NOG TE SMALLE KLOOF OVERBRUGGEN BEDRIJFS AUTO'S Commentaren libSe®a,8"fe»« A w Achttien vóór christelijke partijvorming Treinen worden nog sneller S/6RKNUPER voorme een. nieuwe Obom&e. op$e&ft! !l~^.£ZT.ZZT' Bewolking Stammenoorlog in Soedan: 500 doden BINNENHUIS'68 (boven 65 jaar) voor half geld A Vliegen naar Vb goedkoper CatifciHui soep... die is pas lekker! Nieuwe Leidse Courant Woensdag 14 februari 1968 48ste jaargang het kwartet Lf. redact lacteuri Dr. E. Oiemer idkantoor Leiden Steenstraat 37 CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD Telefoon 31441 „Stantvastich i» ghebleven mijn hert in teghenipoet!" L W1 slerko I I vlor vooraanstaande prol. Chr. dagbladen Qe Rotterdammer r Oordts Dagblad Courant Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uuf Krijgt VN-secretaris-generaal Oe Thant vandaag in Parijs een duidelijk antwoord van de Noordvietnamese vertegenwoor digers op zijn vredesinitiatief Premier Wilson, met wie Thant gisteren sprak, is optimistisch: de kloof is heel smal. Tli a ut onverwacht naar l'arijjs Gesprek met ooril viet na mezen V Premier Wilson in Lagerhuis jLONDEN De secretaris-generaal van de Verenigde ities, Oe Thant, is vandaag onverwacht naar Parijs ge- sigeii, waar hij waarschijnlijk een gesprek zou hebben met Noordvietnamese vertegenwoordigers. Gisteren sprak hij ^urenlang met de Britse premier Wilson, die later in het jgerhuis meedeelde, dat de „kloof tussen de standpunten de VS en Noord-Vietnam werkelijk heel smal is". Echtgenoot: iemand die na 'et eten de horden moe I assen. BIERCE I Missionaire opdracht is door twijfels omgeven - pagina Kernmerk j „U kunt nu niet bellen, mam, ik feer Tommy tot duizend lellen." Olympisch wel en wee pagina HET WfiiR jj DE BILT Een frontensys- Jeem van een depressie bij de britse eilanden is in het afgelo- jen etmaal naar het noorden letrokken. I Vanmorgen lag het boven Bel- lië en Zuid-Engeland en was [aar vrijwel tot stilstand geko- ften. De frontale regenzone trekte zich toen uit tot over het luiden en westen van ons land. Een andere storing koerst in middels van Schotland naar Scandinavië. I Een bijbehorend front zal over Ie Britse eilanden en de Noord- kee naar het zuidoosten trekken en morgen dicht bij onze omge ving liggen. I Samenhangend met deze ont wikkelingen wordt veel bewol king met plaatselijk enige regen eerwacht. In het temperatuur- Terloop komt in het algemeen weinig verandering. „Helaas maakt de strijd van de laatste twee weken het alle betrok kenen moeilijker de nog geringe af stand te overbruggen", aldus pre mier Wilson, die in het Lagerhuis verslag uitbracht van zijn overleg met de Amerikaanse leiders. Enkele weken geleden besprak hij in Mos kou de kwestie-Vietnam. In het weekeinde heeft ook Oe Thant in de Russische hoofdstad zijn voelhorens uitgestoken, nadat hij in Nieuw Delhi Noordvietnamese vertegenwoordigers had ontmoet. Gisteren zou hij naar New York zijn teruggevlogaen, maar hij wijzigde op het laatste moment zijn plannen. In Parijs zal hij vermoedelijk be sprekingen voeren met het hoofd van de Noordvietnamese missie, Mai Van Bo. (Hanoi heeft in Londen geen diplomatieke vertegenwoordi ging en in Parijs wel). Voorts zal hij de Franse minister van buiten landse zaken, Couve de Murville, ontmoeten en misschien ook presi dent De Gaulle. Antwoord? Bij zijn bezoek aan Nieuw Delhi heeft Thant de Noordvietnamezen om een verduidelijking van hun standpunt inzake vredesbesprekingen gevraagd. Mogelijk krijgt hij van daag in Parijs antwoord. Na zyn besprekingen met premier Wilson, die in het grootste geheim zijn verlopen, had Oe Thant nog een onderhoud met de 'Noordvietnamese correspondent in de Britse hoofd stad, Ngoejen Van Sao. Het was de tweede keer in vier uur dat hij met een Noordvietnamees sprak. Van de zjjde van de Amerikaanse regering