BELOOFT KAMER VREDESPOGINGEN Amerikaans kamp vlakbij Khe Sanh snel veroverd Commentaren JAMIN Soeharto gaat niet naar Nederland R% Kabinet achter motie-PvdA Oproep om vuren te staken Belgisch kabinet kreeg uitstel OPPOSITIEPARTIJEN CONTRA PENGEL Nederlandse kinderen in Suriname slachtoffer van campagne Sneeuwlawines in Turkije: 8 doden Nieuw soort kamperen Onveranderd Woensdag 7 februari 1968 48ste jaargang lenwe F. DIEMER ds- ifdred«ct*ur» Dr. L Ditmtr CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD „Stantvaitlch I* gheblevan mijn hart In taghanipoatl" tofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 - Giro 58936 - Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uuf Minister Luns onthulde gisteren in de Tweede Kamer dat hy in de afgelopen weken by president Johnson zelf aangedrongen heeft op be ëindiging van de oorlog in Vietnam. De minister zal nog eens op alle partqen een beroep doen de vijandelijkheden direct te staken, dit op aan drang vanuit de Tweede Kamer. i demonstranten op het Binnenhof. Ze hadden indringende roepen op hord en doek uitgeschreven. Er waren ook heel wat pro-Vietcong en anti-Amerikaanse leuzen bij. o Minister Luns Mr. Van der Stoel (Van onze parlementsredactie) Om de Nederlandse vredes- een zo breed mogelijke sis te geven, zal de minister i trachten te verkrijgen van andere Beneluxlanden, de Uil .EN lieu 'r f\EN HAAG Minister Luns heeft de Tweede Kamer gisteren cs©Lr toegelegd, dat de regering er by alle partyen in de Vietnam- of >orlog op zal aandringen, de vyandeiykheden onmiddellijk te staken dD^n door onderhandelingen het vertrek van alle buitenlandse troepen lit Vietnam alsmede zelfbeschikking van de bevolking onder inter- lationaal toezicht te bereiken. KMet deze verklaring accepteerde de minister de kern van een ^vdA-motie-Van der Stoel, die de Kamer gisteravond met 107 tegen stemmen aanvaardde. partners in de Westeuropese Unie en eventueel ook de niet- gebonden en communistische landen van de zg. Groep van Tien, waarvan Nederland deel uitmaakt. Met deze toezegging gaf mr. Luns gevolg aan een suggestie van de anti-revolutionair dr. Geelkerken. Eenstemmigheid Dit waren de twee belangrijkste winstpunten van een door enig straatrumoer begeleid Kamerdebat, dat zich aanvankelijk kenmerkte door vrij grote eenstemmigheid tus sen regeringspartijen, PvdA-D'66-op- positie en regering. De minister deelde ook nog mee dat het kabinet een mieljoen gulden den extra beschikbaar heeft gesteld voor het VN-kindernoodfonds ter leniging van de nood van de kinde ren in Vietnam. Nederland had reeds 12 miljoen gulden voor dit doel aan Unicef verstrekt. Aan de eenstemmigheid van 's avonds afbreuk gedaan door politiek gere detwist over de vraag of minister Luns de befaamde motie-Sciiuyt (kath.v.), die de Kamer in augustus 1967 aanvaardde, nu wel of niet heeft uitgevoerd. Deze motie vroeg de regering druk uit te oefenen op Amerika om de bombardementen op Noord-Vietnam onvoorwaardelijk te staken. Minister Luns heeft de motie-Schuyt ter ken nis van de regering-Johnson en de Verenigde Naties gebracht, maar er bij gezegd dat ze niet het standpunt van de regering weergeeft, althans niet met betrekking tot de staking van de bombardementen. Op 5 januari jl. heeft de be windsman echter via de Amerikaanse ambassadeur in Den Haag een drin gend beroep op Washington gedaan om „zo positief mogelijk" te reageren op de toen circulerende berichten, dat Noord-Vietnam tot vredesonder handelingen bereid zou zijn. Dr. Schuyt maar aanleiding van deze stap constateerde dr. Schuyt gistermiddag, dat het meningsverschil tussen rege ring en Kamermeerderheid tot zeer geringe omvang is teruggebracht. Andere sprekers waren daar minder zeker van. Minister Luns antwoordde, dat de motie-Schuyt is uitgevoerd „voorzo ver ze uiting geeft aan het ge meenschappelijk gevoelen van de re gering en de Kamermeerderheid, dat elke kans op vrede dient te worden aangegrepen". In dat licht moet de Nederlandse stap van 5 januari wor den gezien, (voor vervolg zie pagina 5) BRUSSEL De Belgische regering heeft gisteravond ternauwernood een