Leidse gemeenteraad dringt aan op verbetering van openbaar vervoer WEEKAGENDA DEMOKRANT: NIET BEDOELD ALS AANVAL OP UNITEL DODELIJK ONGELUK ONDER SASSENHEIM PARKEERSCHUF VOOR HOOIGRACHT IN TWEEDE KWARTAAL kamsteeg Tijdens voortgezette behandeling van verkeersnota Ze weten niets van persconcentraties Lessen in concentratie i nieuwe leidse courant dinsdag 6 februari 1968 (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Zoals zij aan het eind van de vorige raadsvergadering had beloofd, is wethouder mevrouw Den Haan gisteravond uitvoerig inge gaan op de vragen die waren gesteld bij de behandeling van het rapport „Verkeerszaken in de binnenstad van Leiden". De antwoorden waren van dien aard, dat de raad, na nog in tweede instantie vragen op de wet houder te hebben afgevuurd, instemde met de hoofdlijnen van dat rap port. Het openbaar vervoer was duide lijk het knelpunt in de discussie. De socialist dr. S. J. Roorda kondigde aan met een nota daarover te ko men, als de wethouder niet toezegde naar het openbaar vervoer een on derzoek te zullen instellen. Hij vond de in het rapport met betrekking tot het openbaar vervoer aangekon digde maatregelen onvoldoende en was van mening dat een selecter ge bruik van de personenauto pas mo gelijk wordt, wanneer het openbaar vervoer is verbeterd. Mevrouw Den Haan bleek niet be reid zo'n onderzoek in te stellen. Zij wees erop dat een (diepgaand) on derzoek naar het openbaar vervoer I anderhalf a twee jaar zou duren en dat het noodzakelijk is de in het rap- ropt voorgestelde maatregelen nü te nemen. Uit het antwoord van de heer Roorda bleek dat hij geen „diep- I gaand onderzoek'' had bedoeld, waar op hij van de aanvullende nota af- I zag. Mevrouw Den Haan verzekerde de raad dat „vanzelfsprekend" aan de venbetering van het openbaar vervoer grote aandacht zal worden besteed. De wethouder, die er nogmaals herhaaldelijk de aandacht op vestig de dat het rapport niet de pretentie had volledig te zijn, deelde in ant woord op vragen van de heer De Bree (KVP) mee, dat ten behoeve van toeristen in overleg met de VW en het Bureau voorlichting van de gemeente kaartjes zullen worden uit gegeven met een overzicht van de pjtkeermogelijkheden. De kwestie van de sluitingstijd van de Haarlemmerstraat zal met de bttrofcken winkeliers nader wor- den opgenomen. Met betrekking tot de autowrakken, waarover ook vra gen waren gesteld, deelde mevrouw Den Haan mee dat ze zoveel moge lijk zullen worden verwijderd. Ze onthulde dat in 1967 de politie 300 wrakken heeft weggehaald en wees op het gTote verschil tussen een oude auto (waarmee nog wel kan worden gereden) en een wrak. Plattegrond voor bezoekers De heren De Bree, Roorda en Port- heine (WD) hadden gevraagd de blauwe zone van de Hooigracht al in de eerste in plaats van in de tweede fase te realiseren. Mevrouw Den Haan vertelde met de directie en een afgevaardigde van de artsen van het St. Elisabeth-zie- kenhuis te hebben ge-sproken over de parkeerproblemen. Zij voelde er voor de blauwe zone naar de eerste fase te verschuiven, al kon zij nog niet zeggen of het om een of om twee kanten van de Hooigracht zal gaan: ,,Wij moeten ook rekening hou den met de zaken op de Hooigracht". In elk geval, zo deelde zij later mee, zal in het tweede kwartaal van dit jaar de eerste fase een feit zijn. Voor de bezoekers is gedacht aan een duidelijk plattegrondje van de omgeving van het ziekenhuis, waar op de parkeerterreinen zijn aange geven. Dit plattegrondje kan aan familie van de patiënten worden uit gereikt. De ruimte voor fieten en bromfiet- sen in de binnenstad, waarom de heer Roorda had gevraagd, komt