SPOEDIG VOLKSLEGER IN ZUID-VIETNAM JAMIN Commentaar Dr. W. P. Berghuis treedt af als voorzitter van ARP Vrijlating bemanning Pueblo nog niet zeker Ky verwacht nieuwe aanval op Saigon binnenhuis'68 wmmm Hersenschudding door verkeerde tabletten j FRANKFORT Westduitse I linksgezinde demonstranten hebben gisteren betogingen gehouden voor Amerikaanse consulaire gebouwen in Frankfort. Zij protesteerden tegen de Amerikaanse Vietnam-politiek. De politie joeg de demonstranten met wa- I terkanonnen uiteen. het mm Werkloosheid daalde met 1500 man Dr. A. Veerman opvolger? Thant gaat naar Moskou en Londen Dinsdag 6 februari 1968 - 48ste |aargang 0c Rotterdammer r Dordts Dagblad f Nieuwe Direeteuri P. DIEMER Hoofdredacteur! Dr. E. Diemer CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastich U gheblavan mijn her» !n teghenspoetl" Haagse Courant Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uuf Steeds schrijnender beelden komen uit Vietnam. Op de foto hier naast zien we hoe een Zuidvietnamese vrouw probeert te bidden. Een jongetje houdt zijn angstige ogen verborgen achter zijn arm. Beiden moesten vluchten toen de Vietcong en de Zuidvietnamese militairen slaags raakten in een van de wijken van Saigon. SAIGON In Zuid-Vietnam zal zo spoedig mogelijk een „volks leger" worden gevormd om de bevolking tegen aanvallen te be schermen. De 600.000 Zuidvietnamese militairen zijn hiervoor niet voldoende. Vice-president Ngoejen X Cao Ky deelde gisteren mee, dat lichte wa pens zullen worden verstrekt als dat nodig mocht zijn. Ky zei dat de be volking „in de noodsituatie van van daag" gevraagd heeft om wapens om zich te verdedigen. De toestand in een groot deel van Saigon was volgens hem weer nor maal. In vijf van de negen districten waren nog kleine verzetshaardpn van de Vietcong. Wel verwachtte hij een nieuwe aanval van de Vietcong op de hoofdstad. President Ho Tsji-minh van Noord- Vietnam heeft de voorzitter van het Nationale bevrijdingsfront, de poli tieke organisatie van de Vietcong, gisteren gelukgewenst met „de jong ste overwinningen op de Amerikanen en hun bondgenoten". De stad My Tho, op vijftig kilo meter ten zuidwesten van Saigon, schijnt weer in handen te zijn van de Zuidvietnamezen. Verslaggevers die de stad hebben bezocht, melden echter dat de chaos er enorm groot is. My Tho is een ruïne met een verslagen bevolking, van wie er meer dan tweehonderd om het leven zijn gekomen. Vijfduizend huizen zijn met de grond gelijk gemaakt. Ook grote delen van de steden Can Tho en Hoe-é zijn in puinhopen veranderd door de Zuidvietnamese en Amerikaanse beschietingen. In Hoe-é werden gisteren nog op grote schaal straatgevechten geleverd. De citadel was vanmorgen weer in bezit van de Zuidvietnamezen, zo wordt uit Saigon gemeld. De Vietcong heeft gisteren nog kans gezien het politiebureau van Saigon te bezetten. Ruim vier honderd Vietcong-leden vielen mid den in de nacht het gebouw aan. De politiemannen trokken zich ijlings terug. Ze wilden geen tegen vuur geven omdat het bureau in een dichtbevolkte wijk staat en dan wel licht veel burgers zouden worden getroffen. Vanmorgen voerden Amerikaanse B-52 bommenwerpers opnieuw bombardementen uit op de noorde lijke delen van Zuid-Vietnam. Vooral de Noordvietnamese stellingen rond om de Amerikaanse basis Khe Sanh moesten het ontgelden. INTERNATIONALE- CONSUMENTENBEURS VOOR flllll WONINGINRICHTING LlN-/#J I Dè beurs voor U en Uw gezin klassiek en modern Hu',s vjuspelejjJemj^ Ik geef op als nieuwe abonnee: naam: straat: plaats: betaalt: per kwartaal per maand Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Mijn naam inzenden aan Bureau van dit blad hokje zwart maken naar keuze BODEGRAVEN Een apotheker maakte het afgelopen weekend een vergissing door het afgeven van een verkeerd geneesmiddel, met als resultaat dat de dochter van me vrouw M. Slotboom-Haring een her senschudding opliep, en een neef aan het andere eind van de ge meente zijn kalmeringstabletten moest missen. „Vergissen is menselijk", reageer de de apotheker laconiek op het bericht, dat de 21-jarige dochter van mevrouw Slotboom door het kal meringsmiddel van de trap was gevallen en een hersenschudding I opliep. Haar zuster, een kraamverpleeg ster, ontdekte de vergissing. morgen voordeel melk en puur krokanties 200 gram van 99 voor 85 niet duur wc/ heerlijk Ik denk nooit aan de toe komst. Zij komt gauw ge noeg. EINSTEIN 0 Cinememifestatie vol contrasten zie pagina 6 „U krijgt de bezemsteel weer te rug, main." Godsdienstvrijheid kost Madrid veel hoofdbrekens zie pagina 2 DE BILT Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien, sommige met sneeuw of hagel. Tijdelijk krachtige, aan de kust mogelijk harde zuidooste lijke wind. Weinig verandering in temperatuur. 