Fabrikant verdween met schuld van twee miljoen Gastenboek Eerst bezinnen in eigen kring PvdA PROBEERT TEVERGEEFS LUNS TE VERMURWEN Rennies Rookbommen op het Binnenhof De strijd in Vietnam Opnieuw failliet 115 man op straat Duitse leverancier vordert f 700.000 ROOKBOM RETOUR Huisartsen 12 pet méér Drie moties over Vietnam verworpen M „We kunnen veel samen doen i 5 WOENSDAG 7 FEBRUARI 1968 De politie trad gedurende de demonstratie op het Binnenhof beheerst en verdraagzaam op. Hier gooit een agent een rook bom terug, die uit de demonstre rende groep naar hem t oas geworpen. (Van onze correspondent) ROERMOND Sinds het afgelopen weekeinde is de Roer- mondse meubelfabrikant W. F. Osterop spoorloos verdwenen met achterlating van een schuld, die naar voorlopige schatting ruim twee miljoen gulden bedraagt. Zijn waarnemers hebben gisteren ontslagvergunning aange- vraagd voor alle 115 werknemers van het bedrijf, dat gevestigd h op het industrieterrein „Heide" in de directe omgeving van Roermond. Da fabriek bestaat nog pas ikele jaren. Het produktieap- 'aat werd ondergebracht in enkele idustriehallen, die eigendom zijn van „Industrieschap Roermond" en de heer Osterop werden ver- ird. Met zijn 115 man personeel scheen bedrijf een bloeiend bestaan te Iden, maar begin van dit jaar werd Idelijk dat er financiële moeilijk jeden waren. De bankrelaties dron- ftgen er toen bij de heer Ostrop op itjan een bedrijfseconoom in dienst te ien, maar aan die wens werd niet •ldaan. Gevolg: de banken weiger- >n nog langer geld te fourneren om Ide schuldeisers te kunnen voldoen. Zeven ton Een van de grootste schuldeisers is de leverancier van grondstoffen M. |Heitzer te Dremmen (Duitsland), die een vordering heeft van ca. 700.000.- Voorts heeft de fiscus een vorde- Iring, die ongeveer 200.000,- zou be lopen. Ook zou het bedryf een groot bedrag aan sociale en pensioenpre mies niet hebben betaald. Op verzoek van enkele schuldeisers, Een héél bijzondere dag. 14 februari: Valentijndag. Stuur uw vrienden een bloemengroet. Fresia's, tulpen, narcissen of een plant. Ze zeggen meer dan 1000 woorden. onder wie Heitzer, heeft deurwaar der S. Nijenhuis in opdracht van de justitie in Roermond beslag gelegd op de fabrieksvoorraden en het pro- duktieapparaat, alsmede op de wo ning van de fabrikant. De faillise- mentsaanvrage zal op 15 februari in behandeling worden genomen. De verblijfplaats van de heer Os terop, die al eens eerder failliet is gegaan en een gezin met negen kin deren heeft, is onbekend. Het ar beidsbureau van Roermond is al be zig elders nieuw werk te vinden voor de 115 werknemers, waarvan 39-ex- mijnwerker zijn. UTRECHT Huisartsen en zie kenfondsen hebben overeenstem ming bereikt over een honorarium verhoging voor 'de huisartsen van 12 procent voor 1968. Het akkoord is ter goedkeuring voorgelegd aan de Ziekenfondsraad. Partijen werden het niet eens over de kostenfactor (pralktij'kkosten). Het bedrag hiervoor is voorlopig vastgesteld op 7 gulden per verze kerde. Dit bedrag komt overeen met het destijds door de minister over genomen bemiddelingsvoorstel van de commissie-Van der Ven. Voor de eerste 2000 verzekerden ontvangt de huisarts dit jaar be houdens goedkeuring door de Zie kenfondsraad 28,79 gulden per verzekerde (was 25,665) en voor elke volgende verzekerde 21,79 gulden (was 19,41). Het gemiddelde 'hono rarium per verzekerde is volgens de nieuwe overeenkomst gestegen van 23,30 gulden (begin januari 1967) tot 26,98 gulden. Vrouw mag in zwaar straaltoestel vliegen FOLKESTONE De 31-jarige Gil lian Cazalet, een voormalige kinder juffrouw uit de Engelse badplaats Folkestone, heeft als eerste vrouwe lijke piloot toestemming gekregen om op te treden als gezagvoerder van straalverkeersvliegtuigen. (Vervolg van pagina 1) DEN HAAG De Amerikaan se minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, heeft op het Nederlandse verzoek om elke kans op vrede aan te grjjpen vo rige week