er in het derde kwartaal, beloofde me vrouw Den Haan. Parkeergarages Behalve de heer Roorda bleken ook andere raadsleden zich gister avond nogal zorgen te maken over het openhaar vervoer. De heer De Bree drong aan op een kwaliteits verbetering en de heer Van der Vliet (prot. chr.) verzocht bij de bestude ring van het probleem ook de taxi's ■te betrekken. Dat laatste zegde me vrouw Den Haan volmondig toe. Enkele andere punten die bij de beantwoording van de wagen naar voren kwamen: voor de Stille Rijn zal een par keerverbod moeten worden inge voerd; met de suggestie van de heer Roor da de mogelijkheid te bieden op terreinen of delen van terreinen tegen een hoger tarief langer te parkeren, zal rekening worden gehouden; de blauwe zone en de parkeerme- ters zullen van maandag tot en met zaterdag van acht uur tot zes uur van kracht zijn; met de Spoorwegen zijn bespre kingen geopend over de moge lijkheid de spoorlijn Utrecht-Lei den omhoog te brengen, in ver band met de grotere frequentie waarmee op deze lijn zal worden gereden; aan de sanering in „De Camp", waarvoor de heer Portheine aan dacht had gevraagd, zal de hoog ste prioriteit worden gegeven; de verkeersdeskundige, die op 1 maart in dienst treedt, zal zidh gaan bezighouden met de moge lijkheid van parkeergarages; de kosten van parkeermeters, par- keerwachters en stallingen voor fietsen en bromfietsen zullen be perkt zijn en ca. 2 a 2Vz ton be dragen. Veel waardering voor Leefbaar Leiden Verscheidene raadsleden hadden veel waardering voor een petitie van het Komitee Leefbaar Leiden, waar voor tijdens een zaterdagmiddag ge houden bliksemactie 230 handteke ningen werden verzameld. De petitie dringt aan op ingrijpende maatrege len, zoals afsluiting van de binnen stad voor al het niet-openbaar ver voer. een sterke uitbreiding van het openbaar vervoer, dat gratis moet zijn en invoering van het witte-fiet- senplan. Burgemeester Van der Willigen merkte op dat de petitie te laat was aangeboden om nog voor behande ling in aanmerking te komen, maar dat toch besloten was de tekst van deze „begrijpelijke hartekreet", zoals hij zei, te vermenigvuldigen. De raadsleden zouden er dan naar goed dunken mee kunnen handelen. Een aantal van hen merkte op sommige voorgestelde maatregelen lang niet gek te vinden, al was men algemeen van meninig dat uitvoering ervan voorlopig niet mogelijk is. Ook mevrouw Den Haan noemde het voorstel van het comité een „toe komstdroom". Vooral de heer Van der Vliet (Prot.-chir.) had grote waar dering van deze, zoals hij net noem de, „poging tot communicatie" en Een van de belangrijkste ver keerszaken in de binnenstad van Leiden" was gisteravond voor de gemeenteraad het openbaar vervoer. mum vond dat bepaalde aspecten ervan nader bestudeerd moeten worden. Brandweercommaii- dant Hagedoorn herdacht Aan het begin van de vergadering werden de heren H. Amptmeijer en J. A. van der Horst geïnstalleerd als raadslid. Zij zullen respectievelijk deel uitmaken van de PSP-en van de PvdA-fractie. Beiden gaven er de voorkeur aan de belofte (in plaats van de eed) af te leggen. Burgemeester Van der Willigen herdacht, staande aangehoord door de raadsleden, de overleden brand weercommandant S. W. Hagedoorn. Hij noemde diens overlijden een Dinsdag 6 februari Stadsgehoorzaal, 8 uur: Residentie-Or kest. Stadhuis. 7 tot 8 u.: zitting Bouwfonds Ned. Gemeente. Breestr. 19, 7 tot 8 u.: spreekuur Chr. Emigratlecentrale. Zaal Petrakerk, Surlnamestraat. 