Veiling Flora' kan niet voldoende uitbreiden WEEKAGENDA u moet toch zeker een Mercedes-Benz Diesel rijden! Demonstranten weren particulier verkeer Plan Frederiksoord ontmoet bezwaren Prov. Planologische Commissie contra b. en w. ert 2 NIEUWE DIESELS! met uw meer dan 30.000 km per jaar, Comité Leefbaarheid Leiden in aktie Auto over de kop Consultatiebureau voor Alcoholisme gaat verhuizen 968 NIEUWE LEIDSE COURANT MAANDAG 5 FEBRUARI 1968 Links onder het uitbreidings plan Frederiksoord waartegen het bestuur van veiling Flora bezwa ren heeft, omdat er zijns inziens te weinig ruimte is voor uitbrei ding van de veiling. Het veiling- bestuur heeft nu een belangrijke steun in de rug gekregen: de pro vinciale planologische commissie blijkt de zienswijze van Flora te delen. Rechts in het midden ziet men veiling Flora met uitbreidingen. De maquette (schaal 1 1250) is door de Rijnsburgse dienst van ge meentewerken zelf vervaardigd. j In de nieuwe wijk Frederiksoord zullen 3000 Rijnsburgers komen te |1 wonen. roep t de dra voor irle- anse ge beid (Van een onzer redacteuren). RIJNSBURG De heer A. van Klaveren en anderen, Mareis' Auto bedrijf te Wassenaar en het bestuur van de bloemenveilingvereniging „Flora'' hebben bij Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland bezwaren ingediend tegen de vaststelling van het bestemmingsplan „Frederiks oord". De bezwaren zullen door GetL. Staten dinsdag 6 februari worden behandeld. Het plan Frederiksoord omvat de Maandag 5 februari Stadhuis, 7.30: vergadering gemeente raad. Nieuw-Minerva. Vrouwenst. 11. 3 tot 5 u.: receptie 175-jarig bestaan Peltenburg Lelden en 30-jarlg best. Peltenburg Al phen a.d. Rijn. 40.-J. Jubileum van P. Mooten. Dinsdag 6 februari Stadsgehoorzaal. 8 uur: Residentie-Or kest. Stadhuis. 7 tot 8 u.: zitting Bouwfonds Ned. Gemeente. Breestr. 19. 7 tot 8 u.: spreekuur Chr. ïmigratlecentrale. Zaal Petrakerk. Surlnamestraat, 8 u.: lgen ifd. Noord Christenvrouwenbond, de heer Ie- Van Dongen over de Mammoetwet. voi_ Café Pardoeza, Doezastraat. 8.30 u.: po on. lltiek trefpunt. Woensdag 7 februari Pieterskerk, 7.15 u.: avondgebed. Trouwkamer stadhuis, 4 tot 6 u.: ipreekuur sociale raadsvrouw. Gehoorzaal, 8 uur: teach-ln Demokrant (over persconcentraties en democratie). Jacobazaal Don Burcht, 8 u.: ledenverg. ie Natuurvriend, steenschuur 6. 8 j.: Leidse ver. postzegelverzamelaars, nillavond en velling. Donderdag 8 februari Zaal 8 Rapenburg 73. 8 u.: Oecume nische Raad Leiden, drs. H. W. Tromp over sociologische aspecten van het vre desvraagstuk. Vrijdag 9 februari Zulderkerk, 7.30 uur: opvoering Iphige- nela in Aulls, t.g.v. Dies Universiteit. Gehoorzaal, 8 u.: uitvoering Lelds Poli- Be-Muzlekgezelschap. Schouwburg. 8 uur: Jdzz-concert (tele- rtslereportage). medew. van Art Farmer - Jimmy Heath Kwintet. Boshuis, achter Hoflaan 74: rullclub mor verzamelaars. L.H j.-gebouw, Levendaal 101: tienerso- diteit. Zaterdag 10 februari Breestraat 85. 3 u.: diploma-uitreiking aan jonggezel-zetters, -drukkers en -diep drukkers. L.H.J.-gebouw. Levendaal 101 en ouderensociëtelt. OEGSTGEEST Het Witte Huis. 2 tot 5.30 u.: schaaksociëteit Palamedes. Films Camera (2.30. 7 en 9.1 uur): Liefdes bekentenissen in Finland (18 jaar), vrij dag- cn zaterdagavond 11.30 uur: Orfeu Negro (18 jaar). Udo (2.30. 