motie van wantrouwen overleefd toen een verdeeld Huis van Afge vaardigden overeenkwam het kabinet nog één nacht de tijd te geven om haar standpunt vast te stellen betref fende de taalkwestie op de rooms-ka- tholieke universiteit in Leuven. Vanmorgen zou het kabinet van premier Paul Vandenboeynants op nieuw bijeenkomen om over de kwestie te beraadslagen. Verwacht wordt dat het kabinet zal vallen. Vijf of zes minister steunen de eis van de Vlamingen de franstali- ge fakulteit van de universiteit over te plaatsen naar Wallonië. LANG-VEI De Noordviet- namezen hebben vanmorgen vroeg na een gevecht van drie uur het kamp Lang-Vei ver overd, dat slechts enkele kilome ters van de Amerikaanse basis Khe Sanh ligt. Het Amerikaan se opperbevel heeft toegegeven dat het kamp, waar speciale Amerikaanse eenheden waren gelegerd, met de grond is geiyk gemaakt. Eerst werd het kamp beschoten door artillerie en mortieren, en di rect daarna volgde de bestorming. Tegelijk werd ook Khe Sanh met raketten en mortieren bestookt. In korte tijd was een ware projectielen- regen op 'het kamp neergekomen. Eerst gaven de Amerikanen van uit Khe Sanh nog tegenvuur maar ze moesten ermee ophouden toen de Noordvietnamezen het kamp wa xen binnengedrongen. Volgens een woordvoerder van de Zuidvietnamese regering kwamen de Ik geef op als nieuwe abonnee. naam; straat: plaats: Vietnam-demonstranten uit Amsterdam, na aankomst in Den Haag. Eigenlijk zou een speciale trein uit Amsterdam naar Den Haag rijden, maar de belangstelling was zo gering dat er gemakkelijk van een trein uit de normale dienstregeling gebruik kon worden gemaakt. De demonstratie was georganiseerd door de linkse actiegroep Vietnam in de hoofdstad. betaalt: per kwartaal O per maand Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. PARAMARIBO De Suri naamse oppositiepartijen, PNP en VHP, hebben gisteren op een persconferentie te Paramaribo de uitwyzing van de honderd Guyanese arbeiders en de anti- Nederlandse houding van de regering-Pengel scherp veroor deeld. PNP-oppositieleider. Rens. zei dat de Nederlandse kinderen op de scho len het slachtoffer dreigen te worden van een anti-Nederlandse campagne. De uitwijzingsmaatregel en de an ti-Nederlandse campagne waren voortgevloeid uit het grensincident met Guyana. Rens noemde de uitwijzing van de honderd Guyanezen, die als kortver- ANKARA In de Turkse provin cies Adana en Tunceli zijn gisteren acht boeren als gevolg van sneeuwla wines omgekomen. Sinds eind janua ri hebben lawines in Turkije aan 22 mensen het leven gekost. De al geruime tijd in Oost-Anatolië heersende kou bereikte gisteren een nieuw record van 43 graden onder nul, gemeten in Agri. In het zuiden van het land, bij de grens met Syrië, moesten wegens overstromingen ne gen dorpen worden ontruimd. Ook het zuiden van Perzië wordt door overstromingen geteisterd. Acht mensen werden in de provincie La- ristan door het water meegesleurd. Er zouden veel daklozen zijn. DOETINCHEM Op de weg Beek-Zeddam is gistermorgen de 22-jarige J. Berendsen uit Zeddam bij een verkeersongeluk omgekomen. De heer Berendsen raakte met zijn scooter in een slip en viel, waarna hij door een personenauto werd over- i reden. banders als rietkappers op de planta ge Waterloo in Nickerie werkten, een „laffe daad". „Inplaats dat de rege ring Iets flinks doet, organiseert zij een optocht van schoolkinderen", zo merkte hij sarcastisch op. De oppositie, zo meende hij voorts, staat bij alle redelijke maatregelen onverkort achter de regering. Maar noch de uitzetting noch de anti-Ne derlandse campagne kunnen in zijn ogen genade vinden. Rens noemde het een comedie, dat premier Pengel de ene dag Nederland (Advertentie) Aan het meer van Galilea, waar het water ook In de winter zwemwater is. Of aan de uitge strekte stranden van de Middel landse Zee. In de buurt van de kibboetsiem, kamelen, Bedoeï- nen. Aan de voet van de Berg Carmel, tussen Kruisvaarders kastelen en olijfboomgaarden, tussen de sinaasappelvelden en Romeinse theaters. In Israel kamperen is een nieuw soort kamperen. In een land vol zon, vol van oriëntaalse sfeer, vol