Geen kritiek meer van de Kamer op kwestie - V ietnam ZES ZENDELINGEN BIJ OVERVAL IN VIETNAM GEDOOD GRATIS STERCOCOS CATALOGUS Organist Stam dient boos ontslag in Een ivoord voor vandaag Algemene richtlijn voor grens tussen leven en dood Uw probleem is het onze.... Mr. Scholten in Goes Ds. Van der Slooten overleden GROTEAFVAL BIJ SPAANSE JEUGD Tullio Serafin overleden NKV wijst CNV suggestie af Katecliismus soms onduidelijk Publiek liet zich niet beschimpen Niet eens met bewerkingen op zijn orgel Enthousiast gehoor bij Rus Kondrasjin G. den Brabander (67) overleden Ds. H. Riezebos naar Roeanda NBG benoemt ds. Y. Schaaf j Wereldraad vooii Nobelprijs '68 j voorgedragen Commissie voor fysiotherapie-A volledig MAANDAG 5 FEBRUARI 1968 „Here, maar wat zal met deze gebeuren?" Jezus heeft Petrus te kennen gegeven met welke dood Hij God verheerlijken zou. Dan wendt Petrus zich om en hij ziet de discipel „dien Jezus liefhad". Zijn nieuwsgierigheid kan hij niet meer bedwingen. Het antwoord is wel anders dan Petrus heeft verwacht. Het houdt een directe terechtwijzing in. Indien Ik wil, dat hij blijft, totdat Ik kom, wat gaat het u aan? Volg gij Mij." (Jo hannes 2122). Het vragen zit de mens in het bloed. Ja, maar hoe gaat dit en hoe gaat dat? Alles goed en wel, maarWe weten het uit eigen ervaring. Wat gaat dat u aan? „Volg gij Mij." Niet vragen, de opdracht uitvoeren. Volg, en je zult het wel zien. De eeuwen door heeft het vragen de mens in de weg gestaan Jezus te volgen, te doen wat Hij zegt, in vol vertrouwen op de afloop. Altijd heeft de mens de angst dat het niet goed zal gaan als hij zich er niet persoonlijk mee bemoeit. Ja, Here iken die ander? Het antwoord is radicaal: wat gaat het ii aan? Volg gij Mij. ,£,eer mij volgen zonder vragen We lezen vandaag: Psalm 89 2038. Prof. dr. Stolte: (Van onze onderwijsredactie) BUSSUM Prof. dr. J. B. Stolte, hoogleraar in Tilburg en Nijmegen, heeft gisteravond voor de KRO-te- levisie de wenselijkheid uitgespro ken dat de bepaling van de grens tussen leven en dood niet uitsluitend aan de arts wordt overgelaten en dat hier een algemene richtlijn wordt vastgesteld. De vraag waar die grens ligt is opnieuw actueel geworden door de transplantaties. Prof. Stolte zegt dat het ophouden van de hartfunctie niet meer doorslaggevend kan wor den genoemd. Het hart kan elek trisch worden geprikkeld en er kan beademing worden toegepast. Op de vraag of hii akkoord kan gaan met de Franse definitie, dat menselijk leven ophoudt zodra de hersenen hun functie hebben ge staakt, zei prof. Stolte dat de her senfunctie belangrijk is, maar dat het hem te ver gaat dit tot kern te maken van het menselijk leven. Be paalde zwaar-idioten zouden dan geen mensen meer zijn. „Wanneer wij fanatiek genees kunde tot het einde blijven bedrij ven, wordt die geneeskunde van een zegen tot een plaag." Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet In behandeling worden genomen. Ge heimhouding Is verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar ln verband staan moeten In afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden Ingesloten. Vraag: Een mijner vrienden ls een half jaar geleden overleden. Zijn vrouw heeft toen al het geld van de spaarbank gehaald en met haar kin deren gedeeld. Kan zij nu weer een nieuw boekje openen, waarvan de kinderen het geld niet kunnen opne men? Antwoord: Als vast staat dat de kinderen het hun toekomende deel van vaders nalatenschap hebben ontvangen, kan zij verder met haar geld doen wat zij wil, dus ook op haar naam op de spaarbank zetten, zonder dat haar kinderen bij haar leven daarop aanspraak kunnen ma ken. Vraag: Wat is de prijs van een chinchilla-paartje, wat van een mannetje en een vrouwtje afzonder lijk? Bestaat daarin ook nog verschil in verband met de kleur? Antwoord: De prijzen van chin chilla's