Russinnen Grenoble in willen revanche ^A/OBLExQ> 500 40,8 VALPARTIJEN OP SPRINT MOGELIJK o^MPIQ% Stunt van Kees: meter in seconden STIEN REED ONVERSTOORD VERDER... Kortsnoi en Tal op dreef in simultaan Programma voor morgen Merkenkwestie voor skiërs opgelost Oranjeteam is klaar Eerste goud Ruime voorsprong van Peggy Fleming Bartling niet aan de start De Gaulle komt op voor Arabieren Bom in koffer van vrouw: 20 jaar celstraf voor man Volleybalteam speelde met Brazilië (3-0) Schaaktop in Rotterdam Vuil stapelt zich op in New York Torpedojager VS niet zinkende 9 DONDERDAG 8 FEBRUARI 1968 - Het Olympisch pro vrijdag 9 februari 10 km cross country GRENOBLE - gramma voor luidt: 9.00-11.30 u: dames. 10.00-11.00 u: 500 m hardrijden da mes. 12.00-14.00 u: non-stop training da mes ski. IJshockey: 13.00 u: groep A: Rusland Verenigde Staten; 16.45 u: groep B: Roemenië Frankrijk; 20.30 u: groep B: Zuid-Slavië Oostenrijk; 21.00 u: groep A: Canada Oost-Duitsland. Olympisch ijshockey Voor het ijshockey tomooi werden woensdagavond de volgende wedstrijden gespeeld: groep A: Zwe den Ver. Staten 43 (00, 42, 01). Groep B: Zuid-Slavië Japan 5—1 (2—0, 0—0. 3—1). De Nederlandse damesploeg laat zich de maaltijd in Grenoble goed smaken. Van links naar rechts Stien Kaiser, Willy Burg- meijer, Carry Geijssen en chef de mission jhr. Quarles van Ufford. GRENOBLE Het gevaar, dat de skiwedstrijden van de Olympische Winterspelen in Grenoble niet zou den doorgaan, is dinsdagavond tij dens een langdurige vergadering van het Internationale Olympisch Comité bezworen. De vergadering ging accoord met een voorstpl van de voorzitter van de Internationale Ski Bond (FIS), de Zwitser Mare Hodler, dat de merken en de firmanamen op de skilatten niet zoals eerder in de bedoeling lag onzichtbaar gemaakt behoeven te worden. Het is de deelnemers in Grenoble echter streng verboden zich voor of na de wedstrijden met him ski's zo voor de- televisiecamera's op te stellen, dat de merken en firmana men duidelijk te zien zijn. Iedere skiër, die zich hieraan toch bezon digt, zal onmiddellijk uit de strijd worden genomen. Masseur Italiaanse skiploeg overleden BARTHELEMI DELLA CASA De 60-jarige masseur van de Itali aanse deelnemers aan de Noordse Bkinummers van de Olympische Win terspelen is in de nacht van maandag cp dinsdag in Grenoble overleden na een hartaanval. Bij de aanleg van ■wegen en skiliften en bij de bouw van de andere Olympische accommo daties waren in totaal zestien onge lukken met dodelijke afloop gebeurd. GRENOBLE, woensdag. In het dal van de Franse riviertjes de Drac en de Isère, omgeven door met sneeuw bepoederde bergen, schijnt de zon. Het is voorjaar in Grenoble. De temperatuur is tot boven de tien graden gestegen, maar niettemin is op de schaatspiste de koude oorlog uitgebroken. ke 3000 meter rijden zoals in Davos is gebleken. Nederland heeft op alle afstanden grote troeven in handen. Vrijdag valt het startschot voor de 500 meter. Wat nonchalant hangt de Russische schaatsenrijdster Lidia Skoblikova tegen het stalen hek. Het nu 28-jari- ge meisje dat in Innsbruck 1960 goed was voor alle gouden medailles bij het hardrijden voor dames, spreekt slechts een paar woorden Engels. Een goed verstaander heeft maar een half woord nodig. Zij wil zonder meer hier in Grenoble wraak nemen op Stien Kaiser. Lasma Kaouniste, vorig jaar nog tweede bij de wereldkampioenschap pen in Deventer, maar onlangs in Helsinki slecht geklasseerd door een zwakke sprint, maakt de bedoelingen van Skoblikova duidelijk. „Nederland zal hier in Grenoble niet zo kunnen overheersen