natuur, vol avontuur. Vol van het adembenemende oude en bruisende nieuwe. Als n van kamperen houdt moet n toch eens alles weten over kamperen in Israel. Vraagt n om folders bij het Israëlisch Nationaal Verkeersbureau, Joh. Vermeer straat 26, Amsterdam, telefoon (020) 799606. Schlphol-Tel Avlv met EL AL In minder dan S uur. aanvalt, om Nederland de volgende dag weer te prijzen. Zijn partijgenoot dr. Essed, vroeg zich af waarom juist de Guyanese arbeiders worden uitge zet en nog wel door regering, waar van een arbeidersleider aan het hoofd staat. Ook de VHP-oppositieleider, Lach- mon, veroordeelde de uitwijzing en noemde de anti-Nederlandse houding „onaanvaardbaar". Ook een betoging tijdens het aanstaande bezoek van vice-premier Bakker aan Surinaamse keurde Lachom sterk af. Weer werving van buitenlanders AMSTERDAM De NDSM en de ADM zijn opnieuw arbeiders uit het buitenland gaan aantrekken. Deze week zullen er nog dertig Turken in ons land arriveren. Voorts zullen bin nenkort negentig Spaanse arbeiders naar Amsterdam komen, voor een groot deel ongeschoolden. De Amsterdamse metaalbedrijven kunnen nog 2600 arbeiders plaatsen. Eind vorige maand was het aanbod slechts 360. In de haven bedraagt het personeelstekort ongeveer 400 man. Nieuwe Starfighters voor West-Duitsland? WASHINGTON In Bonn wordt overwogen om waarschijnlijk 150 nieuwe Starfighters voor verken ningsdoeleinden voor de Westduitse luchtmacht in licentie te bouwen. In de afgelopen week heeft de plaatsvervangende inspecteur-gene raal van de Westduitse luchtmacht in Burbank (VS) onderhandelingen ge voerd met de directie van de Lock- heed-fabriek. Het gaat om het nieu we type super-Starfighter RF-104 G-l, dat een krachtiger motor heeft, maar niet is ingericht voor vervoer van kernwapens. meeste tanks die in de strijd tegen Lang-Vei werden ingezet uit Laos. (Lang-Vei ligt in het noordwesten van Zuid-Vietnam, dicht bij de grens met Laos). Het was voor het eerst dat de Noordvietnamezen tanks gebruikten in deze oorlog. HOE-É In de andere delen van Zuid-Viet nam is het betrekkelijk rustig. Ame rikaanse mariniers zouden gisteren nog het hoofdkwartier van de pro vincie Thoea Thien in Hoe-é hebben heroverd. Ze zouden de Amerikaan se vlag hebben gehesen en die van de Vietcong hebben neergehaald. De Vietcong schijnt nog wel heer en meester te zijn binnen de muren van de oude citadel van deze voor malige keizerstad. Een AP-verslag- gever die een vlucht boven de stad heeft gemaakt, beweerde vanmorgen echter dat de helft van de citadel weer in handen van de Amerikanen Voor vervolg zie pag. 5 ROME Sinds 1 januari hebben zich op Sicilië 106 gevallen van hersenvliesontsteking voorgedaan. Vijf kinderen zijn al aan de ziekte overleden. Het ministerie van ge zondheid zegt dat het een volksziekte is die ieder jaar op Sicilië uitbreekt. Er is een grote hoeveelheid ge neesmiddelen tegen meningitis naar het eiland gezonden. Barometer: een vernuftig instrument dat aangeeft wat voor weer we hebben. BIERCE Navigatorconferen tie over Gods grote plan - pagina Kenmerk „Natuurlijk, hou ik van je, Peter." g 11* WW DE BILT Boven de Britse eilanden bevindt zich nog steeds een omvangrijk gebied van lage luchtdruk. Rond dit gebied trek ken storingen van de oceaan naar het noorden. In ons land viel op de meeste plaatsen enige regen. Na het wegtrekken van een storing kan een zwakke rug van hoge lucht druk voor opklaringen zorgen waarbij de temperatuur van nacht in het binnenland tot om het vriespunt kan dalen. Morgen zal het weer bij ons bepaald worden door een nieuwe storing, die van Ierland komt. Daar ook deze storing tot op grote hoogte gevuld is met koude en onstabiele lucht, behoudt het weer in onze omgeving een on bestendig karakter. DE BILT Veranderlijke be wolking met plaatselijk een bui. Overwegend matige zuidelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. 