wisselen van 100 tot 1500, afhankelijk van de kleur. Van deskundige zijde deelde men ons mede dat het kweken in Nederland erg tegenvalt, in verband met ons klimaat. Belangrijke inlichtingen duwe J. C. Th. van Groe- ninge-Walschots, Lieven de zijn te krijgen bij mevrouw de we- Keystraat 19, Tilburg. Vraag: Bestaan er uitgaven over tijdmeting en het werken in ta riefstelsel in bedrijven volgens het systeem „Bedaux"? Antwoord: Voor zover ons bekend bestaat er geen afzonderlijk werk over dit stelsel, waarbij het uit gangspunt is het zogenaamde B-punt, de normale prestatie per minuut. Als de arbeider meer dan 60 B-punten per uur presteert, ont vangt hij voor elk extra B-punt een premie, die gelijk is aan 3/4 B-punV Wij raden u aan de lezing van het boek van C. L. M. Kerkhoven De grondslagen der loontechniek (1954). Ook zal u wat hebben aan diens werk De praktijk van tijd- en bewe gingsstudie voor fabriek en kantoor (1959), eventueel te bestellen bij Kniphorsts Wetenschappelijke Boekhandel, Hoogstraat 49, Wage- ningen. U kan trouwens een zeer goede uiteenzetting vinden in de Winkler Prins van 1948, deel III, pagina 430 en 431 van de hand van de heer D. Roemers. Bedaux was of is een Frans Ame rikaan, die het systeem opstelde. Dit systeem is het monopolie van de In ternational Bedaux Company, te New York met kantoor te Amster dam (Bedaux Nederland NV, Von delstraat 87). Het bureau heeft een arbeidspsychologische studie ge maakt en zou erin geslaagd zijn ver- moeidheidswetten op te stellen, die het geheim van deze maatschappij zijn. Vraag: Kan u me helpen aan de namen van de presidenten van alle Europese landen? Ik heb ze nodig voor schooL Antwoord: Ierland Eamon de Va lera; Portugal: Americo Tomas, Frankrijk: Charles de Gaulle, Italië: Saragat, in Albanië is het staatshoofd (voorzitter van het presidium van de volksvergadering) generaal Haxhi Leeshi; Bulgarije: president Georgi Traikow; Tsje- choslowakije: Novotny, Roemenië: staatshoofd (voorzitter staatsraad) Chivu Stoica; Zuid-Slavië: Tito; Finland: Kekkonen; West-Duitsland: Heinrich Lilbke. Oost-Duitsland heeft de president vervangen door een staatsraad, waarvan Walter Ulbricht president is; Polen: Ochab; Hongarije: Pal Losonczi; Oostenrijk: Franz Jonas Zwitserland, waar het presi dentschap jaarlijks wisselt, benoem de vorig jaar: Bonvin; Sowjetunie Podgorny; Turkije: Cevdet Sunay; Spanje is een koninkrijk en het staatshoofd Franco is geen presi dent Van Malta, dat enkele jaren gele den onafhankelijk werd, is nooit een president genoemd, wel een premier. San Marino benoemt jaarlijks twee capltar.i reggenti. Andorra verkiest telkens voor vier Jaar een raad van 24 leden, waarbij het bestuur berust. Uit de oudste leden wordt dan voor 4 jaar een president van de raad gekozen, die de titel procureur-ge neraal draagt SAIGON Naar thans be kend is geworden, heeft de Viet- cong vrijdag twee zendingspos- ten van de Christian and Missio nary Alliance (CAMA) onder de voet gelopen. Daar zijn minstens zes Amerikaanse zendelingen om het leven gekomen. De ene aanval werd gedaan op de post Ben Me Thot, die 250 kilometer ten noorden van Saigon in het cen trale hoogland is gelegen. WASSENAAR Op 67-jarige leeftijd is overleden mejuffrouw ds. J. H. van der Slooten. De crematie had vanmiddag plaats op Ocken- burg te Loosduinen. Mejuffrouw Van der Slooten werd in 1929 bevestigd tot predikant in de doopsgezinde gemeente van Delft. Zij diende vervolgens de ge meenten Hindeloopen-Koudum, IJlst en Steenwijk. Van 1954 tot haar emeritaat in 1960 was zij voor gangster van de afdeling Wassenaar van de Nederlandse Protestanten bond. (Van een onzer medewerkers) MADRID Zestig procent van de Spaanse jeugd kan nog werkelijk als rooms-katholiek worden beschouwd. Twintig procent aanvaardt het christelijk geloof wel, maar niet meer de