AANVALLEN OP VS-BASIS C hot Vertragingen door flink pak sneeuw Regeling vrijlating bemanning Pueblo Nieuw offensief begonnen? Blaiberg mag nog niet naar huis (SPRÉIIIC! Kwakkelweer Jongen gestikt in balpendop Trein grijpt 2 meisjes en baby Hotel in De Bilt uitgebrand Utrecht uur zonder water Kat kreeg heimwee Maandag 5 februari 1968 48ste Jaargang ,,St«ntv«jtieh i» gheblavsn mijn her» in tegh«n*po«tl" I De Rotterdammer^ f Dordt» Dagblad fosgse Courant Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p, kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uu/ Directeur) P. DIEMER Hoofdredacteur) Dr. L Diemer CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 KAAPSTAD Het herstel van dr. Philip Blaiberg na de harttransplan tatie verloopt niet zoals men ver wacht Daarom is zijn ontslag uit het Groote-Schuur ziekenhuis te Kaapstad voor onbepaalde tijd uit gesteld. Uit Leeds wordt vernomen dat een man die een maand geleden een var kenshart kreeg overgeplant zaterdag een ziekenhuis m Leeds (Engeland) heeft verlaten. De patiënt is de 43-ja- rige horlogemaker Harry Holt. morgen voordeel theespritsjes 250 gram van 79 niet duur wc/ heerlijk De Zuidvietnamese regering heeft een dringend beroep gedaan op het buitenland om kleding, voedsel en medicijnen te sturen voor de zeer vele oorlogsslachtoffers, onder wie meer dan een miljoen vluchtelingen. Zelfs als een boer van plan is te luieren, staat hij bijtijds op om er vroeg mee te kun nen beginnen. HOWE Katechismus is soms onduidelijk - pagina 2 „Dekken, allemaal weg. Hier komt de invasie van de Stationsweg." Mevrouw Adriaanse redde nalatenschap van P. G. Boutens in onze rubriek LS op pagina 10 .v.vAv.vjVAy.;.>y.^\y.y.v.y.\v.v.V.*.«.y"-.v DE BILT Een rug van hoge luchtdruk zorgde gisteren voor flinke opklaringen, maar in het zuiden van het land vormde zich dikke mist, die zich in de loop van de dag naar het noorden uit breidde. Intussen kwam tussen IJsland en Schotland een diepe depres sie aan. Een frontensysteem ervan be reikte vanmorgen met sneeuw het westen van ons land. Ach ter het front heeft zich bij Ier land een nieuwe storing ge vormd die, al uitdiepend, in de richting van ons land trekt. Hierdoor zal het frontensys teem het komende etmaal bo ven of in de buurt van ons land blijven zodat op veel bewolking gerekend moet worden met neer slag zowel in de vorm van re gen als sneeuw. De temperaturen zullen om het vriespunt schommelen en de wind blijft uit zuidelijke rich ting waaien. D EBILT In het noordoosten van het land zwaar bewolkt met tijdelijk sneeuw en een krachtige tot harde zuidoostelijke wind en temperaturen om het vriespunt. Elders zwaar bewolk met enige neerslag, in hoofdzaak regen. Temperaturen enkele graden bo ven het vriespunt en overwegend matige zuidelijke wind. 6 februari zon op 08.13. zon onder 17.35: maan op 10.47. maan onder 01.43. SPRANG-CAPELLE De elfjarige Peter van Dam is gestikt toen hij de beschermdop van een balpen inslikte. De jongen was bezig met zijn huiswerk. Hij werd in allerijl naar het ziekenhuis in Waalwijk gebracht waar men het voorwerp verwijder de. Kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten. Lage temperaturen en harde tvind: gladheid (Van onze verslaggever) Eindelijk is de gure, natt» kou van de laatste dagen er dan toch uitgekomen: van morgen had een groot deel van ons land met een flink pak sneeuw te kampen. Door de vrij harde wind en de temperaturen die de afgelopen nacht om het vriespunt schommelden, kwa men er veel meldingen binnen over gladde wegen, vooral buiten de grote steden. Kettingbotsingen deden zich voor tussen Waarder en