het soms niet Werklozen vinden nog zo kwaad Verstekeling met bevroren voeten JAMIN Commentaren BINNENHUIS 68 Boeing ramt kantoor en hangar Huisbrandtaf 2 uur na koop In Zuiden Volkslening voor de ontwikkelingshulp voorlopig van de baan 'WÈÈÈÈÈÈÊÊÈ HOLLANDSE SNIJBONEN 45QGRU0 Boeren -Kamerlid al te rumoerig Politiek Van huis naar huis geen bouwvakker meer NCAB wil maatregelen Doeltreffende controle Donderdag 8 februari 1968 - 48ste jaargang l Dfrtetaun f. DIEMEt HoeMradaetaurt Dr. i. Di«mar CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD „Sfantvaitlch I* ghableven mijn hart In faghanipoetr Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uuf In Ouwehands dierenpark te Rhenen werd enkele dagen geleden een jonge zebra geboren, een weinig voorkomende gebeurtenis in gevangen schap. Het dier kreeg de echt-hollandse naam Jan. Moeder Lena en haar zoon maken het uitstekend. SCHIPHOL Verstijfd van de kou kwam gistermiddag een Roemeense boordwerktuigkun dige uit de ruimte van het hoofdlandingsgestel van een DC-9 van de KLM klauteren. Hoewel hij kon lopen, zij het zeer gebrekkig, bleek later dat zijn beide voeten waren bevro ren. Na een eerste verhoor stopte de medische dienst van de KLM de verstekeling direct onder de wol. Over de identiteit van de man, die waarschijnlijk op het vliegveld van Boekarest werkt, wilde de mare chaussee niets zeggen, evenmin als over zijn beweegredenen. De Roemeen was gekomen met de DC-9 die gistermorgen uit Boekarest was vertrokken en via Zagreb en Düsseldorf naar Schiphol vloog. Eerst een half uur na zijn aankomst kwam de man uit zijn benarde positie te voorschijn. Hij had zich zo goed als INTERNATIONALE- CONSUMENTENBEURS VOOR 111 WONINGINRICHTING US^JlE Di beurs voor en Uw gezin WMslek en modern egSSSSSl .„.lende mense^ k - - mogelijk op de reis voorbereid en had zelfs een koffertje bij zich. Wanhopig Ook vroeger hebben wel wanhopige verstekelingen geprobeerd zich aan boord van een vliegtuig te verschan sen in de zeer kleine ruimte voor dc landin.Tswielen. Dit heeft grote risico's. Het is voor gekomen dat men docr kou en ontbe ring buiten kennis raakte en dan uit het vliegtuig viel wanneer kort voor de landing het landingsgestel werd neergeklapt Nederlander omgekomen VANCOUVER Op de internatio nale luchthaven in Vancouver zijn gisteren twee personen, onder wie een Nederlander, om het leven geko men en veertien gewond toen een Boeing 707 van de Canadian Pacific Airlines met 52 passagiers en negen bemanningsleden aan boord na de landing doorschoot en een kantoorge bouw, een hangar en een vliegtuig ramde. Het toestel boorde zich tij dens dichte mist tot aan de vleugels in de hangar, die gedeeltelijk in brand vloog. De Boeing kwam uit Honoloeloe. De' Nederlander die om het leven kwam is steward aan boord van de Boeing en heet Martinus Verhoef uit Amsterdam. Het andere slachtoffer is een werknemer die zich in het ge bouw bevond. Alle overige inzittenden konden het toeste verlaten voordat het in brand vloog. Behalve de gebouwen zijn nog drie kleine vliegtuigen die voor de hangar stonden en een ge parkeerde auto beschadigd. TJET OPENBAAR vervoer kost han- denvol geld, maar biedt het pu bliek toch vaak nog slechts een ge brekkige vorm van dienstbetoon. Trein, bus en tram kunnen niet voor komen, dat zowel het lokale als het interlocale personenvervoer van openbare vervoermiddelen nog altijd achterblijft bij de snelheid van ver plaatsing die de particuliere auto biedt. Colleges van B. en W. zuchten on der de zware tekorten die de tram- en busdiensten jaarlijks opleveren, de spoorwegen hebben zelfs een ga- rantiewet nodig om de verliezen op vangen, die per jaar al meer dan 100 miljoen bedragen. In één adem voegen we hieraan het taxibedrijf nog toe, dat gebrekkig Is uitgerust, dat voor beperkte stads- ritten betrekkelijk hoge tarieven bs- rekent en dat financieel nog maar nauwelijks in staat is zijn chauffeurs een enigszins redelijk grondtoon to bepalen. De moeilijkheden in de gro te steden over de beloning van de chauffeurs bevestigen dit op het ogenblik. Het taxibedrijf is