Rooms-Katholieke Kerk, waarin ze gedoopt en opgevoed zijn, al zul len ze dat niet openlijk laten blijken. De resterende twintig procent ver klaart zich openlijk tegen de Rooms-Katholieke Kerk, of is on verschillig. Deze cijfers zijn in Madrid meege deeld op een nationaal jongerencon- gres. In een televisieprogramma noem den een pater jezuïet en een groep studenten deze cijfers nog veel te optimistisch. Volgens hun gegevens bezoekt maar twintig procent van de studenten regelmatig de mis en kun nen zelfs dezen niet allemaal als ac tieve rooms-katholieken beschouwd worden. ROME Tulllo Serafin, een van de grote Italiaanse dirigenten, is zaterdag op 89-jarige leeftijd overleden. Hij was orkestleider van de Scala van Milaan. Parijse Opera. Covent Garden in Lon den en de Metropolitan van New York. Toen Serafin in 1898 nog geen twintig jaar oud voor het eerst het wereldberoemde orkest van de Scala dirigeerde, had hij nog niet eens zijn einddiploma van het conservatorium, waar hij viool studeerde, terdam 2,50. EINDHOVEN Tijdens het zater dag in Eindhoven gehouden werkge- legenheidscongres van het NW en het NKV is de heer W. Spit, secreta ris van het NKV, ook ingegaan op de suggestie gelden uit het werkloos heidsfonds te besteden voor verrui ming van de werkgelegenheid. Hij deed dit naar aanleiding van een plan dat door de heer Tjeerdsma, se cretaris van het CNV, tijdens een bijeenkomst in Hardenberg is gelan ceerd. De heer Spit is van oordeel dat de gelden van het werkloosheids- fonds die bij ontslag ln de ergste ma teriële nood moeten voorzien, daarvoor ook gereserveerd dienen te blijven. Speculaties om dit fonds voor recht streekse werkgelegenheid creatie te gebruiken zijn volgens hem irreëel en strijdig zowel met de doelstelling als de reserveringspremiepolitiek. Vijf zendelingen drie mannen en twee vrouwen werden vermoord. Hun lijken werden met boobytraps eraan bevestigd op de post achterge laten. Het zijn ds. C. Edward Thompson (43), zijn vrouw Ruth Thompson (44), Leon C. Griswold (66), ds. Ro bert Ziemer (49) en de verpleegster Ruth M. Wilting (42). Griswolds dochter Carolyn (41) is later aan haar verwondingen be zweken. VERMIST De 33-jarige verpleegster Betsy Ol- sen wordt vermist. Men vermoedt, dat zij kans heeft gezien de omlig gende bossen in te vluchten. Nog een Amerikaanse zendeling is hoogst waarschijnlijk gevangen genomen. De vrouw van de vermoorde zen deling Ziemer is met haar kinderen door Amerikaanse troepen in veilig heid gebracht. Zij werd gewond. De zendingsgebouwen en de beide ker ken op deze post zijn verwoest. Vrij dagavond deed de Vietcong een aan val op de zendingspost Dalat, een kleine honderd kilometer zuidelijker. Kort voordat deze post onder de voet gelopen werd. slaagden de Ame rikaanse troepen erin, de 34 mensen (11 mannen, 14 vrouwen en 9 kinde ren) te redden. De CAMA is in ons land ook bekend onder de naam van de Nederlandse afdeling Parousia- zending. GOES „De Kamer dient zich bij de aanstaande debatten naar aanleiding van de begroting van het ministerie van buitenlandse zaken te onthouden van verdere uitspraken over Vietnam." Dit zei het Tweede-Kamerlid mr. W. Scholten zaterdag op de jaarver gadering van de Statenkring Goes van de Christelijk Histori sche Unie in de Prins van Oranje te Goes, waar hij de actuele poli tieke situatie van dit ogenblik belichtte. Hij was van mening dat de loop der ontwikkelingen op dit ogenblik niet kon worden voorzien. „Boven dien", zo zei hij, „heeft de Kamer zich bij de motie-Rufgers duidelijk uitgesproken." Mr. W. Scholten zei het een grote zegen te vinden wan neer deze „verschrikkelijke dlrty war" door onderhandelingen binnen de kortst mogelijke termijn beëin digd zou kunnen worden. Voorts wees hij er op, dat te vaak „de grote doelstelling, die Amerika in Vietnam heeft gehad en die dezelfde is