Voorschoter ouders tegen overplaatsing schoolhoofden Fusie prot.-christelijke uloscholen in Lisse KINDEREN NAAR ANDERE SCHOOL TOE Uit Leiden vertrokkei) Jongetje (3) uit Israël met politie-escorte naar ziekenhuis Beroepenvoorlichting jeugdcentrum Leyton Residentie Orkest onder Van Otterloo in Leiden Burgerlijke stand Gevestigde personen Plannen voor één school van r.k. en protestanten in Poelpolder Uitvoering Lenteklokjes op zeldzaam hoog niveau J ongeren weekend op OudPoelgeest 583ste STAATSLOTERIJ Haydn-trio's met veel geestdrift Dividend Kras: weer 4 proeent NIEUW! leiDSE COURANT 4 WOENSDAG 7 FEBRUARI 194 VOORSCHOTEN Tijdens de vorige maand gehouden vergadering be sloot de Voorschotense raad tot overplaatsing van twee hoofden van de openbare school per 1 februari. Het hoofd van de Adegeestschool, de heer J. Tjalkens, werd benoemd tot hoofd van de Wethouder Schramaschool, en de heer J. Visser kwam van de Wethouder Schramaschool naar de Adegeest school. Meegedeeld werd dat beide schoolhoofden volledig akkoord konden gaan met deze wijziging en dat de ouders van de scholen een goede „bege leiding" zouden krijgen, zowel van de wethouder van onderwijs als van de inspecteur voor het lager onderwijs. Sedert de beslissing van de ge meenteraad heeft zich een aantal ontwikkelingen voorgedaan, die de wethouder van onderwijs ten slotte deden besluiten een persconferentie uit te schrijven. Na de raadsvergadering is er een bijeenkomst geweest van de ouder vereniging van de Adegeesterschool, waarbij de pers niet gewenst was. Harde noten zijn gekraakt en er werd kritiek geuit op de wethouder en de inspecteur van het lager on derwijs. Ook de ontwikkelingen rond de Wethouder Schrama-school hebben voor de nodige vraagtekens gezorgd. Per 1 februari, de dag waarop de hoofdenwisseling plaats had, is geen enkel kind meer op deze school ge komen. De ouders van de school hebben hun kinderen ondergebracht bij an dere openbare en bijzondere scho len. Niet omdat men het nieuwe hoofd, de heer Tjalkens, niet accep tabel vond, maar uit protest tegen het gemeentebestuur. Papieren school De Wethouder Schrama-school is twee jaar geleden speciaal opgericht voor „Boschgeest" en „Bijdorp". Om met deze school te starten, werd het verzoek gericht aan een aantal ouders hun kinderen over te heve len van de Vliet- en Parkschool naar de nieuwe school. Enige maanden geleden besloot de gemeenteraad de Wethouder Schramaschool over te plaatsen van „Boschgeest" naar de nieuwe wijk „Noord-Hofland", dus van Voor- schoten-Zuid naar Voorschoten- LEIDEN Een driejarig jonge tje uit Tel Aviv is gistermiddag om half vijf met politie-escorte van Schiphol naara het Academisch Zie kenhuis in Leiden gebracht. Het ven tje dat met ademhalingsmoeilijkhe den kampte is opgenomen in het beademingscentrum van het zieken huis. Leidenaar gewond bij botsing met scooter D LEIDEN Gistermiddag om een uur is een 59-jarige Leidenaar op de Hoge Rijndijk met zijn scooter in boitsing gekomen met een personen auto, waarvan de bestuurder bij het inrijden van eep inrit geen voorrang verleende. De scoot erberij- der moest met ernstige hoofdwon den en een ontwrichte linkerschou der in het ziekenhuis worden opge nomen. De automobilist, een 43-ja- rige inwoner van Oegstgeest, werd niet gewond. De auto werd aan de rechterachterzijde en de scooter aan de voorzijde vernield. Mevrouw Van Dam erelid van Vereniging van Huisvrouwen LEIDEN Mevrouw W. H. van Dam-Nederhoed is afgetreden als presidente van de afdeling Leiden van de Ned. Vereniging van huis vrouwen. Zij wordt opgevolgd door mevrouw A. E. C. de Geus-Eggink. Mevrouw Van Dam is benoemd tot erelid Ook de penningmeesteresse, mevr. N. van Hoorn-Geel, en de excursie leidster. mevrouw J. Hageman- Haaksma, zijn uit het bestuur ge treden. Tijdens de in de kleine zaal van de Stadsgehoorzaal gehouden jaarvergadering zijn als nieuwe be stuursleden gekozen mevrouw J. A. C. van Aken-Faanman, mevrouw M. P. R. Bakx-Timaus en mevrouw