weliswaar geen overheidsbedrijf, maar de taxi zal voor de toekomst toch een onmis bare schakel blijken te zijn, wil het openbaar vervoer zijn diensten gaan uitbreiden tot een „van huis naar huis"-systeem. Alleen in het laatste geval valt te verwachten, dat het openbaar vervoer wezenlijk kan con curreren tegen de particuliere auto. Ter oplossing van het verkeers- en parkeerprobleem in de grote steden en ter gezondmaking van de finan ciën van het spoorwegbedrijf zal het deze kant uit moeten. In hoeverre de overheid deze vervoersdiensten permanent zal moeten subsidiëren om ze binnen het bereik van iedere burger te brengen zal nader bezien moeten worden. Verstandig was in ieder geval de op merking van de heer J. J. Dassel, voorzitter van de Protestants christe lijke bond van vervoerspersoneel, vandaag gemaakt in de jaarvergade ring van de bond, dat alle bestaande schakels in het openbaar vervoer tot een eenheid gevormd moeten wor den, die reikt van huis tot huis. Er moet een comfortabele, snelle, be trouwbare, betaalbare, maar boven al frequente openbare vervoersvoor ziening komen. morgen voordeel koffie cognacbonbons 150 gram van 85 voor 75 niet duur wei heerlijk TUBBERGEN Twee uur nadat de 26-jarige timmerman F. A. J. Westerink uit Tubbergen een huis 27.000) gekocht had, brandde het pand gisteravond tot de grond toe af. Volgende maand zou de heer Weste- nnk trouwen en het huis betrekken. Hij was zo verstandig geweest het direct te verzekeren. Men vermoedt dat op de vliering kortsluiting is ontstaan. De spullen van de vorige eigenaar stonden nog in het huis. De 32-jarige J. H. Weijs uit Vol- lenhove is gisteren in die plaats do delijk verongelukt toen de auto waarin hij zat tegen een andere auto opbotste. Sommige werklozen hebben niet veel animo weer aan de slag te gaan. Met de opbrengst van illegaal uitgevoerde kar weitjes plus de hoge werkloosheidsuit keringen ontvangen ze nog meer dan bij normaal dienstverband. Hulpeloos kijkt deze Amerikaanse soldaat, besmeurd met het bloed van zijn strijdmakker, om zich heen terwijl hij tracht zijn gewonde vriend te helpen. Rond dit tweetal in de Zuidvietnamese stad Hoe-é raast de strijd met de Vietcong meedogenloos voort. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De gedachte van een volkslening voor de ont wikkelingshulp is voorlopig van de baan. Dat bleek vannacht uit mededelingen van minister Mink tijdens het Tweede-Ka- oerdebat over buitenlandse za- Volgens de plannen van de rege- ring zou de opbrengst van zo'n volkslening ter beschikking van par ticuliere organisaties (waaronder de kerken) moeten worden gesteld voor de uitvoering van kleine sociaal-eco- De vlieg zat op de as van het wagenwiel en zei: „Wat een stof doe ik opwaaien!" BACON fa Vanden Boeynants: Zuiver geweten pag. 5 „Oorlog" in Oost-Nederland - pagina 11 „Ik moet mijn witte muizen weg doen. De poes is er bang van." ■fr Meer tv-kijkers tussen zeven en acht uur - pag. 13 DE BILT Boven de Britse eilanden bevindt zich nog steeds een omvangrijk lagedrukgebied. Een gebied van hoge luchtdruk strekt zich uit van Finland tot Zuid-Rusland. Een randstoring trok gisteren over Oost-Engeland naar het noorden. Hij veroor zaakte in ons land veel bewol king met plaatselijk buien. In de algemene luchtdrukver deling komt het komende etmaal maar weinig verandering. Wel iswaar trekt de depressie lang zaam naar het zuiden, waardoor de wind krimpt naar richtingen tussen zuid en oost, maar ook morgen kunnen randstoringen plaatselijk buien veroorzaken. DE BILT Veranderlijke bewolking "met hier en daar een bui. Overv/egend matige wina tussen oost en zuid. Iets koudere nacht, ongeveer dezelfde mid- dagtemperaturen als vandaag. februari zon op 08.08. «on cinder 17.11; maan op 12.03. maan onder 05.20. nomische projecten in de arme lan den. Daarmee waren de organisaties het op zichzelf wel eens, maar in een gesprek met minister Udink op 29 januari gaven zij er de voorkeur aan hun projecten eerst uit eigen midde len te financieren en op experimente le basis te ontwikkelen. Zij vonden daaroïn een beroep op een volksle