misda dig" terug te nemen. De heer Bakker hoefde nief lang naar e'en ander woord te zoeken. „Maakt u er maar „verachtelijk" van," antwoordde de communist. oppositie kwam in de gt.vraakte zending ruimschoots aan bod., maarlf r standpunt van de regeringrfractf v bleef onvermeld. ho r w Als het Kamerpresidium de geufk klachten heeft besproken is het niO. denkbeeldig dat het de zaak verd) gaat uitzoeken, en bij de NTS om o JU heldering zal vragen. TIJDNOOD De NTS voert tot haar verweer a; dat de tijd parten heeft gespeeld en L geen gelegenheid was het wel opgei men gedeelte van bijvoorbeeld e man als de AR-fractievoorzitter i|>a; Biesheuvel nog aan de gemonteei beeldband toe te voegen. Zijn stem was vooral belangrijk, oA dat hij op een gegeven ogenblik stfl de, dat het debat begon te ontaard® in een binnenlands politiek steekspl (door doen van de socialisten), beschuldiging aan het adres van f PvdA, die niet van deze zijde we weersproken. Sommigen in Den Haaeg wijten I hele gang van zaken, het te goeder r te kwader trouw subjectief weergeC, ven van het Vietnam-debat aan het la- laten van de eis, die vroeger altijd af de televisie werd gesteld en die hien neerkwam: televisie in de Kamer, koord, maar dan het gehele debat i zenden. Kardinaal Veuillo overleden PARIJS Vanmorgen is kard^ naai Veuillot, aartsbisschop van P en rijs, overleden. Hij was verledilte week 55 jaar geworden. Kardina Veuillot leed aan kanker. "I (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Het prijsbeleid van de regering zal worden voortgezet als in het afgelopen jaar. Dit houdt in, dat al het mogelijke wordt gedaan om de prijsontwikkeling binnen zeer be perkte grenzen te houden. Dit is vastgesteld tjjdens een ge sprek, dat een delegatie van de orga nisaties van industriële werkgevers, het fnidden- en kleinbedrijf en de groothandel gisteren heeft gevoerd met de minister van economische za ken. Het gesprek wordt nog afgerond. Vertegenwoordigers van de vakbewe ging en de consumentenorganisaties zullen verder ook aan de besprekingen deelnemen. ROME De kardinaal bekleedt geen leidende functie meer. Zijn woorden geen daarom slechts een persoonlijke visie weer, die in strijd is met de gedragslijn van het Vati- caan sinds het concilie. Met deze koele woorden hebben waarnemers ten Vaticane zich gedis- tancieerd van uitlatingen van kar dinaal Ottaviani in een gesprek met het rechtse Italiaanse weekblad II Borghese. De gewezen leider van het Heilig Officie had gezegd, dat met commu nisten geen gesprek mogelijk is. „Paus Johannes stond Adzjoebei, de schoonzoon van Chroesjtsjef, een audiëntie toe en wat was het gevolg? De communisten kregen in Italië een miljoen stemmen meer." Ottaviani zei, dat hij zijn functie weliswaar had neergelegd, maar op zijn post zou blijven als bewaker van de kerk inzake de leer en de tucht. Dr. Beerekamp in Eerste Kamer: (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het debat in de Eerste Kamer over de defensie begroting opende gisteren wei nig nieuwe gezichtspunten. Dr. "Beerekamp (c.h.) besprak het gebeuren in Middelburg, waar een aantal leerlingen van de op leidingsschool voor militair- administratief personeel tever geefs een verzoek indiende om niet aan een parade te hoeven meedoen. De c.h. afgevaardigde gaf de be trokken militairen ongelijk, maar „op zichzelf strekt het nadenken over het fenomeen parade niemand tot on eer". De krijgsmacht is echter niet alleen een oorlogsbedrijf, maar ook en zelfs in de eerste plaats een vre desbedrijf. Een parade als feestelijke omlijsting van een beëdigingsplech tigheid is in dat licht een normaal gebeuren en zeker niet op te vatten als een symptoom van oorlogsdrei ging- AR-senator Algra wees in zijn uit voerig betoog op de zijns inziens be angstigende verzwakking van de NA VO, het militair-imperialistische machtsvertoon van Rusland (o.a. in de Middellandse Zee) en de onmacht van de Veiligheidsraad. Mr. Van Wijk (pac. soc.) en mr. Van Riel (lib), bespraken de kwestie van de desertie van buitenlandse mi litairen naar Nederland. De WD-fractieleider bepleitte nauwere samenwerking op strafrechtelijk ge bied tussen de NAVO-partners. Hij was voorstander van een genuanceer de regeling, waarbij het recht van asiel wordt beschermd voorzover het gaat om mensen die werkelijk in een gewetensconflict verkeren. Minister van defensie Den Toom en zijn staatssecretarissen zouden de Kamer vandaag antwoorden. Se naatsvoorzitter prof. Mazure spri, gistermiddag de PvdA-fractieleid ui ir. H. Vos toe, die in verband m 'i zijn benoeming tot lid van de Ra van State de Kamer gaat verlate in Ook premier De Jong wijdde sympfG thieke woorden aan dit afscheid. p> GEREF. KERKEN Beroepen te Zwartsluis (vac. van der Werff), A. van der Zwaï te Ten Boer. Aangenomen naar Vinkeve^ kand. P. N. B. Pool te Amsterdam CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Deventer, H. Biesn te Stadskanaal. GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Goudswaard, A. Ho&> gerland te Werkendam en J. Weststrate te Meliskerke. Beroepen te Oud-Beijerland (i.p lai Zuid-Beijerland, zoals wij eerder ty!? richtten), A. Hoorgerland te Werke e dam; te Vlissingen. J. van Haarfu te Amersfoort. BRAZILIA De theaters in Rio Janeiro en Sao Paulo zijn nog altifd< gesloten omdat de acteurs uit prott tegen de censuur staken. Hun actie b gon maandag toen de censors- de o ïf voering van Tennessee Williams „Strw car named Desire" onmogelijk maal ten. Intussen is de actrice Maria Dernaé„ da, aan wie een verbod tot optredi tr gedurende dertig dagen was opgeleg door de rechtbank in het gelijk geste De rechter hief het verbod voor hoofdrolvertolkster op. Het bezwaar VI1 de censors tegen de Portugese ven van het stuk. richtte zich vooral cl woorden als „gorilla", „koe" en „v# 'o ken". (Hoe zouden deze censors reag n ren als ze zouden horen wat toneelflf ren hier soms tegen elkaar zeggen?)

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 2