Vanden Boeynants: kabinet gaat met zuiver geweten Vrij Nederland zonder redactie ]i H HONGERIGE RATTEN VORMEN GEVAAR VOOR PARUZENAARS NA VAL LANG VEI BASIS KHE SANH ONDER VUUR GUYANA BEREID TE ONDERHANDELEN REGERING GESTRUIKELD OVER TAAL-BARRIÈRE KONING BOUDEWIJN BEGINT CONSULTATIES Waar is uw spaargeld veilig? Bij een grote, vertrouwde bank: Algemene Bank Nederland Algemene Bank Nederland St Weer normaal contact met bewind in Athene Zaak-Voortman niet beslist Regering werkt hard aan fonds Bezitsvorming 1 DONDERDAG 8 FEBRUARI 1968 4°/o - Spaarboekje Direct beschikbaar op vertoon 1 2.000,- per maand; één maand opzegging voor hogere bedragen 4°/o - Spaarrekening Direct beschikbaar 2.000,- per maand; één maand opzegging voor hogere bedragen 4%°/o - Spaardeposito Drie maanden opzegging V/i- Spaardeposito Zes maanden opzegging 5% - Spaardeposito Eén jaar opzegging 5%V. - Spaardeposito Achttien maanden vast 6% Spaardeposito Twee jaren vast U bent welkom bij de AMSTERDAM Zeven van de k acht leden tellende redactie van het j weekblad Vrij Nederland hebben j gisteravond hun ontslag aangeboden. Zij zijn het niet eens met de inhoud van een artikel van hun hoofdredac- I teur, de heer P. M. Smedts. Dit artikel, dat de kop draagt „Ver- Scheiding TN DE historie was de taal vaak een barrière voor beter begrip tus sen de volken. In België verdeelt de taal het volk zélf. De gevoelens die men elkaar daar toedraagt, als het zelfbewustzijn van èf Walen of Vla mingen in het geding komt, zijn soms dezelfde als was een muur dwars door België gebouwd. Er bestond een afspraak in het coa litiekabinet om de taalkwestie in het hoger onderwijs deze regeerperiode te laten rusten. De regering stelde nu voor, de Franstalige afdeling van de Leuvense universiteit uit te breiden. Uit een oogpunt van ontwikkeling begrijpelijk; op dit moment onver standig. De gevoelens laaiden weer zó hoog op, dat de aftredende minister-pre sident terecht constateerde, dat na tionale belangen niet tellen waar de taal de gevoelens scheidt. Wie de Vlamingen van onverant woord drijven beschuldigt bedenke, dat de strijd voor gelijkberechtiging vaak ontgoocheling en teleurstelling bracht. Het bestaande wantrouwen is niet van vandaag of gisteren. Daar komt bij dat, waar sommige Vlamingen wel eens een gooi doen naar autonomie, Walen zich in de geest verbonden voelen met Frank rijk; zich zelfs Fransen voelen. Dit zal niet het laatste kabinet zijn dat op de taal valt. De gedachten gaan soms naar een federatie als op lossing van het probleem. In wrange tegenstelling daarmee staat het stre- j ven, in Europa, waar de verscheiden-1 heid nog groter is, tot meer eenheid j te komen. Als het nationaal ai niet kan, moe ten we dan internationaal wel illu sies koesteren? Ondanks de doemi van mislukken past op deze vraag' toch een volmondig ja. We zullen het samen moeten doen,, willen we ons in de toekomst hand haven. Dat geldt ook voor België. I ontschuldiging aan Het Parool", is een reactie op het protest van Het Parool tegen een in Vrij Nederland verschenen bericht. De heer J. van Tijn schreef hierin dat de Parool-leiding zich niet fair zou hebben gedragen bij de ontslag verlening van haar medewerkster Wim Hora Adema. Drs. W. van Norden, directeur van Het Parool en tevens commissaris van Vrij Nederland, had een klacht bij de Raad voor de journalistiek aangekondigd. De heer Van Tijn vindt dat in het hoofdredactionele artikel VN door de knieën gaat nog voor de zaak voor de Raad is uitgevochten. De redactiele den zijn overtuigd bij een behande ling van de klacht, zeer sterk te zul len staan. „Het feit