Fietsen, anders wordt auto met spijkers bewerkt Maatregelen VS hebben op onze economie geen invloed Kogel werd na 27 jaar uit hoofd verwijderd Heftige protesten van vissersvrouwen FINANCIEEL WEEKOVERZICHT „Ik weet niet wie hekel aan me heeft" Bankrovers op fiets ontsnapt Grote nederlaag tafeltennisteam Boer veroorzaakt rel in Provinciale Staten Kikkert is tegen wijziging PBO 9 ZATERDAG 3 FEBRUARI I960 IN ziekenhuis Dijkzigt in Rot- terdam is een kogel operatief verwijderd, waarmee de heer J. de Graaf (49) uit Hendrik-Ido- Ambacht 27 jaar heeft rondge lopen! De heer De Graaf was in mei 1940 met enkele collega's van de scheepssloperij Frank Rijsdijk met een sleeptransport op weg van Amsterdam naar H. I. Am bacht. Voor de op 10 mei uitgebroken oor logshandelingen zocht de sleep dek king onder Lekkerkerk op de Lek. Maandag 13 mei beschoten Duitse vliegtuigen graanschepen, die in de buurt voor anker lagen. Toen de heer De Graaf door een luik naar buiten keek, werd hij in het hoofd getroffen door een kogel. De zwaar gewonde heer De Graaf werd naar een ziekenhuis in Gouda gebracht. Daar „overleed" hij nog de zelfde dag en werd naar het lijken huisje gebracht. Maar de voorlopig in een kist gelegde De Graaf had zich 's nachts omgedraaid. Dit merkte de volgende morgen een verpleegster. Hij werd weer naar de ziekenzaal gebracht en kwam bij kennis. Het bleek dat de kogel nog in zijn hoofd zat. Voor verwijdering werd hij naar een ziekenhuis in Wassenaar ver voerd, maar hij durfde de zware oper ratie niet te laten uitvoeren. De toen 22-jarige jongeman ging met de kogel in zijn hoofd naar huis. Evenwichts stoornissen, geheugenverlies en ande re narigheden herinnerden hem re gelmatig aan de kogel. Einde vorig jaar khgeg hij tevens hevige aanvallen van hoofdpijn die hem tenslotte dwongen de kogel te laten verwijderen. Dit gebeurde deze maand; de kogel kreeg hij als sou venir mee. Belangrijker voor de op geluchte man is overigens dat zijn geheugen weer veel beter blijkt te zijn. Steun Congres TK durf m'n auto echt niet meer hier te laten staan", zegt manufacturier Johan de A Witte, ,,'s Morgens breng ik vrouw en kinderen uit 's Heer Hendrikskinderen naar Goes, naar de winkel, en dan rijd ik terug, zet de wagen in de garage, en kom op de fiets weer naar Goes." De heer De Witte doet dit niet omdat hij wordt geschaduwd, of zo dolgraag fietst. Hij is door enkele duizenden guldens schade wjjs geworden: vorig jaar en begin van dit jaar werd zijn auto vier keer met scherpe voorwerpen bewerkt. De politie staat machteloos. De heer De Witte kan geen motieven noemen: „Ik zou echt niet weten, wie een hekel aan me kan hebben". Toch is hij de enige in Goes het gebeur de in de Korte Vorststraat bij zijn winkel die zoiets is overkomen. Enige weken geleden plaatste hij xelfs, ten einde raad, een advertentie in de Provinciale Zeeuwsche Cou rant, waarin hij ƒ500 beloning be loofde voor wie inlichtingen zou kun nen verstrekken. „Maar die advertentie heeft ook niets opgeleverd. In het begin heb ik me deze zaak erg aangetrokken. Ik heb suikerziekte en ben nu een van de ergste gevallen. Zoiets vreet je op, hè". VIet* te bewijzen De eerste keer dat de heer De Wit te iets merkte van schade aan zijn auto kwam het door voetballende Jongens. „Op de koffer stonden toen •poren van de bal. Ik heb de jongens gewaarschuwd". Omdat hij de bal af pakte, werd vermoedelijk wraak ge nomen: „een jaap met een mes op de koffer; maar je kan niets bewijzen". Dit gebeurde nog eens op de koffer, zowel als de zijkanten