Geboorteregeling middel om 1 catastrofe te voorkomen Schoolhoofd Tjalkens staat elke dag voor lege klas Politie werkt aan opheldering van reeks inbraken Stokkermans opent aan de Rooseveltstraat Prof. Muntendam over het recht op leven oenen ónderen net dood jedreivd Onverkwikkelijke affaire in Voorschoten Spijt Ouders houden kinderen thuis Geen toename werkloosheid Laatste snertmiddag voor mevrouw Bruins Slot Nieuw Leven (50) hield receptie lEUWe LEIDSE COURANT DONDERDAG 8 FEBRUARI 1968 9 o LEIDEN Als de geboortebeper- ng in de ontwikkelingslanden niet eds nu met kracht wordt aangevat I als niet nu reeds voldoende jedselimport plaats heeft, zullen zij jn agrarische revolutie met vol lende eigen voedselproduktie niet lieven. Aldus rector magnificus of. dr. P. Muntendam in zijn ora- op de 393ste dies natalis der •idsc universiteit, getiteld: Het we- Idbevolkingsvraagstuk en de rech- p van de mens. hi de verklaring van de rechten in de mens is sprake van het recht I leven en het recht op een levens- kndaard hoog genoeg voor het be- aren van gezondheid en welzijn, aar in uitgebreide gebieden van de freld bestaan zulke schrijnende so- lle misstanden, dat daar van een pht op leven nauwelijks kan wor- PROF. MUNTENDAM plichten In gesproken, aangezien de bedrei- g met de hongerdood, vooral door mitondervoeding van kinderen, een uele toestand is. let name de snelle wereldbevol- gsgroei heeft deze hongersnood Ier tweederden van de wereldbe lang veroorzaakt, terwijl deze lei vooral is te wijten aan de snel- daling van de sterftecijfers, onder door de malariabestrijding, arbij de geboortecfjfers in grote en van de wereld vrijwel niet ge lid zijn en in ieder geval het ge- irteoverschot blijft stijgen, kan het gebeuren dat honderd- izenden jaren nodig waren om aarde met drieëneenhalf miljard toners te bevolken, terwijl voor verdubbeling van dit aantal chts veertig jaar nodig is. (lijft deze groei zich ongewijzigd :etten, dan komt men in de ko lde eeuwen tot een zodanige om- g van de wereldbevolking, dat de ag, of men deze nog kan voeden, relevant meer is, omdat er een- dig geen ruimte meer is deze ïsenmassa op aarde de mogelijk- tot leven te bieden. Ernstig aarom ging prof. Muntendam niet verder in op de toekomst, kan immers toch niet voorspel- of er niet een grote bevol- jsvernietiging zal komen, erger de influenzaepidemie van 1918, het verlies van vijfentwintig joen mensenlevens na enkele maanden reeds was gecompenseerd door de bevolkingsaanwas. De toestand van heden is echter ernstig genoeg: nu wordt reeds door twee miljard mensen honger gele den. Tien jaar geleden werd tijdens het Derde Wereld-Voedingson derzoek vastgesteld, dat de toestand zorgwekkend was. Sindsdien heeft zich tot op het huidige ogenblik de toestand verder in ongunstige zin ontwikkeld. De rantsoenen per hoofd van de bevolking dalen in die delen van de wereld, waar de bevolkings groei en de armoede het grootst zijn. De kloof tussen arm en rijk in de wereld wordt groter en gro ter. de verschillen in omvang en kwaliteit van de voeding nemen toe ten nadele van de ontwikke lingsgebieden. Zullen met name de voedseltechnologen en de chemici de eiwitondervoeding van miljoe nen kinderen kunnen bestrijden ten einde hen van de hongerdood te redden? Prof. Muntendam ging uitvoerig in op de mondiale geboorteregeling en stelde, dat de population plan ning niet in de eerste plaats een medisch-biologisch probleem, maar vooral een onderwerp van cul tuur-antropologische en godsdienst sociologische aard is. Aan de hand van voorbeelden, met