dat de heer Smedts nu openlijk zijn verontschuldigingen aanbiedt, maakt samenwerking tus sen redactie en hoofdredactie verder onmogelijk," aldus de heer Van Tijn. De redacteuren die hun ontslag hebben ingediend, zijn de heren Van Amerongen, Van den Berg, Cornelis- sen, Ferdinandusse, Phaff, Rogier en Van Tijn. De achtste redacteur, die pas sinds de vorige maand bij VN werkt, heeft zich mede op aanraden van zijn collega's afzijdig gehouden. Dit is de 15-jarige Jacob Freerk Drost uit Zaandam, die al enige tijd vermist wordt. Signalement lang ca. 1.80 meter, donkerblond haar, slank postuur, gekleed in blauwe spijkerbroek, donkerrood overhemd, groen-witte sjaal, ver moedelijk groene trui, donkere overjas en bruine suède schoenen. Wie iets over hem mocht weten, kan dat melden bij de plaatselijke politie of bij de politie in Zaan dam (02980-66666). BRUSSEL Het smeulende vuur van de taalstrijd in België is gisteren weer opgelaaid en heeft de val van de regering-Vanden Boeynants veroorzaakt. Koning Boudewfjn heeft het ontslag van de regering aanvaard en is onmiddellijk begonnen aan de gebruikelijke consultaties. De oppositiepartijen hebben aangekondigd het op nieuwe verkiezingen te zullen aansturen. De voorzitter van de Christelijke Volkspartij heeft gezegd dat België wellicht een lange crisisperiode te gemoet gaat. Hij ziet nog niet direct heil in vervroegde verkiezingen. Ontbinding van het parlement zou de problemen niet oplossen. Premier Vanden Boeynants maakte gistermiddag om kwart over twee in het parlement het aftreden van de regering bekend, nadat acht Vlaamse ministers van de Christelijke (Volkspartij (CVP) op een bewogen kabinetsvergadering hun ontslag hadden ingediend. Zij deden dit omdat de meerder heid weigerde in te stemmen met hun eis dat de regering zich zou uitspreken voor overplaatsing van de Franstalige afdeling der Leuvense universiteit naar Wallonië. Premier Vanden Boeynants zei dat hij onder deze omstandigheden niet aan deze Vlaamse eis had kunnen voldoen. De regeringspartijen hadden twee jaar geleden bij de informatie zich zelf een taaibestand opgelegd voor de duur van de huidige parlementaire periode en moesten zich daaraan houden. Niet de laatste keer Bitter merkte hij op idat in België nog steeds te veel Vlamingen en Wa len alle gevoel voor verhoudingen dreigen te verliezen als taalkwesties aan de orde komen. Overplaatsing van Leuven-Frans was immers niet alleen een kwestie van taalstrijd, doch ook van geld. Wie echter met die realiteit rekening wilde houden, liep het gevaar voor zwakkeling of verrader te worden uitgemaakt. Hij voegde hieraan toe, dat het niet de eerste keer was <3at een Belgische regering valt over een taalkwestie, en hij meende, dat het ook niet de laatste keer zou zjin. De scheidende premier stelde vast, dat de aftredende regering haar val betreurt, doch met een zuiver gewe ten heengaat. tie zei: wij moeten het probleem niet onderschatten. maar ook niet overschatten. Het kan zeker niet op gelost worden in de huidige gepassio neerde sfeer de verhitte gemoede ren zullen eerst wat tot bedaren moeten komen. De Waalse CVP-afgevaardigden hebben na een vergadering met de Franstalige kabinetsleden van hun partij, een verklaring uitgegeven, waarin de verantwoordelijkheid voor de crisis geheel voor rekening van de Vlaamse partijvleugel wordt gelaten. PARIJS Twee Franse Nobel prijswinnaars, de professoren Lwoff en Jacques Monod, hebben gisteren geweigerd eredoctoraten in de medi cijnen van de universiteit van Ma drid te accepteren, omdat deze uni versiteit „onder politie-controle staat". „Met andere