Wadlopers vinden geen spoor Urker vissers Gladheid op weg eist veel doden Inbrekers laten buit van IV2 ton achter Willy Brandt ontkent belediging De Ganlle NOG RAADSELS ROND VERGAAN VAN UK 91 BURGEMEESTER ZEER TELEURGESTELD Turk wilde zijn kostbaas doden Dieven verkopen buit teru» aan bestolen firma Hersenspoeling Joden in Rusland Ongekende droogte in Zuid-Frankrijk Vrouwen dwongen vissersboot tot terugkeer Man viel aantal patiënten lastig 5 Japan geeft KLM niet maar SAS I wel een Poollijn Student doodde prinses Prinses Benedikte en prins Richard gaven elkaar het ja-woord Zware straffen voor Cubanen Vele vrouwen leven nog in slavernij 5 MAANDAG 5 FEBRUARI 1968 I Een collega van burgemeester j Bossenbroek, de heer Kreijters uit 1 Eenrum (links), en opperwacht- I meester Wietsma zijn ook naar het j wad gekomen. Hier bespreken ze met de heer Bossenbroek de situatie. ROTTERDAM De plotse linge gladheid afgelopen zaterdag heeft vele ongelukken veroor zaakt waarvan enkele met dode lijk gevolg. KRANENDIJK Twee perso nen werden gedood en acht ge wond toen een personenauto zater dagnacht omstreeks drie uur slipte, dwars over de weg kwam te staan en daarop door een tegemoetko mend VW-busje in de flank werd gegrepen. De slachtoffers zijn de 45- jarige A. H. van der Vliet en zijn 40-jarige echtgenote uit Oude Tonge. De acht gewonden zijn musici, die in Vlissingen hadden opgetreden. De bestuurder komt uit Alblasserdam. BORGER Zes mensen werden zaterdagmorgen gewond nadat hun auto vanwege de gladheid slipte en tegen een boom botste. In de auto zaten twee echtparen en twee kin deren. Drie personen moesten naar een ziekenhuis in Assen worden ge bracht. Eén van hen is er ernstig aan toe. Een dame en twee kinderen wer den minder ernstig gewond en kon den ter plaatse worden behandeld. Wel zal er zeker een vissersmonu ment worden ont'nuld, waarvoor de voorbereidingen al zijn getroffen. Al le namen van Urker vissers die in de afgelopen anderhalve eeuw zijn om gekomen op zee, komen hier op te staan. I De 23-jarige Deense koningsdochter en de 10 jaar oudere Duitse prins Richard Casimir zu Sayn-Wittgen- stein-Berleburg hebben in de kapel van het slot Fedensborg in Noord 1 Seeland, 50 km van Kopenhagen, elkaar het ja-woord voor het leven gegeven. De auto werd totaal vernield. De echtparen heten resp. Kinds en Schut, allen uit Zwijndrecht. Het echtpaar Schut werd in het Wil- helminaziekenhuis opgenomen. BEILEN Zaterdagmorgen is een door gladheid slippende personen auto bij Spier (Gem. Beilen) tegen een vrachtauto met hijsinstallatie gebotst. De vrachtwagenchauffeur probeerde de auto nog te ontwij ken, maar greep deze frontaal. De personenauto kwam in een diepe sloot terecht en werd daar verpletterd door de zware vracht wagen, die ook in het water te rechtkwam. De 49-jarige technische ambtenaar H. Slagman uit Rijssen en zijn 47-jarige echtgenote, die in de personenwagen zaten, werden op slag gedood. Het heeft drie uur geduurd, alvorens de slachtoffers ui* hun auto konden worden gehaald. De kraan, die de 22 ton zware vrachtauto moest optillen, moest uit Delfzijl komen. De chauffeur werd gewond. LOPIK De heer F. M. Holink uit Capelle a. d. IJssel is gister middag tegen zes uur op de M. A. Reinaldaweg in Lopik achter het stuur in slaap gevallen. De met 60 a 70 km snelheid rijdende auto kwam in de berm terecht en kan telde. Tengevolge daarvan werd het hoofd van zijn 38-jarige vrouw, die naast hem zat, verbrijzeld. Ze was vrijwel op slag dood. De heer Holink en zijn beide kinderen van twaalf en achttien, die achter in de auto zaten, liepen schaafwonden op. DONIAWERSTAL Gisterochtend vroeg is op de weg St. Nikolaasga Joure in Doniawerstal een perso nenauto