Amsterdamse schilder eert Gerard dee Brabander Chaotische opening van de Olympische Winterspelen Gebruinde Stien Kaiser: reken niet op medailles „ER KOMT NIEUWE BUNDEL VERZEN, DOOR MIJ GEÏLLUSTREERD" 0c<wp'Q% O UVU co co ^A/OBLE^ Damesploeg in Grenoble Stien op alle afstanden in Grenoble Monument van vriendschap voor dichter en bohémien Vechtpartijen op de tribunes Rommelige opmars in stadion Ander stond op het plekje van de Gaulle Tsjechen, Russen en Canadezen winnen WOENSDAG 7 FEBRUARI 1968 Freek van den Berg: IN de galerie van Simon de Graaff in Schiedam hangt het portret van een geteisterd mande dichter Gerard den Brabander. Een schilderij met een verhaal, een actueel schilderij bovendien, nu de dichter zondag is over leden. Het doek maakt deel uit van de zaterdag in Schiedam geopende expositie van de Amsterdamse kunstschilder Freek van den Berg. „Het is geen toeval, dat dit werk bij De Graaff hangt, want ik doe altijd een portret van de dichter bij mijn exposities", vertelt de kunstschilder me in een lang telefoongesprek. Waarom? „Ik doe dit als vriend en propagandist van Ge rard den Brabander, die ik in de oorlogsjaren heb leren kennen. Op mijn atelier kwamen we toen dikwijls met vrienden bij elkaar. Hg las dan zijn duidelijk tegen het nationaal-socialisme gerichte verzen voor. Hij maakte ook verzen over mij, en ik kreeg de behoefte voor hem, als mens en als dichter, een schilder kunstig monument op te richten." Het werd een monument dat er zijn mag. Freek van den Berg maak te in de loop der jaren 150 tekeningen, 20 etsen, 6 litho's en 12 schilderijen van de dichter, die maandag in de Neder landse pers unaniem werd ge kenschetst als een der laatste dich ters, die beantwoordt aan het beeld der legendarische, pure dichter. Gabriël Smit in de Volkskrant: ,Een man aan de zelfkant van de teordende, burgerlijke maatschappij, «en revolutionair in naam van het eeuwige, romantische lied... een man, die om met Vondel te spreken het nu eenmaal, „niet kan gebeteren, dat hij van starren droomt" Freek van den Berg vertelt: „Het frappeerde mij altijd zeer sterk dat hij puur dichter was, en ook niet anders wilde zijn. Hij was een man zonder bijbaantjes; hij wilde zelfs niet schrijven voor literaire tijdschriften. II at afgetobd Den Brabander wend de laatste ja ren verzorgd door zijn vrienden. We brachten hem pannetjes met eten, en haalden hem elke keer weer uit de goot, als hij teveel had gedronken. We hebben heel wat met hem afge tobd, maar hij wilde niet anders dan tot het einde toe zichzelf te zijn, zijn fatalisme doorleven. Na de oorlog raakte zijn generatie (die van Jac. van Hattum en Ed Hoornik) wat op de achtergrond, door de opkomst van de Vijftigers. Ten onrechte naar mijn mening, want hij is de vernieuwer van het sonnet ge weest, en heeft prachtige anti-natio- naal-socialistische verzen gemaakt." Freek van den Berg zal Den Bra bander voorlopig wel blijven portret teren. „Ik ben nog lang niet klaar met die man. Ik word geboeid door zijn agressiviteit, zijn mededogen, zijn onderworpenheid en zijn reli- gieusiteit ook; hij had zoveel kanten. In september 1964 opende Ab Vis ser de eerste expositie van mijn werk over Den Brabander in Amsterdam. Er stonden toen mensen in de rij. Revanche voor heren van RZ tegen F AC ROTTERDAM De basketbalheren van RZ behaalden maandagavond een ruime overwinning op FAC. De fanatieke RZ-spelers wilden zich zo goed mogelijk revancheren voor de onverdiende neder laag van zaterdag tegen hetzelfde team. Toch had RZ een aarzelende start en na acht minuten was de stand nog ln even- Wicht (8—8). Eenmaal warmgedraald