als in Helsinki, let maar op. We hebben nog een paar meisjes achter de hand die in Helsinki niet zijn gestart, maar zich speciaal op de Spelen hebben geprepareerd. Boven- IJstechnicus Kick Bergström: GRENOBLE, Woensdag Eén van de meest belangrijke technici rondom de Olympische schaatsbaan is de twintig-jarige Kick Bergström, zoon van de KNSB-functionaris Piet Bergström uit Deventer. Hij is sinds een week in Grenoble en moet er voor zorgen dat het kunstmatig ver kregen ijs straks in een puike condi tie is. Hij is de zogenaamde ijsmaker. Kick Bergström weet alles van het vak. Hij heeft in Deventer een voor treffelijke opleiding gehad. „In november kwamen enkele Franse heren naar Deventer om te kijken hoe wij het hier deden", ver telt hij. Dat mocht natuurlijk, maar je hebt er niet genoeg aan om even wat rond te neuzen. Bovendien is de baan in Grenoble slechts enkele maanden per jaar open, zodat men veel te weinig tijd had om alles uit te proberen. Vorig jaar waren er namelijk nogal wat klachten. Het ijs was door de vele mineralen in het water te zacht. Er is toen een wateronthar- dingsapparaat aangeschaft en dat heeft geweldig goed geholpen. Toen die Fransen echter zagen dat zij in Deventer ook niet in enkele dagen alles konden leren, hebben ze mij gevraagd naar Grenoble te komen om de technische leiding in handen te nemen. Erg leuk natuurlijk, maar ik heb me eerst wel even goed laten voorlichten over de situatie ter plaatse, want als het straks niet goed is ligt het aan mij en kan ik de schuldt niet meer op de machines of zo schuiven. Maar ik moet zeggen, het is geweldig. Die machinekamer is tweemaal zo groot als in Deventer". Kick Bergström Is een gloedvol verteller. „De baan is vrijwel iden tiek aan die in Heerenveen. De bui zen liggen in beton. Het is alleen zaak niet te hard te koelen. Het ijs wordt dan namelijk vuil. Door de vele industrie hier zit er veel stof in de lucht. Zodra de machines hard werken, wordt er teveel lucht aange trokken en daarmee het vuil. De toplaag van de baan moet zo dicht mogelijk bij het nul-punt blij ven. En dat doen we dan ook. Het ijs is nu best en straks tijdens de wedstrijden nog beter", aldus Bergström junior die er overigens niet kapot van is dat hij zo onver wacht de grote wedstrijden kan vol gen. „Daarvoor ben ik te weinig sportman. Ik ben hier echt voor het vak. Het belangrijkste is dat ik zorg voor een goede coördinatie tussen de Zwitserse machinisten en de Franse baan-technici. Dat ging aanvankelijk niet zo best, maar nu veel beter". WEDSTRIJDOVAAL Over het wedstrijdovaal als zoda nig is Kïck Bergtröm minder te spre ken. „De bochten zijn wat te kort en ik voorzie nogal wat valpartijen op de sprintnummers. Daarom zal er nog wat aan de bochten moeten wor den gedaan, want daar staan nu hou ten schotten. Hoewel dat in feite mijn taak niet is, heb ik de Fransen gewaarschuwd dat er stro moet ko men, want als iemand tegen die hou ten wand terecht komt is hij niet jarig...." Minder pessimistisch over de kor te bochten is oud-wereldkampioen Henk van der Grift, die als delega tie-lid in Grenoble is. „De bochten zijn 33 tot 35 meter en dat is heel goed te doen. Het ijs ziet er ook prima uit, zodat ik uitstekende tijden verwacht" aldus de man die zich vier jaar geleden kort voor de Olym pische spelen uit de Nederlandse ploeg terugtrok. dien zijn Lidia en ik er op gebrand ons te revancheren". Q Verontwaardigd Of Skoblikova dan alle afstanden gaat winnen, vraag ik. In haar blauw trainingspak en "met een witte ijsmuts op het hoofd, kijkt Russische mij verontwaardigd aan. „Zoiets