gereageerd met een schriftelijke boodschap. Hierin verzekert hjj zijn Ne derlandse ambtgenoot, dat de regering in Washington er in alle ernst en langs vele wegen naar streeft om naast stopzetting van de bombardementen tot vre desonderhandelingen met Hanoi te komen op basis van de Ge- neefse akkoorden van 1954. Door de laatste militaire ontwikke lingen in Vietnam is het klimaat voor onderhandelingen echter aanzienlijk Brandend maagzuur, druk op dc maag, opgeblazen gevoel helpen direct ïhe Sanh PRESIDENT JOHNSON heeft zyn generaals laten verklaren dat de bergvesting Khe Sanh met succes verdedigd kan worden tegen een overmachtige vijand rondom. De mi litaire specialisten rekenen dus niet op een tweede Dien Bien Phoe. Als het mis mocht gaan, kan Johnson ïich altijd beroepen op de militaire adviezen. Verantwoordelijk blijft hij natuurlijk wel. Die verantwoordelijkheid is zwaarder als verklaard wordt dat Khe Sanh 6e spil is waaromheen de verdediging in de noordelijke provincies draait. Want dat verlegt het accent naar dei politieke beslissing, de Vietcong en de! Noordvietnamezen in het heuvelland, daar waar zij het sterkst zijn. aan te pakken. Het is de vraag of de Amerikaanse i President verstandig deed er op deze; M'ijze in het openbaar dc nadruk op. te leggen. Hoe meer dc Amerikanen *ich vastleggen, hoe minder kans er is. dat de regering in Saigon daad werkelijk alle zeilen bijzet. Dat moet °P het ogenblik voor Johnson het kardinale punt zijn. Bovendien weten we wel, dat de Amerikanen niet van plan zijn toe te geven. Wanneer dat nu toegespitst; wordt op één enkele vesting, zou de vastberadenheid van de Vietcong, die vesting te veroveren, wel eens ver sterkt kunnen worden. Wat dat bete- j kent hebben we dc afgelopen week ervaren. Voor beide partijen zou dan de leuze worden: Van Khe Sanh begint de vic torie. Geen sfeer om tot onderhande-i Hngen te komen. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Vijfhonderd jongelui trokken gisteravond naar het regeringscentrum om met spandoeken en spreekkoren uiting te geven aan hun misnoe gen over de Nederlandse hou ding in de kwestie Vietnam. De demonstratie werd gehouden naar aanleiding van de debatten in de Tweede Kamer over de be groting van het departement van buitenlandse zaken, die 's mid dags waren begonnen en in de avondzitting werden voortgezet. Uitgebreide voorzorgsmaatregelen van de Haagse politie bleken afdoen de om ernstige ongeregeldheden te voorkomen. Zeven personen in de leef tijd van 17 tot 24 jaar werden gear resteerd, omdat zij niet voldeden aan het politiebevel zich te verwijderen of voor het beledigen van een be vriend staatshoofd („Johnson, moor denaar"). Drie zaten vanmorgen nog op het politiebureau. De politie had geen halve maatre gelen genomen. Reeds gistermiddag werden Het Binnenhof en de omge ving van de Amerikaanse ambassade onbegaanbaar door een doolhof van tientallen dranghekken. De hekken werden in dubbele rijen opgesteld en vormden aldus een vrijwel niet te nemen hindernis voor de de monstranten. Acht agenten te paard, zes motor agenten en ander politiepersoneel wachtten om zeven uur de Vietnam- betogers uit Amsterdam, Delft, Rot terdam en Leiden op, die per trein op het station Hollands Spoor aankwa men. Het Comité van ontvangst werd gevormd door vele tientallen Haagse jongelui, die zich bij de demonstratie waarvoor vergunning was ver leend aansloten. Met spandoeken en fakkels begaf de groep zich luid ruchtig door de Haagse binnenstad naar Het Binnenhof, waar de beto gers werden opgewacht door een respectabel aantal agenten, waaron der tien te paard. Onder dc grafelijke zalen op het Binnenhof had Kamervoorzitter mr. I Van Thiel na enige druk op het j laatste moment toch nog de kelder opengesteld voor de demonstranten, van waaruit men de debatten in de Tweede Kamer via luidsprekers kon volgen. Dc betogers waren echter niet naar Den Haag gekomen om naar politieke speeches te luisteren, maar