8 u.: afd. Noord Christenvrouwenbond, de heer Van Dongen over de Mammoetwet. Café Pardoeza, Doezastraat, 8.30 u.: po litiek trefpunt. Woensdag 7 februari Zijlsingel 2. uur? Evangellecentrum, kindersamenkomst. Pieterskerk, 7.15 u.: avondgebed. Trouwkamer stadhuis, 4 tot 6 u.: spreekuur sociale raadsvrouw. Gehoorzaal, 8 uur: teach-ln Demokrant (over persconcentraties en democratie). Jacobazaal Den Burcht, 8 u.: ledenverg. De Natuurvriend, Steenschuur 6, 8 u.: Leidse ver. postzegelverzamelaars, rullavond en veiling. Donderdag 8 februari Zaal 8 Rapenburg 73, 8 u.: Oecume nische Raad Lelden, drs. H. W. Tromp over sociologische aspecten van het vre desvraagstuk. Vrijdag 9 februari Zulderkerk, 7.30 uur: opvoering Iphige- nela In Aulls, t.g.v. Dies nlversitelt. Gehoorzaal, 8 u.: uitvoering Lelds Poll- tle-Muzlekgezelschap. Schouwburg, 8 uur: Jazz-concert (tele visiereportage). medew. van Art Farmer - Jimmy Heath Kwintet. Boshuis, achter Hof laan 74: rullclub voor verzamelaars. L.H.J.-gebouw, Levendaal 101: tienerso ciëteit. Zaterdag 10 februari Breestraat 85, 3 u.: diploma-uitreiking aan jonggezel-zetters, -drukkers en -diep drukkers. L.H.J.-gebouw, Levendaal 101: midden- en ouderensociëtelt. OEGSTGEEST Het witte Huis, 2 tot 5.30 u.: schaaksociëteit Palamedes. films Camera (2.30, en 9.1 uur): Liefdes bekentenissen in Finland (18 jaar); vrij dag- en zaterdagavond 11.30 uur: Orfeu Negro (18 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Mesterslag ln dienst Harer Majesteit (14 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): üp the down staircase (14 Jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Kairo, broeinest van spionnen (14 jaar); vrij dag- en zaterdagavond 11.30 uur: Strip- poker (18 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Het schan daal (18 jaar). Trianon (2, 5 en 8 uur): De kanonnen van Navarone (14 jaar). Dienst apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen: Apotheek Herdingh Blanken, Hoge- woerd 171, tel. 20502 en Apotheek Zutd-West, Brahmslaan 20, tel. 21522. De zaterdag-, zondag-, avond- en nacht dienst van apotheek R. van Breest Smal- lenburg te Leiderdorp wordt waargeno men door apotheek Herdingh Blanken. Belangrijke telefoonnummers Mobiel AJ4.W.B.-kantoor i 1016 uur bij mo- Bezoekuren ziekenhuizen Academisch ziekenhuis, vooi patiënten ln klasse la, lb en 2e: dagelijks 10.30- 11.30. 14.3016 en 19—20 uur. Voor patiënten ln klasse 3: naandag, woensdag, donderdag en vrijdag 18.15— 19, dinsdag 13—14 .zaterdag 15—16, zondag algemeen unristelljke en nationale feest dagen 14.30—16 uur Vrouwenkliniek: maandag t.m. vrijdag 18.45—19.30 uur, zaterdag 15.38—16 30 uur. zondag 15.30—17 uur. Klassepatiënten op de vrouwenkliniek: dagelijks 10.30—11.30. 14—16,30 en 19—20 uur. Op de afdelingen verloskunde en kin dergeneeskunde kunnen kinderen bene den de 16 resp. 12 jaar niet worden toe gelaten. In net belang van de patiënten kunnen niet meer dan twee bezoekers tegelijk bij een patiënt worden toegelaten. Dlaconessenhuls Leiden- derde klas da gelijks 2 tot 3, dinsdag .donderdag en zondag bovendien van 7 tot half 8; twee de klas: dagelijks van 2 tot 3 en van 7 tot 8; eerste klas. dagelijks van 11 tot 12, 2 tot 3 en 7 tot 8 Elisabeth ziekenhuis Lelden: derde klas dagelijks van 2 tot 3 en 's avonds van kwart voor 7 tot half 8, kraamafdeling dagelijks van 3 tot 4 en 's avonds van kwart voor 7 tot half 8; tweede klas da gelijks van half 12 tot 12, 2 tot 3 en kwart voor 7 tot half 8; eerste klas: dagelijks van half 12 tot half 8. ALPHEN-Rijnoord: alle klassen dage lijks van half 5 tot half 8. op zondag van 4 tot half 8. Kinderafdeling dagelijks van 3 tot 6 met bovendien op dinsdag en donderdag een halfuurtje voor vaders van 6 tot half 7. KATWIJK - Zeehospitium: longkllnlek