Woerden op de rijksweg Den HaagUtrecht en on der Ouder-Amstel op de rijksweg Amsterdam—Utrecht. Hier was alleen sprake van blikschade. Op veel andere wegen kwam file vorming voor. Tussen Gouda en Ütecht raakten dertig auto's in de berm. De stremmingen waren overi gens nergens van lange duur. Ook de spoorwegen ondervonden moeilijkheden door de sneeuwval. Verschillende wisselverwarmingen werden te laat ontstoken. De trein Gouda—Den Haag kreeg een klein half uur vertraging. Geringere ver tragingen deden zich voor op de baan vakken Gouda—Alphen, Roosendaal— Lage Zwaluwe en op de Hofpleinlijn. Enkele treinen moest men laten uit vallen om de dienstregeling te kun nen handhaven. Het vliegverkeer op Schiphol had tot het middaguur weinig hinder van het winterse weer. VELP Drie meisjes en een jon getje zijn zaterdagmiddag twaalf uur op de bewaakte overweg in Velp door een trein gegrepen, nadat een van de meisjes, die kennelijk geen geduld meer had om voor de gesloten over weg te wachten, de spoorbomen op lichtte. waarna zij er met het kinder wagentje onderdoor gingen en de over weg opstapten. Een van de meisjes, de 4-jarige Petra v. H. en haar IV» jarig broertje Gerrit liepen een ernstig hoofdletsel op en moesten worden opgenomen in het ziekenhuis te Velp. Het andere meisje, de 11-jarige Maria z., werd licht gewond. ELST Twee personen zijn gister ochtend om het leven gekomen toen de auto waarin zij zaten op de door met automatische knipperlichten be veiligde spoorwegovergang in Eist in botsing kwam met de trein Arn hem-Ni jmegen. De slachtoffers zijn de 48-jarige S. Sponselee uit Eist en zijn 20-jarige zoon. De knipperlicht installatie werkte volgens de Spoor wegen normaal. De stoffelijke resten zijn naar het Radboudziekenhuis in Utrecht overgebracht. Februari en de winter blijkt nog niet geweken. In de sneeuw storm ploeterden vandaag weer honderdduizenden op glibberige wegen naar hun werk of naar school. Maar wie let, in de stille witte wereld van de polder, op die paarden? Ze maken trou wens de indruk, er beter tegen te kunnen dan wij, huiverende kleumende mensen Zondagochtend is de bovenverdieping van het uit de 17de eeuw daterende hotel De Beddepan in De Bilt geheel uitgebrand. Een in het hotel loge rende man sprong uit het raam en moest met gebroken benen en ernstige brandwonden in het zieken huis in Utrecht worden opgenomen. Strijdbeeld uit Vietnam: Een Amerikaanse helm op een stok, als lokaas voor de Vietcong. KHE SANH Noordvietnamese infanterie- en artillerie-een- heden hebben vanmorgen vroeg een zware aanval uitgevoerd op de bekende basis van de Amerikaanse mariniers in Khe Sanh, even ten zuiden van de gedemilitariseerde zone. Het was van morgen nog niet duidelijk of dit een begin is van het groot scheepse offensief van de Noordvietnamezen, dat al enkele dagen wordt verwacht. gelaaid, nadat het enkele uren be trekkelijk rustig was geweest. In de hoofdstad Saigon zette de Vietcong een zware aanval in op een groot Amerikaans depot in de Chinese sa tellietstad Cholon. Ook bij het vlieg veld Than Son Sboet werd weer hevig gevochten. Omstreeks vier uur vanmorgen werd de basis met mortieren en ra ketten bestookt. Tien minuten later bestormden de eerste Noordvietna mezen Amerikaanse stellingen op heuvel 861, die zes kilometer ten noordoosten van Khe Sanh ligt. Daarna drongen ze ook de binnenste verdedigingsgordel op de heuvel bin nen. Op dat moment zetten de Ameri kanen een tegenaanval in. Artil lerie van de basis opende bet vuur op de eigen heuvelstellingen, die door de vijand waren bezet. De Ame rikanen zouden de Noordvietname- ten hebben