SPECIALE MISDAAD-TEAMS Mr. DE BLOCK: MEER ONIWIKKELINCSHULP Nieuwe opzet recherche Rijkspolitie Poging tot moord op man mislukt dreigt tussen Breuk Bonn en Parij fout van persbureau s na eet 'n appel! snoep verstandig: Britse gewezen krii j gsgevangenen winnen strijd Israëlisch geld in Gaza en Sinai Zweeftuig voor het Kanaal Lijk gevonden van in riool gevallen Belgische padvinder a» Krachtproef Belgische coalitie 5 DINSDAG 6 FEBRUARI 1968 Voor een kort privébezoek in Portugal arriveerden gisteren op het vliegveld van Lissabon prinses Irene en haar echtgenote, prins Charles Hugo. UTRECHT Majoor mr. J. W. Buitendijk, die per 1 februari het nieuwe Bureau be heer recherche leidt, is van plan in ieder district van de rijkspolitie uit elke groep één of twee man te recruteren voor een speciaal rechercheteam, dat kan optreden als er mis daden van enige omvang zijn gepleegd. Deze mensen (vijftien tot twintig per district) krijgen een speciale op leiding als rechercheur, maar ze blij ven in hun groep normaal dienst doen. tenzij ze worden opgetrommeld voor een grote zaak. Majoor Buitendijk vindt dat ieder team zelf over de benodigde uit rusting moet kunnen beschikken, om dat het veel te veel tijd kost daar voor steeds mensen van de tech nische recherche uit Amsterdam te laten aanrukken. Dit is een van de plannen van de 44-jarige majoor, die ruim vijf jaar commandant was van het district Utrecht van de rijkspolitie, om het recherche-apparaat van het korps effi- cciënter te gaan opzetten. Moordbrigade Voor de vorming van een „moord brigade" voelt hij niet veel. In de eerste plaats omdat zo'n team waarschijnlijk niet het gehele jaar door werk heeft en in de tweede plaats, omdat het hem beter lijkt het onderzoek te laten verrichten door mensen die ter plaatse bekend zijn. „Nog niet haalbaar" noemt hij het formeren van rechercheteams uit mensen van de rijkspolitie én de ge meentepolitie. Wel meent hij dat rea lisering van zijn plannen hiertoe een goede aanloop kunnen zijn. De verwezenlijking van zijn ideeën, vooral die veel geld kosten, kan, echter nog wel even duren. Een I van die ..dure" plannen is de I aanschaf of het huren van een com puter voor de verwerking van de ge gevens over het onderzoek naar al lerlei misdrijven. Klankbord Het bureau van majoor Buitendijk krijgt geen uitvoerende taak. De lei ding en uitvoering van een onderzoek blijven volledig in handen van de betrokken districtscommandanten. Ook de uit de groepen samengestelde rechercheteams zullen geheel onder leiding van de commandanten optre den. Het Bureau beheer recherche be last zich uitsluitend met het voorbe reiden van de organisatie, het inven tariseren van de behoeften en de mo gelijkheden in ieder district, het op zetten van een gedetailleerde docu mentatie over de bestrijding van de misdaad en dergelijke. Het bureau kan ook een „klankbord" zijn voor ideeën uit de groepen of districten. Vietnam TYE belangstelling voor het vandaag te voeren debat over Buiten- lwdse Zaken Is met Vietnam wel toegenomen. Het vorige debat, uit mondend in een motie-Schuyt, is niet zo bevredigend verlopen. De druk buiten het parlement is groot. Maar men zou een van de doelstellingen van de recente Viet- cong-aanvallen waarmaken, als men onder druk van de omstandigheden de VS aan de kaak zou stellen. Bezien in het licht van wat nu over Zuid-Vietnam bekend is, lijkt het wat overdreven te stellen dat de VS een zaam op een verre voorpost strijden. Feit is wel, dat de Amerikanen in deze „vuile oorlog" de kastanjes uit het vuur