werd FAC even wel ver in de defensie gedrukt, vooral onder de borden was RZ heer en meester en elk gemist schot werd ln een treffer omgebogen. Zo kon RZ vla 20—12, 27—14 bij rust een 39—14 voorsprong opbouwen. In de tweede helft gaf RZ een gave partij basketbal te zien. Vooral Ruud Harrewijn was op dreef. Via 57—20 en 27—28 finishte HZ met een 81(2 eindzege Topscorers RZ: Ruud Harrewijn (10—10), Huug Harrewijn (7—8). O. Vonk (11—0). Overige dlstrlctsultslagen: H3: Herman- dad-RZ 5 15—31. O en O 2-Rowle 4 7—54. Hurrlcanes-BOB 4 39—28. Dragons 2-ROVS U-28: D2AMVJ-Hallandla S 47—5. Naar aanleiding van die expositie is een tentoonstellingscomité gevormd, dat het mogelijk maakte een nieuwe bundel van de dichter uit te geven." Aan ziekbed Freek van den Berg heeft ook nog portretten gemaakt aan het ziekbed van Den Brabander. „Ik ben van plan een boekje samen te stellen, met niet uitgegeven verzen van de dichter, en door mezelf geïllustreerd." Simon de Graaff van galerie De Graaff in Schiedam waar schuwde gisteren het Letterkun dig Museum in Den Haag en museum Boymans-v. Beuningen in Rotterdam: wellicht bestond er interesse voor het nu actueel geworden portret. Hij kreeg de toezegging dat het schilderij produkt van de vriendschap van twee Amster damse bohémiens de nodige aandacht zal krijgen. Het schilderij van Gerard den Brabander, de in 1900 geboren dichterdie in de jaren dertig bekend werd. Na de oorlog werd hij de legendarische dichter, die protesteert tegen de te harde maatschappij. GRENOBLE, dinsdagavond De woorden van de Franse pre sident Charles de Gaulle mogen dan vaak tot ver in Europa door- bulderen, bij de opening van de Olympische Winterspelen in Grenoble moesten de tien dreu nende kanonschoten het doen. Meer dan honderd luidsprekers versterkten weliswaar de tradi tionele openingswoorden die het Franse staatshoofd uitsprak, maar het zinnetje: Ik heb hier bij de eer de tiende Olympische Winterspelen voor geopend te verklaren, viel in het niet bij het geweld, waarmee tienmaal ach tereen explosieven ontploften. Daarmee werd in de wijde omtrek kenbaar gemaakt, dat de Spelen wa ren begonnen. In een Grenoble dat die dag driemaal een metamorfose had ondergaan. Na de slagregens in de vroege morgen viel er in enkele uren een stevig pak sneeuw, waarmee de winter leek terug te keren. Maar nog voordat om drie uur het ope ningsfeest begon had de inmiddels doorgebroken zon alle sneeuw weer doen smelten Het werd overigens een merkwaardige opening en dat nog wel op de geboorte grond van Pierre de Coubertin, de grond legger van de moderne Olympische Spe len. Er waren valse klanken in de schet terende fanfares. De organisatie verliep allerminst vlekkeloos en op de tribunes ontstond een complete vechtpartij tus sen publiek en gendarmes. President De Gaulle kwam vijf mi nuten later dan in het draaiboek was aangegeven op zijn plaats in de ere- loge van het geïmproviseerde openings stadion van buizen en planken, terwijl de tonen van de Marseillaise klonken, ontstond er tumult op de publieke tri bune naast het vak voor de pers. •fe Geen plaats Honderden toeschouwers konden geen laats meer vinden en wilden de hek en forceren om de vele leeg gebleven plaatsen op de perstribune in te nemen. De gendarmes hielden in de meest let terlijke zin voet bij stuk. maar het pu bliek trapte letterlijk stukje voor stukje het gaas tussen de afrastering weg. Een vertwijfelde stem uit het publiek naar een machteloos toeziende journa list: „Steek je handen uit, we zijn toch kameraden van de Olympische Spelen en terwijl de Olympische fanfares met een veel te groot volume over