„Een mieterse club, die lste divisie 7 december" Rotterdam opgelucht nu gaan rijden metro kan eet'n appel! Raad wordt groter- raadzaal te klein OORLOG OP PAPIER IN OOST-NEDERLAND snoep verstandig: Buitenlandse arbeiders moeten vergunning hebben Acht jaar geëist tegen kelner die Turk neerschoot Dieven stalen 90000 gulden aan sieraden Bulletin bij het ontbijt Protest tegen ontslag agent Eindelijk netjes na acht jaar rommel Uitbreiding is meteen aangepakt Beneluxoverleg wordt permanent C. Rijlaarsdam ter aarde besteld Oud-wethouder Dekker (57) overleden KWUWf IB DM SOURAWT 11 DONDERDAG 8 FEBRUARI 1968 DOETINCHEM Zij het op papier, er is een oorlog aan de gang in het oosten van ons land. Groenland is bij verrassing van Hamburg tot aan Le Havre door- gestoten. Blauwland, ook niet mis, sloeg terug en dreef de groenen weer achter het Twen tekanaal. Op dat moment kwam de le divisie 7 december, onder commando van generaal-majoor J. A. C. Bartels, in actie. De op dracht luidde: „Bevrijdt Oost en Noord-Nederland". DEN HAAG Minister Roolvink (sociale zaken en volksgezondheid) i heeft een dringend beroep gedaan op de werkgevers om geen buitenlandse arbeiders (EEG-onderdanen uitgezon derd) in dienst te nemen zonder zich »r tevoren van te. overtuigen dat yoor de tewerkstelling een vergunning wordt afgegeven. Het is de laatste tijd weer herhaal delijk voorgekomen, dat buitenlandse arbeiders, die nog niet eerder in ons land gewerkt hebben, zonder meer in dienst werden genomen. In vele .gevallen leidt dat zowel voor de werkgever als voor de werk nemer tot grote teleurstellingen. Meestentijds kunnen namelijk onder de werkzoekenden, die bij de ge westelijke arbeidsbureaus gere gistreerd zijn, voldoende ar beidskrachten gevonden worden om de bestaande vacatures te bezetten, zodat de vergunningen voor de te werkstelling in die gevallen niet kun nen worden verleend, aldus een me dedeling van het ministerie van so ciale zaken en volksgezondheid. ARNHEM De procureur-gene raal bij het Arnhemse gerechtshof heeft gisteren in hoger beroep acht jaar gevangenisstraf met aftrek geëist tegen de 29-jarige kelner Th. D. K. uit Doetinchem wegens af persing en doodslag. De eis is con form het vonnis van de Arnhemse rechtbank. De kelner wordt ervan verdacht op 22 februari van het vorig jaar in het Spijkerkwartier de Turk Avci Hay- rettin met een pistool te hebben doorgeschoten. De Turk wildé een pu blieke vrouw, die door de kelner in haar woning werd bedreigd, helpen. Voordat K. de Turk neerschoot zou hij met een pistool bewoners van een pensioen geld hebben afgeperst. Dit geld maakte hij in een café op. BREDA Bij een inbraak in de Juwelierszaak van de heer F. Hoog land in de Bredase binnenstad heb ben dieven in de nacht van dinsdag op woensdag sieraden ter waarde van ongeveer 90.000 gulden gestolen. Ont vreemd werden onder meer 500 gou den ringen, 600 gouden horloges, 200 armbanden en nog een aantal kleine sieraden. Ook werd nog ongeveer 200 gulden uit de kassa gehaald. De eigenaar van de zaak was niet verzekerd. De beveiliging van de zaak was tamelijk gebrekkig. De die ven zijn het pand binnengedrongen via de brandgangen achter het huis. Nadat zij een rolgordijn hadden op getrokken, boorden zij het slot uit de winkeldeur. De heer Hoogland ont dekte de Inbraak 's morgens. De Bre dase recherche, die de zaak in onder soek heeft, heeft ook Interpol in- leichakeld. (Van een onzer redacteuren) Wie