7 en 9.15 uur): Mesterslag in dienst Harer Majesteit (14 jaar). Luxor (2.30. 7 en 9.15 uur): Up the down staircase (14 jaar). Rex (2.30. 7.15 en 9.15 uur): Kalro. broeinest van spionnen (14 jaar); vrij dag- en zaterdagavond 11.30 uur: Strip- POShidio18(^oy 7 en 9.15 uur): Het schan daal (18 Jaar). Trianon (2, 5 en 8 uur): De kanonnen van Navarone (14 jaar). Dienst apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen: Apotheek Herdlngh Blanken. Hogc- woerd 171, tel. 20502 en Apotheek Zuid-West, Brahmslaan 20, tel. 21522. De zaterdag-, zondag-, avond- en nacht dienst van apotheek R. van Breest Smal- lenburg te Leiderdorp wordt waargeno men door apotheek Herdlngh St Blanken. Belangrijke telefoonnummers Voor EHD, Lelden: 20845. Voor orand- wecr 5 maal 3 Voor politie S maal 4. Mobiel A.N.W.B.-kantoor Elke donderdag van 10-^-16 uur bij mo len De Valk. Bezoekuren ziekenhuizen Academisch ziekenhuis: voor patiënten In klasse la, lb en 2e: dagelijks 10.30— U.30. 14.3016 en 19—20 uur. Voor patiënten in klasse 3: maandag, woensdag, donderdag en vrijdag 18.15— 18. dinsdag 13—14 .zaterdag 15—16, zondag algemeen christelijke en nationale feest dagen 14.30-16 uur. Vrouwenkliniek: maandag t.m. vrijdag midden- 18.45—19.30 uur, zaterdag 15.30—16 30 uur, zondag 15.30—17 uur. Klassepatiënten op de vrouwenkliniek: dagelijks 10.30—11.30. 14—16.30 en 19—20 Op de afdelingen verloskunde en kin dergeneeskunde kunnen kinderen bene den de 16 resp. 12 jaar niet worden toe gelaten. In hét belang van de patiënten kunnen niet meer dan twee bezoekers tegelijk bij een patiënt worden toegelaten. Dlaconessenhuls Lelden: derde klas da gelijks 2 tot 3. dinsdag .donderdag en zondag bovendien van 7 tot half 8; twee de klas: dagelijks van 2 tot 3 en van 7 tot 8; eerste klas: dagelijks van 11 tot 12. 2 tot 3 en 7 tot 8. Elisabethzlekenhuis Lelden: derde klas dagelijks van 2 tot 3 en 's avonds van kwart voor 7 tot half 8. kraamafdellng dagelijks van 3 tot 4 en 's avonds van kwart voor 7 tot half 8; tweede klas: da gelijks van half 12 tot 12, 2 tot 3 en kwart voor 7 tot half 8; eerste klas: dagelijks van half 12 tot half 8. ALJPHEN-Rijnoordalle klassen dage lijks van half 5 tot half 8, op zondag van 4 tot half 8. Kinderafdeling dagelijks van 3 tot 6 met bovendien op dinsdag en donderdag een halfuurtje voor vaders van 6 tot half 7. KATWIJK - Zeehospitium: longkilniek dagelijks van half 3 tot half 4, dinsdag en donderdag evenwel van 7 tot 8; tbc- afdeltng: dagelijks van half 3 tot half 5. Revalidatiecentrum: dinsdag en donderdag van 7 tot 8 en zaterdag en zondag van half 3 tot half 5; Revalidatie centrum kinderen, woensdag van 7 tot 8, zaterdag en zondag van half drie tot half vijf. Longkliniek en tbc-afdellng kinderen: woensdag van 7 tot 8 en zater dag en zondag van half 3 tot half 4. NOORDWIJK - Sole Mlo: klasse-pa tiënten dagelijks van 3 tot half 5 en 's avonds van 7 tot 8: zaalpatiënten: zon dags van 1 tot 3. dinsdags van 1 tot half 3. donderdags van half 7 tot half 8 en zaterdags van l tot half 3. Musea en Hortus Museum Volkenkunde. Steenstraat: op werkdagen van 10 tot 5 u.. ook zaterdag: zondag van 1 tot 5 uur. Museum Oudheden, Rapenburg: op werkdagen van 10 tot 5 u., ook zaterdag: zondag van 1 tot 5 uur. Sted. Museum De Lakenhal. Oude Sin gel: op werkdagen van 10 tot 4 u.; zon dags van 1 tot 4 uur. Hortus Botanicus (Rapenburg): op werkdagen van 9 tot 12 en van 2 tot 5 uur, kassen zaterdags en zondags geslo ten. Tentoonstellingen L.H.J.