H. Lubach-Lehman. Het ledental van de afdeling is teruggelopen van 687 tot 621. Het Jongerencontact telt 60 leden, wat eveneens een kleine teruggang be tekent. De prys van verdienste is uitge reikt aan mevrouw W. Menkhorst- Koopman voor. haar werk in de commissie van bijstand. LEIDEN De jeugdvereniging Leyton (Levendaal 101) geeft tot en met 10 februari een beroepskeuze voorlichting onder de naam „beroe- penmanifestatie". Maandag was er de kappersvak school die 's avonds demonstraties gaf bij vrouwelijke modellen. Dins dag waren leerlingen van de goud en zilversmidschool uit Schoonho ven aanwezig om iets van hun op leiding te vertellen. Vandaag is er de grafische school uit Amsterdam. Morgen vanaf 4 uur een excursie naar de potterie van ..Zaalberg" in Zoeterwoude. Voor degenen die niet gaan is er een Shell-filmavond in het L H.J.-gebouw. Zaterdag is de afsluiting van de Leytonweek met een lasdemonstratie en een demonstratie glasblazen, te Verzorgen door de werkplaats van het Kamerlingh Onnes-laboratorium. Noord. De bouwactiviteiten van Voorschoten richten zich nu uitslui tend op de wijk „Noord-Hofland" en hier starten per 1 september van dit jaar twee bijzondere scholen. De twee-klassige Wethouder Schrama-school bestaat momenteel alleen nog op papier en blijft zeker tot 1 september een papieren school met twee onderwijskrachten. De heer Tjalkens, die vorige maand nog hoofd was van een grote school in de wijk Adegeest, heeft nu een school zonder leerlingen. Wat begonnen is als kortsluiting tussen een paar ouders, is uitgegroeid tot een vervelende zaak. Vertroebeld Vorig jaar september maakte een aantal ouders bezwaar tegen het schoolhoofd, de héér J. Tjalkens. De goede samenwerking tussen ouders en hoofd werd vertroebeld. Het schoolhoofd nam contact op met de bevoegde instanties en ging op huis bezoek. Twaalf ouders zagen geen aanleiding hun mening te herzien en deelden het gemeentebestuur mee, dat zij hun kinderen van school zou den nemen. Het betrof o.a. 12 kin deren uit de 6de klas, die in totaal 14 leerlingen telde. De heer Tjalkens verzocht het ge meentebestuur te mogen sollicite ren, omdat voor hem het werk te moeilijk werd in „Adegeest". De sollicitatie had niet het voor de heer Tjalkens gewenste succes. De ouders bleven bij hun dreigement de kin deren van school te nemen. Ernstige gevolgen Het gemeentebestuur besefte, dat het weggaan van deze kinderen ern stige gevolgen voor de school zou kunnen hebben in verband met de leeringenschaal. Het zouden niet al-, leen de 12 kinderen zijn uit de 6de klas, maar ook nog andere kinde ren van dezelfde ouders, waardoor de school, die 159 kinderen telde, sterk zou terug lopen. Bovendien zou een boventallige leerkracht, die 44 kinderen in zijn klas heeft, ont slagen moeten worden. Zo kreeg het dreigement van twaalf ouders een sneeuwbaleffect. Tijdens de ouder vergadering van de Adegeestschool werd zowel de wethouder van onderwijs als de in specteur van het lager onderwijs aangevallen, omdat zij geen onder zoek hadden laten instellen naar de capaciteiten van het schoolhoofd. .Wethouder Iestra en ook inspec teur Schippers zijn wel overtuigd van de capaciteiten van het school hoofd en zij zien deze hele zaak niet anders dan als een kortsluiting, waardoor het klimaat op de school onzuiver is geworden. LEIDEN Het zesde abonne mentsconcert van het Residentie- Orkest begon gisteravond op niet heel indrukwekkende wijze. We- bers ouverture Freischütz, toch waarlijk niet bijzonder onbekend, klonk aanvankelijk alsof de eerste repetitie nog moest plaats hebben. Met name het koper had de groot ste moeite te spelen wat er stond. Gelukkig begon het bij de coda ergens op te lijken dankzij de verwoede inspanning van dirigent Van Otterloo. Het hierna volgende Kammer- konzert van ALban Berg, voor viool, piano en 13 blazers uit 1925, lukte heel wat beter, waarschijnlijk had men op dit weinig gespeelde werk veel nadruk gelegd bij de voorberei dingen. Het is een indrukwekkend