KERKDENKTMEE OVER TOERISME Spaanse regering onder conservatieve druk Dr. Berghuis treedt af als voorzitter ARP Werkgevers nemen overal eenzelfde standpunt in Een woord voor vandaag Uw probleem is het onze.... INDE GREEP X VAN DE GRIEP? WITTE KRUIS Pastoor Miedema moet weg Tevreden over nieuwe salarisvoorstellen Hromadka blijft voorzitter Tekst passiespel Oberammergau toch gewijzigd Onze levensverzekering is straks bijna f4.000,- hoger... Meerderheid protestanten negeert gebedsweek en dat kost geen cent méér! PREMIE SPAARPLAN Hl IVOROL: de béste tandpasta Bond-ig DINSDAG 6 FEBRUARI 1968 Verzamelt u geen schatten op aarde. Een woord dat de mens altijd heeft aangesproken. Niet potten, niet er als hoog ste doel naar streven, in grote hoeveelheden goederen hijeen te krijgen. Want, zegt Jezus, waar uw schat is, daar zal ook uw hart zijn. Mensen die erop uit zijn, schatten te verzamelen, zijn veelal mensen die omlaag kijken. Zij voelen zich te sterk ge- honden aan de aarde, dan dat zij ertoe kunnen komen het oog omhoog te richten. Geen schatten op de aarde, maar schatten in de hemel. Het is de grote strijd in het leven van de mens. Er is geen mogelijkheid tot combineren. Niet èn schatten op aarde én schatten in de hemel. De mens moet kiezen. In feite moet hij kiezen voor God of voor de wereld. „Gij kunt niet God dienen en de Mammon." Geen twee heren dienen. Niet proheren het op een akkoordje te gooien. Wie de wereld kiest, kiest het tijdelijke. Wie God kiest, kiest voor de eeuwigheid. We lezen vandaag: Psalm 89 39-53. VERMANING VAN BISSCHOPPEN VALT SLECHT NIEUW UITSTEL LIJKT NIET TE VERMIJDEN (Van onze Spaanse correspondent) MADRID Het ontwerpen van de ..Regelingen'\ die de wet op de godsdienstvrijheid nader moeten uitwerken voor de praktijk, kost de Spaanse regering veel hoofdbrekens. Brieven die niet rijn voorzien van naam en adres kunnen niet In behandeling worden genomen. Ge- helmhouding ls venekerd. Vragen die niet onderling met elkaar ln verband staan moeten In afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden Ingesloten. Vraag: Op mijn dia's zitten heel kleine „beestjes", die als ik ze pro jecteer, de grootte van een halve tot anderhalve centimeter hebben op het scherm. Op de dia's zelf zijn ze bijna niet te zien. Wat is hiertegen te doen? Antwoord: Waarschijnlijk is het 't weer. Daar is weinig aan te doen. U kunt met tetra als proef één dia filmpje behandelen daarna in een nieuw raampje doen en nagaan of het geholpen heeft Vraag: Wij kregen een kannetje en enige bekertjes van olijfhout be doeld voor wijn. Ze lekken wat. Kan dit verholpen worden door ze in olijfolie te drenken? Antwoord: U kan ze aan de bin nenkant behandelen met olijfolie. U laat deze olie goed indringen. De buitenkant kan u insmeren met wa terglas. Dit laatste maakt de bekers en het kannetje volkomen water dicht. Het eerste behoedt ze voor indringen van vocht het laatste voor binnendringen van vocht van buitenaf. Vraag: Welke kleuren worden in de kerkelijke liturgie gebruikt? Antwoord: In de R.K. kerk wit op hoogfeesten en die van Maria, van engelen (behalve Rafaël) en van hei ligen die geen martelaren waren. Rood is de kleur van feestdagen van de Heilige Geest, apostelen en mar telaren en wordt gebruikt bij het feest van Rafaël en bij de gene zingsdienst. Paars in de tijd van zelfonderzoek en voorbereiding, zo als in Quadragesima en Advent, voorts bij exorceren en bijzetten van doden. Groen is de kleur voor de tijd na Driekoningen en na H. Drievuldigheid. Rose vervangt soms het paars op de vierde