halen. Zij doen het niet voor hun plezier. Wat zou nu kunnen worden gedaan? Nederland heeft er recht op en dat kan in het parlement tot uit drukking komen dat de oorzaken van oorlog, welke dan ook, weggeno men worden. De belangrijkste zijn: de bombardementen én de voort durende infiltratie van Noordviet- namezen. Deze twee voorwaarden zijn onlos makelijk aan elkaar verbonden. Of de een wat eerder uitgevoerd kan worden dan de ander, is een mili taire kwestie, aan de Amerikanen ter beoordeling. De sfeer voor onderhandelingen zou ook beter worden indien de Ameri kanen zich bekeren tot het ogen schijnlijk uitzichtloze plan alleen sterke enclaves in Zuid-Vietnam te verdedigen. Niet zo nutteloos als het lijkt. Het gaat er namelijk om, de zo hoog op gelopen spanningen te verminderen, vóórdat er een reële kans op onder handelen is. Een procent E'EN ander belangrijk punt bij het vandaag in de Kamer begonnen debat is de ontwikkelingssamenwer king. Niet genoeg kan de nadruk ge legd worden op dit probleem, ook zo wezenlijk voor vraagstukken van oorlog en vrede en menselijk samen leven. Onze regering heeft toegezegd, hetj bedrag voor ontwikkelingshulp te-1 gen 1971 op te voeren tot één pro-: cent van het nationaal inkomen. Dat heeft minister De Block op de we reldhandelsconferentie in New Delhi meegedeeld. Deze mededeling lijkt wat in tegen spraak met het standpunt van de re gering inzake planning op lange ter mijn. Planning houdt niet alleen dat gene in wat financieel mogelijk is, maar ook datgene wat nodig is. Een commissie van de VN, onder voorzitterschap van prof. Tinbergen, houdt zich met deze zaken bezig en is nog niet tot een uitspraak geko men. Toch meent de regering in 1971 met één procent te kunnen voldoen aan de verplichtingen in het kader van deze planning. Het misverstand wordt duidelijk, als men bedenkt, dat de toezegging van de regering niet het resultaat is van een beleid-op-lange-termijn. maar de neerslag van politieke druk. in en buiten het parlement uitgeoefend. PARIJS De Westduitse re gering doet alle mogelijke pogin gen om president De Gaulle er van te overtuigen dat minister van buitenlandse zaken Brandt onmogelijk het Franse staats hoofd" kon hebben genoemd. Het „betreurenswaardige incident", die diplomatieke banden met Parijs in gevaar hebben gebracht, berustte volgens de regering in Bonn op een foute interpretatie van de verklaring van Brandt op een SPD-congres door het Westduitse persbureau DPA. Dit persbureau heeft intussen zijn verontschuldigin gen aangeboden en de harde woorden ingetrokken. Een 43-jarige redacteur De langste ter wereld Trots toont de Indiër Ramesh Siiar- ma in Delhi Zijn nagels, waarvan hij denkt dat ze de langste ter wereld zijn. De lengtes variëren van 15 tot 25 centimeter. Hoe de man daarbij zijn activiteiten als drukker (zijn beroep) ten uitvoer brengt lijkt een raadsel. heeft al zijn ontslag ingediend. DPA bood echter pas haar ver ontschuldigingen aan toen de soci- aal-demokratische partij de bandop name met de rede van Brandt liet horen, maar het bericht had inmid dels Parijs reeds bereikt waar op dat ogenblik juist bondspresident Lübke en een aantal ministers op bezoek waren bij de Gaulle. In Parijs noemde men de verkla ring „onaanvaardbaar" en de West duitse ambassadeur moest bij mi nister van buitenlandse zaken Couvc de Murville op het matje komen om uitleg te geven. Niet voldoende Het excuus van DPA scheen echter in de ogen van de Westduitse autori teiten niet voldoende te zijn om /de verkeerde indruk bij Parijs weg te