presteer je slechts éénmaal in je leven. Innsbruck is intussen vier jaar geleden". En hoewel je aan prognoses zo kort voor de start van de wedstrijden weinig waarde moet toekennen, te ken ik nog deze voorspelling op uit de mond van de kleine, maar par mantige Kaouniste: „Drie eerste plaatsen voor de Russinnen op de 500 meter, winst voor Kaouniste of Ego- rova op de 1000 meter, goud voor Skoblikova op de 1500 meter en ja, de 3000 meter is onbetwist voor Hol land..." Niemand Natuurlijk is er niemand die met een in een zo'n grootse revanche van de Russische meisjes gelooft. Stellig ook niet de Rotterdammer Piet Zwanenburg, de coach van de Nederlandse meisjes. „Inderdaad", vertelt hij, „hebben enkele Russinnen het in Davos bijzonder knap gedaan. Vooral op de sprint. Maar voor de 1500 en 3000 meter ben ik helemaal niet bang en ook op de 1000 meter zijn we bepaald niet kansloos. Alleen de 500 meter zal inderdaad stellig door een Russin worden ge wonnen. Egorova en Titova deden het in Zwitserland geweldig. Maar elk tornooi is weer anders en aange zien onze meisjes in een puike vorm steken, verwacht ik heel goede resul taten. Maar meer zeg ik vast niet. Van mij geen prognoses over de eerste drie plaatsen. Nog enkele da gen en we weten het..." Ook dokter Lap, conditietrainer Ben Holleboom en Masseur Cor Ne- derveen laten alleen maar opti mistische geluiden horen. Alle drie zijn zij dinsdagmorgen rechtstreeks vanuit Rotterdam naar Grenoble ge komen. Op het wat stroeve ijs draaien Stien Kaiser, Carry Geijsen, Ans Schut, Elly v.d. Brom en Willy Burg- meijer intussen hun rondjes. Vooral Willy Burgmeijer is de laatste dagen uitstekend naar voren gekomen. Be halve de sprint kan zij ook een ster- Door sportredacteur Meindert Leerling Franco Nones in actie. GRENOBLE De 27-jarige Itali aan Franco Nones heeft de eerste gouden tnedaille van de tiende Olym pische winterspelen gewonnen. De Italiaanse douaneofficier werd win naar van de 30 km cross country. De zilveren medaille was voor de Noor Odd Martinsen, het brons ging naar Eero Maentyranta (Finland). GRENOBLE (ANP) Peggy Fle ming, de Amerikaanse wereldkam pioene kunstrijden en in Grenoble favoriete voor de gouden medaille, heeft woensdagmorgen al een flinke voorsprong genomen. Na twee van de vijf verplichte figuren staat de Ame rikaanse op een totaal van 373,4 pun ten. De stand luidt: 1. Peggy Fleming (VS) 373,4 pnt, 2. Gabriële Seyffert (O-Dld) 343,0, 3 Beatrix Schuba (Oostenrijk) 340,7, 4. Abertina Noyes (VS) 332,5, 5. Hana Maskova (Tsj-Sl) 329,4, 6. Sally Ann Stapleford (GB) 317,3. AMSTERDAM Voor de eredi visie van de Nederlandse volleybal competitie werd woensdag een wedstrijd gespeeld tussen US en ORAWI. ORAWI won deze ontmoe ting met 3—0. De setstanden waren 5—15, 9—15, 10—15. DAVOS Als een volleerd guerrilla-strijder heeft Kees Ver kerk de propaganda-actie ten bate van het eigen succes en tot vermorzeling van het moraal van de tegenstander opgevoerd. Na de glansrijk gewonnen schermut selingen met de Noren in het be gin van deze week vond de we reldkampioen uit Puttershoek de tijd gekomen voor een ver bluffende stunt: een tijd van 40.8 op de 500 meter, bijna één secon de sneller dan hij ooit was ge weest. Nederlands topsprinter Frits Bart ling kon wegens een maandag opge lopen blessure niet op „zijn" afstand starten. Deze tegenslag kan voor de Amsterdammer betekenen dat hij niet aan de Olympische strijd zal deelnemen. Ook de andere Nederlanders kwa men op' het hypersnelle ijs van Davos tot goede prestaties. Ard Schenk knabbelde weer 0.1 sec. van zijn persoonlijk