de zestig duizenden werden uitgestrooid, kwam het tot een fel handgemeen, dat de gen darmes verloren, volledig in de Olym pische geest gaven de verliezers zich echter spontaan gewonnen en waren als bij toverslag bereid de over de hekken Door sportredacteur Meindert Leerling Zelfportret van kunstschilder Freek van den Berg (50), vriend en bewonderaar van Den Brabander. GRENOBLE De Franse organisatoren hadden bij de voorbereiding van de openingsplechtigheid van de Olympische Winterspelen in Grenoble op alles gerekend. Dat dachten ze tenminste. Ze moesten amper een uur voordat in het stade d'inauguration het grote spektakelstuk ging beginnen voordat het grote spektakelstuk ging beginnen toegeven, dat een kleinig heid over het hoofd was gezien. „Wil de chauffeur, die zijn auto heeft neergezet op de parkeerplaats van generaal De Gaulle zijn wagen terstond weghalen", meldden de luid sprekers tot grote hilariteit van de tienduizenden op de tribunes. Ook dat probleem werd nog tijdig opgelost. De arme toeschouwer, die eindelijk dacht in de drukte een plaatsje voor zijn anto te hebben gevonden, kon opnieuw speuren naar ruimte voor zijn vervoermiddel. GRENOBLE, dinsdag Blo zend, gebruind door de Zwitser se zon in Davos en vol optimis me arriveerde dinsdagmorgen omstreeks elf uur de Nederland se damesploeg per trein in Gre noble na de nacht in Genève te hebben doorgebracht. Stien Kaiser kreeg al meteen vele handen te schudden in verband met haar nieuwe record op de 3000 meier. ..Of het in Grenoble nog sneller kan", werd er gevraagd. De Delftse keek eens grimmig naar de lucht waaruit klodders natte sneeuw vielen en zei simpeltjes weg: „Daar zou ik maar niet op rekenen". Wel zijn de Nederland se dames vast van plan Frankrijk met een ste vige medailleschat te verlaten. We hebben kei- hard getraind vertelde uj Elly v. d. Brom als jong ste uit het gezelschap en het gaat reuze fijn. Ook bij de jongens komt de stemming terug nu de prestaties duidelijk voor uitgaan. Met name Kees Verkerk raakt in vorm. In feite wil het alleen niet met Ard Schenk. Die gelooft er domweg niet in. zijn conditie schijnt niet al best te zijn. Maar we zien wel. NERVEUS Inmiddels liep een drukdoende Ad Paulen als vertegenwoordiger van het Nederlands Olympisch Comité bijzon der nerveus heen en weer om al zijn „schaapjes" door de drukke stationshal in een hoek te „vangen" en ze in de gereed staande bus te krijgen die de dames naar het Olympisch dorp moest rijden. „Meisjes passen jullie goed op dat je geen kou vat. Niet meer praten en snel doorlopen", zei de bejaarde chef de mission Wel dat deden ze want niets was aanlokkelijker dan na een stevige reis de smaakvol ingerichte en aan alle eisen voldoende kamers van het Olympisch dorp op te zoeken, een oord dat hermetisch is afgesloten. Slechts met een persoonlijke invita tie van de chef de mission, worden journalisten toegelaten. En uitnodigin gen zullen slechts bij hoge uitzondering worden uitgedeeld Spanning in het Nederlandse kamp. niet minder bij de Fransen, dankzij Jean Claude Killy die voor menige gouden medaille als favoriet start. Hij wordt verwend en vertroeteld. Toen hij dezer dagen in Chamrousse zijn intrek nam vond hij zijn bed te klein. In een oogwenk werd eén ander op de kop getikt. Killy keurde streng en knikte. Zo was het goed. Overigens leven Killy en *Un overige sklënde kornuiten nog op gespannen voet met de organisatoren die gelast hebben de reclame te verwüderen van de nummers die z(j dragen. Maar daar zit nu juist de kneep. Jean-Claudc en z(jn vrienden zijn alleen ln staat zo veel aan skiën te doen dankzij de