nu denkt dat alle verkeer in dat deel van ons landje wel lam zal liggen als er acht dagen lang zo'n vier- tot vijfduizend rups- en wiel voertuigen over de wegen razen, komt bedrogen uit. Want er nemen geen troepen aan deel. Nu ja, geen troepen: officieren, onderofficieren en „daaromheen gedrapeerd" wat dienstplichtigen, voornamelijk speci alisten. Altijd nog een 2500 man in 750 voertuigen. Maar oefening „Proef-Konijn" is voor de staven van de divisie, de drie brigades (11, 42 en 43 pantserinfante rie) en de verschillende bataljons. Aan het draaiboek, zo zwaar als bij een film, is een half jaar gewerkt. De commandanten krijgen opdrachten, als in oorlogstijd. Zij werken ze uit, ze verplaatsen en aan hun reacties en vooral hun schriftelijke aanvragen kan de divisiestaf nauwkeurig bepa len of het „spel" serieus gespeeld wordt. Als bijvoorbeeld de compag niescommandant in voorste lijn de opdracht krijgt tnet 30 bootjes het Twentekanaal over te steken, wat na enig rekenen in de praktijk niet mogelijk blijkt te zijn, kan de di visiestaf, aan de snelheid waarmee een eventuele aanvrage om meer bootjes binnen komt, zien of deze commandant het door heeft. „Snelheid". Dat is het devies van generaal-majoor Bartels. En: „Eerst de staven goed oefenen. Wat daarna komt, de kereltjes van de bataljons, gaat vanzelf, want het is een mie terse club, die divisie van mij". Generaal Bartels, zelf cavalerist, met een groot heimwee naar het paard („Eerst het paard dan de man"), en als toepasselijke liefheb berij de jacht, bevindt zich wat be treft snelheid in het gezelschap van de drie mannen, voor wie hij een grote bewondering koestert: de tank- generaals Patten („Een mieterse vent"), Rommel en de spoorloos in de geschiedenis verdwenen Dzjenghis Khan. Andere doeleinden v,an de oefe ning: uitproberen van de efficiency, omschreven als „meer doen met de zelfde hoeveelheid geld" en het testen van de verbindingen, zowel met de door de NAVO ingezette vliegtuigen als op de grond. Een es sentieel onderdeel in de moderne oorlogvoering. Met alles is rekening gehouden. Zelfs met verliezen, dat hoort er he laas bij. Generaal Bartels: „De Ame rikanen hebben dat prachtig voor ons uitgerekend". Hoeveel? Daar moet de overste van de sectie personeel aan te pas komen. „Hangt er van af. Als je niet vecht, heb je toch altijd een half procent verlies aan zieken enz. Vechtend kan het percentage va riëren, afhankelijk van eigen sterkte en van die van de vijand, van drie tot zelfs 45 procent." Maar dat ergste lot is de le divisie niet beschoren, want ze stoot, deze regels geschreven zijnde, nog steeds door tn noordelijke richting. Slapen Van slapen komt niet veel, „maar", zegt de enthousiast in het spel op gaande generaal Bartels, „ze moeten leren slapen, overal waar ze maar kunnen. Ik zal het ze leren, zoals mijn oude ritmeester Van der Goes het mij geleerd heeft. Ik heb er nog steeds profijt van." Hij toont trouwens toch grote be zorgdheid voor het wel en wee van de onder hem dienende manschap pen. „De man moet weten wat hij doet. Anders wordt een oefening een domme zaak voor zo'n kereltje." Daarom een dagelijks bulletin over het verloop van de oefening en de verwachting van de commandant. El ke morgen om zes uur bij het ontbijt. Uitgereikt aan één op de vijf soldaten. Na lezing vernietigen. Het gaat goed met Proef-Konijn en met de le divisie 7 december, want het bulletin van vandaag luidt: „De twee