Verkerk neemt geen genoegen met zilver Grenoble geteisterd door „Hollandse" slagregens JEUGD KRIJGT DROOG AUTORIJLESSEN VERKERK TWEEDE OP WERELDRANGLIJST O^MP'0% ^"A/OBLE^ Echtpaar werd uit auto geslingerd na botsing Gun Uzelf NEDERLANDERS OP DREEF IN DAVOS Schaatsen voor de radio Geen gouden edelweiss voor Kees Gezag van ondernemer nietabsoluut Brand aan boord van tankschip Robert Kennedy vanavond op tv in Vietnam-debat Studenten: VS zijn schuldig Drie kandidaten voor Winterspelen 1976 Aan vooravond Olympische Spelen O oo Proef Verbond Veilig Verkeer Centrum in Hilversum geopend Proef Kunstgebit? DINSDAG 6 FEBRUARI 1968 liet* DAVOS In de eetzaal van het Rex-hotel in Da vos klonken de woorden van Kees Verkerk wat al te boud. Wat had hij, die nog kleine, donkere vechtjas uit Puttershoek, eigenlijk nog te ver- tellen. Lag een maand geleden nog met hoge koorts in bed, be- e in landde tijdens de Europese kampioenschappen ergens midden *n ket klassement, maar bestond het nu een 1500 meter in even zijn meer dan twee minuten te rijden, rlijk De wereldkampioen liet zich n»" echter niet onder tafel praten floor de in grote hoeveelheden Aangedragen argumenten. „Nee, rijn jongens", was zijn verweer, „het van |s nu wel leuk om een tijd van ïW#" 2.02.6 te rijden, maar ik werd weer tweede mee. Magne was nog net even sneller". Ala j* nge. enen van veel so van lever tltijd tikje i ala alen. areö ■ach® Ida hij Magne zou dus de gouden medaille p de 1500 meter in Grenoble hebben ewonnen en Kees de zilveren. Voe- ;n jullie wel. En als jullie nu ook log weten, dat diezelfde Kees in irenoble een gouden medaille wil nnnen en als jullie dan ook nog rillen begrijpen, dat ik dat goud er log lang niet in zie, wel dan zou het nisschien tot jullie kunnen doordrin- jen, dat ik nog niet tevreden ben. Ik weet namelijk nog steeds niet waar- »p ik het moet gooien. Op de vijfdui- end, op de tienduizend of op de 1500 neter. Geef mij de wereldkampi- lenschappen maar. En toch, ondanks die misschien wat te pessimistische uitlatingen van ,Keessie", is de vooruitgang in de irestaties van de Nederlandse chaatsploeg onmiskenbaar. Het be- ;on al 's morgens vroeg op de in irootse conditie verkerende ijsbaan van Davos. Ard Schenk en Peter Nottet waren de eersten die bij windstil weer en een temperatuur graden voor de 1500 meter aan waï de start werden geroepen. Het ging meteen hard. Verschrikkelijk hard. toen Ard Schenk die allereerste 1500 meter-rit in een tijd van 2.04.7 had gewonnen Peter kwam met 12.06.4 ook al tot een goede prestatie zicht bleken er grote mogelijkheden op [het ijs van Davos te liggen. en ater, haar —4 Formidabel I, ij s ei uit-/ niet ld op. hij t« kon oiste rden tot ooit ;d) Magne Thomassen, gestart in de vierde rit, was de eerste die ervan profiteerde. Een razendsnelle start, bracht hem al vlug onder het schema van het wereldrecord (2.03.9) van K«s Verkerk. En hoewel de laatste (te langzame) ronde in bijna 33 se conden ging, kwam de Noor toch nog tot een nieuw wereldrecord in een formidabele tijd van 2.02.5. Pas in een van de laatste ritten de tiende gleed Kees vol wraak lust samen met zijn Zweedse te genstander Goeran Claesson naar de startlijn, De echo's van het startschot wa'ren nauwelijks verstorven, toen de Zuidhollander al op volle snelheid lag. Maar hoe hard Kees de rechte einden ook afstoof en hoe zuinig hij de bochten ook mocht nemen, de achterstand op Magne Thomassen op de 1100 meter bedroeg al 2,5 seconde. Waar Thomassen merkte, dat zijn