stuk, dit Kammenkonzert, verwant nog aan de Wozzeck van enige jaren vroeger, toch al vervuld van dezelfde elegische melancholie vaak van het vioolconcert uit 1935. Theo Olof, viool en Theo Bruins, piano, leverden eerst afzonderlijk, later in het rondo riitmico. zeer op merkelijke prestaties zowel technisch als interpretatief. Het werk is misschien wat lang Webern wist in zijn concert op. 24 voor 9 instrumenten in 1930 veel grotere concentratie in de vorm toe te passen maar dit Kammerkon- zert is zeer rijk aan boeiende klank combinaties, als kleurbrekingen van diverse wentelende prisma's. De verklanking stond op enkele oneffenheden na op hoog peil en oogstte veel succes. Mozarts Divertimento in Bes. K V. 287 klonk na de pauze als een ge- Diplomaswemmen in Ztveilandbad LEIDEN In het „Zwellandbad" hield de stichting ter Bevordering van het Zwemonderricht ln Leiden en omstreken diploma-zwemmen, waarbij ln totaal 156 Jongens en meisjes slaagden. De namen van deze geslaagden z(jn: Diploma A: M M Kuiters, MAC Vlet ter, J Ouwerkerk. M J M E van der Poel. J E Klein. J W Hakkenberg. E van Stralen. W J Ravensbergen, I J J Merljt. C Ravensbergen, E J Teeu- wen, Y Seis, ACM van Zijp. G Witteman. R van Zijp, G F van Zomeren. G van der Leur, C M T N Haverkort, G R Schroder. Y A de Meijler, w J F van der Schee, K E Westen, M de Moolj, MCA van Zijp, W M Slot. J J Nljssen, R van Zijp, D C G Munzenmeljer. H N M Haverkort, C J van Duljn, M J Duljm, B J Becker, M H van der Mark. D Jansma. M J Snijder. Y T M van der Meel, Y Werdmöller, G J Ravens bergen. C Blankensteljn, J C Wlschmeljer, N D Scheddelee, W Kromhout, H Nagte- gaal, J J de Jonge. R Zaalberg. C N van Groeningen, D de Mooy. W K Slera. J Wormgoor. E ScholL N T C N Tesselaar, H van Nood, A Verstraaten, H van der Welfden, J Schrkkema. J N Rietkerken. D N J Zwagerman. M P E Van Berge Henegouwen, H L A Teeuwen, M van den Oever, A Leenhouts, E van Aken R Muus- se, A ven Elk, J Stlkkelorum. J A H M Schakenbos, L P Nieuwenhuis, R Mole naar, J H de Haas, W M de Jonge, C C van der Schee. S Dammer, H Llnschooten, C l'Amie, G A van der Beek. J van Eg- mond. M Brouwers. S A J Haaster. B S E M Hendrlksen, A C Hulberts, p Wcssel. C van der Schee. A van Elk, S Jacobs. Diploma B: H Bljleveld, HER Verdonk. T van Straaten, J H A Peelers. R H Wormgoor, R van Winkel, A H Dulser. R A Kooien. R F de Kier. H W van Ingen Schenau. .P Faas. J W Nlx, K J de Jong. R J Mink, P T Leenhouts, A A Szlrmal, M W van der Wou. A D van Waveren. W van Kampenhout, M E Nota, C Eind hoven. J H van Elk, D J Braggaar, H F P Schouten, F van Duljn. J de Moolj, E van Klaveren. J Marcells, M Laman, j R Dingjan. M K H Hulskamp. K A van In- gen Schenau. J Ravensbergen. A Roezen. C C Drlessen. M Ravensbergen. B Bakker. L Prins. D Maaurel. E Brinks, M van der Zeeuw. P H A de Groot. E H M van der Meel. J D Onnen. E van der Merwe. M Pardon. H Masurel. W Jansen. W van Eg- mond. J A L F Wolterbeek. S Robbers M Stafleu, J C S van der Eljk, B B Blangc. M H de Jong, A P ManteL M J P R van der Luljt, C Looljensteln, L Roodenburg Vcrmaat, n C van der Schlc, H W F Koop- mans. E i Brokaar, G de Groot, c van Eljk, M van Baaren, C Kapteljn, C J M Faas, S A P J Hendrlksen. F van Baaren. W Baayen. A Kesteren. J Doornbosch. L Groen ln t Wout, E J C Haaster. G van Klaveren, H Kranenburg. M van der Worm. ruststelling voor hen, die iets tegen 12-toonmuziek blijven houden. Nu moet gezegd worden dat dit Diverti mento uit 1777 ondanks zijn ruime lengte verdient vaker te worden ge speeld. Het bevat delen, zoals het adagio die voor Mozarts rijpe pro- dukten der Ween se jaren niet onder doen. Willem Noske droeg aan de la tere delen belangrijk bij met zijn fraai gespeelde soli. Gezien het feit dat Van Otterloo doorgaans geen Mozart-specialist kan heten, moesten we deze uitvoering wel zeer prijzen. De goede frasering en dynamische uitbeelding gaven aan dit program- madeel veel overtuigingskracht. De toehoorders gaven dan