geslipt en tegen een tege moetkomende bromfiets gebotst. De 19-iarige bromfietser H. J. M. Ver- weij uit Joure werd gedood. EINDHOVEN Gistermiddag kwam de 19-jarige bromfietser J. Dirks uit Eindhoven op de Mis- pelhoefstraat frontaal in bot sing met een links van de weg rijdende auto, die een auto bus passerde. De jongeman werd gedood, terwijl zijn duo-pos- sagiere M. D. zwaar gewond naar een ziekenhuis moest worden over gebracht. HEERENVEEN Zaterdagmor gen is hier de 16-jarige bakkers knecht Ale Jongendijk uit Lux- woude met zyn bromfiets veron gelukt. Tijdens een lichte sneeuwbui heeft hij vermoedelijk een putje aan de trottoirband geraakt. Daar op moet hij frontaal in botsing zijn gekomen met een lantaarnpaal waarbij hij de dood vond. BREDA Enkele onderwereldfi guren uit West-Brabant hebben kans gezien de buit van een vorig jaar in Etten gepleegde inbraak terug te ver kopen aan de eigenaar. Ze sleepten ƒ30.000 in de wacht. Deze transactie heeft er overigens ook toe geleid, dat de daders van de inbraak bekend werden en nu achter slot en grendel zitten. Een tussenpersoon loopt nog met het geld op vrije voeten. Bij de Machinefabriek Van Voor den in Etten werd in april voor een waarde van 150.000 aan ge- reedschappen gestolen. Het afzetge- i bied van het speciale gereedschap I was echter klein. Vorige week kwam er iemand opdagen, die de directie I aanbood de buit voor ƒ30.000 terug te kopen. LONDEN Dr. S. A. Miller, vice- voorzitter van de Britse afdeling van het Joodse wereldcongres heeft gis teren de Russen ervan beschuldigd, dat zij de drie miljoen Joden in de Sowjetunie proberen te intimideren, ja zelfs een hersenspoeling te laten ondergaan. De Joodse gemeenschap pen op de wereld zouden hierover niet het stilzwijgen bewaren. Zij zouden voortgaan de publieke opinie wakker te schudden en attent te maken op de toestand van de Joden in Rusland, aldus dr. Miller. TOULON In grote delen van Zuid-Frankrijk heerst een ongekende j droogte, waarvan met name een stuk van de Rivièra heeft te lijden. Ter- wijl het noorden nog maar nauwe- lijks bekomen is van de recente i overstromingen na zware regenval, j krijgen de 300.000 bewoners van de j kuststrook tussen Toulon en Le La- vandou twaalf uur per dag geen wa ter toegevoerd. Politici en ambtenaren van het de- partement Var hebben in een tele gram de regering gewaarschuwd dat „de openbare orde niet verzekerd zal kunnen worden ais de bevolking van dorst blijft versmachten". Het toerisme in het gebied zal de komende zomer zeer beperkt moeten worden tenzij dringende maatregelen worden genomen, zo zeggen de on dertekenaars. De bewoners klagen dat de nog resterende watervoorra den bijna ondrinkbaar zijn doordat er zoveel ontsmettingsstof aan is toe gevoegd. Bronwater is bijna niet meer in de winkels te krijgen. Artsen in Toulon, die al verschei den gevallen van darmontsteking gevolg van het drinken van veront reinigd water hebben moeten be handelen, achten het gevaar voor het uitbreken van tyfus niet denkbeeldig. Sp oor TILBURG Wat zaterdag aan vankelijk niet veel meer dan een rui ge vechtpartij leek, waarbij de 45- jarige caféhouder A. Hamers in de kelder van zijn woning in de Jan Steenstraat te Tilburg ernstig aan nek en hals werd werwond, blijkt na uiterst moeizame verhoren een re gelrechte moordaanslag te zijn, waar voor de 33-jarige Turkse gastarbei der S. M., nadat hij zich bij de po litie had gemeld, is ingesloten. De Turk zou tot zijn daad zijn ge komen omdat hij liefde zou hebben opgevat voor de buurvrouw van de caféhouder. Deze liefde werd echter niet beantwoord. Dit heeft hij aan zijn kostbaas geweten en om daar voor wraak te nemen, vatte hij het plan op deze uit de weg te