conditie niet toeliet in een dergelijk angstaanjagend hoog tempo door te blijven rijden, groeide Verkerk voor Kees Verkerk stond er een beetje beteuterd bij te kijken toen Magne Thomassen met en brede grijns een klein, rechthoekig doosje van de j voorzitter van de ijsbaan van Davos in ontvangst mocht nemen. In dat doosje, wist Kees, zat een vurig be- geerd kleinood: de gouden edelweiss. Een gouden, fraai gestileerde speld in j de vorm van het beroemde alpen- I bloemetje, dat wordt uitgereikt aan schaatsenrijders, die in Davos een I wereldrecord breken. Kees had zo graag ook dat kleinood aan zijn overigens rijkvoorziene prij- zenkast willen toevoegen, maar Tho- I massen was hem net te snel afge- iveest. Ard Schenk stapte even mak- I keiijker over het feit heen, dat een I Noor met een gouden edelweiss schoot ging. Hij heeft immers al zo'n speld. Op 26 januari 1966 verbeterde hij in de Zwitserse wintersportplaats namelijk het wereldrecord op de 1500 meter. I De lange Noordhollander draaide er toen een tijd van 2.06.2 uit. de zoveelste maal in zijn loopbaan weer eens een keer boven zichzelf uit. 30,6 seconde reed de caféhou- derszoon over die laatste, vdor Tho massen zo moeilijke, ronde. ■fe Te weinig Verschrikkelijk snel dus voor een man, die door allerlei omstandighe den minder had kunnen trainen, dan topsporters van zijn kaliber eigenlijk moeten doen. Maar het was toch weer net te weinig voor de eerste plaats. De eerste plaats, die Kees ook weer zijn wereldrecord had terugge geven. Vandaar de verzuchting van de Nederlander: „wat heb ik aan die tweede plaats, ik wil eerste worden". De uitslag van de 1500 meter was: 1. Thomassen (Noor) 2.02.5 (nieuw wereldre cord): 2. Verkerk (Ned) 2.02.6; 3. Tveter (Noor) 2.035; 4. G. Traub (W Did.) 2.03.0; 5 Zlmmermann (W Did) 2.04.1; 6. Sandler (Zweden) 2.04.2; 7. Foness (Noor en Kaplan (Rusl) 2.04.3; 9 Eriksen (Noor) 2.04.6: 10. Ard Schenk (Ned) en Valerl Moeratov (Rusl) 2.04.7; 12. Claesson (Zweden) 2.04.8; 13. Groenvold (Noor) 2.05.3; 14. Maljlkin (Rusl) 2.05.8; 15. Lavaas (Zweden) 2.06.2; 16. Te Winkel (Ned) 2.06.3; 17. Nottet (Ned) 2.06.4; 18. Maler (Noor) 2.06.8; 19. Goeliajev (Rusl) 2.06.9; 20. Hoeglin (Zweden) 2.07.1; 21. Johansson (Zweden) 2.07.2; 22. Jorrltsma (Ned) 2.07.8; 23. J. Traub (W. Did.) 2.09.2; 24. Eriks (Ned.) 2.11.5. Ard Schenk evenaarde met een tijd van 1.20.6 zijn eigen wereldrecord op de 1000 meter. De Westduitsers Erhard Keiler en Günter Traub deelden de tweede plaats met 1.21.3. De uitslag van de 1000 meter luidt: 1. Ard Schenk (Ned) 1.20.6 (evenaring wereldrecord); 2. Keiler en Traub (belden W-Dld) 1.21.3; 4. Verkerk (Ned) 1.22.0; 5. Zlmmermann (W-Dld) 1.22.2; 6. Herjuaune (Noor) 1.22.3; 7. Hoefl (W-Dld) en Hoeglin (Zwe.) 1.22.5; 9. Llnd (Noor) 1.23.2; 10. Ustef (Zwe) 1.23,5. (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT De werkgevers moe ten bereid zijn tot het laten meebeslis sen van de werknemers, al zal de lei ding van de onderneming leiding moe ten blijven. Het gezag van de onderne mer moet worden erkend, maar niet als Iets absoluuts. Gehoorzaamheid be hoeft overleg niet uit te sluiten. Dit zijn conclusies van het CNV- vapport, opgesteld naar aanleiding van het beraad in vergaderingen van de medezeggenschap. De CNV'ers staan op het standpunt dat de ondernemingsraad te weinig be voegdheden heeft. De werknemers moeten kunnen meespreken over het economische beleid, het personeelsbe leid, over zaken van de Innerlijke structuur van het bedrijf en over de toepassing