van de auto. De politie ts erbij geweest, maar het gaat tegenwoordig anders dan vroe ger. Toen gingen we het celletje in; tegenwoordig is dat er niet meer bij. Ze vragen alleen wat op het bureau. Trouwens, de politie heeft tegen woordig al de handen vol aan het verkeer in de binnenstad." Na die tweede keer heb ik duizend gulden sdhade gehad: aan schuren en opspuiten. Maar, nog geen maand la ter gebeurde weer precies hetzelfde. De wagen was toen toegetakeld aan een zijkant. Nu een week of vier geleden, was ie weer aan belde zijkanten met spij kers of messen bewerkt. Ik heb de wagen toen in Vlissïngen ingeruild, ik was het ineens beu. ANTWERPEN Twee jon gemannen hebben gisteren Vans gezien, na een geslaagde bankoverval per fiets te ont snappen. Omstreeks iviër-ttiur stapten zij bij een bank in ,de Antwerpse binnenstad naar binnen en namen met hun re volver de vijf bedienden onder schot. Een van de rovers sprong over de balie en griste by de kassier 200.000 franken by elkaar. Daarna gingen de daders er op de fiets van door. Toen de bankbedienden naar bul ten stormden zagen zij de twee ro vers zich gemakkelijk een weg banen door een hevige verkeersopstop ping. Daarom is het te hopen, dat de pogingen van Johnson om de over heidsfinanciën te saneren, ditmaal door het Congres gesteund worden. Naar onze mening weegt dit zwaar der dan de gevraagde transfer van winsten, gemaakt door Amerikaanse dochtermaatschappijen buiten de Ver. Staten, of de beperking van toe ristische reizen naar het buitenland. SLANY Het Nederlandse tafel tennisteam heeft vrijdag met 07 verloren van Tsjechoslowakije in een wedstrijd voor het "tornooi om de Eu ropese beker voor landenploegen. De gedetailleerde uitslagen: Stanek (Tsj SI) Bert van der Helm 2—0, Turay (Tsj SI) ea Bert Schoofs 2—1, Stanek (Tsj SI) Bert Schoofs 20, Turay (Tsj SI) Van der Helm 20, Luzova (Tsj SI) Mieke ten Broek 21, Stanek/Turay (Tsj SI) Bert van der Helm/Bert Schoofs 21. Stanek/Luzova (Tsj SI) Bert van der Helm/Mieke ten Broek 2—0. Oud-wereldkampioen tafeltennis vermoord? BELGRADO Volgens het Zuidslavische dagblad Borba is de Chinese oud-wereldkampioen tafel tennis Chuang-Tse-Tung tijdens de culturele revolutie vermoord. Beschuldigd van „anti mao-isme" zou hij zijn neergeschoten, toen hij de Chinese grens probeerde over te steken. Deze versie van de verdwijning van de tweevoudige weTeldkamp'oen sinds 1965 werd niets meer van hem gehoord is naar het Westen gekomen via de Zuidslavische natio nale trainer Osmanagic, die dit bij wedstrijden in Boekarest vernam van Noordkoreaanse spelers. Volgens minister Witteveen zal de Ned. kapitaalmarkt niet verstoord worden door de Amerikaanse maat regelen en ook de invloed van minder toeristen op onze betalingsbalans acht de minister niet belangrijk. Op 8 febr. a.s. zal de AKU met de cijfers over 'het vierde kwartaal ko men en ter beurze is men nieuwsgie rig naar het slotdividend, dat moge lijk lager zal uitvallen dan vorig jaar. De koers van het rayonfonds bleef deze week vrij rustig en giste ren werd op ƒ74.60 gesloten. De K.L.M. kwam met de winstcij fers over haar 3e kwartaal, welke niet veel Indruk op de beurs maak ten. De nettowinst beliep 4 miljoen tegen 2.4 miljoen v.j., maar het winstcijfer is ditmaal geflatteerd door een boekwinst op verkochte vliegtuigen ad 2.4 miljoen. Eigen lijk zijn de resultaten bedrijfsmatig dus gedaald inplaats van gestegen. Voorts houdt de beurs in gedachten de mogelijke invloed van minder Amerikaanse toeristen in de toe komst. De koers van dit