woorden", aldus professor Lwoff. „de universiteit bestaat voor ons niet". Ook twee andere Franse professo ren, wier namen niet zijn opgegeven, hebben onderscheidingen van dezelf de universiteit geweigerd. De Westfriese Flora opent volgende week dinsdag weer zijn deitren voor het publiek. Maar reeds gisteren kon onze foto graaf een snuifje lente bespeu ren in de grote veilinghal te Bovenkarspel. SAIGON De Noordvietna- mezen, die na een bloedige strijd van meer dan 24 uur het kamp Lang Vei veroverden, hebben vanmorgen de nabijgelegen Ame rikaanse basis Khe Sanh onder vuur genomen. Climax De val van de regering vormde de I climax van een felle Vlaamse actie, j die ruim drie weken geleden door studenten in Leuven werd begonnen. De directe aanleiding was de publi- katie van een plan voor de verdere ontwikkeling en uitbreiding van de Franse afdeling der katholieke uni versiteit, waaruit bleek dat men geen rekening had gehouden met de Vlaamse eis van een volledige over plaatsing van Leuven-Frans naar Wallonië. De regering stelde zich aanvanke lijk op het standpunt, dat de Bel gische bisschoppen als „inrichtende macht" van de katholieke universi teit zelf een oplossing voor dit neteli ge probleem moesten zoeken. Het episcopaat bleek het afgelopen week einde echter even verdeeld tussen Vlaams en Waals als de katholieke regeringspartij, en gaf dit in een ofi- ciële bekendmaking ook toe. Vanden Boeynants, die een com mentaar gaf op de nu ontstane situa- (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Overwogen wordt, zo deelde mr. Luns gis teren in de Tweede Kamer mee, om de Nederlandse en Belgische ambassadeurs in Griekenland te machtigen de normale diploma tieke contacten met het bewind in Athene te hervatten. Deze contacten waren destijds opge schort. Als nieuwe ambassa deurs zouden worden benoemd, kunnen weer problemen rijzen. Met deze opmerking bedoelde de minister kennelijk te zeggen dat in dat geval niet duidelijk is aan wie de geloofsbrieven moeten worden aange boden. Het Griekse staatshoofd ko- en bij zware of hardnekkige verkoudheid POTTER'S CATARRH PASTILLES Alleen bij apothekers en drogisten ning Konstantijn zit immers nog steeds als balling in Rome. Buitenlandse Zaken bereidt een no ta voor over de verdere ontwikkeling van de NAVO na 1969. Dit stuk zal in de loop van het vor.rjaar gereed zijn en dan bij de Kamer worden inge diend. DDR De regering, aldus mr. Luns, blijft erkenning van Oost-Duitsland afwij zen. Zij voelt ook niet voor contacten op consulair niveau, omdat dit zou neerkomen op volkenrechtelijke er kenning. De belangen van de 700 Nederlan ders in de DDR worden behartigd via een advocaat in Oost-Berlijn, die contact onderhoudt met de Neder landse consul-generaal in West-Ber- lijn. Het hijsen van de Oostduitse vlag en het spelen van het DDR-volkslied komt in Nederland weieens voor o.a. bij tewaterlatingen maar niet bij sportmanifestaties, omdat daar voor een NAVO-afspraak bestaat in verband met de~Berlijnse muur. Een PSP-motie-Van der Spek om Oost- Duitsland niet meer uit te slui ten van het gebruikelijk ceremonieel bij sportevenementen, wees de mi nister van de hand. Soeharto Minister Luns bevestigde de be richten, dat de waarnemend presi dent van Indonesië dit jaar waarschijnlijk geen bezoek, aan Ne derland zal brengen. Verder deelde hij mee, dat binnenkort een begin zal worden gemaakt met de aflossing van Nederlandse schulden aan Ne derlanders. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister Luns vindt, dat in de Nederlandse pers soms te ongenuanceerd wordt geschreven over het beleid van Suriname in het grensconflict met Guyana. „De regering in Paramaribo heeft wel enige reden zich te beklagen over de af en toe laatdunkende wijze waarop Nederlandse persorganen zich uitlaten over deze kwestie, die voor Suriname van groot belang is", zei de minister gisteravond bij de voortgezette begrotingsbehandeling van buitenlandse zaken in de Tweede Kamer. „Het zou de zaak dienen als de Nederlandse publieke opinie enige terughoudendheid in acht neemt". Van de regering van Guyana had mr. Luns dinsdag bericht ontvangen, dat ze weliswaar haar claim op het omstreden gebied handhaaft, maar bereid blijft onderhandelingen te be ginnen op een nader te bepalen tijdstip en plaats. De minister voegde eraan toe, dat ook toen Suriname nog niet autonoom was, Nederland het betrokken gebied als „'betwist" beschouwde. West-Irian Naar aanleiding van vragen van de heren Van Dis (s.g.) en Jongeling (GPV) verklaarde mr. Luns, dat de regering er a fortiori van uitgaat, dat het in 1962 gesloten zelfbeschik kingsakkoord voor West-Irian door alle betrokken partijen naar behoren zal worden uitgevoerd. De vooruitzichten voor het houden van de volksstemming in 1969 zijn thans verbeterd. „Op dit ogenblik zijn wij ervan overtuigd, dat de voorbereiding van het plebisciet de vereiste aandacht krijgt van zowel de Verenigde Naties als van de Indone sische regering". Met de heer Jongeling betreurde de minister recente voorvallen in voor- malig Nederlands Nieuw-Guinea. „Lang niet alles gaat daar zoals de i Nederlandse regering het graag zou zien. Wij zijn ook nooit enthousiast geweest over de uitwerking van de zelfbeschikking in het akkoord van New York, maar politiek is nu een maal de kunst van het mogelijke. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gistermiddag de beslissing over de zaak-Voortman opnieuw moeten uitstellen. De Kamercomissie voor de zoekschriften was niet klaar gekomen met haar beraad over de motie-Van Koeverden (kath.v.) om de Gelderse boer Voortman toch nog een tege moetkoming te geven in de schade, Honderden granaten, raketten en mortiergranaten richtten grote ver woestingen in het kamp aan. Ook moest een bataljonsvoorpost, ander halve kilometer van Khe Sanh, het ontgelden. Gisteren leek het er nog op dat Lang Vei een Voorpost van Khe Sanh nog zou kunnen worden be houden, maar vanmorgen werd in Saigon bekendgemaakt dat het kamp was opgeheven. Lang Vei was het voornaamste steunpunt van de verdediging rond om Khe Sanh in het noordwesten van Zuid-Vietnam. Het grendelde de infiltratiewegen uit Laos af. De Noordvietnamezen kunnen voortaan gebruik maken van weg nummer vier, die van Tsjepone in Laos naar Khe Sanh voert. In Tsjepone beschik ken de Noordvietnamezen over een groot vliegveld. Tegenslag De val van het kamp, waarin spe ciale Amerikaanse eenheden gele gerd waren, wordt als een ernstige tegenslag beschouwd in Amerikaanse kringen, echter niet „rampzalig" voor de verdediging van Khe Sanh. Bij de aanval op het kamp maak ten de Noordvietnamezen voor het eerst in de Vietnamese oorlog ge bruik van tanks. Het waren middel zware tanks van het type T-43. VLAMMENWERPERS Volgens militaire kringen vormden de tanks nog niet eens het grootste gevaar voor de bunkers. Vooral de vlammenwerpers, die veelvuldig wer den gebruikt, werkten vernietigend. Een vlammenwerper verbrandt niet alleen alles in zijn pad, maar absor beert ook in een onderdeel van een seconde alle zuurstof in een bunker. Van de 388 Amerikanen en Zuid- vietnamezen die Lang Vei verdedig den, worden er nog 316 vermist. Een groot aantal wist uit te wijken naar Khe Sanh. In de oude keizersstad Hoe-é