dagelijks van half 3 tot half 4, dinsdag en donderdag evenwel van 7 tot 8; tbc- afdellng dagelijks van half 3 tot half 5. Revalidatiecentrum dinsdag en donderdag van 7 tot 8 en zaterdag en zondag van hall 3 tot half 5; Revalidatie centrum kinderen woensdag van 7 tot 8, zaterdag en zondag van half drie tot half vijf. Longkllnlek en tbc-afdellng kinderen woensdag van 7 tot 8 en zater dag en zondag van half 3 tot half 4. NOORDWIJK - Sole Mlo klasse-pa tiënten dagelijks van 3 tot half 5 en 's avonds van 7 tot 8: zaalpatiënten: zon dags van 1 tot 3, dinsdags van 1 tot hall 3, donderdags van half 7 tot half 8 en zaterdags van 1 tot half 3. Musea en Hortus Museum Volkenkunde, Steenstraat: op werkdagen van 10 tot 5 u., ook zaterdag: zondag van l tot 5 uur. Museum Oudheden, Rapenburg: op werkdagen van 10 tot 5 u., ook zaterdag: zondag van 1 tot 5 uur. Sted. Museum De Lakenhal, Oude Sin gel: op werkdagen van 10 tot 4 u.: zon dags van 1 tot 4 uur. Hortus Botanicus (Rapenburg): op werkdagen van 9 tot 12 en van 2 tot 5 uur, kassen zaterdags en zondags geslo- ten. Tentoonstellingen L.H.J.-gebouw, Levendaal 101: tekenin gen en schilderijen van H. Hollebeek, van 4 t.e.m. 10 febr. Rijksmuseum Volkenkunde: tentoonstel ling Japanse volkskunst, van 13 dec. tot 12 maart Filiaal Houtkwartier Reuvens, Louise de Collgny-HBS: tentoonstelling van schilde rijen van Ben Geerts, tot 1 maart De Lakenhal- tentoonstelling 50 bestver- zorgde boeken 1966, van 15 Jan. tot 18 febr., dag. 10 tot 4 u.. zondags 1 tot 4 uur. Trappenhuis, Academie, Rapenburg ten toonstelling schilderijen en gouaches van Jaap Nannlnga. van t8 lan. tot 16 febr. Galerie Van der Vlist, Botermarkt 3: grafiek van Ad van Dijk en bronsplastle- ken van Armand van de Helm. van 3 febr. tot 1 maart, dinsdag t.m. zaterdag WASSENAAR kunstzaal Heuff. Hof- laan 7: aquarellen en tekeningen van Jlts Bakker. 5 t.e.m. 21 febr., maand, t.e.m. zat. 10 tot 17 u., ook dinsd.av. 8 tot 10 u. Badinrichtingen De gemeenieigke Dadlnrichtlngen zijn op de volgende tijden geopend- Lindestraat 1 b maandag gesloten, dins dag 9—11 15 u. en 13 30—17 15 u.. woensdag gesloten, donderdag 13.30—18.15 u.. vrijdag 9—11.15 u. en 13.30—18.45 u.. zaterdag 8— 11.15 u en 13.30-16 30 u. Van der Werfstraat 39 maandag en dinsdag gesloten, woensdag 8—11.15 en 13.30—17.15 u., donderdag 8.30—11.15 en 13.30—18.15 u.. vrijdag 8.30—11.15 u en 13.30-08 45 u, zaterdag 7.30-11.15 en 13.30- 16.30 U. grote slag voor de gemeente Leiden. Benoemd werden: tot lid van de Com missie voor de sport- en jeugdzaken (va- cature-Pompe) de heer Nijssen, tot lid van de Commissie civiele verdediging (vacature-Van Aken) de heer Hewitt, tot lid van de Commissie voor de openbare werken (vacature-Roorda) de heer Den Dubbelden, tot lid van de Commissie voor de personeelszaken (vacature-Van Baaren) de heer Molle, tot lid van de Commissie voor de GGD (vacature-Molle) mevrouw Kerling-Slmons, tot lid van de Commissie voor de financiën (vacatu re-Den Dubbelden) de heer Van Baaren, tot lid van de Commissie voor de reke ningen (vacaturc-Den Dubbelden) de heer Van Baaren, tot lid van de Rechtskundige commissie (vacature-Kuyt) de heer Van der Horst, tot lid van de Commissie- voor de gemeentelijke archiefdienst (vacatu re-Van Aken) de heer Van der Horst, tot lid van de Commissie voor het Stedelijk museum De Lakenhal (vacature-Kuyt) de heer Gransch, tot lid van de Commissie civiele verdediging, de Commissie voor de dienst van kasbeheer en kredietwezen en de Commissie voor de Reiniglngs- en ontsmettlngsdienst (alle drie vacature-De Bruyn) de heer Amptmeijer. Op de heer Amptmeijer werden bij de stemming resp. 21. 