van nieuwe produktiemid- delen. De commissie-Verdam heeft al veel verbeteringen voorgesteld, maar de toevoeging „tenzij het belang der on derneming wordt geschaad" ontkracht naar het oordeel van het CNV weer veel van deze verbeteringen. Elke ondernemer zou zich achter de ze clausule kunnen verschuilen, wan neer hij bepaalde zaken buiten de on dernemingsraad wil houden. Het CNV is daarom tegenstander van het opne men van een dergelijke clausule in een nieuwe wet op de ondernemingsraden. VREESWIJK Aan boord van het tankschip Omala dat in de Prinses Beatrixsluis te Vreeswijk lag is gis teravond brand uitgebroken in de roef die geheel uitbrandde. De brandweren van Vreeswijk en IJsselstein en Utrecht wisten te voor komen dat het vuur zich verder over het met 800 ton stookolie geladen tankschip verspreidde. Het was een geluk dat een benzine tanker die eveneens geschut moest worden niet tegelijk met de Omala in de sluiskolk lag. De brandweren had den overigens een moeilijke taak aan het blussen doordat men met moeite slangen aan boord van het dieplig gende schip kon brengen. De schipper en zijn knecht waren er in geslaagd tijdig van boord te komen. DAVOS Kees Verkerk is verdrongen van de eerste plaats op de wereldranglijst aller tijden. De recordverbetering op de 1500 meter van Nagne Thomassen bracht de Noor aan de top. Verkerk staat nu op dè tweede plaats. De ranglijst wordt samengesteld aan de hand van de beste tijden die de rijders op verschillende tijden en plaatsen hebben gereden. 1. Magne Thomassen 2. Kees Verkerk 3. Fred A. Maier 4. E. Matusevitch 5. Ard Schenk 6. G. Zimmermann 7. Per W. Guttormsen 8. Valeri Kaplan 9. G. Traub 10. Svein E. Stiansen 11. Jan Bols 500 m 1500 m 5000 m 10.000 m punten 40.0 2.02.5 7.38.1 15.33.5 173.318 41.7 2.02.6 7.26.6 15.35.2 173.987 4L8 2.06.7 7.26.2 15.20.3 174.668 40.6 2.04.5 7.35.1 15.43.6 174.790 40.6 2.04.2 7.35.2 15.49.3 174.985 40.9 2.04.1 7.32.6 15.52.3 175.142 41.8 2.07.0 7.27.7 15.25.9 175.198 39.8 2.04.3 7.37.6 16.07.5 175.368 41.3 2.03.8 7.38.6 15.42.6 175.557 41.5 2.05.8 7.27.6 15.49.6 175.673 41.3 2.07.2 7.36.0 15.31.4 175.870 HILVERSUM De NTS zendt vanavond van 21.50 tot 22.40 op Ne derland 2 een CBS produktie uit over Vietnam. Aan een discussie over de vraag Onderhandelen? En met wie? nemen deel: Senator Robert Kenne dy, senator Gale McGee, Edwin O'- Reischauer, voormalig Amerikaans ambassadeur in Tokio en deskundige voor het Verre Oosten, Marvin Kalb, diplomatiek correspondent van CBS en Dan Rather, CBS-correspondent voor het Witte huis. Kwestie-Vietnam: DEN HAAG De Nederlandse Christen Studenten Vereniging, de Unie van Katholieke Studenten in Nederland en de Vrijzinnig Christe lijke Studenten Bond zijn van me ning dat de Ver. Staten en haar bondgenoten zich in Vietnam schul dig maken aan oorlogsmisdaden vol gens de normen van het Charter van Neurenberg. De drie organisaties hebben dit ter kennis gebracht van de regering, het parlement en de daarin vertegen woordigde politieke partijen. De drie organisaties baseren hun oordeel op de bevindingen van het internatio naal Vietnam-Tribunaal en op de uitspraken van prof. Delfgaauw, jhr. Van Benthem van den Bergh en prof. Röling. Van de Nederlandse regering vra gen de drie organisaties thans een afwijzing van de wijze van optreden van Amerika in Vietnam los van het oordeel dat men over het optre den van de Vietcong heeft moge lijkheden tot het oplossen van het conflict te zoeken, te bevorderen dat een klacht wordt ingediend bij het