als hun politiek in Europa, de bescher ming tegen het communisme" verge ten wordt. De werkgelegenheid noemde mr. Scholten een zeer zwak punt in onze economie, die daarom zo zorgwek kend is, omdat de moeilijkheden zich niet hebben verdeeld over het land maar zich geconcentreerd in bepaalde bedrijfstakken en streken, met name ln de bouwnijverheid en de textiel. „De moeilijkheden eisen structurele maatregelen", meende mr. W. Schol ten. Spreker zei tot zijn spijt te moe ten constateren dat deze nog niet ge nomen waren. Hij noemde de maat regelen voor Midden Brabant „meer conjuncturele inspuitingen, waarmee Brabant niet gebaat is". Ambtenaren Mr. Scholten, die in zijn fractie financieel deskundige is, ging vooral in op de financiële politiek. Hij ver klaarde, dat hij zich de vaak felle kritiek op de ambtenarensala risregeling wel kon voorstellen. Spre ker wees er op dat de ambtenarensa larissen altijd gekoppeld waren aan het gemiddelde van het bedrijfsleven. Nu daar echter sprake is van vrije loonvorming heeft men om te voor komen, dat het voorschot op de stij gingen zuigend gaat werken op de loonvorming van het bedrijfsleven de grootst mogelijke voorzichtigheid be tracht. Het verwijt dat de rege ring-De Jong daarmede terug gaat naar de politiek van voor de laatste wereldoorlog wees hij met grote stel ligheid van de hand. Mr. Scholten meende, dat de beperkende maatre gelen, die in de zogenaamde perifere sfeer liggen noodzakelijk overleg be hoeven. Hij meende dat de spaarre geling wel enige correctie nodig had, terwijl hij de verschillen in de kin dertoelagen „niet altijd verklaar baar" achtte. Afwijzing HILVERSUM Als het over leg, dat momenteel over de wij ziging van de Nederlandse Kate- chismus wordt gevoerd, niet tot succes leidt, dan zal het in Rome moeten worden voortgezet, aldus kardinaal Alfrink gisteravond in een interview voor de televisie. Hij verklaarde te hopen, dat het nu echter succes zou hebben. Op de vraag, wat de bedoeling is van het overleg van beide Romeinse theologen, de Belg Dhanis S.J. de Ne derlander Visser C.S.S.R. met prof. dr. Fortman namens het episcopaat, (Van onze kuntredactie) MAASTRICHT Tijdens de voorstelling van „Hooggeëerd pu bliek" van Peter Handke hebben za terdag bezoekers van de Maastrichtse schouwburg het podium veroverd op de spelers van „Theater" en zelf een geïmproviseerde opvoering ten beste gegeven. Het stuk „Publikumsbeschimpfung" draagt eigenlijk tot reacties uit, want, zoals de oorspronkelijke titel al aan geeft, wordt het publiek beschimpt. En dat namen tientallen toeschou wers, onder wie vooral leerlingen van de Maastrichter toneelschool, ten slotte niet. De spelers bleef niets anders over dan toe te kijken bij de „ingelaste voorstelling", onder meer bestaande uit dansen en het omkeren van vuil nisemmers op het podium. Het betrof hier een „uitproberen" van „Theater". De leiding en de spe lers zullen zich wel afvragen, wat bet vanavond zal worden bij de première van het stuk ln Nijmegen. Veel „ver nieuwers" van het toneel veroordelen het „kijkkasttheater" als een eenzij dige communicatie, waardoor het pu bliek niet bij het gebeuren betrokken raakt. Nu het eens wel gebeurt, schij nen ze het ook niet goed te vinden. Tot slot van zijn betoog sprak mr. W. Scholten over de ontwikkeling van de partijverhoudingen in ons land en de plaats van de CHU in deze. Hij verwees hierbij naar de resolutie van het hoofdbestuur van de CHU. „Er wordt hierin heel na drukkelijk vastgehouden aan partij vorming op christelijke basis. Ook in '68 is een dergelijke basis de meest vruchtbare voor het welzijn van ons volk", zo meende mr. Scholten. Hij zei dat blijven vasthouden aan een politiek op grondslag van het evangelie een afwijzing inhoudt voor samenwerking met niet-christelijke partijen. „Ik wijs de gedachte van antwoordde de