is intussen bevestigd dat een niet-Amerikaanse afgezant on langs in Noord-Vietnam is geweest om na te gaan hoe de leiders daar op stopzetting van de bombardemen ten zouden reageren. Deze „vredespeiling" zou kort voor of mogelijk zelfs tijdens het grote Vietcong-offensief van de afgelo pen twee weken zijn uitgevoerd. Men neemt aan dat ze is mislukt. In het weekeinde hervatten de VS de bom bardementen op Hanoi en Haiphong na een pauze van drie weken. Het democratische Congreslid Pu- cinski, die dit nieuws gisteren in de openbaarheid bracht, deelde mee dat de bewuste man (Washington wilde niet bekendmaken wie de af gezant was) vorige week woensdag nog in Hanoi was. Regeringsfunctio narissen lieten doorschemeren dat hij uit Noord-Vietnam was vertrokken zonder een acceptabel antwoord van de communistische autoriteiten te hebben gekregen. Ook Canada levert zijn bijdrage in het zoeken naar een oplossing van het Vietnamese conflict. Ormond Dier, lid van de internationale con trolecommissie in Vietnam, is kort geleden in Hanoi geweest „strikt namens de Canadese regering", zoals minister van buitenlandse zaken Paul Martin gisteren nadrukkelijk ver klaarde. De Hovercraft, het luchtkussen voertuig, is er nu ook in mini- uitvoering, ais kinderspeelgoed. Een vier j)k motortje kan het geval een snelheid geven van tien km per uur. De afmetingen zijn 1,75 bij 1 meter. Een speel tuig waar elke jongen van in extase zal raken. Vaders daaren tegen niet, wan deze mini is on betaalbaar. (Van onze parleinentsredactie) DEN HAAG De Achttien de gespreksgroep van KVP, ARP en CHU geeft de voorkeur aan christelijke partijvor ming. Hun staat daarbij een partij voor ogen die, geïnspireerd door het Evangelie, naar vernieuwing van de samenleving 6treeft. Dit schrijven de Achttien in hun rapport over het ver band tussen geloof en politiek. Amsterdammers kunnen binnen kort via hun Centraal Bureau Huisvesting in Bovenkarspel gaan wonen. Hoe blij dit dorp daarmee is, bleek gisteren, toen een charmante deputatie in „dorpsklederdracht" op bezoek kwam bij loco-burgemeester Koets om hem bloemen aan te bieden. Het was meteen een uit nodiging om de heden geopende Westfriese Flora in Bovenkar spel te komen bezoeken. (Advertentie) Veelbelovende vakantie folder Over de zon, de Berg Carmel, Bedoeïnen en kamelen, syna gogen en kastelen. Over Jeru zalem en Nazareth, Beer Sheba en de kibbóetsiem. Over het Meer van Galilea en de Middel landse Zee. Over natuur en avontuur en een cultuur van 50 eeuwen. Over campings, jeugd herbergen en uitstekende hotels in het oude Land van de Bijbel, in het jonge Israel (Schiphol- Tel Aviv met EL AL in minder dan 5 uur). Vraagt u om folders bij het Israëlisch Nationaal Ver keersbureau, Joh. Vermeer- straat 26, Amsterdam, telefoon (020) 799608. De voorkeur voor christelijke partijvorming wordt, aldus de Achttien, niet uitgesproken om dat men zo makkelijk pasklare oplossingen vindt voor alle poli tieke problemen, maar omdat men er de meest doeltreffende manier in ziet om recht te doen aan de samenhang tussen Evan gelie en politiek. BIJDRAGE „Juist in deze tijd, waarin het norm besef zich snel wijzigt, de waardigheid van de mens veelvuldig wordt aange tast en de ontkerstening zich doorzet, zal een partij, die zich wil laten lei den door de evangelische opdracht van naastenliefde, dienstbaarheid en chris telijke solidariteit, een bijzonder waar devolle bijdrage kunnen geven aan een evenwichtige uitbouw van onze samen leving". De Achttien menen dat het Evange lie geen uitgewerkte politieke gedrags regels geeft, maar wèl inspireert tot een visie op mens en maatschappij, waaruit een politiek beleid moet voort vloeien. Dit beleid dient een eigentijdse ver taling te zijn van het evangelisch ge tuigenis. Hierin vinden christenen de zin en de rechtvaardiging van christe