zondag van Quadragesima en de derde zondag van Advent Zwart is in gebruik bij de Requiem-mis. In de oud-katho lieke, de lutherse, de anglikaanse en soms in andere kerken worden met enige variaties dezelfde kleuren ge bruikt Vraag: Een Engelse uitgeverij heeft een bouwplaat uitgegeven van de plaats waar president Kennedy vermoord werd. Kan u mij het adres opgeven? Antwoord: Het bouwpakket „The assassination of president Kennedy" is nog verkrijgbaar bij boekhandel Kerbergen en Kesper, Oude Turf markt 153. Amsterdam (teL 020 - 242264) en kost ongeveer 7. Vraag: In uw blad van 7 oktober staat: „De grote witte zandlelie bloeit er (in Israël) gewoon op het strand". Welke plant wordt bedoeld? Antwoord: Een Instituut veron derstelt, dat het een linum of een pancratium soort zou zijn. die alle bei ook met witte bloemen voorko men. Een ander instituut schreef onder enig voorbehoud dat het een pancratium maritimu (fam. amaryl- lidaceae) zou zijn Deze piani met grote witte oljetnen komt. soms massaal, voor langs stranden, enz. van Spanje tot "5yri5. En deze lijn gaat ook over Israël. In de litera tuur komt de naam grote wii'-e zandlelie niet voor. Vraag: Welke leden van de Hesslsche vorstenfamilie kwamen in 1937 bij een vliegtuigongeluk om het leven? Antwoord: Bij het vliegongeluk van 16 november 1937 te Steene bij Oostende kwamen om het leven Elsenore, prinses van Solms-Ho- hensolms-Linch, geboren 1871, Ge- org, erf groothertog van Hessen, ge boren 1906. Cacilie, prinses van Griekenland en Denemarken, geb. 1911, prins Ludwig. geb. 1931, en prins Alexander, geb. 1933. Vraag: In de jaren vijftig gaf een commissie, die kritiek had op de SGP, enkele brochures uit. getiteld „Bouwen en niet breken" en „Mijn Schilt ende Betrouwen".' Zijn die nog tn de handel? Antwoord: Het bestuur van de SGP deelde ons met'-: dat de lezing van ds. Kersten „Bouwen en niet breken" nog dagtekent van voor de oorlog. Van het archief dier jaren is niets meer over. De tweede brochu re is het bestuur onbekend. Kunnen lezers inlichtin -*en geven? helpt u eruit (en spaart bovendien-de maag) N Poeders, tabletten, cachets. Gelijk bekend is de termijn, gedu rende welke „niet-katholieke groepe ringen" zich konden laten registre ren, verlengd tot 31 mei. De rege ringscommissie voor de godsdienst vrijheid zei, dat ze met dit uitstel de protestanten nog meer gelegenheid wilde geven tot bestudering van de nieuwe wet. Waarnemers menen nu, dat de werkelijke reden voor dit uitstel niet zozeer vriendelijkheid jegens de pro testanten, als wel verlegenheid van de commissie zelf is. De Regelingen hadden al lang klaar moeten zijn. En de commissie kan het de protestantse kerken niet kwalijk nemen, dat zij hun standpunt pas willen bepalen, wanneer de Regelingen bekend zul len zijn. Enkele groepen hebben zich al min of meer officieel over de nieuwe wet op de godsdienstvrijheid uitgespro ken. De adventisten en de mormonen (samen ongeveer vierduizend zielen) waren voor de nieuwe wet, de bap tisten en de Spaanse Evangelische Kerk (samen ruim negenduizend zie len) waren tegen. De overige protestantse kerken (sa men 17.000 zielen) kijken de kat nog uit de boom. Maar nog geen enkele. (Vervolg van pag. 1) De laatste tijd heeft dr. Berghuis meermalen blijk gegeven van sym pathie voor het streven van de chris ten-radicalen, hoewel hij zich na drukkelijk distantieerde van het *gn. stembusakkoord. Tijdens de kabi netsformatie van 1967 kwam hij in conflict met AR-fractieleider mr. B. W. Biesheuvel door openlijk party te trekken voor de AR-spytstem- Dr. Veerman