name uit In dia, wees hij erop, hoe moeizaam het werk van de geboorteregeling is, als men door ongeletterdheid en gebrek aan communicatiemedia in de toe passing van de Westerse voorlich tingsmethodiek wordt belemmerd, vooral indien godsdienst en le vensgewoonten de geboortebeper king in beginsel afwijzen. Teleurstellingen Ook medisch zijn er nog te leurstellingen, zodat de huidige resultaten nog geen aanleiding kun nen geven tot groot optimisme. Ook op dit gebied zal het wetenschappe lijk onderzoek, zowel op het gebied van de maatschappij- en gedragswe tenschappen als op dat van de ge neeskunde, nog belangrijke bijdra gen moeten leveren. Met instemming maakte prof. Muntendam er melding van, dat de Nederlandse regering in de bijstand aan sommige ontwikkelingslanden ook aan de geboorteregeling aan dacht heeft geschonken. Het bevolkingsvraagstuk, aldus Gunnar Myrdal, is van niet minder belang voor de instandhouding der democratie dan oorlog en vrede. Daarom heeft prof. Muntendam de TER AAR Voor de klaver- jaswedstrijd in de kantine van de voetbalvereniging Altior was weer flinke belangstelling. Uitslag: G. Ot to 7634 punten; J. Veerman 7301 punten; Jos van Kessel 7050 punten; Jan Touw 6999 punten; W. Fransen 6918 punten; S. Splinter 6864' punten; A. Janmaat 6783 punten; L. v. d. Laan 6682 punten; B. Ubink 6669 punten; P. Borst 6591 punten; P. Ba der 6410 punten; R. Pieterse 6306 punten. Volgende wedstrijd op woensdag 14 februari. dies van de universiteit aangegrepen om het in het begin van het Interna tionale Jaar van de Rechten van de Mens aan de Leidse civitas academi ca duidelijk te maken, dat rechten ook plichten veronderstellen. En dat met name de universi teit zich dit jaar heeft af te vra gen, op welke wijze zij haar bij dragen kan leveren om de jonge ren te vormen tot leden van een werelddemocratie, die waar kan maken datgene, waarmee de préambule der Universele Ver klaring begint, namelijk het erkennen van de inherente waar digheid en de gelijke en onver vreemdbare rechten van alle le den van de mensengemeenschap als grondslag voor vrijheid, ge rechtigheid en vrede in de wereld. (Van een onxer verslaggevers) VOORSCHOTEN De Voorschoter schoolaffaire, waarover wij gisteren schreven, is even triest als lach wekkend. Triest, omdat het schoolhoofd J. Tjalkens (36) huiten zijn schuld slachtoffer is geworden van een vreemde en onverkwikkelijk aandoende samenloop van omstandigheden. Lachwekkend, omdat de heer Tjal kens nu iedere ochtend en middag op de gewone tijd naar de Wethouder Schramaschool aan de Molenlaan gaat, hoetvel die school sinds 1 februari niet één leerling teltDe onderwijzeres van déze school is naar een ande re school gedetacheerd. Tussen de lege banken hadden wij vanmorgen een gesprek met het „zwarte schaap" van Voorschoten. Samengevat komt de ingewikkelde affaire op het volgende neer: Een twaalftal ouders van leer lingen der Adegeestschool (een 167 leerlingen tellende openbare school in een ,,elitewijk") kreeg het bij B. en W. en daarna ook bij de gemeen teraad gedaan, dat. de heer Tjalkens, sinds 3% jaar hoofd van de Ade geestschool, werd overgeplaatst naar de Wethouder Schramaschool, ter wijl het hoofd van laatstgenoemde school, de heer J .de Visser, hoofd werd van de Adegeestschool. De heer Tjalkens ging niet in be roep tegen deze beslissing omdat hem was verzekerd, dat deze louter en alleen in het belang van de rust op de betrokken school was geno men en dat de eventuele schuld vraag buiten geding was gebleven. Daar heeft hij nu spijt van: liever had hij, gezien