20 en 19 blanco-stemmen uitge bracht. Tot eerste waarnemend voorzitter van de Commissie voor de beroepschriften werd benoemd mr. M. L. Kuyt, tot lid van dezelfde commissie werden benoemd de heren J. A. van der Horst en J. C. Elsgeest, tot lid van de Raad van beheer van de Sportstichting werd benoemd de heer H. Gijsman en tot hoofd van de Prof. Van der Leeuwschool (openbare school voor uitgebreid lager onderwijs aan de Van den Brandelerkade) de heer J. W. Hardewijn. Rijnsburgs predikant in een slip SASSENHEIM Gisteren ge beurde weer een aantal auto-onge lukken, alle op Rijksweg 4, ten ge volge van het gladde wegdek. Hier bij was er één met dodelijke afloop. Omstreeks 620 's avonds reed een Fiat-sportwagen richting Den Haag even voor het Klinkenberg-viaduct en raakte in een slip als gevolg van de te hoge snelheid op het gladde wegdek. Hierbij kwam de wagen eerst met de vangrail in aan raking en daarna met enkele bomen in de berm om ten slotte dwars op de rijbaan tot stilstand te komen. De bestuurder viel uit de auto maar bleef aan zijn veiligheidsriemen hangen en werd na een aanrijding door een andere auto zo zwaar ge wond dat hij ter plaatse overleed. Het was de 61-jarige drs. K, A. H. Enthoven uit Wassenaar, die tot (ADVERTENTIE) EEN „MAKKELIJKE AUTO" MOET OOK „MAKKELIJK" BLIJVEN Voor U is immers maar één ding be langrijk: een betrouwbare auto. Een auto zónder rare „nukken", zónder „grillen". Volkswagen is in één woord: „makkelijk". De trouwheid van ieen VW- rijder is er een. bewijs voor. Een „Volkswagen-leven-lang" is een be grip in de autowereld. Voor ons zijn twee dingen belangrijk: VW, als auto voor U, en U, als tevreden klant. Daar hebben wij, van Kamsteeg, véél voor over. Kamsteeg, een springlevend, dynamisch groeiend bedrijf. Een groot bedrijf (klinkt wat hautain, maar 't is tenslotte de waar heid). met alle service-mogelijkheden van dien. In een groot bedrijf een onpersoonlijke behandeling? Niet bij Kamsteeg! U bent en blijft Ko ning Klant,- heelmaal persoonlijk. Onze prima geschoolde monteurs zijn daar volledig van doordrongen. Zij kennen het vertrouwen, dat U in Uw auto stelt. En een tevreden. VW-rijder is Kamsteeg zéér veel waard 20 jaar Volkswagen-service. LEIDERDORP: d. Valk Boumanweg 2 tel. 01710-42041 de staf van de Fokker-fabrieken be hoorde. De sportwagen werd totaal ver nield. De andere auto liep slechts lichte schade op. Tijdens het onderzoek was het de politie haast niet mogelijk, de be schadigde wagens van de rijbaan te verwijderen, daar met veel te hoge snelheden werd gereden op het ge vaarlijke wegdek. 's Morgens omstreeks 8.20 uur raakte een personenwagen bij een inhaalmanoeuvre in een slip bij het Klinkenberg-viaduct. Hij sloeg over de kop en ging vanaf het talud 2^ m de diepte in. Hierbij waren geen gewonden. 's Middags omstreeks 12.50 uur raakte een personenwagen, bestuurd door een geref. predikant uit Rijns burg (ds- Bijleveld), bij het inhalen ter hoogte van het Mennewegvia- duct in een slip en kwam eveneens 2\b m in de diepte terecht. De pre dikant liep een lichte hersenschud ding, gebroken of gekneusde ribben en snij- en schaafwonden op. Hij werd naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden vervoerd. Kantoorhoiidster PTT in Hazerswoude verduisterde ƒ1775 HAZERSWOUDE Op verden king van verduistering van een be drag van f 1775 is de kantoorhond ster van de PTT in Hazerswoude (Rijndijk) aangehouden. Zij heeft gistermiddag tegenover de postale recherche een bekentenis afgelegd en is, in afwachting van de voorge leiding, voorlopig op vrije voeten ge steld. De verduistering kwam aan het