7 februari zon op 08.12, zon onder 17.37; maan op 11.04. maan onder 02.56. President De Gaulle verwelkomt op het voorsplein van het Elysée zijn Westduitse collega, Heinrich Lübke, met wie hij de lunch zou gaan ge bruiken. DEN HAAG Zoals minister Roolvink vorige weck in de Kamer meedeelde, is de werkloosheid vorige maand niet verder gestegen. Wel ging de geregistreerde arbeidsreserve om hoog van 113.600 tot 123.000, maar dit is geheel toe te schrijven aan de sei zoeninvloeden. Het seizoen meegere kend daalde de werkloosheid van 79.800 tot 78.300. De vraag naar personeel liep op van 55.300 tot 56.400. De- voor seizoen gecórrigeerde vraag steeg met ruim 3.000. Meestal is er in januari minder vraag naar personeel dan in decem ber. Vorige maand deed zich dus het omgekeerde voor. Het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid onderstreept dat het zachte weer een gunstige invloed ge had heeft op de omvang van de werkloosheid. Alleen in Groningen en Noord-Bra bant steeg het aantal werklozen. Berghuis Gisteren zat een groot deel van de Utrechtse huisvrouwen zonder water. In De Berenkuil, de „put" in de verkeersrotonde die aansluiting geeft naar De Bilt, Hilversum, Oudenrijn en Den Bosch, was de oorzaak van deze ellende te zoeken. Daar sprong namelijk een hoofdleidingbuis, waardoor duizenden liters water naar het verlaagde gedeelte stroom den. Onder: Een enkele weggebruiker waagde zich in de diepe plas, zo als deze bromfietser, die als een motorboot de waterspiegel doorsneed. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Dr. W. P. Berghuis treedt af als voorzitter van de ARP. Hjj wenst ook niet in aanmerking te komen voor een be noeming tot burgemeester van Hilversum. Dr. Berghuis blijft, naar men aanneemt, burgemeester van Kampen en voorzitter van de Anti-Revolutionaire Eerste Kamerfractie. Hij zal voor verder herstel naar het buitenland vertrekken. Vorige week is meegedeeld dat dr. Berghuis in verband met overver moeidheid voor een onderzoek was opgenomen in het Dr. J. H. Jansen- ziekenhuis te Emmeloord (N.O. Polder). Hij moest vorig jaar reeds wegens zware overspanning zijn werkzaamheden enkele maanden on derbreken. Onlangs hechtte de mi nisterraad zijn goedkeuring aan dr. Berghuis' benoeming tot burgemees ter van Hilversum in de vacature- Boot. Het desbetreffende KB was echter nog niet door de Koningin ge tekend. Nu de heer Berghuis zich heeft teruggetrokken wordt de ka tholieke oud-minister drs. P. Bo- gaers als eerste kandidaat voor Hil versum beschouwd. Als fhogelijke burgemeester van Hilversum wordt thans ook genoemd dr. C. M. E. van Schelven uit Den Haag, o.a. lid van de Radioraad. Dr. Berghuis is bijna twaalf jaar voorzitter van de ARP geweest. Hij werd op 25 april 1956 in die functie gekozen als opvolger van dr. J. Schouten. Op het laatst gehouden AR-convent, in oktober 1967, sprak men algemeen de hoop uit dat de heer Berghuis de partij nog lang zou mogen leiden. Hel stond echter vast, dat hij in geval van een benoeming te Hilversum de voorzittershamer zou overdragen. Voor vervolg zie pag. .2 AMSTERDAM Uit de etalage van een goudsmederij en diamantslij perij in de Haarlemmerstraat te Amsterdam hebben dieven naar thans bekend is geworden in de nacht van zondag op maandag voor 30.000 gulden aan gouden sieraden en diamanten gestolen. Het traliewerk voor de etalage was losgewrikt waarna de ruit was ver nield zodat de kostbaarheden uit de etalage gehaald konden worden. Deze etalage was niet beveiligd met een alarminstallatie. Elk spoor van de daders ontbreekt. TAE politiek is, altyd al en zeker In deze tjjd, een hard bedrijf dat van de beoefenaars veel vergt. Wie het nog niet weten mocht kan het op maken uit het getal dergenen die, vrijwillig of gedwongen, van verdere beoefening ervan hebben afgezien. Soms vraagt men zich af, of dat zo moet. Is hier niet een verhevigings factor gaande die eigenlijk behoorde