-gebouw, Levendaal 101: tekenin gen en schilderijen van H. Hollebeek. van 4 t.e.m. 10 febr. Rijksmuseum Volkenkunde: tentoonstel ling Japanse volkskunst, van 13 dec. tot 12 maart. Filiaal Houtkwartler Reuvens. Louise de Coligny-HBS: tentoonsteinng van schilde rijen van Ben Geerts. tot 1 maart De Lakenhal- tentoonstelling 50 bestver- zorgde boeken 1966, van 15 Jan tot 18 febr., dag. 10 tot 4 u. zondags 1 tot 4 uur. Trappenhuis. Academie, Rapenburg ten toonstelling schilderijen en gouaches van Jaap Nannlnga. van 18 lan tot 16 febr Galerie Van der Vlist, Botermarkt 3: grafiek van Ad van Dijk en bronsplastte- ken van Armand van de Helm, van 3 febr. tot 1 maart, dinsdag t.m. zaterdag 9—18 uur. WASSENAAR kunstzaal Heuff, Hof- laan 7: aquarellen en tekeningen van Jlts Bakker, 5 t.e.m. 21 febr.. maand, t.e.m. zat. 10 tot 17 u.. ook dinsd.av. 8 tot 10 u. Badinrichtingen De gemeentelijke oadinncntlngen zijn op de volgende tijden geopend-. Lindestraat 1 b maandag gesloten, dins dag 9—11.15 u. en 13.30—17 15 u., woensdag gesloten, donderdag 13.30—18.15 u.. vrijdag 9—11.15 u. en 13.3018.45 u.. zaterdag 8— 11.15 u. en 13.30—16.30 u. Van der Werfstraat 39: maandag en dinsdag gesloten, woensdag 8—11J5 en 13.30—17.15 u., donderdag 8.30—11.15 en 13.30—18.15 u.. vrijdag 8.30—11.15 u. en 13.30—18.45 u. zaterdag 7.30—11.16 en 13.30— 16.30 u. gronden, welke door de grenswijzi ging van 1 juni 1966 aa» het terri toir van Rijnsburg zijn toegevoegd en waarop nog van kracht is het in 1960 vastgestelde uitbreidingsplan in hoofdzaak. Het plan biedt gele genheid tot de bouw van zeven blok ken meergezinshuizen langs het ver lengde van de Tramstraat en tot de bouw van 535 eengezinswoningen. Voorts zijn in het plan gronden be stemd voor bijzondere doeleinden, voor de uitbreiding van de bloemen veiling „Flora", voor bedrijfsbebou- wing (aan de veiling verwante be drijven en enige garagebedrijven) en voor de aanleg van een zwembad en een sportterrein. De heer Van Klaveren en Mareis' Autobedrijf menen, dat de gemeen teraad heeft nagelaten hun belan gen en die van de bloemenveiling „Flora" tegen elkaar af te wegen. Bij de bestemming van een perceel grond voor het veilingbedrijf is geen rekening gehouden met de door Ma reis' Autobedrijf reeds voor 1 juli 1966 ingediende bouwaanvraag voor dit perceel, doch wel met eventuele belangen van de veiling. Voorts me nen zij. dat de gemeente voorts heeft nagelaten aan Mareis' Autobedrijf vervangende grond aan te bieden. „De gemeente had vervangende grond kunnen aanbieden waarop wel garages gebouwd mochten worden". Tenslotte zijn de reclamanten van oordeel, dat de gemeente ten on rechte heeft gepoogd zich te onttrek ken aan de verplichtingen, welke ingevolge een erfdienstbaarheid van uitweg van een perceel op de N.V. trambaan rusten. IS iet terzake Burgemeester en wethouders zijn van mening, dat de belangen welke zijn verbonden aan de verdere uit breiding van de veiling dermate groot zijn, dat zij moeten prevale ren boven de belangen van de recla manten. Naar de mening van B. en W. doet niet ter zake, dat Mareis' Autobedrijf op 30 juni 1966 een bouwaanvraag heeft ingediend. Een bouwaanvraag geeft niet het reaht te