verdreven. Om half zeven volgde een nieu we Noordvietnamese aanval, die vol gens mededelingen uit de Zuidviet namese hoofdstad slechts 25 minu ten duurde. Een half uur later had den alle Noordvietnamezen zich te ruggetrokken. In het heuvelgebied bij Khe Sanh bevinden zich naar schatting 20.000 Noordvietnamese militairen. Het aantal Amerikanen en Zuidvietna- mezen dat de basis verdedigt, wordt geschat op 5.000. Ook in mei vorig jaar werden by heuvel 861 zware gevechten 'geleverd. In andere delen van Zuid-Vietnam was de strijd gisteren in de loop \an de dag al in alle hevigheid op- Eenheden van de eerste Ameri kaanse luchtcavalerie-divisie zijn naar Saigon overgebracht om de verdedi gers te versterken. Eerder had de Vietcong ook al versterkingen ge kregen. In Danang, in het noorden van het land, waar een grote Amerikaanse basis ligt, woedde felle strijd. Ame rikaanse bommenwerpers vielen Viet- cong-eenheden aan, die stellingen bij de belangrijke verkeersweg nummer 1 hadden betrokken. Ook hier leek het erop dat de omvangrijke com munistische aanval was begonnen. Hoeé In Hoeé, iets noordelijk van Da nang, is de situatie onoverzichtelijk. De vlag van de Vietcong wappert nu al enkele dagen op de oude citadel op de noordelijke rivieroever, waar gisteren van huis tot huis werd ge vochten. Ook delen van de stad in het zuiden zijn in handen van de Vietcong. De Vietcong spreekt al van „enor me overwinningen". Het persbureau van het nationale bevrijdingsfront meldt dat de bevolking overal in opstand is gekomen en dat de Viet cong zich met de bevolking meester heeft gemaakt van tal van provincie hoofdsteden. Vanmorgen laaide ook de strijd weer op in de Chinese wijk van Saigon. De Zuidvietnamese regering heeft de bewoners verzocht de wijk te ontruimen opdat militairen de daar verschanste Vietcong-leden (on geveer 700 man) beter kunnen be strijden. In de eerste zes dagen van het Vietcong-offensief zijn, volgens een mededeling uit Saigon, 17.000 Viet cong-leden en Noordvietnamezen om het leven gekomen tegen 1.000 Zuidvietnamezen en 500 Amerika nen. Ook het aantal gewonden loopt in de duizenden. De regering In Saigon heeft al een dringend beroep op het buitenland gedaan voedsel, medicij nen, kleding en bouwmaterialen te sturen voor de vele oorlogsslacht offers. Onder hen zijn meer dan een miljoen vluchtelingen. Alleen in Saigon zijn al vijftigdui zend mensen uit hun huizen verdre ven. Zeker twintigduizend wonin gen zijn totaal vernield. Honderden vluchtelingen slapen op straat of in parken. Scholen, pagodes en andere gebouwen zitten overvol. UTRECHT Heel Utrecht en waar schijnlijk ook de grensgebieden van de Domstad hebben vanmorgen meer dan een uur zonder water gezeten. Oorzaak was het springen van een hoofdleidingbuis by het verkeersplein De Berekuil. De politie nam om kwart vóór zeven, toen er geen water meer uit de lei dingen kwam, direkt maatregelen om het verkeer van de Berekuil van daan te houden. Men vreesde ver zakkingen als de auto's over het plein zouden blijven rijden. Ook de brandweer nam maatrege len om bij een eventuele brand toch doeltreffend te kunnen optreden. In de omgeving van De Berekuil stond veel water op de weg. Om klokslag acht uur kwam er weer water uit de Utrechtse kranen, zij het dat de druk zeer gering was. Ik geef op als i nieuwe abonnee: plaats: betaalt: per kwartaal per maand Als beloning voor mijn aktlvitait ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Mijn naam - 8traat: plaats: inzenden aan Bureau van dit blad hokje zwart maken naar keuze DE BILT Gisterochtend is de bovenverdieping van hotel De Bedde pan in de Bilt geheel