om herrie te schoppen. De kel- dcrzaal bleef daarom leeg. Pas later, nadat bleek dat de rellen geen grote omvang aannamen, gin gen wèl demonstranten naar de kel derzaal om naar de debatten te lui steren De groep bleef op Het Binnenhof hangen, rookbommen gooiend en ver wensingen schreeuwend naar de hoofden van minister Luns en Johnson. Het meest gehoord werd de yell „Viva Vietcong". De groep van 500 betogers viel uit een in kleinere groepen, zodat de Haagse politie het de verdere avond niet moeilijk had de touwtjes in han den te houden. De Amerikaanse am bassade die met hekken hermetisch was afgesloten, werd door weinige demonstranten gezien. De meesten gingen al spoedig naar huis. De politie hoefde nergens char ges uit te voeren, al moesten soms de jongelui met een ter waarschuwing uitgestoken lange lat worden ge maand van de tramrails af te gaan, zodat de tram de halte kon bereiken. Een man nam het voor de Ameri kanen op. Per scooter reed hij naar de residentie en op het moment dat de grote groep demonstranten bij de ingang van Het Binnenhof arriveer de, ontrolde hij een spandoek met de leuze „Vietcong is terreur. Steun Luns". Het gevolg was dat de man door een aantal betogers op de nek werd gesprongen en door de politie uit zijn benarde situatie moest wor den bevrijd. Een container met puin, die op de Korte Vijverberg stond, werd dankbaar gebruikt als „muni tiedepot" voor dc betogers. De politie maakte een einde aan het gooien met de stenen en stelde de container onder bewaking, totdat even later een gewaarschuwde vrachtwagenchauffeur de bak met puin weghaalde. Hier en daar werden op de trottoirtegels met krijt leuzen I gekalkt. verslechterd. Minister Rusk hield dan ook rekening met de mogelijkheid dat de aanvankelijke toenaderingspo ging van Noord-Vietnam, gezien in het licht van het recente Vietcong-of- fensief, alleen een politieke manoeu vre is geweest om de positie van Hanoi en de Vietcong zo sterk moge lijk te maken. Johnson Mr. Luns zei gisteren in de Tweede Kamer, dat zijn pogingen om het conflict te doen beëindigen, niet be perkt zijn gebleven tot het verzoek van 5 januari. Zo onthulde hij stap pen te hebben gedaan „bij dc hoogste leiding van de Verenigde Staten", dus president Johnson zelf. „Het ging hier om een vertrouwe lijk contact, dat tot dusver niet in de publiciteit is gekomen." Ook is over leg gepleegd met Roemenië. Wat de motie-Schuyt betreft meen de de minister, dat het „onjuist zou zijn om na de verschillende beroepen j die op Washington zijn gedaan nu op dit punt (dat wil zeggen het uitoefe nen van druk om de bombardemen- ten stop te zetten - red.) nieuwe stap- pen te ondernemen". Vier punten I De regering is overtuigd, dat Ame rika zal voortgaan met het zoeken naar mogelijkheden voor vredeson- derhandelingen. Mochten die inder daad plaatshebben, dan zal gestreefd moeten worden naar 1. een staakt het vuren; 2. vermindering van de invloed van buitenlandse troepen en geleidelijke beëindiging daarvan; 3. verkiezingen onder internatio naal toezicht; 4. een regeling voor eenwording van de beide Vietnams. In overeenstemming met de Ge- neefse akkoorden zou „neutralisatie" van heel Vietnam een aanvaardbare oplossing kunnen zijn. Uitgevoerd? De heren Schuyt (kath.v.), Geelker ken (a.r.), Bos (c.h.) en ook mr. Van der Stoel (soc.) toonden £ich ver heugd over de positieve reactie van de minister op de PvdA-motie en het AR-voorstel. Dr. Geelkerken stelde vast, dat mi nister Luns door zijn stappen bij „de hoogste leiding" van de VS de mo tie-Schuyt toch heeft uitgevoerd. „Regering en overgrote Kamermeer- I derheid hebben elkaar gevonden", I merkte de a.r. afgevaardigde ietwat voorbarig op, want weldra bleek dat j de PvdA juist over die motie-Schuyt j meer klaarheid verlangde, j Minister Luns had zich immers ge- distantieerd van de zinsnede in de motie-Van der Stoel waarin gespro ken werd van „de noodzaak om door j onvoorwaardelijke beëindiging