ning nog niet nodig. De regering, aldus minister Udink, heeft zich echter bereid verklaard de fondsvorming van de particuliere or ganisaties te steunen door per project additionele rijksbijdragen te verstrekken. Later kan dan nog wor den bezien of bredere financiering van de activiteiten der organisaties nodig is. Minister Udink werd gisteren nog geconfronteerd met een motie van het KVP-radicale Kamerlid drs. Aar den om het begrotingsbedrag-1968 voor de ontwikkelingshulp 525 miljoen) met 45 miljoen te verho gen. De motie was mede-ondertekend door andere rooms-katholieke radica len, de heren Van Doorn, Janssen, Westerterp en mej. Kessel. Eind vo rig jaar h?eft drs. Aarden al iets dergelijks geprobeerd. Toen poogde hij tevergeefs 45 miljoen van de defensiebegroting af te knijpen en (Van onze soc.-economische redactie) UTRECHT De hoge werkloosheidsuitkeringen ztfn er in be paalde gevallen oorzaak van, dat werklozen niet veel animo hebben weer aan de slag te gaan. Samen met de opbrengst van illegaal uitgevoerde karweitjes (sluikarbeid( ontvangen sommige werklozen nog meer dan bjj normaal dienstverband. Hier gaat het niet om werkschuwheid, maar om verkeerd gerichte werk lust. De heer D. Versloot, voorzitter van de Nederlandse christelijke aanne mers- en bouwvakpatroonsbond, zei vanmorgen in de algemene vergade ring van de bond, dat tegen deze praktijken krachtig moet worden op getreden. Deze werknemers onttrek ken arbeid aan het normale arbeids proces, ten laste van de gemeen- schapskas en bovendien verminderen zij de werkgelegenheid voor de klei nere bedrijven. De NCAB-voorzitter vroeg doel treffende controle. Hij vond dat de sluikarbeid zich reeds hoogst veront rustend ontwikkelt. Noord-Brabant is een van de provincies met de meeste werklozen, maar noch via het ar beidsbureau, noch via advertenties in de dagbladen zijn er bouwvakarbei ders te krijgen. Een aannemer in het zuiden van het land, die op korte ter- naar ontwikkelingshulp over te heve len. De heer Westerterp stetnde daar toen tegen. MÉÉR Het argument van de heer Aarden was, dat als men de 1 procent van het nationale inkomen al in 1970 wil halen (de regering streeft naar 1971, maar bijna de hele KVP-fractie is voor 1970), dit jaar niet met minder dan 570 miljoen genoegen kan wor den genomen. „Het kabinet moet niet volstaan met wat redelijk is, het moet méér doen." Minister Udink vond, dat de rege ring in het kader van de afweging van prioriteiten voor de ontwikke lingshulp een bedrag heeft vast gesteld, dat meer dan redelijk mag worden genoemd. En voor het overi ge: „Wat de regering in dit vlak doet, behoort bepaald niet meer tot het soort redelijkheid van „Kalmpjes aan, dan breekt het lijntje niet"." De bewindsman moest de motie „ernstig ontraden". Ze zal volgende week in stemming komen en waarschijnlijk alleen de steun van PvdA, D '66 en PSP krijgen. mijn enkele tientallen bouwvakkers nodig had, kreeg nul op het request Er kwam één man, die 170 schoon per week wilde verdienen en boven dien een auto voor vervoer van en naar het werk. „Ik zou de goede sociale voorzie ningen niet willen missen", aldus de heer Versloot, maar aan de uitleg van het woord „passende arbeid" moet wel wat veranderen. Werk dat men in de vorm van sluikarbeid wel wil verrichten, wordt afgewezen als niet „passend" in geval van normaal dienstverband. Bij de sluikarbeid worden bovendien de sociale lasten, de inkomstenbelasting en de omzet belasting ontdoken. De opdrachtge vers beseffen veelal niet dat het werk elk ogenblik kan worden stil gelegd en dat zij geen enkele vorm van aansprakelijkheid hebben. De heer Versloot vroeg zich ook af, of de gestimuleerde vrijetijdsbouw van minister Bogaers niet de beun hazerij en de sluikarbeid in de hand heeft gewerkt. De werknemers in het noorden zouden volgens hem niet zo beducht moeten zijn om naar het westen te komen. „De Randstad is heus geen Wild-West." W oningivetbouiv Over de liberalisatie van het bouw beleid toonde de heer Versloot zich tevreden. Zowel bij het goedkeu- ringsbeleid als by het huurbeleid loopt alles zonder