nemen. Daarom werd voorgesteld dat Brandt dezelfde verklaring die hij op het SPD-congres in Ravensburg had afgelegd, opnieuw moest herhalen in het parlement. Tevens is aangeboden de bandopname van Brandts rede af te spelen voor vertegenwoordigers van de Franse ambassade in Bonn. Men hoopt ook dat de kwestie op- i gehelderd zal worden wanneer j bondskanselier Kiesinger volgende week een bezoek brengt aan presi dent De Gaulle. LONDEN Twaalf ex-krijgsge vangenen, die in de oorlog in het concentratiekamp Sachsenhausen hebben gezeten, hebben gisteren een jarenlange strijd tegen het ministerie van buitenlandse zaken gewonnen. Tot voor kort hebben de successie velijke ministers van buitenlandse zaken geweigerd om de ex-krijgsge vangenen een financiële compensatie te geven omdat zij in een aparte af deling voor krijgsgevangenen waren ondergebracht en nooit waren onder worpen aan de vernederende behan deling die aan de concentratiekam pen eigen is. Maar de parlementaire commissaris (ombudsman) verwierp dit argument na bestudering van documenten. Mi- nister van buitenlandse zaken Brown gaf in het Lagerhuis toe dat zijn oor deel fout was geweest. De i ex-krijgsgevangenen krijgen dus toch I nog de vergoeding waarvoor zij zo lang hebben gevochten. TEL AVIV In de streek van Gaza en Sinaï zal het Egyptische geld I tegen de huidige internationale wis selkoers moeten worden ingewisseld tegen Israëlisch, zo hebben de autori teiten in Tel Aviv meegedeeld. Elvis Presley is vader geworden. Hier poseert de voor velen on vergankelijke zanger met zijn vrouwBeaulieu, en zijn vier da gen oude dochtertje, Lisa Marie. Het is hun eerstelinge. Bij Wight zijn de eerste proef vaarten gehouden met een gi gantische draagvleugelboot, de grootste Hovercraft ter wereld, die wordt aangedreven door vier propellers. Het zweeftuigdat de verbinding Engeland-Frank- rijk over het Kanaal gaat ver zorgen, is 45 meter lang en meet 165 ton. Er kunnen 150 passa giers en 30 auto's een plaats op vinden. De maximum snelheid kan wel 130 kilometer per uur bedragen. VENRAY Verdacht van poging tot moord met voorbedachte rade heeft de rijkspolitie van Venray gisteren de 31-jarige G. G. en de 40-jarige mevrouw M. C. D.-A aange houden en in verzekerde bewaring gestpld. G.. die sinds vijf jaren als kostgan ger bij de familie D. inwoonde, had een verhouding met de echtgenote. Samen hadden zij het plan opgevat de 45-jarige echtgenoot A. J. D., oouwvakarbeider van beroep, door middel van landbouwvergif van het leven te beroven. G.. een fabrieksarbeider, had voor dit doel in Utrecht dit vergif gekocht. Het werd een paar maal in het eten en in de shag-tabak van hem gedaan. Toen mevrouw D. op 4 januari haar tweede kind ter wereld had ge- BRUSSEL s= Uit de Schelde bij Antwerpen is het lijk opgehaald van een twaalfjarige jongen, die drie we ken geleden in een Brusselse randge meente in een diepe put viel en ver dween. Tijdens een sneeuwballengevecht van een groepje padvinders op een braakliggend stuk grond verdween de jongen toen vo&r de ogen van zijn kameraden in een metersdiepe put, die in verbinding stond met een hoofdriool. Naspeuringen bleven vruchteloos. Het lijk moet via de Brusselse rio lering en het Zeekanaal van Brussel j in de Schelde terecht gekomen zijn, NEW DELHI Nederland zal in 1971 één procent van het nationaal inkomen be stemmen voor ontwikkelingshulp. Dat heeft mr. De Block, minister van economische zaken, gisteren meegedeeld op de tweede wereldhandelsconferentie. De huidige kapi- taalsstroom van rijke naar arme