te worden ontmaskerd en door broken? Voorlopig is dit laatste een vrome wens, al moet men blijven hopen. Want, kunnen wü mensen het elkaar in deze wereld soms al te moeilijk maken, zeker geldt dit In het veld van de politiek. De verheviging ligt dan uiteraard hierin, dat alleen diegenen dreigen over te.J>lijven die het spel ook aam kunnen. Maar de vraag laat zich stellen, of diezelfde verheviging niet tegelijk tot een toenemende ver vreemding tussen de politiek en het mensenleven bijdraagt. Berghuis voegt zich nu bij die ande ren die zich al hadden teruggetrok ken. Mogelyk houdt hij nog een deet van zijn politieke functies aan, maar het wezenlijke het voorzitterschap van zijn party zal er niet meer bü zijn. W'ü hebben geen moeite om ook hier in weer een brok tragiek te zien. Berghuis heeft in een mociiyke en tegeiyk belangrüke periode van zün party de voorzittersstoel bezet. Er is reden het zo te stellen. De ARP is altyd een leidersparty geweest, een party met leiders: Kuyper, Colijn, Schouten. Daar kwam als regel niet zo buster veel partydemocratie aan te pas. Maar Berghuis is voorzitter geweest in een periode van ook voor de ARP sterk toegenomen partydemocratisering. En zoiets moet minder vanachter de leiderskatheder dan vanuit de voorzittersstoel worden verwezeniykt. De ARP heeft in dit opzicht heel wat aan Berghuis te danken. Moeiiykheden die daarby optraden sproten rechtstreeks voort uit de om standigheid dat de ARP nu eenmaal een partij pleegt te zün met uitge sproken lieden die ook geen behoefte gevoelen het de anderen byzonder gemakkelijk te maken. In dit geheel is Berghuis, zoals het een voorzitter betaamt in een zich democratiserende party, een saam- bindend man geweest, al had hy, als goed antirevolutionair, zün duideiyke voorkeuren, té duideiyk1 misschien voor de voorzitter van een nu een maal geschakeerde party. Wat hier en daar wel tot kritiek aanleiding heeft gegeven. Mogeiyk krijgen onder zün opvolger andere schakeringen binnen de ARP op hun beurt weer wat meer accent. wy eindigen waarmee wü zün be gonnen. De politiek is een hard be- d?yf. Wanneer ze ons tot afscheid van mensen als Berghuis noopt, blij ven wü dat een zaak vinden die moeilijk te verteren is. En soms vraagt men zich dan af, of politiek nu werkelük zo moet zün zoals ze ls. Dr. W. P. Berghuis NEW YORK Secretaris-generaal Oe Thant van de VN zal voor bespre kingen met regeringsleiders op 11 en 12 februari Moskou en op 12 en 13 februari Londen bezoeken. Vermoed wordt dat Vietnam en het Nabije Oosten ter sprake zullen komen. Oe Thant gaat naar Moskou na zijn be zoek aan de wereldhandelscon ferentie in Nieuw Delhi. Onderminister: Besprekingen gaan door WASHINGTON De Ameri kaanse onderminister van buiten landse zaken. William Bundy. heeft gisteren verklaard dat „er absoluut geen grond is" voor berichten dat de bemanning van het op 23 januari door Noord-Korea aangehouden ver kenningsschip Pueblo wellicht zal worden losgelaten. Hij zei dat de geheime besprekin gen tussen de Amerikanen en Noord- koreanen in Panmoendjon worden voortgezet. De Verenigde Staten zullen Noord-KoTea nimmer hun excuses aanbieden voor het incident met de Pueblo, zei gisteren minister Rusk. „Het idee dat schepen onder Ameri kaanse vlag in volle zee zo maar in de gehele wereld kunnen worden op gebracht, is iets dat we niet kunnen aanvaarden". Protest Premier Tsoeng Il-kwon van Zuid-Korea heeft gisteren officieel bij de Verenigde Staten gepro testeerd tegen de wijze waarop de onderhandelingen met Noord-Korea over de Pueblo worden gevoerd. Tsjoeng wil niet dat Amerika con cessies doet en heeft geëist dat Ame rika krachtig bij Noord-Korea pro testeert tegen de overval die onlangs in Seoel door de Noordkoreanen is gepleegd. Een VN-woordvoerder zei dat Noordkoreaanse luidsprekers aan de gedemilitariseerde zone op volle sterkte hebben meegedeeld, dat deze gewapende groep, die president Sjoeng Hie-park wilde vermoorden, inderdaad uit Noordkoreanen bestond. Dit was eerder tegengespro ken. In het noorden en midden van En geland heeft het verkeer veel last van sneeuw. In Birmingham moesten automobilisten gisteren hun wagen midden op straat laten staan. In Li verpool is de toestand weinig beter. Ook het treinverkeer ondervindt vtJi vertraging.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1