de verdere ontwikke ling, de „schuldvraag" tot op de bo dem zien uitgezocht door de onder- wijsinspecteur en B. en W. LEIDEN De burgemeester van Leiden, mr. G. C. van der Willigen, zal zaterdag het nieuwe fabrieksge bouw van de N.V. Chroomindustrie Stokkermans aan de Rooseveltstraat openen. De verhuizing uit de bin nenstad kwam in drie fasen tot stand. In 1960 werd de eerste fase gerealiseerd. Het verzinken, cad- meren en hardverchromen werd overgebracht naar dat gedeelte van het nieuwe gebouw dat nu de admi nistratie huisvest. In 1963 werd ook het verchromen van groot serie werk naar de Rooseveltstraat over gebracht. In 1967 volgde het gehele galvanische gedeelte. Alleen de lak- spuitinricliting blijft voorlopig in het oude pand aan de Van der Werfstraat. De heer N. S. Stokkermans, de huidige directeur, naar wie het be drijf is genoemd, begon samen met zijn broer, de heer P. J. Stokker mans voor zichzelf in een schuurtje in de Os- en Paardelaan met be trekkelijk eenvoudige werkzaam heden als slijpen en vernikkelen. Hij had hiermee zoveel succes, dat in 1928 naar een andere behuizing moest worden omgezien. De schuur was te klein geworden voor het inmiddels tot 6 man aangegroeide personeelsbestand. In 1932 kon na een nieuwe verhuizing van het voortdurend expanderende bedrijf worden begonnen met verchromen. De heer Stokkermans behoorde tot de eersten in ons land die zich hier mee bezighielden. In 1935 beschikte hij weer over een nieuwe behuizing. Het personeel werd geleidelijk uit gebreid van 12 tot 40 a 50 man. Nu bedraagt het ongeveer 90 man. Want wat was het gevolg: in spoedberaad besloten de ouders van de tot 1 februari 40 leerlingen tel lende Wethouder Schramaschool hun kind elders op schooi te doen, wat ook gebeurde. Reden: de ouders wisten, dat deze school op 1 septem ber van dit jaar wordt overgeplaatst naar de nieuwe wijk Noord-Hofland zodat zij dan toch hup kinderen naar een andere school hadden voe ten sturen. Zij vreesden nu echysr, dat vóór die tijd de Wethouder Schramaschool nog eens een nieuw hoofd zal krijgen omdat de heer Tjalkens, de hele affaire beu, heeft laten weten, dat hij aan het sollici teren is. Sollicitaties En dus staat de heer Tjalkens nu iedere dag in een sdhool met lege banken. Hij doodt de tijd met het sorteren van leermiddelen ter voor bereiding van de verhuizing eind dit jaar naar Noord-Hofland. Intussen hoopt hij zelf die verhuizing niet meer mee te maken al is de toe komst wat dat betreft eng onzeker. Zijn sollicitatiekansen zijn nu im mers vrijwel nihil geworden. Wie neemt er nu een hoofd van een lege school? De heer Tjalkens blijft zich voor alsnog nauwkeurig aan de schooltij den houden omdat hij zichzelf niet in moeilijkheden wil brengen. Ieder schoolhoofd is immers overdag in zijn schoolPas als B. en W. hem schriftelijk machtigen tot nader or der thuis te blijven, bijn zijn vrouw en vierjarig zoontje, zal hij dat doen. Niet gestoomd „Naar mijn gevoel ben ik buiten mijn sohuld benadeeld", zegt de heer Tjalkens, die voordat hij naar Voor schoten kwam, ruim tien jaar waar nemend hoofd was van een school in Naaldwijk. B. en W. hebben ge zegd, dat deze overplaatsing geen straf betekende en dat de wethou der van onderwijs, de heer W. Iestra en onderwijsinspecteur L. Schipper niet aan mijn capaciteiten als hoofd twijfelden. Het was om de rust op de Adegeestschool terug te brengen, dwingen door de ouders van twaalf In feite heeft men zich laten leerlingen, die het niet eens waren met mijn methode van les geven aan 14 leerlingen van de zesde klas, de