eisen, dat aan een perceel de bestemming wordt gegeven, dat de beoogde bouw doorgang kan vinden. „Door het plan Frederiks oord wordt het autobedrijf niet be nadeeld. Derhalve is er geen sprake van, dat door toedoen van de ge meente sahade wordt geleden. Reeds hierom is er geen aanleiding tot het aanbieden van vervangende grond, zolang er nog geen sprake is van verkoop of onteigening", aldus B. en W. De Provinciale Planologische Com missie is van mening, dat het be treffende stuk grond terecht, voor veilingbedrijf is bestemd. Zij acht de bezwaren dan ook ongegrond. Ontwikkeling Het bestuur van de bloemenvei- lingvereniging „Flora" voert aan, dat het plan de natuurlijke ontwik keling van de veiling in de toekomst onmogelijk maakt, hetgeen niet al leen in strijd is met de belangen van de veiling, doch ook de toekomstige ontwikkeling van de bloemencultuur in de weg zal staan. Het wordt onaanvaardbaar geacht en voor de toekomst onverantwoord de grond in de naaste omgeving van de veiling niet voor de veiling te re serveren. Een reservering van 2 ha wordt te gering geacht, vooral omdat wordt verwacht, dat de omzet van de veiling omstreeks 1980 verdubbeld zal zijn. Er wordt voorts op gewe zen, dat door de slechte uitkomsten van de groenteteelt veel kwekers overschakelen op bloemen. Voorts moet rekening worden gehouden met een steeds stijgende behoefte aan parkeerruimte, met in de toe komst te treffen voorzieningen als speciale verpakkingshallen en afle veringsgelegenheden, alsmede met de wenselijkheid het gehele complex in een representatieve landschappe lijke aankleding te houden. Het be stuur van „Flora" is van mening, dat het niet op ernstige bezwaren behoeft te stuiten, indien voor de veiling meer grond wordt gereser veerd. Mocht in de toekomst "blij ken, dat de grond niet volledig kan worden benut, dan kan het altijd nog een andere bestemming worden ge geven, aldus het bestuur. Voldoende B. en W. merken op, dat in het plan voldoende grond voor de vei ling wordt gereserveerd om ook de toekomstige ontwikkeling te kunnen opvangen. Het plan voorziet in een totaal vei- lingterrein van 8 ha. Het hele ter rein wordt omgeven door straten, waardoor een goede ontsluiting wordt verkregen en het mogelijk zal zijn dit terrein zo intensief mogelijk te benutten. De capaciteit van de huidige bedrijfsgebouwen wordt bo vendien slechts gedurende de mor genuren benut, zodat de mogelijk heid niet is uitgesloten dat door het invoeren van meer veilingperiodes per dag de capaciteit van de gebou wen aanmerkelijk kan worden opge voerd, aldus b en w. Voorts zal deze capaciteit kunnen worden vergroot door een verdere rationalisatie van het bedrijf, nieuwe verwerkingsme thoden enz. Op grond van deze over wegingen en na besprekingen met het bestuur \'an de veiling en be zoeken aan andere veilingen zijn b. en w. tot de slotsom gekomen, dat het mogelijk moet zün op het thans gereserveerde terrein een omzet te verwerken, die het viervoud van de huidige bedraagt. Bij het opstellen van het plan zag het gemeentebe stuur ziah niet alleen voor de taak gesteld voldoende uitbreidingsmo- gelijikiheden voor de veiling te scheppen, doch ook diende te wor den voorzien in voldoende ruimte voor de toekomstige ontwikkeling van de woningbouw. Indien meer ruimte tot veilingterrein wordt be stemd kan niet 