in- komsteto uit de reclame die zij voe ren Over amateurisme bij de Olympische spelen gesproken. Killy weet evenwel dat zijn positie machtig is en heeft ge dreigd niet te starten, als men geen water in de wijn wil doen. Dat zijn zo allemaal de perikelen voor de start, maar inmiddels is het startschot gevallen en evenals bij elk groot tor nooi: succes en teleurstelling liggen in dezelfde baan Noch het goud van Killy noch van Maier of Stien Kaiser is zeker. En dat is maar goed ook. Was Nederland met twaalf personen een van de minst talrijke afvaardigin gen, Denemarken met drie was de kleinste. Liechtenstein is het kleinste land dat aan de Spelen meedoet. Niet temin waren er nog negen atleten en vijf officials uit dit vorstendom. Liech tenstein. aangevoerd door prins Ferdi nand van Liechtenstein, is trouwens op alle Spelen vertegenwoordigd ge weest. Omdat zij juist op de openings dag zeventien jaar werd en tevens het jongste lid uit de ploeg was, mocht Martha Buhler de vlag van haar land dragen. Mede door de miserable muziek die vrijwel onafgebroken door de honder den luidsprekers werd geblazen, was de openingsceremonie zelf minder in drukwekkend dan anders. Nadat dr. Michallon als voorzitter van het or ganisatiecomité van de Speleri, Avery Brundage als president van het Inter nationale Olympisch Comité het woord had gegeven, verzocht de Amerikaan met zijn beste Frans president de Gaulle de Spelen op de geboortegrond van Pierre de Courbertin te openen. Staande ln de ere-loge deed de Franse president dat met de accenten die wij van hem kennen. In een tempo dat In de negentiende eeuw misschien gebruikelijk is geweest, droegen Franse matrozen de Olympische vlag aan onder de klanken van de Marche noble van Jacques Bondon. Na het vlaghijsen marcheerde het stadsbestuur van Innsbruck op, verge zeld van de Wiltener Trahten Musik- kapel van Innsbruvk en gaf de Olym pische vlag over aan Grenoble, waar bij de meisjes gekleed in de kleder drachten van de Dauphine. de streek rondom Grenoble, het dundoek het «tation uitdroegen. Inmiddels ronkten de motoren van drie helikopters die duizenden rode rozen boven het stadion uitstrooiden, bloemen die op het middenterrein een chaos veroorzaakten omdat vele deel nemers op zo'n rode roos jacht maak ten Op vier punten ontplofte vuurwerk waarna vlaggetjes met Olympische ringen aan parachutes naar beneden kwamen. En nadat de saluutschoten hadden geklonken zwol het applaus langs de Voie Triomfale, de weg die naar het stadion leidde, aan tot een orkaan omdat Almain Calmat met de Olympische vlam in aantocht was. Terwijl de ex-kampioen kunstrij den de vele treden naar de schaal boven op de geïmproviseerde toren bestormde, hoorden de toeschouwers via de luidsprekers het regelmatig kloppen van zijn hart dankzij een microfoontje dat op het lichaam van Calmat was gebonden. Links en rechts van de toren hadden school kinderen toortsen aangestoken om het geheel nog meer cachet te geven. Toen het vuur brandde restte alleen nog de Olympische eed die Leo la Croix, een Frans skiër, namens alle deelnemers aflegde, toen de vlaggen dragers rondom het spreekgestoelte waren geschaard. En daarmee was aan alle ceremo niële eisen voldaan. De atleten ver dwenen snel naar het Olympisch dorp of naar hun verblijfplaatsen in de bergen omdat de strijd wachtte. Daarop is het oog gericht. Dertien dagen lang.... GRENOBLE Het Nederlands O- lympisch Comité beeft gisteravond na overleg met trainer Piet Zwanenburg en de technische Commissie van de KNSB besloten dat Stien Kaiser ons land bij de Olympische Winterspelen van Grenoble op alle afstanden zal