van 1 de bombardementen op Noord-Viet nam de weg te helpen openen tot het beëindigen van de strijd". En dat was nu precies wat ook in de mo tie-Schuyt stond. „Dus", redeneerde mr. Van der Stoel, „de minister heeft de mo tie-Schuyt nog steeds niet uitgevoerd, maar naast zich neergelegd. En dat is dan een ernstige zaak. Of hij heeft haar in zijn gesprek met Johnson wél uitgevoerd, maar dan moet hij dat hier in de Kamer ook heel duidelijk zeggen." Vertrouivelijkheid Mr. Luns wilde die duidelijkheid niet verschaffen. Hij omzeilde de fel le interrupties van de socialisten Den Uyl en Nedcrhorst, beriep zich op de vertrouwelijkheid van zijn contact met Amerika'* „hoogste leiding" en zei dat de motie-Schuyt niet aan de orde was. Voor PvdA-aanvoerder Den Uyl was dat aanleiding om mee te delen, dat zijn fractie nu zou stemmen voor een motie-Visser van D '66, waarin de regering opnieuw werd gevraagd bij de Amerikaanse regering aan te dringen op het „onmiddellijk, on voorwaardelijk en definitief staken van de bombardementen op Noord-Vietnam" (een verscherpte versie van de motie-Schuyt). „Wij zien", aldus drs. Den Uyl, „geen andere oplossing om tot vrede te komen dan door staking van de bombardementen. En het spijt ons dat de minister aan deze wens van de Kamermeerderheid nog steeds geen uitvoering heeft gegeven." Mr. Biesheuvel Het debat dreigde een herhaling te worden vah het politieke touwtrek ken waarmee de Kamer zich op 25 augustus belachelijk had gemaakt. Daartegen waarschuwde AR-fractie- leider mr. Biesheuvel met klem. Hij had met grote instemming ge luisterd naar het „zeer waardige" be loog van mr. Van der Stoel, die de zaak met zijn motie boven het partij politieke gewoel had uitgetild. Maar nu leek het wel alsof de PvdA spijt had van de indiening van haar motie. De minister, aldus mr. Biesheuvel, is heel duidelijk geweest met betrek king tot de motie-Schuyt. Hij heeft stappen gedaan bij Johnson. Impli- ciet heeft hij naar de mening van de AR-fraetie gezegd, dat hij de ino- j tie-Schuyt heeft uitgevoerd. „Tcnslot- i te is dat een kwestie van vertrou- j wen". De PvdA tracht de minister nu te i verleiden tot openbaarmaking van I wat hij met Johnson heeft-besproken, i maar dat zou schending ziju van het i vertrouwelijk contact met het Ameri- kaanse staatshoofd. De PvdA is nu bezig de eenstemmigheid in dc Ka mer te verknoeien. „Aan dat spel zul- len wij niet meedoen." Overbluft Drs. Den Uyl en aanhang waren door deze knappe interventie (waar voor minister Luns de AR-fractielei- der na afloop van het debat met een handdruk dankte) totaal overbluft. Slechts D'66 aanvoerder Van Mier- lo reageerde: aandrang op Amerika sorteert alleen effect als het in alle openheid gebeurt. Maar mr. Biesheu vel gaf geen krimp. De Kamer aanvaardde tenslotte de motie-Van der Stoel met alleeen CPN, SGP, Boerenpartij, GPV en tien VVD'ers (onder wie fractieleider Toxopeus) tegen. De motie-Visser werd verworpen met PvdA, PSP, D'66 en CPN vóór. Eenzelfde lot ondergingen twee PSP-moties van de heer Van der Spek: 1. aandrang op VS om bombar dementen op heel Vietnam onmiddel lijk, onvoorwaardelijk en definitief te staken (PvdA, PSP en CPN vóór.) 2. aandrang op VS oorlog te staken en troepen terug te trekken (alleen PSP en CPN vóór). De publieke belangstelling voor dit Kamerdebat was zowel binnen als buiten het Kamergebouw bijzonder groot. De openbare tribune hield zich op enkele uitzonderingen na onge woon rustig. Wel klonk af en toe hoongelach en op een gegeven mo ment werd de Boeren-afgevaardigde mr. Kronenburg voor „oorlogsmisda diger" uitgekreten, maar na een ver manende blik van voorzitter Van Thiel bleef het verder kalm. Vandaag laten we de heer J. van Eibergen, voor zitter van het Christelijk Nationaal Vakverbond, aan het woord. De heer Van Eibergen is 62 jaar. In 1956 werd hij lid van de Tweede Kamer voor de ARP. In 1964 verliet hij de Kamer in verband met het voorzitterschap van