record op en finishte op 40.5 sec. Jan Bols evenaarde zijn beste tijd op deze afstand met 41.3 sec. en de 41.7 sec. van Peter Nottet was eveneens van redelijke kwaliteit Voor de grootste verrassing op deze zonnige dag zorgde de Russische Amstel Gold Race AMCTERDAM De Amstel Gold Race voor beroepsrenners wordt dit jaar op vrijdag 19 april gehouden. De start van deze wedstrijd over 243 km vindt plaats in Helmond en de finish in EIsloo. De race die dit jaar voor de derde maal wordt gereden telt mee voor de Coupe du Monde voor merkenploe gen. Er zullen ruim 120 renners uit binnen- en buitenland aan de starl verschijnen. Vorig jaar won de Ne derlander Arie den Hertog de rit. PARIJS Een eerste vereiste voor een internationale regeling van de toestand in het Nabije Oosten is dat elk nadeel voor de Arabieren daarin wordt uitgesloten, zo heeft generaal De Gaulle gisteren gezegd tijdens een toespraak aan een diner ter ere van het bezoek van het Iraakse staatshoofd, generaal Aref. De Gaulle gaf opnieuw een uiteen zetting van zijn vredesplan, dat uit vijf punten bestaat: militaire en bestuurlijke ontruiming van de be zette gebieden, toezicht van de VN op een nauwkeurig gedefinieerde grens en op de veiligheid van die grens, herstel van vreedzame en normale betrekkingen tussen Israël en de buurlanden, repatriëring van de vluchtelingen, en erkenning van vrije scheepvaart voor iedereen en over al. CHICAGO Een rechtbank in Chicago heeft gisteren een zakenman tot twintig jaar gevangenisstraf ver oordeeld omdat zij hem schuldig achtte aan een poging om een vlieg tuig met 82 mensen aan boord te laten verongelukken. De 37-jarige man verborg vorig jaar november een bom met een au tomatische ontsteking in de koffer van zijn vrouw, toen zij een tocht met een straaltoestel maakte. De helse machine ontplofte gedeeltelijk en veroorzaakte geringe schade aan het vliegtuig. De echtgenoot had een verzekering op het leven van zijn vrouw gesloten voor een bedrag van 420.000 gulden en een jury van zeven mannen en vijf vrouwen was er na een proces van zes dagen van overtuigd dat het hem om deze verzekeringspenningen te doen was geweest. De echtgenote deelde die mening blijkbaar niet. Toen het vonnis werd uitgesproken riep ze uit „neen, mijn man is onschuldig." GRENOBLE Stien Kaiser vond het allemaal maar niks. Nauwelijks had de Delftse een voet op de Olympische ijsbaan in het Paul Mistral-park gezet of tientallen verslaggevers en fotografen maakten het haar moeilijk de schaatsen aan te trekken. „Of ze even wilde glimlachen", vroeg een fotograaf. „Stien, kijk even langs je schaats", riep een an der. Onverstoorbaar ging de wereldkam pioene door. „Jullie kunnen me wat. Zulke plaatjes had je vorig najaar al in Amsterdam kunnen maken. Ik ga nu schaatsen." En dat deed ze dan ook, daarbij alleen van tijd tot tijd lettend op wat kleine aanwijzingen van coach Zwanenburg. Toen een van de Hollandse foto grafen plotseling de filmster Audrey Hepburn als toeschouwster ontdekte bij de training van het kunstrijden, wilde hij een prentje schieten met Audrey en de Nederlandse rijdsters Maar hoe Chef d'equipe Quarles van Ufford ook naar Stien Kaiser riep om even uit de baan te komen en te poseren, de Delftse ging on verstoord haar gang. Aan Audrey Hepburn had ze maling. Voor haar was alleen het vastgestelde oe fenschema van belang sprinter Grishin die in Grenoble voor de vierde maal op Olympisch ijs zal staan. Hij benaderde met een tijd van 39.7 de Duitse winnaar Erhard Keiler tot op slechts 0.1 sec. Alleen. De drieduizend meter lokte slechts elf rijders naar