voorbrigades stootten met grote snelheid door tot aan het Overijs- selsdh (kanaal. Het elan, waarmee on ze troepen aanvielen, berokkende groen aanzienlijke verliezen. Tijdens de opmars meldden de voorbataljons, dat grote aantallen vrijwilligers veelal oud-militairen zich meld den voor dienstneming om zo een bijdrage te leveren aan de bevrijding van (het noorden van ons land". Generaal Bartels: „Ik zou deze oefening wel eens echt met troepen willen doen. Dat komt ook nog wel. Maar waar vind je een plek in ons kleine landje? En dat zou dan van zaterdagavond tot maandag moeten gebeuren". Dronken mannen geslagen UTRECHT „Misbruik van be voegdheid", verweet mr. J. B. Sens, raadsman van de 32-jarige ex-agent W. P. van de Maastrichtse politie, gisteren de (vroegere) burgemeester, die eind 1963 de agent eervol ontsloeg na een veroordeling wegens mishan deling van een arrestant De ontslagen agent protesteerde tegen het ontslag bij het Ambtenaren gerecht, dat hem evenwel in het on gelijk stelde. Gisteren werd de zaak voorgelegd aan de Centrale raad van beroep. P. 'kwam in 1958 bij de Maastrichtse politie na een goede staat van dienst bij de marine, die hem twee tevredenheidsbetuigingen opleverde. Ook bij de politie kreeg hij zo'n betuiging. Klappen In 1963 kwam hij in moeilijkheden toen hij een arrestant een paar klap pen gaf. Hij werd disciplinair gestraft. In zijn proeftijd sloeg hij een eveneens dronken arrestant, waarvoor hij werd veroordeeld tot een boete van ƒ100 of dertig dagen hechtenis. Mr. Sens merkte op dat het hier ging om stomdronken arrestanten die zich verzetten. Het feit dat aan P. wachtgeld is toegekend, bewijst vol gens hem dat het ontslag niet is te wijten aan „eigen schuld en toe doen". De hoofdcommissaris van de Maastrichtse politie zei dat P. een neiging tot agressiviteit had. „Van een politieagent moet een meer dan normale zelfbeheersing worden ge vraagd". Tijdens de legeroefening Proefkonijnwerd een anten nemast voor een centrale straal zender opgericht, waardoor directe verbindingen met de deelnemende onderdelen tot stand werden gebracht: bij deze oefening van vitaal belang. ROTTERDAM Dat de be woners van de Maasstad de nieuwe metro een mooie zaak vinden, is begrijpelijk. Dat zij die zonder meer met chauvinistisch gejuich ontvangen, „naast hun schoenen staan" van trots, is iets anders, het is beslist niet waar. Daarvoor hebben zij de afgelo pen acht jaren dat er aan de metro gebouwd, gegraven en ge baggerd is, te veel narigheid be leefd. En zij beseffen terdege dat de slag zin van de metro-directie: „Rotter dams trotse, Nederlands eerste en Europa's modernste" kan worden aangevuld met ,,'s Werelds kortste" metro! De Rotterdamse metro-plannen da teren niet van na de oorlog. Reeds in 1939 werd er, hoewel het woord „me tro" nog niet werd gebruikt, reeds gedacht, gesproken en geschreven over autonoom railvervoer in de stad en een tunnel onder de Nieuwe Maas. Door de oorlog, de vernietiging van de Rotterdamse binnenstad en de we deropbouw, die vanzelfsprekend voor moest gaan, bleef de hele rail-tunnel geschiedenis in een kast ïn het Stadstimmerhuis liggen, tot een jaar of tien na de oorlog, toen er eerst sprake was van een tramtunnelpro ject, doch zeer spoedig van een echte metro. In een aantal rapporten werd dit project uiteengezet: een tunnel onder de binnenstad en de Nieuwe Maas, verderop door Rotterdam Zuid over een viaduct. Vóór en tegen Die