het CNV. HET is nu bijna zestig jaar geleden dat het CNV is opgericht. De juiste datum van oprichting is 9 juli 1909. Het CNV, „Christelijk Nationaal Vakverbond in Nederland", is een federatie van autonome organisaties. De leden zijn lid van hun organisatie; deze laatste zijn als organisatie aangesloten bij het CNV. Uit de grondslagomschrijving van de organisaties blijkt, dat men wil zijn een christelijke organisatie. Dat betekent niet dat men wil zijn een vereniging of organisatie van christenen, maar een organisatie welke bij haar beleid wil uitgaan van bijbelse normen (o.a.) van gerechtigheid en naastenliefde. Het CVN noemt zich nationaal, niet alleen omdat men heel Nederland als werkterrein ziet, maar meer nog, omdat het van oordeel is dat d* bijbelse boodschap zich richt tot alle mensen, óók vandaag en morgen. Het gebod: „Heb God lief boven alles en uw naaste als uzelf" richt zich tot een ieder, ongeacht de plaats en de omstandigheden waarin men zich bevindt. Wie dit aanvaardt ontkomt er niet aan te erkennen dat dit gevolgen heeft moet hebben voor de benadering van de maat schappelijke problemen: de verhoudingen en de relaties met anderen. Van hieruit kwam men ook zulks in tegenstelling tot de opvatting van sommige andere groeperingen tot de opstelling: overleg en samen werking in plaats van klassenstrijd. VERZET VU kan men stellen dat ook de christelijke vakbeweging is geboren vanuit verzet. Ik geloof dat dit juist is. Maar daarbij gold dan tweeërlei motief, t.w. het verzet tegen de afschuwelijke en onchristelijke maat schappelijke omstandigheden en het verzet tegen de wijze van benadering daarvan en de doeleinden welke men voorstond door andere groeperingen. Zou het verzet zich alleen tegen dit laatste gericht hebben, dan zou er grond zijn voor de stelling dat het CNV gesticht is vanuit negatieve overwegingen, maar zo is het beslist niet. Het ging dr. Kuyper bij zijn „architectonische" kritiek om gerechtig heid in bijbelse zin en, zoals ds. Talma het vertolkte: „Voor het volk om Christus' wil". Van daaruit gezien is onze opdracht nog precies dezelfde als zestig a tachtig jaar geleden. Ook vandaag immers geldt voor een ieder de vraag aan welke normen men zich gebonden wil weten. Het antwoord daarop heeft ook nu invloed op de wijze van benadering van de onderscheiden vraagstukken. Het gaat er immers om hoe wij gestalte denken te geven aan begrippen als ge rechtigheid en naastenliefde. Daarbij komt ook aan de orde de vraag hoe men staat tegenover het gezagsvraagstuk, de eigendomsverhoudingen en het eigendomsrecht, het vrijheidsbeginsel, de plaats en de taak van de overheid, etc. Met dit alles heeft ook te maken onze visie op de mens en zijn eindbestemming. Wij zeggen niet wij kunnen dat niet dat het hier gaat om een opdracht voor iedereen. Wèl geloof ik dat we ook vandaag op de meest juiste wijze bezig zijn als wij ons als CNV'ers in eigen verband bezinnen op de vragen en pro blemen hiervoor genoemd, om van daaruit met anderen te zoeken naar opdracht in deze voor christenen, in het CNV te zamen verenigd. Zoals ik hiervoor reeds deed uitkomen zie ik het zo, dat het hier gaat om een de zakelijke oplossingen voor de praktijk. OVERLEG "Y/ANDAAG doet de vraag naar de noodzaak van confessionele organisatie zich opnieuw dwingend horen. Ik schrijf „opnieuw", omdat de vraag op zichzelf even oud is als het verschijnsel-confessionele organisatie. Thans echter wordt vaak geargumenteerd, verwijzende naar de vele vor men van samenwerking en het zo veelvuldig gezamenlijk optreden van de organisaties en vakcentralen. Sommigen ook in engere kring verbazen zich over deze vergaande samenwerking. Weer anderen stellen, dat nu toch wel duidelijk blijkt dat samengaan van de drie richtingen alleszins mogelijk is gebleken. Ik moge tegenover beider benadering enige opmerkingen plaatsen. Hiervoor stelden we, dat we streven naar gerechtigheid en naasten liefde. Dat wil o.m. zeggen