hof voor de rechten van de mens en zich bereid te verklaren de derde zit ting van het internationaal Viet- nam-tribunaal in Nederland te doen plaatsvinden. HILVERSUM Met ingang van vrijdag 9 februari zal de NRU dage lijks in een onderbreking van het ochtendprogramma via Hilversum I (op zaterdag 9 en 17 februari via Hil versum II) rechtstreeks reportages verzorgen van de schaatswedstrijden voor dames en heren in Grenoble. Bovendien wordt van dinsdag 6 fe bruari af elke dag van 22.50-23.00 uur via Hilversum II het Olympisch Journaal uitgezonden. De rechtstreekse radioreportages zijn te beluisteren: op vrijdag 9 februari tussen 10.00 en 11.00 uur via Hilversum I op zaterdag 10 februari tussen 09.00 en 10.30 uur via Hilversum II op zondag 11 februari tussen 10.00 en 11.15 uur via Hilversum I op maandag 12 februari tussen 09.30 en 11.30 uur via Hilversum I op woensdag 14 februari tussen 10.00 en 11.30 uur via Hilversum I op donderdag 15 februari tussen 09.00 en 13.30 uur via Hilversum I op vrijdag 16 februari tussen 09.00 en 12.00 uur via Hilversum I op zaterdag 17 februari tussen 08.00 en 13.00 uur via Hilversum II. Verslaggevers te Grenoble zijn: Theo Koomen en Peter van Brakel. Congres IOC in 1970 in Amsterdam GRENOBLE Tijdens zijn congres in Grenoble heeft het internationaal Olympisch Comité de plaatsen vast gesteld waar de volgende congressen zullen worden gehouden. Besloten werd om tijdens de Spelen te Mexico opnieuw te vergaderen en vervolgens in 1969 te Warschau, in 1970 te Am sterdam en in 1972 te Sapporo en München bij elkaar te komen. Zoals bekend worden de Winterspelen van 1972 in Sapporo gehouden en de zo merspelen in München. GRENOBLE Drie steden hebben zich tot nu toe bij het IOC aangemeld voor de organisatie van de Olympische Winterspelen 1976. De steden zijn Oestersund in Zweden, Denver in de Amerikaanse staat Colorado en Lahti in Finland. Lahti en Oestersund zou den de spelen gezamenlijk willen or ganiseren. Het IOC moet nog onder zoeken of een dergelijke „internatio nale combinatie" volgens de voor schriften mogelijk is. Een overzicht van het Olympische dorp in Grenoble. GRENOBLE, dinsdagmorgen Neerzwiepende regenvlagen en natte sneeuw striemen Grenoble. Alleen wie per se op stap moet, waagt zich buiten, gewapend met een para- pluie. Het Hollandse klimaat mag dan grillig zijn, ook hier in de hoofdstad van de Franse Alpen kan het spoken. Het weer verandert hier met het uur, zeg gen de kenners en ze kunnen gelijk krijgen. Gisteravond gierde een warme föhn rond de acht verdiepingen hoge flat in de buitenwijken van Grenoble waar de journalisten voor de spelen hun onderdak hebben gevonden. Het laatste stukje sfeer dat er was, werd daarmee weggeblazen. Alleen met ogen en oren dicht en dan nog met de nodige fantasie kon men zich indenken dat er een dag later zou worden ge start met Olympische Winterspelen. Dat er geschaatst en geskied zou wor den bij temperaturen die meer deden denken aan een niet eens zo onprettige voorjaarsdag aan de Franse zuidkust. Grenoble is op zich al geen winter sportcentrum maar mist nu elke en tourage die passend kan zijn voor een evenement als de winterspelen. „Toen wij twee weken terug hier kwamen", vertelde mij een van de vrouwelijke gidsen in het perscentrum, „lag het hier fijn onder de sneeuw en de zon scheen, maar het was snel gebeurd. Door sportredacteur Meindert Leerling Alleen hoog in de bergen zie je witte stukken." En ik moest haar maar geloven, want noch in de avonduren, noch bij