8 februari zon op 08.10. zon onder 17.30: maan op 11.28, maan onder 04.10. Werkloosheid (I) TNE vakbeweging is verontrust over het werkloosheidscijfer. Overal beleggen de vakcentralen voorlich tingsbijeenkomsten om de leden dui delijk te maken, hoe de stand van zaken is, wat leden en vakbonden hieraan zelf kunnen verbeteren en welke de taak van de overheid is. Het werkloosheidscijfer is de afgelo pen maanden tot boven de 100.000 gestegen. Een respectabel aantal. Anderzijds zal men bij het beoorde len enige nuchterheid moeten be trachten. Toen enkele jaren geleden het werkloosheidscijfer op circa 60.000 stond, was er sprake van een overspanning van de arbeidsmarkt. SER en Stichting van de Arbeid be zonnen zich, welke maatregelen de overmatige vraag naar arbeidskrach ten zouden kunnen beteugelen. Me de als gevolg van deze maatregelen (en dus niet uitsluitend als gevolg hiervan) zien we thans een gestegen werkloosheid tot 100.000 man. Het grootste probleem beperkt zich dus tot het aantal toegenomen werk lozen, namelijk 40.000 man. De groep van 60.000 werklozen blijkt zodanig te zijn samengesteld, dat zelfs by een sterk overspannen arbeidsmarkt ook voor hen nog geen werk te vinden is. Men kan zich afvragen, of het juist is in een aantal van 60.000 werklo zen zonder meer te berusten, maar dit is niet waarom het nu gaat. De stgglng van de werkloosheid met 40.000 man maakt duidelijk, dat er in het kader van een arbeidsmarkt politiek een uiterst gevoelig appa raat dient opgebouwd te worden, dat kleine wijzigingen snel registreert, om zo te voorkomen dat bepaalde maatregelen te fors aankomen en een tekort aan arbeidskrachten snel doen verkeren in een groot over schot. Werkloosheid (II) DIJ de huidige, gestegen werkloos- heidscljfers is in het bijzonder verontrustend het grote aantal van 29.000 jeugdige werklozen, jonger dan 25 jaar. Juist bij jonge mensen, die hun op leiding achter de rug hebben en met enig enthousiasme hun diensten by het bedrijfsleven komen aanbieden, werkt een periode van werkloosheid demoraliserend. Voor het verdere le ven kunnen de gevolgen hiervan ernstig zijn. Dat het CNV zich juist bezonnen heeft op het probleem van de werk loosheid voor de jongere arbeids krachten, is daarom niet verwonder lijk. Dit vakverbond is daarbij met een plan gekomen, dat het overdenken waard is. Werkloze, maar ook reeds in het bedrijfsleven werkzame, jon gelui, die geschikt zijn voor het vol gen van een verdere opleiding, zou den deze kans moeten krijgen. Daar door openvallende plaatsen in be drijven zouden bezet kunnen wor den door werkloze jongelui, die voor een verdere opleiding niet in aan merking komen. Hiervoor is geld no dig, zowel voor het levensonderhoud van de jongelui, die hun studie voort zetten, als voor het onderwijs, dat het leerlingental ziet uitbreiden. Ook de tweede suggestie van het CNV achten wij waardevol, namelijk het werkloosheidsfonds meer het ka rakter van een werkgelegenheids- fonds geven; de werkloosheidsgelden zouden dan ook aangewend kunnen worden voor de schoolactie onder de werkloze jongelui. Dit meedenken van de maatschappe- iijke organisaties met de overheid om te komen tot een optimale bestry- ding van de werkloosheid is een ge lukkige zaak. morgen voordeel engels drop 200 gram van 79 voor 65 niet duur «re/ heerlijk DEN HAAG Uit betrouwba re bron werd gisteren vernomen dat de waadnemend president van Indonesië, generaal Soehar to, zijn voorgenomen bezoek aan Nederland voorlopig heeft uitge steld. Ook de bezoeken die de generaal aan andere Europese landen zou brengen, zullen niet doorgaan. Gezegd wordt dat Soeharto in ver band met de toestand in zijn land, Indonesië voorlopig niet kan verla ten. Zijn voorgenomen bezoek aan ons land zal nu vermoedelijk een jaar later plaatshebben. Op zijn eerste persconferentie In Nederland had de nieuwe ambassa deur van rndonesië, generaal-majqor Taswin Natadinigrat, op 26 januari meegedeeld. dat de waarne mend-president. op uitnodiging van de Nederlandse regering in april aanstaande een staatsbezoek van drie a vier dagen aan Nederland zou brengen. Een handelsovereenkomst tussen ons land en Indonesië, waarvan men thans bezig is de tekst vast te stellen, zou door generaal Soeharto tijden* zijn komend bezoek worden gete kend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1