zgn. opleidingsklas. Het ging naar hun idee te langzaam; ik bereidde de leerlingen niet voor op het voor bereidend onderwijs zoals zij zelf indertijd voor het lyceum waren voorbereid. Er werd naar het oor deel van die ouders nie<t genoeg „ge stoomd". Als u echter met inspecteur Schip per en wethouder Iestra gaat pra ten, zult u horen, dat normale on derwijsinspecties hebben aange toond, dat er niets op mijn metho den valt aan te merken. Had ik ge weten, dat ik ten slotte in een lege school terecht zou komen, dan had ik mij niet bij de overplaatsing neergelegd en had ik een uitgebreid onderzoek verlangd. Zestig procent van de ouders van de Adegeestschool bleek op een be wogen vergadering achter mij te staan. Maar nog belangrijker blijf Geen voorrang verleend LEIDEN Op de hoek van de Churohill-laan en de Verdistraat werd gisteren een 16-jarige wiel- rijdster uit de Toscaninilaan, die geen voorrang verleende, door een auto aangereden. Zij werd 25 meter meegesleurd en liep een hersen schudding op en verwondingen aan het rechterbeen en een bovenarm. Er was ook materiële schade. Elke dag zit het Voorschotense schoolhoofd Tjalkens voor een lege klas, een bijzonder vreem de situatie, waarvan hij het slachtoffer dreigt te worden. Foto N. van der Horst ik vinden, dat de wethouder en de inspecteur niets op mij hadden aan te merken. Ik voel me nu een beetje verraden en u kunt wel begrijpen dat de laatste ontwikkeling er voor heeft gezorgd, dat de verhouding met B. en W. niet zo prettig is ge worden". Getuigen gevraagd LEIDEN Gisteren meldden wij een botsing op de Hoge Rijndijk tussen een scooter en een personen auto- De scooter werd bereden door een 59-jarige Leidenaar. De politie verzoekt getuigen zidh te melden bij de afdeling verkeer, bureau Zonne veldstraat, telefoon 5 maal 4. TIETJERK In het Friese dorp Tietjerk is gisteren zeventig procent van de leerlingen van de openbare school thuisgebleven. De ouders lieten hun kinderen niet naar school gaan uit protest tegen de miserabele toestand van de weg. De kinderen moeten viermaal langs deze smalle weg, waarvan het klinkerdek finaal kapot gereden is. naar school gaan. De ouders zijn bevreesd voor onge lukken omdat de auto's in de berm moeten gaan rijden bij het passeren. In december had het gemeentebe stuur al besloten de straatt te verbete ren maar wegens administratieve for maliteiten en weersomstandigheden zijn de werkzaamheden nog niet uitge voerd. Buitenlands bankpapier AMSTERDAM De advieskoersen voor buitenlands bankpapier geldend in Amsterdam op de volgende werkdag zijn heden onveranderd gebleven. DEN HAAG Het aantal werklozen bedroeg eind januari 114.200 tegen 104,550 eind december. Deze cijfers verschafte minister Roolvink vanmiddag in de Tweede Kamer. „Dit is helemaal in overeenstem ming met het normale seizoenverloop. De gunstige ontwikkeling van de werkloosheid, die zich al in november en december voordeed, is nu gestabili seerd", zei de minister, die vanmid dag door het Kamerlid Willems (soc.) werd geïnterpelleerd over de recente bedrijfssluitingen in Tilburg. Voor Noordbrabant zijn de werkloosheids cijfers 21.894 eind januari tegen 20.035 eind december. AMSTERDAM, 7-2 - Londen 8.69% —8.69%, New York 3.60%—3.60%, Mon treal 3.31 A—3.31 H. Parijs 73.2573.30, Brussel 7.26y4—7.26%. Frankfort 90.06 —90.11, Stockholm 69.92%—69.97%, Zü- rich 82.93%—82.98%, Milaan 57.72%— 57.77%. Kopenhagen 48.32%-48.37%. Oslo 50.46%—50.51 Wenen 13.93%— 13.94%, Lissabon 12.60%—12.62%. ALPHEN Dertig jaar in to taal, waarvan de laatste elf jaar in