uitgebrand. De Beddepan is de nieuwe naam van een oud en bekend hotel dat reeds in de zeventiende eeuw werd gebouwd en toen „het wapen van Schotland" heette. In 1792 kreeg het de naam van herberg „De Zwaan", in 1882 werd het „Hotel Nas", later „Hotel Tho mas" en enkele jaren geleden „De Alsemhof', vorig jaar De Beddepan. Vrijwel direct nadat via het schuin tegenover het hotel gelegen politie bureau brandalarm werd gegeven stond het gebouw in lichterlaaie. De in het hotel logerende heer Versteeg uit Utrecht sprong uit het raam van de tweede verdieping. Hij werd met gebroken benen en ernstige brand wonden in het ziekenhuis in Utrecht opgenomen. De eigenaar en omwonenden wer den in nachtkleding het politie-bu- reau binnengebracht om op verhaal te komen. De Biltse en Bilthovense vrijwillige brandweren hadden de brand met groot materiaal vrij snel bedwongen. Omtrent de oorzaak tast men nog in het duister. FÜRTH Pinkus, een flinke kat van 3 jaar, heeft 485 km van Westfalen naar Beieren gelopen, omdat zij heimwee had. Haar Odyssee begon in september 1967, toen haar meester haar toever trouwde aan familieleden, die in een stadje bij de Duits-Nederlandse grens woonden. Regen, sneeuw en storm trotserend is de kat dezer dagen volkomen uitgeput in Beieren aangekomen. In Hoe-é, waar de Vietcong al een paar dagen de oude citadel op de noordelijke oever van de rivier in handen heeft, woeden nog steeds hevige gevechten. Op de foto: een Amerikaanse militair tijdens de strijd, die zich van huis tot huis verplaatste. SEOEL Volgens het Zuid- koreaanse persbureau Hapdong hebben de Verenigde Staten en Noord-Korea in beginsel over eenstemming bereikt over de vrijlating van de 83 bemannings leden van de Pueblo, het Ameri kaanse verkenningsschip dat op 23 januari ter hoogte van Noord- Korea door de Noordkoreanen werd opgebracht. De overeenkomst xou vandaag zyn bereikt in de geheime besprekingen te Panmoendjon. in de gedemilitariseer de grenszone tussen Noord- en Zuid- Korca. De Verenigde Staten zouden, om de bemanning vrij te krijgen, een ver klaring hebben getekend dat de Pueblo in de Noordkoreaanse territoriale wa teren was binnengedrongen. Amerika zou bereid zijn in het openbaar veront schuldigingen aan te bieden. BEKENTENISSEN Sinds de inbeslagneming van de Pueblo heeft Noord-Korea vier zoge noemde bekentenissen van de kapi tein en bemanningsleden van de Pue blo gepubliceerd. De Amerikaanse minister van defen sie, McNamara, zei gisteren niet te kunnen zeggen of de Pueblo nooit de territoriale wateren is binnengevaren. Wel weten de autoriteiten zeker, dat het schip op het ogenblik van zijn aan houding in internationale wateren voer. McNamara maakte duidelijk dat de Pueblo met een bijzonder geheime op dracht was belast. Daarom had het schip tien tot twaalf dagen moeten varen zonder radio te gebruiken. Hij zei dat dergelijke schepen altijd zonder militaire dekking opereren en dat het daarom goed mogelijk is dat in de toekomst nog eens een verken ningsschip wordt opgebracht. Minister Rusk zei dat de Noord koreanen niet het recht hadden het schip op te brengen, zelfs als het in de Koreaanse wateren voer. „Krachtens de zeerechtconventie van 1958 kan men alleen het vertrek van een be trokken schip eisen". Uil het Russische blad Prawda ma ken waarnemers op. dat de Sovjet unie langs indirecte weg zal proberen tot een regeling te komen in de kwes tie-Pueblo. De Verenigde Staten moe ten dan echter geen krachtige maat regelen tegen Noord-Korea nemen en rechtstreeks met de Noordkoreanen in Panmoendjon blijven praten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1