duur de ook gisteren en vandaag de strijd in volle omvang voort. Amerikaanse jachtbommenwerpers doken de hele dag uit het laaghangende wolkendek om hun vernietigende last te werpen op de oude citadel, waar de vlag van de Vietcong al meer dan een week wappert. INCOMPETENT Twee van wijlen president Ken nedy's naaste medewerkers, de his toricus Schlesinger en Sorensen, heb ben gisteren ernstige kritiek geleverd op de militaire leiders In Vietnam. De eerste beschuldigde hen van „in competentie". Ik betreur het, zei Schlesinger, dat dagelijks levens van duizenden Ame rikanen zijn toevertrouwd aan een man als generaal Westmoreland. Abraham Lincoln, die zonder pardon ver- militaire leiders ontsloeg, zou zo iemand binnen twee maanden op straat hebben gezet. En Sorensen zei; „President Johnson doet wat hij kan, maar de natie blijft onverschillig". Verontrusten Als zwartgallig kerklid heb ik mijn hand in mijn Calvinistische boezem gestoken, zoals de heer v. d. Berg dat noemde, met als resultaat dat de Lief de onder ons Christenen soms zoek is, getuige de uitlatingen in zijn ingezon den stukje tegen de verontrusten in de Geref. Kerken. Ik kan mij zeer goed voorstellen, dat er verontrusten zijn in de Geref. Kerken, temeer gezien de besluiten en besprekingen op de generale synode. Wat de oecumene betreft, is er maar één antwoord, dat het nooit mag gaan ten koste van de waarheid, zoals die in Gods Woord tot ons komt. Samen werken op verschillende terreinen van het kerkelijk leven is mogelijk, soms zelfs zeer gewenst. Meer verdraag zaamheid, liefde en begrip tussen de kerken, ook tegenover de veront rusten, zou zeer heilzaam kunnen wer ken om de goede strijd te strijden en het geloof te behouden. Met schelden bereiken wij niets, ook de heer v. d. Berg niet. Alleen de liefde tot Christus vïrmag alles en overwint alles, ook de kerkmuren. Meerkerk A. Kon Verontrusten (3) Heer v. d. Berg, ik ben verontrust omdat uw gesprekstoon niet zuiver is. Die irriteert namelijk. De veront rusten in de Gereformeerde Kerken en de Ned. Hervormde Kerk zijn be zorgd over de zorgeloosheid van -vele kerkmensen, inclusief predikanten. Rotterdam J. ten Hoor Verontrusten (4) Het optreden van de landelijke ver eniging van verontruste gereformeer den heeft bij de heer v. d. Berg ken nelijk nogal kwaad bloed gezet. Niet twistende over de vraag van de juist heid van de geuite verontrusting be twijfel ik toch of wij op deze weg moeten blijven doorgaan. Is het niet opvallend dat vaak bij veroordelingen, die over de veront rusten worden uitgesproken, een zeer „onbroederlijke" taal wordt gebruikt? Dan vraag ik mij toch af: is dit de taal van mensen die elkaar vast willen houden, ondanks gebreken en verschil van inzicht, of wil men niets liever dan die „zwartgallige kerkmensen" buiten sluiten? Het ware te wensen dat mensen als de heer Bart v. d. Berg met dezelfde liefde waren bezield to.v. hun broe ders in Christus (of zijn zij dat ook al niet meer), al zijn zij dan verontrust, als dat deze door hem zo gehoonden zich in Christus weten gebonden aan hen, die naar hun overtuiging een ver keerde weg inslaan. Een compromis was onvermijdelijk. die hij heeft geleden door de ver- De regering zal echter alles doen wat in haar macht ligt om het akkoord uitgevoerd te krijgen". beurdverklaring van zijn vee: straf op zijn weigering zich bij de I Provinciale gezondheidsdienst aan te I melden. De motie is door een vrij grote I Kamermeerderheid ondertekend, j maar gisteren bleek dat de AR-frac- I tie haar niet wenst te steunen. Dr. I Veerman zei, dat de motie de schijn j wekt dat de commissie