lijke politiek. Men mag overigens volgens de Acht tien christendom en christelijke poli tiek niet vereenzelvigen. Pogingen tot christelijke politiek tonen immers vaak in overvloed dezelfde gebreken als welk ander politiek beleid ook. De christen moet de mensheid overtuigen dat het naleven van Gods geboden het goede in de wereld bewerkstelligt en meer in het bijzonder de gerechtigheid doet heersen. De Achttien menen dat er reden is de evangelische uitgangspunten niet alleen persoonlijk, maar ook georgani seerd in de politiek te verwezenlijken. Zij vinden een politieke organisatie die zich door het Evangelie laat ge zeggen, de beste manier om de Evan gelische boodschap in de Nederlandse politiek tot uitdrukking te brengen. Het uitwerken van de relatie tussen Evangelie en politiek hoeft zich dan na melijk niet te beperken tot individuele meningsvormen bij leden van een party die zich door het Evangelie wil laten leiden, maar het kan gestalte krijgen door collectieve bezinning binnen die party. CHARTOEM Het Soedanese blad Soedan al Djedid meldt dat er bij een stammenoorlog in het gebied van Bahr el Ghazal in het zuiden van Soedan 500 mensen om het leven zijn gekomen. Stuurt u mij informatie over Israel Kw -j vv wisselde ook van gedachten over het amsluiten van de onrendabele lijnen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De spoorwegen zijn van plan op enkele trajecten de maximum snelheid van de treinen tot 140 km per uur te verhogen. Men denkt aan proeven op de lijnen Amersfoort Zwolle, Amersfoort Deventer en Mep- pel Groningen. Op de trajecten tussen Utrecht, Den Haag en Rotterdam zullen de 140 km per uur rijdende trei nen waarschijnlijk moeilijkheden opleveren. De automatische overwegbeveili gingen, de „Ahobs" vormen nog een probleem. De spoorwegen moeten nog onderzoeken of de bomen wel op tijd zullen sluiten bij de hogere snelheden van de treinen. Deze interessante mededelingen deed staatssecretaris Keyzer giste ren in de Tweede Kamer bij de behandeling van een wetsontwerp, waarin de overheid zich tot 1970 ga rant stelt voor leningen, die de NS moet aangaan tot een maximum van 315 miljoen. Onrendabele lijnen De Kamer die de totale positie van de spoorwegen onder de loupe nam Adres: Plaats: in de Middellandse Zee met 2 dagen verlof in Israël v.a. 687,- ZIM de Israëlische scheepvaart Mij. De socialist Posthumus diende een motie in. Staatssecretaris Keyzer zei dat vol strekt onrendabele lijnen zullen worden opgeheven. Over enkele da gen is een voorstel van de NS te verwachten tot opheffing van de lijn Ede-VVageningen. Structuurnota Voordat tot opheffing van lijnen wordt overgegaan, zal de regering overleg plegen met de vaste com missie van verkeer en waterstaat. In gevallen waarin twijfel bestaat over het al dan niet handhaven, zal eerst de structuurnota van de NS af gewacht worden. De heer Posthumus vreesde een te veel zuiver bedrijfseconomische aan pak van dit vraagstuk. Hij vroeg in zijn motie met de opheffing van on rendabele lijnen te wachten totdat de structuurnota van de NS bekend De staatssecretaris vond dit te ver gaan. Hij meende dat de procedure, die de regering voorstelt, waarbor gen genoeg biedt en ontraadde de motie. Vanmiddag zou de Kamer over deze motie en het wetsontwerp stemmen. Voor vervolg zie pagina 9 VOOR LICHTGEWICHT EN TONNENLAST lO TIM 18 FEBRUARG AMSTERDAM speciaal Trein-Toegangsbiljet met 3x reductie verkrijgbaar op 140 N.S.