KHE SANH WACHT OP DE GROTE SLAG Benzineprijs maandag 0,8 cent lager JAMIN Wetenschappelijk experiment met acht schaakmeesters Commentaar I Vliegveld onbruikbaar Luchtmacht actief Geen kernwapens Protest tegen tram: burgemeester stelt demonstranten gerust Voorstellen bouw-cao zijn onaanvaardbaar Reg is Debray gaat trouwen Korter werken bij AaBe Bij Tetterode 35 ontslagen Jongen zonder kunsthand uit Moskou terug In raad aan de orde Somber Zaterdag 10 februari 1968 48ste jaargang bif.rt.ur, F. DIEMER Hoofdradaeteuri Dr. E. Diemer CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD „Sfantvaitich ii ghebleven mijn hert in tagh.nspoetl" Ul«« f.oaiaw. De Roltenlamfner f Oofdls Oa.aiail Courant {Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 ujjF Op de foto links generaal Giap van Noord- Vietnam, de man, die in 1954 de strijd om de vesting Dienbienphoe tot een goed eind wist te brengen. Hjj heeft nu ook de leiding op zich genomen van de belegering van Ke Sank. De foto dateert uit 1954. SAIGON Reusachtige B-52 bommenwerpers bombarderen voortdurend de stellingen van de Noordvietnamezen bij de grote Amerikaanse basis Khe Sanh en de wegen, langs welke verster kingen worden aangevoerd. Niettemin gaat beschieting van de basis met raketten en granaten met onverminderde hevigheid voort. Een massale aanval kan nu niet lang meer uitblijven. Van Amerikaanse zijde is offi cieel tegengesproken, als zou presi dent Johnson overwegen, bij de ver dediging van de basis taktische kern wapens te laten gebruiken. De de mocratische senator McCarthy, die zich in de campagne voor de presi dentsverkiezingen tegenover John- I Ik geef op als I nieuwe abonnee: naam: straat: plaats: betaalt: per kwartaal per maand Als beloning voor mijn aktlviteit I ontvang ik een "Gouda Bouquet". I De nieuwe abonnee krijgt onze krant I veertien dagen gratis. son heeft opgesteld, had op de mo gelijkheid daarvan gezinspeeld. De Amerikaanse militaire leiders menen de basis te kunnen behouden door de luchtmacht een belangrijke rol te laten spelen. Wil deze opzet slagen, dan hangt de verdediging van de basis vooral af van het weer. Het is bekend, dat Hanoi speculeert op de slechte weersomstandigheden in deze tijd van het jaar. Vandaag raakte ook het vliegveld van Khe Sanh onbruikbaar. Een met brandstof geladen transportvliegtuig werd door vijandelijk vuur getrof fen cn stortte op de landingsbaan neer, waar het uit elkaar spatte. De verdedigers van de basis zijn geheel afhankelijk van het vliegveld voor de aanvoer van voorraden en versterkingen. Slechts een handjevol van de 6000 vluchtelingen te Khe Sanh hadden tevoren gebruik gemaakt van de mo gelijkheid, per vliegtuig naar Da Nang te worden overgebracht. De ove rigen zijn de bergen weer ingetrok ken. Talrijke Laotianen proberen naar hun land terug te keren. Gevangen Franse schrijver LA PAZ Regis Debray, de Franse journalist en schrijver die in 'september in Bolivia werd veroor deeld tot dertig jaar gevangenisstraf wegens guerrilla-activiteiten, heeft toestemming gekregen om te trou wen. De datum van het huwelijk staat nog niet vast. Debray is reeds geruime tijd ver loofd met de Venezolaanse Elizabeth Burgos. DEN HAAG Met ingang van maandag zal de prijs voor alle kwali teiten motorbenzines met 0,8 cent per liter worden verlaagd. Hiertoe is besloten na overleg tus sen het ministerie van economische zaken en vertegenwoordigers van in dustrie en handel in aardolieproduk- ten. De prijsverlaging is mogelijk ge worden door een gunstiger marktsi tuatie, mede als