Het Centraal Comité zal zich bin nenkort over de keuze van een nieu we partijvoorzitter beraden. De meest genoemde kandidaat, dr. A. Veerman (51) is thans onder-voor zitter. Hij heeft sinds april 1967 weer zitting in de Tweede Kamer, waarvan hij in de jaren 19621963 reeds deel uitmaakte. Vermoedelijk zal de oudste onder voorzitter. mr. A. B. Roosjen, tot aan de verkiezing van de nieuwe partij leider het voorzitterschap tijdelijk waarnemen. Bestuurlijke loopbaan Dr. W. P. Berghuis (57) heeft onder meer een administratieve en be stuurlijke loopbaan achter de rug. Van 1937 tot 1939 was dr. Berg huis werkzaam op de Provinciale Griffie van Drenthe en op 8 mei 1940 mei 1940 werd hij benoemd tot bur gemeester van Smilde. Het was de ROERMOND Bisschop Moors van Roermond heeft pastoor E. Mie dema te Schaesberg gevraagd voor 20 februari ontslag te nemen. Mocht hij dit niet doen, dan wordt het ontslag hem ongevraagd verleend. Vorig jaar had de bisschop pastoor Miedema al verzocht zijn ontslag te nemen. Gesteund door zijn gemeente weigerde de pastoor. Bisschop Moors heeft daarop ter oplossing van het conflict de pastoor een pastorale functie op een andere plaats aangeboden maar de pastoor heeft dit aanbod geweigerd, aldus een mededeling van het bisdom. Een van de gronden voor het ontslag van pastoor Miedema is, dat de bisschop herhaaldelijk heeft moe ten vaststellen dat de pastoor wezen lijk in gebreke is gebleven, waan het erom ging zijn parochieel beleid in Schaesberg te plaatsen binnen het kader van het bisschoppelijk beleid. Verder constateerde de bisschop een fundamenteel gebrek in de verhou ding van pastoor Miedema tot hem als bisschop. Kiceekschooldocenten (Van onze onderwijsredactie) UTRECHT De nieuwe sala risvoorstellen van de minister van onderwijs en wetenschappen zijn een redelijke basis voor het Georga niseerd Overleg. Dat zei de heer K. G. K. Hansel- man. voorzitter van de Katholieke vereniging var docenten bij het kweekschoolofiderwijs. in de jaarver gadering in Utrecht. Gisteren is overleden kardinaal Rl- cbaud. aartsbisschop van Bordeaux Hij werd tachtig jaar. Hij was aartsbisschop sinds 1950 en werd in 1958 door paus Johannes tot kardinaal verheven. laatste burgemeestersbenoeming van het toenmalige kabinet-De Geer voor werd hij benoemd tot burgemeester van Smilde. In de oorlogsjaren moest dr. Berg huis zijn burgemeestersambt 3% jaar onderbreken. Twee jaar bracht hy door als gijzelaar in het kamp te St. Michielsgestel. Na de bevryding werd dr. Berg huis benoemd op de afdeling bin nenlands bestuur van het militaire gezag, maar reeds in juni 1945 kon hij zijn plaats op het gemeentehuis te Smilde weer inneme In juni 1952 volgde zijn benoe ming tot burgemeester van Kampen. Hy werd op 3 maart 1959 gekozen als lid van de Eerste Kamer. Van zijn politieke activiteiten noemen wij onder andere zijn werk voor het Europese federalisme en voor de in ternationale unie van Christen-de mocraten, waarvan hij enige tijd vice-president was. Oprichter „Praag" (Van onze kerkredactie) PRAAG Prof. dr. Josef L. Hro madka is nog niet van plan af te treden als voorzitter van de Praagse christelijke vredesconferentie. De Tsjechische hervormde theo loog, die in juni 79 jaar wordt, heeft zich weer kandidaat laten stellen voor de bestuursverkiezingen, die gehouden zullen worden op het con gres van 31 maart tot 5 april in Praag. Overigens wordt wel met verande ringen gerekend. De permanente commissie, die nu nog overwegend adviserende functies had, zal, naar aangenomen wordt, omgezet worden