licht bij kascontrole- Geref. Kerk Hillegom beroept ds. Hartkamp HILLEGOM De Geref. Kerk heeft voor de tweede predikants- plaats een beroep uitgebracht op ds J. Hartkamp te Den Helder. ACADEMISCHE EXAMENS LEIDEN Geslaagd: kand. ex. Franse (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN „De mensen lezen geen krant" is de sombere mening van de studenten Adam Vonde ling (23) en Rob van Harrewijn (23). Onder studenten is, volgens hen, de toestand geen haar beter: Jk woon zelf in een studenten huis", zegt Adam Vondeling, „en 's avonds om zes uur is de krant daar al verfrommeld en ver scheurd. Ze lezen 's avonds de Playboy". Persconcentraties zullen die men sen dan wel een zorg zijn, zou je zo zeggen, maar toch is het juist ten behoeve van het niet-krantenlezen- de volkje dat de afdeling Leiden van de (immer actieve) Studenten vakbeweging een teach-in over dat veelbesproken onderwerp op touw heeft gezet. De allebei rechten stu derende SVB-ers Adam Vondeling en Rob van Harrewijn behoren, met initiatiefnemer Wim Nooteboom (scheikunde), Hans de Bres (socio logie), Ron Visser (natuurkunde) en Paul Menztel (theologie), tot de or ganisatoren van deze teach-in (die zeer beslist niet alleen voor studen ten toegankelijk is). Onder de naam Demokrant wordt hij morgenavond om acht uur in de Stadsgehoorzaal gehouden. Voor zitter is de van de televisie bekende „verkiezingssocioloog" drs. Marcel van Dam. Topfiguren uit de Neder landse journalistiek zullen een in leiding houden of zitting nemen in een forum. Wat verwacht de SVB eigenlijk van deze teach-in? Dat de Unitel na m ADAM VONDELING informatie afloop onmiddellijk ontbonden zal worden of zo? Vondeling: ,,Je kunt natuurlijk geen moties aannemen of zoiets. In de eerste plaats gaat het er om de mensen te informeren ver wat er aan de hand is. Je merkt vaak dat ze daar niets van weten. We hopen dat door die teach-in de discussie op gang komt-" Zit het er niet in dat er weinig meer ter sprake komt dan de geva ren van De Telegraaf, zoals onlangs is gebeurd op een teach-in over persconcentraties in Amsterdam? Vondeling: „De teach-in is niet opgezet om de Unitel aan te vallen. In de organisatie hebben we gepro beerd eenzijdigheid te voorkomen. Daarom hebben we ook sprekers uit die hoek uitgenodigd. (Mr. E. G. Stij kei, directeur van de NDU, en mr. A. Stempels, hoofdredacteur van de NRC red.) Toen we Stempels vroegen, voelde hij er aanvankelijk weinig voor: hij was bang dat het een anti-Unitel-aangelegenheid zou worden. Maar later, toen hij be greep wat de bedoeling was, heeft hij zijn volle medewerking ver leend" Telegraaf niet thuis Redacteuren van De Telegraaf ko men op de sprekerslijst niet voor. Zijn die niet uitgenodigd? ,,We hebben de hoofdredactie op- LEIDEN Om bezoekers van de teach-in Demokrant de gelegen heid te geven zich een mening te vormen over de persconcentraties, is een door R. D. van Harrewijn samengesteld boekje verschenen dat eveneens Demokrant heet. Het bevat een aantal korte beschouwingen, veelal van journalisten, over persconcentraties in het algemeen, over bepaalde aspecten daarvan of over de positie van een bepaalde krant of een groep van kranten. Veel nieuws is er in het boekje (dat door De Bezige Bij in de (boek)handel wordt gebracht) niet te vinden. Ook kun je je afvragen of een teach-in na zo'n boekje (waarvan de schrijvers ook zitting hebben in het forum) nog wel zo nodig is: hoe zij erover denken blijkt uit hun bijdragen, die bo vendien nog heel wat informatie verschaffen ook. Maar goed, het boekje biedt wel het voordeel dat nu eens alles bij elkaar staat wat over die perscon centraties