landen noemde hij onvoldoende om de eerste ont wikkelingstermijn van tien jaren te doen slagen. Minister De Block had drie belangrijke punten. De voedselproduktie moet omhoog. Juist de ont wikkelingslanden zullen hun aandeel moeten leveren. Voedselhulp moet incidenteel zijn en zeker niet leiden tot geplande overproduktie in ontwikkelde landen. Het tweede punt dat Nederland aan de orde stelde, was het probleem van de voorkeurs regelingen (preferenties) voor de export van arme naar rijke landen. Mr. De -Block zei een voorstander te zijn van een wereldwijd systeem van preferenties om economische blokvorming te voorkomen. Hij was daarmee in gezelschap van de Amerikanen en de meeste ontwikkelings landen. VOEDSELPRODUKTIE MOET OMnOOG Nu is het zo. dat. er regionale voorkeurs behandelingen zijn, bijvoorbeeld die van de 18 met de EEG geassocieerde Afrikaanse landen. Het preferentievraagstuk werd een strijdpunt tussen Amerika en Frankrijk, bij monde van Walt Rostow en Michel Debré. Het derde punt van mr. De Block betrof de regionale samenwerking tussen de Ontwikkelings landen en stabilisering van de grondstoffenprijzen om het inkomen van de ontwikkelingslanden veiliger te maken. Amerika zal in de naaste toekomst niet meer geld beschikbaar kunnen stellen voor ontwikke lingshulp. De eeonomische problemen waar de VS voor staan, zjjn te groot geworden. Amerika wil wel deennemen aan een ver sterking van de fondsen van de IDA, de organi satie die leningen op gemakkelijke voorwaarden verstrekt. Duidelijk werd wel dat de arme landen in de komende jaren niet kunnen rekenen op een flinke vergroting van de kapitaalsstroom. Welis waar zegden Nederland, Frankrijk en West- Duitsland vergroting van de hulp toe, maar het leeuwedeel moet toch van de Amerikanen komen. Michel Debré van Frankrijk noemde financiële hulp een offer uit naam van de internationale solidariteit. Hoe groot het Franse offer in de komende jaren zou kunnen worden, bleef duister. De Westduitser Schiller was concreter: tot 1971 zal de begrotingspost elk jaar met 11 procent worden verhoogd. bracht, werd een nieuwe poging on dernomen. Op 22 en 23 januari was de man wel ziek, maar niet zo ernstig, dat hij thuis bleef van zijn werk. Het vreemde gedrag van mevrouw D. en G. trok de aandacht van bui tenstaanders, die de politie inlichtten. Beide verdachten werden op het po litiebureau aan de tand gevoeld, met als resultaat dat ze zonder omhaal van woorden bekenden de heer D. te hebben willen vermoorden. Toen deze man, die bekend staat als een harde werker, van de politie hoorde wat er aan de hand was, bleek hij volkomen verrast te zijn. Ook voor de buitenwacht leek de verhouding tussen de echtelieden goed. De twee kinderen zijn bij ken nissen van D. ondergebracht. BRUSSEL De Belgische re geringscoalitie stond vandaag voor een grote krachtproef. Ze zou vandaag in het parlement geïnterpelleerd worden over de kwestie-Leuven. Van Vlaamse zijde zal men ongetwijfeld eisen dat een politieke beslissing wordt genomen inzake de over plaatsing van Leuven-Fr?"1? naar Wallonië. Minister-president Vandenboey- nants heeft het hele weekeinde met de leidende figuren van zijn Christe lijke volkspartij en met de liberale ccoalitiegenoten overleg gepleegd over het antwoord van de regering. Gisteravond zou de beslissing val len. maar op het laatste moment werd het kabinetsberaad uitgesteld tot vanmorgen elf uur. Kennelijk was men het (naar men aanneemt in CVP-kringen) nog niet eens. De premier heeft lot nu toe steeds betoogd dat het Belgische episcopaat