in een soort centraal comité. Men verwacht, dat de Afro-Azia- tische landen sterker dan ooit te vo ren vertegenwoordigd zullen zijn op het komende congres. In totaal re kent men op 500 afgevaardigden uit alle delen van de wereld plus onge veer honderd waarnemers, adviseurs, officiële gasten en vertegenwoordi gers van de pers. Thema van het congres is Psalm 34 15 b „Zoek den vrede en jaag dien na". MÜNCHEN De tekst van het passiespel van Oberammergau wordt gewijzigd. Bij de opvoering in 1970 zal deze gewijzigde tekst worden ge bruikt. Dit heeft een vertegenwoordiger van kardinaal Doepfner, de rooms- katholieke aartsbisschop van Mün- chen, gezegd. De tekst zal in over eenstemming worden gebracht met de uitspraak van het Tweede Vati caanse concilie over het joodse volk. Deze woordvoerder sprak daarmee het organisatiecomité in Oberam mergau tegen, dat bekend gemaakt heeft, dat de spelen opgevoerd zul len worden, zonder wijzigingen in de tekst. Naar aanleiding van dit be richt had het Amerikaanse joodse congres opgeroepen om de komende passiespelen van Oberammergau te boycotten. De passiespelen te Oberammer gau, een dorp in Beieren, worden eens in de tien jaar gehouden. Deze trauitie is voortgekomen uit een be lofte, die de bevolking heeft gedaan tijdens een pestepidemie in het jaar 1633. ook de adventisten en de mormonen niet, heeft zich tot nu toe laten re gistreren. Langzamerhand is er onder de pro testanten een communis opinio ge groeid: zij hebben bezwaren tegen de wet op de godsdienstvrijheid, die tot stand gekomen is. Maar zij zijn ge neigd de wet te accepteren als het maximaal haalbare", omdat deze wet hun een mogelijkheid biedt, om er kend te worden. Maar eerst willen zij zekerheid hebben, of de Regelingen voor de praktische uitwerking van de wet voor hen acceptabel zijn. Druk Dat weten de conservatieve groe pen in Spanje en de „integristen" in de Rooms Katholieke Kerk, die daar, althans in de top, nog steeds in de meerderheid zijn. Daarom oefenen zij op het ogenblik zware druk uit op de regering. Sommige waarnemers rekenen al met de mogelijkheid, dat de regering in mei opnieuw zal besluiten tot ver lenging van de termijn voor de niet katholieke groepen, om de wet te ac cepteren. De regering heeft dit uitstel zelf nodig, om de conservatieven er van te overtuigen, dat de Regelingen in de geest van het Tweede Vaticaanse concilie moeten zijn. Elke wettelijke „regeling" moet volgens de Spaanse wet minstens twee maanden bestudeerd kunnen worden door degenen, op wie de re geling betrekking heeft. Wanneer de Regelingen eind maart dus nog niet gepubliceerd zijn, betekent dit, dat de termijn weer zal moeten worden verlengd. De protestantse leiders is het opge vallen, dat zij door de regeringsamb tenaren zeer tegemoetkomend behan deld worden. Het probleem van de regering zijn niet meer de protestan ten, maar de conservatieve roomska- tholieken, waarvan men weet, dat ze tot onder de bisschoppen te vinden zijn. Vermaning Een duidelijk bewijs daarvan is de „pastorale vermaning", die het Spaanse episkopaat aan het eind van de Week der Gebeden heeft doen uit gaan over de godsdienstvrijheid. Het betoogt daarin, dat het recht tot godsdienstvrijheid alleen binnen zekere grenzen uitgeoefend kan wor den. Godsdienstvrijheid is iets be perkts: vrijheid van dwang. Het heeft te maken met de betrekkingen tussen mensen onderling, maar niet met „de zedelijke plicht van elk mens en ook van elke samenleving om zich te voegen bij de ware religie en de enige ware kerk van Christus, de Katholieke en