rapporten maakten heel wat los. In comité's, commissies, vereni gingen en organisaties en ook in de gemeenteraad kwam het tot felle discussies. Er verscheen een groene brochure: „Metro voor Rotterdam on aanvaardbaar". Een zeer kundige wethouder, mr. H. Bavinck, slaagde er in, dat alles in goede banen te leiden. De metro kwam door de ge meenteraad met één stem tegen. Op 14 november 1960 dreef secreta- (Van onze Rotterdamse redactie) ris-generaal mr. A. H. C. Gieben (Verkeer en waterstaat) bij het Cen traal Station de eerste damwandsec- tie voor de kilometers lange metro- bouwput in de Rotterdamse bodem. Dat was niet het begin van het werk: in 1959 werd het hoofdkantoor van de metro-directie een eenvou dige houten optrek bij het Stadstimmerhuis gebouwd; even later was men reeds begonnen met het op breken van het plaveisel van de Coolsingel. Daarna geraakte Rotterdam snel in de metro-ban. Door de Coolsingel kwam een kanaal, in de buurt van het Centraal Station en bij de Blaak kwamen bouwdokken, waarin tun nelsecties werden geconstrueerd, die als betonnen „dozen" door dat kanaal naar hun plaats werden gebracht. Chaos De Coolsingel was, tot verdriet van de daar gevestigde winkelstand, vrij wel onbegaanbaar, het wegverkeer werd in de binnenstad telkens voor nieuwe verrassingen geplaatst, de niet-Rotterdammers wisten op den duur helemaal niet meer hoe zij van het ene punt naar het andere moesten komen: de wegomleggingen veranderden schiet dagelijks! Aan dat alles is nu een eind geko men en in plaats dat de Rotterdam mers juichen om wat zij hebben ge kregen, slaken zij een zucht van ver lichting dat er een eind is gekomen aan acht jaar bagger-ellende! De metro is zes kilometer lang, telt zeven stations en heeft tweehonderd vijftig miljoen gulden gekost. Ruim drie kilometer van de metro- baan is ondergronds, de rest, 2,7 kilo meter, gaat over een viaduct. besproken. Jaarlijks zal de metro een fors ver- j lies opleveren: de exploitatiekosten worden geraamd op 28 miljoen gul den, de inkomsten op 10 miljoen per jaar, blijft dus een tekort van acht tien miljoen per jaar. De treinen bestaan uit vier gelede wagens, met ruimte voor 320 zittende en 840 staande reizigers. De lange wachttijden voor sommige Rotter damse stadsbusdiensten is er tot nu toe een... half-uurdienst! worden in de metrostations gereduceerd tot vijf of in de spitsuren zelfs drie mi nuten. De stoptij d op de stations is nog géén halve minuut En vrijdag 9 februari, de dag van de opening van de metro, wordt met een begonnen met het doortrekken van deze lijn naar Hoogvliet, twaalf kilometer. Ook een lijn van het sta tion Beurs naar de Prins Alexander- polder, elf kilometer, staat op papier. Maar voorlopig neemt een tramlijn deze functie maar over. DEN HAAG Mei de Benelux-sa- menwerking op buitenlands-politiek gebied zijn belangrijke vorderingen gemaakt, heeft minister Luns gister avond in de Tweede Kamer meege deeld. De Benelux-landen zullen voortaan eerst onderling overleg plegen over i belangrijke kwesties van buitenlands beleid om zo mogelijk tot één stand- punt te komen. Mr. Luns zei te hopen, dat andere landen zich bij dit overleg gaan aansluiten. De Benelux-landen heb- I ben intussen instemmende reacties ontvangen van West-Duitsland en Italië op hun suggesties voor de hou ding van de EEG-landen tegenover andere Europese staten na het Franse veto over Engelands toetreding tot de Gemeenschap. Het