vertegenwoordigen. Wil Burgmeijer komt op 'de 500 en 3000 meter uit, Elly van der Brom op de 500 en 1000 meter, Carry Geyssen op de 1000 en 1500 meter, Ans Schut zal voor de 1500 en 3000 meter op de baan komen. Ex-wereldkampioen kunst rijden Alain Calmat brengt een groet aan de 60.000 toeschouwers nadat hij op de dertig meter hogc stellage het Olympisch vuur heeft ontstoken. klimmende toeschouwers een handje te helpen toen duidelijk was dat de opmars van het gepeupel" niet te stuiten bleek. Zo wild en scherp, je mag gerust zeggen onwelluidend, de klanken van de intochtfanfares waren, zo rommelig en soms ongecontroleerd ging het toe bij de opmars van de gladiatoren uit de 37 deelnemende landen. Slechts een enkele formatie kwam in gesloten gelederen, goed in de maat lo pend binnen. Was dat een teken van de tijd? de vrijheid en blijheid zoals die zich al manifesteerde |bij het rommelige slui- tingsfeest in Innsbruck en Tokio? Ook de organisatoren droegen nog een steentje bij toen aan het slot van het défilé bleek dat niet alle deelnemers een plaatsje konden krijgen op het midden veld. Er moest noodgedwongen worden in geschikt. hetgeen met de nodige hilari teit gepaard ging. Stien Kaiser droeg frank en fier de Nederlandse driekleur, waarbij zij een groepje van twaalf personen aanvoerde onder wie de overige schaatsenrüdstere Carry Gejjssen,, Ans Schut, Elly v. d. Brom en Wllly BurgmeUer.. Als officials liepen o.a. mee jhr. Quarles van üfford als chef de mission, Jan Charisius als chef d'equipe, de coach van de dames Piet Zwanenburg, technisch leider Henk van der Grift en verzorger Ben Holle boom. In blauwe blazers, zwarte broeken en oranje mutsen „deed" Nederland het goed. Zoals bekend namen de Neder landse heren niet aan het défilé deeL Jan Bols derde Scherpe tijd voor Zweed Sandler op 10.000 meter DAVOS Aan het laatste onder deel van de internationale schaatswedstrijden in Davos, de 10.000 meter, hebben dinsdag slechts zes rijders deelgenomen. De Zweed Oerjan Sandler vestigde een nieuw baanrecord met de uitstekende tijd van 15 minuten 29.1 seconden. Buiten Sandler hebben tot nu toe alleen de Noren Fred Anton Maier en Per Wil ly Guttormsen deze afstand sneller gereden. Onder de zes rijders die zich aan de 10 kilometer waagden, bevonden zich drie Nederlanders: Jan Bols, die tot de beste tijd (15.44.4) kwam. Peter Nottet en Jorrit Jorritsma. Kees Verkerk, die wel had in geschreven, zag dinsdagmorgen toch maar van deelneming af. De uitslag van de 10.000 meter luidt: 1. Sandler (Zwe) 15.29.1; 2. Hoeglin (Zwe) 15.38.5; 3. Bols (Ned) 15.44.4; 4. Nilsson (Zwe) 15.51.5; 5. Nottet (Ned) 15.51.8; 6. Jorritsma (Ned) 16.44.6. IJshockey in Grenoble GRENOBLE De Tsjechische ijshockeyploeg had een voortreffe lijke start in het Olympisch tornooi. Het boekte een 51 overwinning op het Amerikaanse team. Tussenstan den: 1—1, 2—0, 2—0. Rusland stelde op nadrukkelijke wijze zijn kandidatuur voor de titel door een 80 zege op Finland. Tus senstanden: 30, 20, 30. Ook Canada boekte een ruime overwinning. West-Duitsland werd met 61 verslagen. Programma voor morgen GRENOBLE Het programma van de Olympische Winterspelen ziet er voor morgen als volgt uit: 7.3015.00: kunstrijden dames, twee de gedeelte van de verplicht figuren. 8.0011.00: rodelen, dames en heren, eerste en tweede serie. 12.0014.00: afdaling heren. 17.00: ijshockey, groep a, Tsjecho- slowaki je—West-Duitsland. 18.3020.30: tweepersoons bob, derde en vierde serie. 20.30: ijshockey, groep b, Noorwegen Frankrijk. 21.00: ijshockey, groep a. Canada Finland.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 7