fonds liep terug van 221 tot 219. Kon. Olie was in Amerika ge vraagd en de notering liep gisteren op tot 155.30 (v.w. 151.10). Hoogo vens heeft de laatste paar weken te lijden van aanbod uit hoofde van conversie van obligaties. Er komt nogal wat materiaal aan de markt, dat momenteel moeilijker te plaatsen is, ondanks de gunstige vooruitzichten van Hoogovens. De notering van de certificaten liep te rug van 117 tot 114, maar giste ren sloot de markt op 115.50. Na vermissing twee Britse trawlers (Van onze speciale verslaggever) HULL Ongeveer 300 Britse vissersvrouwen hebben gisteren in Huil heftig geprotesteerd te gen „de slechte veiligheidsvoor zieningen" op Engels trawlers. Men dreigde met geweld en orga niseerde een protestmars naar de plaatselijke visafsiag. De woede van de vrouwen richtte zich tegen de eigenaars van de St.- Romanos en de Kingston Peridot, die waarschijnlijk in een storm zijn ver gaan. De eerste trawler, waarvan be gin deze week de laatste berichten werden ontvangen, wordt door de reders als verloren beschouwd. De tweede geldt officieel als vermist, doch er is weinig hoop meer. Aan boord van beide schepen wa ren 40 man. De protestmars kreeg een dramatisch karakter nadat fmi- lieleden vn de vermisten zich erbij hadden aangesloten. De vrouwen dreigden gisteravond met de bezetting van alle in Huil lig gende vissersschepen. Ook waren ze van plan de rederij kantoren te be stormen en een bespreking met de Britse minister-president te force ren, „zelfs als dit de gevangenis zou betekenen". Enkeel woedende reacties: „Alleen wij geven om onze man nen. De reders zitten gezellig sigaren te roken in hun comfortabele kan toren. „Vier jaar geleden verloor ik mijn man. Ik had toen vijf schoolgaande kinderen. De eigenaars van het schip, waarop m'n man voer, gaven me slechts 3.000 gulden Tra wiervissers zijn oud als ze 40 zijn Een man, diens zoon zich onder de vermisten bevindt, schreeuwde uit dat alle reders tegen de muur gezet moes ten worden. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Nog geen half etmaal nadat de boeren in de Tweede Kamer een rel hadden veroorzaakt over de zogeheten „zaak-Voortman", kregen de Provinciale Staten van Zuid- Holland hiervan een staartje mee. Tijdens de begrotingsbehandeling zei boer W. T. van de Berg, dat de provinciale subsidies voor de land bouworganisaties. deze organisaties niet bereiken. „Deze gelden blijven hangen aan de kleverige vingers van de mensen van die organisaties", zo uitte hij zijn felle beschuldiging. Vanuit diverse fracties drongen de leden rond het spreekgestoelte en eisten van boer Van de Berg bewij zen. Die kon hij niet geven. Gedeputeerde N. van der Brugge zei hierop, dat, wanneer de heer Van de Berg deze beschuldigingen buiten het gebouw van de Eerste Kamer, waar de Provinciale Staten vergade ren, had geuit, het mogelijk zou zijn geweest bij de officier van justitie een strafrechtelijke klacht in te die nen. „Het is een zeer ernstige zaak, dat de hardwerkende leden van de landbouworganisaties hier voor profi teurs worden uitgemaakt. Deze Snelle aanpassing uitkeringen DEN HAAG Minister Roolvink zal binnenkort een wetsontwerp in dienen, dat betrekking heeft op de wel vaar tsvastheidsbepalingen in verschillende sociale verzeke ringswetten. Voorgesteld wordt een herziening van de uitkeringsbedragen van de AOW. AWW, WAO en Kinderbijslag wetten zodra het indecijfer van de lonen een afwijking van drie procent te zien geeft. Er zullen dus voortaan geen zes maanden meer behoeven te verlopen voor