'n voldoende mate worden voorzien in de behoefte aan gronden voor woningbouw. De ge meente heeft reeds een aanzienlijke oppervlakte grond (ongeveer 12 ha), welke voor woningbouw is be stemd. in eigendom. B. en w. ach ten het niet verantwoord, deze gronden min of meer braak te la ten liggen, totdat in de verre toe komst wellicht zou blijken, dat de veiling minder grond nodig heeft, dan het bestuur thans meent, aldus b. en w. Gunstige groei De Provinciale Planologische Commissie zegt hierover, dat de omzet van de veiling over een reeks van jaren een aanmerkelijke Een kwestie van rekenen: Dank zij dieselzuinigheid kunt u be- beschikken over de automobilistische grootheid van Mercedes- Benz. Een kwestie van rijden: één proefrit in de machtige Mercedes- Benz Diesel en u bent gewonnen. Dat is waarachtig autorijden. Die ruimte, dat brede comfort, de stoere kracht, de allure. Zo moet een auto. üw auto, zijn. Een kwestie van denken: u bent zoveel op de veeleisende weg... u hebt recht op de uiterste veiligheid. Recht op Mercedes-Benz. Ervaar het zelf. Bel meteen de dichtstbijzijnde dealer. Er wacht een Mercedes-Benz Diesel op u. MERCEDES-BENZ uw goede ster op alle wegen Voorlopig keus uit 3 typen (3 prijzen!) alle drie met de nieuwste veiligheidsvoorzieningen dealer voor Leiden e.o., Rijnstreek en Bollenstreek: ROOYAKKERS AUTOMOBIELBEDRIJF N.V. Oegstgeest, Leidsestraatweg 1, lel. 01710-51855 en voortdurende groei te zien geeft en wel in zo'n mate. dat voor de toekomst een grotere reserveruim te nodig kan blijken dan die, waar in het plan voorziet. Daarbij komt nog. dat de ontwik keling van de veiling gunstig wordt bemvloed door: de opheffing van de teeltrege ling per 1 jan. 1967, de overgang in het bollengebied op de teelt van bolbloemen, de omschakeling van groenteteelt op bloementeelt. De Provinciale Planologische Commissie merkt dan op: „Welis waar zijn mogelijkheden aanwezig voor een toenemende rationalisatie van het veilingbedrijf en voor de ontwikkeling van nieuwe bewer kingsmethoden, doch zulks zal op den duur niet leiden tot beperking, maar veeleer tot uitbreiding van de voor bewerking, verpakking, opslag en aflevering nodige ruimte. Boven dien zal de behoefte aan 'grond voor andere voorzieningen, zoals par keergelegenheid. toenemen." De commissie acht het gewenst overeenkomstig het streekplan Rijnstreek-West voor uitbreiding van de veiling in zuidelijke rich ting de mogelijkheid open te hou den over een strook van 250 m langs de Leidseweg. Daarbij kan het voor de aanverwante bedrijven bestemde terrein naar de westzijde van het veilingterrein worden verplaatst. Hiervoor zal een gedeelte van dc Tïiin bouwivedstrijd Onze Tuin LEIDEN Traditiegetrouw heeft het bestuur van de vereniging „Onze Tuin" (onderafdeling van de W.B.V. „Ons Doel") ook in het afgelopen jaar een onderlinge tuinwedstrijd voor tuinbezitters gehouden. De kampioen-1967 werd de heer J. v. d. Meijden, Lindestraat 19, die met zijn achtertuin 82 punten ver gaarde en hierdoor voor een jaar beslag legde op de fraaie beker. Bovendien ontving hij de zilveren Onze Tuin-medaille. Voor een eerste prijs kwamen nog in aanmerking: A. Brouwer, Snouck Hurgronjestraat 25; J. de Vos, Lam- menschansweg 367; J. Sinteur, Bos hof 14; J. van Hoven, Meerburg kade 6; J. Yzzerman, Pioenstraat 12, N. Dool. Lindestraat 