ruimen. De gelegenheid daartoe deed zich voor toen de caféhouder werkzaam heden ging verrichten in de kelder, waar hij lelijk met een scheermes werd toegetakeld. De politie werd wel gewaarschuwd, maar de identiteit van de tussen persoon werd niet aan haar bekend gemaakt. Deze kreeg het geld en gaf daarna het gereedschap terug. De po litie vond de man niet terug, maar wel een spoor van de plaats waar de gereedschappen verborgen waren ge weest. Gearresteerd werden de vijftigjari ge Christiaan H. uit St. Willebrord en de eveneens uit deze plaats afkomsti ge 32-jarige echtgenote van Jo. M., die al gevangen zat. Jo. M. gaf toe de inbraak te hebben gepleegd. Zijn vrouw bekende heling. H. is ingeslo ten. Hij heeft niet bekend. De tussenpersoon loopt inmiddels nog met 30.000 vrij rond. Leden van de Overseas Clubs of America hebben sir Winston Churchill uitgeroepen tot de man, die van alle staatslieden van deze eeuw de grootste bijdrage tot het welzijn van de mens heid heeft geleverd. O LONDEN Betogende vrouwen in de Engelse haven Huil zijn er zater dag in geslaagd een reeds vertrokken vissersboot tot terugkeer te bewegen. De vrouwen hadden geprotesteerd dat er geen radiotelegrafist aan boord van de treiler St, Kevern was. De politie moest er aan te pas ko men om de vrouwen te beletten aan boord van de treiler te gaan. Toen de St. Kevern reeds de monding van de rivier de Humber bereikt had, te legrafeerde de kapitein plotseling, dat de bemanning weigerde zonder marconist verder te gaan. Het schip keerde toen in de haven terug. In de afgelopen week werden twee Britse treilers in het noorden van de Atlantische Oceaan en op de Noord zee als vermist opgegeven. Hun lot had bij de bevolking van Huil scher pe protesten doen rijzen tegen de ge woonte van enige rederijen, bij personeelsgebrek bepaalde plaatsen aan boord van hun schepen niet te laten bezetten of de kapitein met de bediening van de radio te belasten. De twee vermiste treilers, die als verloren worden beschouwd, hadden een gezamenlijke bemanning van veertig man. DEN BOSCH In het Groot Zie kenhuis heeft zich vrijdag een man opgehouden, die vrouwelijke patiën ten lastig viel. Het is de 37-jarige fabrieksarbeider J. B.. die geestelijk niet normaal is. De man is ingeslo ten, en zal voor de officier van jus titie worden geleid. Aan het eind van het bezoekuur hield hij zich in het ziekenhuis op. Hij ging kamers binnen waar vrou welijke patiënten lagen en werd dan aanhalig. Hij is ook bij een bewuste loze vrouw binnen geweest, maar heeft verklaard haar niet aangeraakt te hebben. Verpleegsters die de derde kamer, waar de man binnen was gelopen, betraden, zagen niets verdachts, om dat de man zich toen als normaal be zoeker gedroeg. In deze kamer lag een patiënt die niet kon spreken. Nadat de bedoelingen van de man aan het licht waren gekomen, waar schuwden de verpleegsters de politie onder overlegging van een goed sig nalement. Toen de man zaterdag op nieuw naar het ziekenhuis kwam kon hij worden gegrepen. Met zijn verrekijker zoekt de Urker burgemeester het wad af. SCHIPHOL Wat de Japanse luchtvaartautoriteiten in november i aan de KLM hébben geweigerd, hebben zij thans wel toegestaan aan de SAS: een derde retourvlucht per I week over de Pool. Tot nu toe had de SAS (evenals de KLM) slechts j toestemming voor 2 vluchten per week. De uitbreiding betekent voor SAS dat zij met inbegrip van de vluch ten langs de zuidelijke route in to- j taal 5 maal per week voor een j verbinding met Tokio gaat zorgen. Dakar officieel opgegeven r TEL AVIV Israël heeft giste- j ien bekendgemaakt, dat de onder- «eër Dakar en zijn 69 bemannings- Wen als verloren moeten worden beschouwd. Het schip verdween elf dagen geleden in de Middellandse Ze«. De Israëlische luchtmacht en ma"ne hebben het zoeken gisteren gestaakt. 