Benelux-memorandum ver klaarde o.m., dat elke nieuwe stap tot verdere ontwikkeling van de EEG eerst met andere landen (in de eerste plaats Engeland) moet worden KOUDEKERK Gisteravond kwam voor het eerst sinds het vertrek van burgemeester Q. Waverijn naar Maarssen, de voltallige gemeente raad bijeen, onder voorzitterschap van loco-burgemeester W. van Veg- ten. Het was de eerste vergadering in het nieuwe jaar en zodoende me moreerde voorzitter Van Vegten de belangrijkste feiten van het afgelo pen jaar, zoals de totstandkoming van het zwembad, vertrek burge meester Waverijn en ook het heug lijke feit, dat op 30 december 1967 de 3000ste inwoner kon worden In geschreven. De raad zal worden uitgebreid tot 11 raadsleden, zodat de tegenwoor dige raadszaal te klein wordt om raadsvergaderingen te houden. In de komende periode moet men ko men tot verbreding van het raad huis. Wanneer men straks een nieuwe burgemeester krijgt, moet er ook een secretaris worden benoemd. Voor dit jaar staan er tal van gebeurtenis sen te wachten. De bouw van mis schien 28 woningen, winkels en een bejaardenverzorgingstehuis met 50 bedden. De voorzitter sprak de wens uit, dat men prettig met elkaar zal sa menwerken en dat er spoedig een nieuwe burgemeester zal komen. De heer H. Heemskerk zegde me de namens de raad de voorzitter de volle medewerking toe. Besloten De vergadering duurde tot midder nacht. Men ging ongeveer 1% uur in besloten zitting betreffende de vast stelling van het bestemmingsplan. Bij de ingekomen stukken was een brief Van oud-burgemeester Q. Wa verijn waarin hij de raad bedankte onder meer voor de aangename tijd en de prettige samenwerking. Hij hoopte nog vele keren gebruiik te maken van het zwembad. Een ver zoek van het Humanistisch Verbond om subsidie werd afgewezen. De vaststelling bestemmingsplan nen Hondsdij'k, Hoogewaard en La- gewaard was het grote punt, dat en kelen uren in beslag nam. De heer H. Heemskerk was nogal verontrust over een en ander. De heer R. Dorrepaal wilde de bezwaar schriften stuk voor stuk behandelen. Na de besloten vergadering hier over werd het bestemmingsplan vastgesteld met de mededeling dat de bezwaarschriften ongegrond wa ren verklaard. Besloten werd medewerking te verlenen aan een verzoek van de vereniging Cbr. kleuteronderwijs «n een afrastering aan te brengen aan de zuidzijde van de Chr. kleuter school aan de Julianastraat. Akkoord ging de raad ook met het verzoek van het bestuur van de af deling Koudekerk-Hazerswoude Rijn dijk van het Groene Kruis om de subsidie te verhogen van f 2.452.50 naar f 5.000, per jaar. De wijziging van het parkeerver bod in de Pr. Beatrixstraat en de Pr. Marijkestraat gaf geen moeilijkhe den. Het punt rechtsgeding onteige ning ten behoeve van realisering van het 2de sportveldlokte enige discussie uit. Bij de heer D. Reijneveld, de eigenaar van de grond, stuit men nog steeds op tegenstand. De heer Dorrepaal vroeg of het niet mo gelijk is nog eens met de eigenaar te gaan praten. De voorzitter zei, WOUBRUGGE Voor de teraar debestelling van het raadslid C. Rij laarsdam bestond woensdagmidmg zowel in de rouwdienst in de Geref. kerk als op het kerkhof grote belang stelling. Op verzoek van de weduwe wer den geen toespraken gehouden. Ds. J. Dethmers koos als tekst Psalm 39 vers 10: „Ik ben verstomd, ik doe mijn mond niet open, want Gij hebt het gedaan". De predikant wees op de warme sympathie, die de overledene in brede