laaghangende bewolking van vandaag heb ik de bergketenen die oprijzen uit het dal gewaar kunnen worden. Gelukkig is men in Grenoble zelf \j\jr Co (Van onze verkeersredactcur) HILVERSUM Het Verbond voor Veilig Verkeer heeft gister middag in Hilversum zestien drivotrainers in gebruik geno men, een geschenk van de olie maatschappij BP. Drivotrainers zijn „droogzweminstallaties voor automobilisten-in-opleiding". Het verbond hoopt met het gebruik hiervan het verkeersonderwijs te sti muleren en eventueel scholieren in de gelegenheid te stellen de beginse len van het autorijden te leren. Al verschillende klassen van mid delbare scholen in het Gooi zullen in de naaste toekomst les krijgen op het trainingscentrum van het verbond. Ook autorijscholen hebben be langstelling voor het experiment. Gistermiddag heeft het bestuur van het verbond een gesprek gehad met het centraal overlegorgaan van er kende rijscholen. •fe Films De drivotrainer bestaat uit een na gebouwde auto, met die beperking, dat zij maar één zitplaats heeft: die van de bestuurder. Deze vjndt in de „cabine" alle attributen, die hij in een echte auto ook vindt. De bedoeling is, dat de leerling nadat hem de betekenis van alle orga nen is bijgebracht gaat rijden op de film. Dat wil zeggen: er wordt een film vertoond, die is opgenomen van uit een rijdende auto en de leerling moet zich met zijn handelingen (schakelen, gasgeven, remmen, rich ting aangeven) aanpassen bij de op het doek gegeven verkeerssituaties. Een computer registreert al zijn han delingen en geeft na afloop een over zicht van de gemaakte fouten. In totaal bestaat één cursus uit vijf tien films. Verbondspedagoog G. Klasen wees er gisteren op, dat men in Amerika goede resultaten met een soortgelijke opleiding heeft. Geconstateerd is, dat automobilisten, die bij hun opleiding lessen via de drivotrainer ontvingen, ongeveer 50 procent minder ongeluk ken maakten dan andere autobestuur ders. In totaal zijn in Amerika trainercentra in gebruik. i drivo- niet afhankelijk van winters weer. Zowel het hardrijden als het kunst rijden alsmede het ijshockey ge schiedt op kunstijsbanen. En hoog in de Alpen-waar de skiërs in de slag gaan, waar de bobslee- en ro delbanen liggen is nog geen paniek. Daar ligt de sneeuw nog meters hoog. Maar voor wat Grenoble betreft zijn ijsmuts en lange onderbroek voorlopig onnodige attributen. Pa rijs maakt maandagmorgen bij de felle sneeuwjachten meer een win terse indruk dan Grenoble. Toch hadden velen op de winter gerekend. Toen ik gisteravond met twee Russische collega's Kiknadze en Khromov uit de trein stapte, sloeg ons de warme lucht tegen. De Rus sen, dik met bont omwonden en met de ijsmuts tot over de oren alsof ze zo naar Siberië moesten, brak het zweet aan alle kanten uit. Zeker toen de eerste kennismaking met de or ganisatie van de Spelen niet direct best was. Vrouwelijke gidsen renden in de stationshal door elkaar en klampten elke treinreiziger aan met de vraag of men voor de Olympische Spelen naar Grenoble was gereisd. Iedereen werd. naar allerlei hoeken verwezen voor nader transport, maar dat liep niet volgens schema, waar door velen geruime tijd moesten wachten. Het immens grote leger van or ganisatoren en gidsen beseft da-, net nog stroef loopt. Er is beterschap be looft, bij herhaling en met veel charme. Toch is de stemming wat ge drukt. Zo zal 'het straks ook zyn bij de opening van de Spelen. Het in alle haast opgetrokken stadionnetje van buizen en planken staat op een braakliggend