gevolg van de toene mende normalisering van de oliele veranties uit het Nabije Oosten. Minister Bakker opende vandaag de expositie Bedrijfsauto's in de nieuwe RAI, die tot 18 februari blijft. Op de voorgrond de uit voerige stand van DAF. Saigon In en om Saigon duurt de strijd nog voort. Gisteren zouden meer dan 300 leden van de Vietcong zijn ge dood. In Hoeé bezetten de opstande lingen nog steeds de citadel. Ook daar wordt zwaar gevochten. Sinds vorige week dinsdag zijn al meer dan 30.000 mensen gesneuveld. Bijna 28.000 communisten werden gedood. Aan geallieerde zijde vielen meer dan 1700 Vietnamese en onge veer 1000 Amerikaanse militairen. Intussen probeert VN-secretaris Oe Thant Noord-Vietnam te bewe gen.' aan de conferentietafel plaats te nemen. Hij bevindt zich in New Delhi, waar de Wereldhandelsconfe rentie wordt gehouden. Het Internationale Rode Kruis heeft een beroep op de strijdende partijen gedaan, zich niet aan wreed heden te buiten te gaan. TILBURG Als gevolg van afzet- moeilijkheden gaan 300 van de 800 werknemers van de Tilburgse AaBe Wollenstoffen- en Dekenfabriek de helft korter werken. De Arbeidsin spectie moet beslissen over een werk week van 22,5 uur. Gedurende 26 weken wordt 80 procent van het ge- derfden loon uitbetaald. De fabriek betaald hierop drie maanden een toe slag van 12,5 procent. AMSTERDAM e? Wegens inkrim ping van enkele bedrijfsafdelingen heeft de lettergieterij en machine- handel Tetterode in Amsterdam 35 werknemers ontslag aangekondigd. In overleg met de vakbonden is voor hen een sociale schaderegeling ge troffen. Een deel van het personeel, dat door de reorganisatie vrijkomt, kan naar andere afdelingen worden overgeplaatst. Eerst geld verdienen. ARNHEM Herman Klaassen, de 19-jarige jongeman, die dank zij een gewonnen geldprijs naar Moskou kon gaan om voor een handtransplantatie I of een kunsthand in aanmerking te I komen, is teruggekeerd zonder dat men hem daar heeft kunnen helpen. Toch is hij niet ontmoedigd. Ik heb ongeveer vier mille nodig, dat ver- 1 dien ik en dan ga ik weer, zegt hij. Herman is alle medewerking ver leend om in de Russische hoofdstad daar te komen, waar men hem zou kunnen helpen. Dat wil men ook wel, maar dan moet hij verscheidene we ken in Moskou blijven. De elektro nische kunsthand waar hij voor in aanmerking komt kost ongeveer 1200 gulden. Dat alles vergt de benodigde som en die had Herman niet... Klaassen, die bij een val zijn hand verloor is vastbesloten om na het geld verdiend en gespaard te hebben zijn haakprothese te verwisselen voor het verfijnde Russische hand mechanisme, „waarmee je na oefe ning bijna precies hetzelfde kunt doen als met een natuurlijke hand". TDURGEMEESTER Thomassen in IJsselmonde, temidden der de monstranten, wier woede hij wist af te koelen kersenbonbons 150 gram 149 niet duur wel heerlijk DEN HAAG De regering heeft in overeenstemming met de wensen van de verzetsorganissaties besloten de dodenherdenking steeds te houden op 4 en 5 mei, ongeacht op welke dagen deze data vallen. WORTELNOTEN SECRETAIRE Zeer fraaie uitvoering 1325. INTERIEURVERZORGING BULTHUIS BOTERMARKT 23 AMSTERDAM Acht Nederlandse schaakmeesters, onder wie Donner en Langeweg, hebben deelgenomen aan een wetenschappelijk experiment, waarbij onbekende schaakstellingen slechts vijf seconden getoond werden. Het bleek, dat de meesters daarna de stellingen vrijwel foutloos uit het hoofd kon den opzetten, zulks in tegenstellingen tot ongeoefende schakers. Bovendien wisten zij dan meestal al, waar „iets aan de hand was". Dit experiment is gedaan ten behoeve van het proefschrift „Het oog van de mees ter", waarop de heer R. W. Jongman uit Vries gisteren aan de universiteit van Amsterdam promoveerde tot doctor in de sociale wetenschappen. Dr. De Vries toonde hiermee aan, dat begrippen als „intuïtie" en „foto grafisch geheugen" onnodig zijn ter verklaring van spectaculaire waarne mingsprestaties. Deze zouden vrij gemakkelijk op een computer kunnen wor den nagebootst. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Burgemees ter W. Thomassen bemoeide zich vrijdagmiddag enige uren nadat de metro officieel was ge opend persoonlijk met de de monstratie die bewoners van de wijk Hordijkerveld op touw had- Strengere straffen ongedekte giro's? DEN HAAG De ministers van financiën en van verkeer en water staat zullen met de minister van justitie overleggen of de strafbepa lingen op het afgeven van ongedekte girokaarten als betaalmiddelen moe ten worden verscherpt. Dit is meegedeeld in antwoord op vragen uit de Tweede Kamer. Daar aan werd toegevoegd dat misbruik nog slechts in enkele gevallen Is voorgekomen. den gezet i.v.m. de veiligheids maatregelen die naar hun me ning achterwege waren gebleven langs het tracee van tramlijn 2. Tegen half vijf arriveerde hij bij de Kerstendijk, waar vele honderden demonstranten zich inet spandoeken en leuzen hadden verzameld. In een korte toespraak zei de burgemeester dat hij gevoel had voor de ideeën van de demonstranten. Hij vroeg de menigte echter de komende raads vergadering af te wachten, waar de kwestie uitgebreid zal worden be handeld. Tevens vroeg hij hen op deze voor Rotterdam zo belangrijke dag feest te gaan vieren. Hij zei: „Ik vind demonstreren prettig, maar ik vind feestvieren nog prettiger". Onder de in koor geroepen kreet „sneltram moordenaar" had daar vóór om kwart voor vier lijn 2 met tal van Nederlandse en buitenlandse gasten de eerste officiële rit langs de Kerstendjjk gemaakt. Dat was een kwartier eerder dan volgens het programma: een nare verrassing voor het Actiecomité „Veilige tram baan Hordijkerveld", dat hierdoor lang niet zo'n stevig protest kon laten horen als het van plan was geweest. Voor vervolg zie pag. 2' Leger en politiek TNE afwijzing door de hogere le- gerleiding van het verzoek tot het mogen organiseren van politie ke voorlichtingsavonden in kazer nes lijkt ons niet verstandig. Een argument is, dat het leger bui ten de politiek moet blijven. Op zichzelf is daar niets tegen in te brengen. Maar het raakt de zaak niet. Er kunnen vsrchillende overwegin gen zijn waarom een verbod terza ke niet op zijn plaats is. Daar het verzoek is uitgegaan van de Neder landse Politieke Jongeren Contact Raad, waarin de grote politieke groeperingen samenwerken, is er enige garantie van verantwoorde en objectieve voorlichting. Dan wordt veel gehoord het argu ment ook in legerkringen van harte toegejuicht dat het leger op de goede weg is wanneer men zich niet afsluit, maar actief mee doet en zich vereenzelvigt met de burgermaatschappij. Onze overweging, die wij zeker niet als minst doorslaggevende zien, is, dat het leger geen veto uit mag spreken wanneer de dienstplichtige soldaat zijn vrije tijd op bepaalde wijze wenst door te brengen. Het leger heeft wèl een taak op het ter rein van recreatie. Daar wordt ook behoorlijk wat aan gedaan: caba ret, amusement, film en muziek. Wanneer nu in de kring van dienst plichtigen zelf de behoefte gevoeld wordt van politieke voorlichting, moet het leger hun de faciliteiten niet onthouden. De legerleiding