de startlijn. Een man moest dus alleen rijden en het was Kees Verkerk die dit lot trof. De Zuidhollander trok zich van dit on- fortuin echter niets aan en kwam uit op een tijd van 4.25.8 sec. Alleen Guttormsen was sneller met 4.24.0 sec. Maier moest genoegen nemen met een vierde plaats (4.28.4) achter.... Pe ter Nottet („ik weet nu zeker dat ik in Grenoble mag starten en dan rij je veel vrijer") die met een keurige 4.26.1 verraste. Ard Schenk, de we reldrecordhouder forceerde zich niet en werd zesde in 4.33.1 sec. De uitsla gen luiden: Uitslaqen 3000 meter: 1. Guttormsen (Noorwegen) 4.24.0, 2. Verkerk (Nederland) 4.2S.8, 3. Not tet (Nederland) 4.28.1. 4. Maler (Noorwegen) 4.28.4. 5. Thomassen (Noorwegen) 4.29.9. 6. Schenk (Nederland) 4.33.1, 7. Traub (W.Dld) 4.34.5. 8. Nllsson (Zweden) 4.35.2. 9. Erlksen (Noorwegen) 4.36.1. 10. Johansson (Zweden) 4.37.6. 11. Groenvold (Noorwegen) 4.43.3. 500 meter: Keiler (West-Dultsland) 39.6. 2. Grlshln (Rusl) 39 7, 3. Goeljajew (Rusl). Groenvold (Noorw) en Lepeskln (Rusl) 39.8, 6. Herjaune (Noorw) en Hedlund (Zw) 39 9. 8. Llnd (Noorw) en Tveter (Noorw) 40.0. 10. Thomassen (Noorw) 40.2 EN Erlksen 40.2, 12. Fomess (Noorw) 40.4, 13. Schenk 40.5, 14 Boerjes (Zw) 40.6, 15. Hoefl (W.Dld) 40.7, 16. Stlansen (Noorw) en Verkerk (Ned) 40.8, 22. Bols (Ned) 41.3, 24. Nottet (Ned) 41.7. Geheime tekeningen van een oor logsschip in aanbouw zijn maandag nacht gestolen uit een bedrijf in Tu rijn, dat gespecialiseerd is in brand beveiliging. Dit meldt het Romeinse blad II Messaggero. De onderneming zou voor de NAVO werken- Dames op dreef ROTTERDAM Het Nederlandse dames volleybalteam heeft woens dagavond in de gloednieuwe sport hal „De Enk" in Rotterdam voor een daverende verrassing gezorgd door een sterk Braziliaans selectlcteam, uitkomend onder de naam „All Stars" met ondubbelzinnige cijfers (15—9, 154, 15—10) te verslaan. Vooropgesteld moet echter worden, zonder afbreuk te willen doen aan het voortreffelijke Nederlandse spel, dat de dames zich nauwelijks be hoefden in te spannen om dit team naar een regelmatige nederlaag t« spelen. Het is bijna onvoorstelbaar dat da Braziliaanse meisjes zich hebben ge plaatst voor het Olympisch tornooi in Mexico. Alleen in de beginfase le ken de Nederlandse meisjes het moeilijk te zullen krijgen. Zij zagen echter al spoedig in dat van deze tegenstander geen gevaar was te duchten en vooral dankzij vlammen de smashes van Hilda BlankenVan afgesloten. In de tweede set op 159 afgesloten. Inde tweede set was de Nederlandse overmacht zo mogelijk nog groter: 154. Wat de Braziliaan se meisjes in de laatste set ook pro beerden, zij bleven eenvoudig ver ten achter bij het Nederlandse team: 15—10. Het was jammer dat zjj zich na af loop van het nog geen uur ln be slag nemende duel slechte verlie zers toonden. Coach Camelro Mendonca, die tijdens de wedstrijd voortdurend tot de orde moest wor den geroepen, meende zelfs dat de nederlaag van zijn team op reke ning van arbiter Moerman, die nota bene uitstekend leidde, moest wor den geschreven. De tolk en bonds- penningmeester Spruyt wisten ten slotte de gemoederen te bedaren. Naast Hilda van Gulik en Marijke Bruggeman zag bondscoach Johan van der Haar ook andere lichtpun ten in de Nederlandse ploeg. „Ja, ook de jongere meisjes hebben goed gespeeld. Vooral zou ik Aukje de Vries die haar eerste internationale wedstrijd speelde, willen noemen. Viktor Kortsnoi in actie tijdens de schaak-simultaanseance in het Rijnhotel in Rotterdam. ROTTERDAM Opnieuw hebben de Russische grootmeesters Tal en Kortsnoi bewezen hun mannetje te