voor de ver- I zoekschriften geen juiste conclusies heeft getrokken toen ze de heer Voortman in het ongelijk stelde. DEN HAAG De regering wil de j Die schijn moet worden vermeden, plannen tot instelling van een fonds I en bovendien: door aanvaarding van voor bezitsvorming vereenvoudigen. Er zal een nieuw wetsontwerp moe ten worden ingediend dat het wetsontwerp van 1966 vervangt, waarin werd geregeld hoe de ƒ100 miljoen die in verband met de Breedband-affaire werden gereser veerd, voor de bezitsvorming kunnen worden gebruikt. Wellicht is het ook mogelijk het oude wetsontwerp te wijzigen Minister Roolvink (sociale zaken) antwoordt dit op schriftelijke vragen van de Tweede-Kamerleden Kikkert (c.h.), Maenen (kath. v.) en mejuf frouw Van Leeuwen (a.r.). Aan de voorgestelde regeling kleven nogal wat bezwaren, zodat veel tijd nodig is om een nieuw wetsontwerp samen de motie zou de slepende trage die-Voortman voor onbepaalde tijd worden gecontinueerd. De heer Koekoek (BP) vond de mo tie niet veel meer dan een „gras sprietje", maar „op verzoek van de heer Voortman zelf" zal de BP-frac- tie wel voorstemmen. Over de motie zal nu volgende week dinsdag wor den beslist. WENEN In Oostenrijk heeft gisteren de Nationale Raad (Tweede Kamer) met algemene stemmen een voorstel tot wijziging van de grond wet aanvaard waarbij de doodstraf en het standrecht worden afgeschaft. Reeds jaren is er in Oostenrijk geen doodvonnis meer geveld, maar deze te stellen dan wel het oude te her- straf kon in theorie nog worden ge zien. De technisch niet gemakkelijke geven ingeval van zware politieke materie wordt nog bestudeerd. misdrijven. GRENOBLE De eerste twee rodel-manches, die voor vanmorgen op het programma van de Olympi sche Winterspelen stonden, zijn uit gesteld tot vrijdagmorgen, omdat de temperatuur de afgelopen nacht tot twee graden boven het vriespunt steeg. Moordrecht C. van Velen WASHINGTON De Britse premier Harold Wilson Is vanmorgen in de Ver enigde Staten aangekomen voor zijn zesde bezoek in zijn ambtstermijn. Hij zou vandaag besprekingen voeren met president Johnson en later ook met de Canadese premier Pearson. Waarnemers verwachten van het be zoek weinig tastbare resultaten. Som migen zien dit geïllustreerd in het feit. dat Wilson bij zijn aankomst op het Witte Huis een minder groots welkom zou worden bereid dan anders. PARIJS De twee honderdduizend ratten uit de hallen in Parijs gaan een ernstig pro bleem vormen na de ver plaatsing van de voedsel- depots naar de voorstad Dugny. Het gevaar be staat dat deze beesten, wild van de honger, dr omliggende wijken in trekken en, zoals al een keer is voorgekomen, mensen op straat gaan aanvallen. In de rioolbuizen van de Franse hoofdstad, die een totale lengte van 2.000 km hebben, huizen strijdingsmiddelen zijn drie tot vyf miljoen rat- overigens zeer beperkt, ten, die elk jaarlijks 14 De gemeente heeft kilo voedsel verzwelgen, slechts tien „verdelgers" Ze sterven als ze drie da- in dienst, gen niets te eten hebben Een gemeenteraadslid gevonden, maar worden heeft een dezer dagen een van de tweede dag af alarmkreet laten horen, agressief. De experts schiinen ech ter de zaak niet pessimis- De ratten van Parijs, tisch in te zien. Volgens in de achttiende eeu hen zijn alle maatregelen uit Azië gekomen, zijn genomen om de bestrij- grijs, zeer vraatzuchtig, ding van de ratten in het tamelijk groot (gewicht gebied van de hallen zo- 250 tot 300 gram) en danig ter hand te nemen door hun slimheid moei- dat „emigratie" wordt lijk te bestrijden. De be- voorkomen. I

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 5