als „inrichtende macht" van de I r.k. universiteit zelf de nodige I beslissingen moet nemen wat betreft' de universitaire expansie, waarmee de kwestie van het al dan niet hand haven van Leuven-Frans in Leuven, samenhangt. De bisschoppen zijn overigens over deze kwestie ook ver deeld. Weer carillon over Damrak AMSTERDAM Voor het eerst sinds twee jaar klonk gisteren weer de beiaard van het paleis op de Dam over het Damrak. De traditie van het concert iedere maandag tussen 12 en 1 uur is hfcTsteld nu de restauratie van het klokkenspel is voltooid. De corrosievorming was er de oor zaak van dat het carillon in reparatie moest. Het aantal klokken is uitge breid tot 47. Slechts negen oude klok ken zijn gehandhaafd. Omvangrijke goudsmokkel in Japan ontdekt TOKIO De Japanse douane is een enorme goudsmokkel op het spoor gekomen. Gisteren ontdekte zij in de ruimen van drie schepen, die in de haven van Jokohama liggen, 560 blokken goud van een kilo elk, die een waarde vertegenWoordigen van 1.100.000 dollar. Drie zakenlieden waaronder de president-directeur van een Ameri kaanse maatschappij, zijn gear resteerd. Douane-ambtenaren ontdekten de blokken goud toen zij de drie sche pen doorzochten in verband met het feit, dat een in Japan gevestigde Amerikaanse maatschappij al sinds enige tijd blikken smeerolie invoert tegen verlaagde prijs. Pueblo Volgens mij worden de feiten rond om de Pueblo verdraaid. Het zou nl. volkomen onbegrijpelijk zijn, dat een Noordkoreaans marineschip in buiten- territoriale wateren een bewapend Amerikaans marineschip heeft kunnen sommeren mee te gaan. De „Amerikaan" had hulp kunnen roepen en had kunnen schieten. Maar geen van beide gebeurde. Een ver dachte situatie. De waarheid moet m.L zijn dat het schip zich expres in terri toriale wateren begeven heeft om op gebracht te worden. Ook beval de Amerikaanse regering m.i. mevrouw Bucher te zeggen dat de stem op de geluidsband niet van haar man was. Wil Amerika een nieuwe oorlog met Noord-Korea? Dordrecht A. Brand Kroost van Göbhels Göbbels verhief de leugen tot pro pagandamiddel en systeem. Hij heeft veel navolgers gevonden. De VN-commissie die een voorbeeld van onpartijdigheid behoort te zijn, is dit allerminst. Ze beweert dat Zuid-Afrika een politiestaat is, maar zegt er niet bij dat ongeveer de helft van alle politieagenten Bantoes zijn. Dit moet toch in een politiestaat, ge- richt tegen de Bantoes, wel uiterst gevaarlijk wezen? Ze beweert in haar rapport verder dat er een onmenselijke en vernede rende behandeling van gevangenen bestaat. Maar noch het Rode kruis, noch onze gevangenisautoriteit La- j mers hebben daar iets van bemerkt j bij hun onderzoek. Die zijn echter in het land geweest, de VNNcommissie niet. Zij gaat af op de praatjes van cfe buurvrouw driehoog-achter. Of is de oplossing misschien te vinden in het feit dat de Rus Petr Nedballo, voorzit ter van de „Commissie voor de rech ten van de mens" de hand heeft in de verspreiding van deze berichten? Waarom wijdt de commissie niet eens haar aandacht aan het Russische schrijversproces of aan de handel in mensen in Oost-Duitsland of aan de muur tussen Oost- en West-Duitsland of aan de jodenvervolging in Rusland? Ze kon dan tevens uiteenzetten waar om in Rusland niet de helft, zelfs geen honderdste deel van de politie macht uit joden bestaat, zulks in te genstelling met dat diep-verdorven Zuid-Afrika. waar de „onderdrukten" wel in de politie zijn opgenomen. Den Haag. Dr. F. C. Dnminlcui.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 5