stoornissen. De voordelen overtreffen verre de nade len, zo deze al bestaan. Bij de ongebreidelde woningwet- bouw in het verleden had er een for se inkomensoverdracht plaats, niet van de meer-draagkrachtigen naar de minder-draagkrachtigen, maar in tienduizenden gevallen juist omge keerd. De beter-gesitueerden kwa men in de woningwetwoningen en de subsidies voor deze woningen moes ten via de belasting door iedereen worden opgebracht, ook door de min der-draagkrachtigen. Dit verkeerde beleid heeft de verhoudingen volko men scheef getrokken. De heer Ver sloot noemde het een nationaal be lang, dat het beleid van minister Schut thans slaagt. Alle onderne mers riep hij op hieraan mee te wer. ken. De institutionele beleggers kun nen helpen bij de financiering, de ge meenten bij de grondvoorziening en de burgers met hun spaarzin. Het woongenot heeft op het ogen blik in het bestedingspatroon van ons volk een nog te lage plaats. De rege ring zal hierin verbetering kunnen brengen door een ander huurbeleid of door fiscale maatregelen ten gun ste van het eigen-woningbezit. Men zal moeten leren voor een goede wo ning meer geld over te hebben. Om de werkgelegenheid in de an dere provincies te stimuleren, zou de heer Versloot het Sociaal Fonds Bouwnijverheid wel willen overbren gen van Amsterdam naar het noor den van het land. Ten slotte sprak de NCAB-voor zitter zich uit voor een federatieve samenwerking met de r-k.bond van aannemers. De NCAB wenst daarbij zijn eigen zelfstandigheid te bewa ren. De strijd in de voormalige Zuidvietnamese keizerstad Hoe-é duurt onverminderd voort. De foto toont Amerikaanse mari niers in dekking achter een muur om zich te beschermen tegen de sluipschutters van de Vietcong. NOG VERSER DAN VERS KWALITEITS DIEPVRIES (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het Tweede-Kamerlid van de Boerenpartij mr. H. C. J. M. Kronenburg heeft in de tien maan den dat hij deel uit maakt van de Kamer, al heel wat rumoer veroorzaakt. Maar vannacht overtrof hij zichzelf in het uiten van de zonderlingste kreten die de volks vertegenwoordiging de laatste jaren heeft moeten aanhoren. Wat mr. Kronenburg te berde bracht was te gek om na te vertellen. De Kamer lachte, brulde zelfs, maar langzamer hand won de verbazing over zoveel dwaasheid het van de vrolijkheid. Toen mr. Kronenburg zich op een gegeven mo ment een aanhanger noemde van de man die gescropen heeft over het „zout der aarde", over- schreedt hij duidelijk de grens. Namens de ver ontwaardigde Kamerle den verzocht de SGP'-er ds. Abma zijn Boeren-col- lega deze „profanisatie" terug te nemen. Dat deed de BP'-er prompt, „rk heb de Bij beltekst misschien wat lichtzinnig en katholiek vrijmoedig gebruikt en kan me voorstellen dat anderen zich daaraan gestoten hebben". Zich niets aantrekkend van de hamerslagen van voorzitter Van Thiel bestookte mr. Kronen burg minister Luns voortdurend met onbe houwen interrupties. Het scheelde maar weinig of de president had de Ka merbodes opdracht gege ven de BP'-er lt de zaal te verwijderen. yOALS al bepleit, de volkslening voor ontwikkelingshulp gaat niet door. Het gevaar van doorkruising van de werkzaamheden van particu liere organisaties was ook te groot. De radicaal Aarden heeft b(J het de bat over Buitenlandse zaken voorge steld de hulp op te voeren tot het minimum wat nodig geacht wordt. Hoe nuttig op zich ook, de t\Jd Hjkt daarvoor niet rijp. Afgezien van de economische onmo gelijkheden, in de gevoelssfeer ligt een dergelijke verhoging ook moei lijk. Voedsel voor wantrouwen levert de tweede wereldhandelsconferentie, waar sommige ontwikkelingslanden politieke demonstratie verkiezen bo ven een zich bezinnen op hun eco nomische en sociale ontwikkeling. Men loopt altijd het gevaar beschul digd te worden van het verbinden van voorwaarden aan ontwikkelings hulp. Maar het minste wat men mag verwachten is toch wel, dat de rege ringen van die landen de doeleinden waarvoor het geld gegeven wordt serieus nemen. We zullen de acties In New Delhi maar groeistuipen noemen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1