grasveld. Men mi9t de bekroning van bij voorbeeld het Bergisel-station in Innsbruck waar de sneeuw lag, waar de deelnemers via de grote springschans het ope nings terrein Offcwamen. HOLLANDSE REGEN Een pittige vrieslucht had het mogelijk ook hier in Grenoble „echt" kunnen maken, maar er viel vanmorgen een echte Hol landse regen afgewisseld met natte sneeuw die de deelnemers af schrikt, want in hun trainingskam pen hebben zij vrijwel alle onder ideale omstandigheden gewerkt. Ook de Nederlandse dames die vanmor gen zouden arriveren om deel te ne men aan de openingsceremonie. De heren blijven tot volgende week in Davos. Iedereen duimt nu in de eer ste plaats voor mooi weer. En dat kan snel komen want het verandert hier met het uur. Het gebruik van de drivotrainer in Nederland geldt voorlopig als een ex periment. In samenwerking met de Stichting Wetenschappelijk Onder zoek Verkeersveiligheid gaat het ver bond nu na in welke mate het rijge drag wordt beïnvloed door lessen via de drivotrainer. Voorts wil men we ten voor wglke leeftijdscategorieën het meeste effect mag worden ver wacht. Voordat men het experiment wordt gestart zal men eerst de auto rijschoolwereld en het onderwijs kennis laten nemen van de mogelijk heden van drivotrainers. (Advertentie) Met Dentofix zit het steviger Dentofix vormt een zacht, beschermend laagje en houdt het kunstgebit veel vaster en veiliger op zijn plaats. Het zit prettig en men kan rustig eten, lachen, niezen en spreken, in vele gevallen even gemakkelijk als met een natuurlijk gebit. Dentofix ver® mindert de voortdurende angst voor los® raken en verschuiven van het gebit en voor® komt verwonding van het gehemelte. Den tofix houdt ook de adem fris. Geen onaan-, gename smaak, of hinderlijk gevoel. Prij* per strooibus slechts f. 2,35, bij apotheken en drogisterijen. Gladheid eist slachtoffers APPINGEDAM De glad heid heeft gisteren weer slacht offers geëist. De 51-jarige me vrouw H. de V.-V. werd gister middag gedood toen de door haar echtgenoot bestuurde auto op rijksweg 41 bij Garrelsweer in een slip raakte en frontaal botste tegen een uit de richting Appingedam komende personen auto. De heer en mevrouw De V. werden uit de wagen geslingerd, waarbij me vrouw De V.-V. in een bermsloot te recht kwam. Ernstig gewond werd zij naar het Academisch ziekenhuis te Groningen gebracht waar zij later aan de verwondingen is bezweken. De heer De V. werd ernstig gewond en de bestuurder van de tegenligger, de heer W. Z. werd met twee gebro ken benen eveneens in het academisch ziekenhuis opgenomen. Zijn naast hem gezeten dochtertje kreeg lichte verwondingen aan het hoofd. Belde auto's werden onherstelbaar vernield. SASSENHEIM Op de rijksweg Amsterdam-Den Haag, ter hoogte van Sassenheim, raakte gisteravond de bestuurder van een sportauto die met zeer hoge snelheid reed, als ge volg van de gladheid van het wegdek in een slip, om vervolgens door een andere auto te worden aangereden. De bestuurder van de sportwagen, de 61-jarige drs. L. A. H. Enthoven uit Wassenaar, werkzaam bij de Fok kerfabrieken, werd hangende in de veiligheidsgordel, buiten zijn auto levenloos aangetroffen. LEEUWARDEN Op de Archipel- weg te Leeuwarden is gistermorgen de 63-jarige weduwe De Ruiter, toen zij tijdens een dichte sneeuwjacht per rijwiel de rijweg overstak, door een vrachtauto overreden. De vrouw werd met zware hoofdwonden naar het ziekenhuis gebracht, waar zij in de loop van de dag is overleden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 7