ook blijk van' gfote geestdrift aan het einde van deze al te best ingezette avond. Dr J. VAN DER VEEN Zilver voor Uitteuliout LEIDEN De zilveren prestatie medaille van de Koninklijke Neder landse Zwembond is toegekend aan de Sleutelstad-zwemmer Kees Uit- ten'hout, voor zijn verrichtingen op de schoolslag gedurende 1967. Naast dit zilver worden nog 20 zwemmers en zwemsters in Leiden begiftigd met een bronzen medaille. Dit zijn: Leidse Golfbrekers: Jos Aalders, Mar van Beukring, Marijke Geertsma, Nelleke van der Geyn, Rob Korte- kaas, Rob Toet en Wim Zuidervaart. De Zijl: Wim Bergman, Joop de Haas en Theo Uittenhout. Leidsche Zwemclub: Maja Breuker, Gonnie Eradus, Lia Giezen, Anneke van Ingen Schenau, Ineke Mioch, Hans Parrel, Bert Soet en Hans Ver sluis- Sleutelstad: Hans Hilkhuizen en Wim van Zijl. LEIDERDORP Geboren: Pe- tronella A A, dv P C den Hollander en A Kolmees; Mathilde Th, dv H Marck en M T Splinter. Ondertrouwd: L G Winter en A J v Staveren, H Rotmensen en M E Philippo. Gehuwd: J v Egmond en M J P v Klaveren. De Drie Hoefijzers: 14 procent (onv.) BREDA De N.V. Bierbrouwerij De Drie Hoefijzers stelt over het per 30 september 1967 afgesloten boekjaar een onveranderd dividend van 14 pro cent (onv.) voor. LEIDEN Gevestigde personen tussen 24 t/m 31 jan.: I M Voskuil-Krindongo en fam, Lee- mansstr 27; L R Brahn, Schubertlaan 229; R Semeijns de Vries van Doesburgh, Flanorpad 3; D Endeveld, ab ws t/o Hoge Morsweg 160; M H J van Zonneveld-Creyghton, Hooigracht 46; T Dekker, Hyacinthenstr 25; J H van Hooidonk, Druivenstr 34; J Vlet ter, Hooigracht 38; J van Tienhoven, Bevrijdingsplein 38; E J Hochstein, Kennedylaan 99; C F Hansen, Hooi gracht 28; J Pret, J P Coerthof 58; M T Kettenis, Lange Zandstr 1; W F Jelles, Noordeinde 2a; E A du Plessis, Flanorpad 4; P J van Waart, Thorbec- kestr 48; C Rapdan, Witte Singel 56; N J Luuring, Flanorpad 4; H Annink, Flanorpad 4; R P van Arkel, Noor- deinde 2a; j S Olesen. Mozartstr 61; D A E Bruin, Schubertlaan 203; G Later- veer-Erades, van Galenstr 22; H L E A Sonnensohein, Flanorpad 4; G W van de Wiel, Borneostr 28a; G j Bes, Noordeinde 2a; C A van der Roest-Ward, van Baerlestr 10a; A L H Cheng, Noordeinóe 2a; H L A Prins, Flanorpad 6; D W C F Nuijens, Fla norpad 4; N H Lardenoije, Noordeinde 2a; C M D E Krüger, Kennedylaan 66; F van Gemert, Kennedylaan 8; A E Bendeler, Obreohtstr 63; G R Karren- bauer, Stationsweg 3a; A J Bruinsma, Maasstraat 2; J M Staring, Waardstraat 49; J M F Fritsdhy, Kore- vaarstr 11c; J J Pieterman, Tes- selsdhadestr 23a; E J Jansen, Schu bertlaan 233; A J A H M Crone, Fla norpad 4; E J van der Reijden, Scar- lattistr 8; M Eerkens, Hooigracht 58; R W Rueck, Paramaribostr 119; E Haas, Utrechtse Jaagpad 21; B Koren- hoff-Kniit, Boerhaavelaan 2; j D Zie- gelaar, Lammensohansweg 31; j E Moraal, Hooigracht 58; J M A Daams, Park Die Leythe 4; M S G van der Burg, Hooigracht 15; N A Adneij, Fla norpad 4; J G M F Bergwerf, Nieuwsteeg 29; N W C S Kühler, Boerhaavelaan 17; A J M van der Sprong, Rijnsburgerweg 10; R P J Henderiks, Oranjegracht 72; G T Bruins, Maredijk 72; A H M Hulsman, Korevaarstr 11a; A M Vosse, Noor deinde 2a; H M van Hout, Rijnsbur gerweg 10; P J Voerman, Uiterste- gracht 167; P J Kwestro, Uhlenbeck- kade 11; R PulLga, de Goejestr 8; A M H G Ricker, Noordeinde 2a; A de Vijlder, Noordeinde 2a; F A Graaf- mans. Hooigracht 15; J T van den Berg, Noordeinde 2a; D M J Koppes, Zoeterwoudsesingel 64; P van der Weijden-Mooiten, Bachstraat 128; M J Handgraaf, Rijnsburgerweg 10; J van Aalten, Noordeinde 2a; F M G van Gent, Rijnsburgerweg 10; L Smitte- naar, Zoeterwoudsesingel 5; G Ma- dern, Moddermanstr 100; D Boehlee, Spieghelstr 8; W M Crovels, Witte Singel 27; M j A Snoeck, Zoeterwoud sesingel 93; C J M van Dijk, Lage Rijndijk 85a; RAF Kramer, Janvos- sensteeg 35; D P Wijmans, Klikspaan- weg 38; H M T Rutges, Flanorpad 7: C H F Bloys van Treslong-de Groot, van der Waalsstr 50; I A de Graff, Rijnsburgerweg 10; A L M Rijkere, Korevaarstr 