5 McNamara erkent fout WASHINGTON De Ameri kaanse minister van defensie, Robert McNamara, heeft gisteren voor de te levisie erkend een ernstige fout te hebben gemaakt, toen hij wijlen president Kennedy adviseerde zijn goedkeuring te geven aan het plan voor de inval in Cuba via de Var kensbaai in 1962. Deze invasie mislukte. Kennedy heeft de verantwoorde lijkheid grootmoedig op zich geno men, ïnaar ik wil dat het Ameri kaanse volk weet, dat de inval is aanbevolen door alle adviseurs van de president. En ik was een van hen", aldus de minister. PARIJS De Franse politie heeft bekendgemaakt, dat een 23-jarige student heeft bekend, zijn gewezen minnares, een 38-jarige blinde prin ses, te hebben vermoord. Het lijk van de prinses, Aliette de Rohan, is vrij dag in verkoolde toestand in haar Parijse flatwoning aangetroffen. De student werd vrijdag gear resteerd. Volgens de politie heeft de jongeman de schijn willen wekken, dat de prinses bij een inbraak werd gedood. Hij stak haar woning met benzine in brand. (Van onze correspondent) f PIETERBUREN De vette sliblaag van de kwelders boven Groningen sloot zich zaterdag gretig om de laarzen van zeven tig wadlopers. Moeizaam hebben ze door de zuigende blubber ge ploeterd, in de hoop één of meer van de slachtoffers te vinden van de UK 91 Jonge Albert. Systematisch zijn de twee kilome ter diepe kwelders boven de gehele Noordgroninger kust afgezocht. Be halve een visnet dat niet van de ver miste k.otter bleek te zijn werd echter niets gevonden. Burgemeester K. Bossenbroek was één van de negen Urkers die zater dagmorgen al vroeg in het nog don kere PJeterburen arriveerden. Zij werden opgenomen in de zeven groe pen wadlopers die de kwelders heb ben doorkruist, terwijl een lichte mist en natte sneeuw de grauwe ver latenheid van het wad tot een be perkte wereld maakten. Niet zo beperkt echter of opper wachtmeester Wietsma uit Eenrum wist met zekerheid te zeggen, dat er tot nu toe geen slachtoffers op de kwelders zijn aangespoeld. Teleurstelling Voor Urk is dit negatieve resultaat een teleurstelling. „Het is voor een vissersbevolking belangrijk dat de stoffelijke overschotten worden ge borgen", zei burgemeester Bossen broek. KOPENHAGEN De 23- jarige Deense koningsdochter Benedikte en de 10 jaar oudere Duitse prins Richard Casimir zu Sayn Wittgenstein-Berleburg hebben in de kapel van het slot Fredensborg in Noord-Seeland, 50 km van Kopenhagen, elkaar het ja-woord voor het leven ge geven. De met witte seringen versierde kleine kapel, daterend uit 1726, was een sfeervolle omgeving voor de hu welijksplechtigheid, waarbij koning Gustaaf Adolf van Zweden, koning Olaf van Noorwegen, koning Kon- stantijn van Griekenland en konin gin Anne-Marie, prinses Beatrix en prins Claus, de Engelse koningin moeder Elizabeth, alsook talrijke le den van de Europese adel aanwezig zijn geweest. Op de tonen van Palestrina's Sicut servus desiderat leidde koning Fre- derik de Vijfde van Denemarken zijn dochter naar het altaar. Zij droeg een sluier van Brussels kant met een diadeem, die ook door haar grootmoeder, haar moeder en haar beide zusters, de troonopvolg ster prinses Margaretha en de Griek se koningin, bij hun huwelijk werd gedragen. De sleep werd door zes bruidsmeisjes in jurkjes van bro kaatzijde gedragen. De bruidsjurk was van diamant satijn in de kleur van de Brusselse kant en gecreëerd door de Deense modeontwerper Joergen Bender. De hof predikant, bisschop Erik Jensen, hield een preek over de woor den uit Genesis 2: 18: het is niet goed, dat de mens alleen zij. Verlichte Rolls Na de huwelijksplechtigheid maak