kardinaal: „De komst van beide heren en het werk dat deze commissie gaat doen is een ver volg op de besprekingen van de kar dinalencommissie in Rome, die be paalde wijzigingen hebben voor gesteld ten opzichte van de Nieuwe Katechismus. De commissie, die op het ogenblik aan het werk is, zou men een redactiecommissie kunnen noemen, die de opdracht heeft de voorgestelde wijzigingen in de kate chismus aan te brengen." De kardinaal dac'ht niet, dat de kern van de katechismus aangetast kan worden. Hij ontkende, dat er ketterijen in de katechismus zouden staan. „Ik kan me voorstellen, dat er misschien passages zijn, die voor misverstand vatbaar zijn, die niet duidelijk genoeg zijn of die zo ondui delijk zijn, dat ze door bepaalde le zers als dwalingen worden geïnter preteerd." Kardinaal Alfrink legde er de na druk op, dat de redactiewijzigingen waartoe de commissie mocht beslui ten, eerst nog voorgelegd moeten worden aan de bisschoppen en de auteurs van het boek. Hij vond het voorts een normale gang van zaken, dat Rome zich na het concilie nog bemoeit met de Ne derlandse Katechismus. als het over formuleringen gaat. De drie theolo gen zijn trouwens op zijn verzoek in Nederland. De kardinaal kon niet zeggen, of een eventueel nieuw gesprek in Ro me weer op kardinalenniveau zou moeten geschieden of in direct over leg met de paus. Op de vraag, of de verwarring nu niet veel groter wordt, temeer daar de katechismus in Engeland en Ame rika wordt verspreid (kardinaal Al frink merkte op, dat er al 75.000 exemplaren verkocht zijn), de verta ling met wijzigingen in Frankrijk klaar ligt om gedrukt te worden en in Duitsland in 600 exemplaren al vast gedrukt is. zei de kardinaal: „Hoe eerder deze zaak tot een einde komt, hoe beter dan zal zijn. Daarom kan men niet beter doen, dat deze mensen rustig aan het werk laten." Op een desbetreffende vraag ant woordde kardinaal Alfrink nog, dat hij er begrip voor had dat een van de gesprekspartners van Nederlandse zijde, dr. G. Mulders S.J., zich had teruggetrokken. De tijd had hem ont broken om naar een andere gesprekspartner uit te zien, maar hij dacht ik ook niet zoiets per se nood zakelijk was. PnPn'En wordt u °P t v- gepresenteerd. uUuU OU Stuur een briefkaart aan: Stercocos, Postbus 68, Amsterdam. een stembusaccoord buiten de samen werking tussen de drie confessionele partijen zeer beslist af!", verklaarde hij. Een samengaan van de drie con fessionele partijen en de P.v.d.A. en D'66 zou naar de mening van mr. Scholten „een dooie boel" opleveren, aangezien er dan geen oppositie van enige betekenis zou zijn. Ook zag hij weinig toekomst en perspectief in een samenwerking met radicalen, die het uitgangspunt van een politiek op christelijke en evan gelische basis niet willen, zoals in kringen van de KVP-radicalen het geval is. (Van de kunstredactie) ROTTERDAM De organist van de Laurenskerk, George Stam, heeft op staande voet zijn ontslag ingediend bij de gecom mitteerden. De oorzaak ligt in een concert dat hedenavond in deze kerk gegeven zou worden door de, uit de wereld van de jazz bekende pianist-organist Louis van Dijk en trompettist Eddy Engels. Beiden hebben vaak gespeeld in de jeugdkerkdiensten in De Doelen, en de commissie voor de bezetting en de regeling van de concerten in de Lau renskerk meende dat een concert door deze twee veel jonge mensen zou aan trekken. De musici waren ditmaal geheel vrij gelaten in de samenstelling van hun programma, wat niet de gewoonte is, omdat de commissie tot taak heeft te veel herhalingen van bekende en be roemde stukken te voorkomen. Toen echter het programma voor maandagavond bekend werd, ontstond er direct deining. Het trompetconcert van Torelli en Trumpet Tune van Pur- cell riepen geen bezwaren op, doch wel de arrangementen voor trompet en orgel o.a. Chant séraflque van Guil- mant en