de uitkeringen kunnen worden aangepast. beschuldiging is des te erger als men weet, dat het gemiddelde inkomen zo rond de 6.500 per jaar ligt", zo zei hij. De heer Van de Berg, die kennelijk beslist het laatste woord wilde heb ben zei„De mensen van de landbouw organisaties gebruiken het geld van de subsidie om hun eigen erf te laten opknappen". DEN HAAG Het CH-Tweede Kamerlid C. Kikkert heeft zich gisteravond in een radio-uitzending uitgesproken tegen het aan minister Roolvink toegeschreven voornemen om wijziging te brengen in de wet op de publiek-rechtelijke bedrijfsorga nisaties PBO. De heer Kikkert keerde zich in het bijzonder tegen het plan om de besturen van publiekrechtelijke be drijfsorganisaties te laten kiezen door alle betrokken en uit de bedrijfstak ken en ze niet meer tc laten sa menstellen door de organisaties van werkgevers en werknemers. Indien, zo zei de heer Kikkert, dit plan door zou gaan, dan zouden zijns inziens de werknemersorganisaties niet langer hun regelingen ten aanzien van loon- en arbeidsvoorwaarden enz. aan een PBO wensen toe te vertrouwen. Zij zouden dan de onderhande lingspositie weer geheel in eigen hand nemen en zich dus aan vele mogelijkheden tot interne regeling en medebewind onttrekken. VS bouwen nog twee kernvliegdekschepen WASHINGTON De Amerikaan- se marine wil nog twee vliegdeksche pen met kernaandrijving laten bou wen. Zij heeft op het ogenblik alleen de Enterprise, die bij de Noordkore aanse kust ligt. Het tweede kern- vliegdekschip, de Chester W Nimitz. dat al in aanbouw is en in 1972 klaar moet zyn, gaat ongeveer 2 miljard gulden kosten. Misschien Ik fiets nu dus op en neer, en doe de boodschappen hier in .Goes ook op de fiets: 't is wel goedkoper, dat wel. Ik ben nu aan het neuzen of ik geen garage voor overdag kan krijgen, van .bijvoorbeeld een vertegenwoordiger die de hele dag toch op stap is. Philips was wat beter gestemd, Unilever hield zich heel kalm. Fusie Er is wederom een fusie te melden, ditmaal tussen Geveke Technische Ondernemingen en Groenveld, Van der Poll Co's Electrotechnische Fa briek, in de wandeling genaamd Groenpol. Deze fusieonderhandelin gen zijn goed geheim gebleven en de aankondiging van de overeenstem ming tussen de beide besturen ver raste de beurs. Zoals men weet, wordt Geveke officieel ter beurze ge noteerd. De beurs reageerde voor dit fonds minder gunstig, want de koers liep terug van 530 tot 475 pet., maar gisteren kwam er een herstel tot 520 pet bieden (v.w. 530 pet). Anders was het met de koersontwikkeling van de incourant verhandelde Groen pol. Was vorige week de koers nog 480 pet., gisteren liep deze op tot 910 pet. De aandeelhouders Geveke krij gen voor hun aandeel een gelijk be drag aan aand. in de nieuwe holding Geveke en Groenpol, maar de hou ders van aand. Groenpol (oude stijl), krijgen voor 100 nom. 190 nieuw aandeel. Er blijkt uit dit fusiebericht wel, dat het dikwijls tot verrassende ge volgen kan leiden, als twee onderne mingen tot een fusie besluiten. Amsterdamsche Ballast Mij is voornemens om een onveranderd di vidend van 20 pet. uit te keren, ver der de converteerbare obligaties ver vroegd af te lossen en vervolgens uit de te vormen agioreserve een bonus van 30 pet. aan de aandeelhouders te geven. Een prettig bericht en het ge volg was dat de koers der aand. op liep van 517 tot 531 pet. Rubberfabriek Vredestein begint zich aardig te herstellen en dat 'blijkt wel uit de koersontwikkeling. Deze week steeg dit fonds verder van 148 tot 161 pet Deze week zag ik jongèns