moet zich niet be schouwen als een strenge voogd, op welk gebied ook. Dan hoeft men niet bang te zijn vereenzelvigd te wor den met sommige uitingen, of die nu van een Ria Valk i van jonge politici komen. Vakcentrales achter honden UTRECHT De drie vakcentrales, het NVV, het NKV en het CNV. neb ben de voorstellen van dc werkge vers in het bouwbedrijf voor de nieuwe cao als onaanvaardbaar ge kwalificeerd en zich volledig geschaard achter de in de centrale commissie bouwnijverheid verenigde werknemersbonden. Na afloop van een bespreking tus sen deze bonden met vertegenwoordi gers van de vakcentrales werd mee gedeeld dat van werknemerszijde geen stappen zullen worden onderno men om het overleg met de werkge vers te hervatten. „Wij achten de werkgeversvoorstellen geen basis voor gesprek", zo werd gezegd. Zoals bekend is van werkgeverszij de een loonsverhoging van 3 procent geboden, terwijl de vakbonden 4.5 procent vroegen plus 1 procent in- vesteringsloon. Oneerlijk Inmiddels heeft de Algemene Ne derlandse Bedrijfsbond voor de Bouwnijverheid de werkgevers beschuldigd van oneerlijke voorlich ting. In een communiqué zou gezegd zijn dat een loonsverhoging van 3 3.5 procent was geboden. „Het is mogelijk dat de aannemers hun aanbod van 3 procent achteraf wat magertjes zijn gaan vinden en dat ze voor de buitenwacht gauw een half procent op het loonaanbod heb ben gedaan. Deze wijze van doen wijst op een gebrek aan fatsoen tege nover het publiek en ons", aldus de ANB. „De Vakbeweging", het orgaan van het NVV, publiceerde gisteren enige (nog niet eerder bekend gemaakte) omzetcijfers van de bouwnijverheid. De totale winst bedroeg in 1967 1.849 miljoen tegen 1.270 miljoen in 1966, waaraan een toeneming van de produktie ten grondslag lag van 15.5 procent. Het NW concludeert hieruit dat het de bouwondernemers nog steeds goed gaat. Drie jongens gedood door oude bom WARSCHAU In een dorpje bij Glogow (West-Polen) is gisteren een onder een hoop oud ijzer liggende blindganger uit de Tweede Wereld oorlog ontploft. Drie twaalfjarige jongens, die bezig waren het ijzer op te ruimen, werden gedood. Raketboni bij ambassade LONDEN De Londense politie heeft gisteravond een krachtige raketbom ontdekt, die zorgvuldig was verborgen in een bloemenbak tegenover de Griekse ambassade. Militaire deskundigen, die het wapen verwijderden, zeiden dat het een dodelijke bom was, die veel schade kon aanrichten. De raket was gericht op een van de ramen van het ambassadegebouw. De bom werd ontdekt nadat een Londens nieuwsagentschap was op gebeld door een man, die zei een „revolutionaire organisatie" te ver tegenwoordigen. De race om gas op hel Ne derlandse deel van bet Noord- zeeplat gaat nu toch in april van start. De Nederlandse industrie staat klaar om die race te begeleiden: samen met de oliemaatschappijen heeft zij al 175 miljoen gulden in z gepompt. Zie pagina 1 van bet zondagsblad. DE BILT e=» Nu wij iets meer onder invloed van een hogedruk- gebied bij Schotland komen, zal het weekeinde droog blijven. Wel zijn er nog mist en lage het weer een somber karakter houdt De temperatuur vertoont tussen dag en nacht maar weinig verschillen en schommelt tussen 0 en 4 graden. Uit het noordwesten kan ons tijdens het weekeinde iets droge re lucht bereiken met opklarin gen. Tijdens deze opklaringen kan het in de nacht tot 1 2 graden vorst komen, maar be langrijk kouder wordt het niet, want ook in het Oostzeegebied en in Denemarken is de vorst niet meer dan licht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1