te het jonge paar nog een rit door het stadje Fredensborg in een van binnen verlichte Rolls Royce, toege juicht door duizenden mensen, die in dichte rijen langs de rijwegen ston den. Prinses Benedikte en prins Richard zullen zich vestigen in een gedeelte van het bezit in Berleburg. De prins heeft het grootste deel van het oude paleis als museum voor het publiek opengesteld. Van de twintig vissers die in de afgelopen twee jaar zijn omgekomen door het vergaan van vier kotters, zijn er tot nu toe echter nog maai vijf gevonden. „Het is hard dat er al weer vijf vissers zijn omgekomen, terwijl we de herbegrafenis van één van de vroegere slachtoffers nog aan het voorbereiden zijn", aldus de heer Bossenbroek. Op zaterdag 17 februari wordt het bij Harlingen aangespotde stoffelijk overschot van Albert Romkes een opvarende van de februari vorig jaar vergane Maartje in Urk ter aarde besteld. Weerbericht De elkaar zo snel opvolgende ram pen geven te denken. Is de boven bouw van de boten te zwaar of is er een andere oorzaak? „Echt, ik weet het niet. Maar ik hoop dat er iets zal komen uit een onderzoek dat wordt ingesteld door vissers en scheepvaart inspectie samen", meent de Urker burgemeester, die ook vindt, dat er betere weerberichten moeten komen. De voorspelling in Nederland is nogal eens anders dan die in Duitsland en dan is het maar net de vraag waarop de vissers vertrouwen. Hoe de UK 91 is vergaan, weet niemand, maar wel weten de Urkers zeker dat de kotter onderweg naar Delfzijl ten onder moet zijn gegaan. Dit, ondanks een waarschuwing die een collega doorgaf dat het water zakte en dat de Jonge Albert beter naar Borkum kon varen. De Urkers vermoeden dat deze boodschap niet goed is doorgekomen. Schipper Snoek van de Jonge Albert stond bekend als een voorzichtig man. Navertellen „De moeilijkheid bij de visserij is dat het geen gewoon bedrijf is. Je kunt niet zeggen, er zijn bedrijfson gevallen gebeurd en dat is gekomen door die of die oorzaak. Van die oor zaak weten we niets, omdat, niemand er iets van kan navertellen", ver zucht de heer Bossenbroek. Intussen weet men op Urk niet goed of het feest van het duizendja rig bestaan van Urk m die in de week van Hemelvaartsdag zou wor den gehouden nu wel door moet gaan. „We zullen daar in de loop van volgende week over praten", aldus de heer Bossenbroek. Om uit handen van de politie te blijven hebben inbrekers za terdagnacht omstreeks een uur hun bij de juwelierszaak Regli in de Kalverstraat in Amsterdam gesloten buit ter waarde van ca. 150.000 gulden op straat achter gelaten. De inbrekers volgens de politie ten minste twee sloegen op de vlucht toen in de zaak de alarmin stallatie in werking trad en de buurt werd gealarmeerd. Gebleken is dat zij zich zaterdag avond hebben laten insluiten bij het naast Regli gevestigde restaurant For mosa. Van daar klommen de inbre kers over enkele lage daken naar de achterzijde van de juwelierszaak en wisten door een ruit in te slaan naar binnen te dringen. In een kamer op de eerste etage vulden zij vervolgens hun tassen met de inhoud van enkele MIAMI Het revolutionaire tri bunaal in Havanna heeft Anibal Escalente, hoofd van de anti-partij groep tot 15 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Dit heeft radio-Ha vanna zaterdag gemeld in een uit zending die in Miami/VS is opge vangen. Van de 36 medebeklaagden wer den 8 veroordeeld tot 12 jaar, 8 tot 10 jaar, 6 tot 8 jaar, 5 tot 4 jaar, 6 tot 3 jaar en 1 tot 2 jaar. De overi gen, leden van de strijdkrachten, werden verwezen naar de krijgs raad. Volgens radio-Havanna heb ben alle beklaagden schuld bekend, berouw getoond en verklaard, dat zij bij voorbaat de besluiten van het tribunaal aanvaarden. grote