11c; N C M Verkleij, Stadhouderslaan 24. LISSE Waaraan al jaren gewerkt is en wat maar niet „van de grond kon komen", is de samenwerking en samenvoeging van de beide protestants-christelijke ulo-scholen van de Herv. Schoolvereniging en van de Schoolvereniging van de Gereformeerde Gemeente. Van beide zijden voelde men er wel wat voor, maar tot daden kwam het niet. Twee jaar geleden was het zo, dat men wel de noodzaak inzag van sa menwerking en samenvoeging, maar de grootste moeilijkheid was dat aan beide scholen een hoofd werkzaam is, dat men graag wil behouden en bij samenvoeging zou vanzelfsprekend een van hen niet gehandhaafd kunnen blijven. Daarop is toen de verdere ontwikkeling in de samen werking gestrand. Er komen echter op onderwijsge bied grote veranderingen bij de in werking treding van de Mammoet wet in augustus. Deze wet bepaalt, dat het niet toelaatbaar is, dat ie mand hoofd van een ulo-school en tevens hoofd van een lagere school is. Al jaren geleden is in de School vereniging van de Geref. Gemeente een definitieve scheiding tussen de lagere en de ulo-school tot stand ge komen. De heer W. P. de Jonge werd hoofd van de ulo-school, bij diens pensionering opgevolgd door de heer J. A. Segers, en van de lagere school is de heer L Walhout hoofd gewor den. Bü de Hervormde Scholen is het hoofd van de ulo-school tevens hoofd van de lagere school geblevén. Wanneer de Mammoetwet in wer king gaat treden zou door het schoolbestuur in overleg met het hoofd van de school bepaald moeten worden van welke school het betrok ken schoolhoofd als hoofd in functie blijft. Aangezien het hoofd van de Hervormde ulo- en lagere school, de heer Clements, inmiddels een be noeming naar Maassluis heeft aan genomen. komt de Hervormde Schoolvereniging voor de moeilijk heid te staan, dat men wel een hoofd zou kunnen benoemen voor de lagere school, maar niet voor de ulo school. Vanzelfsprekend dringt dan van Hervormde zijde de vraag, wat er met de leerlingen van de ulo-school moet gebeuren De enige oplossing is fuseren met de bestaande ulo-school van de Gereformeerde Gemeente. Alleen dan is het mogelijk van Her vormde zijde een „vinger in de pap" te houden. Het fusie-plan van enkele jaren geleden zal men dus nu wil len aanvaarden. Huisvestings problemen Van de zijfetfOli, de, ulp-schoql SASSENHEIM Het christe lijke meisjeskoor De Lenteklokjes gaf gisteravond onder leiding van Dirk van Vliet, een uitvoering in de Gereformeerde kerk. De heer Wijntjes (voorzitter) vertelde in zijn openingstoespraak, dat het steeds groeiende koor de honderd vijftig ten naasten bü heeft be reikt en dat het op het afgelopen OEGSTGEEST Op Kasteel Oud- Poelgeest wordt van 2325 feb. a-s. een weekend gehouden met het the ma „Vragen van wereld-samenle ving", voor jongeren van 18 tot 30 jaar. Deze conferentie maakt deel uit van een serie weekends ter Inter nationale Preparatie, georganiseerd in samenwerking met de Neder landse Jeugd-Gemeenscbap. Besproken worden onder meer de ontwikkelingen, die tot de huidige situatie hebben geleid, de vragen en problemen waar ontwikkelingslan den intern mee te kampen hebben en de perspectieven voor een moge lijke aanpak van het dilemma. Inlichtingen en opgaven bij de ad ministratie van Kasteel Oud-Poel geest, tel.: 01710—53662 en 50832. 7 FEBRUARI 1968 Vierde klasse Prijzen van: 20 zijn gevallen op nummers eindigende op: 0 50 zijn gevallen op nummers eindigende op: 93 100 zijn gevallen op nummers eindigende op: 93* f 200 zijn gevallen op nummers eindigende op: 97 f 400 zijn gevallen op nummers eindigende op: 001 1000 zijn gevallen op nummers eindigende op: 431 f 2000 zijn gevallen op nummers eindigende op- 5532 een prijs van f 5.000 is gevallen op het nummer 060224 een prijs van f 5 000 is gevallen op het nummer 077574 een prijs van f 5 000 is gevallen op het nummer 016743 een prijs van f 5.000 is gevallen op het nummer 031808 een prijs van f 5 000 is gevallen op het nummer 040374 de prijs van f 