een roffel op een auto geven. Wij 'deden' zoiets vroeger 'niet. We haalden wel grappen uit, maar dit zijn toch geen grappen meer: zomaar iets kapot maken. Maar ja, dat schijnt tegenwoordig mode te zijn. De politie kan er niets tegen doen. Ze lachen de agenten ijs koud uit. Misschien dat leraren en onderwijzers de jeugd eens meer op ueze uiiigen zouaen kunnen wijzen." MisschienIntussen gaat in dit land elke dag een man op de fiets naar zijn werk, omdat anders zijn auto stevig wordt bekrast. AMSTERDAM De Amster damse effectenbeurs liet zich deze week leiden door Wall Street, waar men in eerste aan leg wel schrok van de spectacu laire aanvallen der Vietcong op een aantal steden. Later in de week kwam er een koersherstel in New York door de ontspan ning inzake Noord-Korea en het gevolg daarvan was, dat ook onze markt op voorzichtige wijze dit voorbeeld volgde. De internationale toestand blijft echter labiel en de handel was op onze beurs niet om vangrijk. President Johnson heeft in zijn jaarlijkse economische boodschap aan het Congres gewaarschuwd tegen het opdrijven van lonen en prijzen, waardoor een koortsachtige hausse zou ontstaan, welke zou kunnen uit lopen op een financiële crisis en mis schien een recessie. Hij pleitte voor een verstandige fiscale politiek en noemde in verband hiermede de oodzakelijkheid om nu spoedig de belastingvoorstellen te aanvaarden. Zo ver is het echter nog niet en in dit verkiezingsjaar moeten er heel wat weerstanden overwonnen worden om de kiezers met een flinke belastingverzwaring lastig te vallen, hoe broodnodig die ook is met het oog op de beperking der binnen landse bestedingen. In Amerika is de monetaire goud voorraad in december met 900 mil joen dollar verminderd, vooral tenge volge van de speculatieve aanvallen op de dollar. Met een uitgavenniveau van 186 miljard dollar, waarvan een groot deel voor defensiedoeleinden wordt gebruikt, is het noodzakelijk, dat Amerika orde op zaken stelt en passende maatregelen neemt om het chronisch deficit op de betalingsba lans weg te werken. Als de belasting voorstellen in de Volksvertegen woordiging voldoende steun krijgen, zou daarvan een gunstige invloed uit gaan op de externe positie van de dollar. Amerika is een rijk land met een enorme economische kracht, die het in staat stelt om veel te doen in de wereld. Maa^ als de inflatie in het binnenland voortwoekert en de eco nomie „ziek" maakt, dan ontwikkelen zich krachten, die fataal kunnen zijn voor een gezonde groei. Vanavond komt de AVRO op de beeldbuis met een nieuwe spel- lenshow onder leiding van Lou van Burg, die vorig jaar in het nieuws kwam door een conflict met de Duitse televisie. Lou wordt geassisteerd door de twee ling Ina (links) en Kitty Hdhler uit Den Haag. Dé Wereldhaven, onroerend goed-onderneming, kwam met een mooi jaarverslag, waaruit de activi teiten van de directie duidelijk naar voren kwamen. In het toch heus nid zoo best jaar voor de onroerende goe derensector, werden mooie resultaten door de Wereldhaven geboekt. De koers van dit fonds liep op van 538 tot 550 pet. Zoals men weet, wordt straks behalve 20 pet. div. in contan ten een bonus van een gelijk percen tage tot uitkering gebracht. Het prospectus van de 6Vt pet. Staatslening is verschenen en hoewel men nog niet kan zeggen voor welk bedrag zal woren ingeschreven, be ginnen de beleggers toch al be langstelling te tonen. Op de beurs schat men het totaal van de inschrij vingen straks op 200 300 mil joen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 9