de Prélude en een étude van Chopin, èn de vrees voor improvisaties op het orgel o.a. over Psalm 150 in een moderne stijL George Stam gaf met zün ontslagaanvrage stem aan de weer standen die in de organistenwereld door dit aangekondigde concert zijn op geroepen. Desgevraagd deelde de heer L. L. Ko- lisch, voorzitter van de concertcommis- sle mede, dat alle leden het eens waren met de uitnodiging aan deze twee kun stenaars en dat het programma ook nog geen bezwaar had opgeleverd, omdat de leden die ermee in kennis waren ge steld, van mening waren dat het maken van bewerkingen van welke muziek dan ook onderdeel van het componeren is. Sweelinck maakte reeksen variaties op „tophits" uit zijn tijd en Bach be werkte vioolconcerten van Vivaldi voor orgel. Beethoven en Mozart schreven heel wat variaties op liedjes en aria's, Liszt schreef boeken vol van deze soort. Van Brahms worden variaties voor piano telkens weer gespeeld en ook in onze tijd is het variëren, fantaseren en improviseren een geliefkoosd werk van componisten. Dinsdag is er een voltallige vergade ring van de concertcommissie, waarop zal worden uitgemaakt of het concert met dit programma zal doorgaan, want de tegenstand gaat niet tegen de beide vakbekwame solisten. Concertgebouworkest in De Doelen AMSTERDAM De dichter Ge rard den Brabander is gistermiddag, 67 jaar oud, in een Amsterdams zie kenhuis overleden. Den Brabander behoorde met Aafjes, Achterberg en Vasalis tot de bekendste dichters van de dertiger jaren. De totale vernieuwing van de dicht kunst in de laatste jaren heeft zijn verzen wat op de achtergrond doen raken, maar Den Brabander weigerde mee te doen met de mode. Hij bleef zijn eigen dichtkunst en goed ge bouwde verzen trouw. Gerard den Brabander was het pseudoniem voor Jan Gerardus Jof- riet, voormalig loketbediende bij de posterijen. Van zijn bundels: Cy nische portretten, Gebroken lier, Opu, De stenen minnaar, Parijse son netten, De holle man en Drie op een perron (in samenwerking met Hoor- nik en Van Hattuïn). BAARN Op uitnodiging van de Evangelisch-Presbyteriaanse Kerk in Roeanda (Centraal-Afrika) is ds. H. Riezebos, secretaris van de Roeanda- AMSTERDAM Ds. Y. Schaaf! te Pingjum is benoemd tot adjunct fl algemeen-secretaris van het Neder-jE landse Bijbelgenootschap voor de af- deling binnenland. Van 1959 tot 1964 had ds. Schaaf] de leiding van het toen nieuw ge- jg vestigde agentschap in Yaoundé (Ka-K; meroen). Sindsdien was hij in dienst k van de wereldbond van bijbelgenoot- schappen als secretaris van het p Africa Service Centre. Hij brengt i dus een grote ervaring in het werk) 5 van de bij bel voorziening mee. Ds, P Schaaf is 37 jaar. De heer H. M. J. van Eeghen, adjunct algemeen secretaris van het NBG voor de afdeling financieel- economische zaken, heeft een benoe ming aanvaard als penningmeester van het zendingswerk van de Ver enigde Presbyteriaanse Kerk (VS)! in Ethiopië, waar deze kerk tach«' tig zendelingen in dienst heeft. STOCKHOLM Een groep Zweedse parlementsleden heeft de Wereldraad van kerken Voorgedra- s gen voor de Nobelprijs-1968 voor de vrede. Andere Zweedse parle- 1 mentariërs hebben de Italiaanse 1 socioloog Danilo Dolci kandidaat ge- j steld wegens diens humane arbeid I op Sicilië. ROTTERDAM Een stamp volle Grote Doelenzaal (een bij zonderheid voor een „los" con cert!) heeft zaterdagavond ge luisterd naar het Concertge bouworkest, dat onder leiding van de Russische dirigent Kirill Kondrasjin een klassiek pro gramma uitvoerde: vari Ludwig van Beethoven de Ouverture „Coriolan" en de „Vierde symfo nie", en van Peter I. Tsjaikowski de vrijwel onbekende „Eerste symfonie". De uitvoering van Beethovens ou verture bracht het concert direct op een hoog peil. De gebaren van de dirigent zijn zeer beweeglijk, maar zij brengen zijn bedoelingen voor treffelijk over op