10 000 is gevallen op het nummer 094134 de prijs van f 20 000 is gevallen op het nummer 076630* de prijs van f 25 000 is gevallen op het nummer 050841 de oriis van f OOD 1? oevallen od het nummer 029284 de prijs van 100.000 is gevallen op het nummer 054856 i Let wel on dit nummer zijn twee pri|zen gevallen moeilijkeconcours weer drie eerste prijzen heeft veroverd. Hoe dit mogelijk was, maakte de uitvoering volkomen duidelijk. Van Vliet heeft met deze zangeresjes, van A tot C, opmerkelijke resultaten bereikt. Voor de beste jeugdkoren, die ik ken, behoeven ze zeker in geen enkel opzicht onder te doen. Deze zang heeft kwaliteit, artistieke allure. Dit vooropgesteld, wil ik de mil- dengroep toch nog het hoogst waar deren. In zuiverheid overtreffen deze B's de jongsten, in voordracht de oudere Cs. Dit heeft, in dit geval, niet met het „niet meer en nog niet" te maken. Ik haast me intussen te verklaren, dat ook de A- en C-zang voortreffe lijk was. We treffen dit hoge niveau maar zelden aan. Het programma was gemiddeld goed tot zeer goed. De weinige minder geslaagde liedjes deden daaraan niet af. Over het „geestelijke" begin en slot zou nog wel het een en ander te zeggen zijn. Er bestaan, dacht ik, mooiere liederen dan die we nu hoorden. Een uitzondering wil ik dan maken voor „Loflied" van de inleiding. De A'tjes zongen spontaan en duidelijk. Enkele troppen „Kirikiri- kiet" (Dalcroze), „Teddybeertje dans met mij", „Iedereen heeft een staart". Ook de vijf speelliedjes klonken, onder alle actie door, goed: bijvoorbeeld „De Tovenaar", „Nu komt de kabouterman". De B'tjes zongen werkelijk voor treffelijk. met mooie articulatie, beschaafde uitspraak en muzikaal, ondermeer: „De feestheraut" (Van den Brink), „In ons kleine polder land", „Do re mi" (Sound of music), „E.H.B.O." (H. P. Keuning). De luchtige voordracht en rappe dictie vielen werkelijk op. Ook jiet beroemd geworden ..Sammy" van Ramses Shaffy klonk heel fijn. Maar de stuwingen, de fellé gedrevenheid van de auteur ontbraken geheel. Ook de B's zongen speelliedjes. o.a. .De Tovenaar". Van de oudere meisjes (C.) hoorden we uitstekend gezongen en voorgedragen liederen: „Daar om" (op een bekende Russische melodie), „Sound the trumpet" (Pureell), het graag gehoorde Plaisir d'amour" (Padre Martini), en het Schotse .Hornpipe" Dit klonk allemaal erg mooi. De dames-assistenten verdienen alle lof voor de stipte orde en de keurige aankleding. Ada van der Bent muntte als begeleidsted uit door haar correcte, sprekende pianospel. JOH. VAN WOLFSWINKEL. van de Gereformeerde Gemeente is alle bereidheid aanwezig het ulo- onderwijs, dat vanaf de inwerking treding van de Mammoetwet „mavo" genoemd zal worden, onder een nieuw stichtingsbestuur te brengen. Van de drie plaatselijke schoolver enigingen, de Hervormde School vereniging, de Schoolvereniging van de Geref. Gemeente en dc Christelijk Nationale School, zullen drie afge vaardigden zitting hebben in het nieuwe stichtingsbestuur. De huisvesting van een aantal leerlingen levert nog problemen op. Het schoolgebouw van de Geref. Ge meente is al aan het steeds groeiend aantal leerlingen aangepast en uit breiding van de school kan slechts zeer minimaal geschieden, althans lang niet voldoende om de aanwas met de leerlingen van de Hervormde ulo-school op te vangen. Men zal dus in de toekomst tot nieuwbouw moe ten overgaan. Verder is er de moeilijkheid van de personeelsvoorziening, wat in deze tijd geen eenvoudige zaak is wegens een tekort aan onderwijskrachten. Ten slotte zal de samenvoeging van de leerstof moeilijkheden geven. Bei de scholen hebben een eigen oplei- dingsmthode, hoewel het einddoel voor de leerlingen hetzelfde is. Wat de huisvesting betreft, kan ook nog worden opgemerkt, dat, wanneer de Hervormde ulo-klassen de school verlaten, de dan vrij ge komen lokaliteiten voor het lager onderwjjs gebruikt zullen worden wegens groei van het leerlingenaan tal. Eén school voor r.k. en protestanten? Naar wij vernemen, is