21; P. C. Kapaan, Lindestraat 34. L. Heusden, Meerburgkade 5; J. Bontje, Lelie straat 23; J. Gressie. Pioenstraat 25; J. Labordus. Dozystraat 14. geprojecteerde woonbebouwing moeten vervallen of zo nodig moe ten worden verplaatst naar het ten westen van de kom gelegen gebied langs het Oegstgeesterkanaal. Op grond van deze overwegingen acht de commissie de bezwaren van het bestuur van 'Flora' gegrond. LEIDEN Het Comité „Leefbaar Leiden" heeft zaterdagmiddag een demonstratie gehouden tegen „dc overspoeling van de Leidse binnen stad door privé-auto's". Om vier uur werd de oversteekplaats in dc Bree straat bij V en D geblokkeerd. Al leen het openbaar vervoer werd on der luid gejuich wel doorgelaten. Voorbijgangers maakten gretig ge bruik van de gelegenheid veilig over te steken. Omstreeks half vijf werden drie demonstranten door de politie verwijderd en meegenomen naar het politiebureau- De demonstratie ging vergezeld van een handtekeningenaktie, die om half drie op vier punten in Lei den begon. De handtekeningen zul len worden aangeboden tijdens de vanavond te houden raadsvergade ring, waarop de verkeersnota (ver der) zal worden behandeld. Er wer den borden gedragen met teksten als „Geen parkeerstroken, maar bloembakken" en „Leidse binnenstad voor de spelende mens". Ook werd een pamflet verspreid met de titel: „Leidenaars, uw stad wordt vergiftigdDaarin wer den de Leidenaars opgeroepen van hun gemeentebestuur „radikale maatregelen" te eisen: „De afslui ting van de binnenstad voor parti- kulier vervoer". AARLANDERVEEN Op de pro- vinicale weg tussen Aarlanderveen en Nieuwkoop is gisteren een auto, bestuurd door de heer J L te Nieuw- kop, na op een brug in deze weg te zijn geslipt, over de kop geslagen. De bestuurder meende, dat dit te wijten was aan 'n klapband. De auto werd geheel vernield, maar de vier inzittenden liepen slechts schram men en builen op. DEN HAAG Het bureau van de „Vereniging Consultatiebureau voor Alcoholisme" te Den Haag, waarvan de werkzaamheden zich uitstrekken tot Leiden, de Rijnstreek Delft, Den Haag en een groot deel van het Westland, verhuist binnen kort van de Laan van Meerdervoort naar de Hogewal 14-15 te Den Haag. In het nieuwe pand wordt niet al leen een betere huisvesting voor het groeiend bureauwerk verkregen, maar ook voor die patiënten, die nog moeite hebben om in hun oude om geving absinent te moeten gaan le ven met hun handicap. Een gedeelte van de verbouwing en inrichting wordt door overheidssubsidie be taald. Er resteert nog een bedrag van ongeveer f 17.000. De Stichting Vrienden van de vereniging consul tatiebureau voor alcoholisme" voert een actie om dit ontbrekende bedrag te kunnen aanbieden. Giften kunnen worden gestort op gironummer 14 49 204 t.n.v. de stich ting te Den Haag. Receptie ds. Burgy in Salvatori (14 febr.) DEN HAAG In verband met zijn zilveren ambtsjubileum op 14 februari heeft de Hervormde Wijkgeraeente 17 ds. K. H. Burgy en gezin op de avond van deze dag van half acht tot negen uur in het wijkcentrum Salvatori, Nunspeetlaan 54. een receptie aange boden. In de ochtenddienst van zondag 4 februari in de Julianakerk zal bij de jubilea van ds. Burgy (4 februari het zilveren huwelijk en 14 februari het zilveren ambtsjubileum) worden stil gestaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 3