Roomse Kerk". Daarom is er geen zedelijke keus tussen het aanvaarden of afwijzen van de ware religie. Deze interpreta tie van godsdienstvrijheid is degene van het liberalisme en de filosofische bev/egingen tijdens de negentiende eeuw. maar zij is veroordeeld door de encycliek Mirari Vos van paus Gre- gorius XVI. De Spaanse bisschoppen zeggen verder, dat ook het Tweede Vati caanse concilie deze godsdienstvrij heid niet bedoeld heeft. Godsdienst vrijheid betekent alleen, dat niemand godsdienstige aangelegenheden dwang mag ondervinden. Maar ook dit beperken de bis schoppen weer binnen bepaalde grenzen. Als men deze grenzen niet in acht neemt, kan en moet de bur gerlijke macht iedere burger ver plichten, deze grenzen te respecteren. De bisschoppen weiden dan enkele passages uit over de hulp van de burgerlijke macht. De overheid is niet alleen verplicht de godsdienst vrijheid te beschermen, maar niet minder om de ware godsdienste te bevorderen. De staat kan niet neu traal zijn. „Spanje is een katholiek land en de wetten moeten de katho lieke kerk speciale erkenning ge ven.". Broeders Aan het eind van hun pastorale vermaning groeten de bisschoppen (voor het eerst in de Spaanse histo rie) de „gescheiden broeders van de niet-katholieke gemeenschappen, die in Spanje bestaan, in het bijzonder degenen, die samen met ons bidden voor de eenheid der kerken." „Wij hebben hen lief in Christus en vragen de'hemel, dat er een oecu menisch gesprek zal ontstaan." Maar onmiddellijk voegen ze er aan toe, dat er geen eenheid mag worden ver kregen ten koste van „verdeeldheid onder onze gelovigen". De vermaning eindigt met het aan- reoepen van de „Onbevlekte Maagd, Moeder Gods en Moeder van de Kerk, die aangeroepen wordt als de inspiratie en dynamiek voor de oecu menische beweging In elk gebed voor de eenheid." Een Spaanse protestant (voorgan ger van een vergadering van gelovi gen) zei: ik kan vergeven het ontbre ken van ware oecumenische beleefd heid, het aanroepen van de Heilige Maagd en de uitlegging van de wet op de godsdienstvrijheid als een wet, die feitelijk alleen aan rooms-katho- lieken godsdienstvrijheid waar borgt. Ik kan dat allemaal vergeven, om dat ik de spanning begrijp, waaraan deze ouderwetse lieden bloot staan. Maar de puur cynische groet aan de gescheiden broeders deed voor mij de deur dioht. In iedere Spaanse bis schop is nog een Ottaviani. MADRID De gebedssamen komsten tijdens de Week voor de Eenheid werden in Spanje door een overweldigende meer derheid van rooms-katholieken bezocht. Hier en daar zag men een protestant. Veel groter was de belangstelling van de Spaanse protestanten voor de Wereldgebedsweek van de Evange lische Alliantie. Deze week de eerste week van januari heeft een lange traditie in Spanje. In volle kerken baden hervormden, baptisten, vrije evangelischen, broe ders van de vergadering en andere protestanten samen voor de doelstel lingen van de Evangelische Alliantie. Alles wat wij doen is deelnemen aan het Premie Spaarplan. We betalen nu samen jaarlijks zo'n 500 gulden levensverzekeringpremie en daarom krijgen we straks elk jaar 100 gulden terug van dit natio nale plan. Belastingvrij! Wij gaan het geld gebruiken om onze levens verzekering te verhogen. Dat scheelt maar liefst zo'n 4.000 gulden Misschien is hel Premie Spaarplan ook iets voor Even een briefkaartje aan Premie Spaarplan. Postbus 51, Den Haag en u ontvangt vrijblijvend een brochure over alle mogelijkheden (levensverzekeringen, spaar- en effeclenbewijzen, hypo theekaflossingen, spaarkasinschrijvingen, garantiekredletaflossingen). Wiltu