monsterkoffers en een laden- kast. Op dat moment moeten de daders door het alarm zijn verrast en de benen hebben genomen. Zij vluchtten binnendoor naar de achterzijde van het restaurant in de Voetboogstraat, sloegen een ruit in en kropen via het ontstane gat naar buiten. Op het trottoir ontdekte de inmid dels gewaarschuwde politie drie tas sen en een plastic zak gevuld met sieraden en honderden horloges. Ruim een jaar geleden, op 11 janu ari 1967, werd bij Regli een inbraak gepleegd waarbij voor meer dan een ton aan sieraden werd geroofd. De dader werd later in Londen aange houden, waar hij zijn buit aan de man trachtte te brengen. Noodlanding hij de Coentunnel ZAANDAM Op een nog niet voor het verkeer opengesteld ge deelte van de Coentunnel te Zaan dam heeft gistermiddag een twee persoons sportvliegtuig een perfecte noodlanding gemaakt. De piloot, de 27-jarige Kromme- nieër fotograaf J. P. C. de J. was 's middags om twee uur in Hilver sum opgestegen met een toestel van de Nationale Luchtvaartschool. Kort na de start kwam hij in êen hevige mistbank terecht, waardoor hij niet meer naar Hilversum durfde te keren. Via de Oranje sluizen kwam hij boven de Zaanstreek, waar het zicht iets beter was. Daar hij wist dat een deel van de Coentunnelweg nog niet in gebruik was genomen voor het verkeer, maakte hij daar een noodlanding, waarna hij zijn toestel op een vluchtstrook langs de weg parkeerde. Vanmorgen is de piloot weer op gestegen na eerst overleg te heb ben gepleegd met de luchtvaart- school. De Coentunnel heeft hij als startbaan gebruikt. NEW YORK In de VN-commis- sie voor de status van de vrouw, heeft de Nederlandse afgevaardigde mejuffrouw J. C. de Vink gezegd, dat twee a vier miljoen vrouwen in verscheidene landen nog steeds aan slavernij onderworpen zijn. Zij zou voorstellen steunen voor politie optreden om de slavenhandel uit te roeien en de verantwoordelijken te straffen. BONN De Westduitse mi nister van buitenlandse zaken, Willy Brandt, heeft gisteren ont kend dat hij zich zaterdag op een congres van de SPD over presi dent De Gaulle heeft uitgelaten als een „naar macht dorstend staatshoofd". Brandt, voorzitter van de SPD, had volgens het persbureau DPA op een partij vergadering in Ravensburg ge zegd: de Frans-Duitse vriendschap die vooral bij de jeugd diep gewor teld is, zal uiteindelijk krachtiger blijken te zijn dan de starre en an- ti-Europese denkbeelden van een naar macht dorstend staatshoofd". Een woordvoerder van Brandt ont kende later dat Brandt deze woorden had gebruikt. Volgens hem had de bewindsman gezegd: de Frans-Duitse vriendschap die vooral bij de jeugd diepgeworteld is, kan niet vernietigd worden, zelfs niet door onbekwame regeringen". Volgens het persbureau zou Brandt Frankrijk ook hebben verweten het houden van een Europese veilig heidsconferentie te vertragen door „een door nationale belangen bepaal de defensie". De uitlatingen van Brandt volgens de lezing van DPA heeft beroering gewekt in Parijs. Minister van bui tenlandse zaken. Couve de Murville, ontbood onmiddellijk de Westduitse ambassadeur in Parijs, Klaiber en vroeg hem nadere uitleg van Brandts woorden. In zijn rede voor het SPD-congres heeft Brandt zijn Nederlandse collega mr. Luns aangevallen voor diens ver wijt dat de Bondsrepubliek zich in haar buitenlandse politiek te sterk op Frankrijk orienteert. Brandt zei dat niet alle buurlanden van West-Duitsland begrijpen hoe belangrijk voor Bonn een vriendschappelijke verhouding tussen Fransen en. Duitsers is, ondanks de meningsverschillen tussen de rege ring en hoe moeilijk het voor Bonn is een breuk in die verhouding te riske ren. I

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 5