-stations Minister zien f\NLANGS hebben wij als onze mening neergeschreven dat ons volk zijn minister-president méér behoort te zien te krijgen voor het medium dat daarvoor in aanmer king komt: de televisie. Niet dat wij het nodig achtten dat hij te pas en te onpas op het scherm zou verschijnen; dat hoeft óók niet. Maar hij is, ten overstaan van ons allen, de representant van het zit tende kabinet. We zijn voor wat onze wens aan gaat niet op onze wenken bediend. Dat behoefde al evenmin. Maar na onze overigens zachtmoedige kritiek van destijds beschouwen we het als een ereplicht, vast te stellen, dat de minister-president deze week op het scherm een knappe bijdrage heeft geleverd tot een belangrijk brok opinievorming over een even belangrijke zaak, en wel de waarde van de NAVO. Het jaar 1968, zo hebben we voor speld, zou het jaar kunnen worden voor de beoordeling van het kabi net, nadat het jaar 1967 het jaar is geweest voor de beoordeling van de politieke partijen. De minister-pre sident kan ons ook bij voortduur helpen, er een kijk op te krijgen. Letterlijk zowel als figuurlijk. Kloof TE oordelen naar de Britse minis ter-president is de kloof tussen Washington en Hanoi wat vredes onderhandelingen betreft nog maar smal, ondanks wat er de laatste we ken is gebeurd. Ook de secretaris-generaal van de Ver. Naties ziet een kans op be sprekingen. Zijn onverwachte reis naar Parijs houdt er verband mee. Daar staat tegenover, dat de niet- Amerikaanse afgezant van president Johnson onverrichterzake uit Hanoi is teruggekeerd, omdat er geen ba sis voor een gesprek bleek te zijn. Begrijpen we het goed, dan legt Hanoi thans bij overleg achter de schermen grotere bereidheid aan de dag, direct na staking van de Ame rikaanse bombardementen te onder handelen. Deze houding is begrijpelijk, nu de onderhandelingspositie van Noord- Vietnam sterker is dan ooit. Het wil wellicht het ijzer smeden nu het nog heet is. Een andere zaak is, of Hanoi over iets anders wil spreken dan terug trekking van de Amerikaanse troe pen en overdragen van de macht aan het Bevrijdingsfront, de politie ke arm van de Vietcong. Johnson wil pas de bombardemen ten laten staken, als Noord-Vietnam heeft laten weten dat onmiddellijk en met kans van slagen onderhan delingen volgen. Of aan deze voorwaarde kan wor den voldaan, moet worden betwij feld. Onder gewijzigde omstandig heden zal Hanoi zeker niet bereid zijn, iets aan te bieden wat het nooit heeft willen geven. Wil er sprake zijn van onderhande lingen, dat moeten zij op de voor waarden van Noord-Vietnam wor den gevoerd. Die komen neer op onvoorwaardelijke capitulatie. VAM MA SS/EFMAHON/£J -HANO/<$ VOOR. ALLERLEI WATUN/eTMAG \Z£R6€T&/. (KAK OOK HAHGetv) INTERNATIONALE CONSUMENTENBEURS VOOR WONINGINRICHTING ININGINRICHTIN6 rai Di beurs voor U en Uw gezin 9 t/m 18 FEBR. '68 AHOY' HELIPORT ROTTERDAM prj pp I Q Tl rl PTQ (Van een onzer redacteuren) DEN IIAAG Nederlanders boven de 65 jaar kunnen in West-Duitsland op vertoon van hun pas voor half geld reizen. Zij delen hiermede in de regeling die de Duitse spoorwegen voor de bejaarde Duiters hebben gemaakt. Alleen in het Paasweekeinde geldt dit voordeeltje niet. Wie van Nederland naar Duitsland of via Duitsland naar een ander land reist kan de gereduceerde prijs niet via een reisbureau krijgen, Voorwaarde is dat het spoorkaartje aan een Duits sta tion (op vertoon van pas) gekocht wordt. Wie büvoorbeeld naar Oostenrijk of Denemarken gaat, moet aan het eerste Duitse grensstation een kaartje voor het Duitse traject kopen. (Van onze correspondent) SCHIPHOL De internationale or ganisatie voor de burgerluchtvaart IATA zal volgende week in New York beslissen over een voorstel om de ta rieven van de pasagiersvluchten Euro pa - VS te verlagen met tien tot twintig procent voor een enkele reis en met vijf tot tien procent voor een retour. Deze prijsverlaging, waarmee Amerika het toerisme naar eigen land wil be vorderen, zal dan niet gelden voor Amerikanen die Europa bezoeken. I ,nzenden aan ULAN Bu'Mu van dit biad naam: J straat: omvang (k «o„ g™ÏÏ" «""'vilei! I nieuwe abo?„,,8rt<nlJper. li «omen dagen gralis 13 °me krant I Plaats;

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1