men ook in de Poelpolder druk bezig met de verwezenlijking van de plannen om daar zo spoedig mogelijk tot de bouw van een lagere school te ko men. Bij het gemeentebestuur werd al geruime tijd geleden een verzoek ingediend voor een urgentieverkla ring, zowel van RJZ. als van Prot. zijde. Ter verduidelijking zij opgemerkt, dat van protestantse zijde hierin sa mengewerkt wordt door de Her- DEN HAAG Van de 31 piano trio's die Haydn heeft geschreven weerklonk gisteravond in een vrijwel uitverkocht Diligentia het driedelige Trio in F. Het werk werd voor de leden van de vereniging voor 'kamer muziek giespeeld door het Trio Haydn uit Wenen, bestaande uit Walter Kam per (piano), Michael Schnitzler (viool) en Walter Schtilz (violoncel). De heren waren uiteraard verplicht hun naamgever de grootst mogelijke eer te bewijzen en naar de geest slaagden zij daarin met him levendig en spiritueel spel uitstekend. Naar de „letter" voelde de violist de meeste noodzaak tot inspelen, de pianist daar entegen speelde met een uitbundige voortvarendheid. In een muzikaal volkomen andere wereld, qua tijdsbeeld en ook qua landsaard, kwam men met het in 1914 geschreven Trio in A van Ravel. Na dat hij t slotakkoord had geschreven kwam de componist tot de conclusie, dat het werk in feite te klassiek van opzet was. Op zijn gezag nemen we dat gaarne aan, al zou men erover kunnen filosoferen hoe het Trio in een andere opzet geklonken zou kun nen hebben. Ondanks invloed van de Baskische folklore steunt dit werk volkomen op het begrip klank, de waarde van de interpretatie wordt dan ook bepaald door het al of niet kunnen realiseren van die klank. Geen sinecure deze opdracht, zeker niet voor een Weens ensemble. Het Trio Haydn is daar echter grotendeels in geslaagd. Men pakte het werk met dezelfde voortvarendheid en kernach tigheid aan als de Haydncompositie, doch ook wist men een verfijnde (somtijds wat zoetelijke) sfeer op te roepen door middel van fraai getrof fen halftinten. Als trio en individueel verrichtte men goed werk. Ook nu vervulde de pianist een dominerende partij, de violist was zeker in zijn spel en de cellist was met name in de Passacaglia uitstekend op dreef. Met het oog op de muzikale geaard heid van de drie musici kon het geen verbazing wekken, dat men als derde werk het zg. Dumhy-trio van Dvorak uitvoerde. Opgewondenheid, uitbun digheid en vreugdevolle stemmingen worden afgewisseld door zwaarmoe digheid, weemoed en ernst. Het Haydn Trio gaf dit in 1890/1891 geschreven werk. dat bij uitvoerders en toehoorders bijzonder geliefd is, in al de afwisselende stemmingen met muzikale geestdrift op boeiende en meeslepende wijze weer. Adr. Hager AMSTERDAM Grand Hotel Krasnapolsky N.V. zal de jaarvergade ring voorstellen over 1967 een divi dend in contanten uit t« keren van f4 per aandeel (onveranderd). vormde Schoolvereniging en <Ji schoolvereniging van de Chr. Natio nale School Beide schoolverenigin gen hebben besloten in de Poelpol der eeen „Protestants Christelijb School" te stichten. Beide schoolver enigingen zullen voorlopig de zake; betreffende de voorbereiding tot dt bouw behartigen, totdat in de Poel- polder een zelfstandige vereniging gevormd kan worden. Wij vernamen juist dezer dagenj dat van R.K. zijde de gedachte is ge opperd tot de bouw van één lageri school te komen, echter dan in dezi zin, dat het schoolgebouw zowel door de R.K. als de prot. groeperinf gebruikt zal kunnen worden. Me; deelde ons mede, dat men het denkj baar acht een school te stichten t>a< zes lokalen, waarvan drie lokalen voor de drie laagste klassen uai R.K. en prot. leerlingen gebruik kunnen worden. Men acht het niet verantwoord dej kinderen van de drie laagste klassen, geheel naar het centrum van hetj oude dorp te laten lopen om onderf wijs te ontvangen. Daarom dealt men aan eenzelfde oplossing als bi, het kleuteronderwijs, waar óók R.K.