staan in de simultaan-seance. Tegen de bijna voltallige Rotterdamse scha'akelite scoorden de grootmeesters gisteravond in het kader van de Vroom en Dreesmanntoernee, hoge percentages. Ook grootmeester Don- ner, Nederlands kampioen Ree en de bekende schaakjournalist Withuis lieten zich niet onbetuigd. Na een openingswoord van RSB- voorzitter J. C. Hoefnagel toog het gezelschap schaakmeesters gister avond om kwart voor acht in het Rijnhotel aan het werk om de 180 „man sterk" opgekomen schaakmeute aan de zegekar te binden. In een hoog tempo (Ree!!) ging het langs de bor den en al spoedig kwamen de eerste resultaten binnen. Tal en Kortsnoi hadden de zwaarste tegenstand tegen spelers als Van Baarle, Böhm, mr. Mulder, Roozenbeek, Van Son, Lee mans, Van Geffen enz. Bij Tal had dit tot gevolg dat het tempo in het middenspel aanzienlijk zakte. Ree was het eerst klaar en scoorde 97"/o. De Nederlandse kam pioen verloor slechts één partij van de 35! (Lekkerkerker). Enkele secon den daarna had ook Withuis z'n rondjes beëindigd met een 90 °/o score. Twee verloren (Florenstein en Baan) partijen en drie remises. Donner, die maar liefst 40 borden voor z'n rekening had genomen, was de volgende met 86 #/o. Tweemaal ver loor de Nederlandse grootmeester (Dekker en Abee) en zeven maal stond hij remise toe. GLASGOW Het Engelse voetbal elftal van spelers tot 23 jaar heeft woensdagavond in Glasgow met 21 van de Schotse jeugd gewonnen. Ruim 14.000 toeschouwers zagen debutant Rod ney Marsh het winnende doelpunt sco ren Het andere Engelse doelpunt kwam van de voet van Martin Chivers. Harry Hood zorgde voor de enige Schotse treffer. LONDEN Leeds United behaalde woensdagavond op eigen terrein een overwinning met 3—2 in de tweede halve finalewedstrijd voor het tornooi om de Engelse leagueclub 'niet te ver warren met de FA Cup) tegen de tweede divisieclub Derby County. Leeds ontmoet op 2 maart in de eindwedstrijd op Wembley (dat reeds is uitverkocht) het Londense Arsenal. Hoogoventornooiwinnaar Kortsnoi moest na veertien ronden in het eer ste verlies berusten. RSB-kampioen John van Baarle had de Russischo grootmeester toen al fraai tot op geven gedwongen. Ook jeugdkam pioen Böhm en Van Wijgerden wis ten later op de avond hetzelfde resul taat te behalen. Met nog twee remises leverde dat een score op van 88#/o. Tal had het duidelijk het zwaarst. Vermoedelijk raakt de Ru3 vermoeid aan het eind van z'n Nederlandse toemee. Tal was dan ook een uur later klaar dan de rest van het ge zelschap simultaanspelers. Van Son en Roozenbeek wisten de ex-wereld kampioen op de knieën te krijgen. Met nog zes remises was Tal altijd nog goed voor 86 NEW YORK Gisteren op de zesde dag van de vuilnisstaking in New York lag al ongeveer 60.000 ton afval opgestapeld op trottoirs, in ste gen en trappenhuizen. De slaking duurt nog voort De leider van de stakende vuilnismannen, John Delu- ry, is gisteren voor vijftien dagen de gevangenis in gegaan, omdat hij een rechterlijk bevel om het werk te la ten hervatten naast zich neer had gelegd. De Newyorkse vuilnismannen zijn in staking gegaen om kracht bij te zetten aan hun looneisen. ATHENE De Amerikaanse tor pedojager Bache, die dinsdag bij het Griekse eiland Rhodos aan de grond liep, verkeert in tegenstelling tot be richten van Griekse kant niet in zin kende toestand, zo is van officiële Amerikaanse zijde vernomen. Een deel van de bemanning heeft het schip verlaten, maar de kapitein en 25 man 'jn nog aan boord. Er zijn geen persoonlijke ongelukken voor gevallen. j

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 9