lagen van de bevolking genoot. Met zijn „vierkant" karakter zei hij nooit te veel, maar hy stond al tijd voor iedereen klaar. Onze hoop moet altijd op Hem ge richt blijven, want Hij heeft uitein delijk het beste met ons voor, al zien wij dat niet altijd. Eens za>l God zeker de mens antwoord geven, die zich ondanks alles aan Hem blijft vastklampen. Daarom moet onze hoop gevestigd blijven op de opstanding, ook ails we bij een gedolven graf staan. Bij de groeve sprak ds. Dethmers de Geloofsbelijdenis en het Onze Vader uit. Onder de kransen, die de kist bedekten, was er één bij van het gemeentebestuur. Opening nieuwe slagerij TER AAR Aan de Langer- aarseweg heeft de heer J. v. d. Pijl Gz. een nieuwe slagerij laten bouwen op de plaats van de oude. waarin zijn vader, de bekende heer G. v. d. Pijl, veertig jaar geleden is begon nen. Het is een bijzonder fraai pand geworden. Een grote etalage aan de zijkant is bedoeld voor de toekomst, als daar de nieuwe straat is aange legd. Woensdagmiddag heeft burge meester B. J. Hogenboom de nieuwe zaak geopend met een toespraak, waarin hij zei dat de naam v. d. Pijl aan het slagersvak al vele jaren is verbonden. Hij wenste de heer v. d. Pijl veel voorspoed. TER AAR Donderdagavond 8 februari spreekt ds. Poort van Ka- merik voor de afdeling van de Gere formeerde bond, 7.30 uur in gebouw Jonathan. Geref. Leimniden beroept LEIMUIDEN De Geref. Kerk in Leimuiden heeft een beroep uitge bracht op kandidaat D. Averes te Osterwald in Duitsland- Geref. O. en N. Wetering brengt beroep uit OUDE EN NIEUWE WETERING De Geref. Kerk heeft ds. J. de Hoop Ie Zwartebroek beroepen dat te allen tijde de mogelijkheid openblijft tot een minnelijke schik king te komen. Besloten werd het rechtsgeding door te laten gaan met de belofte, dat B. en W. met de eigenaar gaat praten na het advies van de rechtskundige hier omtrent te hebben gevraagd. Aan de woningbouwvereniging „Goed Wonen" zal grond worden verkocht voor de bouw van 28 wo ningwetwoningen. De voorzitter deelde mee, dat vol gens de laatste berichten Koudekerk 3020 inwoners telt. Bij de rondvraag vroeg de heer Dorrepaal hoe de bouw van de win kels êaat worden. De heer Heems kerk vroeg B. en W. aandacht voor gaten in de weg in de Hondsdijk. De heer Molesma vroeg hoe het stond met de plannen voor het be jaardenverzorgingstehuis en de heer Van Veen vroeg naar de garagebouw in de nieuwe wijk en de twee nog niet afgebouwde woningen in park „Ypenburg". VOORSCHOTEN Dinsdag avond is plotseling overleden de heer J. J. Dekker, oud-wethouder van de gemeente Voorschoten. De heer Dekker is 57 jaar geworden en was juist hersteld van een ern stige ziekte. Voor het eerst nam hij dinsdagavond weer deel aan een Rotary-bijeenkomst in De Gouden Leeuw. Na een lunch, tijdens welke de heer Dekker gelukgewenst was met zijn terugkeer (sedert augustus vorig jaar was hij door ziekte ver hinderd) kreeg de heer Dekker een hartaanval. Zijn medelid, de huis arts W. I. M. van Dam, paste direct mond-op-mond-beademing toe en hield dit vol tot in het Academisch ziekenhuis te Leiden. Daar overleed de heer Dekker in de late avond uren. Gedurende 17 jaar, waarvan tien jaar als wethouder van openbare werken, heeft de heer Dekker de gemeenschap trouw gediend. Bij de laatste verkiezingen deelde hij mee, niet meer voor een raadszetel in aanmerking te willen komen in ver band met drukke werkzaamheden en het advies van zijn huisarts, het iets kalmer aan te gaan doen. Als fractieleider van de Prot.