<| en protestanten „onder één dak"{ samenwerken. Deze gedachte leefl« al vrij sterk aan R.K. zijde en beginti ook in protestantse kringen door tij dringen. Tj De schoolvereniging van de Gerefj' Gemeente heeft geen deel aan d«( Poelpolderplannen, omdat de eigen' school aan de Schoolstraat nog ruimte biedt voor de opvang van leerlingen uit de Poelpolder. 1 LEIDEN J Witte, Nieuwe Rijn 45.' Echteld, Oranjestraat 68; H E Sluijter,1 v d Brandelerkade 20, Nijmegen! Groesbeekseweg 327; WAF Marij'. Kijflgracht 23, Koudekerk a/d Rijn Kerklaan 65; P J van Steijn, Nieuw Rijn 1, Leiderdorp, Loevestein 28; TJ Zwemer, Borhuizerkade 96, Apel doorn, Soeratesstraat 83; T L Tjoag, Witte Singel 27, Zandvoort, Thonbec- kestraa-t 35; G W Benson, Wagnerjtón 40, Leiderdorp Willem de Zwijgerla 25; G Feenstra, Rijnstraat 26, Drunfc Leliestraat 25; C C Gerritsen-van d« Berg. Kenneydylaan 16, Rij svijt iZ-H), Ocarinalaan 36; J E Witte- veen-Cornelissen, Beethovenlaan 1731 Den Helder, Pieter Mulderplantsoecj 119; T P Hofstee, Rapenburg 12; 's-Gravenhage, Ruychrocklaan 189; jj Huls, Bevrijdingsplein 44, Alphen a/c'j Rijn, Korenbloemweg 2; H Rail Bruoknerstraat 7, Hazerswoude, Jatj Reviusstraat 57; j G M van de Rijt; De Laat de Kanterstraat 11, 's-Graj venhage, ALtingstraat 92; H E Hoogen boom-van der Vos, Nassaustraat 5 Rijnsaterwoude, Zonnedauwlaan 25; den Hoed, Oosterstraat 54, Katwijl Overrijn 7; A Gundayao, Rijnsburgi weg 10. Philippijnen; N van Wei- Ruiter, Magd Moonsstraait 30, Leider] dorp, Willem de Zwijgerlaan 4; G va; der Lip-Nagtegaal, Utrechtse Jaagpai 80a, Haarlemmermeer, Neder] veldstraat 5; J E Bette, Houtlaan Sassenheim, Wasbeekerlaan 18; A Kramer-Keijser, Jacob Catslaan Koudekerk a/d Rijn, Pr Bei hardstraat 7; L H van Lier, Morswt 174B, Amsterdam, Zocherstraat 6711; Kramers. Boshuizerkade 114, Koui kerk a/d Rijn, v Poelgeestlaan 50; J de Hollander, Tollenstraat 16, Nooi oostpolder De Alphen 13; A Mastt broek, Witte Singel 25, Katwijl Treubstraat 45; J de Gruiter, Witt Singel 106, Groot Brittannië; B bink, Groenhazengracht 12. 's-Gra1 hage, Thérèse Schwartzestraat 15; P Jongking. Groenhazengracht 1 Leidschendam, Pr Annalaan 29; T I Wolter-Penseel, Burggravenlaan 1 Haarlem, Sdhotlandstraat 122; H J in Veld, Lammensehansplein 23, Amster dam, Oosterparkweg 52; j E Nieuwen huizen-van Hooidonk, Lam menschansweg 31, Oegstgeest. Lelie laan 17; A Margraf, Boerhaavelaan 41 Arnhem, Mesdaglaan 19; R A Mollis ger, Breestraat 14, Arnhem, Cl Maasdijklaan 6; A T M van de Voort-Koekenbier, Hogewoerd 15: Hazerswoude, Jacob Reviusstraat 47: Tchernoff, Nieuwsteeg 5. 's-Gravenha ge, Nassau Zuilensteinstraat 1; L Cl Bonneur, Steenschuur 7. Leiderdorp Hoogmadeseweg 9; A Nieuw-enhuizen Lieven de Keystraat 13. Oegstgeef- Lelielaan 17; N C Dijkhuis, Bresstra 123a. Hilversum. Soestdijksestraab 37; J Q van Niekerk, Hogewoerd Brazilië: A Hoogendijk, Nieuwst 13. 's-Gravenhage, Van Bijlandtstri 173: W Kramer. Balistraat 72, Kout kerk a/d Rijn, Pr Bernhardstraat 7;' Das. Breestraat 14, Wassenaar, La van Koot 8: J Kuilman, Noordeini 2a, Den Helder, Het Nieuwe Diep 5; D C Ventevogel, Papengracht 30, Vil singen, Badhuisstraat 89; M S Taf fijn-Bolstier, Samuel de Zee'shof lïj Alphen a/d Rijn, Vijverstraat 7; N J ter Waarbeek-Meurs, Schachtenhof V- Apeldoorn, Aristotelesstraat 324; A E J van Dinten-Veldhuijzen, Abr Crijns senstraat 16, Katwijk, Wijborghstraa' 3; A Reiman-Plug, Pr. Frederikstraat 38, Amsterdam, Adriana Noz«- manstraat 61; R Reiman, Pr Hen-i drikstraat 7, Amsterdam, Adriana No- zemanstraat 61; B J van Dinten, Su- matrastraat 38a. Katwijk, Wij- borghstraat 3; I S .Tan. Klikspaamvef 7, Bloemendaal. Arnoldlaan 3: A Sohoorel, Jan van Goijenkade 44 's-Gravenhage, Nachtegaallaan 22: E D Vroeijestijn, Breestraat 39. Woer den- Anth v Dijckstraat 11; J P Aal ders, Breestraat 135a, Rotterdam, Vij-j verlaan 15; M A C J Damen, Noord-] einde 50, Nijmegen, van Slichten- horststraat 22; H J ter Haar, Wa- tersteeg 4, Nederlandse Antillen; M A Ghalbi. Groenesteeg 48. Haarlem. Houtplein 18.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 4