het orkest, en die bedoelingen waren steeds wat de componist ln zijn werk had gelegd, zodat er van enige „show" geen spra ke was. DEN HAAG De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer B. Roolvink, heeft thans de volledige commissie van onderzoek ingesteld, die hem verslag moet uit brengen over de in november 1967 afgenomen examens A voor fysio therapeut en over de naar aanleiding daarvan binnengekomen klachten. In de commissie van onderzoek hebbVs behalve mr. dr. A. A. van Rhijn uit Den Haag, oud-staatssecre taris van Sociale Zaken en oud-lid van de Raad van State zitting: prof. dr. P. A. Biersteker uit Aerdenhout, hoogleraar in de fysiologie aan de Rijksuniversiteit in Utrecht; dr. L. P. Bruyel uit Delft, revalidatie-arts; mej. W. B. Uytenhoudt uit Rotter dam. coördinerend inspectrice van het nijverheidsonderwijs, en mr. C. J. Goudsmit, voorzitfer van de com missie van toezicht op het middel baar onderwijs in Den Haag. Laatst genoemde zal als secretaris optre den. De commissie is bevoegd belang hebbenden te horen. Deze belang hebbenden kunnen zidh schriftelijk tot de commissie wenden, p.a. Dokter Reyersstraat 10 te Leidschendam. De dramatiek van de Ouverture „Coriolan" werd zonder overmaat van sensibiliteit steeds raak getrof- fen. Bijzonder knap was de wijze, waarop het verstilde slot werd i gespeeld. Het publiek moest daarna even op adem komen alvorens in een enthousiast applaus uit te barsten. Met dezelfde stilte, waarmee dit Werk werd besloten, begon de „Vier de Symfonie". Ook in de uitvoering I van deze compositie wist de dirigent zijn toehoorders sterk te overtuigen van zijn grote eigenschappen. De le vendige snelle delen werden vol maakt gerealiseerd, en bijzonder ge profileerd klonk het Scherzo-achtige j derde deel. Hetzelfde hoge peil van voor de pauze werd daarna volgehouden tij dens Tsjaikowski's niet helemaal ten onrechte zelden uitgevoerde „Eerste Symfonie", bijgenaamd „Winter- drootn". De partituur laat nogal veel lege plekken horen, waarin de com ponist niet scheen te weten, hoe hij nu verder zou gaan. De grote ver dienste Van Kondrasjin en de zijnen was, dat men deze lege plekken ge heel vergat. Het klonk, alsof het een meesterwerk was, zelfs in de toch wel heel erg bombastische Finale. Als bijzondere hoogtepunten van deze uitvoering noemen wij nog de etherische klank van het aangrijpen de tweede deel en het raak getypeer de dansritme van het derde. Het pu bliek wilde na afloop de dirigent nauwelijks laten gaan. P. V. commissie van de zending van de Gereformeedre Kerken in Nederland, voor zes weken naar Roeanda ver trokken, om zich nader te oriënter1/» trokken, om zich nader te oriënte ren en de Nederlandse zendings- arbeids te bezoeken. NED. HERV. KERK Beroepen te Vriezenveen (vac. A. Sjollema, toez.). G. Jonkers te Hazers- woude. Aangenomen de benoeming tot voor ganger van de evangelisatie te Den Hulst (Ov.), A. de Redelijkheid, hulp prediker te Ouderkerk aan den IJsseL Emeritaat verleend aan J. D. de Stop pelaar te Laren (NH) om gezondheids redenen. GEREF. KERKEN Beroepen te Huizen (vac. W. ten Ka- tel. H. J. Bavinck te Heemstede; te Monster (vac. J. Rowaan), P. H. de Kleer te Scheveningen; te Ommen (vac, drs. J. D. B. v.d. Meulen). F. de Jong te Appingedam, die geen verdere be roepen meer in overweging kan nemen. Emeritaat aangevraagd door J. Ba vinck te Haren (Gr.). Weer in Europa weer min. temp neerslal gisteren Kopenhagen geh.' bew. 2 0.4 Londen geh.bew. 2 4 Amsterdam sneeuw -1 1 Brussel sneeuw -1 0.8 Luxemburg geh. bew. -4 7 Parijs motregen -0 2 Nice zw. bew. S 0.5 Frankfort zw. bew. -4 0 München geh.bew. 0 Zürich geh bew. -4 0.2 Genève onbew. -fi 0 Wenen motregen -1 01 Innsbrüek licht bew. -S 3 Rome half bew. 6 14 Madrid onbew. -2 0 Majorca onbew. -3 5

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 2