zoal gezegd en geschre ven is. Samensteller Van Harrewijn zelf schreef „een chronologietje" van het concentratierumoer dat de laatste maanden hoorbaar is ge weest en geeft in een aantal appen dices een overzicht van de verschil lende manieren waarop dè verschil lende bladen met elkaar samen- ken. En dat is toch wel erg handig. Lichtpunt Een van de interessantste (en meest leesbare) bijdragen is „een belerend artikeltje", zoals hij schrijft, van H. J. A. Hofland, mede-hoofdredacteur van het Alge meen Handelsblad, die een pleidooi voert voor „een krant van het mid den", niet links en niet rechts dus, zo ongeveer wat D'66 in de poli tiek nastreeft. Zijn bijdrage zou in zo'n krant uitstekend passen: hij wijst zowel op het gevaar van de samenklontering van linkse jour nalisten (die volgens Hofland in laatste aanleg op politieke winst mikken) als op de „guerilla" van De Telegraaf („hard en demago gisch", volgens Hofland). Bijzonder de moeite waard is ook het grimmige stukje van S. van Wattum, hoofdredacteur van de Winschoter Courant, die de „noor delijke persweeën" belicht. Bitter schrijft hij over „de spruitjeslucht van de burgerlijkheid", waarop de gelijkschakeling van de Neder landse dagbladpers wel zal uit draaien, maar hij ziet een lichtpunt: voor weinig geld heb je al een offset-rotatiepersje, waarmee jonge mensen in zelfgedrukte publikaties die lucht te lijf kunnen gaan. Laurens ten Cate, hoofdredacteur van de Friese Koerier, beperkt zich tot „randglossen bij krantenfusies" zoals „Schrijven kunnen in Neder land maar een paar tientallen men sen". Zijn conclusie: „Sommige fu sies, concentraties en samenwerkin gen zijn funest of gevaarlijk. An dere zijn heilzaam. Het ordeel daar over eist genuanceerde kennis van de werkelijkheid". Dat is mooi ge zegd, maar het zegt niks. Niet alle schrijvers (of ze nu kunnen schrijven of niet) hebben er zich, zoals Ten Cate, met een Jantje van Leiden afgemaakt. Niet alles is ook even interessant. Maar wie wil weten waar het bij persconcentra ties om gaat, moet het toch maar kopen. En kennis van zaken (om ook maar eens een randglos te ma ken) is in dit geval niet alleen voor journalisten belangrijk. l. k. gebeld, maar die kregen we zelf niet aan de lijn. Een juffrouw belde ons terug met de mededeling dat de me ning van De Telegraaf in de krant zelf is te vinden. Een bijdrage in de kosten wilden ze ook niet geven. De NDU (de Nederlandse Dagblad Unie, die o.m. de NRC, het Alge meen Handelsblad, Het Vaderland en het Algemeen Dagblad uitgeeft en die in de Unitel technisch-com- ROB VAN HARREWIJN persvrijheid mercieel samenwerkt met het Tele- graaf-concern red.) heeft dat wel gedaan. Nee, dan was de redactie van De Waarheid leuker. Daar zei den ze: Geld kunnen we niet geven, want dat hebben we niet. En infor matie kunnen we ook moeilijk ge ven, want we weten zo weinig. We kunnen niet eens de trekkingslijsten van de staatsloterij krijgen." Persvrijheid in Leiden Op de teach-in zal niet alleen worden gesproken over persconcen traties, maar, breder, over „pers concentraties en democratie". Ook zaken als persvrijheid en het recht op informatie zullen aan de orde komen. Niet aan de orde komen, verwach ten Vondeling en Van Harrewijn, de moeilijkheden rondom het Leids Universiteitsblad, waarvan laatst genoemde redacteur is. Zoals be kend zal dit blad aan het eind van het academisch jaar verdwijnen. Persvrijheid en het recht op in formatie zijn binnen de Leidse civi- tas minder vanzelfsprekende zaken dan daarbuiten. Maar dat ligt niet aan de organisatoren van de teach-

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 3