persoonlijk advies? Spaarbanken, Boerenleenbanken, Raiffelsenbanken, Postkantoren, Banken, Borgstellingsfondsen, Hypotheekbanken, Bouwfondsen, Spaarkassen, Levensverzekeringmaatschappijen, assurantie-tussenpersonen en de Sociale Verzekeringsbank zullen u graag alles over het Premie Spaarplan vertellen. Basis voor persoonlijk bezit DRIEBERGEN In het jaar 1966 brachten 128 miljoen men sen hun vakantie buiten hun eigen land door. Alleen al in de landen van Europa ontving men 95,5 miljoen inkomende toeris ten. De problemen, waarvoor de kerken zich door het steeds groeiende De gebeden stonden dit jaar in het licht van het eeuwfeest van het Spaanse protestantisme (1868 de „tweede reformatie"). De Evangelische Alliantie, die met name in de Verenigde Staten en La- tijns-Amerika tot ontwikkeling is ge komen, wil een oecumenische bewe ging zijn naast (niet noodzakelijker wijs tegenover) de Wereldraad van Kerken. In Spanje varen alleen de Episco- paals-Hervormde Kerk (1500 zielen) en de Spaanse Evangelische Kerk (3800 zielen) de oecumenische koers, zoals die door de Wereldraad van Kerken wordt gestimuleerd. De rest van de ongeveer 30.000 Spaanse protestanten is of helemaal niet oecumenisch gezind, of in de geest van de Evanglische Alliantie. Zij menen, dat de enig mogelijke „dialoog" met de rooms-katholieken die is op de manier van evangelisatie. Ondanks vrije loonpolitiek (Van onze soc.-econ.redactie) JJTRECHT De Nederlandse Christelijke Grafische be- dryfsbond klaagt er deze weck in z(jn „Grafisch Orgaan" over, dat de werkgevers in alle be- drijfstakken tegenover de vak- bondswensen op loongebied een zelfde standpunt innemen. Er is thans een vrije loonpolitiek, maar achter de schermen Rjken de werkgevers onderling over leg te plegen om de loonsver hoging in de verschillende be- drijfstakken zo dicht mogelijk bij elkaar te houden. Op vrijdag 19 januari is het over leg over een nieuwe cao in het gra fisch bedrijf door de werkgevers af gebroken. Zij hadden aangeboden 4 procent loonsverhoging en een kwartier korter werken per dag of 43 3/4 uur per week. De werkne mers, die 7 procent hadden ge vraagd, eventueel te splitsen in 5 procent contant en 2 procent spaar loon en een half uur werktijdver korting per da'g (eventueel in twee jaar te verwezenlijken) wezen het werkgeversaar.bod af. De werkge versdelegatie vond toen verder pra ten zinloos en staakte het overleg. Winst Het „Grafisch Orgaan" voert aan dat de winst bij de bedrijven we liswaar wat minder is dan in de vette Jaren, maar de bedrijfstak is niet noodlijdend. Het netto-inkomen van vrijwel alle leden is per 1 janu ari echter gedaald ten gevolge van de lastenverzwaringen. Bovendien komen er nog meer kostenstijgin gen, Op 1 januari zijn een aantal huren omhoog gegaan, op 1 april volgen er nog meer. De NCGB gelooft, dat er van „ho gerhand" bij de werkgevers een streep Is aangegeven, waar men bij de onderhandelingen niet overheen mag. „Dat Is dan de praktyk van de vrije loonpolitiek ln 1968". De bond roept al zijn leden op, de ontwikke ling nauwkeurig te volgen en zich achter het beleid van het hoofd bestuur te stellen. In het bouwbedrijf zijn het niet alleen de werkloosheidscijfers, die duidelijk maken, dat het met de welvaart minder goed gaat, ook de sterke vermindering van de toeloop van nieuwe arbeidskrachten naar de bouw, geeft een duidelijk beeld van de situatie. „De Opbouw" van de Nederlandse christelijke bond van werknemers in de hout- en bouwnijverheid schrijft, dat in 1963/1964 de toeloop naar de