dat wij ons mede-verantwoordelijk hebben te welen voor onze naaste. Dat we niet zoeken de strijd, maar overleg en samenwerking. Thans bRjkt mogelijk wat vroeger geenszins mogelijk was, nl. dat wc ge drieën in het praktische beleid veel samen kunnen doen. Moet men zich hierover dan verbazen? Dat mag natuurlijk, maar als wij werkelijk van binnenuit kiezen voor overleg en samenwerking inplaats van strijd, dan slaat de verbazing om in vreugde over voor wat door de tijd heen is mogelijk geworden. Hoe kon dat zo mogelijk worden? Wel. van beide zijden is men over meerdere „zware" punten veel genuanceerder gaan denken. De één zwoer bij nationalisatie van dc produktiemiddelen; de ander bij het particulier initiatief. De één wilde overwegende invloed van de Staat; de ander de nadrukkelijke soevereiniteit in eigen kring. De één vond eigendom dief stal: de ander achtte zijn bezit door bijbeluitspraken beschermd en legitiem. We zouden zo een lange lijst kunnen maken. De ruimte, ons toegeme ten, verhindert dat, maar het heeft ook geen zin. Immers, een ieder die de geschiedenis kent en die bewust meeleeft weet dat. HISTORISCH TN relatie met de tweede stellingname hoort men ook wel eens de vraag: Zoudt u, als er geen confessionele organisatie was, er vandaag één oprichten? Ik vind dit een theoretische vraag. Ze kan niet beantwoord worden. We bevinden ons in een feitelijke situatie met verwevenheden naar vele zijden die niet weg te denken zijn en voorts is de gegeven situatie historisch bepaald. De vraag is nog te meer theoretisch, omdat niemand weet hoe de op vattingen en verhoudingen thans zouden zijn als er geen confessionele organisaties waren geweest. Laat ieder chauvinisme ons vreemd blijven. We erkennen graag dat ook zij. die andere normen aanleggen dan wij, een zeer belangrijke bij drage hebben geleverd in de strijd tegen de ontmenselijking. Ik zeg echter niet te veel, dacht ik, als ik poneer dat datgene wat verkregen is en hetgeen vandaag mogelijk is aldus gegroeid is, dank zij de inbreng van elk der groeperingen. Zullen we verder naar elkaar toegroeien? Dat kan alleen de verdere toekomst leren. Met het zicht, dat we heden op de dingen kunnen hebben, geloof ik dat verdwijning van de richtingen in de vakbeweging een grote verarming zou betekenen. (Vervolg van pag. 1) WESTMORELAND De Amerikaanse opperbevelhebber in Zuid-Vietnam, Westmoreland, heeft gisteren in een dagorder zijn troepen ermee gelukgewenst dat zij het Vietcong-offensief hebben afge slagen en de tegenstander in een week tijd meer verliezen hebben toegebracht dan de Amerikanen tot nu toe in de hele oorlog hebben ge leden. (Er zouden volgens Amerikaanse mededelingen sinds vorige week dinsdag 21.000 Vietcong-leden en Noordvietnamezen zijn gesneuveld, terwijl er aan Amerikaanse zijde in de hele oorlog ongeveer 16.000 do den zijn gevallen.) De generaal waarschuwde echter dat de aandacht geen moment mag verslappen en dat men voortdurend klaar moet staan om een mogelijke tweede aanval af te slaan. HO TSJ I-MIMI Tezelfdertijd stuurde de Noord- vietnamese president Ho Tsji-minh een boodschap naar het Nationale bevrijdingsfront in Zuid-Vietnam, de politieke organisatie van de Vietcong. met „de hartelijke gelukwensen voor het succes van de Vietcong in de laatste dagen". Het verzet tegen de Amerikanen is nu volgens hem in een nieuwe fase gekomen, die „zeef gunstig is voor de Vietcong en de Noordvietname zen". „Hoe meer echter de overwin ning in zicht komt, des te groter wor den de moeilijkheden", aldus Ho. WILLIAM CONOR OVERLEDEN BELFAST De Ierse schilder William Conor is dinsdag dood aan getroffen in zijn huis. Hij werd 86 jaar. Conor was het meest bekend om zijn taferelen van het Noord-Ierse leven. Tentoonstellingen van zijn werk zijn gehouden in de Verenigde Staten. Frankrijk en Italië. In 1957 werd hij gekozen tot voorzit ter van de Royal Ulster Academy.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 5