-Chr. groep in de Voorschotense raad was hij fel in het debat en toonde hij zich een expert op het gebied van openbare werken. Als wethouder kreeg hij de kans, maar tevens de zeer moeilijke taak om Voorschoten te doen groeien van een plattelands gemeente tot een deel van de Rand stad Holland. Tijdens zijn wethou derschap werden het uitbreidings plan ..Boschgeest" en het bestem mingsplan „Noord-Hofland" vastge steld en in de laatste vergadering van de oude raad in augustus 1966 gaf de raad goedkeuring aan het plan Centrum. De heer Dekker was directeur van het grondopspuitaannemingsbe- drijf Dikkerboom en Sibrandy N.V, te Oudehaske. Enige jaren was hij bestuurslid van de Rotary-club LeidschendamVoorschoten. Zaterdagmorgen om 10 uur is er een rouwdienst in de Hervormde Dorpskerk,1 waarna de oud-wethou der ter ruste zal worden gelegd op de begraafplaats „Rosenburgh". VOORSCHOTEN Ter herinne ring aan de Olympische Winter- ev Zomerspelen 1968 slaat de Konink lijke Begeer Voorschoten een pen ning met op de ene kant een schaat ser en op de andere een atleet. Engelse randschriften completeren het ontwerp. Uitzonderlijk is de toepassing van een dubbele brïllant in een jnuntgouden serie en van een dubbele robijn in een zilveren serie. Deze edelstenen worden in de vlam van de Olympische fakkel gezet. De penningen zijn over enkele weken verkrijgbaar. Beursoverzicht AMSTERDAM. 7 feb. Bij gebrek aan opwekkend nieuws lag de Am sterdamse effectenbeurs er vandaag zeer ongeandmeerd bij. De koersen vertoonden merendeels geen grote af wijkingen en de handel was zeer be scheiden in omvang. De buitenlandse beurzen dragen vrijwel een zelfde ongeanimeerd karakter als Amsterdam en in New York legde het Ameri kaanse wetsontwerp inzake een toeris tenbelasting een druk op de aandelen van de luchtvaartmaatschappijen in clusief de KLM. Uit het voorstel blijkt dat het ernst gaat worden met de plannen van pres. Johnson om de dollaruitgaven in Europa te beperken en aldus de Amerikaanse betalingsba lans te verbeteren. Thans dient eerst de behandeling van het ontwerp in het congres te worden afgewacht. Inmiddels waren internationale fondsen alhier vandaag slechts weinig gevraagd. Een lichtpunt was echter dat de stemming niet flauw was en dat bij de officiële opening iets boven het niveau van de ochtendhandel ge- gedaan werd. Voor de Kon. Olde ont stond mondjesmaat enige vraag van het publiek zodat het hoofdfonds wel dra 155 noteerde, een verbetering van 30 cent tegenover gisteren. Een zelfde avance behaalden Unilever en Philips waarmee het voornaamste was gezegd van de drie internationals die aan het Beursplein in feite de toon aangeven. In Hoogovens, KZO en KLM pleegt immers pas aan het eind van de eer ste beursperiode een notering tot stand te komen. In AKU was het kalm en goed prijshoudend. Van de overige afdelingen kon nog niet veel worden gezegd. Cultures lagen verdeeld en stil. De scheepvaart- hoek was iets opgewekter door ho gere noteringen voor de HAL, KNSM en Nievelt-Goudriaan. Scheepvaart- Unie was goed prijshoudend op 127%. Aan de vooravond van de inschrijving op de nieuwe Nederlandse staatsle ning was de afdeling van de staats fondsen iets levendiger dan anders. De stemming was aan de vaste kant en de 6 pet lening 1967 bv. trok aan van 95% tot 95%, Ook in de tweede beursperiode bleef de handel erg stil. Zelfs in de lokale