Alphen aan den Rijn en de overige jaren in Nijkerk, heeft de echtgenote van de burgemeester voor de bejaarden in deze gemeen ten als presidente van de plaatse lijke afd. van de Vereniging Vrou welijke Hulpverlening, met haar staf van medewerksters de jaar lijkse snertdaggeorganiseerd. Gisteren was het, in verband met de pensionering per 1 juli van haar man, voor haar de laatste maal, dat zij in de Opstandings zaal erwtensoep opschepte. Ook voor hen die geen „snert" mogen eten, was gezorgd. Zij kregen kip pensoep opgediend. De soep was klaargemaakt in de keuken van de Martha-Stichting. Na de maaltijd werd de middag doorgebracht met gezellige spelen, waarbij de bejaarden leuke prij zen konden bemachtigen. LSR: twee bladen i.p.v. LUB LEIDEN De Leidse Studenten Raad zal het consilium, de vergade ring van alle betrokkenen bij de Leidse universiteit, een aantal voor stellen doen met betrekking tot het Leids universiteitsblad. Zoals be kend zal het LUB in september op houden te verschijnen. De LSR stelt voor een opinieblad met daarnaast een mededelingenblad uit te geven. De LSR zal op het opi nieblad een collectief abonnement nemen. Dit opinieblad zal moeten worden uitgegeven door een stich ting en het mededelingenblad door de universiteit, die het ook zelf zal moeten bekostigen. Over de samen stelling van het stichtingsbestuur ia nog geen besluit genomen. LEIDEN Gisteravond heeft de muziekvereniging Nieuw Leven in Het Centrum aan de Hooigracht een receptie gehouden ter gelegenheid van haar gouden jubileum. Het is een zeer geanimeerde receptie ge worden. waarop vee] werd gespro ken, uiteraard met lof en waardering voor de prestaties van deze populai re Leidse arbeiders-muziekvereni ging. Een leuk moment was de serenade van het jeugdorkest De Burcht. Na mens de jubileumcommissie kreeg Nieuw Leven vier trommels, twee pauken en bekkens. Morgen wordt nog een bariton-saxofoon aangebo den. Een enthousiast lid schonk zelf een tamboerijn. Nieuw Leven is opgericht op 8 febr. 1918. Dat gebeurde in de voor malige bakkerij van Dc Vooruit aan de Duizenddcaadsteeg. De meeste le- den kwamen uit de vereniging Mor genrood. In die tijd moest men lid van de SDAP zijn om in Nieuw Le ven te komen. De vereniging speel de bij de 1-mei-optochten en socia listische demonstraties in Amster dam en Den Haag en trad ook vaak samen op met De Stem des Volks. Op het ogenblik is het muziekkorps met socialistisch meer. Diefstallen uit auto's LEIDEN Uit een auto in de Floreszstraat is een autoradio ont vreemd. Uit een auto in de Van der Duinstraat een herenpantalon, een nietjestang en ballpoints, uit een auto in de Sumatrastraat een auto radio en zonnebrillen en ten slotte uit een auto in de Antillenstraat nog een autoradio. LEIDEN In de nacht van 25 op 26 jan. werd aan de Haven een poging tot inbraak gedaau in een bedrijfspand aan de Haven. In verband hiermee konden een 27-jarige straatmaker, een 17-jarige los-werkman, een 17-jarige sloper, een 18-jarige opperman en een 20-jarige straatmaker worden aan gehouden. Bij het onderzoek, dat nog niet is afgesloten, kwam vast te staan, dat zij zich aan een aantal inbraken hebben schuldig gemaakt. In de nacht van 31 jan. op 1 febr. werd, zoals reeds gemeld, ingebroken in het gezond heidscentrum Noord. In verband daarmee is een 20-jarige loodgieter aange houden. Ook hij is bij een aantal inbraken betrokken geweest. Tegenover de politie is hij echter niet vlot in zijn mededelingen daarover. De politie zet het onderzoek voort

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 7