bouw nog 40.400 man of 13.2 procent van het totale bestand be droeg. In het jaar 1966'1967 was dit aantal nog maar 20.800 of 6'/i pro cent van het totale bestand. De nieuwe toetredingen nemen het sterkst af in de gebiedert waar de werkloosheid het grootst is. Wel neemt het aantal jeugdigen onder de nieuwkomers sterk toe. De NCB noemt het een belangrijke taak er voor te zorgen, dat de jonge aan was voor de bedrijfstak behouden blijft. Van de jeugdige nieuwkomers hebben misschien velen voor het bouwbedrijf gekozen, toen de voor uitzichten in deze bedrijfstak nog gunstig waren. De vakopleiding is inmiddels afgrsloten maar ook de economische kansen zi.in gekeerd. Hier ligt een taak voor de organisa tie. grensoverschrijdende toerisme ge plaatst zien, zijn besproken tijden» een vierdaagse conferentie op Kerk en Wereld. Ongeveer vijftig verte genwoordigers van kerken en deskundigen op het gebied van het toerisme uit twaalf Europese landen hebben een aantal conclusies op gesteld. die zullen worden gezonden aan de Europese kerkenconferentie. Men acht een samenspraak van de kerken en het toeristenbedrijf hoogst gewenst, vooral beogend te komen tot een adekwate opleiding van func tionarissen, die berekend zijn voor de belangrijke taken, die de veelzijdige dienstverlening in de Europese toe ristische centra stelt. Dienstbereid Men was het er ook over eens, dat de dienst der kerken in de wereld van het toerisme zich moet richten naar de toeristen zelf en naar dege nen, die beroepsmatig bij het toe risme in de toeristische centra zijn betrokken, hetgeen betekent, dat de kerken voor beide groepen duide lijk dienstbereid aanwezig dienen te zijn. De kerken zullen hun vormen en structuren, zowel nationaal als inter nationaal, moeten aanpassen aan de eisen, welke het steeds massaler en veeleisender wordende toerisme stelt. Tenslotte voelde men de noodzaak van een duidelijker theologische kijk op het begrip toerisme. De theologie staat voor nog niet onderkende pro blemen. De methode moet worden ge vonden, het nieuwe fenomeen te ana lyseren en de resultaten daarvan in het theologisch denken te integreren. BEROEPINGSWERK NED. HERV. KERK Beroepen te Oudwoude, H. van den Beid te Beesd. Aangenomen naar Amstelveen (7e pred.pl.), W. Jansen te Goes, die be dankte voor Rotterdam-Zuid; naar Reeuwijk, C. Snoei te Langerak. Bedankt voor Gameren, H. K. van Wingerden te Zoetermeer; voor Gies- sendam (2e pred.pl.), L. Blok te Rid derkerk; voor Zwijndrecht (vac. G. J. Hintzbergen), J. L. W. Koppenhol te Haaften. GEREF. KERKEN Beroepen te Dronrijp en te Edam, kand. W. B. Obbink te Amsterdam; te Hillegom (2e pred.pl.), J. Hartkamp te Den Helder; te Vinkeveen, kand. P. N. B. Pool te Amsterdam. Bedankt voor Groningen-West (wijk Paddestoel), G. Assies te IJmui- den. Praeparatoir geëxamineerd kand. J. van Andel, Boergoensevliet 104, Rot terdam (010—291921); hem is propo- nentsrecht verleend, maar hij kan om studieredenen voorlopig geen beroep in overweging nemeri. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Aangenomen naar Kralingscheveer- Krimpen aan den IJssel, A. Hordijk te Baflo-Warffum.. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Goi nchem, G. Bijkerk te Oud-Beijerland; te Sint-Janskloos ter, P. H. Seggeling te Woerden; te IJmuiden, M. W. Nieuwenhuijze te Delft. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te 's-Gravenhage-Zuid, J. van Haaren te Amersfoort. GEREF. GEMEENTEN IN NED. Beroepen te Rotterdam-West, FL Mallan te Veenendaal.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 2