fondsen deden zich maar weinig koersverschillen van betekenis voor. Zo 'trok Albert Heijn tot 1255 bie den aan. Amstel Brouwerij was 10 punten hoger. Heineken ging 7% punt omhoog. Voorts waren vast gestemd Lyempf, Sanders Behang, Fokker en Nutricia op 535 bieden. Van de ver zekeringsaandelen was Nationale Ne derlanden beter gestemd. Stock divi denden Holl-Soc. werden verhandeld op f 39.50. Scrips Delta-groep op f 13.25 en certificaten Delta-Groep op 265. De claims Amstleven werden geadvi seerd op 295 k 300 gulden. De fusie partners Groenpol en Geveke waren ca. 910 resp. 502. Daarentegen waren zwakiker gestemd Mulder—Vogem die terugging naar 296%, voorts Amster damse Ballast, Wyers. Technische Unie en ophiebewjjzen Pye, dde van 235 teruggingen naar 228. Internationale fondsen bleven vrij wel op hetzelfde peil. Hoogovens goed prijshoudend op 116 evenals KZO op 159.80. Deli onveranderd f 83. De beurs sloot lusteloos. In en uit Noord'wijk NOORDWIJK Ingekomen: Van Breukelen, A„ van Montfoort Keizer straat 24 naar De Grent 36; Van Leersum, e.v. Doelen, van Woubrugge Kerkweg 14 naar de Ruijterstraat 47; Boeren. A., van Venray St. Annalaan 5 naar Langevelderlaan 1; Wlllems, G., van Ede Gld. Bennekom Weerkruis- laan 7 naar Zwarteweg 20; Komdeur, L., van Scheemda S. Wijkstraat 3 naar Zwarteweg 20; Van Egmond e.v. Van Breukelen. H., van Den Haag Hongaren- burg 579 naar De Grent 36; Van der Zwart. T„ van Noordwijkerhout Heren weg 308 naar Egmonderstraat 4; Kwa- kernaat. M., van Delft van Mierevelt- laan 20 naar Erasmusweg 20; Van Houten w.v. Zierlein, M„ van Rotter dam Nagelkruidstraat 20c naar Golf baan 30; Foresto, Armando, van Frank rijk naar Golfbaan 9; Boucard, P., naar Kapelleboslaan 10: Vitale, F., van Frankrijk naar Kapelleboslaan 10; Shriemisier. A., van Noordwijkerhout D. v. Polderveldstraat 5 naar Lange velderlaan 1: Basten, J., van Zwolle Westerlaan 42 naar Beeklaan 194; Bronsvoort, J„ van Arnhem Enserink- straat 15 naar Langevelderlaan 1: Stoppels. T., van Bierum, Bredeweg 4 naar Zwarteweg 20; Mager, I., van Utrecht van Heuven Goedhartlaan 4 n,aar Erasmusweg 20; Hoogeveen, A.t van Horst, Kloosterstraat 1 naar Tram- steeg 5; Potiek, L., van Horst, Klooster straat 1 naar Boerhaaveweg 27; Hei brink, G. van Dalfsen A 53 naar Beet- hovenweg 2. Vertrokken: Eradus, H., van Noord zeestraat 27 naar Leiden, Willem Bur gerstraat 6a; Van Maanen, H„ van Irenestraat 9 naar Sassenheim, Park laan 58; Bergwerf, J„ van Langevelder laan 1 naar Leiden, Nieuwsteeg 29; Verleur. H., van Herenweg 22 naar Delfzijl Simonszand 88 en Verwolf, C.; Stütz, D., van Emmalaan 7 naar Duits land; Büthker, D„ van de Ruijterstraat 47a naar Ned. Antillen, Aruba, Oranje stad, Equatorstraat 1; Guijt, T„ van Hogeweg a/b ws. „Helena" naar Kat wijk Weth. F. E. Meerburgkade 34; Van der Linden e.v. Van der Lans, A„ van Pieternelweg 6 naar Haarlem, Houtplein 23rd: De Leeuw, G., van Nora weg 20/1 naar Den Helder, Het Nieuwe Diep 5: Poelenije, J„ van He renweg 265 naar 's-Gravenhage, Malak- kastraat 170: Azdad Allal b.A., van Schoolstraat 70c naar Venlo, Kalden- kerkerweg 13; Samsom, J., van Beet- hovenweg 31 naar Amsterdam, Waal straat 67 4hoog: Groenewoud, M., van Binnenweg 51 naar Zeist, Blikkenbur- gerlaan 2a; Gonzalez, A., van Dobbel- mannduin 7 naar Venezuela; Groene woud, M„ Dr. Hadriaan van Neslaan 20, naar Heerhugowaard, Bosboomstr. 10.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 11